خائنة الاعين یعنی چی

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خائنة الاعين یعنی چی

در فتح مکه عثمان شفاعت چه کسی را کرد؟
چرا وقتي آن شخص و عثمان رفتند پيامبر ص به اصحاب فرمودند چرا كسي حكم را جاري نكرد و او را نكشت؟! كه برخي گفتند چون پيش شما بود نكشتيم و اگر شما مي خواستيد حكم مي داديد. و پيامبر ص فرمودند من حكم داده بودم و بر انبياء ع شايسته نيست كه خائنة الاعين باشند.
خائنة الاعين یعنی چی؟

شبکه1;173327 نوشت:
در فتح مکه عثمان شفاعت چه کسی را کرد؟

وی عبدالله بن ابی سرح بود ،عبدالله بن سعد بن ابی سرح برادر رضاعی (شیری) عثمان خط زیبایی داشت، هر وقت بر رسول اکرم (ص) وحی نازل می شد او را فرا می خواند و وحی را بر او می خواند و او می نوشت، اما او به جای “سمیع بصیر”، “سمیع علیم” و به جای “بما تعلمون خبیر”، “بما تعملون بصیر” می نوشت، و “یا” را عوض “تا” و “تا” را عوض “یا” کتابت می کرد، با این حال حضرت می فرمود “هو واحد؛ فرقی نمی کند اینها یکی است”. عاقبت این شخص مرتد شد و به مکه گریخت و به قریش گفت: به خدا قسم، محمد نمی داند چه می گوید؛ من هم قادرم مثل او بگویم و به مانند او آیه نازل کنم(1)
عبدالله بن ابی سرح بعد از ارتداد به مکه گریخت و پیامبر (ص) در زمان فتح مکه هم به جهت شفاعت عثمان (خلیفه سوم) او را اعدام نکرد و او بعدها فرماندار عثمان در مصر شد.(2)
چون مکه به دست مسلمانان فتح شد، رسول خدا(ص) براي اهل مکه فرمان عفو عمومي صادر کرد، ولي دستور داد که عبداللّه را بکشند گرچه به پيراهن کعبه چسبيده باشد. عبداللّه بر جان خود ترسيد و به عثمان پناه برد. عثمان او را پنهان کرد تا اين که او را به خدمت پيامبر خدا آورد و برايش از آن حضرت امان خواست. رسول خدا(ص) دير زماني خاموش ماند و سربلند نکرد، تا آنکه سرانجام موافقت کرد. چون عثمان بازگشت، حضرت رسول(ص) روي به حاضران کرد و فرمود: از آن جهت خاموش ماندم تا مگر يک تن از شما برخيزد و سر از تنش جدا سازد. در پاسخ گفتند: ايما و اشاره اي در اين زمينه به ما مي فرمودي. رسول خدا(ص) فرمود: شايسته نيست که پيامبر به گوشه چشم ايما و اشاره کند.
1.فیض کاشانی، تفسیر الصافی، ج ۲، ص ۱۴۰ ذیل آیۀ ۹۳، انعام، تهران، مکتبه الاسلامیه.
2.بحار الانوار، ج ۱۷، ص ۱۷۸٫

شبکه1;173327 نوشت:
پيامبر ص فرمودند من حكم داده بودم و بر انبياء ع شايسته نيست كه خائنة الاعين باشند. خائنة الاعين یعنی چی؟

مراد از خائنة الأعین، اشاره کردن با چشمها به امرى است که ظاهر حال نشان دهنده خلاف آن است.
حرمت خائنة الأعین، از اختصاصات پیامبر اکرم صلّى اللَّه علیه و آله است . مراد از آن اشاره کردن با چشمها به امرى مباح - مانند کشتن یا زدن کسى که مستحق آن است- مى‏باشد؛ در حالى که ظاهر حال بیانگر خلاف آن است. این امر بر دیگران حرام نیست، مگر آنکه امرِ مورد اشاره حرام باشد، مانند ردن یا کشتن به ناحق یا اهانتبه مؤمنى. برخى،حرمت آن را برپیامبر صلّى اللَّه علیه و آله اختصاص به غیر حال جنگ داده‏اند. (1)
1.جواهر الکلام ، ج 29،ص127

دست گلتون درد نکنه آقا عماد
:hamdel::hamdel::hamdel:
موضوع قفل شده است