جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: استفتائات دعا از مراجع تقلید عظام

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  963
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6030

  مطلب استفتائات دعا از مراجع تقلید عظام
  استفتائات از حضرت آیت الله فاضل لنکرانی قدس ره الشریف
  س 1305 ـفرموده اند اگر كسى مى خواهد به كمالات معنوى برسد بايد ادعيه و اذكار را بمانند دارو بداند و آن را زير نظر طبيب روحانى و مجتهد مصرف كند زيرا ادعيه ما داراى مراتب روحى است، آيا صحيح است؟
  ج ـ خواندن دعاهاى معروفه كه سند صحيحى دارند براى همه مستحب است و داشتن استاد اخلاق بسيار خوب و لازم است اما اذكار ساختگى برخى افراد و دستور آنها هيچ مبناى شرعى ندارد.

  س 1302 ـآيا جايز است آيات قرآن و اسماء مقدّسه را به منظور اين كه زير دست و پا قرار نگيرد يا دست بى وضو به آنها نرسد با قلم محو كنيم، يا ريز ريز كنيم بطورى كه معلوم نباشد و پس از آن دور بريزيم؟
  ج ـ چنانچه با محو كردن يا ريز ريز كردن و دور ريختن آنها، صدق هتك و بى احترامى نكند، اشكال ندارد; ولى بهتر است آنها را در محل مناسبى دفن كنند يا خمير كنند، يا در آب جارى بريزند.

  س 1295 ـبا توجه به اينكه دعاى ليلة القدر (فرج) «اللّهم كن لوليك الحجّة بن الحسن» از كتاب مصباح مرحوم شيخ كفعمى(ره)نقل گرديده است و در آن كتاب اين دعا به صورت «اللّهم كن لوليك محمد بن الحسن المهدى» مى باشد، خواندن دعا به شيوه مذكور در نسخه اصلى چگونه است؟
  ج ـ صحيح است و مانعى ندارد.

  س 1290 ـادعيه و زيارات مفاتيح الجنان را آيا مى توان به قصد استحباب خواند؟
  ج ـ كتاب شريف مفاتيح الجنان از كتابهاى معتبر و مورد اعتماد است و اكثر مطالب آن از منابع معتبره نقل شده و بيشتر آنها داراى سند معتبر است و كسانى كه قدرت تشخيص سند ندارند بهتر اين است كه آنها را به قصد رجاء ثواب بخوانند و خصوص قصد استحباب لزومى ندارد.

  سؤال 2200 :نوشتن دعا از روى كتاب چه حكمى دارد؟
  جواب: اگر كتاب معتبر باشد، مانعى ندارد.

  سؤال 2201 :آيا كار دعانويسها و فالگيرها منشأ اسلامى دارد؟
  جواب: در ثبوت خواص و آثار براى برخى ادعيه جاى ترديد نيست. ولى دعانويسى در اسلام شغل شناخته نمى شود.

  سؤال 2202 :نوشتن دعا براى كسانى كه احتياج به آن دارند، و معتقد به آن هستند. از مثل جامع الدعوات چه صورتى دارد؟
  جواب: دعاهاى وارده مانعى ندارد. ولى اعتبار كتاب نامبرده ثابت نشده است.

  سؤال 2203 :آيا اعتقاد به فال و دعا نويسى كه با گرفتن وجهى دعايى مى نويسد، كه به خيال خود مشكل گشا خواهد بود، جايز است و منشأ شرعى دارد؟
  جواب: فال مطلبى است خرافى. ولى دعا داراى اثر مى باشد، در صورتى كه از دعاهاى منقوله در روايات باشد، نه دعاهاى جعلى كه گروهى از دعانويسان به آن مبتلا هستند.

  سؤال 2204 :اگر كسى در قبال نوشتن دعاهايى كه در بعضى كتب براى شفا و سردرد و غيره پول بگيرد، چه حكمى دارد؟
  جواب: گرفتن پول در مورد امر مذكور مانعى ندارد، ولى لازم است قبلا معين شود يا بيش از اجرت المثل نباشد.

  س 377 ـدر دعاى بر چهل مؤمن آيا مى شود مثلاً به بيست مرد مؤمن و بيست زن مؤمنه دعا كنيم؟
  ج ـ بلى، مى توان و در اين جهت فرقى بين مؤمن و مؤمنه نيست.


