صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: کنگره بین المللی آخوند ملا محمد کاظم خراسانی(ره)*صوتی و تصویری

 1. #1

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  10,416
  حضور
  158 روز 17 ساعت 27 دقیقه
  دریافت
  624
  آپلود
  104
  گالری
  1588
  صلوات
  94093

  کنگره بین المللی آخوند ملا محمد کاظم خراسانی(ره)*صوتی و تصویری
  کنگره بین المللی آخوند ملا محمد کاظم خراسانی(ره)*صوتی و تصویری
  با سخنرانی آیات صافی گلپایگانی و آملی لاریجانی؛
  کنگره بین‌المللی بزرگداشت آخوند خراسانی در قم کلید خورد
  کنگره بین‌المللی بزرگداشت آخوند ملامحمد کاظم خراسانی با هدف تجلیل از شخصیت علمی و نقش وی در دوران مشروطیت آغاز ‌شد.


  مراسم افتتاحیه کنگره بین‌المللی بزرگداشت یکصدمین سالگرد ارتحال ملامحمد کاظم خراسانی مشهور به آخوند خراسانی، عصر امروز 23 آذرماه با سخنرانی حضرت آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی از مراجع تقلید و آیت‌الله صادق آملی لاریحانی، رییس قوه قضائیه در سالن همایش‌های مرکز فقهی ائمه اطهار‌(ع) آغاز شد.

  حضرت آیت‌الله صافی گلپایگانی بزرگداشت شخصیت عالیقدری مانند مرحوم آخوند خراسانی را بسیار ارزشمند دانست و با بیان این‌که هر روز بر مقام علمی این عالم بزرگوار افزوده و توجه علما و فضلا به تألیفات و تصنیفات وی بیشتر می‌شود، استقلال حوزه‌، ‌ترویج معارف اهل بیت‌(ع)، اعتلای کلمه دین و مبارزه با ظلم و ستم را از جمله اقدامات اصلی مرحوم آخوند خراسانی برشمرد.

  وی تصریح کرد: حوزه‌های علمیه بیش از یک قرن است بر اساس فضایل، تألیفات، تحقیقات و تصنیفات آخوند خراسانی سیر می‌کنند و همه علما و فضلا مدیون این مرد بزرگ هستند و باید قدرشناس باشند و فراموش نکنند این حرکت علمی و فقاهتی که در اثر وجود مبارک و تدریس ایشان فراهم شده یک حرکت بسیار ارزنده است.

  این مرجع تقلید اظهار داشت: مرحوم آخوند خراسانی در رشته‌های مختلف مواضع بسیار بالایی داشت که نسبت به هر کدام آن اگر انسان بخواهد توضیح دهد مجال کلام باید بسیار وسیع باشد و این مواضع ایشان از جوانب اخلاقی و مکارم اخلاقی وجود مبارک ایشان، زهد، عبادت بسیار با اهمیت است، اما همه اینها در جنب مقام علمی این بزرگوار تحت‌الشعاع است.

  همچنین آیت‌الله صادق آملی لاریحانی، رییس قوه قضائیه در این مراسم و در بخشی از سخنان خود با اشاره به این‌که مرحوم آخوند خراسانی از شخصیت‌های بسیار بزرگ تاریخ شیعه است، همت در تکریم، تبلیغ و ترویج شخصیت، روش و منش مرحوم آخوند بر همه فرض دانست.

  شایان ذکر است، محمدکاظم کوچک‌ترین پسر ملا‌حسین واعظ هراتی بود که در سال 1255 قمری در مشهد متولد شد. وی در دوازده سالگی وارد حوزه علمیه مشهد گردید و بیش از شش سال به فراگیری ادبیات عرب، منطق و اصول فقه نزد استادان آن حوزه مشغول شد.

  در سال 1277 قمری برای تکمیل تحصیلات؛ مشهد را به قصد نجف ترک کرد، ولی در سبزوار به مدت سه ماه در محضر حاج ملاهادی سبزواری فلسفه خواند. حکیم سبزواری درباره او گفت: «وی در آینده در علم و دانش نابغه خواهد شد و از انوار نبوغ او هزاران نفر به بزرگی خواهند رسید و از فرمان او سرنوشت ملتی تغییر خواهد کرد.»

  پس از آن به تهران سفر کرد و در یکی از حجره‌های مدرسه صدر سکنی گزید. وی نزد ملاحسین خویی و میرزا ابوالحسن جلوه به تحصیل فلسفه ادامه داد. بعد از گذشت سیزده ماه و بیست روز به نجف اشرف رفت. در سال 1279 قمری به درس فقه و اصول شیخ مرتضی انصاری وارد شد و تا زمان درگذشت استاد از درس او استفاده کرد.

  افزون بر شیخ انصاری، در دروس میرزا محمد‌حسن شیرازی سید علی شوشتری، شیخ راضی نجفی و سید‌مهدی قزوینی نیز شرکت جست. بیش از سیزده سال نزد میرزا حسین شیرازی فقه و اصول آموخت و از زبده‌ترین شاگردان او بود.

  میرزای شیرازی در 1291 ق حوزه درسی خود را از نجف به سامرا انتقال داد. آخوند نیز همانند بیشتر شاگردان میرزا، همراه ایشان به سامرا رفت. اما پس از مدتی، به توصیه‌ی میرزا به نجف بازگشت و به تدریس پرداخت. میرزا، آخوند را به فضل می‌ستود و طلبه‌ها را به استفاده از درس وی تشویق می‌کرد. پس از رحلت میرزا حسن شیرازی، آخوند خراسانی به عنوان جانشین وی مشخص شد.

  علما و فضلا از همه نقاط جهان به سوی نجف روی آوردند و در مجلس درس وی شرکت جستند. تعداد شرکت‌کنندگان در درس اصول او تا آن زمان بی‌سابقه بوده است. این تعداد را در آخرین دوره‌ی درسی اصول وی، از هشتصد تا هزار نفر هم گفته‌اند که بنابر اقوال گوناگون بیش از چهارصد تن از ایشان، مجتهد مسلّم بوده‌اند.

  گفتنی است، نشست‌های علمی در زمینه‌های فقهی،‌ اصولی، سیاسی و اجتماعی این همایش در روز پنج شنبه 24 آذرماه از ساعت 8 تا 12 و اختتامیه کنگره نیز از ساعت 14:30 تا 17 همان روز با حضور حضرت آیت‌الله جوادی آملی در مرکز همایش‌های بین‌المللی دفتر لی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار خواهدشد.
  منبع 2. صلوات ها 10


 3. #2

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  10,416
  حضور
  158 روز 17 ساعت 27 دقیقه
  دریافت
  624
  آپلود
  104
  گالری
  1588
  صلوات
  94093  کنگره بین المللی آخوند ملا محمد کاظم خراسانی(ره)*صوتی و تصویری
  آیت‌الله صافی گلپایگانی؛
  حوزویان مدیون خدمات علمی مرحوم آخوند خراسانی هستند


  حضرت آیت‌الله صافی گلپایگانی با بیان این‌که حوزویان مدیون خدمات علمی مرحوم آخوند خراسانی هستند، استقلال حوزه‌، ‌ترویج معارف اهل بیت‌(ع)، اعتلای کلمه دین و مبارزه با ظلم و ستم را از جمله اقدامات اصلی مرحوم آخوند خراسانی برشمرد.

  حضرت آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی از مراجع تقلید عصر امروز 23 آذرماه در مراسم افتتاحیه کنگره بین‌المللی بزرگداشت مرحوم آخوند خراسانی، عضمت و توفیقات بیشتر حوزه‌های علمیه را در پرتو عنایات حضرت بقیةالله‌(عج) خواستار شد و وظیفه روحانیت را ترویج مکتب اهل بیت‌(ع) به سراسر دنیا عنوان کرد.

  وی بزرگداشت شخصیت عالیقدری مانند مرحوم آخوند خراسانی را بسیار ارزشمند دانست و با بیان این‌که هر روز بر مقام علمی این عالم بزرگوار افزوده و توجه علما و فضلا به تألیفات و تصنیفات وی بیشتر می‌شود، استقلال حوزه‌، ‌ترویج معارف اهل بیت‌(ع)، اعتلای کلمه دین و مبارزه با ظلم و ستم را از جمله اقدامات اصلی مرحوم آخوند خراسانی برشمرد.

  حضرت آیت‌الله صافی گلپایگانی تصریح کرد: حوزه‌های علمیه بیش از یک قرن است بر اساس فضایل، تألیفات، تحقیقات و تصنیفات آخوند خراسانی سیر می‌کنند و همه علما و فضلا مدیون این مرد بزرگ هستند و باید قدرشناس باشند و فراموش نکنند این حرکت علمی و فقاهتی که در اثر وجود مبارک و تدریس ایشان فراهم شده یک حرکت بسیار ارزنده است.

  وی با بیان این‌که مرحوم آخوند خراسانی در رشته‌های مختلف مواضع بسیار بالایی داشت که اگر انسان نسبت به هر کدام آن بخواهد توضیح دهد، مجال کلام باید بسیار وسیع باشد، اظهار داشت: مواضع مرحوم آخوند خراسانی از نقطه نظر مکارم اخلاقی، زهد و عبادت بسیار با اهمیت است، اما همه اینها در نزد مقام علمی این بزرگوار تحت‌الشعاع است.

  این استاد خارج فقه حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: برکات علمی آخوند خراسانی، چهره وی را در عالم علم درخشان کرده است و تألیف کتاب‌های کفایةالاصول، شرح مکاسب و مانند آن از سوی این فقیه بزرگوار، علما، فضلا، مدرسان و اساتید را مدیون این خدمات علمی برجسته کرده و اکنون هم محور مطالب و تحقیقات اصول، کتاب کفایه ایشان است.

  حضرت آیت‌الله صافی گلپایگانی با بیان این‌که شخصیت‌ها و نوابغ علمی بسیاری در عالم تشیع وجود دارند، اما بقای یکصد ساله در حوزه‌های علمیه در همه جا نیست و هیچ مقامی را نمی‌توان دید که مدیون و مرهون آیت‌الله آخوند خراسانی نباشد، گفت: همواره باید به سبب وجود مفاخر تشیع بر خود ببالیم و به این بزرگواران مانند شیخ مفید، طوسی، صدوق، کلینی و سیدمرتضی افتخار کنیم.

  وی از مرحوم آخوند خراسانی به عنوان افتخار قرن نام برد و با بیان این‌که بزرگان و علمای شیعه نشان غنای مکتب اهل بیت‌(ع) و همواره مایه افتخار و درسی برای حوزویان هستند، ابراز داشت: متأسفانه مکتب اهل بیت‌(ع) را آن‌طور که باید نشناخته‌ایم و باید بدانیم که هرچه بخواهیم در این مکتب هست و همه علوم را باید از این مکتب بگیریم.

  این مرجع تقلید با اشاره به این‌که دغدغه روحانیت استحکام قرآن، ترویج احکام اسلام و هدایت‌ها و تعلیم‌های ائمه اطهار‌(ع) است، افزود: با وجود این بزرگواران نباید سؤالات خود را در امر دین و دنیا از دیگران بگیریم و هرچه بیشتر برای ترویج مکتب اهل بیت‌(ع) زحمت بکشیم و آشنایی خود را بیشتر کنیم، حوزه‌های علمیه غنی‌تر و قوی‌تر می‌شوند.

  وی خطاب به حوزویان خواستار شناخت گذشته خود، درس گرفتن از سیره گذشتگان و فداکاری برای ترویج دنیا شد و گفت: راه روحانیت تا زمان ظهور حضرت ولی‌عصر(عج)، خدا، قرآن، معارف ‌اهل بیت‌(ع)، نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه است و حوزویان بدانند که هر کار بزرگ و خیری که در دنیا انجام می‌دهند، سبب خوشحالی و خرسندی وجود مبارک حضرت ولی‌عصر(عج) می‌شود.
  منبع


 4. صلوات ها 8


 5. #3

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  10,416
  حضور
  158 روز 17 ساعت 27 دقیقه
  دریافت
  624
  آپلود
  104
  گالری
  1588
  صلوات
  94093  کنگره بین المللی آخوند ملا محمد کاظم خراسانی(ره)*صوتی و تصویری
  آیت الله آملی لاریجانی:
  بسیاری از پیش فرض های علوم برخاسته از غرب مورد پذیرش مسلمان متدین نیست/باید با ورود به بحث های جدید، گنج های معارفی علما را به جهانیان عرضه کنیم

  رییس قوه قضائیه با بیان این‌که با مسایل بسیار مهمی در شیوه تحقیق در علوم حوزوی مواجهیم که منقح نشده است و حوزه‌های علمیه در ساحت علمی و نظری محتاج تنقیح این مسایل هستند، روش تحقیق در علوم حوزوی را یکی از مصادیق مبادی علم دانست.


  آیت‌الله صادق آملی لاریحانی، رییس قوه قضائیه عصر امروز 23 آذرماه در مراسم افتتاحیه کنگره بین‌المللی بزرگداشت مرحوم آخوند خراسانی با اشاره به این‌که مرحوم آخوند خراسانی از شخصیت‌های بسیار بزرگ تاریخ شیعه است، همت در تکریم، تبلیغ و ترویج شخصیت، روش و منش مرحوم آخوند را بر همه فرض دانست.

  وی در ادامه با بیان این‌که جای روش تحقیق در علوم حوزوی در حوزه‌های علمیه خالی است، گفت: با مسایل بسیار مهمی در شیوه تحقیق در علوم حوزوی مواجهیم که منقح نشده است و حوزه‌های علمیه در ساحت علمی و نظری محتاج تنقیح این مسایل هستند، چراکه تنقیح بحث روش علمی تنها جواب‌گوی جهات نظری نیست به لحاظ عملی هم دارای اهمیت است.

  رییس قوه قضائیه افزود: مسایل علم یک معیار خاصی دارند و بحث روش تحقیق از یک علم داخل خود آن علم نیست؛ نه تنها مسأله روش تحقیق در علوم حوزوی بلکه مجموعه‌ای از مسایل دیگر می‌تواند با عنوان فلسفه‌های علوم در حوزه‌ها مطرح شود و به گفته مرحوم نائینی مباحثی که سنخ مبادی است باید در فن مستقلی طرح شود اما چون این فن موجود نیست در علم اصول بحث می‌شود.

  وی با بیان این‌که محققی مانند نائینی نیاز به بحث از مبادی را احساس کرد، گفت: عدم طرح مباحث مبادی در یک جا و به صورت مستقل سبب شده تا بسیاری از مباحث مهم و سرنوشت‌ساز در علم اصول، فقه و تفسیر به صورت برجسته مورد بحث قرار نگیرند و جویده جویده در جاهای متعددی مطرح ‌شوند.

  آیت‌الله آملی لاریجانی با اشاره به این‌که ماهیت حکم در ده‌ها جای علم اصول طرح می‌شود و‌ بزرگانی مانند مرحوم محقق اصفهانی در اصول تلاش کرده‌اند که بر منشاء درست ترتیب مباحث، مبادی را قبل از علم اصول جا داده و بعد وارد علم اصول شوند، ابراز داشت:‌ حوزویان باید بر روی مبادی علم مانند فقه، اصول، تفسیر و حتی فلسفه کارهای منقحی انجام دهند تا با بینش و فهم بهتری وارد علم شوند.

  وی با طرح این سؤال که آیا در تحقیق علوم حوزوی تاریخ مسایل و علم نقش دارد یا نقش ندارد، روش تحقیق در علوم حوزوی را یکی از مصادق مبادی علم دانست و تصریح کرد: اکنون شیوه علما مختلف است و حتی در علومی که بخشی از آن عقلی است مانند علم اصول و حتی در فلسفه برخی مدعی هستند که باید تاریخ یک مسأله را دنبال کنیم تا تحقیق آن.

  این استاد خارج فقه حوزه علمیه ادامه داد: برخی در حوزه‌ها، تاریخ یک مسأله را برای تصمیم‌گیری درباره حل آن مهم می‌دانند و برای تاریخ نقش قایل شده‌اند و مانند مغرب‌زمین که بحث تاریخ بسیار برجسته شده است، بسیاری از فیلسوفان علم مدعی هستند که بدون مراجعه به تاریخ علوم نمی‌توان روش‌های علم و عقلانیت علم را توجیه کرد.

  وی بیان داشت: ریشه حرف عمده کسانی که این سخن را می‌گویند به یک نسبی‌گرایی برمی‌گردد، چراکه در علم نقطه اتکایی نداشته و با مراجعه به سیره علما، از دل آن معیارهایی را برای عقلانیت تصمیم‌هایی که در یک علم گرفته می‌شود انتزاع می‌کنیم و این سخن از یک دور سر در می‌آورد و کسانی که اهل این بحث بودند دو گونه تاریخ را لحاظ کرده‌اند.

  آیت‌الله آملی لاریجانی با بیان این‌که ریشه رجوع به تاریخ علوم برای آن است که نقطه عقلانی بیرون را ثابت نگرفته‌ایم و مجبور هستیم به روش‌هایی که عالمان در طول علوم انجام می‌داده‌اند توجه کنیم، مراجعه به تاریخ مسایل علمی در فقه، اصول، فلسفه و کلام را ریشه‌ای در فهم کلام و مسأله عنوان کرد و گفت: گرچه تاریخ یک علم درباره آن علم روشنی بیشتری می‌بخشد اما اگر عقل محض راه‌حل مسایل یک علم باشد چه ارتباطی دارد که به تاریخ گذشته آن مراجعه کنیم.

  وی ابراز داشت: تحقیقات تاریخی به عنوان یک روش در علوم عقلی و بخش‌های عقلی علوم لزومی ندارد و تنها روش تحقیق در علوم حوزوی اصطیاد و استیفای مباحث در علم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و امروز که در علوم حوزوی با یک وضع عجیبی مواجه هستیم و به راحتی از کنار آن عبور می‌کنیم و آن را به اذواق علما واگذار می‌کنیم صحیح نیست.

  رییس قوه قضائیه با بیان این‌که تحقیق با تدریس و تدقیق متفاوت است و در حوزه‌های علمیه و در میان اساتید، نمی‌توان همه مطالب را به ذوق برگرداند، مشکل کنونی حوزه را در عدم برجسته کردن روش کار و تحقیق عنوان کرد با اشاره به مباحث مربوط به علوم انسانی‌، گفت: انسان متدین مسلمان بسیاری از پیش‌فرض‌های علومی که خاستگاه آن مغرب‌زمین است را قبول ندارد.

  وی اضافه کرد: برای ساختن یک فضا و بستر مناسب برای علوم انسانی اسلامی باید بررسی شود که با چه روشی می‌خواهیم به قرآن مراجعه کنیم که اگر معتقدیم علوم اسلامی باید اسلامی شود باید در متدولوژی آن نیز تعمیق خواستی داشته باشیم تا این روش‌ها منقح شوند.

  آیت‌الله آملی لاریجانی با بیان این‌که گنج بسیار بزرگی از تحقیقات علما در اختیار ما قرار دارد، تحقیقاتی که معمولا با نداری و نداشتن امکانات برای حوزویان حاصل شده است، گفت: برای نو کردن این تحقیقات و عرضه آن به جهانیان نیازمند مشاهده برخی بحث‌های جدید هستیم و توجه داشته باشیم معارفی که در فقه، اصول و تفسیر وجود دارد بسیار غنی و قابل عرضه است و نباید به سادگی از کنار آن عبور کرد.

  وی خاطرنشان کرد: باید علوم دیگران را بخوانیم و بفهمیم و پس از آن حرف‌های خود را در آن قالب عرضه کنیم؛ از آنجا که ترجمه آثار به درد نمی‌خورد و در کارهای تطبیقی بسیار عقب هستیم و نمی‌توانیم حرف خود را به دنیا بزنیم، باید در روش تحقیق خود تجدید نظر کنیم و به مسایلی که مربوط به فلسفه‌های علوم حوزوی است بیشتر بپردازیم و آنها را برجسته کنیم.

  منبع 6. صلوات ها 8


 7. #4

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  10,416
  حضور
  158 روز 17 ساعت 27 دقیقه
  دریافت
  624
  آپلود
  104
  گالری
  1588
  صلوات
  94093  اختتامیه این مراسم:
  امروز پنج شنبه راس ساعت14/30 در مکان همایش های دفتر تبلیغات
  آدرس : قم -چهار راه شهداء خیابان معلم
  سخنران : حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی
  برنامه های اختتامیه: پنج شنبه 1390/9/24
  شروع برنامه 14/30
  14/30 الی 14/40: قرائت قران و سرود جمهوری اسلامی ایران
  14/40 الی 14/50 : پخش کلیپ دبیرخانه
  14/50 الی 15: گزارش کمیسیون سیره علمی وعملی
  15 الی 15/10: گزارش کمیسیون کلام وفقه سیاسی
  15/10 الی 15/20: گزارش کمیسیون فقه واصول
  15/20الی 15/30:گزارش کمیسیون تحولات سیاسی اجتماعی
  15/30 الی 16: ....
  16 الی 16/15: گزارش دبیر علمی کنگره جناب آقای محمد جواد صاحبی
  16/15 الی 16/55: سخنرانی حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی


 8. صلوات ها 7


 9. #5

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  10,416
  حضور
  158 روز 17 ساعت 27 دقیقه
  دریافت
  624
  آپلود
  104
  گالری
  1588
  صلوات
  94093  کنگره بین المللی آخوند ملا محمد کاظم خراسانی(ره)*صوتی و تصویری
  دبیر علمی کنگره آخوند خراسانی:
  آخوند خراسانی عقل‌گرایی و اعتماد به عقل را در حوزه‌ها نهادینه کرد

  خبرگزاری رسا ـ دبیر علمی کنگره آخوند خراسانی با بیان این‌که دو واژه عقل و عدل محور همه مباحث است، گفت: آخوند خراسانی با کفایةالاصول و آثار دیگر عقل‌گرایی و اعتماد به عقل را در حوزه‌ها نهادینه کرد.


  به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، محمدجواد صاحبی عصر پنجشنبه 24 آذرماه در مراسم اختتامیه کنگره بزرگداشت یکصدمین سال ارتحال آخوند خراسانی با اشاره به اهمیت بزرگداشت مقام علمی بزرگان جهان تشیع، اخلاص، صفا و صمیمت مرحوم آخوند خراسانی را بزرگ‌ترین پشتوانه دست‌اندرکاران و کارگزاران این کنگره عظیم عنوان کرد.

  وی با بیان این‌که مرحوم آخوند خراسانی حقی بر روحانیان و علما و حقی بر مردم ایران دارد، افزود: آخوند خراسانی مؤسس و رهبر معنوی و مذهبی نهضت مشروطیت ایران است که اگر آخوند و همراهان او به ویژه مرحوم ملاعبداله مازندرانی و میرزا حسین خلیلی نبودند، مشروطه به وقوع نمی‌پیوست.

  دبیر علمی کنگره آخوند خراسانی با اشاره به اعلامیه‌ها و بیانیه‌های آخوند خراسانی در مبارزه با ظلم، استبداد و استکبار خاطرنشان کرد: شخصیت برجسته آخوند از نظر حقی که بر حوزه‌های علمیه و حقی که بر گردن مردم ایران دارد و حتی حقی که بر گردن مسلمانان جهان دارد انکار ناشدنی است و هنوز افکار او در دل و فکر جامعه حضور دارد.

  وی اظهار داشت: عظمت مقام آخوند خراسانی بسیاری از فرهیختگان و نخبگان را بر آن واداشته تا نامه‌هایی را به مدیریت حوزه‌های علمیه بنویسند و تقاضا کنند تا به مناسبت یکصدمین سالگرد رحلت ملامحمدکاظم خراسانی مشهور به آخوند خراسانی همایشی بین‌المللی تدارک شود.

  صاحبی در ادامه با ارایه گزارشی از روند برگزاری کنگره آخوند خراسانی از جمع‌آوری مجموعه مقالاتی که از زمان آخوند تا زمان کنونی در مطبوعات منتشر شده و کتاب‌ها، رساله‌ها و پایان‌نامه‌های مستقلی که درباره وی از سوی محققان و پژوهشگران نوشته شده است و چاپ آن در سه جلد با عنوان «شناختنامه آخوند خراسانی» خبر داد.

  دبیر علمی کنگره بزرگداشت آخوند خراسانی بیان داشت: کار جمع آوری اسناد و مدارک ازکتابخانه مجلس، کتابخانه ملی، وزارت خارجه، ترکیه و اسناد خانگی از سوی متخصصان فن انجام شد و مجموعه دیگری با عنوان «آخوند خراسانی به روایات اسناد و مدارج» گردآوری شد که در اختیار علاقه‌مندان قرار داده می‌شود.

  وی تصریح کرد: از نکات شیرین این مجموعه آن است که در کنار اعلامیه‌ها و بیانیه‌هایی که از آخوند خراسانی درباره مسایل مهم ایران و جهان اسلام صادر شده است، اسناد و مدارکی وجود دارد که از اهتمام آخوند در رفع مشکلات مردم و دفاع از محرومان و مظلومان حکایت می‌کند.

  صاحبی همچنین جمع‌آوری فتاوی آخوند خراسانی در مسایل سیاسی و اجتماعی را بسیار کارساز و برای فقها بسیار راهگشا دانست و گفت: اندیشه آخوند خراسانی در یک کتاب مستقل به تبیین و تحلیل آمده است و مجموعه مقالات کنگره که عمدتا سفارشی و بخشی گزینشی بوده در سه جلد فراهم آمده است که در جلساتی نقد و بررسی می‌شود.

  وی با بیان این‌که دو واژه عقل و عدل محور همه مباحث است و آخوند با کفایةالاصول و آثار دیگر عقل‌گرایی و اعتماد به عقل را در حوزه‌ها نهادینه کرد، افزود: اعتنای به عقل و اهمیت دادن به عدل از خصوصیات تشیع است و تلاش‌های فراوان آخوند در اقامه عدل بخشی عمده‌ای از عمر شریف وی را تشکیل می‌دهد.

  این محقق و پژوهشگر حوزوی با اشاره به اهتمام آخوند خراسانی در اقامه یک نظام و حفظ نظام اسلامی، یادآور شد: اگرچه آخوند در بعضی از آرای مردم مناقشاتی دارد و برخی ادله ولایت فقها را مورد نقد قرار می‌دهد، اما از نظر عقلی تشکیل نظام اسلامی و حفظ آن را از اوجب واجبات می‌داند.

  وی تصریح کرد: مقاصد شریعت، مصالح امت، تهدید کردن ظلم، دفع فساد، تضمین حریت و آزادی، حفظ امنیت و اجرای احکام شریعت از دیدگاه آخوند جز با یک نظام مردم سالار دینی امکان پذیر نیست و همه مردم به ویژه علما و فقها در این زمینه تکلیف سنگینی به عهده دارند.
  منبع


 10. صلوات ها 7


 11. #6

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  10,416
  حضور
  158 روز 17 ساعت 27 دقیقه
  دریافت
  624
  آپلود
  104
  گالری
  1588
  صلوات
  94093  کنگره بین المللی آخوند ملا محمد کاظم خراسانی(ره)*صوتی و تصویری

  با سخنرانی آیت الله جوادی آملی؛
  کنگره بین‌المللی بزرگداشت آخوند خراسانی به کار خود پایان داد

  کنگره بین المللی بزرگداشت یکصدمین سال ارتحال آخوند خراسانی با سخنرانی حضرت آیت الله جوادی آملی پایان یافت.


  مراسم کنگره بین‌المللی نکوداشت یکصدمین سال ارتحال آخوند خراسانی که چهارشنبه 23 آذرماه با سخنرانی حضرت آیت‌الله صافی گلپایگانی و آیت‌الله صادق آملی لاریجانی کار خود را آغاز کرده بود، عصر امروز 24 آذرماه با سخنرانی حضرت آیت‌الله جوادی آملی در مرکز همایش‌های بین‌المللی دفتر تبلیغات اسلامی به کار خود پایان داد.

  این استاد خارج فقه حوزه علمیه قم در سخنانی با بیان این که عظمت و جلال علمی آخوند خراسانی ایجاب می کرد که حوزه پر برکت قم و نظام مقدس اسلامی ایران از وی حق شناسی و حق گذاری کند، گفت: مرحوم آخوند خراسانی حق عظیمی بر حوزه های علمی دارد.

  وی در ادامه به بررسی اصول موجود و اصول مطلوب در حوزه های علمیه پرداخت و با بی نظیر خواندن خدمات علمی مرحوم آخوند خراسانی ابراز داشت: آخوند خراسانی مطالب اصول را از حاشیه به متن و از تقریر به تدریس آورد و یک دوره اصول جامع و قابل عرضه مطرح و متن درسی را که بین رسائل و خارج مفقود بود عرضه کرد.

  در ابتدای این مراسم، حجت الاسلام جعفر مهاجر، دبیر علمی کمیسیون تخصصی سیره علمی و عملی، حجت الاسلام منصور میراحمدی دبیر علمی کمیسیون تخصصی کلام و فقه سیاسی، حجت الاسلام سیداحمد حسینی خراسانی، دبیر علمی کمیسیون تخصصی فقه و اصول و عبدالوهاب فراتی دبیر علمی کمیسیون تخصصی تحولات سیاسی اجتماعی به ارایه گزارشی از این کمیسیون ها پرداختند.

  همچنین حجت الاسلام محمد جعفر اکبری، نماینده مجلس افغانستان در سخنانی با گرامیداشت مقام علمی مرحوم آخوند خراسانی ابراز داشت: مرحوم آخوند خراسانی از کواکب درخشان آسمان علم و فضیلت در جامعه اسلامی و شیعی بوده است.

  وی افزود: هزاران نفر از علمای اعلام، مراجع، فضلا و دانشمندان جهان اسلام در طول بیش از یکصد سال از علم مرحوم آخوند خراسانی بهره ها برده‌اند و فضلای ایران، عراق، لبنان، افغانستان، پاکستان و هند اگر مایه ای از علم حوزوی داشته اند، از آثار و کتاب بی نظیر مرحوم آخوند خراسانی یعنی کفایه الاصول است.

  در بخش دیگری از این مراسم، محمدجواد صاحبی دبیر علمی همایش بزرگداشت یکصدمین سال ارتحال آخوند خراسانی به ارایه گزارشی از چگونگی برگزاری این مراسم پرداخت و اخلاص، صفا و صمیمت مرحوم آخوند را بزرگ ترین پشتوانه دست اندرکاران و کارگزاران این کنگره دانست.

  وی با بیان این که آخوند خراسانی حقی بر روحانیان و علما و حقی بر مردم ایران دارد به جهت این که موسس و رهبر معنوی و مذهبی مشروطیت ایران است، تصریح کرد: اگر آخوند و همراهان او به ویژه مرحوم ملاعبداله مازندرانی و میرزا حسین خلیلی نبودند، مشروطه به وقوع نمی پیوست.
  منبع


 12. صلوات ها 8


 13. #7

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  علاقه
  .
  نوشته
  457
  حضور
  4 روز 22 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  23
  صلوات
  5860  تصاویر افتتاحیه سمینار
  رونمایی از آثار آخوند خراسانی(تحلیل و تجدید چاپ توسط پژوهشگران)
  کنگره بین المللی آخوند ملا محمد کاظم خراسانی(ره)*صوتی و تصویری


  سخنرانی دکتر واعظی، رییس دفتر تبلیغات اسلامی
  کنگره بین المللی آخوند ملا محمد کاظم خراسانی(ره)*صوتی و تصویری

  سخنرانی آیة الله آملی لاریجانی
  کنگره بین المللی آخوند ملا محمد کاظم خراسانی(ره)*صوتی و تصویری

  سخنرانی آیة الله وحیدخراسانی
  کنگره بین المللی آخوند ملا محمد کاظم خراسانی(ره)*صوتی و تصویری

  استقبال باشکوه پژوهشگران و دوست داران دانایی از این سمینار
  کنگره بین المللی آخوند ملا محمد کاظم خراسانی(ره)*صوتی و تصویری

  کنگره بین المللی آخوند ملا محمد کاظم خراسانی(ره)*صوتی و تصویری

  کنگره بین المللی آخوند ملا محمد کاظم خراسانی(ره)*صوتی و تصویری

  گوشه ای از حضور مهمانان خارجی در مراسم
  کنگره بین المللی آخوند ملا محمد کاظم خراسانی(ره)*صوتی و تصویری

  منبع عکس
  ویرایش توسط مدیر روابط عمومی : ۱۳۹۰/۰۹/۲۵ در ساعت ۱۰:۵۶

 14. صلوات ها 7


 15. #8

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  علاقه
  .
  نوشته
  457
  حضور
  4 روز 22 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  23
  صلوات
  5860  فایل های سخنرانی آیة الله جوادی آملی در اختتامیه سمینار بین المللی آخوند خراسانی

  کنگره بین المللی آخوند ملا محمد کاظم خراسانی(ره)*صوتی و تصویری

  بخش اول

  بخش دوم

  بخش سوم

  ویرایش توسط مدیر روابط عمومی : ۱۳۹۰/۰۹/۲۵ در ساعت ۱۰:۵۶

 16. صلوات ها 8


 17. #9

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  علاقه
  .
  نوشته
  457
  حضور
  4 روز 22 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  23
  صلوات
  5860  کنگره بین المللی آخوند ملا محمد کاظم خراسانی(ره)*صوتی و تصویری


  آیت الله جوادی آملی:
  حوزه‌های علمیه قواعد اصول، فقه و فقه حکومتی را تدوین کنند

  خبرگزاری رسا ـ حضرت آیت الله جوادی آملی به بررسی میزان حجت بودن رأی مردم پرداخت و با طرح این سؤال‌ها که اکثریت یعنی چه، شورای عمومی یعنی چه و منطقه فراق شورا و منطقه ممنوعه شورا کجاست، از حوزه‌های علمیه خواست تا قواعد اصول، قواعد فقه و قواعد فقه حکومتی را به درستی تدوین و عرضه کنند.


  به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حضرت آیت الله عبدالله جوادی آملی، عصر امروز 24 آذرماه در مراسم اختتامیه کنگره بین المللی بزرگداشت یکصدمین سال ارتحال آخوند خراسانی با بیان این‌که مرحوم آخوند خراسانی حق بزرگی بر حوزه‌های علمیه دارد، حق‌شناسی و حق‌گذاری از مقام شامخ این عالم جلیل‌القدر را وظیفه حوزه‌های علمیه و نظام مقدس اسلامی ایران دانست.

  وی در ادامه به بررسی اصول موجود و اصول مطلوب در حوزه های علمیه پرداخت و با بی‌نظیر خواندن خدمات علمی مرحوم آخوند خراسانی ابراز داشت: آخوند خراسانی مطالب اصول را از حاشیه به متن و از تقریر به تدریس آورد و یک دوره اصول جامع و قابل طرح و متن درسی که بین رسائل و خارج مفقود بود، عرضه کرد.

  حضرت آیت‌الله جوادی آملی با بیان این‌که بزرگان پس از مرحوم شیخ انصاری مطالب اصولی را به صورت تقریر ثبت و یا به حاشیه‌نویسی اکتفا می‌کردند، افزود: بعضی از مشایخ ما که در آمل قوانین را خدمت ایشان می‌خواندیم در شرح حال خود نوشته‌اند که بخش قابل توجهی از رسائل را در ایران خواندم و پایان آن را در نجف گذراندم و پس از آن به درس آخوند خراسانی رفتم.

  وی اضافه کرد: بسیار مشکل است که کسی رسائل بخواند و مستقیما به درس خارج برود؛ نه تقریر قابل تدریس است نه حاشیه‌پردازی و تقریر نویسی مشکل حوزه را حل نمی‌کند، باید یک کتاب مدون و جامعی عرضه شود که آخوند خراسانی این کار را در بخش پایانی عمر مبارک انجام داد.

  ویرایش توسط مدیر روابط عمومی : ۱۳۹۰/۰۹/۲۵ در ساعت ۱۱:۱۱

 18. صلوات ها 8


 19. #10

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  علاقه
  .
  نوشته
  457
  حضور
  4 روز 22 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  23
  صلوات
  5860  کنگره بین المللی آخوند ملا محمد کاظم خراسانی(ره)*صوتی و تصویری

  حق مرحوم آخوند خراسانی را به درستی ادا کنیم

  این استاد خارج فقه حوزه علمیه قم با بیان این‌که به واسطه تربیت بسیاری از اساتید و مراجع، دِینی به مرحوم آخوند خراسانی داریم که این مطلب را باید با اشک بگویم، ابراز داشت: افغانستان مهد پرورش علما است و بوعلی و مولوی از بلخ و افغانی هستند و اکثر شاگردان به نام آخوند خراسانی هم افغانی بودند.

  وی تصریح کرد: بر مسوولان کشورهای اسلامی لازم است که فضلا و اندیشمندان افغانی را قدر بدانند و برای صلابت این کشور که مهد پرورش حکمت، علم، درایت و صلابت و شهامت است، تلاش کنند؛ تنها سوریه، لبنان و حزب الله مطرح نیست و این عزیزان ما هستند که باید کاملا از آنان حمایت کنیم تا حقی که مرحوم آخوند خراسانی بر ما دارد، ادا شود.


  ضرورت تدوین قواعد فقه حکومتی از سوی حوزه‌های علمیه

  وی با بیان این‌که خیال، گمان و وهم عقل نیست و اگر چیزی را با عقل و برهان فهمیدیم حجت شرعی است و نمی‌شود بر خلاف آن عمل کرد، افزود: بسیاری از ما اسلامی حرف می‌زنیم و قانونی فکر می‌کنیم؛ این‌که بگوییم این مطلب را بشر خلق کرده، حرف قانون است و اگر عقل به یک مطلبی رسید شرعی است.

  این فیلسوف برجسته جهان اسلام در ادامه سخنان خود به بررسی میزان حجت بودن رأی مردم پرداخت و با طرح این سؤال‌ها که اکثریت یعنی چه، شورای عمومی یعنی چه و منطقه فراق شورا و منطقه ممنوعه شورا کجاست، خاطرنشان کرد: فقه حکومتی مسبوق به قواعد و اصول فقه حکومتی است که اگر قواعد مدون نداشته باشیم فقه حکومتی هم نخواهیم داشت.

  وی با بیان این‌که فقه می‌تواند به این سؤال‌ها پاسخ و پاسخ را در اختیار فقه حکومتی قرار دهد تا مشکلات حل شود، از حوزه‌های علمیه خواست تا قواعد اصول، قواعد فقه و قواعد فقه حکومتی را به درستی تدوین و عرضه کنند تا چگونگی حجت بودن رأی گرفتن و این‌که آیا رأی را به هر وسیله‌ای می‌توان گرفت، تبیین شود.

  ویرایش توسط مدیر روابط عمومی : ۱۳۹۰/۰۹/۲۵ در ساعت ۱۱:۱۱

 20. صلوات ها 10


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود