صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دلیل شباهت فرزند به زوجین(کارشناس :مجید)

 1. #1

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۰
  نوشته
  63
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  224

  دلیل شباهت فرزند به زوجین(کارشناس :مجید)
  حديثي از رسول الله نقل شده كه فرموده اند اگر هر يك از زن و مرد زودتر از ديگري در ‏آميزش جنسي ارضا شود فرزند حاصل از اين آميزش به يكي از آنان شبيه خواهد شد، آيا اين حديث ‏درست است و آيا از نظر پزشكي اثبات شده است

  چنين حديثي در کتابهاي سنت وارد شده است، ولي تفسير و تاويل معناي حديث مورد اختلاف علماي شارح قرار گرفته که آيا منظور زود انزال کردن و ارضا شدن است يا معناي ديگري دارد؟
  براي آنکه وارد جزئيات اين اختلافها شويم، در ابتدا احاديثي را که در اين مورد وارد شده اند ذکر خواهيم کرد و آنگاه بيشتر در مورد معناي حديث توضيح خواهيم داد.


  خطاب رسول الله به یارانش

  سه چيز از شما مي پرسم كه غير از پيامبران، كسي ديگر آنها را نمي داند:

  1ـ نخستين علامت قيامت چيست؟ 2 ـ نخستين غذايي كه بهشتيان مي خورند، چيست؟ 3ـ به چه دليل، فرزند به پدرش، شباهت دارد و چرا به دايي هايش، شباهت دارد؟
  در ادامه فرمودند

  «نخستين علامت قيامت، آتشي است كه مردم را از مشرق بسوي مغرب، سوق مي دهد. و نخستين غذايي كه بهشتيان مي خورند، زايدة جگر ماهي است. اما در مورد شباهت فرزند، اگر هنگام همبستري، آب مرد سبقت گيرد، فرزند، شبيه او خواهد شد و اگر آب زن، سبقت بگيرد، فرزند شبيه او خواهد شد». عبد الله گفت: گواهي مي دهم كه تو پيامرخدا هستي...(بخاري:3329).
  در جایی دیگر

  پيامبر صلي الله عليه وآله وسلم فرمودند: « إِنَّ مَاءَ الرَّجُلِ غَلِيظٌ أَبْيَضُ وَمَاءَ الْمَرْأَةِ رَقِيقٌ أَصْفَرُ فَمِنْ أَيِّهِمَا عَلَا أَوْ سَبَقَ يَكُونُ مِنْهُ الشَّبَهُ».
  يعني: آب مرد غليظ و سفيد است، و آب زن رقيق و زرد است، حال آب هرکدام (از زن يا مرد) غالب شد يا سبقت گرفت، فرزند شبيه وي خواهد شد.
  و
  اما در روايت از ثوبان رضي الله عنه که در صحيح مسلم آمده، بجاي تشابه فرزند به والدينش، از سبب جنسيت جنين گفته شده، چنانکه ثوبان از پيامبر صلي الله عليه وآله وسلم روايت مي کند که ايشان فرمودند:

  «مَاءُ الرَّجُلِ أَبْيَضُ وَمَاءُ الْمَرْأَةِ أَصْفَرُ فَإِذَا اجْتَمَعَا فَعَلَا مَنِيُّ الرَّجُلِ مَنِيَّ الْمَرْأَةِ أَذْكَرَا بِإِذْنِ اللَّهِ وَإِذَا عَلَا مَنِيُّ الْمَرْأَةِ مَنِيَّ الرَّجُلِ آنَثَا بِإِذْنِ اللَّهِ» صحيح مسلم.
  يعني: آب مرد سفيد و آب زن زرد رنگ است، هرگاه اين دو با هم ترکيب يافتند و مني مرد بر مني زن غالب شد، پس به اذن الله تعالي جنين مذکر خواهد شد، و هرگاه آب زن بر مني مرد غالب گرديد به اذن الله تعالي جنين مونث خواهد شد. (پس بايد متوجه اين نکته هم باشيم که احاديث فقط به تشابه فرزند اشاره نکرده اند، بلکه جنسيت جنين هم مطرح شده است).
  ادامه دارد 2. #2

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۰
  نوشته
  63
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  224  احاديثي بود که به موضوع مورد نظر پرداخته بودند، اما اگر بخواهيم احاديث وارده را تفسير و شرح دهيم تا معناي آن بهتر بر ما روشن گردد، لازمست تا علاوه بر رجوع کردن به علم ثابت شده و قطعي روز، به الفاظ و کلمات حديث نيز دقت کنيم و معناي الفاظ حديث را اشتباه ترجمه و تفسير نکنيم.