  1 ـ قال المجلسى(ره) فى البحار، ج 87، ص 276 بعد نقل عبارة المفتاح (مفتاح الفلاح الآتى نقلها) والدعا لاربعين من المؤمنين فى خصوص قنوت الوتر فلم اره فى رواية و لعلهم اخذوه من العمومات الواردة فى ذلك كما يؤمى اليه كلامهم. و قال صاحب الجواهر قدس سره فى ج 7، ص 34، دارالكتب الاسلاميه بعد نقل قول باستحباب الدعاء لاربعين مؤمناً، و لم نقف على خبر بالخصوص فيه الخ.
  2 ـ مرحوم شيخ بهائى قدس سره در مفتاح الفلاح ص 256 در كيفيت نماز وتر فرموده است: ثم ترفع يديك و تقنت وانت تبكى او تتباكى... و يستحب ان تدعو الاربعين من اخوانك فصاعداً ثم تقول استغفرالله ربى و اتوب اليه سبعين مرة... ثم تقول العفو العفو ثلاثمائة مرة...
  و نيز مرحوم كفعمى قدس سره در مصباح، ص 53 ط دارالكتب العمليه ـ قم، تصريح فرموده به دعا كردن براى چهل مؤمن در قنوت وتر، همينطور صاحب جواهر قدس سره در ج 7، ص 35 بعد از نقل قولى به استحباب دعا به چهل مؤمن فرموده ـ بل قد يقال ان اشتهار ذلك بين الاصحاب فتوىً و عملاً لايكون الاّ عن نصّ و ان لم يصل الينا و لعلّه للاستغناء و بهذه الشهرة عنه كما هوالشأن فى كل اجماع لانص فيه فالامر سهل و ان لم نقف فيه على نصّ.

  س 378 ـآيا مى شود در دعا به چهل مؤمن، زنده ها را هم نام برد و دعا كرد؟
  ج ـ بلى، فرق نمى كند.

  س 379 ـكسى كه مى خواهيم به او دعا كنيم اگر گناهكار باشد آيا دعاى به او هم كفايت مى كند؟
  ج ـ بلى، بلكه آنها نياز بيشترى به دعا دارند.  منبع : سایت معظم له قدس سره الشریف

 2. صلوات ها 4


 3. #2
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  963
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6030

  مطلب استفتائات دعا از ولی امر مسلمین جهان حضرت آیت الله خامنه ای زید عزه
  سوال : آيا اگر در سجده دعايى را سهواً به فارسى بگوييم و بعد از نماز دو سجده سهو بجا آوريم نماز صحيح است؟
  جواب : دعا به صورت فارسى در نماز مانع ندارد و موجب سجده سهو نمى‌باشد.

  سوال : تعداد 40 نفر مؤمن که براى دعا در قنوت نماز وتر آمده است توقيفى است يا نمازگزار مى‌تواند تعداد بيشترى را هم دعا کند. البته منظور از سؤال اين است که آيا بر عدد 40 در اينجا مانند بسيارى از مواقع ديگر تأثيرى در نظر گرفته شده است يا خير؟ (مثلاً در تسبيحات حضرت زهرا (سلام الله عليها) 34 بار بايد الله اکبر گفته شود و اگر عمداً 35 بار گفته شود با اين حال که الله اکبر ذکرى است مستحب اما ديگر اثر تسبيحات حضرت زهرا (سلام الله عليها) را نخواهد داشت.)
  جواب : چهل نفر به قصد ورود بگويد و گفتن مازاد بر آن به قصد قربت مطلق، اشکال ندارد و بعيد نيست خصوص عدد چهل خصوصيتى داشته باشد.

  سوال : آيا مى‌توان در قنوت نماز به زبان فارسى دعا کرد؟ (واجب و مستحبى)
  جواب : مانع ندارد.

  سوال : مى‌خواستم بدانم نمازگزار اگر بعد از صلوات تشهد وعجل فرجهم بگويد؟ آيا نماز باطل مى‌شود و اشكال دارد و يا خير؟
  جواب : به قصد ذکر و دعا مانع ندارد ولى نماز را به همان نحو که در رساله‌هاى عمليه بيان شده بجا آوريد.
  منبع : سایت معظم له

 4. صلوات ها 3


 5. #3
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  963
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6030

  مطلب استفتائات دعایی از حضرت آیت الله صافی گلپایگانی حفظه الله
  سوال : آيا اذكار شب مباركه قدر را مى توان به فارسى گفت؟
  جواب : به فارسى گفتن اذكار، ثواب دارد; امّا به قصد ورود گفته نشود.

  سوال : در بعضى از ادعيّه كه از درگاه حق تعالى درخواست حور العين مى شود; مثلاً در تعقيبات نماز گفته مى شود:«و زوجّني من الحور العين». در چنين مواردى، خانمها آن را با چه قصدى بخوانند؟ (آن جمله را نخوانند يا تعبّداً بخوانند؟).
  جواب : زوج ،معنايش قرين شىء و شخص است; اعمّ از آن كه در جنسيّت با او موافق باشد يا مخالف; اگرچه استعمال آن در حيوانات و اشيائى كه نر و مادّه دارند، به معنى قرين بودن او با جنس مخالف اكثر و متبادر است; امّا در اشيائى كه اين تخالف جنسى در آنها نيست معناى قرين، از آن اراده مى شود. بنابراين زن وقتى مى گويد: «وزوجني من الحور العين»، معنايش طلب قرين و عديل از حور العين است.به عبارت ديگر مى توان گفت: معناى
  (زوّجنا كها)1 يا (من كلّ شيء خلقنا زوجين)2، «قرناكها» يا «من كل شيء خلقنا قرينين» است كه به مناسبت استعمال درموردى كه نر و مادّه دارند از آن مزاوجت به مفهوم عرفى آن استفاده مى شود.
  از اين جهت است كه لفظ «نكاح» و «أنكحت» در عقد نكاح اصرح از «زواج» و «زوّجت» است.
  گمان مى رود به همين ملاحظه باشد كه بزرگانى كه در كتب ادعيّه مثل اين دعا را ذكر كرده اند، خواندن آن را مخصوص به مردها نشمرده اند. با اين وجود اگر بانوان بخواهند به جاى «زوجّني» كلمه مناسب ديگر مثل «اخدمني» رجاءاً بگويند مانعى ندارد.

  سوال : تكليف زن در ادعيّه ماه رجب مانند: «حرّم شيبتي على النار» چيست؟
  جواب : مورد اين سؤال، چنانچه به عنوان تعبّد به دعاى مذكوره آنها را بخواند اميد است مشمول ثواب آنها گردد; و اگر رجاءاً دست را به موى سر بگيرد، اميد ثواب وجود دارد.

  سئوال ـ نظرتان راجع به دعاى «نادعلى» چيست؟ آيا معتبر است يا خير؟
  جواب ـ آنچه فعلاً در نظر است اين دو بيت را كه بر حسب نقل خطاب به حضرت رسول صلّى الله عليه و آله وسلّم ـ است، «ميبدى» از علماى اهل سنّت ـ در «شرح ديوان»، حرف ميم، و «علاّمه مجلسى» رضى الله عنه ـ نيز از او در «بحار» در جلد 20 نقل كرده است: بنابراين نمى توان اعتبار آنرا تأييد نمود; ولى احتمال صحّت آن نيز منتفى نيست. بر اين اساس به قصد رجاء نه به قصد ورود ـ خواندن و نقل آن مانعى ندارد.

  سئوال ـ در دعاى ندبه كلمه «أين الحسن أين الحسين» يك مرتبه نوشته شده است; ولى نُه بار تكرار مى شود و در دعاى كميل كلمه «يارب» سه مرتبه نوشته شده است; ولى نُه بار تكرار مى شود; آيا اين كار صحيح است؟
  جواب ـ اصل تكرار ذكر و دعا و آيات قرآن كريم حتّى در نماز هم اشكال ندارد و موجب ثواب و بسا توجّه قلبى بيشتر مى شود; مثلاً: اگر جمله «اين الحسن و اين الحسين» در دعاى ندبه را براى استحضار كامل ذهن به فضايل و مقامات و مصايب آن بزرگواران و ندبه و گريه بيشتر بگويد، اشكال ندارد; ولى اگر به قصد ورود دعا به اين نحو و تكرار، آن را بخواند، صحيح نيست.

  سئوال ـ آيا لعن و نفرين و اظهار عداوت با غاصبين حقّ حضرت اميرمؤمنان و فاطمه زهرا عليهماالسّلام ـ علناً جايز است؟
  جواب ـ در صورتى كه خلاف تقيّه و سبب فتنه نشود، جايز است (والله العالم).

  سئوال ـ ادعيّه و زيارات مفاتيح الجنان را مى توان به قصد استحباب خواند؟
  جواب ـ اگر به قصد استحباب مطلق دعا و زيارت خوانده شود بى اشكال است و موجب اجر و ثواب مى باشد (والله العالم).

  سئوال ـ آيا ادعيّه و زيارات: ندبه، كميل، توسّل، دعاى امام حسين عليه السّلام ـ در عرفه، مناجات خمس عشر، زيارت جامعه كبيره، زيارت جامعه صغيره، امين الله و عاشورا، مستحب هستند؟
  جواب ـ بعضى ادعيّه و زيارات مذكوره مثل «زيارت جامعه» و «زيارت عاشورا» و «زيارت امين الله» و «دعاى ندبه» و «دعاى عرفه» علاوه بر اعتبار، مشتمل مضامين عاليّه و معارف اسلاميّه است. استحباب مطلق همه آنها ثابت است و به ويژه بعضى از آنها نيز وارد و مستحب مى باشند (والله العالم).
  منبع : سایت معظم له
  ویرایش توسط سلیم : ۱۳۸۸/۰۹/۲۴ در ساعت ۱۴:۲۰

 6. صلوات ها 3


 7. #4
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  963
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6030

  مطلب استفتائات دعایی از حضرت آیت الله بهجت قدس سره الشریف
  سوال : به نظر جناب عالی در چه شرایطی دعا مستجاب است؟
  جواب : بسمه تعالی- شرط استجابت دعا ترک معصیت است « أوفو بعهدی أوف بعهدکم بقره/40 » « فاذکرونی أذکرکم. بقره/152 » « أدعونی أستجب لکم. مؤمن/ 60 » گاهی مصلحت در غیر تعجیل است و گاهی مصلحت در تبدیل به احسن است؛ داعی خیال می کند مستجاب نشده است و اهل یقین می فهمند .

  سوال : بهترین ذکر، چه ذکری است؟
  جواب : بالاترین ذکر به نظر حقیر، « ذکر عملی » است، یعنی « ترک معصیت در اعتقاد و در عمل »؛ همه چیز محتاج به این است و این، محتاج به چیزی نیست و مولد خیرات است.

  سوال : سوره «حمد» و «توحید» و «آیه الکرسی» را ذکر خود قرار داده ام و برایم ملکه نشده است در این مورد راهنمایی فرمایید؟
  جواب : بسمه تعالی- در مورد اذکار و اوراد و قرائت و امثال اینها، انسان همیشه تحرّی و مراقبت نماید [که] چه عملی تا چه اندازه موافق با نشاط و حضور قلبی او است، همان را اختیار کند.
  منبع : سایت معظم له
  ویرایش توسط سلیم : ۱۳۸۸/۰۹/۲۴ در ساعت ۱۴:۱۹

 8. صلوات ها 3


 9. #5
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  963
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6030

  مطلب استفتائات دعایی از حضرت آیت الله سیستانی حفظه الله
  سؤال: شرایط استجابت دعا و ارتباط آن با سعی انسان ؟

  پاسخ: استجابی که خدا وعده داده است شرایطی ندارد هر کس خدا را بخواند خداوند پاسخ می گوید و اهل معرفت را همین کافی است و اگر انسان لذت آن را درک کند حاجتی دیگر نمی خواهد و اما خواستن حاجت از خدا شرایطی برای تحقق دارد از جمله شرایطی است که از اختیار انسان خارج است . چه بسا انسان حاجتی می خواهد که به مصلحت او نیست و ممکن است تا آخر هم متوجه نشود که به مصلحت او نیست و ممکن است حاجت او با توجه به شرایط خارجی غیر ممکن باشد یا با نظام تکوینی جهان منافات داشته باشد ولی انسان نمی داند .

  سؤال: آیا دعای عشرات بعد از نماز صبح و عصر مستحب است فقط؟ بعد از نماز عشا چطور؟

  پاسخ: دعای عشرات از دعاهای معتبر که در هر روز صبح وشام خوانده می شود و بهترین وقت آن بعد از عصر روز جمعه.

  سؤال: آيا خواندن دعا به فارسی در حالت سجده در نماز واجب ومستحبی اشکال ندارد؟
  پاسخ: اشکال ندارد.
  سؤال: ايا مراجعه به دعا نويس اشکال دارد؟ نظر شما در مورد سحر و جادو چيست؟

  پاسخ: مراجعه به دعا نويس اشکال ندارد ولی سحر وجادو جايز نيست.
  منبع : سایت معظم له
  ویرایش توسط سلیم : ۱۳۸۸/۰۹/۲۴ در ساعت ۱۴:۱۸

 10. صلوات ها 3


 11. #6
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  963
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6030

  مطلب استفتائات دعا از حضرت آیت الله شیخ جواد تبریزی قدس سره الشریف
  سوال : وقتی انسان در حال خواندن نماز در مسجد است موجودین صلوات می فرستند آیا این که نماز می خواند باید صلوات بفرستد ؟
  جواب : واجب نیست و اگر صلوات بفرستد مانعی ندارد و الله العالم .1

  سوال : اگر در تشهد بعد از صلوات ( و عجل فرجهم ) گفته شود آیا بر نماز اشکال وارد می شود یا خیر ؟
  جواب : مانعی ندارد والله العالم .2


  سوال : آیا زن در حال عادت می تواند دعاهای وارده را از مفاتیح الجنان و کتب ادعیه دیگر بخواند ؟
  جواب : می تواند بخواند . والله العالم

  سوال : آیا بدون وضو طهارت می توان ترجمه به زبان فارسی و یا به زبان دیگر قرآن و یا اسمای جلاله را لمس کرد ؟
  جواب : ترجمه قرآن کریم حکم قرآن را ندارد و اسماء خداوند به لغتی باشد بنابر احتیاط حکم اسم جلاله را دارد . والله العالم3

  سوال : آیا اگر به جای خواندن عربی دعا فارسی آن را بخوانیم , ثواب کامل آن را خواهیم برد و یا خیر ؟
  جواب : اگر بخواهید به ثواب مخصوص آن برسید , دعا را به همان عربی بخوانید , و برای اینکه ثواب بیشتر ببرید , ترجمه فارسی آن دعا را هم در نظر بگیرید . والله العالم4

  سئوال : آیا استعاذه ای (اعوذ بالله من الشیطان الرجیم) که قبل از حمد مستحب است در نماز ظهر و عصر (نماز های اخفاتیه)با صدای بلند خوانده می شود یا آهسته ؟
  جواب : بلند خواندن استعاذه مانعی ندارد . والله العالم5

  مأخذ :
  1و2 - استفتائات ج۲
  3 - استفتائات ج1
  4 - استفتائات ج2 ص447 آیت الله شیخ جواد تبریزی ره
  5 - استفتائات ج2 ص76 شماره 352 معظم له قدس سره الشریف


  ویرایش توسط سلیم : ۱۳۸۸/۰۹/۲۴ در ساعت ۱۴:۱۷

 12. صلوات ها 2


 13. #7
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  963
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6030

  مطلب استفتائات دعا از حضرت آیت الله مکارم شیرازی حفظه الله
  عمل کردن به محتوای دعا
  1 - در بعضي کتب مذ هبي نوشته شده .اگر کسي اين دعا را بخواند تمام گناهان او بخشيده ميشود يا اگر کسي اين صلوات را بفرستد جهنم بر او حرام مي شود.و از اين قبيل.... اين مطالب با عقل جور در نمي آيد؟ نظر شما چيست؟
  البته اگر آن دعا را بخواند و محتواي آن را در وجود خود پياده كند ممكن است چنين اثري داشته باشد، مهم پياده كردن محتوا است.

