جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آفرینش پدرمان آدم علیه السلام !

 1. #1

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۰
  نوشته
  15
  حضور
  1 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  39

  آفرینش پدرمان آدم علیه السلام !
  آفرینش آدم علیه السلام

  ... و آدم آفریده می شود.. همه ی ما داستان آفرینش آدم را می دانیم؛ خدا او را از گل آفرید و از روح خویش در او دمید، از او حوا را آفرید، و به ملائکه و ابلیس امر فرمود برای تبریک به آدم در برابرش کرنش کنند، هر چند ابلیس نپذیرفت و به بزرگ بینی دچار آمد، او در آدم وسوسه انداخت از درختی که خداوند او را نهی کرده بود بخورد، و آن گاه خداوند- عزوجل- آدم را از بهشت بیرون کرد. داستان آدم – علیه السلام- همان داستان انسان است؛ داستان آفرینش بشریت.

  آفرینش ظاهری آدم

  خداوند می گوید:« خداوند هر جنبده ای را از آب آفریده است؛ برخی از آن ها بر شکمشان می خزند، گروهی بر دو پا راه می روند و عده ای بر چهار تا راه می روند، خدا هر چه بخواهد می آفریند، که به یقین او بر هر خواسته ای تواناست»(نور/40).

  خداوند ما را برگزید تا از جمله آفریدگانی باشیم که بر دو پا راه می روند، نه بر شکم و نه بر چهار پا.

  این نخستین امتیازی است که خداوند با آن ما را بر دیگر مخلوقات برتری داده است، سر تو بالاست، تو برای رهبری زمین آماده ای، بدین سبب وقتی از رکوع و سجده سر را بالا می آوری، خدا را برای بالا بودن سرت سپاس و ستایش می گویی، زیرا« اوست که تو را آفرید، شکل داد و برابر ساخت»(انفطار/7)

  تو آفریده ای بزرگوار هستی، پس خودت را خوار و سرافکنده مکن. دستانت آزاد و باز است، چرا؟ تا بسازی و نو بیاوری، چون تو کسی هستی که بر زمین فرمان خواهی راند. پس نوآوری هایتان کجاست؟ تولیدات دستانتان کجاست؟ در قرآن کریم آیاتی درباره ی آفرینش آدم آمده است؛

  از جمله: آغاز آفرینش آدم از خاک بوده است، در آیه ای می گوید از گل ، در آیه ی دیگری از گل غلیظ چسبنده، در جایی می گوید از گل خشکیده و سیاه گندیده، و در آیه ای گفته است از گل خشکیده ای همانند سفال.

  واقعیت آن است که آدم طی مراحلی آفریده شده است،از همه ی این ها آفریده شده است، آفرینش او با «کن فیکون» نبوده است، آدم طی هفت مرحله آفریده شد، یکی پس از دیگری.

  مرحله ی نخست:
  از خاک


  «خداوند آدم را از مشتی آفرید که آن را از همه ی خاک های زمین جمع کرد، بدین سبب بنی آدم همانند زمین اند؛ برخی سفید، سرخ و سیاهند و برخی آسان گیر و اندوهگین، آرام و تند، یا پلید و پاکند».

  به پیوند و تحلیل روان شناسانه و زمین شناسانه ی انسان ها توجه کردی؟ این گفتار پیامبری است که روی هوس سخن نمی گوید، این صرفاً وحی است که به او وحی می شود

  می دانی که اگر پاره ای از پوست بنی آدم و مشتی از خاک را در آزمایشگاه تجزیه کنی، خواهی دید که عناصرشان یکی است، نود و دو عنصر این جا و نود دو عنصر آن جا، تنها نسب میانشنان تفاوت گذاشته است،


  بدین سبب به آدم «آدم» گفته شده که از واژه ی «ادیم الارض: آمیخته ای از سطح زمین» گرفته شده است.
  تو ناتوانی ای فرزند‌ آدم، تو از خاکی، بدین سبب به تو می گویم: در برابرش کرنش کن، همواره برایش فروتن باش، چه کسی گمان می برد که خاک سخن خواهد گفت و به آسمان صعود خواهد کرد؟

  در حدیث قدسی آمده:« هر کس برایم این چنین کرنش کند»،

  رسول الله- صلی الله علیه وآله و سلم- برای توضیح دستش را به سمت زمین پایین می آورد،« او را این چنین بالا می برم»(احمد، مسند،1/44)

  رسول الله دستش را به آسمان بالا می برد پس برای خدا کرنش و فروتنی کن. پیامبر- صلی الله علیه وآله و سلم- فرمود:« ای عایشه، اگر بخواهم کوه های از طلا همراهم به راه می افتد» عایشه گفت: چرا نه یا رسول الله؟

  فرمود:« ای عایشه، فرشته ای نزدم آمد و گفت: ای محمد، خدایت تو را سلام میر ساند و به تو می گوید: اگر می خواهی پادشاه و پیامبر باش و اگر می خواهی بنده و پیامبر باش، که جبرئیل نگریستم، او اشاره کرد که فروتن باشم، گفتم: بلکه بنده و پیامبر می باشم»(احمد،2/231،بغوی،السنه؛5/95).


  سلام و درود خدا بر محمد و خاندان و یارانش.


  فروتنی در ظاهر نیست، که در دورن است، بدین خاطر که تو از خاکی ناتوان و پست هستی. آیا خاک ضعیف به خدا می گوید: نه، هرگز نماز نمی گزارم؟ آیا خاک پست به خدا می گوید: نه، هرگز حجاب نمی گذارم؟ آیا خاک می گوید: نه، هرگز از تو اطاعت نمی کنم؟ خاک؟!


  مرحله ی دوم: از گل


  خاک و آب در هم آمیخت و گل شد:« آن گاه که خدایت به فرشتگان گفت: من از گل بشری می آفرینم»(ص/71)
  آیا راز خلقت خود از خاک و آب را می دانی؟ چرا از آهن و روغن نبود؟ یا جیر و پلاستیک؟ چون خاک و آب پاک ترین عناصر روی زمین اند؛ با آب وضو می گیری،با خاک تیمم می کنی،

  گویا خداوند می خواهد به تو بگوید: ای انسان تو پاک هستی. آن که به صحنه های زشت تلوزیون می نگرد، پاکی را می آلاید، هر کس سخنان زشت بر زبان می راند پالودگی را آلوده می کند، هر که زنا می کند پالایش را آلایش می دهد، با این که گنجینه ی درونت پاک است،

  بیندیش. « او کسی است که از آب بشری را آفرید و آن را از پیوند نسبی برخوردار کرد»(فرقان/54)،

  آب رمز پاکی است، اما چه رابطه ای بین آب و ازدواج است؟ زیرا آب رمز صفا است و مؤمن نرم، آرام و آسان است.


  ابلیس کودن بود آن گاه که گفت:« مرا از آتش آفریدی و او را از گل آفریدی»(ص/76)،


  چون آتش تلف می کند و از بین می برد، و گل نماد صفا و رشد است، آتش رمز خیره سری، سبکسری و تیزی است و گل نشان آرامش و استواری است. آتش، هر چه سودمند باشد بدی و زیانش هم در کمین است. هنگام خواب از روشن ماندن آتش در خانه ات می ترسی،


  اما گل همه اش خیر است و اصلش بر سودمندی است. تو پاک هستی، تو با صفایی، درونت پر از خوبی است، سرشت پدرت آدم همه اش خیر بود.


  « با برکت است خداوندی که بهترین آفرینندگان است»(مؤمن/14)، بله تو ناتوانی ولی همه ات خیر است.


  مرحله سوم: گل چسپنده و غلیظ


  خاک و آب در هم آمیخت، و گل شد و رها شد تا خشکید و آن گاه گل غلیظ چسپنده شد، چسپندگی و پیوستگی، اصل تو پیوستن است.


  ادامه دارد...


  ویرایش توسط golsum : ۱۳۹۰/۰۹/۳۰ در ساعت ۰۸:۴۵

 2. صلوات


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود