جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیامعنی صلوات به حضرت زهرا(س) هم اشاره دارد؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  1,895
  حضور
  3 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  39
  صلوات
  13019

  آیامعنی صلوات به حضرت زهرا(س) هم اشاره دارد؟
  آیامعنی صلوات به حضرت زهرا(س) هم اشاره دارد؟
  از غم هجر مکن ناله و فریاد که دوش
  زده ام فالی و فریاد رسی می آید . . .

 2. صلوات ها 2


 3. #2

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  2,643
  حضور
  1 روز 12 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11123  سلام وقتی جمله آل محمد ر وداره داخل صلوات پس حضرت زهرا (س) را نیز شامل میشود

 4. صلوات ها 3


 5. #3

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعه و تفکر
  نوشته
  6,011
  حضور
  72 روز 15 ساعت 50 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  16190

  راهنما بحثی در چگونگی صلوات بر محمد و آل محمد و مصادیق صلوات
  نقل قول نوشته اصلی توسط گمنام نمایش پست ها
  سلام وقتی جمله آل محمد ر وداره داخل صلوات پس حضرت زهرا (س) را نیز شامل میشود

  سلام

  پاسخ اجمالی این سؤال به تقریر زیر است:

  ارباب حدیث روایتی را به سند خود از ابی‌مسعود انصاری این‌گونه نقل می‌کنند: "ما در حالی که در مجلس سعدبن عبادة بودیم، رسول‌خدا(ص) وارد شد و در جمع ما نشست. سعد ازآن حضرت پرسید: یا رسول الله! خداوند ما را مأمور کرده که برتو صلوات بفرستیم! چگونه برتو صلوات بفرستیم؟ (فکیف نصّلی علیک؟) حضرت اندکی ساکت ماند، گویا اصلاً از او سؤالی نشده است، سپس فرمود: قولوا: «الّلهم صل علی محمد و علی آل محمد، کما صلیت علی ابراهیم، و بارک علی محمد و علی آل محمد، کما بارکت علی ابراهیم فی العالمین انک حمید مجید، والسلام کما علمتم».[1]

  از این‌روایت چنین برداشت می‌شود که اولاً مسلمانان از سوی خدا دستور داشته‌اند که بر نبی اسلام(ص) صلوات بفرستند. ثانیاً آنان کیفیت اظهار آن را نمی‌دانستند، و وقتی نحوه آن را از رسول‌خدا(ص) می‌پرسند، حضرت با سکوتش گویا منتظر فرمان خدا بوده است، و آن‌گاه که فرمان را در این مورد دریافت می‌کند، پاسخ سؤال‌کننده را در قالب تعلیم و آموزش می‌دهد.

  در چگونگی صلوات بر محمد(ص) میان شیعه و سنی اندک تفاوتی به چشم می‌خورد که ما در این مجال، به ذکر اعتقاد شیعه امامیه بسنده می کنیم. درکیفیت و نحوه صلوات بر محمد و آل محمد(ص) همه فقهای شیعه در سایه روایاتی که از اهل‌بیت(ع) رسیده است، اتفاق‌نظر دارند که مقدار واجب و کمترین آن «اللهم صل علی محمد و آل محمد» است. آنان بر این نکته تأکید دارند که آوردن «آل» پس از نام رسول‌خدا ضروری و الزامی است. مرحوم شیخ طوسی همین جمله را از امام ابی‌جعفر(ع) نقل می‌کند و آن را جمله ذکر صلوات می‌داند.[2] اما بهترین و شایسته‌ترین صلوات را این ذکر می‌شمارد: «الّلهم صل علی محمد و آل محمد، و ارحم محمدا و آل محمد، و تحّنن علی محمد و آل محمد، کافضل ماصلیت وبارکت و ترحمت و تحنّنت علی ابراهیم وآل ابراهیم، انک حمید مجید.» [3]

  در اینکه آل محمد و اهل البیت چه کسانی اند گفتنی است:

  1. از دیدگاه شیعه امامیه «آل محمد» همان«اهل‌البیت» به معنای اخص که عبارت‌اند از: اصحاب کساء (رسول الله، علی و فاطمه و حسنین(ع))، آنان‌ که به اتفاق همه مسلمین آیه تطهیر«انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل‌البیت و یطهرکم تطهیرًا[115] در شأن آنان فرو فرستاده شد. بر اساس روایاتی از رسول‌خدا(ص)، نه امام از نسل پاک امام حسین(ع) جزو اهل‌بیت پیامبر خدا(ص) محسوب می‌شوند.[116]

  2. اما دیدگاه دانشمندان اهل‌سنت در این عرصه، هر چند بسیار پراکنده و مشوش است، ولی در عین حال، در اینکه «آل محمد» یا «اهل‌البیت» جز همان کسانی هستند که آیه شریفه تطهیر در وصف آنان نازل گشته، اتفاق نظر دارند. گرچه آنان کسانی دیگر را هم جز اهل‌البیت می‌شمارند، لکن با توجه به روایاتی که در این باره از خود آنان نقل شده، اهل‌البیت(ع) نمی‌توانند کسانی جز اصحاب کساء باشند. ترمذی،[117] طبری،[118] مؤلف کتاب ذخائرالعقبی[119] و احمد‌بن حجر،[120] همه این روایت ام‌سلمه را به عبارتهای مختلف در شأن نزول آیه تطهیر نقل نموده‌اند که: پیامبر خدا(ص)، علی و فاطمه و حسن و حسین(ع) را زیر عبایش قرار داد و فرمود: «اللهم هؤلاء اهل بیتی فاذهب عنهم الرجس و طهّرهم تطهیراً. قالت ام‌سلمة: و أنا معهم یا نبی الله؟ قال: انت علی مکانک و انت الی خیر.» بنابراین از دیدگاه اهل‌سنت نیز «اهل‌البیت» به معنای اخص و اصطلاح قرآن که در صلوات همین معنا مراد است، عبارت‌اند از: رسول‌خدا(ص)، علی و فاطمه و حسن و حسین(ع).

  پس بدون شک حضرت فاطمه "سلام الله علیها" نیز مشمول صلوات می باشند.

  موفق باشید ...


  پاورقی___________________________
  1.البیهقی، ابی‌بکراحمدبن الحسین(485ق)، السنن الکبری(نسخة جدیدة محقّقة)، بیروت، دارالفکر، ج2، ‌ص502؛ الطبرانی، ابی‌القاسم سلیمان‌بن احمد(260ـ360ق)، المعجم الکبیر، تحقیق و تخریج: حمدی عبدالحمید السلفی، بیروت، ط الثانیة، دارالحیاة التراث العربی، 1422ق، ج19، ص123ـ124.
  2. القمی، ابی‌جعفر محمد‌بن علی‌بن الحسین بابویه، معروف به شیخ صدوق (م381ق)، من لا یحضره الفقیة، ج1، ص505، حدیث948؛ ابی‌جعفر محمد‌بن الحسن الطوسی، تهذیب الاحکام فی شرح المقنعة للشیخ مفید، تحقیق الشیخ محمدجواد الفقیه، فهرست و تصحیح، الدکتور یوسف البقاعی، بیروت، الثانیة، دارالاضواء، 1413ق، ج2، ص94، حدیث373/141.
  3 البغدادی، محمدبن النعمان‌بن معلم معروف به شیخ صدوق(431ق)، المقنعة، ص113.
  4 ترمذی، ابی‌عیسی‌بن سوره (209ـ 297ق)، الجامع الصحیح و هو سنن ترمذی، تحقیق و شرح، احمد شاکر، بیروت، الاولی، دارالکتب العلمیة، 1408ق، ج5، ‌ص621؛ کتاب المناقب، باب32؛ الطبری،احمد‌بن عبدالله(م 694ق)، ذخائر العقبی فی مناقب ذوی القربی، بیروت، مکتبة القدسی لحسام الدین القدسی، 1356ش، ص47؛ الکلینی، اصول کافی، ج1، ص346.
  5 ترمذی، ابی‌عیسی‌بن سوره، سنن ترمذی، ج5، ص621؛ اسماعیل‌بن کثیر الدمشقی، تفسیر القرآن العظیم، ج6، ص366.
  6 الطبری، محمدبن جریر، جامع البیان، ج22، ص12.
  7 الطبری، احمدبن عبدلله، ذخائر العقبی، ص20.
  8 الهیتمی، احمدبن حجر، الصواعق المحرقة، ص143، بنقل از پایگاه حوزه نت، مقالۀکیفیت و چگونگی صلوات بر پیامبر اعظم(ص) نزد فریقین، مجلۀ طلوع.

  آیامعنی صلوات به حضرت زهرا(س) هم اشاره دارد؟

 6. صلوات ها 2


 7. #4

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعات علوم عقلی و نقلی
  نوشته
  4,416
  حضور
  14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  25066  نقل قول نوشته اصلی توسط محمد نمایش پست ها
  آیامعنی صلوات به حضرت زهرا(س) هم اشاره دارد؟


  با سلام

  بله طبق همه احادیث وارده از اهل سنت و شیعه حضرت زهرا(س) جزء آل پیامبر(ص) می باشد

  و معنای صلوات ایشان را نیز در بر دارد

  اللهم صل علی محمد وآل محمد

 8. صلوات


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود