صفحه 1 از 13 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: * مردان خدا * (نخونی از دستت رفته)

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۰
  نوشته
  336
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  2715

  * مردان خدا * (نخونی از دستت رفته)
  مردان خدا


  گفتم «تو که واسه خاطر خدا می‌جنگی، حیف نیس نماز نمی‌خونی؟!» اشک توی چشم‌هاش جمع شد و با لبخند گفت: «می‌تونی نماز خوندن رو یادم بدی؟» خجالت کشیدم ازش بپرسم برای چی؟ همان وقت زیر آتش خمپاره‌ دشمن تا جایی که خستگی اجازه داد، نماز خواندن را یادش دادم.

  توی گردان شایعه شده بود که نماز نمی‌خونه. مرتضی رو کرد به من و گفت: «پسره انگار نه انگار که خدایی هست، پیغمبری هست، قیامتی، نماز نمی‌خونه...» باور نکردم و گفتم: «تهمت نزن مرتضی. از کجا معلوم که نمی‌خونه، شاید شما ندیدیش. شایدم پنهونی می‌خونه که ریا نشه.»


  اصغر انگار که مطلبی به ذهنش رسیده باشه و بخواد برای غلبه بر من ازش استفاده کنه، گفت: «آخه نماز واجب که ریا نداره. پس اگه این‌طور باشه، حاج‌ آقا سماوات هم باید یواشکی نماز بخونه. آره؟» مش صفر یه نگاه سنگین به اصغر و مرتضی کرد و گفت: «روایت هست که اگه حتی سه شبانه روز با یکی بودی و وقت نماز به اندازه دور زدن یه نخل ازش دور شدی، نباید بهش تهمت تارک‌الصلاة بودن را بزنی. گناه تهمت، سنگین‌تر از بار تمامی کوه...»


  اصغر وسط حرف مشتی پرید و گفت: «مشتی من خودم پریروز وقت نماز صبح، زاغشو چوب زدم، به همین وقت عزیز نمازشو نخوند...» گفتم: «یعنی خودت هم نماز نخوندی؟»


  - مرد حسابی من نمازمو سریع خوندم و اومدم توی سنگر، تا خود طلوع آفتاب کشیک‌شو کشیدم.


  - خوب شاید همون موقع که تو رفتی نماز بخونی، اونم نمازشو خونده...


  مشتی که انگار یک هسته خرما توی گلویش گیر کرده باشد، سرفه‌ای کرد و دست گذاشت روی زانو و بلند شد. وقت بیرون رفتن از سنگر گفت: «استغفرالله ربی و اتوب الیه....» بعد، انگار که بخواهد از ‌جایی فرار کند، به سرعت از سنگر دور شد. اصغر کوتاه نیامد و رو به من گفت: «جواد جون، فدات شم! مگه حدیث نداریم کسی که نمازشو عمداً ترک کنه، از رحمت خدا بدوره؟»


  - بابا از کجا می‌دونی تو آخه؟! این بدبخت تازه یه هفته است اومده، کم‌کم معلوم میشه دنیا دست کیه...


  آدم مرموزی بود؛ ساکت و تودار. اصلاً انگار نمی‌‌توانست با کسی ارتباط برقرار کنه. چند باری سعی کردم بهش نزدیک شم، اما نشد. فقط فهمیدم که اسمش کیارش است و داوطلب به جبهه آمده. از آشپزخانه غذایش را می‌گرفت و می‌رفت گوشه‌ای، مشغول خوردن می‌شد. اصلاً با جمع، کاری نداشت؛ فقط برای رزم شب و صبحگاه با بچه‌ها یک‌جا می‌دیدمش. اغلب هم سعی می‌کرد دژبان بایسته تا این‌که برود کمین.


  یک‌بار یکی از بچه‌های دسته ویژه، بهش متلک انداخته بود که: «رفیقمون از کمین می‌ترسه! توی دژبانی بیش‌تر بهش حال می‌ده...» فقط یک نگاه و یک لبخند، تحویلش داد و رفت سمت دستشویی‌ها؛ هرچند که دیدم در حال رفتن، داره اشکاش رو از روی صورت سفید و ریش‌های بورش پاک می‌کنه. دو روز بعد از همین ماجرا بود که به سنگر عملیات آمد و گفت: «می‌خواهم بروم کمین.» حاج اکبر یه نگاهی بهش انداخت و گفت: «آرش جان! داوطلب‌های کمین تکمیله...»


  - کیارش هستم حاج ‌آقا!


  - ببخشید عزیزم، شرمنده! کیارش گل، اسمت فراموشم شده بود.


  - خواهش می‌کنم حاج آقا! حالا نمی‌شه یه جوری ما را هم جا بدی؟

  حاجی مکثی کرد و گفت: «چشم سعی می‌کنم...»

  - لطف می‌کنی حاجی...


  شب باز رفتم سمتش و سلام کردم. به گرمی جواب سلامم را داد و رفت، چند قدمی که برداشت، برگشت سمت من و گفت: «شما هم می‌ری سنگر کمین آقا جواد؟!»


  - آره، چه‌طور مگه؟ منّ و منّی کرد و گفت: «نزدیک عراقی‌هاست؟!»


  - آره، توی محدوده اوناست. چه‌طور مگه؟!


  - هیچی همین‌طوری...


  تشکری کرد و رفت سمت سنگر خودش.


  آخرای شب بود که رفتم سمت سنگر عملیات. حاج اکبر دراز کشیده بود، تا وارد شدم، بلند شد و با وجود اصرار من و فشار بازوهام روی شونش، تمام قد جلوم ایستاد و گفت: «بفرما جواد جون بفرما...»


  - شرمنده حاجی! مزاحمت شدم. دیدم دراز کشیدی خواستم برگردم، ولی دیدم که متوجه شدی، با خودم گفتم زشته. بازم ببخشید!


  - خدا ببخشه جواد جون! این حرفا چیه؟خوش اومدی.


  - حاجی! غرض از مزاحمت، می‌خواستم بگم این پسره کیارش را بذار با من بیاد کمین، می‌خوام یه فرصت خوب گیر بیارم تا باهاش تنها باشم. حاجی لبخندی زد و ادامه داد: «حاج آقا سماوات که این‌جا بود می‌گفت توی گردان، دنبالش حرفایی می‌زنن. تو چرا دیگه دنبالشی؟ واسه چی می‌خوای باهاش بری کمین؟»


  - می‌خوام سر از کارش در بیارم. خوب حاجی جون، به نظر شما فرصت بهتری از کمین دو نفره پیدا می‌شه که من با اون بیست‌وچهار ساعت تنها باشم؟


  - والله، چه عرض کنم؟ با اوصافی که من شنیدم، اصلاً بعید می‌دونم بهش اجازه بدم بره کمین. میگن اهل نماز نیست، فقط هم توی مراسم زیارت عاشورا شرکت میکنه، نه چیز دیگه.


  - باز خدا رو شکر که زیارت عاشورا می‌خونه. من فکر می‌کردم اونم نمی‌آد.


  - پس تو هم شنیدی؟مگه نه؟


  - آره، منم یه چیزایی راجع بهش شنیدم.


  - من بهش شک داشتم، حتی فکر کردم شاید ستون پنجمی باشه، اما دیدم ستون پنجمی خیلی باهوشه. نمی‌آد بی‌نمازی کنه که توی گردان تابلو بشه، درست نمیگم؟


  - چرا، اتفاقاً منم به این موضوع فکر کرده بودم. واسه همین مطمئنم، این یه لمی تو کارش هست که این‌طوریه. وگرنه بعید بود راهش بدن توی گردان عملیاتی خط.


  - از حفاظت خبرشو گرفتم، میگن سالمه. ولی هرچی به آقا رسول اصرار کردم که بگه این چه‌طور سالمیه که اهل نماز و خدا نیست، نگفت.


  - خوب بالاخره چی می‌گی حاجی؟ می‌فرستیش کمین یا نه؟


  - باید روش فکر کنم، ولی احتمال زیاد نه. من تا ته و توی این قضیه را در نیارم، بهش پا نمی‌دم بره کمین.


  - هر طور صلاحه حاجی. پس من منتظر خبرش باشم؟ فقط اگه خواستی بفرستیش با من بفرستش، باشه؟


  - ببینم چی میشه.


  حاجی فرستاده بود دنبالم. رفتم سمت سنگر عملیات. پتو را که کنار زدم، دیدم کیارش هم توی سنگر نشسته. سلام کردم و وارد شدم. حاجی طبق عادت همیشگی‌اش که موقع ورود همه، تمام قد می‌ایستاد، جلوی پایم تمام قد بلند شد و گفت: «خوش اومدی آقا جواد، بشین دادش!»


  - شرمنده می‌کنی حاجی!


  رو کردم سمت کیارش و دستم را دراز کردم طرفش و گفتم: «مخلص بچه‌های بالا هم هستیم، داداش یه ده ‌تومنی بگیر به قاعده دو تومن ما رو تحویل بگیر.» دستم را با محبت فشرد و سرخ شد. چشم‌های زاغش را از توی چشم‌هام دزدید و گفت: «اختیار دارید آقا جواد! ما خاک پای شماییم.» رو کردم به حاج اکبر و گفتم: «جانم حاجی، امری داشتید؟!»


  - عرض شود خدمت آقا جواد گل که فردا کمین با آقا کیارش، ان‌شاءالله توی سنگر حبیب‌اللهی. گفتم در جریان باشید و آماده. امشب خوب استراحت کنید، ساعت سه صبح جابجایی نیرو داریم. ان‌شاءالله به سلامت برید و برگردید.


  من در حالی که سعی داشتم تعجب، خوشحالی و اضطرابم را از حاج اکبر و کیارش پنهان کنم، چشمی گفتم و از در سنگر بیرون رفتم. توی دلم قند آب شد که بیست‌وچهار ساعت با کیارش، تنها توی یک قایق هستیم؛ هر چند دوست داشتم بدانم، چه‌طور حاج اکبر راضی شده که کیارش را توی تیم کمین راه بدهد؟ فرصت خوبی بود تا سر از کارش در بیارم. این پسر که نه بهش می‌آمد بد و شرور باشه و نه نفوذی، پس چرا نماز نمی‌خونه؟ چرا حفاظت تأییدش کرده که بیاد گردان عملیات؟ خلاصه فرصت مناسبی بود تا بتوانم برای سؤال‌هایی که چهار، پنج روزی ذهنم را سخت به خودش مشغول کرده بود پیدا کنم.


  وقتی دو نفری توی سنگر کمین، بیست‌وچهار ساعت مأمور شدیم، با چشم خودم دیدم که نماز نمی‌خواند. توی سنگر کمین، در کمینش بودم تا سر حرف را باز کنم. هر چه تقلا کردم تا بتوانم حرفم رو شروع کنم، نشد. هوا تاریک شده بود و تقریباً هجده ساعت بدون حرف خاصی با هم بودیم. کم‌کم داشتم ناامید می‌شدم که بالاخره دلم را به دریا زدم. و گفتم: «تو که واسه خاطر خدا می‌جنگی، حیف نیس نماز نمی‌خونی؟!» اشک توی چشم‌های قشنگش جمع شد، ولی با لبخند گفت: «می‌تونی نماز خوندن رو یادم بدی؟»


  - یعنی بلد نیستی نماز بخونی؟


  - نه تا حالا نخوندم...


  طوری این حرف را رُک و صریح زد که خجالت کشیدم ازش بپرسم برای چی؟ همان وقت داخل سنگر کمین، زیر آتش خمپاره‌ دشمن، تا جایی که خستگی اجازه داد، نماز خواندن را یادش دادم. توی تاریک روشنای صبح، اولین نمازش را با من خواند. دو نفر بعدی با قایق پارویی آمدند و جای ما را گرفتند. سوار قایق شدیم تا برگردیم. پارو زدیم و هور را شکافتیم. هنوز مسافتی دور نشده بودیم که خمپاره‌ای توی آب خورد و پارو از دستش افتاد.


  ترکش به قفسه سینه و زیر گردنش خورده بود، سرش را توی بغلم گرفتم.‌ با هر نفسی که می‌کشید خون گرم از کنار زخم سینه‌اش بیرون می‌زد. گردنش را روی دستم نگه داشته بودم، ولی دیدم فایده‌ای نداشت. با هر نفس ناقصی که می‌کشید، هق‌هقی می‌کرد و خون از زخم گردنش بیرون می‌جهید. تنش مثل یک ماهی تکان می‌خورد. کاری از دستم ساخته نبود و فقط داشتم اسم خانم حضرت زهرا(س) را صدا می‌زدم.


  چشم‌های زاغش را نگاه می‌کردم که حالا حلقه‌ای خون تویشان جا گرفته بود. خِرخِر می‌کرد و راه نفسش بسته شده بود. قلبم پاره‌پاره شده بود. لبخند کم‌رنگی روی لبانش مانده بود. در مقابل نگاه مطمئن، مصمم و زیبایش، هیچ دفاعی نداشتم. کم آورده بودم تحمل نداشتم. آرام کف قایق خواباندمش و پارو را به دست گرفتم که دیدم به سختی انگشتش را حرکت داد و روی سینه‌اش صلیبی کشید و چشمش به آسمان خیره ماند.  از دفتر خاطرات یک دوست...

  با تشکر از استاده بی اندازه مهربانم
  امیررضا آرمیون

  ویرایش توسط Capello : ۱۳۹۰/۱۰/۱۶ در ساعت ۰۰:۲۷
  حلال كنيد

 2. صلوات ها 68


 3. #2

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۰
  علاقه
  کتاب
  نوشته
  143
  حضور
  1 ساعت 18 دقیقه
  دریافت
  34
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  724  بسیار زیبا بود!!!
  ما این همه سال نماز (اگه بشه اسمشو نماز گذاشت)خوندیم ولی هنوز آدم نشدیم!!!
  خدا آدممون کن تورو به بزرگیت!!!
  آدم اومدیم خر بلکه بدتر از خر از دنیا نریم !!!!
  نمیدونم از من تا یه آدم چقدر فاصله است؟چند هزار سال نوری؟
  خدا آدممون کن!
  اَينَ السَّبَبُ‏ الْمُتَّصِلُ بَينَ الْأَرْضِ وَالسَّمآءِ، اَينَ صاحِبُ يوْمِ الْفَتْحِ وَناشِرُ رايةِ الْهُدى‏،

 4. صلوات ها 42


 5. #3

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۹
  علاقه
  ائمه ی اطهار,شیعیان حقیقی,کتاب,ورزش مخصوصا از نوع رزمی
  نوشته
  514
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2897  خیلی زیبا بود...
  میخواستم یه پستی هم از من توی این تاپیک زیبا باشه...

  مدعی گوید که با یک گل نمی گردد بهار
  من گلی دارم که عالم را گلستان میکند


 6. صلوات ها 31


 7. #4

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۰
  علاقه
  ادبیات عرب،منطق وفلسفه،هرچی به قرآن وعلوم قرآنی مربوط�
  نوشته
  108
  حضور
  2 روز 22 ساعت 16 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  3
  صلوات
  667  خیلللللللللللللللللللیییی ییییییییییییییییی زیبابود
  خدایاآدمم کن.

  لوکانت الدنیا تحسب بعدد لحظات السعادة....فأکتبوا علی قبری
  (((مات قبل أن یولد)))

 8. صلوات ها 27


 9. #5

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۰
  علاقه
  قناعت
  نوشته
  117
  حضور
  2 ساعت 54 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  997  خييييييييييلي قشنگ بود
  ما منتظر دوميش هستيم هيجا نميريم همينجا هسيم
  سوختن ،بهای قرب است و چنین سوختنی را جز به پروانه های بی پروای عشق نمیبخشند.آنکه آتشی در دل ندارد ،کجا میتواند بال در آتش بگشاید؟
  کجا میتواند بال در آتش بگشاید؟؟
  (شهید آوینی)


 10. صلوات ها 25


 11. #6

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۰
  علاقه
  خدا ، اهل بیت سلام الله علیهم ،نفسم
  نوشته
  1,650
  حضور
  20 روز 10 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  20
  آپلود
  7
  گالری
  70
  صلوات
  10791  احسنت والله احسنت والله
  معرکه بود.....


 12. صلوات ها 26


 13. #7
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۰
  نوشته
  336
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  2715  دوستان سلام
  اگر کسی خاطره ای از بزرگ مردان خدا داره اینجا بنویسه تا هم استفاده کنیم

  یا علی
  حلال كنيد

 14. صلوات ها 21


 15. #8
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۰
  نوشته
  336
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  2715  * مردان خدا * (نخونی از دستت رفته)بشــارت بر تو یا رسـول الله به خــروج از ماهِ صفر * مردان خدا * (نخونی از دستت رفته)
  * مردان خدا * (نخونی از دستت رفته) * مردان خدا * (نخونی از دستت رفته) * مردان خدا * (نخونی از دستت رفته)


  آن چیز را که چیز بود ، چیزش کنید : مسأله ای که پشتِ بی سیم برای هر دو طرف روشن بود .
  شَـل و شـولتیـــم : مخلصتیـــم . * مردان خدا * (نخونی از دستت رفته)
  کبریتی برگشتن : به شهـادت رسیــدن و با تابـوت برگشتــن .
  آئینـه ایست : وقتـی که حالات و سکنـاتِ و وَجَنــات شهـادت در چهـره ی کسـی هـویدا بـود.
  بالا بالا هــا شـوت میـزنه : عرفـان و معنـویتش بالاسـت . * مردان خدا * (نخونی از دستت رفته)
  برنامه ی پایانی : پیـرمـرد رزمنده ای که حال و روزش گواهی میداد از معـرکه جان سالم به در نمیبره .
  اُدکلن سنگــر : بوی جـوراب کثیـف و نشستــــه .
  صفحـه کلاج : وقتـی غـذا کوکو سیب زمینــی بـود .
  غسـل ِ شهـادت کامل نبــوده : کسی کـه در عملیـات شهیــد نمیشــد . * مردان خدا * (نخونی از دستت رفته)
  غیبت چنـد بخشـــه ؟! : برای ممــانعت از کســی که میخـواست غیبت کنه .
  فـلانی روحیـه داره : کسـی که همیشــه میـلِ خـوردن داشـت .
  کارش مـُرغی ست : کسـی که دیـر یا زود شهیـد میشـه و باید چلـومرغش رو بخـوریم .
  کیـک ِ دستـــه : پیـک ِ دستــه * مردان خدا * (نخونی از دستت رفته)
  صبحـش به خیـر شـد : کسـی کـه با هزار زحمـت از مراســم صبحگــاه دَر میـرفت .
  مادر بزرگ دستــه : برادرایی کـه نوبت ِ پذیرایی از دستــه یا چادر با آنهــا بود .
  مـلائک غلغلکش میـدن : برادری کـه سـر ِ نماز متبسـم بود . * مردان خدا * (نخونی از دستت رفته)
  یه تـرکش یه حـوری : به ازای هر یه تـرکشی کـه میخـوری یه حوری تو بهشـت داری .
  * مردان خدا * (نخونی از دستت رفته)
  * مردان خدا * (نخونی از دستت رفته) * مردان خدا * (نخونی از دستت رفته) * مردان خدا * (نخونی از دستت رفته)


  یکــی از شب‌هــا ، در سنگــر اجتماعـــی نماز جمـــاعتِ مغرب و عشا برپا بـود .
  حـدودِ ۲۰ نفـر به راحتــی میتـوانستیـم در آن سنگــر با هـم جمـاعت بخوانیــم .
  یکـی از برادرهـا جلـو رفت و شـروع کـرد به خـوانـدنِ نمـاز و بقیـه به او اقتـدا کـردنـد.
  رکعتِ دوم را کـه خوانـد نشسـت تا تشهـد بگـوید ، * مردان خدا * (نخونی از دستت رفته)
  در همیـن حیـن یکـی از بچه های آذربایجـانی که در آن لحظه نماز نمی خوانـد و فقط
  برای اذیّت کـردن در صفّ اول ، پشتِ سـر امام جمـاعت ایستاده بود ، با
  سـوزن و نخ لبـاسِ او را به پتوی کفِ سنگـر دوخت و به همان
  حال در جای خود نشست . * مردان خدا * (نخونی از دستت رفته)
  بقیـه که متـوجه کار او شــده بودند ، به خـود فشار آوردنـد تا جلوی خنـده شان را بگیـرنـد.
  امام جماعت تشهد را که گفت ،خواست بلند شود که احساس کرد لباسش
  به جایی گیر کرده ! بریـده بریـده گفت : * مردان خدا * (نخونی از دستت رفته)
  بحـول... بحـول ... بحــول ... نتـوانست بلـند شـود !
  ناگهـان صـدای انفجار خنده در سنگر پیچید و همه بـه دنبالِ کسی که ایـن کار را کـرده
  بـود از سنگــر بیـرون دویــدند....

  به نقل از :

  " یک قدم تا خدا "
  ویرایش توسط Capello : ۱۳۹۰/۱۱/۰۵ در ساعت ۰۸:۲۳
  حلال كنيد

 16. صلوات ها 27


 17. #9

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۹
  علاقه
  کتاب
  نوشته
  137
  حضور
  3 روز 19 ساعت 23 دقیقه
  دریافت
  47
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1072  سلام عليكم.
  خدا قوت.
  خيلي قشنگ و تاثيرگذار بود.

  در پناه حق
  دعا پشت دعا برای آمدنت,گناه پشت گناه برای نیامدنت!
  کدام یکی آخر؟!
  آمدنت یا نیامدنت؟؟/

 18. صلوات ها 14


 19. #10

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۰
  نوشته
  118
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  15
  آپلود
  0
  گالری
  3
  صلوات
  679  خيلي زيبا بود
  به علي(ع) شناختم من بخدا قسم خدا را

 20. صلوات ها 12


صفحه 1 از 13 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود