گریه و زاری و خشوع در برابر خدا یا افسردگی؟!

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
گریه و زاری و خشوع در برابر خدا یا افسردگی؟!

بسم رب المهدی
با سلام
مدتی است برای بنده سوالی پیش اومده نمی دانم شاید سوالم تکراری باشد اما باید بپرسم.
به نظر شما گریه کردن به هنگام نماز و یا خواندن دعا غمگین بودن و افسردگی است .
آیا این نادرست هست انسان برای اظهار گناهانش در برابر درگاه خداوند گریه و زاری کند؟
بارها از اطرافیان شنیدم می گویند چرا ایقدر سر نماز و دعا گریه می کنی و خودت راناراحت می کنی افسرده میشی در زندگی باید شاد زیست اتفاقا من آدم شادی هستم اما به موقع نماز و دعا نمی دانم چرا هر گاه حال و هوایم می کشد گریه می کنم و بعدش خیلی احساس راحتی دارم در مواقع شادی هم شاد هستم اما نمی دانم در پاسخ به اطرافیانم و توجیه این مسئله چه باید بگویم.
گاه با لحن تمسخر به این گریه کردن اعتراض می کنند و فکر می کنند مشکلی دارم که اینطور گریه می کنم و دلیل را از من جویا می شوند کمی در این زمینه احساس ناراحتی می کنم که آیا کار من اشتباه هست آیا من افسرده هستم؟

ســلام:Gol:

عزيز من شما افسرده نيستي، اينكه به وقت عبادت حال خوشي داري و اهل دعا و گريه

هستي، خوش بحالت

ميدوني كه اشك مومن اون هم از خوف خدا يا بخاطر پشيموني از گناهاني كه كرده اجر وثواب

زيادي داره.

اونجور كه خودت گفتي بعد از نماز حال خوشي داري و احساس راحتي ميكني، اين رو به

اطرافيانت بگو.

سعي كن در باقي مواقع آدم سرحال و شادي باشي كه مومن هميشه متبسم و خنده رو

هست.

درنهايت اگر ديگران باز هم شما رو و گريه شما رو به سخره گرفتن باكي نداشته باش كه ان الله

معك

:Gol:

درسته من هم به همه ی اینهایی که می گید معتقدم و تنها از واکنش اطرافیان متعجبم.
تنها با گفتن اینکه حال خوشی دارم گاهی کسی یا کسانی رو نمیشه راضی کرد نیاز به دلیل علمی و عملی و دینی و الهی هست.
البته در قرآن می خوانیم که خداوند میگوید با خضوع و خشوع و زاری مرا بخوانید.
اما منظور من از این بحث کمی تخصصی تر نگریستن بهش هست.
شاید من دلیل کارم رو با تمام وجودم احساس کنم اما نتوانم به طوری که دیران قانع شوند آن را بیان و بازگو کنم.

سلام به اسک دین خوش امدید:Gol:

وقتی برای خدا یا مصیبت اهل بیت گریه میکنیم .

بعد از گریه ارامش خاصی بمون دست میده. همینه که باعث میشه شاد تر و شادابتر باشین .

گريه و زارى در پيشگاه حضرت دوست از روى خضوع و تذلل و مسكنت و فقر ، به هنگام دعا و

نيايش و به خصوص در وقت نماز و عبادت ، يكى از مهم‏ترين كارهاى انبيا و امامان عليهم‏السلام

بود .

پيامبر بزرگ اسلام صلى‏الله‏عليه‏و‏آله به على عليه‏السلام مى‏فرمايد : تو را براى خودت به خصلت‏هايى سفارش

مى ‏كنم . سپس فرمود : خدايا ! او را در اين امور كمك كن .

اول : به صدق و راستى ، از دهانت هرگز دروغ خارج نشود .

دوم : به ورع و پاكدامنى ، هيچ گاه جرأت به خيانت در خود راه مده .

سوم : خوف از خدا ، به گونه‏اى كه او را مى‏بينى .

چهارم : زياد گريه كردن از خشيت خداى عزّ و جلّ كه به هر قطره اشكى ، خانه‏اى در بهشت

برايت بنا مى ‏شود .

پنجم : بخشيدن مال و جان در راه خدا و حفظ دين .

پيامبر بزرگ صلى‏الله‏عليه‏و‏آله فرمود : اى ابوذر ! كسى كه مى ‏تواند گريه كند ، پس گريه كند ، اگر

نمى‏تواند قلبا محزون شود و به صورت گريه كن درآيد كه قلب سخت و قاسى ، از خدا دور است .

نازنین فاطمه;175349 نوشت:
بسم رب المهدی
با سلام
مدتی است برای بنده سوالی پیش اومده نمی دانم شاید سوالم تکراری باشد اما باید بپرسم.
به نظر شما گریه کردن به هنگام نماز و یا خواندن دعا غمگین بودن و افسردگی است .
آیا این نادرست هست انسان برای اظهار گناهانش در برابر درگاه خداوند گریه و زاری کند؟
بارها از اطرافیان شنیدم می گویند چرا ایقدر سر نماز و دعا گریه می کنی و خودت راناراحت می کنی افسرده میشی در زندگی باید شاد زیست اتفاقا من آدم شادی هستم اما به موقع نماز و دعا نمی دانم چرا هر گاه حال و هوایم می کشد گریه می کنم و بعدش خیلی احساس راحتی دارم در مواقع شادی هم شاد هستم اما نمی دانم در پاسخ به اطرافیانم و توجیه این مسئله چه باید بگویم.
گاه با لحن تمسخر به این گریه کردن اعتراض می کنند و فکر می کنند مشکلی دارم که اینطور گریه می کنم و دلیل را از من جویا می شوند کمی در این زمینه احساس ناراحتی می کنم که آیا کار من اشتباه هست آیا من افسرده هستم؟

سلام:Gol:
شادی آنست که انسان آرامش داشته باشد وگریه ای که موجب آرامش شود در واقع همان شادی است ،وگریه در پیشگاه الهی ازعوامل آرامش روحی واز بین برنده غم ها وغصه هاست.
:Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol:
بعضی آدمها درحالی که می خندند در درون دارند غم می خورند واین امری وجدانی است وروانشناسان می گویند بعضی خنده ها در اثر غم وناراحتی است.(مناف)

موضوع قفل شده است