  گوش دادن به قرائت ادعيه و زيارات
  2 - مدتي است من يك سي دي دارم كه مملو از دعاهاي مختلف است از جمله اعمال روز و اينکه در كدام روز كدام عمل انجامش صحيح است . و دعاهاي بسياري كه خواندن آنها طول ميكشد و يا كلمات سختي دارند مثل جوشن كبير و يا ابوحمزه ثمالي و يا انواع زيارت هاي امامان و ... ميخواستم بدانم ميتوانم سي دى را بگذارم خودش دعا بخواند و من به كلماتش توجه كنم و تمام صوابش را نصيب خود كنم . مي توانم تعقيبات نماز را به اين صورت به جاي آورم يا بايد كلمات را هم وقتي كه او ميخواند من هم زمزمه كنم .
  این كار هم ثواب دارد ولي به زبان آوردن الفاظ دعا ثواب بيشتري دارد و آنچه به آن دستور داده شده خواندن الفاظ دعاست.

  خواندن ترجمه ادعيه
  3 خواندن ادعيه و قرآن به زبان فارسي آيا خوب است يا نه؟
  با توجه به اينكه ما زبان عربي را كاملا بلد نيستيم و نمي توانيم قواعد آن را رعايت كنيم و با توجه به اينكه اگر آيات را به صورت غلط بخوانيم كلا معناي آيه عوض مي شود بهتر نيست آنها را به صورت فارسي خوانده و در معناي آنها نيز تامل كنيم؟ در بعضي از ادعيه آمده كه مثلا ذكر خاصي را به تعداد مشخصي بخوانيد حكمت اينها چيست و اگر آنها را كم وزياد بخوانيم چه تاثيري دارد؟
  لازم است ادعيه به زبان عربي خوانده شود و ياد گرفتن قواعد آن كار مشكلي نيست البته فهميدن معني فارسي آن بسيار خوب است.
  حكمت آنها بر ما روشن نيست ولي اگر بخواهيم به نتيجه مطلوب برسيم بايد آن را رعايت كنيم.

  اشتغال از طریق دعانویسی
  4 آيا دعانويسى و پول گرفتن در مقابل آن به عنوان كسب يا هديه جايز است؟
  اگردعاهاى مشروعه مأثوره باشد مانعى ندارد ولى دعانويسى خرافى حرفه اى جايز نيست.

  شرائط استجابت دعا
  5 - شرایط استجابت دعا چیست
  استفاده از غذای حلال و توبه جدی از گناهان از مهم ترین شرایط استجابت دعاست.

  دست به محاسن گرفتن در دعای ماه رجب
  6 - سلام.در دعاي يامن ارجوه لکل خير؛آيا از اول دعا نبايد دست به محاسن گرفت
  ظاهر روایت این است که از اول دعا دست به محاسن بگیرد ولی تناسب با مضمون این است که قسمت آخر دعا دست به محاسن بگیرد.

  خواندن ادعیه به قصد استحباب
  7 - آيا ادعيّه و زيارات مفاتيح الجنان را مى توان به قصد استحباب خواند؟
  به قصد زيارت مطلقه مانعى ندارد، و بهتر است به قصد رجا خوانده شود.

  تغییر مقدرات الهی با دعا
  8 - اگر همه ی امور در دست خداوند است و اگر خداوند متعال مقدّر فرموده که زمان وقوع هر امری چه وقت باشد (مانند فرج امام زمان(ع)،شفای مریضان و...) پس دعا کردن جهت زودتر رسیدن آن ها چه لزومی دارد؟ حال آنکه وقتی ما دعا می کنیم یا یکی از بزرگان را واسطه قرار می دهیم خواسته ی ما زودتر اجابت می شود؟
  تقدیر الهی در بسیاری از اوقات مشروط به شرایطی است که یکی از آنها دعا است.

  اعتبار کتب سید بن طاووس
  9 - آيا مطالب ودعاهاي مهج الدعوات و منهج العبادات نوشته سید بن الطاووس (ره) داراي سند معتبر بوده و اين كتاب معتبر است؟
  آری ،کتاب «سید بن طاووس» از کتب معتبر است.

  مراجعه به ساحر برای حل مشکل
  10 - شخصى، كه زندگى عادى خود را مى گذرانده، ناگهان دچار مشكلات عديده مى گردد! يكباره افسردگى، ناراحتى هاى عصبى، كم خوابى و بى حوصلگى، نظم زندگى اش را از هم مى پاشد! با مراجعه به چند پزشك متخصّص اعصاب و روان، نه تنها هيچ گرهى از كار او گشوده نمى شود، بلكه روز به روز حالش بدتر مى شود، تا بالاخره از مراجعه به پزشك نا اميد، و به يك ساحر معروف مراجعه مى كند. وى پس از سعى و تلاش زياد، مى گويد: «كسى تو را سحر كرده، شايد به زودى عمرت به سر آيد!» ساحر معروف، با همدستى يك ساحر ديگر، چند عدد تعويذ و دعا را كشف مى كند، كه اسم آن شخص روى آن نوشته شده، و همراه با اشياى عجيب همچون فولاد، سوزن، استخوان و مانند آن، در يك جا قاب شده بود. ساحر با اين كه با آن شخص آشنا نيست، اسم كسى كه اين كارها را كرده به او مى گويد، او هم به يقين رسيده كه عامل اين سرگردانى و بدبختى همان شخص است. حال با توجّه به اين كه تمام زندگى وى از هم پاشيده (البتّه بعد از پيدا شدن و پاره شدن كاغذهاى مذكور حالش بهتر شده است) و اگر كمك ساحران نبود تا چند روز ديگر رشته زندگى اش از هم پاشيده مى شد. عامل اين بدبختى ها و رنجهاى وى چه تاوانى بايد بپردازد؟
  قول ساحران اعتبارى ندارد، به آن اعتنا نكنيد. دستورى به شما مى دهم، اگر عمل كنيد حال شما ان شاء اللّه خوب خواهد شد: نمازها، مخصوصاً نماز صبح را اوّل وقت بخوانيد، و بعد از نماز صبح دست راست را روى سينه بگذرايد، و هفتاد مرتبه «يا فتّاح» بگوييد. سپس 110 مرتبه صلوات بفرستيد. در هر شبانه روز پنج مرتبه آية الكرسى بخوانيد، و به خود بدميد. و هر وقت گرفتار ناراحتى فكرى شديد، ذكر «لا حول و لا قوّة الاّ باللّه» را بگوئيد. اين برنامه را تا چهل روز ادامه دهيد، ان شاء اللّه مشكل شما برطرف خواهد شد.

  گناهانی که با خواندن ادعیه بخشیده می شوند
  11 - در برخى روايات پيرامون فضيلت خواندن برخى از دعاها، و تسبيحات حضرت زهرا بعد از نماز، آمده است: «هر كس اين دعاها و تسبيحات را بخواند مثل اين است كه تازه از مادر متولّد شده، و هيچ گناهى ندارد.» نسبت به كرم و بخشندگى خداوند هيچ شكّى ندارم، ولى كسى كه گناهان فراوانى دارد، آيا با خواندن اين دعاها تمام گناهانش بخشيده مى شود؟ اگر نمازهاى قضاى زيادى داشته باشد، آيا (مثلا) با احيا گرفتن شبهاى قدر، يا خواندن اين دعاها، خداوند تمام گناهانش را مى بخشد؟
  اين گونه روايات شامل حقّ النّاس نمى شود، آنها بايد پرداخته شود. و همچنين شامل گناهانى كه حدّ شرعى دارد نمى گردد، بلكه بايد حدّ آنها شرعاً اجرا گردد، و شامل گناهانى كه جبرانى، مانند قضا و كفّاره دارد نيز نمى شود، چون قضا و كفّاره با اين اعمال ساقط نمى گردد، و شمول آن نسبت به بقيّه گناهان، با توجّه به عفو و كرم خداوند، چيز بعيدى نيست.

  عزاداری و ذکر مصیبت در اثناء دعا
  12 - در اثناى قرائت دعاهايى همچون دعاى كميل، ندبه، توسّل و مانند آن، خواننده، يا شركت كنندگان جملاتى از آن را با خود زمزمه، و حتّى بعضى كلمات دعا را چند بار تكرار مى نمايند، در حالى كه در دعا تكرار نشده است. اين كار چه حكمى دارد؟ نقل داستان و ذكر مصيبت در وسط دعا چطور؟
  بهتر است دعاها را به همان صورتى كه از ائمّه(عليهم السلام) رسيده بخوانند. و اگر قصد عزادارى و ذكر مصيبت دارند، قبل يا پس از اتمام دعا بخوانند. و چيزى از دعا را تكرار نكنند.

  زمان قرائت دعای توسل
  13 - دعاى توسّل در چه شب يا روزى بايد خوانده شود؟
  دعاى توسل شب و روز خاصّى ندارد.

  استغفار معصومین (علیهم السلام) در ادعیه
  14 - دعاهايى از ائمّه(عليهم السلام)، بخصوص حضرت على(عليه السلام) و امام سجّاد(عليه السلام)، نقل شده كه مضمون آن چنين است: «خداوندا! گناهانى كه باعث قطع باران، يا تغيير نعمت ها، و نزول بلاها مى شود، ببخش و بيامرز.» يا دعاهايى كه از ترس قبر و حسابو صراط سخن مى گويد، و شبيه اين مضامين. در حالى كه ما عقيده داريم آنان مصون از هر گناهى هستند. اين دو مطلب را چگونه مى توان توجيه كرد؟
  اين سؤال دو پاسخ دارد; اوّل اين كه منظور، تشويق مردم، و بعد تعليم آنان است; يعنى هنگامى كه مردم مرتكب معاصى مى شوند، و رحمت الهى قطع مى شود، راه چاره چيست؟ ديگر اين كه منظور، اشاره به ترك اولى هاست. البتّه ترك اولى به اين معنى نيست كه كار حرام يا مكروهى انجام شده، بلكه ترك اولى ممكن است مستحبّ باشد، كه نسبت به مستحبّ بالاتر، عنوان ترك اولى به خود مى گيرد. شرح اين مسأله را در جلد 7 «پيام قرآن» صفحه 103 به بعد آورده ايم.

  خواندن ادعیه و ازکار زیر نظر استاد
  15 - فرموده اند: «اگر كسى بخواهد به كمالات معنوى برسد، بايد ادعيه و اذكار را مانند دارو بداند، و آن را زير نظر طبيب روحانى و مجتهد مصرف كند; زيرا ادعيه داراى مراتب روحى است.» آيا صحيح است؟
  دعاهایی که از معصومین (علیهم السلام) رسیده، و گروهی خاصّ در آن ذکر نشده، برای همه مفید و مایه پیشرفت معنوی است.

  اعتبار کتاب «جامع الدعوات»
  16 - آيا كتاب «جامع الدّعوات» سند معتبرى دارد؟
  سند معتبرى ندارد.

  مراسم ختم (یا علی)
  17 - اخيراً در بعضى از محافل «ختم يا على» معمول شده است. نظر مبارك حضرت عالى در اين زمينه چيست؟
  شكّى نيست كه توسّل به معصومين(عليهم السلام)، مخصوصاً وجود مبارك اميرمؤمنان، على(عليه السلام)، و شفيع قرار دادن آنها در درگاه خداوند متعال، از بهترين عبادات و سبب حلّ مشكلات است. ولى سزاوار است پيروان مكتب اهل بيت به سراغ دعاها وتوسّلاتى بروند كه در كتب معتبره از معصومين(عليهم السلام) نقل شده است; مانند دعاى توسّل كه علاّمه مجلسى و ديگران آن را از كتب معتبره از ائمّه معصومين(عليهم السلام) نقل كرده اند، و براى برآمدن حاجات بسيار مؤثّر است.

  کسب درآمد از دعا نویسی
  18 - اگر كسى جهت نوشتن دعاهايى كه در بعضى كتب براى شفاى سردرد و مانند آن آمده پول بگيرد، چه حكمى دارد؟
  اگر دعاهايى باشد كه در كتب معتبر نوشته شده، مانعى ندارد.

  حکم شرعی دعا نویسی
  19 - نظر شارع مقدّس در مورد دعا نويسى چيست؟ آيا در اسلام چيزى به نام دعا نويسى وجود دارد؟
  نوشتن دعاهايى كه از ائمّه معصومين(عليهم السلام) رسيده، و در كتب معتبره موجود است، اشكال ندارد. و امّا دعا نويسى حرفه اى، كه متداول افراد سود جوست، صحيح نيست.

  راه تشخیص دعانویسان معتبر از غیر معتبر
  20 - گاه افرادى با عنوان دعا نويسى اقدام به كلاهبردارى مى كنند. براى اين كه بتوان تشخيص داد كه كدام مورد كلاهبردارى و كدام مورد بر اساس دستورات اسلام است، چه راههايى وجود دارد؟
  چنانچه افراد مزبور آدمهاى با سواد و با تقوايى باشند، و از كتب معتبر استفاده كنند، دعانويسى آنها صحيح است. در غير اين صورت اعتمادى بر آنها نيست.

  سوزاندن یا شستن و به آب انداختن دعا
  21 - آيا دعا نويسى صرفاً نوشتن دعايى خاصّ در كاغذ، و نگه داشتن به همراه خود مى باشد، يا دستور العملى هم دارد؟ مثل اين كه نوشته كاغذ را در آب حل كرده، و به كسى بخورانند! يا دعاى خاصّى را بسوزانند! يا در معرض باد قرار دهند! يا زير سنگ بگذارند! يا آن را دفن كنند! يا در آب روان بيندازند. آيا اين دستور العمل ها اعتبارى دارد؟
  سوزاندن دعا مطلقاً جايز نيست. ولى شستن، يا به آب انداختن، در بعضى از كتب در مورد بعضى از دعاها يا عريضه ها آمده است .
  منبع : سایت معظم له
  ویرایش توسط سلیم : ۱۳۸۸/۰۹/۲۳ در ساعت ۱۴:۵۹

 14. صلوات ها 2


 15. #8
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  963
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6030

  مطلب استفتائات دعایی از حضرت آیت الله سید صادق روحانی حفظه الله

  سؤال: .بهترين نحوه دعا و طلب حاجات چيست؟آيا عربي دعا كردن فضيلت دارد؟
  جواب: بسمه تعالي ; دعاهاي عربي كه از حضرات معصومين عليهم السلام وارد شده است بهتر است و فضيلت دارد ـ و غير آنها عربي و غير عربي فرق ندارد . استفتائات دعا از مراجع تقلید عظام
  سؤال: .بهترين نحوه دعا و طلب حاجات چيست؟آيا عربي دعا كردن فضيلت دارد؟
  جواب: بسمه تعالي ; دعاهاي عربي كه از حضرات معصومين عليهم السلام وارد شده است بهتر است و فضيلت دارد ـ و غير آنها عربي و غير عربي فرق ندارد . استفتائات دعا از مراجع تقلید عظام
  سؤال:
  آيا دعا و نفرين سيد موثرتر از افراد معمولي است؟گناهانشان چطور؟
  جواب: بسمه تعالي خير فرقي ندارد استفتائات دعا از مراجع تقلید عظام
  سؤال: آيا خواندن ادعيه زير در زمان‏هاى زير به قصد ورود يا رجاءمستحب است؟ الف) دعاى كميل در شب جمعه و شب نيمه ماه شعبان ب) دعاى توسل در شب چهارشنبه ج) دعاى ندبه در روز جمعه و در اعياد مبارك فطر، قربان و غدير خم د) دعاى سمات در عصر روز جمعه ر) دعاى جوشن كبير و صغير در شب 19 و 21 و 23 ماه مبارك رمضان.
  جواب: هو العالم؛ همه اينها به قصد استحباب جايزاست به واسطه قاعده تسامح در ادله سنن. استفتائات دعا از مراجع تقلید عظام
  سؤال: آيا در سجده هر دعايى را مى‏توان خواند يا اينكه بايد دعاهايى كه‏وارد شده را قرائت كرد؟
  جواب: هو العالم؛ دعاى خاصى لازم نيست، هر دعايى‏مى‏توان خواند. ولى مقتضاى احتياط در ذكرسجده اين است كه همان ذكر مخصوص (سبحان‏اللَّه) يا - سبحان ربى الاعلى و بحمده - گفته شودولو الحمدللَّه هم مثلا كافى است. استفتائات دعا از مراجع تقلید عظام
  سؤال: اگر نمازگزار در قنوت نماز دعاى حرام كند آيا قنوت او باطل است يانماز باطل مى‏شود؟
  جواب: هو العالم؛ نماز باطل مى‏شود. استفتائات دعا از مراجع تقلید عظام
  سؤال: آيا در نماز وتر كه براى چهل نفر دعا مى‏شود، نام بردن زنها جائز است‏يا بايد به چهل مرد دعا شود.
  جواب: هو العالم؛ به مقتضاى يك روايت مى‏شود زنها را از جمله‏چهل نفر قرار داد و به مقتضاى يك روايت ديگر نمى‏شود، من‏خودم مقيّدم كه به چهل مرد دعا كنم، ولى شما مى‏توانيد بعد ازنام چهل مرد، نام چند عدد خانمها را هم اضافه كنيد، اشكال‏ندارد. استفتائات دعا از مراجع تقلید عظام
  سؤال: نظرتان راجع به دعاى نادعلى چيست؟ آيا معتبر است يا خير؟
  جواب: هوالعالم؛ روايت دارد در مستحبات اعتبار روايت لازم‏نيست. استفتائات دعا از مراجع تقلید عظام
  سؤال: آیا در استمداد و صدا زدن ائمه (ع)، بالا آوردن دست ها به شکلی که در استعانت از خداوند و دعا صورت می گیرد، جایز است ؟
  جواب: بلي جائز است . استفتائات دعا از مراجع تقلید عظام
  سؤال: آيا اگردر نماز روي قرآن يا كتاب دعا يا كاغذ يادداشت مختصري بنويسيم، آيا منافي نماز است ؟ در نافله چطور كتابت مبطل صلاة هست يانه؟
  جواب: مختصر اشكال ندارد، فعل كثير مبطل است. استفتائات دعا از مراجع تقلید عظام

  سؤال: دعا كردن به زبان فارسي در قنوت نمازهاي يوميه و مستحبي چه صورت دارد ؟
  جواب: بسمه تعالي ؛ احوط ترك آن است استفتائات دعا از مراجع تقلید عظام
  سؤال: به تازگی حدیث شریف کساء، زیر سوال رفته و حتی بعضی از آقایان این حدیث را از مفاتیح الجنان حذف کرده اند. لطفاً نظر خود را بفرمایید؟
  جواب: اصل حديث كساء از مسلمات است و كسي را كه مطلع باشد، سراغ ندارم كه حدیث شریف را زير سؤال برده باشد. اگرکسانی حدیث کساء را از مفاتيح حذف کرده اند به علت اين است كه خود محدث قمي آن را درمفاتیح نیاورده بود و بعد اضافه شده است، و شايد بعضي جملات نیز به حديث افزوده شده باشد. استفتائات دعا از مراجع تقلید عظام
  سؤال: نظر شما در رابطه با اعتبار حدیث کساء معروف در مفاتیح الجنان چیست؟ البته در اصل ماجرای کساء ، شیعه و سنی متفق هستند؛ ولی سوال بنده در رابطه با حدیث کساء مشهور در بین ما شیعیان است.
  جواب: آنچه در مفاتيح است، چون اصل آن( همان گونه كه تذكر داده ايد) متفق عليه بين فريقين است، اثر عملي غير از فضائل ذكرشده ندارد و در آن امور هم به مقتضاي تسامح در ادله مستحبات، احتياج به اعتبار سند نيست. بنابراين بحث در آن مورد بي اثر است. استفتائات دعا از مراجع تقلید عظام
  منبع :سایت معظم له

 16. صلوات


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود