شاه اسماعیل صفوی و مذهب شیعه

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شاه اسماعیل صفوی و مذهب شیعه

از نظر اسناد تاریخی، آیا مشخص شده است که کدام بدعت ها از زمان شاه اسماعیل صفوی در مذهب شیعه وارد شده است؟

سلام دوست همیشگی

همه ادیان و فرقه ها مقاطعی را پشت سر می گذارند که در طی ان ممکن است از آموزه های اصلی خود فاصله گرفته وبه تدریج دچار بدعت و تحریف شوند
در این بین هرچه فاصله جوامع از منابع دینی و معتبر علمی همچنین کارشناسان دینی بیشتر شود خطر ابتلا به این دسته از اسیب ها بیشتر میشود
به عنوان مثال هنگامی که اکثریت جامعه اسلامی از مسیری که رسول خدا(ص) برای پیمودن راه حیات بخش اسلام معرفی کرده بودند فاصله گرفتند و کار دین به دست سیاست مداران افتاد نه عالم ترین افراد
حتی خلیفه که خود به اعلم نبودن خود معترف بود به خود اجازه می داد در اصول و فروع دین دخل وتصرف نماید.اذان، نماز، نکاح، وحتی سنت هایی مثل نماز تراویح را بدعت نهادند. اعمالی که به شهادت تاریخ و منابع هیچ سابقه ای در زمان حیات رسول خدا(ص) نداشتند.
وقتی کار خلیفه و صحابی رسول خدا(ص) چنین باشد، دیگر نمی توان از سلاطین توقع فوق العاده ای داشت. البته برخی از سلاطین و سلسله ها با بهره گیری از کارشناسان دینی و مشورت با ایشان در برخی از احکام دینی و دنیوی کم تر دچار این گونه تحریف ها یا بدعتها می شدند که اتفاقا سلاطین صفوی از جمله شاه اسماعیل صفوی از این دسته از سلاطین می باشند به طوریکه می توان دوره زمامداری ایشان را یکی از درخشان ترین دوره ها در حوزه فکری و دینی جامعه ایران دانست بطوریکه با گذشت قرن ها هنوز هم مساجد و مدارس ومراکز دینی ای که این سلاطین تأسیس نموده اند تعمین کننده نیاز های دینی و فکری جامعه ما می باشد.

دوباره سلام دوست همیشگی

نکته ای را فراموش کردم بیان کنم و آن اینکه برخی تاریخ را نمی خوانند تا از حقیقت آگاه شوند بلکه برای اینمی خوانند که برای افکار و اندیشه های خود شاهدی بسازند

دوست عزیز شما بدعت در دین یا مذهب را در یک مقطع مسلم گرفته اید بعد دنبال مستندی می گردید
بهتر است تا اینکه مستندی پیدا نکرده ایم اتهامی نزنیم
البته دلگیر نباشید روش شما روشی متداول و معمول به خصوص در میان برادران دینی و روشنفکران است

عماد;10834 نوشت:
دوباره سلام دوست همیشگی

نکته ای را فراموش کردم بیان کنم و آن اینکه برخی تاریخ را نمی خوانند تا از حقیقت آگاه شوند بلکه برای اینمی خوانند که برای افکار و اندیشه های خود شاهدی بسازند

دوست عزیز شما بدعت در دین یا مذهب را در یک مقطع مسلم گرفته اید بعد دنبال مستندی می گردید
بهتر است تا اینکه مستندی پیدا نکرده ایم اتهامی نزنیم
البته دلگیر نباشید روش شما روشی متداول و معمول به خصوص در میان برادران دینی و روشنفکران است

سلام بر شما ، شما درست می فرمایید ولی من قصد و غرض دیگه ای داشتم ، و می خواستم احیانا اگر مواردی را که شاهان صفوی در رفتار وسلوک و اعتقادات و .......... به مذهب شیعه اضافه کرده اند از اعتقادات و رفتار و سلوک و ................ خودم حذف کنم ، و شیعه واقعی ، علوی باشم، نه یک شیعه ای که شاهان صفوی دلشون می خواست که شیعه اونجور باشد .
در ثانی صحبت من در حد سوال بود و قصد برچسب زدن به شخص خاصی را نداشتم.
ثالثا لزومی نمی بینم که از یک شاه دفاع کنم.

اقدامان شاه اسماعیل صفوی
اسماعیل، ملقب به ابوالمظفر بهادرخان حسینی، و معروف به شاه اسماعیل یکم مؤسس سلسله صفوی است.
شاه اسماعیل در طول سلطنت خود اقدامات مهم و چشمگیری انجام داد که در پیشرفت ایران اسلامی و توسعه مذهب تشیع و معارف شیعی نقش بسزائی داشته است که به برخی از آنها در ذیل اشاره می کنیم ، هر چند تمجید از یک شخص به خاطر اقدامات مثبتی که انجام داده به معنای پذیرش مطلق و مثبت انگاشتن هر آنچه انجام داده نیست.
شاه اسماعیل در اولین اقدام مهم خود، در شهر تبریز مذهب تشیع را به عنوان مذهب رسمی دولت و مملکت صفوی اعلام نمود. نکته جالب این است که در آن هنگام برخي از مردم تبریز نیز شافعی مذهب (كه متمايل به اهل بيت مي‌ باشند) بودند و الباقي شيعه بودند و به زبان آذری تکلم می‌کردند که یکی از لهجه‌های کهن زبان پارسی و شبیه کردی بود.
از جمله اقدامات شاه صفوی برای تجلیل از امامان شیعه ضرب سکه با نام امامان دوازده‌گانه شیعه قرار دادن نام دوازده امام معصوم علیهم السلام به عنوان سجع مهر شاهی ، تعمیر و توسعه آرامگاه امامان در شهرهای عراق و مشهد و نیز ایجاد ساختمان مقبره برای امامزاده ها در شهرهای ایران و طرح آب رسانی از فرات به نجف بود.
شاه اسماعیل کلیه وظایف اداری و کشوری را به ایرانیانی سپرد که در اعتقادشان به تشیع جای شک و شبهه نبود و بسیاری از آنان پیشینه طولانی در کارهای دیوانی داشتند. نامدارترین رجال او عبارت بودند از: امیر زکریا تبریزی، محمود خان دیلمی، قاضی شمس الدین لاهیجانی، امیر نجم رشتی، امیر نجم ثانی، میر سید شریف شیرازی و شمس الدین اصفهانی .
شاه اسماعیل به رسوم و آیین‌های مذهبی و ملی بسیار علاقه نشان می‏داد و به ایجاد آبادانی و بناهای یادبود اهتمام داشت. مهم‌ترین آثاری که از دوران وی به یادگار مانده، عبارت‌اند از ۴ بازار دور میدان قدیم اصفهان (چار سوق)، مدرسه هارونیه و بقعه امامزاده هارون در اصفهان. وی بناهای یادبودی هم در اوجان فارس و شیراز و آبادانی و ساختمانهای متعددی در خوی و تبریز بنیاد کرد.
منابع : صفویه از ظهور تا زوال، رسول جعفریان ؛ درباره مهرهای شاه اسماعیل اول، صص ۱۸۲ - ۱۸۵ ؛عالم آرای عباسی، صص ۱۲۷ ؛ گلشن مراد، ص ۵۵۶ ؛ لب التواریخ، صص ۳۹۴

با سلام
راستش نكاتى لازم است خدمت دوستان عرض كنم
اول به نيايش سبز و ساير همفكرانش كه قصد دارند با خرافات مبارزه كنند و عقيده خالصى داشته باشند نصيحت ميكنم به فكر اين نباشيد كه كسى از كارشناسان و صاحبان و مديريت سايت با سخنان حق شما موافقت كنند و يا انتقاد شما را قبول كنند
ميتوانيد به تاريخ مطالب هريك برويد كارى كه بارها آزموده ام
همه آنها يكسان است بدين ترتيب كه با مطالبى كه ساير كارشناسان نوشته اند موافقند و دفاع ميكنند
با نظر تعداد اندك اندك اندكى هم كه افراد منتقد در سايت هستند بدون استثناء مخالف هستند
مهم موضوع نيست و حق با كدام است آنها رفتارشان همينطور خواهد بود

namosalman;11105 نوشت:
با سلام
راستش نكاتى لازم است خدمت دوستان عرض كنم
اول به نيايش سبز و ساير همفكرانش كه قصد دارند با خرافات مبارزه كنند و عقيده خالصى داشته باشند نصيحت ميكنم به فكر اين نباشيد كه كسى از كارشناسان و صاحبان و مديريت سايت با سخنان حق شما موافقت كنند و يا انتقاد شما را قبول كنند
ميتوانيد به تاريخ مطالب هريك برويد كارى كه بارها آزموده ام
همه آنها يكسان است بدين ترتيب كه با مطالبى كه ساير كارشناسان نوشته اند موافقند و دفاع ميكنند
با نظر تعداد اندك اندك اندكى هم كه افراد منتقد در سايت هستند بدون استثناء مخالف هستند
مهم موضوع نيست و حق با كدام است آنها رفتارشان همينطور خواهد بود

دوست عزيز نامسلمان
سلام
اگر مطالبي در نقد موضوع مينوشتيد نه تنها حذف نميكرديم استقبال هم ميكرديم . ولي واقع اين است كه شما در اين تاپيك مطالبي را نوشتيد كه فقط انحراف موضوع بود . توقع داشتيم از ديد نقادانه و علمي همراه با مقداري انصاف مطالب را بررسي كني .
مدير اين سايت هم قطعا بدان به دنبال ايجاد فضايي علمي و عاقلانه به دور از هر گونه توهين و افترا در مباحث ديني است .
اگر منظور شما برخورد و حذف مطالب كلي ، غير مرتبط و غير علمي و خلاف مقررات سايت است . بنده در اين باره ناچارم گاهي دست به اعمال حذف و يا ويرايش بزنم و فكر ميكنم اين از وظايف اوليه حقير باشد .
همان گونه ملاحظه مينماييد اكنون كاربران گرامي ديگري ممكنه مخالف با افكار و اعتقادات ما باشند ؛ولي در فضايي منصفانه و منتقدانه با كارشناسان ما بحث مي كنند

در ضمن اگر انتقادي يا پيشنهاداتي هم به مديريت داري در انجمن مديريت مطرح كنيد .ممنون مي شويم .

موضوع قفل شده است