  البته اگر به ظاهر احاديث نظر کنيم، پس معناي ظاهري اين احاديث چنين است که – و الله اعلم - شباهت فرزند، و يا جنسيت جنين بستگي به غالب شدن آب (مني) يکي از زوجين دارد، يعني هرگاه مني مرد بر آب زن غالب شد پس جنين به اذن الله تعالي پسر خواهد شد، و بالعکس؛ يعني هرگاه آب (مني) زن بر مني مرد غالب شد، پس جنين نيز به اذن الله تعالي دختر خواهد شد، و همينطور در شباهت فرزند به والدينش...
  اين برداشت از معناي ظاهري الفاظ احاديث تفهيم مي گردد، و ما نيز در وحله ي اول بايد قبل از تاييد هرگونه تفسير يا تاويل ديگري از اين احاديث، به معناي ظاهر حديث ايمان آورده و آنرا تصديق نماييم و نبايد از معناي ظاهري حديث عدول کنيم و به تاويلاتي چنگ زنيم که برپايه حدس و گمان و يا تفاسير نادرست هستند،
  چرا که پيامبر صلي الله عليه وآله وسلم با زبان عرب با يارانش سخن گفته و معاني ظاهري الفاظ عربي در بين ملت عرب شناخته شده هستند، و خروج از آن معاني بدون دليل صحيح جايز نيست. بنابراين تصديق معناي ظاهري حديث بر هر مسلماني واجب است، چرا که تصديق آن احاديث در حقيقت تصديق فرمايشات پيامبر صلي الله عليه وآله وسلم است، و اگر علم پزشکي نتواند آن مفاهيم را ثابت کند، در ايمان و تصديق ما تاثيري ندارد چرا که علم انسانها هنوز به تکامل نرسيده
  و لذا نمي توان علم ناقص بشر را مبنا و معيار تصديق کلام خدا و رسول دانست، درحاليکه علم الله تعالي در کمال مطلق است.
  اما به هرحال چون بعضي از علماي گذشته و معاصر سعي در تاويل و تفسير اين احاديث کرده اند تا معناي راجح آنرا بيان کنند، ما نيز سعي مي کنيم تا برخي از آن تاويلات و تفاسير را در اينجا ذکر کنيم تا مخاطبان بيشتر در جريان اختلافات مابين علما بر سر تاويل اين احاديث قرار بگيرند.
  بعضي از علما فرموده اند که سبق بر تقدم و جلو افتادن تعبير مي شود ولي علو بر غلبه کردن، و بعضي ديگر گفته اند که علو يعني ارتفاع و بلند شدن، و بعضي گفته اند که معناي علو يعني کثرت و حجم زياد (مني)، و بعضي ديگر گفته اند که سبق با علو يکي است و بعضي گفته اند گاهي در معنا موافقند و گاهي مختلف هستند و ...
  در بين معاصرين نيز علاوه بر اين اختلافات، بر سر تعريف (مَاءَ الْمَرْأَةِ) در حديث باز اختلاف بوجود آمده که آيا به معناي (تخمک) است يا (ترشحات رحمي) يا (چيزي شبيه مني مرد)؟!
  ادامه دارد..


 3. #3

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۰
  نوشته
  63
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  224  امام مناوي رحمه الله در کتاب " فيض القدير" در قسمتي از شرح حديث عايشه که روايت مي کند:
  «..فَغَطَّتْ أُمُّ سَلَمَةَ تَعْنِي وَجْهَهَا وَقَالَتْ: يَا رَسُولَ اللَّهِ، أَوَتَحْتَلِمُ الْمَرْأَةُ؟ قَالَ: «نَعَمْ تَرِبَتْ يَمِينُكِ، فَبِمَ يُشْبِهُهَا وَلَدُهَا». (بخارى: 130)
  يعني:« ..ام سلمه صورتش را پوشيد وگفت: اي رسول الله! مگر زن هم احتلام مي شود؟ رسول الله صلي الله عليه وآله وسلم فرمود: «بلي، وگرنه چگونه فرزند، با مادرش شباهت پيدا مي كرد».
  در شرح "فَبِمَ يُشْبِهُهَا وَلَدُهَا" گفته: «هرگاه آب زن بر آب مرد غالب شود، فرزند شبيه مادرش مي شود، و همينطور اگر آب مرد غالب گردد فرزند شبيه پدرش خواهد شد».

  يعني ايشان از عبارت "غالب شدن آب مرد بر زن" استفاده کرده است.
  و امام نووي رحمه الله در شرح صحيح مسلم مي گويد: «علما گفته اند: جايز است که علو (علا) در اينجا هم به معناي سبق (پيش افتادن در انزال) باشد، و همچنين جايز است که مراد از آن، کثرت و قوت (مني زن يا مرد) بر حسب کثرت شهوت (يکي از آنها) باشد».

  امام ابن قيم رحمه الله بر خلاف حافظ ابن حجر گفته که: سبقت يافتن يکي از (زن و يا مرد) در انزال سبب شباهت فرزند است، و علو يافتن (غالب شدن) حجم آب يکي از (زن يا مرد) سبب جنسيت فرزند است.
  بر طبق قول ابن قيم؛ هرگاه يکي از طرفين (زن يا مرد) در انزال و ارگاسم بر ديگري پيش افتاد، فرزند شبيه او خواهد بود، وهرگاه آب يکي از طرفين بر ديگري غالب شد جنس جنين در مذکر يا مونث بودن موافق او خواهد بود.
  و بنظر مي رسد اين راي به صواب نزديکتر باشد و همانطور که بعدا مي بينيم موافقت اين تفسير با علم محدود امروزي بيشتر است، و طبق علم پزشکي ثابت شده هرگاه حجم مني مرد بيشتر باشد به همان اندازه هم احتمال آنکه جنين مذکر باشد بالاتر مي رود. والله اعلم.
  ادامه دارد


 4. #4

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۰
  نوشته
  63
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  224  اما قبل از پرداختن به نظرات معاصرين در تاويل احاديث مورد مناقشه، با توجه به اينکه بعضي از آنها کوشيده اند تا با نظري به علم پزشکي در صدد تفسير حديث برآيند، لذا ما در اينجا مختصري از اسباب جنسيت و تشابه جنين را ذکر مي کنيم:
  ثابت شده است که هر انساني خصوصيات ظاهري و وراثتي خويش را از والدينش به ارث مي برد که اين خصوصيات وراثتي ژنتيکي همراه اسپرم مرد و تخمک زن است.
  و اما در مورد جنسيت جنين:
  جنين از ترکيب رشد يافته ي اسپرم مرد با تخمک زن حاصل مي شود، يعني هرگاه اسپرم مرد، تخمک زن را بارور کرد و لقاح صورت گرفت، اين تخمک بارور شده به مرور شروع به تکثير سلول و رشد مي کند و به جنين تبديل مي شود، اما براي آنکه بدانيم که دختر يا پسر بودن جنين چگونه حاصل مي شود نخست بايد بدانيم که:

  هر انساني (چه زن يا مرد) داراي 23جفت از کروموزوم ها هستند که از بين اين 23 جفت، فقط يک جفت آنها نقش تعيين کننده در جنسيت جنين دارد و به آن (‏Sex Pair‏) يا (زوج جنسي) گويند، ولي 22 جفت بقيه غير جنسي هستند.
  از طرفي دو نوع کروموزم (X) و (Y) وجود دارد، که (Y) کروموزم نر و (X) کروموزم ماده نام دارد، و اين دو کروموزوم تعيين مي کنند که آيا جنين مذکر خواهد شد يا مونث؟

  اسپرم مردان حاوي دو نوع مختلف از کروموزوم مي باشد: برخي از اسپرم ها داراي کروموزم (X) هستند و برخي ديگر داراي کروموزم (Y) هستند.

  ولي تخمک زن تنها يک نوع کروموزم دارد و آن نيز کروموزم (X) است.
  حال اگر از ميان ميليونها اسپرمي که در مني مرد وجود دارد، يک اسپرم از نوع (X) با تخمک زن که همواره از نوع (X) است بارور شود، جنين حاصل دختر خواهد شد (Xx)، و اگر اسپرمي از نوع (Y) با تخمک زن بارور شود، جنين حاصل پسر خواهد شد (Xy).

  بنابراين زوج جنسي زنان شامل دو کروموزم (Xx) و زوج جنسي مردها نيز شامل دو کروموزم (Xy) مي باشد.

  23 جفت از کروموزم هاي زن 22+ X + 22 + X = 44 + XX


  23 جفت از کروموزم هاي مرد 22 + Y + 22 + X = 44 + XY
  و باز نتيجه مي شود که: هر زني داراي يک زوج جنسي شامل دو کروموزم (Xx) و 22 جفت کروموزم غير جنسي است، و هر مردي داراي يک زوج جنسي شامل دو کروموزم (Xy) و 22 جفت کروموزم غير جنسي مي باشد.
  ادامه دارد


 5. #5

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۰
  نوشته
  63
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  224  پس بر طبق مطالب گذشته در مي يابيم که هرگاه اسپرم مرد از نوع (Y) موفق به بارور کردن تخمک زن شود،

  فرزند متولد شده به اذن الله تعالي پسر خواهد بود، و هرگاه اسپرم مرد از نوع (X) موفق به بارور کردن تخمک زن شود، فرزند متولد شده به اذن الله تعالي دختر مي شود، بنابراين اسپرم مرد نقش تعيين کننده اي در جنسيت جنين دارد، و اگر تعداد اسپرمهاي (Y) در مني مرد بيشتر باشد، به همان اندازه احتمال پسر بودن جنين بالاتر مي رود، و بلعکس؛
  اگر تعداد اسپرمهاي از نوع کروموزم (X) در مني مرد بيشتر باشد، احتمال دختر بودن جنين بالاتر مي رود، لذا پزشکان سعي مي کنند تا از روشهاي مختلف براي رسيدن به جنسيت مطلوب، درصد يکي از اين اسپرمها را در مني مرد بالا ببرند، و يکي از اين روشها بالا بردن حجم مني مرد است، چرا که ثابت شده هرقدر حجم مني مرد زياد باشد چون اسپرم (Y) در آن بيشتر مي شود، بنابراين احتمال اينکه جنين پسر باشد بالاتر مي رود.

  اسپرم از يک سر و يک دُم تشکيل يافته است که به طور کلي اندازه اسپرم هاي X اندکي بزرگتر از اسپرم هاي Y است و اين تفاوت اندازه بر روي سرعت حرکت اسپرم ها تأثير مي گذارد چنانچه سرعت حرکت اسپرمهاي Y بيشتر از اسپرمهاي X است که متعاقباً بر روي جنسيت فرزند تأثير دارد.

  اما بايد متوجه يک نکته مهم بود که اين تنها نوع اسپرمهاي مرد نيست که در تعيين جنسيت جنين تاثير دارد، چرا که بار الکتريکي روي سطح تخمک و سطح يوني موجود در اطراف تخمک مي تواند تا حدودي در جذب اسپرماتوزوئيد X و Y نقش داشته باشد.

  نقش تخمک زن در تعيين جنسيت:
  درهنـــگام بــلوغ چرخه هاي منظم مـاهيانـــه در جنـــس مونث شــروع مي شــود که به آن چـــرخه هاي جنسي(sexual cycle) يا سيکل ماهيانه ناميده مي شود .

  در هر چرخه تخمداني تعدادي فوليکول هاي اوليه تحت تأثير هورمون FSH شروع به رشد مي نمايد و در شرايط طبيعي يکي از فوليکول ها رشد کرده و به بلوغ مي رسد . در داخل فوليکول ، تخمک وجود دارد که از برخورد تخمک با اسپرماتوزوئيد، نطفه يا سلول تخم تشکيل مي گردد. بستگي به اينکه اسپرماتوزوئيد X يا Y وارد تخمک شود، تخم حاصل تبديل به جنين دختر يا پسر خواهد شد .
  بار الکتريکي روي سطح تخمک و سطح يوني موجود در اطراف تخمک مي تواند تا حدودي در جذب اسپرماتوزوئيد پسر و دختر نقش داشته باشد . آزمايش روي گونه هاي مختلف پستانداران نشان داده است که غشاء تخمک در دوره هاي زماني مختلف، آمادگي پذيرش يکي از اسپرم هاي حاوي X يا Y را بيشتر از ديگري دارد.

  در سر هر اسپرم ، ناحيه اي وجود دارد که به بار الکتريکي حساس است و نقش اصلي در جذب اسپرم به طرف تخمک دارد و به محض ورود اسپرم به داخل تخمک لقاح انجام شده و در اطراف تخمک غشايي مقاوم ايجاد مي شود که اجازه ورود اسپرم هاي ديگر را به تخمک نمي دهد.

 6. #6

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۰
  نوشته
  63
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  224  با اين مختصر، به ذکر آراي بعضي از معاصرين در تاويل احاديث مورد مناقشه مي پردازيم، قبلا يادآور مي شويم که بعضي از علماي معاصر موافق با آراي علماي متقدم تر از خود هستند، با اين وجود بعضي ديگر از اساتيد معاصر سعي کرده اند تا با نظر انداختن به علم جنين حديث را تاويل کنند.
  اول: يکي از نزديکترين تحليلها از احاديث فوق را که عده اي از معاصرين نيز آنرا مطرح کرده اند، اينست که آنها معني (سبق) و (علو) در احاديث مذکور را از نظر معنا مشابه هم دانسته و گفته اند که علو و سبق به معني غلبه است،
  همانطور که امام قرطبي نيز سبق را به معناي غلبه دانسته است و به اين آيه استناد کرده است:
  « فَلَا أُقْسِمُ بِرَبِّ الْمَشَارِقِ وَالْمَغَارِبِ إِنَّا لَقَادِرُونَ * عَلَى أَن نُّبَدِّلَ خَيْرًا مِّنْهُمْ وَمَا نَحْنُ بِمَسْبُوقِينَ» (معارج 40-41) .
  يعني: سوگند به پروردگار مشرقها و مغربها که ما قادريم که جاى آنان را به کسانى بدهيم که از آنها بهترند؛ و ما هرگز مغلوب نخواهيم شد.

  که در اين آيه مراد از "مسبوقين" يعني مغلوب شدن، لذا بعضي از علما مانند امام قرطبي چنين گفته که معناي (سبق) در احاديث فوق يعني غلبه کردن..
  بر اساس اين تفسير از معناي سبق و علو؛ و با توجه به اينکه قبلا ذکر شد که:

  (اسپرم مردان حاوي دو نوع مختلف از کروموزوم مي باشد: برخي از اسپرم ها داراي کروموزم (X) هستند که حاوي صفت زنانگي مي باشند و برخي ديگر داراي کروموزم (Y) هستند که حاوي صفت مردانگي مي باشند.
  ولي تخمک زن تنها يک نوع کروموزم دارد و آن نيز کروموزم (X) است.

  حال اگر از ميان ميليونها اسپرمي که در مني مرد وجود دارد، يک اسپرم از نوع (X) با تخمک زن که همواره از نوع (X) است بارور شود، جنين حاصل دختر خواهد شد (Xx)، و اگر اسپرمي از نوع (Y) با تخمک زن بارور شود، جنين حاصل پسر خواهد شد (Xy).).
  حال مي توان چنين تحليل نمود که مراد از حديث پيامبر صلي الله عليه وآله وسلم که فرمودند:
  «فَإِذَا اجْتَمَعَا فَعَلَا مَنِيُّ الرَّجُلِ مَنِيَّ الْمَرْأَةِ أَذْكَرَا بِإِذْنِ اللَّهِ وَإِذَا عَلَا مَنِيُّ الْمَرْأَةِ مَنِيَّ الرَّجُلِ آنَثَا بِإِذْنِ اللَّهِ» صحيح مسلم.
  يعني: هرگاه اين دو با هم ترکيب يافتند و مني مرد بر مني زن غالب شد، پس به اذن الله تعالي جنين مذکر خواهد شد، و هرگاه آب زن بر مني مرد غالب گرديد به اذن الله تعالي جنين مونث خواهد شد.
  احتمالا اين باشد که هرگاه اسپرمي از نوع صفت زنانه يعني (X) بر اسپرمي با صفت مردانه يعني (Y) غلبه کند و در بارور کردن تخمک سبقت گيرد، در آنصورت جنين حاصل دختر خواهد شد، و اگر اسپرمي از نوع صفت مردانه يعني (Y) بر اسپرمي از نوع صفت زنانه يا (X) غلبه کند و در بارور کردن تخمک زن سبقت گيرد، در اينصورت جنين حاصل پسر خواهد شد.

  و گفته اند که مراد از سبق يعني جلو افتادن، همانگونه که در نفر در مسابقه با هم شرکت کننده و يکي بر ديگري سبقت ميگيرد، بنابراين هرگاه کروموزم (Y) در بارور کردن تخمک بر کروموزم (X) سبقت گيرد و آنرا مغلوب کند، جنين حاصل پسر خواهد بود و يا بلعکس..
  اين تحليل از آن جهت مي تواند تا حدودي مقبول باشد چون در حديث اشاره اي به ترکيب شدن (اسپرم با تخمک) شده است، چنانکه در حديث لفظ « فَإِذَا اجْتَمَعَا : هرگاه اين دو با هم ترکيب يافتند» آمده است، و شکي نيست آنچه که با هم ترکيب مي شوند در حقيقت اسپرم مرد با تخمک زن است، بنابراين لفظ « اجْتَمَعَا : ترکيب شدن» اين احتمال را تقويت مي کند که: مراد احاديث مذکور از سبقت گرفتن آب مرد بر آب زن، غالب شدن اسپرم حاوي صفت مردانه يا (Y) بر اسپرم حاوي صفت زنانه يا (X) باشد، والله اعلم.
  ادامه دارد...


  ویرایش توسط کدخدایی : ۱۳۹۰/۰۹/۲۱ در ساعت ۲۲:۳۳

 7. #7

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۰
  نوشته
  63
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  224  اما حديثي که در مورد شباهت فرزند به والدينش است چنانکه پيامبر صلي الله عليه وآله وسلم فرمودند:
  «اِذَا عَلَا مَاؤُهَا مَاءَ الرَّجُلِ أَشْبَهَ الْوَلَدُ أَخْوَالَهُ وَإِذَا عَلَا مَاءُ الرَّجُلِ مَاءَهَا أَشْبَهَ أَعْمَامَهُ».

  يعني: هرگاه آب زن بر مني مرد غالب شد، فرزند شبيه دايي هايش خواهد شد، و هرگاه مني مرد بر مني زن غالب گرديد، فرزند شبيه عموهايش خواهد شد.
  در تحليل اين حديث چنين مي توان گفت: با توجه به اينکه خصوصيات ظاهري و وراثتي فرزند بستگي به ژنهاي وراثتي پدر يا مادرش است، لذا بنظر مي رسد که – با توجه به تفسير سبق و علو- هرگاه خصويات وراثتي حامل در اسپرم مرد بر خصوياتي وراثتي حامل در تخمک زن غلبه کند، در آنصورت فرزند شبيه پدرش يا عموهايش خواهد شد و بلعکس.. و البته اين حديث لزوما بدين معنا نيست که تماما شبيه پدر يا مادرش خواهد شد، بلکه به معني آنست که بيشتر خصوصيات وراثتي و ظاهري شبيه پدر يا مادرش خواهد شد. والله اعلم

  دوم: تحليل ديگري را که عده اي ديگر از معاصرين آنرا مطرح کرده اند، بر اساس خاصيت قليايي مني و خاصيت اسيدي آب زن است.
  ثابت شده است که مني مرد قليايي و آب زن اسيدي است، هرگاه اين دو به هم رسيدند و با هم جمع شدند، و آب زن بر مني مرد غلبه يافت (يعني خاصيت اسيدي ترشحات آب زن بر خاصيت قليايي آب مرد (مني) غالب شود)، در اينصورت سرعت حرکت اسپرمهاي مردانه يا (y) تضعيف شده و لذا اسپرمهاي زنانه يا (x) سبقت گرفته و فرصت بارور کردن تخمک را از اسپرم مردانه يا (y) مي گيرند و خود موفق به بارور کردن تخمک مي شوند و جنين دختر خواهد شد و بلعکس..

