جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: فلسفه ی علاقه ی ما

نوشته
    384
    حضور
    8 روز 9 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    882

فلسفه ی علاقه ی ما

سلام علیکم

به فکر خودم در یک نگاه مطلقاً منطقی در مورد علاقه پسر به دختر، ما باید در ابتدا از خودمان بپرسیم: من چرا به او علاقه دارم، و چرا به غیر او نه. و من به چه باید علاقه داشته باشم. و چرا باید علاقه داشته باشم.

من به سوال اولم چنین پاسخ میدم: بنده معمولاً چون از کمک کردن و باز کردن گره ای از مشکلات مردم لذت میبرم، یک شخص که حس ترحم من را بر انگیزد و باعث شود من به او نسبت حامی را احساس کنم، پس خود را مستلزم دفاع و حمایت بی دریغ از آن میدان و سپس کم کم حس علاقه در من پدید می آید. این حس ممکن است از یک قیافه ی معصوم مظلوم گرفته تا یک شخصیت معصوم مظلوم برای من جذاب باشد.

این که میگم قیافه، اصلاً خجالت نمی کشم، چرا که دختران معمولاً با کلمات زیبا محبت میابند و پسران هم بیشتر از طریق دیدن، آن هم نه نگاه شهوانی بلکه نگاه پاک که برگرفته از حس ترحم من است.

این تقریباً حقیقت علاقه مندی من است.
    علت علاقه مندی من باید چه باشد؟
    ویرایش توسط خاک سرشت : ۱۳۹۰/۱۰/۰۳ در ساعت ۲۲:۴۷

2. صلوات ها 4

3.  

علاقه
    حضرت علامه طباطبایی
    نوشته
    240
    حضور
    1 روز 36 دقیقه
    دریافت
    31
    آپلود
    6
    گالری
    17
    صلوات
    1854

با او
    سلام و ادب؛

یه وقت میگیم عامل علاقه چه هست؟ یک وقت میگیم چه باید باشد؟

بین این دو سوال فرق است، اگر علاقه من شدن را غیر اختیاری بدانیم، سوال اول درسته که عاملش چیه؟ و اگر اختیاری بدونیم، سوال دوم درسته که عاملش چی باید باشه؟

بنظر می رسه که علاقه مند شدن، خودش اختیاری نیست که من تصمیم بگیرم که از این به بعد به فرد الف علاقه داشته باشم و یا از فردا از فلانی دیگه خوشم نیاد. ولی مقدماتِ علاقه مند شدن و جهتِ علاقه مندی اختیاری است و خودمون ایجادش می کنیم.

پس اصل علاقه مندی اختیاری نیست، ولی مقدمات و جهتش، چرا.

پس سوال درست این است که عامل علاقه مندی ما چیست؟ پاسخش در این تعریف از علاقه مندی که سخنی است بسیار حکیمانه، امده؛

الحُبُّ إنجذاب النّفس، نحو الکمال، بما أنّه جمیل.

دوست داشتن، جذب شدن جان انسان است به آن چیزی که کمال دارد از آن جهت که زیباست.

با تحلیل این تعریف به دست می آید که ما به صفات و ویژگی های موجودات علاقه مند می شویم، و اینکه طبع ما، هر موجودی را با صفات مورد علاقه ی خود ببیند، به او علاقه مند می شه، یعنی بهش جذب می شه. ولی اینکه صفات مورد علاقه ی نقس ما چیست؟ این همون بَک گراند و زمینه و مقدمه ای است که عرض کردم اختیاری است و ما درست می کنیم.

مثلا فردی که ارزش های مادی براش ملاک باشه، این می شه بک گراند و بستر علاقه ی نفسش، سپس هر موجودی را که مطابق با اون مختصات جسمانی مورد علاقه اش ببینه، بهش علاقه مند می شه.
    و اگر کسی صفات روحی و باطنی خاصی مدّ نظرش باشه و پایه های علاقه مندی نفسش رو تشکیل بده، این گونه صفات خاص، جذبش می کنه.
    کسی هم ممی کنه که به ترکیبی از این دو نوع ویزگی ها علاقه مند باشه و....

لزوما هم این نیست که ظاهری ها یا مادی ها بد باشه و باطنی ها و درونی ها خوب، نه هر کدوم در حد و شرایط خودش مطرحه.

این صفات رو از خُلقیات بگیرید که می شه مهربانی، شجاعت، صلابت، جدیّت، مسئولیت پذیری، درون گرائی، برون گرائی و..... در ویژگی های درونی و رنگ چشم و مو و قد و فُرم انگشتان و لباس و وضع مالی و.... در مسائل بیرونی و ظاهری و یا تحصیلات و درجات و مقام ها در مسائل اعتباری و..... شامل می شه.

البته اینها اشاره ای خیلی مجمل از مسئله بود، این مسائل خودش کلّی جای صحبت و بررسی و گفتگو داره که دقیقا این ویژگی هایی که می تونه نفس ما رو جذب کنه و موجب علاقه بشه چند تاست و کدوما بهتره بستر علاقه مندی نفس ما رو ترتیب بده و بسازه یا کدوما بهتره سهم بیشتری داشته باشه؟!
    و ما دقیقا چطوری این بستر علاقه مندی نفسمون رو می سازیم که اون وقت خودش به سمت موجودات واجد او صفات جذب بشه؟ و.....

پیوسته متعالی
    یاحق

اي حيوان ناطق بدان:

برباد فنا تا ندهي گرد خودي را
    هرگز نتوان ديد جمال احدي را

5. صلوات ها 4

نوشته
    384
    حضور
    8 روز 9 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    882

سلام

ممنونم اگر بگید که بین این همه خصوصیت کمال شخصیتی چرا یک مرد در ابتدا با دیدن جذب می شود؟

چطور نسبت به همسر همچنان علاقه مند و وفادار بمانیم؟

7. صلوات ها 4

علاقه
    مقدسات , مطالعه , شکلات و بستنی و لواشک
    نوشته
    1,034
    حضور
    2 روز 15 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    39
    آپلود
    3
    گالری
    51
    صلوات
    9068

9. صلوات ها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری