کلمات قصار پیامبر اعظم (نهج الفصاحه)

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کلمات قصار پیامبر اعظم (نهج الفصاحه)

با سلام خدمت دوستان گلم :Mohabbat:
این تایپیک و زدم تا بتونم این کتاب و با شما دوستان به اشتراک بذارم ، خوشحالم میشم شما هم همکاری کنید :Cheshmak:

کلا این کتاب شامل احادیث پیامبر اعظم حضرت محمد (ص) هستش که کلا جمع اوری شده و
کلا شامل 3227 تا حدیث شده !
و من هم متناسب با وقتی که دارم میام و هر سری چندتا از این حدیث ها رو میذارم
:ok:

امیدوارم مفید باشه :hamdel:

1- آسیب شناسی

سرکشی آفت شجاعت است ، تفاخر {و فخر فروشی} آفت شرافت ، منت آفت سماحت {وسخاوت} است ، خودپسندی آفت جمال {و زیبایی} است، دروغ آفت سخن است ، فراموشی آفت دانش ،سفاهت آفت بردباری ،اسراف آفت بخشش ، هوس آفت دین.
(( همان گونه که گل و میوه آفاتی دارد که بدان آسیب می رساند ، کمالات وجود آدمی نیز آفاتی دارد که باید از آنها مصونشان داشت، وگرنه ای بسا نتیجه معکوس شود))

2- پذیرش دعوت

وقتی شما را دعوت کردند، بپذیرید. { همان گونه که دعوت او نشانه تکریم و احترام به شماست، پذیرش شما نیز، نشانه احترام به دعوت کننده است

3- قاعده کلی رفتار
نیک کردار باش و از کار بد بپرهیز. ببین میل داری مردم، وقتی ترکشان میکنی،درباره ی تو چه بگویند همانطور رفتار کن ،واز آنچه نمیخواهی مردم،وقتی از جمعشان غایب میشوی، درباره تو بگویند بر کنار باش
(( این عبارت بیانگر ضابطه کلی است که در بسشاری موارد، می تواند راهنمای انسان باشد و او را از تحیر و سرگردانی رهایی بخشد ))

4- آفت دین
آفت دین سه چیز است : دانای بدکار، پیشوای ستم کار، تلاشگر نادان ، (( یعنی کسی که می کوشد کار نیک انجام دهد اما در تشخیص آن عاجز است ))

5-آفت دانش
افت دانش فراموشی است، وتباه کردنش آن است که آن را با کسی که اهلیتش را ندارد در میان بگذاری ، (( از این روست که اهل حکمت ،مانند بوعلی سینا ، سفارش کرده اند که فلسفه را به هر کسی نیاموزید ))

6-فروتنی پیامبر
مانند بندگان غذا میخورم و مانند آنها بر زمین می نشینم.

7-نشانه های منافق
با زنان درباره دخترشان مشورت کنید. نشانه منافق سه چیز است : سخن به دروغ گوید ، از وعده تخلف کند ، و در امانت خیانت کند

8-قتل مومن
خداوند از گناه کسی که مومنی را می کشد نمی گذرد و توبه او را نمی پذیرد (( و این حاکی از جایگاه والای مومن نزد پروردگار است ))

9-بدعت گذاری در دین
خداوند عمل بدعت گذار و نمی پذیرد تا از بدعت خویش دست بردارد.

10- راه تقرب به خداوند
اگر می خواهید نزذ خداوند منزلت بلند یابید خشونت را با بردباری و محرومیت را با عطا تلافی کنید.

11- دوستی و شیوه پایدار ساختن آن

آنکه با تو در دوستی میزند با وی ره دوستی گیر، که این گونه دوستی پایدارتر است.

صدقه و آغاز آن

12- صدقه را از خویشتن آغاز کن: اگه چیزی فزون آمد به کسان خود بده ،و اگر از کسان تو چیزی فزون آمد به خویشان بده ،واگر از خویشان نیز چیزی فزون آمد به دیگران بده ،هم چنین صدقه را از عیال خویش آغاز کن.

13-صدقه را از آنچه خداوند آغاز کرده است ، آغاز کنید.

14 - روزی مومن
خدا روزی بنده مومن خویش را از جایی که انتظار ندارد و نمی داند ، می رساند.

15 - ورود به بهشت با شهادت و باور به یگانگی خداوند
شما رو مژده میدهم و شما به دیگران مژده دهید که هر کس شهادت دهد که خدایی جز خدای یگانه نیست و بدان معتقد باشد وارد بهشت می شود

16- منفورترین چیزهای حلال

منفورترین چیزهای حلال نزد خدا طلاق است.

منفورترین مردم و بندگان
17- منفورترین مردم نزد خدا آن کس است که ایمان آورد و سپس کافر شود.
18- منفورترین مردان نزد خدا مرد لجوج و ستیزه جو است.
19- منفورترین بندگان نزد خدا کسی است که جامه وی از کارش بهتر باشد، یعنی جامه او جامه پیامبران و کار وی کار ستمگران.

20- برکت وجود بینوایان
ناتوانان را پیش من آورید، زیرا شما به برکت ناتوانان خود روزی می خورید و یاری می شوید.

21- ابلاغ نیاز ناتوانان به بزرگان
حاجت کسی را که از ابلاغ آن ناتوان است به بزرگان برسانید، زیرا هر کس حاجت درمانده ای را به بزرگی برساند روز رستاخیز خداوند پاهای وی را بر صراط استوار سازد.

22-شیوه خردمندی
فرزند آدم! پرودگار خویش را فرمان بردار باش تا تو را خردمند خوانند، وا از فرمان وی بیرون مباش که تو را ناتوان شمارند.

23-نیازهای اساسی
فرزند آدم! وقتی تن تو سالم و خاطرات آسوده است و قوت یک روز خویش را داری، از دنیا خشنود باش.

24-زیاده طلبی
فرزند آدم! آنچه حاجت تو رفع می کند در دسترس خود داری و در پی آنچه تو را به طغیان وا می دارد روز می گذارانی ! به اندک قناعت نمی کنی و از بسیار سیر نمی شوی!

25- اندرز جبرىٔیل به پیامبر (ع)
جبرىٔیل پیش من آمد و گفت : ای محمد هر چه می خواهی زنده بمان که عاقبت خواهی مرد ، هر چه را می خواهی دوست بدار که از آن جدا خواهی شد ، و هر چه می خواهی بکن که پاداش آن را خواهی دید، و بدان که شرف مؤمن در برخاستن در شب و پراختن به عبادت خدا است و عزت وی در بی نیازی از مردم است.

26- بشارت جبرىٔیل به اُمت مسلمان
جبرىٔیل نزد من آمد و گفت : اُمت خود را بشارت بده که هر کس بمیرد و چیزی را با خدا شریک نسازد به بهشت می رود، گفتم : ای جبرىٔیل! اگر چه دزدی کرده باشد ، اگر چه زنا کرده باشد؟!
گفت :آری ، گفتم : اگر چه دزدی کرده باشد ، اگر چه زنا کرده باشد؟! گفت : آری
گفتم :اگر چه دزدی کرده باشد ، اگر چه زنا کرده باشد؟! گفت : آری ، و اگر هم شراب خورده باشد.

27- شیوه ی رسیدن به حاجت / برکات یتیم نوازی
آیا دوست داری دلت نرم شود و حاجت خود را بیابی؟ بر یتیم رحمت آور، وی را بنواز، و از غذای خویش به او بخوران تا دلت نرم شود و حاجت خود را بیابی.

توضیح روایت:
26- بشارت جبرىٔیل به اُمت مسلمان
جبرىٔیل نزد من آمد و گفت : اُمت خود را بشارت بده که هر کس بمیرد و چیزی را با خدا شریک نسازد به بهشت می رود، گفتم : ای جبرىٔیل! اگر چه دزدی کرده باشد ، اگر چه زنا کرده باشد؟!
گفت :آری ، گفتم : اگر چه دزدی کرده باشد ، اگر چه زنا کرده باشد؟! گفت : آری
گفتم :اگر چه دزدی کرده باشد ، اگر چه زنا کرده باشد؟! گفت : آری ، و اگر هم شراب خورده باشد.
به آیات توجه کنید :

وَ إِذْ قالَ لُقْمانُ لاِبْنِهِ وَ هُوَ يَعِظُهُ يا بُنَيَّ لا تُشْرِكْ بِاللَّهِ إِنَّ الشِّرْكَ لَظُلْمٌ عَظيمٌ (13لقمان)
و لقمان به پسرش گفت- و او را پند مى‏داد- كه: اى پسرك من، به خدا شرك مياور، زيرا شرك ستمى است بزرگ‏
وَ إِنْ جاهَداكَ عَلى‏ أَنْ تُشْرِكَ بي‏ ما لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ فَلا تُطِعْهُما وَ صاحِبْهُما فِي الدُّنْيا مَعْرُوفاً وَ اتَّبِعْ سَبيلَ مَنْ أَنابَ إِلَيَّ ثُمَّ إِلَيَّ مَرْجِعُكُمْ فَأُنَبِّئُكُمْ بِما كُنْتُمْ تَعْمَلُون(15لقمان )
اگر آن دو به كوشش از تو بخواهند تا چيزى را كه نمى‏دانى چيست با من شريك گردانى اطاعتشان مكن. در آنها با آنها به وجهى پسنديده زندگى كن و خود، راه كسانى را كه به درگاه من باز مى‏گردند در پيش گير. بازگشت همه شما به سوى من است و من از كارهايى كه مى‏كرده‏ايد آگاهتان مى‏كنم

این حدیث بیان میکند که خداوند هرگناهی رامی بخشد ولی شرک ظلم عظیمی است که بخشش ندارد

28-[="blue"]نیرومندی حقیقی / غلبه بر خشم[/]

آیا گمان میکنید نیرومندی در بردن [و بلند کردن] سنگ است ؟! نیرومندی حقیقی آن است که خشمگین شود و بر خشم خود غالب گردد.

29- [="blue"]دوستی با بینوایان[/]
با فقرا دوستی کنید ، زیرا در روز رستاخیز دولتی بزرگ دارند.

30- [="blue"]معنای سخن چین[/]
آیا می دانید سخن چینی چیست ؟! سخن چینی آن است که سخنی را از کسی پیش دیگران نقل قول کردن
و میان آنها را به هم بزنند.

31- [="blue"]سخن بیهوده[/]
از سخنان بیهوده چشم بپوش ، سخنی که حاجت تو را بر طرف کند تو را کفایت کند.

32-[="blue"]دنیا و پرهیز از زیاده طلبی[/]
دنیا را به مردم دنیا واگذارید، زیرا هر کس از دنیا بیش از مقدار نیاز و کفایت خود برگیرد در هلاک خویش می کوشد اما نمی داند.

33- [="blue"]ترس از خدا در همه حال[/]
در سختی و راحتی [ در همه حال]
از خدا بترس .

34- [="blue"]کوچک نشمردن کار نیک[/]
از خدا بترس و هیچ کار نیکی را حقیر مشمار ، اگر چه کار نیک منحصر به این باشد که آب ظرف خویش را در ظرف تشنه ای بریزی و برادر خود را با روی گشاده ملاقات کنی.

35- [="blue"]دعای مظلوم[/]
از دعای مظلوم بپرهیز {و بر حذز باش } ، زیرا وی به دعا حق خویش را از خدا می خواهد و خدا حق را از خق دار دریغ نمی دارد.

36- [="blue"]عدالت در میان فرزندان[/]
از خدا بترسید و میان فرزندان خود به عدالت رفتار کنید همانطور که می خواهید آنان با شما به نیکی رفتار کنند.

37- [="blue"]نفرین مظلوم[/]
از نفرین مظلوم بترسید ، زیرا نفرین وی بر ابرها می رود و خداوند می گوید : به عزت و جلالم سوگند که تو را یاری می کنم ، اگر
چه پس از مدتی باشد.

38- [="blue"]سنگ حرام در ساختمان[/]
از به کار بردن سنگ حرام در ساختمان بپرهیزید که مایه ویرانی آن است .

39- [="blue"]فراست مومن[/]
از فراست مومن بترسید ، زیرا مومن چیزها را با نور خدا می نگرد.

40-[="blue"] بخل و پیامدهای سو، آن[/]
از بخل بپرهیزید ، زیرا بخل پیشینیان را هلاک کرد و آنها را وا داشت که خون یک دیگر را بریزند و محارم خویش را حلال شمارند.

41- [="blue"]راه دوری از آتش دوزخ[/]
از آتش بپرهیزید هر چند به یک پاره خرما باشد ، و اگر ندارید به وسیله سخنی نیک
[خود را از آتش دوزخ نجات دهید].

42- [="blue"]عابدترین و ثروتمندترین مردم[/]
از چیزهای حرام بپرهیز تا از همه کس عابدتر باشی ، و به سهم خویش از روزی راضی باش تا از همه کس ثروتمندتر باشی.

سلام دوست عزیز
یه سوال برام پیش اومده
راجع به شماره 8 که نوشتید " قتل مومن"!
من تو جایی خوندم که خداوند توبه بندگانش رو میپذیره و اونهارو مورد آمرزش و رحمت خودش قرار میده
حتی اگر بنده اش مرکتب قتل پیامبر(شخص مومن) شده باشه

leila1366;232903 نوشت:
سلام دوست عزیز
یه سوال برام پیش اومده
راجع به شماره 8 که نوشتید " قتل مومن"!
من تو جایی خوندم که خداوند توبه بندگانش رو میپذیره و اونهارو مورد آمرزش و رحمت خودش قرار میده
حتی اگر بنده اش مرکتب قتل پیامبر(شخص مومن) شده باشه

سلام دوست گرامی

من این حدیث و طبق کتاب نهج الفصاخه نوشتم , اینکه شما کجا همچین مطلبی خوندید و نمیدونم !
اما خوب آخر حدیث شماره 8 اشاره کرده که مومن جایگاه والایی نزد خدا داره , نکته همینه .
اما خوب میدونیم که خداوند مهربان و با گذشته پس بگه مطلبی که شما میگید درست باشه حتما این موضوع هم توبه و شرایط خاص خودش داره تا جبران بشه و خداوند ببخشه Smile

باز از کارشناس انجمن بپرسید که قشنگ تر راهنمایی میکنن Smile

موضوع قفل شده است