سوالاتی در خصوص نحوه غسل و کفن میت

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوالاتی در خصوص نحوه غسل و کفن میت

يه سوالي دارم كه اميد دارم كارشناسان سايت جوابمو بدن؟

اول اينكه تو دهن مرده پنبه ميرازن؟
اگه آره حتما بايد بزارن؟
من مادر بزرگم كه به رحمت خدا رفت دهانش كاملا بسته بود خب وقتي ميت جمود بشه كه ديگه نميشه تو دهانش چيزي گذاشت يا دهانش رو باز كرد!

وسوال بعدي من،عمه پدر بنده تازه ديروز به رحمت خدا رفتن ظاهرا دهانشون باز بوده و موقع شستنش آب وارد دهانش ميشه حكم اون آب چيه؟نجس نيست؟نبايد كاملا ار دهانش آب رو خالي ميكردن؟و مگه نبايد بسم الله كفن روي سينه مرده باشه يا فرقي نميكنه؟

و سوال ديگه مثل اينكه بچه هاش يادشون ميره انگشتر طلاش رو در بيارن و بعد دفنش يادشون ميافته اين حكمش چيه؟

وسوال آخر من در مورد كفن هست،كفن مخصوص خانومها روسري داره مثلا كفنهاي كربلا روسري هاي خيلي كوچيكي داره اين حكمش چيه و اگه خودمون روسري بزاريم بايد چه جوري و از چه جنسي باشه؟
آيا اين درسته كه هر كس بايد قبل از مرگ يه بار كفنش رو تن كنه؟من كربلا رفتم و براي خودم كفن خرديم و تبركش هم كردم اما از ترسم ته ته ته چمدونم قايم كردم البته به همسرم و مادرم جاش رو گفتم در هر صورت آدمي يه دمي!
اما حس تن كردنش ديوونم ميكنه آيا واجبه و بايد تن كنم و باهاش نماز بخونم؟تكليف چيه؟

آيا واقعا بايد هفتا مرده بشوريم تكليف من كه ميترسم چيه؟

ممنون:Gol:

برچسب: 

مطهره;175692 نوشت:
سوال ديگه مثل اينكه بچه هاش يادشون ميره انگشتر طلاش رو در بيارن و بعد دفنش يادشون ميافته اين حكمش چيه؟

با سلام
به شما قول میدم غسال زحمتشو کشیدن و درش آوردن

من هنوز هم منتظرم:crying:

مطهره;175692 نوشت:
يه سوالي دارم كه اميد دارم كارشناسان سايت جوابمو بدن؟ اول اينكه تو دهن مرده پنبه ميرازن؟ اگه آره حتما بايد بزارن؟ من مادر بزرگم كه به رحمت خدا رفت دهانش كاملا بسته بود خب وقتي ميت جمود بشه كه ديگه نميشه تو دهانش چيزي گذاشت يا دهانش رو باز كرد! وسوال بعدي من،عمه پدر بنده تازه ديروز به رحمت خدا رفتن ظاهرا دهانشون باز بوده و موقع شستنش آب وارد دهانش ميشه حكم اون آب چيه؟نجس نيست؟نبايد كاملا ار دهانش آب رو خالي ميكردن؟و مگه نبايد بسم الله كفن روي سينه مرده باشه يا فرقي نميكنه؟ و سوال ديگه مثل اينكه بچه هاش يادشون ميره انگشتر طلاش رو در بيارن و بعد دفنش يادشون ميافته اين حكمش چيه؟ وسوال آخر من در مورد كفن هست،كفن مخصوص خانومها روسري داره مثلا كفنهاي كربلا روسري هاي خيلي كوچيكي داره اين حكمش چيه و اگه خودمون روسري بزاريم بايد چه جوري و از چه جنسي باشه؟ آيا اين درسته كه هر كس بايد قبل از مرگ يه بار كفنش رو تن كنه؟من كربلا رفتم و براي خودم كفن خرديم و تبركش هم كردم اما از ترسم ته ته ته چمدونم قايم كردم البته به همسرم و مادرم جاش رو گفتم در هر صورت آدمي يه دمي! اما حس تن كردنش ديوونم ميكنه آيا واجبه و بايد تن كنم و باهاش نماز بخونم؟تكليف چيه؟ آيا واقعا بايد هفتا مرده بشوريم تكليف من كه ميترسم چيه؟ ممنون

با تشکر از سئوال شما کاربر محترم سرکار مطهره گرانقدر

1- گذاشتن پنبه در دهان میت جزء واجبات نیست .

2- آبی که هنگام شستن شرعی میت داخل دهان می رود ، نیازی به تطهیر در آخر کار ندارد .

3- روی سینه بودن بسم الله کفن ضروری نیست اما نباید جایی باشد که هتک حرمت به نام خدا گردد.

4- وجود انگشتر طلا همراه میت یاد شده اشکالی ندارد و نبش قبر بخاطر گرفتن آن جایز نیست .

5- نیازی نیست که روسری کفن از جنس خاصی باشد ، از هر نوع پارچه ای کافی است .

6- به تن کردن کفن قبل از مرگ و نماز خواندن با آن و شستن هفت مرده قبل از مرگ لازم نیست . (1)

پی نوشت:
1. سئوال از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

موضوع قفل شده است