توفیق یا تلاش ؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
توفیق یا تلاش ؟

با سلام
آیا انجام دادن بعضی اعمال ( اعمال صالح) بستگی به تلاش انسان داره یا توفیق می خواد؟
گاهی بعضی از اعمال صالح هستند که توفیق انجامشون توسط انسان سلب می شه ؛ آنجاست که با خود می گوئیم سعادت می خواد یا توفیق نداشتیم.
تا چه حد انجام بعضی کارها به تلاش ما برمی گرده و توفیق ( سعادت انجام عمل) در این میان چه نقشی داره؟
آیا گناهان ما نیز در این میان تاثیر گذارند؟

انجام عمل صالح هم به تلاش انسان بستگی دارد و هم به توفیق . توفیق به معنای فراهم شدن اسباب و شرائط برای انجام عمل صالح است . برخی از توفیقات هم با سعی و کوشش به دست می آید هم برخی توفیقات نیز به دست انسان نیست اراده و مشیت الهی در آن دخیل است ، هر چند سعی و کوشش نماید ، لکن مصداق الاعمال بالنیات خداوند متعال ثواب آن عمل صالح را به بنده اش عطا می فرماید .

دسته بندی انسانها در رابطه با مسئله تلاش و توفیق :
1 – انسان تلاش می کند مصداق لیس للانسان الا ما سعی اما توفیق نیست ( شرائط و اسباب مهیا نمی شود ) . چنین شخصی در نزد خداوند مأجور است .
2 – انسان تلاش دارد توفیق انجام عمل صالح را هم دارد ، چنین فردی نیز مأجور و مثوب است .
3 – تلاش ندارد و توفیق هم ندارد . نه کمال و نه ثوابی عاید چنین کسی نمی گردد .
4 – تلاش نیست اما توفیق هست ، این چنین شخصی به کسی ماند که شرائط انجام عمل صالح را دارد اما کوششی برای انجام نمی دهد مانند ثروتمندی که امکان انجام انفاق و احسان را دارد لکن در این زمینه حرکتی نمی کند و انفاقی نمی کند .

اما اینکه آیا گناهان ما در از بین بردن اسباب انجام عمل خیر دخیل هست یا نه ؟
قطعا اینگونه هست . گناه هم انسان را از تلاش برای انجام عمل صالح باز میدارد و هم موجب سلب توفیق است و بنا برمضمون برخی احادیث نورانی اهل بیت علیهم السلام برخی گناهان نه تنها بر اعمال و حیات خود شخص اثرمنفی میگذارد بلکه تا هفت نسل بعدی از اولاد و احفاد او تأثیر منفی دارد . تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل .

و من الله التوفیق

ممنون جناب سلیم بزرگوار از پاسخ کامل شما
سوال دیگری در این زمینه دارم.
به عنوان مثال نماز اول وقت : گاهی تلاش هم می کنیم ؛ اما نمی توانیم نماز را در اول وقت به جا بیاوریم.
یا زیارت ائمه (علیهم السلام) : گاهی با تلاش فراوان اسباب زیارت میسر نمی شود ؛ گاهی هم زمانی که فکرش را نمی کنیم توفیق زیارت نصیبمون می شود.
من معتقدم ما در هر زمان باید برای انجام اعمال صالح در نهایت کمال و بدون کم و کاست تلاش کنیم و اگر ما بخواهیم خداوند نیز توفیق آن را به ما عنایت می کند.
نظر تان در این مورد چیست؟

آیا مقوله ای به نام توفیق اجباری داریم؟؟

گل نرگس;5251 نوشت:
ممنون جناب سلیم بزرگوار از پاسخ کامل شما
سوال دیگری در این زمینه دارم.
به عنوان مثال نماز اول وقت : گاهی تلاش هم می کنیم ؛ اما نمی توانیم نماز را در اول وقت به جا بیاوریم.
یا زیارت ائمه (علیهم السلام) : گاهی با تلاش فراوان اسباب زیارت میسر نمی شود ؛ گاهی هم زمانی که فکرش را نمی کنیم توفیق زیارت نصیبمون می شود.
من معتقدم ما در هر زمان باید برای انجام اعمال صالح در نهایت کمال و بدون کم و کاست تلاش کنیم و اگر ما بخواهیم خداوند نیز توفیق آن را به ما عنایت می کند.
نظر تان در این مورد چیست؟

سلام علیکم
خدای متعال علاوه بر اینکه بر تلاش ما اجر و ثواب میدهد چه به حسب ظاهر توفیق انجام آن عمل صالح منظور را داشته باشیم و چه نداشته باشیم و بالاتر از این خداوند به نیّات خوب ما نیز ثواب میدهد هر چند انجام عمل صالح از قدرت و توان ما خارج باشد .

و من الله التوفیق

نیایش سبز;21598 نوشت:
آیا مقوله ای به نام توفیق اجباری داریم؟؟

سلام علیکم

این اصطلاحیست که در السنه مؤمنین جاریست و چیزی به نام توفیق اجباری نداریم بلکه خداوند از روی قاعده لطف خود و به سبب نیات خیرخواهانه و انجام اعمال مخلصانه فرد در گذشته یا از باب امتحان یا به خاطر اجابت دعایی ، شرائط انجام برخی از اعمال صالحه را برای او فراهم می کند که نامش را میگذاریم توفیق اجباری ، که این نیز جای بسی شکرگذاریست .

و من الله التوفیق

موضوع قفل شده است