بحثی جالب درباره فضیلت شهرها نسبت به یکدیگر

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بحثی جالب درباره فضیلت شهرها نسبت به یکدیگر

یکی از ادعاهایی که گاهی مطرح می شود این است که فلان شهر فضیلتی دارد که بقیه شهر ها ندارند. در تاریخ اسلام و حدیث نمونه های زیادی از این دست را می توان مشاهده کرد. شهرهایی که فضایل زیادی برایشان نقل شده است به همین دلیل مامن بسیاری شده اند. البته ما نمی خواهیم به طور کل فضایل برخی از شهرها را رد کنیم اما گاهی سخنانی از اهل بیت به ما رسیده است که دانستن و خواندنش خالی از لطف نیست.
برای نمونه به این سخن امام علی (ع) در نهج البلاغه دقت بفرمایید: حکمت 442
وَ قَالَ (ع):
لَيْسَ بَلَدٌ بِأَحَقَّ بِكَ مِنْ بَلَدٍ خَيْرُ الْبِلَادِ مَا حَمَلَك‏

راه انتخاب شهرها براى زندگى‏( حکمت اجتماعى)
علی علیه السلام، فرمود: هيچ شهرى براى تو از شهر ديگر بهتر نيست، بهترين شهرها آن است كه پذيراى تو باشد (تو در آن آسوده باشی)

با سلام

أنّ المؤمن إذا لم يتسهل له العبادة في بلد هو فيه ولم يتمش له أمر دينه كما يحب فليهاجر عنه إلى بلد يقدّر أنه فيه أسلم قلباً وأصح ديناً وأكثر عبادة وأحسن خشوعاً . ولعمري إن البقاع تتفاوت في ذلك التفاوت الكثير ، ولقد جربنا وجرّب أوّلونا ، فلم نجد فيما درنا وداروا : أعون على قهر النفس وعصيان الشهوة وأجمع للقلب المتلفت وأضم للهم المنتشر وأحث على القناعة وأطرد للشيطان وأبعد من كثير من الفتن وأضبط للأمر الديني في الجملة من سكنى حرم الله وجوار بيت الله ، فللَّه الحمد على ما سهل من ذلك وقرب ، ورزق من الصبر وأوزع من الشكر . وعن النبي صلى الله عليه وسلم
( 834 ) ( مَنْ فَرَّ بدينهِ مِنْ أَرْضٍ إِلى أرضِ وإنْ كانَ شبراً منَ الأَرْضِ ؛ استوجَبَ الجنةَ وكانَ رفيقَ إبراهيم ومحمدٍ ) ...

ابوالقاسم محمودبن عمر زمخشری خوارزمی ملقب به جارالله است.
زمخشری از اکابر علمای اسلام به شمار می‏رود. کتابهای زیاد در ادب، حدیث و موعظه تألیف کرده است. با اینکه این مرد از بلاد شمالی ایران و سرزمینهای سردسیر بود سالها در مکه معظمه مجاور شد و گرمای طاقت فرسای‏ هوای آنجا را تحمل کرد، زیرا معتقد بود مجاورت بیت‏الله آثار معنوی‏ فراوانی دارد. چون سالها مجاور بیت‏الله بود به " ''جارالله'' " معروف‏ گشت و ظاهرا در همان وقت تفسیر کشاف را نوشت.

زمخشری در جلد سوم کشاف، ذیل تفسیر آیه 56 از سوره عنکبوت که‏ می‏فرماید: «یا عبادی الذین آمنوا ان ارضی واسعة فایای فاعبدون»؛ ای بندگان مؤمن من، زمین من فراخ است، پس تنها مرا پرستش کنید. پس از آنکه تشریح می‏کند که مؤمن باید مناسبترین سرزمینها را از نظر حفظ دین و عبادت پروردگار برای سکونت انتخاب کند، می‏گوید: به جان خودم سوگند که سرزمینها از این نظر تفاوت فراوان دارند.
ما آزمایش کردیم، پیشینیان ما نیز آزمایش کرده‏اند: سرزمین حرم خدا و مجاورت بیت الله الحرام تأثیر فراوانی دارد بر روح و دل از نظر مقهور ساختن نفس اماره و تمرکز فکر و خیال و پیدایش روح قناعت وطرد شیطان و امور دینی ...

وعارف واصل جناب سید عبدالکریم کشمیری رحمه الله هم حال وهوای نجف وکربلا و... را معنوی تر از ایران میدانست .
موضوع قفل شده است