  بنابراين اين حديث پيامبر صلي الله عليه وآله وسلم که فرمود: «فَإِذَا اجْتَمَعَا فَعَلَا مَنِيُّ الرَّجُلِ مَنِيَّ الْمَرْأَةِ أَذْكَرَا بِإِذْنِ اللَّهِ وَإِذَا عَلَا مَنِيُّ الْمَرْأَةِ مَنِيَّ الرَّجُلِ آنَثَا بِإِذْنِ اللَّهِ» صحيح مسلم.
  يعني: هرگاه اين دو با هم ترکيب يافتند و مني مرد بر مني زن غالب شد، پس به اذن الله تعالي جنين مذکر خواهد شد، و هرگاه آب زن بر مني مرد غالب گرديد به اذن الله تعالي جنين مونث خواهد شد.

  مي توان چنين تحليل نمود که مثلا هرگاه (خاصيت اسيدي) آب زن بر (خاصيت قليايي) مني مرد غالب شود، در آنصورت احتمال مونث بودن جنين بيشتر خواهد شد و بلعکس..
  اين تحليل از حديث مذکور مورد تاييد پروفسور سعد حافظ مسلمان مصري که مقيم آمريکا و مدير مسئول دو مجله پزشکي نيز مي باشد قرار گرفته است، و نزديک به 34 جلد کتاب نيز نگارش کرده اند.
  ادامه دارد...


 8. #8

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۰
  نوشته
  63
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  224  البته نظرات ديگري در مورد تحليل احاديث مذکور توسط معاصرين وارد شده است،

  اما ما از بين آن نظرات فقط دو نظر فوق را آورديم که بيشتر به ذهن و علم نزديکتر است، اما نبايد فراموش کرد براي فهم صحيح تر تنها رشد علم پزشکي کافي نيست، بلکه تاويل و تفسير علماي اسلام در مورد الفاظ احاديث مذکور خصوصا الفاظ (سبق، علو، ماء المرأة) نيز مهم است و بستگي به تفسير علما از اين الفاظ ممکن است نتيجه تحليل علمي تغيير کند.

  اما به هرحال همانطور که در ابتداي مطالب ذکر کرديم، در وحله نخست بر هر مسلماني واجب است تا معناي ظاهري احاديث را تصديق کند، و بدون دليل قوي و صحيح نبايد از تاويلات مرجوح پيروي کند، چرا که صحابه اي که احاديث را نقل کرده اند با معناي واقعي الفاظ حديث آشنا بودند و لذا جايز نيست که آن الفاظ را بر مفاهيمي ديگر حمل کنيم
  بدون آنکه برهاني داشته باشيم، و بايد اين نکته را در نظر داشت که اگر ظاهر الفاظ حديث با آنچه که علم پزشکي بيان مي کند مخالفت داشت، باز جايز نيست که از معني حديث نبوي عدول نماييم فقط به اين خاطر که علم پزشکي چيز ديگري مي گويد، چرا که علوم هنوز درحال پيشرفت است و ممکن است بعضي از مواردي که نزد علم امروزي جزو ثوابت هستند به مرور زمان تغيير کند.

  اما اگر آنچه که متخصصين علم پزشکي ثابت کرده اند و موافق با الفاظ احاديث نبوي هستند – با دلالت زبان عرب – و لفظ نيز احتمال اين موافقت را داشته باشد، ايرادي ندارد که معناي حديث را بر آن علم حمل نمود.
  ما مسلمانان به کتاب خدا و فرمايشات پيامبرمان صلي الله عليه وآله وسلم ايمان راسخ و جازم داريم و هرآنچه که آنها بگويند بدون چون و چرا آنرا تصديق کرده و ايمان مي آوريم، حال چه با عقل و فطرت ملحدان جور باشد يا نباشد، و چه با علم خام و ناقص بشري سازگار باشد يا نباشد، چه علم روز آنرا اثبات کرده باشد و يا هنوز کشف نکرده باشد..

  چرا که خداوند متعال خود خالق انسان و ديگر مخلوقاتش است و بدون ترديد خالق بهتر و بيشتر از هرکس ديگري با خصوصيات مخلوقش علم و آگاهي دارد، بنابراين علم خداوند به خصوصيات جسمي انسانها کامل است و نقصي در آن نيست و هرآنچه در مورد مخلوقاتش بگويد درست و دقيق است، و همينطور پيامبرش نيز از طريق وحي با خداوند متعال در ارتباط است و لذا هرآنچه او بگويد باز مقبول و صحيح است و او بدون اذن الله تعالي حکم نمي کند، بنابراين واقعيت و حقيقت همانست که آنها مي گويند و اگر علم با آن سازگار بود اين نشانه اينست که آن علم به حقيقت دست يافته و اگر گفته هاي خدا و رسول در ظاهر با علم روز سازگار نبود، پس بايد بدانيم که يا علم هنوز به آن حد بلوغ و تکامل نرسيده که بتواند آن حقيقت را کشف کند و يا آنکه آنچه که علم بر خلاف کلام خدا و رسول مي گويد علمي نادرست و اشتباه است،
  کما اينکه مي بينيم در بسياري از فرضيه هاي علمي که در چندين دهه جزو ثوابت علمي محسوب مي شدند در دنياي امروز رد مي شوند و فرضيه جديد ارائه مي شود، پس اين علم است که با معيار کتاب و سنت سنجيده مي شود نه اينکه کلام خدا و رسولش را با علم بسنجيم!

  در هر حال ما ايمان راسخ داريم که کلام خدا و رسول خدا صلي الله عليه وآله وسلم عين حقيقت هستند و هيچ تضادي با واقعيت علمي ندارند، مگر آنکه علمي ناقص يا نادرست باشد و کسي بخواهد با آن مقايسه کند. مهم براي ما مسلمانان فقط کلام خدا و رسولش است، بعد از آن مي گوييم: "سمعنا و اطعنا و آمنا" يعني : شنيديم و اطاعت کرديم و ايمان آورديم.
  و کسي که اينگونه نباشد يا فردي منافق است و يا شخصي ضعيف الايمان و جاهل است که هنوز با معناي ايمان به خدا و دينش آگاهي ندارد! 9. #9

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۷
  علاقه
  تحقیق
  نوشته
  2,485
  حضور
  14 روز 3 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8471  نقل قول نوشته اصلی توسط کدخدایی نمایش پست ها
  در هر حال ما ايمان راسخ داريم که کلام خدا و رسول خدا صلي الله عليه وآله وسلم عين حقيقت هستند و هيچ تضادي با واقعيت علمي ندارند، مگر آنکه علمي ناقص يا نادرست باشد و کسي بخواهد با آن مقايسه کند. مهم براي ما مسلمانان فقط کلام خدا و رسولش است، بعد از آن مي گوييم: "سمعنا و اطعنا و آمنا" يعني : شنيديم و اطاعت کرديم و ايمان آورديم. و کسي که اينگونه نباشد يا فردي منافق است و يا شخصي ضعيف الايمان و جاهل است که هنوز با معناي ايمان به خدا و دينش آگاهي ندارد!

  سلام دوست عزیز" همیشه دراثبات گزاره های علمی وانطباق آن باسخن خدا ومعصوم ع باید احتیاط کرد"وثانیا دیگران رااینگونه مورد تاخت وتاز فتاوی خویش قرارنداد.

 10. صلوات ها 3


 11. #10

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  2,900
  حضور
  21 روز 10 ساعت 50 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8410  با سلام

  این حدیث به طرق ومتن مختلفی روایت شد ه :


  دعيها وهل يكون الشبه إلا من قبل ذلك إذا علا ماؤها ماء الرجل أشبه الولد أخواله وإذا علا ماء الرجل ماءها أشبه أعمامه (مسلم عن عائشة)
  أخرجه مسلم (1/251 ، رقم 314) . وأخرجه أيضًا : أحمد (6/92 ، رقم 24654) ، وأبو يعلى (7/360 ، رقم 4395)


  20922- ماء الرجل غليظ أبيض وماء المرأة رقيق أصفر فأيهما سبق أشبهه الولد (ابن أبى شيبة ، وأحمد ، ومسلم ، والترمذى ، وابن ماجه ، وابن حبان عن أنس)


  35658- عن أنس : أن أم سليم سألت النبى - صلى الله عليه وسلم - عن المرأة ترى فى منامها ما يرى الرجل فقال : إذا رأت ذلك فأنزلت فعليها الغسل فقالت أم سلمة : يا رسول الله أيكون هذا قال : ماء الرجل غليظ أبيض ، وماء المرأة رقيق أصفر ، فأيهما سبق أو علا أشبهه الولد (ابن أبى شيبة ، وأحمد) [كنز العمال 27767]
  أخرجه ابن أبى شيبة (1/80 ، رقم 879) ، وأحمد (3/121 ، رقم 12244) .


  5311 - (م ط د س) عائشة - رضي الله عنها - : أن أمَّ سُلَيم - أمَّ بني [أبي طلحة] - سألتْ رسول الله -صلى الله عليه وسلم- عن المرأة ترى في منامها ما يرى الرجلُ : هل عليها من غُسل ؟ فقال : نعم ، إذا رأتِ الماءَ ».
  قال الحميديُّ : أدرجه مسلم على ما قبله ، وقال : « بمعناه ، غير أن فيه : أن عائشةَ قالت : فقلت لها : أفّ [لكِ] ، أترى المرأةُ ذلك ؟ ».
  وفي رواية « أن امرأة قالتْ لرسول الله -صلى الله عليه وسلم- : هل تغتسل المرأة إذا احتلمت وأبْصرتِ الماءَ ؟ فقال : نعم ، فقالت لها عائشةُ : تَرِبَتْ يداك ، فقالت : قال رسول الله -صلى الله عليه وسلم- : دَعِيها ، وهل يكون الشَّبَهُ إلا من قِبَل ذلك ؟ إذا علا ماؤها ماءَ الرجل أشْبَه الولدُ أخوالَه ، وإذا علا ماءُ الرجل ماءها أشبه أعمامَه ». أخرجه مسلم.
  وفي رواية « الموطأ » عن عروةَ بنِ الزبير « أن أمَّ سُلَيم قالتْ لرسول الله -صلى الله عليه وسلم- : المرأةُ ترى في المنام ما يرى الرجل : أتغتسل ؟ فقال لها رسول الله -صلى الله عليه وسلم- : نعم فلتغتسل، فقالت لها عائشة : أُفّ لكِ ، وهل ترى ذلك المرأة ؟ فقال لها رسول الله -صلى الله عليه وسلم- : تَرِبتْ يمينُك ، ومن أين يكون الشَّبَهُ ؟ ».
  وفي رواية أبي داود « أن أمَّ سليم الأنصارية - وهي أمُّ أنس بن مالك - قالت : يا رسول الله ، إن الله لا يستحيي من الحق ، أرأيتَ المرأةَ إذا رأتِ في المنام ما يرى الرجلُ :أتغتسل ، أم لا ؟ قالتْ عائشةُ : فقال النبي -صلى الله عليه وسلم- : « فلتغتسل إذا وجدتِ الماءَ، قالت عائشةُ : فأقبلتُ عليها ، فقلتُ : أفّ لكِ ، وهل ترى ذلك المرأة ؟ فأقبل عليَّ رسول الله -صلى الله عليه وسلم- ، فقالت : تَرِبَتْ يَمينُكِ يا عائشةُ ، ومن أيْن يكون الشَّبَهُ ؟ ».  وفي رواية النسائى : « أن أمَّ سُليم كلَّمتْ رسول الله -صلى الله عليه وسلم- وعائشةُ جالسة ، فقالتْ له : يا رسول الله ، إن الله لا يستحيي من الحق... وذكر نحوه ».


  10690- تربت يمينك إن يأتى شبه الخؤولة إلا من ذلك أى النطفتين سبقت على الرحم غلبت على الشبه (أحمد عن أم سلمة)
  أخرجه أحمد (6/308 ، رقم 26673) . وأخرجه أيضًا : إسحاق بن راهويه (1/115 ، رقم 68) ، والطبرانى
  (23/414 ، رقم 998) .
  10691- تربت يمينك فبم يشبهها ولدها إذن (ابن ماجه عن زينب بنت أم سلمة)
  أخرجه ابن ماجه (1/197 ، رقم 600) . وأخرجه أيضًا : أحمد (6/306 ، رقم 26655) ، والبخارى (1/60 ، رقم 130) ، ومسلم (1/251 ، رقم 313) .


  10692- تربت يمينك فمن أين يكون الشبه (مالك عن عروة عن عائشة)
  أخرجه مالك (1/51 ، رقم 115) . وأخرجه أيضًا : الدارمى (1/214 ، رقم 763) وأبو داود (1/61 ، رقم 237) ، والنسائى فى الكبرى (1/109 ، رقم 203) ، وابن حبان (3/441 ، رقم 1166) .


  2917 - الولد يشبه أخواله . رواه الديلمي عن عائشة مرفوعا بلفظ : اطلبوا مواضع الأكفاء لنطفكم فإن الرجل ربما أشبه أخواله ، كما سلف في تخيروا لنطفكم . ورواه ابن عدي وابن عساكر عن عائشة بلفظ : تخيروا لنطفكم ، فإن النساء يلدن أشباه إخوانهن وأخواتهن . وصح : إذا سبق ماء الرجل ، نزع إلى أبيه ، وإذا سبق ماء المرأة ، نزع إلى أمه ، فأيهما سبق كان له الشبه . وروى الترمذي عن جابر أنه صلى الله عليه وسلم قال لسعد بن أبي وقاص : هذا خالي ، فليرني امرؤ خاله . وتقدم " ابن أخت القوم منهم " .


  بنابراین انچه که برداشت اینجانب از معنی سبق و علو و نزع است همان صفات غالبی است که بر روی کروموزوم x , y قرار دارند که در هر صورت باعث ظهور صفات ژنتیکی مربوط به خود میشوند. 12. صلوات ها 2


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود