صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: درود بر مادران و زنان فرهیخته

 1. #1

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۰
  علاقه
  قرآن ، اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  1,915
  حضور
  16 روز 2 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  38
  آپلود
  0
  گالری
  115
  صلوات
  9182

  مطلب درود بر مادران و زنان فرهیخته
  درود بر زن
  درود بر مادر
  زن گل سر سبد آفرينش، آيينه مهر و عطوفت، مُبَشِرّ رأفت و ملاطفت‌، مظهر وفا و صفاست‌.
  زن (‌دختر زن‌، همسر‌زن‌، مادر‌زن‌) در سرشت و سرنوشت با همتا و همطراز خود يعنی مرد يکسان و از يک نفس آفريده شده و از يک اصل و منشأ خلق گرديده است‌.  زن اگر در خصلت و طبع با مرد تفاوت دارد در انسانيت و آدمگری با مرد برابر است‌. زن به حکمت الهی مبدأ زايش و پيدايش نسل‌ها و عنصر اساسی و هسته اصلی تشکيل خانواده‌هاست‌. زن مُوجب بقای نسل انسان و ادامه حيات آدمی است‌ و حقاً قوام و دوام بشريت با تمام جلوه‌ها و مظاهرش از برکت وجود فرخنده اين جنس لطيف و گوهر نفيس است‌.  تاريخ نويسان ما متأسفانه از مقام و منزلت والا و شايسته زن و نقش سازنده و اثربخش آن هادر سازماندهی اجتماع و محيط‌، دوده و دودمان و جريان حوادث اعم از سياسی و نظامی کمتر ياد کرده اند و ای بسا کارنامه‌ها و حماسه‌ آفرينی‌های اين رکن اصيل را که محور و مدار خانواده است ناديده گرفته و يا سرسری از آن گذشته اند‌.  معدودی از تذکره نويسان ياد و وصفی از زنان پارسا و زاهد کرده اند و از کسانی مانند رابعه ‌عدويه که عشق حقيقی را وارد تصوف کرده داستآن هانقل کرده اند، زيرا صوفيه از نظر روحانيت مقام زن را برتر از مرد دانسته اند و اين آفريده را حقيقی ‌ترين مظهر رحم خلاقيت خداوند خوانده اند  چنانکه ابن‌العربی گفته است که تجلی خدا داد زن کاملتر از مرد است‌. در اخبار آمده است که پيغمبر اکرم (ص) فرموده اند سه چيز را دوست دارم‌: زن، بوی خوش و برق طراوت را در چشم نيايشگر هنگام دعا‌. برخی از صاحبان تراجُم شرح حال زنان انديشمند و پرده نشينان سخنگوی را آورده و نمونه کلام شان را در رديف زندگي نامه مردان نقل و بيان کرده اند و تا حدی حق سخن را ادا نموده اند.  ادامه دارد
  اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر و جعلنا من انصاره اعوانه

 2. صلوات ها 9


 3. #2

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۰
  علاقه
  قرآن ، اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  1,915
  حضور
  16 روز 2 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  38
  آپلود
  0
  گالری
  115
  صلوات
  9182  از گذشته‌های دور که نظام مادر‌شاهی‌(‌ماترياکا‌) آيين غالب بود زن سِمَت رياست و رهبری خانه و خانواده و حتا اجتماع را داشت، کمتر شواهد و اسناد در دست داريم‌. الواح‌، سنگ‌ نبشته‌ها، مسکوکات و آثاری ازين قبـيـل که بدست‌ آمده و همچنين تصاوير و نگاره‌ ها که بر جدار ديوارها‌، روی سقف‌ها و سينه ‌پيکره‌ها و مجسمه‌ های روزگاران باستان ديده مي شود معلومات ‌مؤثق و مفصل برای ما ندارد و همه اين اطلاعات در پرده ابهام مانده است‌.

  حينی که نظامِ پدرسالاری‌(‌پاترياکا‌) جانشين عهد سيادت و رياست زن شد به مرور منزلت و وجاهت زن کمرنگ گشت‌. پايگاه زن نزد ملل و نُحل باستان متفاوت بود‌. در آيين مزديسينا مرد و زن از مشی و مشيانه آفريده شده اند که در حقيقت از يک ريشه و شيره بوده اند‌. اناهيتا و يا ناهيد که نزد آرياييان قديم الهه‌ آب بود تا آن جا طرف توجه و عنايت بود که پرستشگاه های عظيمی برای او بنا کرده بودند‌. رواق های پر نقش و تصوير باميان که با تنديس و نگاره های زنان چنگ‌ زن و هنرمند نقاشی و رنگ ‌آميزی شده اعجاب انگيز است‌.


  در اساطير ملی و ميهنی ما چون شاهنامه سالار خراسان ذکر زنان، همراه با توصيف از شخصيت و شمایل آن ها فراوان رفته است و بد زنانی مانند سودابه مورد نکوهش قرار گرفته است‌. زن در دفتر فردوسی مظهر زيبايی و شادابی، درايت و دورانديشی‌، وقار و صبوری است‌. درآن روزگار پوشيدن موی و روی نشانه پاکيزگی و پارسايی بود. فردوسی از زبان تهمينه به رستم روايت ميکند‌:
  سه ديگر که بالا و رويش بود
  بپوشيده‌گی نيز مويش بود
  شيرين در برابر شيرويه در مقام دفاع از پارسايی می‌گويد‌:
  مرا از هنر موی بُد در نهان
  که آنرا نديدی کس اندر جهان
  ز پرده بیرون کس نديده مرا
  نه هرگز کس آوا شنيده مرا


  ادامه دارد

  اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر و جعلنا من انصاره اعوانه

 4. صلوات ها 10


 5. #3

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۰
  علاقه
  قرآن ، اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  1,915
  حضور
  16 روز 2 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  38
  آپلود
  0
  گالری
  115
  صلوات
  9182  دين اسلام در مقام مبارزه با تفکر بدوی جاهليت و زن ‌ستيزی آن زمان برخاست و در پرتو تعاليم اسلامی اهميت و وجاهت زن را بالا برد و بيش از هر دين و آيينی شخصيت زنرا محترم شمرد. رهايی زن از شکنجه زنده‌ بگور شدن حمايت کلان از زن، حق زن و وضع زن است‌. در درازای تاريخ نمونه های متعالی از زنان داريم که در اوج کمال اخلاقی و معنوی منشأ نور هدايت و ارشاد برای ديگران گشته اند و با آفرينش‌های هنری خود جايگاه والای اجتماعی و انسانی خود را تعيين و تثبيت کرده اند.


  برای زن همين نازش و بالش بس که جمله پيشوايان روی زمين از آغوش گرم و پر از محبت او برخاسته و اين جهان تيره و تار را بنور خود روشن ساخته اند. از آن جا که همه دانشی ‌مردان جهان در دامان عطوفت بار زن پرورش يافته اند ميتوان گفت که پيشرفت‌ های مادی و توفيقات معنوی امروز نتيجه و ثمره تلاش‌ها و تپش‌های همين صنف فرزانه و با فضيلت است‌.

  زنست که اين همه انديشمندان و راد مردان دورانساز و حماسه آفرين را در هر عصر و زمانی به جامعه تقديم کرده است‌. بسا زنانی را می شناسيم که در همه ادوار با نقش سازنده و اثربخش خود مايه مباهات و فخر بنی‌ آدمی بوده اند از جمله سالار همه نسوان جهان و بزرگترين نمونه حکمت و معرفت فاطمة‌الزهرا مظهر عفاف، وفا و نمودار عصمت و صفا، اسوه مادران عالم و بيت‌الغزل ديوان ازل خلاصه برگزيده زنان در همه دورآن ها از اولين تا آخرين‌:
  به چه مانند کنم در همه آفاق تو را
  آنچه در ذهن من آيد تو از آن خوبتری

  زنست که با شب زنده داری ها و جانفشانی های مستمر، کودکان صحيح و سالم بار می‌آورد و با اهتمام تمام در نگهداری و بهداشت، رشد و تکامل جسمانی، تکوين شخصيت و سلامت روانی فرزندان خود می کوشد‌ تا آن جا که نوباوه گلستان هستی را بسر و ثمر می رساند‌. زن نصف جامعه و چون دو بال کبوتر لازمه و مکمل پيکر بشريت است و رکن عمده و توازن ساز اجتماع‌.

  از اينجاست که گفته اند زن و مرد به يک اندازه بهم ديگر نيازمندند‌. تأکيد بسيار روشن بر تعليم و تربـيتِ زن در آيين پاکيزه ما برای جبران همين ضَعف و نَقص است‌. حکم ازلی آنست که بايد زن و مرد هر دو از نعمت دانش و فيض بينش بهره‌ مند باشند‌، هردو از کمالات معنوی و سرچشمه لايزال علم و معرفت مستفيد شوند‌، هر دو از حقوق طبيعی و اجتماعی برخوردار گردند‌.


  زن برخلاف پندار کوته نظران، برای تَمتّعات جنسی و لذت بردن و وسيله التذاذ و ارضای غرایز شهوانی خلق نشده بلکه منظور از آفرينش او پرورش فرزندان سالم و راستکار، تشکيل خانواده، اصلاح جامعه و بسيج مردم بسوی تعالی و کمال است‌.

  ادامه دارد

  اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر و جعلنا من انصاره اعوانه

 6. صلوات ها 9


 7. #4

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۰
  علاقه
  قرآن ، اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  1,915
  حضور
  16 روز 2 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  38
  آپلود
  0
  گالری
  115
  صلوات
  9182  هرگاه زن از نور دانش و هنر بی بهره افتد و عاطل و باطل در گوشه خانه آرام بنشيند طبعاً جامعه بی رمق و بی رونق، سرد و فرسوده خواهد شد‌. از همين جاست که تحصيل علم بر مرد و زن مساويانه فرض گشته و بار زندگی بردوش آندو يکسان نهاده شده است‌.
  اين که گويند مرد مرد است و زن زن، سخن بجا و درست است زيرا پروردگار عالم بنابر ناموس تکامل غريزی و فطری هر انسان، اين دو جنس را به انجام وظایف ويژه‌ای برگماشته است‌. اين تفاوت ها موافق به مصالح اجتماعی و مدنی بوجود آمده و جزء حکمت و اسرار الهی است‌:

  جهان چون خط و خال و چشم و ابروست‌
  که هر چيز بجای خويش نيکوست

  اختصاص بعضی امور به اين پرده ‌نشين که بنيه نحيف و نزار دارد و ارجاع انجام برخی از کارها بمرد که صاحبان بازوان نيرومند و تنومند هستند با ناموس فطرت و مصالح عليای اجتماعی موافق است، هم چنانی که از غزال صحرا «‌رم‌« خوش است و از شير بــيشه «‌حمله‌» و همين تفاوت جثه و اندام، قد و بالا‌، صدا و سيما‌، کم و کيفيت عضلات و نيروی بدنی در سپارش و تشخيص مسؤوليت‌ها، حقوق و تکاليف تأثير بسزا دارد‌.
  علاوه بر فضایل و خصایلی که خداوند در زن به وديعه گذاشته‌، اين مواهب را به او ارزانی داشته که با احساس‌تر و با عاطفه‌ تر از مرد باشد و در همه احوال يار و غمگسار مرد، مُشير و مُشار همسر خود در کشاکش زندگی‌.

  آرامش و آرايش محيط‌، رفاه و آسايش خانه و خانواده‌، نظم امور و تدبير منزل‌، ايجاد سازگاری بين خانه و مشاغل‌ بسته بوجود اين دولت پاينده و زاينده است‌.  سعدی باين نکته چنين تکيه کرده است‌:
  زن خوب فرامانبر پارسا
  کند مرد درويش را پادشاه
  غمگين هروی گفته است‌:
  برانم که از زن سرايم سخن
  شود تا پديدار مقدار زن
  زن اندر زمين آيت رحمت است
  که با شرکتش زندگی راحت است


  ادامه دارد

  اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر و جعلنا من انصاره اعوانه

 8. صلوات ها 8


 9. #5

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۰
  علاقه
  قرآن ، اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  1,915
  حضور
  16 روز 2 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  38
  آپلود
  0
  گالری
  115
  صلوات
  9182

  مطلب
  راست است که جز جوانمردان زن را گرامی نميدارند و جز فرومايگان ايشان را خوار نمی کنند‌. خداوندگار بلخ در مثنوی شريف مردی را که بر زن تحکم و زورگويی روا ميدارد «‌جاهل‌» خوانده و مردی را که جانب حرمت و عزت زن را نگه ميدارد «‌عاقل‌» خطاب کرده،


  زهی تعالی فکر و جهان بينی مولانای ما‌:

  گفت پيغمبر که زن بر عاقلان
  غالب آيد سخت بر صاحبدلان

  باز بر زن جاهلان غالب شوند
  زان که ايشان تند و بس خيره روند

  کم بودشان رقّت و لطف و‌ِداد
  زانکه حيوانيست غالب بر نهاد

  مهر و رقّت وصف انسانی بود
  خشم و شهوت وصف حيوانی بود

  پرتو حق است و آن معشوق نيست
  خالق است گويا آن مخلوق نيست

  ابيات فوق در بيان حديث «‌انهن يغلبن العاقل و يغلبهنّ الجاهل‌» است‌.

  در دين مقدس اسلام نظريه تحقير آميزی نسبت به زن از لحاظ سرشت و طينت وجود ندارد ‌زن نظير و همتای مرد است و از لحاظ خلقت يار و ياور موجب شادمانی خاطر و زينت زندگی اوست‌.


  پروين اعتصامی در اين معنی چه خوش سروده‌:

  به هيچ مبحث و ديباچه ای قضا ننوشت
  برای مرد کمال و برای زن نقصان

  زن از نخست بود‌، رکن خانه هستی
  که ساخت‌؟ خان‌ای بی پای‌بست و بی بنيان

  وظيفه زن و مرد ای حکيم دانی چيست‌؟
  يکی است کشتی و آن ديگر است کشتيبان

  چو ناخداست خردمند و کشتيش مُحکم
  دگر چه باک ز اوج و ورطه و طوفان

  بروز حادثه اندر يَمِ حوادث دهر
  اميد سعی و عمل هاست هم ازين و هم از آن

  هميشه دختر امروز مادر فرداست
  ز مادرست ميسّر بزرگی پسران

  بزرگترين وجيبه و باری که رازدار آفرينش بر عهده زن گذاشته وظيفه مقدس مادر شدن است اين تکليف‌، شأن و منزلت زن را در انظار بالا برده بر کرامت و جلالت او افزوده و او را سزاوار تکريم و ستايش ساخته است‌.
  در فرهنگ اصيل ما حق و حقوق مادر تا آنجاست که گفته اند «‌بهشت زير کف پای مادرانست‌» يعنی سعادت دو جهان وقتی نصيب می گردد که خدمت مادر به صورت شايسته و بايسته به جا شود زيرا رضايت مادر رضايت پروردگار است‌،


  شاعری اين معنی را به نحو نيکو پرورده و منظوم ساخته است‌:

  دانی که چه گفت حق تعالی!
  آن کن که رضای ما در آنست

  با مادر خود ادب نگهدار
  زيرا که ثنای ما در آنست

  جنّت که سرای جاودانيست
  زير کف پای مادرانست

  خواهی که رضای حق بجويی
  آن کن که رضای مادرانست

  و يا‌:

  جنتّ که رضای ما درانست
  از بهر رضای مادرانست


  ادامه دارد

  اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر و جعلنا من انصاره اعوانه

 10. صلوات ها 6


 11. #6

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۰
  علاقه
  وکالت
  نوشته
  17
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  37
  صلوات
  74


  گریه کردم مثل ابرهااا بی تو مادر


  شد دل من جای قصه ها بی تو مادر


  رسول خدا گفت بهشت زیر پای توست


  بخواب مادر

  برای همیشه قلبم فقط جای توست


  بخواب مادر


  رفتی و من تنها ماندم با قصه و غمها ماندم


  گر که تو رو آزوردم


  مادر حلالم کن


  بعد از تو من بی پناهم


  ای که بودی تکیه گاهم خیس و گرم اشکهایم


  مادر حلالم کن.
  درود بر مادران و زنان فرهیخته
  {الحمد لله رب العالمين .اللهم احمينا وحمي مصرنا الحبيبة
  اللهم اجمعنا مع بعض دائما بنشاط واجعلنا افضل الاصدقاء
  واسعد السعداء بهدا التجمع
  امین برحمتکه یا ارحم الراحمین}
  نبداء كلامنا بالصلاة علي سيدنا محمد
  اللهم صلي وسلم وبارك علي سيدنا محمد وعلي اله وصحبة وسلم

 12. صلوات ها 7


 13. #7

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۰
  نوشته
  258
  حضور
  11 ساعت نامشخص
  دریافت
  16
  آپلود
  2
  گالری
  0
  صلوات
  2059  چه پهلوان و چه سالک، چه زاهد و چه فقيه
  شـــدند يکـسره شــاگرد ايـــن دبيـــرســـتـان

  اگــــر فــلاطُن و ســقراط، بـوده‌ انـد بـزرگ
  بــــزرگ بـــوده پــرسـتار خـــردی ايـشــان

  بـه گـاهـواره‌ی مـادر، به کـودکـی بس خـفت
  سـپـس بـه مـکـتب حـکمت حـکيم شـد لقمـان

  هــمـيشـه دخـتـر امــروز مــادر فــرداســت
  ز مــادر اســــت ميـــسر بــزرگــی پــسران

  زنــی کـه گــوهــر تـعلـيم و تـربيـت نـخريـد
  فــروخـت گـوهــر عـمر عــزيـز را ارزان

  پروین اعتصامی
  " السلام علیک یا ساقی،
  من علیک السلام میخواهم!!! "

 14. صلوات ها 6


 15. #8

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۰
  علاقه
  قرآن ، اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  1,915
  حضور
  16 روز 2 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  38
  آپلود
  0
  گالری
  115
  صلوات
  9182

  مطلب
  ادامه

  همين مايه عنايت و توّجه به پايگاه والای زن و مادر بوده که پيشينيان اين عنصر شريف را به عنوان «‌معبود‌» تشخيص نموده و مورد ستايش و نيايش قرار داده بودند چنانچه اغلب خدايان و ارباب‌النواع جهان باستان از ميان نسوان برگزيده شده است که به صورت های الهه و ايزد بانو بر سکوی الوهيت تکيه زده و بشکل زنان زيبا و خردمند تجلی کرده اند مانند اناهيتا، سوريا، شيوا، آتينا‌، ونوس و‌.‌.‌. اين امر تابجايی رسيده بود که خدايان زن، را هم شأن و هم سان اهورامزدا ميپنداشتند.

  حقا جمال زن در کمال اوست و حسن زن در خصال او، اين چند بيت در تبين اين مفاهيم سروده شده ‌:

  بکوشيم و دانش بدست آوريم
  به جهل و جهالت شکست آوريم

  جوانيم و با فرّ و بازو و زور
  دلی پر ز شوق و سری پر ز شور

  بشوق و جوانی و طبع بلند
  بهرکار چيره شود هوشمند

  زن و حسن هريک ز بهر همند
  دو گوهر برآورده از يک يَمند

  شود اين دو گوهر گر از هم جدا
  بيفتد هريک ز فرّ و بها

  ولی حسن تنها باندام نيست
  به گيسو و موی سيه ‌فام نيست

  جمال است دل را که مانند او
  نباشد در اندام و گيسو و مو

  دل خود بيارايد ار زن بمهر
  برافروزد از شرم و آزرم چهر

  نگارنده حسن جاويد اوست
  فروزانتر از ماه و خورشيد اوست

  جمال و بهای جهان از زنست
  وليکن از آن زن که دل روشنست

  زنی را که از جهل دل تيره است
  برو خوی اهريمنی چيره است

  جهان در جهان گر جمالست او
  در آخر جهان را وبال است او

  استاد خليلی خطاب به زن افغان گويد‌:

  ای شاخه گل شکسته تا چند
  ای سرو روان نرسته تا چند

  ای مرغ بهشت خسته تا چند
  در کنج قفس نشسته تا چند

  بشکن قفس و چمن بيارای

  بی روی تو زندگی نکو نيست
  در باغ اميد رنگ و بو نيست

  هردل که هوای تو در او نيست
  جاييست که شمع آرزو نيست

  در قلب سياه دلان مکن جای

  تو خفته و کاروان روانست
  فرصت چو شرر سبک عنان است

  خواب تو چرا چنين گرانست
  مرغ سحری، سرود خوان است

  صبح است تو نيز برشو از جای

  علم تو يگانه زيورتست
  افکار تو گنج و گوهر تست

  عقل تو چو تاج برسر تست
  نور رخ تو ز جوهرتست

  اين نور برنگ‌ها ميالای


  ادامه دارد

  اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر و جعلنا من انصاره اعوانه

 16. صلوات ها 4


 17. #9

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۹
  علاقه
  خدا و همسرم و پدر و مادرم
  نوشته
  1,575
  حضور
  6 روز 8 ساعت 20 دقیقه
  دریافت
  28
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8539  بنام خدا.
  سلام.
  مادر لطیف است.یعنی هم لطف دارد و هم لایق لطف است.
  مادر عاشق است...یعنی هم عشق میورزد و هم لایق عشق است.
  مادر مهربان است...یعنی هم مهر میورزد و هم لایق مهربانیست.
  مادر عشق است...یعنی خداوند عاشق آنهاست.
  مادر جلوه ای از نور خداست.
  مادر زیباست و خداوند به پدرها و فرزند، زیبایی خلقت خودرا با مادر نشان میدهد.
  و در آخر:

  خداوند اسمش را مادر گذاشت یعنی:
  مادر====>> من از دستت راضی ام

  ویرایش توسط عــــلی : ۱۳۹۰/۱۰/۱۴ در ساعت ۱۲:۰۸

 18. صلوات ها 3


 19. #10

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۰
  علاقه
  قرآن ، اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  1,915
  حضور
  16 روز 2 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  38
  آپلود
  0
  گالری
  115
  صلوات
  9182

  مطلب
  آغوش گرم مادر و دست نوازش‌گر او گهواره عشق و اميد فرزند است‌. شاعر بياد برق ستاره ‌شکن مادر گفته است‌:

  طفلی و دامان مادر خوش بهشتی بوده است
  تا بپای خود روان گشتيم سرگردان شديم

  شعرای ما چون ناصر خسرو بلخی‌، خاقانی ‌شيروانی و نظایر ايشان در وصف مادر داد سخن داده اند‌.  امير خسرو بلخی ستايش نامه‌ای در حق مادر از دست رفته خود دارد که چند بيت آن اينست‌:

  ای مادر من کجايی آخر
  روی از چه نمی‌نمايی آخر

  خندان ز دل زمين برون آی
  بر گريه زار من ببخشای

  هر جا که ز پای تو‌، به خاريست
  ما را ز بهشت يادگاريست

  ذات تو که حرز جان من بود
  پشت من و پشت بام من بود

  روزی که لب تو در سخن بود
  پند تو صلاح کار من بود

  امروز منم به مهر پيوند
  خاموشی تو همی دهد پند

  ادامه

  اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر و جعلنا من انصاره اعوانه

 20. صلوات ها 4


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود