چرا خدا باید ما رو مجازات کنه(کارشناس:صدیق)

تب‌های اولیه

50 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا خدا باید ما رو مجازات کنه(کارشناس:صدیق)

سلام:hamdel:

یه سوال:Hedye:

خدا همه ی ما رو افریده چون فیاضه و هر چیزی که خوبه رو میافرینه .
بعد مارو به وسیله پیامبران هدایت کرد که این کار رو انجام بدین براتون خوبه و این کار رو انجام ندین به ضررتونه .

خب
حالا سوال اینجاست
خدا راه و چاه رو به ما نشون داده و گفته این کار به ضررتونه و این کار به نفعتونه .
اگه ما یه کاریرو انجام بدیم که به ضرر خودمون باشه و هیچ ضرری به دیگران نرسونیم ، آیا باید مجازات بشیم ؟

مثلا اگه من نماز نخونم به کسی ضرر نمیرسه فقط به جاهای خوب خوب که ابید برسم نمیرسم . مگه نه؟
پس چرا خدای مهربون باید منو به خاطر این کار مجازات کنه .

اگه حق کسی ضایع میشد آره ولی اینجا دودش فقط تو چش خودمه .

برادرم همیشه میگفت هیچ وقت فرد بی نماز را سر مغازه نذار به هیچ وجه به بی نماز اعتماد نکن

مجبوریم;168285 نوشت:
برادرم همیشه میگفت هیچ وقت فرد بی نماز را سر مغازه نذار به هیچ وجه به بی نماز اعتماد نکن

سلام
ولی من منظورم فقط نماز نبود . همهی اعمالی که ما برای رضای خدا انجام میدیم و انجام ندادنش ضرری به کسی نمیرسونه و همه هم میدونیم که برای خدا هم سودی نداره .
مثل روزه گرفتن که اگه بگیریم سودش به حال خودمونه یا اگه نگیریم هیچ اتفاقی نمیافته .

همینطور کارهای حرام .
مثل حرمت ورود زن حائض به داخل مسجد . حالا اگه یه زن حائض وارد مسجد بشه چه اشکالی داره؟ یا به چه کسی ضرر میرسه ؟
از این دست احکام شرعی تو دین ما زیاد هست .
من نمیگم اشتباهه .

وقتی کسی به اصول دین ایمان اورد باید به بقیشم پایبند باشه ولی اینکه به خاطر رعایت نکردن این کارها مجازات بشه ....

در مورد اعتقاد برادر شما هم باید بگم که این قضیه شخصیه .
و نماز خوندن داریم تا نماز خوندن و هر کس که نمازشو میخونه حتما جزو نمازگزاران نیست .

nakisa;168478 نوشت:

مثل حرمت ورود زن حائض به داخل مسجد . حالا اگه یه زن حائض وارد مسجد بشه چه اشکالی داره؟ یا به چه کسی ضرر میرسه ؟
از این دست احکام شرعی تو دین ما زیاد هست .

منظورتونو درک میکنم
این مورد فقط شامل خانمها نمیشه بلکه شامل آقایون هم میشه
ولی دوست عزیز این نوعی حرمت به خانه خدا هستش

مثل کسی توی مهمانی رسمی لخت بیاد تو مجلس ؟ همچین چیزی میشه

nakisa;168181 نوشت:

بعد مارو به وسیله پیامبران هدایت کرد که این کار رو انجام بدین براتون خوبه و این کار رو انجام ندین به ضررتونه .

خب
حالا سوال اینجاست
خدا راه و چاه رو به ما نشون داده و گفته این کار به ضررتونه و این کار به نفعتونه .
اگه ما یه کاریرو انجام بدیم که به ضرر خودمون باشه و هیچ ضرری به دیگران نرسونیم ، آیا باید مجازات بشیم ؟

مثلا اگه من نماز نخونم به کسی ضرر نمیرسه فقط به جاهای خوب خوب که ابید برسم نمیرسم . مگه نه؟

اگه حق کسی ضایع میشد آره ولی اینجا دودش فقط تو چش خودمه .[/QUOT
یک مشکلی که اغلب دوستان با مجازاتهای الهی دارند این است که تصور می کنند این مجازاتها یک امر ثانو ی و اضافه و تحمیلی است که می توانست نباشد.در حالیکه مجازاتهای الهی در واقع اثر طبیعی ودنباله عمل خود فرد است! چه دنیایی چه آخرتی.مثلا وقتی غیبت می کنیم واقعا داریم گوشت برادر مرده خود را می خوریم.نه اینکه غیبت با اعمال عادی فرقی نداشته باشد.بعدا برای مجازات ما را مجبور به این کار کنند.عبادتهای فردی مثل نماز هم همین طور است.یعنی انجام ندادن آنها به تدریج انسان را از حالت انسانیت خارج می کند و روح خدایی ما را تضعیف می کند ومقدمه سایر اعمال زشت می گردد.در همین مثال کسی که نماز می خواند هاله محافظی دورش را می گیرد که ما نمی بینیم.مثل همین هاله های انرزی که امروزه بشر به وجودش پی برده.در واقع فقط کسانی که دید ملکوتی دارند این چیزها را می بیینند.
مثال دیگر مثال معلم وشاگرد است.درس خواندن که یک نفع شخصی است.
پس معلم حق ندارد شاگردش را تنبیه کند! تنبیه در واقع جزئی از مراحل رشد وکمال است. ما برای طی همین مراحل به این جهان امده ایم نه برای خوردن وخوابیدن.

delete;168497 نوشت:
منظورتونو درک میکنم
این مورد فقط شامل خانمها نمیشه بلکه شامل آقایون هم میشه
ولی دوست عزیز این نوعی حرمت به خانه خدا هستش

مثل کسی توی مهمانی رسمی لخت بیاد تو مجلس ؟ همچین چیزی میشه

اصلا ربطی نداره .
با اینکه این فقط یه مثال بود ولی مگه زن حائض یا مرد جنب لخت هستن یا مثلا چه بی احترامی به مسجد میتونه داشته باشه .
طرف خودش که نخواسته یه امر طبیعی و خدادادی هست که نشاهنهی تخمک گذاری و روند طبیعی بدن هست (البته در مورد خانومها )
من اصلا ورود به مسجد رو بی احترامی نمیدونم.

جوادی;168510 نوشت:
مثال دیگر مثال معلم وشاگرد است.درس خواندن که یک نفع شخصی است. پس معلم حق ندارد شاگردش را تنبیه کند! تنبیه در واقع جزئی از مراحل رشد وکمال است. ما برای طی همین مراحل به این جهان امده ایم نه برای خوردن وخوابیدن.

معلم وظیفه داره یاد بده . و شاگرد مختاره یاد بگیره یا نگیره . معلم حق نداره تنبیه کنه .

تنبیه هیچ بچه ای رو درسخون نکرده .

گذشت زمان فلک و صندلی قرمز . اینا دیگه منسوخ شده .

دوستان عزیز !
شما جرا فقط به مثال ها توجه میکنین .
نماز و روزه و ... همه مثال هستن .

خواهش میکنم بحث رو مختص موضوع خاص نکنین .

در مورد غیبت هم که گفتم غیبت حق الناس رو درپی داره و مجازات حق طرفه ولی خیلی از اعمالی که حرام یا واجب شمرده میشن ضرری به حال کسی ندارن و اینه که فکر منو به خودش مشغول کرده .

nakisa;168181 نوشت:

سلام
کی گفته که اگه شما نماز نخونید یا دستورات فردی که از طرف شارع (خدا) آمده را اگر انجام ندهید ضررش رو دیگران متحمل نمی شن؟
خدا این دستورات رو آورده که با رعایت اونها اولا جامعه سالم بشه ثانیا خودمان راه سعادت رو بریم
مثلا گفته شده: ان الصلاة تنهی عن الفحشاء و المنکر یعنی درسته که نماز رو اگه شخص نخونه ضررش به ظاهر به دیگران نمی رسه اما در واقع کسی که نماز نمی خونه به سمت فحشا و منکر می ره کما اینکه نماز خون از فحشا و منکر فاصله می گیره و کسی که به سمت فحشا و منکر بره بی بند و بار می شه و لذا امنیت مردم به خطر می افته
می خوام بگم دستوراتی که مربوط به فرده مثل نماز و روزه و منع از رفتن جنب و حایض به مسجد و ... دستوراتی است که موجب می شه انسان با رعایت آن به گونه ای رشد کنه که به دیگران آزار نرسونه و اگه توجه به این مسایل نداشته باشه به مرور آزارش به دیگران می رسه و مرتکب حق الناس می شه بدون شک
از طرف دیگه همه ما انسانها صاحبی داریم و صاحب ما خداست و اگه به دستورات صاحبمون گوش ندهیم، به او جفا کرده ایم ولو مرتکب حق النفس شده باشیم
برای اینکه بهتر این مطلب برامون روشن بشه یه مثالی می زنم
در یک برهه زمانی برده داری رسم بوده و کسی که صاحب برده ای بود مثلا به برده اش می گه این پتو رو بگیر و دور خودت کن تا سرما نخوری! به نظر شما برده حق داره بگه که پتو نمی خوام و دوست دارم سرما بخورم؟ جواب: نه! چنین حقی نداره چون اگه سرما خورد برای مولاش دردسر درست می شه ولو اینکه سرما خوردنش ربطی به کسی نداره اما حق مولا پایمال می شه (البته این مثال برای این بود که مطلب بهتر فهمیده بشه وگرنه می شه تو مثال مناقشه کرد) حالا خدا میگه بنده من اینکار رو بکن و اون کار رو نکن اما ما توجه نمی کنیم پس این وسط حق کی ضایع می شه؟ معلومه حق خدا. به نظر شما در این صورت خدا حق نداره که ما رو مجازات کنه؟

nakisa;168580 نوشت:
معلم وظیفه داره یاد بده . و شاگرد مختاره یاد بگیره یا نگیره . معلم حق نداره تنبیه کنه .

تنبیه هیچ بچه ای رو درسخون نکرده .

گذشت زمان فلک و صندلی قرمز . اینا دیگه منسوخ شده .[/QU
مختار بودن یک چیز است.بی نتیجه وبی عکس العمل بودن یک چیز دیگر. چون کار ما عکس العمل خواه نا خواه طبیعی دارد لذا اگر هشداری در کار نباشد(کلمه تنبیه یعنی روشن کردن)
فرد به عمل غلطش ادامه می دهد وسرانجام به نتایجش گرفتار می گردد. اگر مثلا مادری فرزندش را دوست داشته باشد طاقت بدبختی اورا دارد؟ طبیعی است که مجبور می شود بخاطر خود بچه او را تنبیه کندیا هشدار دهد. تنبیه در صورتی برداشته می شودیا جایش را به روشهای مدرن می دهد که بشر رشد کافی بکند. اتفاقا در گذشته خدا تنبیه های شدیدی در مورد اقوام قدیم مثل عادوثمودو... داشته که امروزه ندارد .گاهی اوقات هم فرصت می دهد وتنبیه نمی کند.بسته به روش تربیتی که دارد متفاوت عمل می کند.
اما اگر منظورتان این است که اصلا نباید آموزش ورشدی در کار باشد این یک بحث دیگر است که در صورت تمایل عرض خواهم کرد.

سلام

جوادی;168510 نوشت:
این مجازاتها یک امر ثانو ی و اضافه و تحمیلی است که می توانست نباشد.در حالیکه مجازاتهای الهی در واقع اثر طبیعی ودنباله عمل خود فرد است! چه دنیایی چه آخرتی.

جناب جوادی ظاهرا به این جمله علاقه زیادی دارند.
نتیجه طبیعی عمل در این دنیا لمس میشه.مجازات در دنیای دیگه نتیجه طبیعی عمل نیست. :ok:

جوادی;168706 نوشت:
اگر هشداری در کار نباشد(کلمه تنبیه یعنی روشن کردن) فرد به عمل غلطش ادامه می دهد وسرانجام به نتایجش گرفتار می گردد.

بله هشدار چیز خوبیه ولی اگر عمل بد باشه همون طور که خودتون گفتید نتیجه اش توی همین دنیا دیده میشه.دیگه چه نیازی به پتک و اتیش و سرب داغ و... هست،من که سر در نمیارم؟!

در ضمن منتظر موضوع جدید بنده باشید...
:Sham:

آشنای قریب;168596 نوشت:
اما در واقع کسی که نماز نمی خونه به سمت فحشا و منکر می ره کما اینکه نماز خون از فحشا و منکر فاصله می گیره

من خیلی از نماز خون ها رو هم دیدم که به سمت فحشا رفتن .
و هنوز هم با وجود انجام عمل زشت ، نمازشون رو هم میخونن .
تو رو خدا نگو که همون نماز یه روزی نجاتش میده که باورش برای من غیر ممکنه .

در ضمن فکر نمیکنم زن حائضی که به مسجد بره ضرری به حال کسی داشته باشه .
داره؟

آشنای قریب;168596 نوشت:
حالا خدا میگه بنده من اینکار رو بکن و اون کار رو نکن اما ما توجه نمی کنیم پس این وسط حق کی ضایع می شه؟ معلومه حق خدا. به نظر شما در این صورت خدا حق نداره که ما رو مجازات کنه؟

خداکه به نماز و روزه ی ما نیازی نداره . روزه و نماز برای تزکیه نفسه . من کسانی رو دیدم که روزه نمیگیرن ولی انسانهای معتقد و مبادی آدابی هستن و نمیتونی بگی که اینها چون ورزه نگرفتن پس یه زمانی به سمت فحشا کشیده میشن .

اصلا بحث حق و اینا نیست .

به نظر من اگر کسی به این نتیجه برسه که دلیلی برای نماز خوندنش وجود نداره و نماز نخونه ، خدا هیچ وقت اونو به خاطر نماز نخوندنش مذمت نمیکنه .
اگه واقعا به این نتیجه برسه که رفتن و نرفتنش به مسجد در حالت حیض یا جنب هیچ دلیلی نداره ، خدا اونو به خاطر این کار مجازات نمیکنه .

اصلا به نظر شما این خنده دار نیست که مثلا روز قیامت یه زنی رو به خاطر اینکه حائض بوده و رفته مسجد بندازن تو جهنم ؟
یا یه مردی رو که نخاع گردن مرغ رو خورده بره جهنم؟

من بعید میدونم خدا به خاطر این اعمال بنده هاشو مجازات کنه .

مجازات فقط برای حق الناسه .

kingusef;168731 نوشت:
سلام

نتیجه طبیعی عمل در این دنیا لمس میشه.مجازات در دنیای دیگه نتیجه طبیعی عمل نیست. :ok:

بله هشدار چیز خوبیه ولی اگر عمل بد باشه همون طور که خودتون گفتید نتیجه اش توی همین دنیا دیده میشه.دیگه چه نیازی به پتک و اتیش و سرب داغ و... هست،من که سر در نمیارم؟!

جسارتا اشتباه همین جاست.عقوبات اخروی هم عکس العمل عمل ماست .ودنباله اعمال ما. دنیوی واخروی فرقی نمی کند.آیات قرآن می فرماید: بدکاران عمل خود را می بینند.دقت کنید.عمل خود را نه عقوبت عمل خود را.به علاوه رشد وکمال پس از مرگ هم ادامه دارد. البته شایدبجز آن عده که در دوزخ مخلدند.اصلا انسان برای رشد وکمال به هستی و وجود پای گذاشته .قسمتی از مراحل این رشد در این جهان طی می شود ولی تمام نمی شود.خداوند هدفش از تنبیه ما رشد وخیر خود ماشت. وگرنه برای اینکه دلش خنک شود که این کار را نمی کند! اتفاقا اگر بدون هدف یا فقط به قصد انتقام مجازات می کرد شبهه شما درست بود.اما خداوند منزه از این نسبتهای بشری است.نماز و تکالیف فردی صرفا برای رشد وکمال خود ماست.مثل همان تکالیف معلم.وگرنه خدا نیازی به عبادتها وآن دسته از تکالیفی که اصطلاحا حق الله گفته می شود ندارد.تنبیهش هم به صلاح خود ماست.اگر می گویند حق الله برای این است که تنها باز خواست کننده آن خداست .چون ما به خودمان ظلم کرده ایم مدعی دیگری ندارد . اما نه اینکه اصلا ظلمی در کار نبوده. ونه اینکه نیازی از خدا برطرف نشده یا خدا چیزی را از دست داده وحالا مثل افراد بشر می خواهد تلافی کند! به عبارت دیگر مدعی ظلم ما به خودمان خداست به خاطر اینکه او صاحب ما ودوستدار ما ومربی ماست.

جوادی;170137 نوشت:
جسارتا اشتباه همین جاست.عقوبات اخروی هم عکس العمل عمل ماست .ودنباله اعمال ما. دنیوی واخروی فرقی نمی کند.آیات قرآن می فرماید: بدکاران عمل خود را می بینند.دقت کنید.عمل خود را نه عقوبت عمل خود را.

با این مساله موافقم که عقوبتی در این دنیا در کار نیست و ما دنباله ی اعمالمونو میبینیم .

اصلا ما چند نوع مجازات داریم .

مجازات قراردادی :
مثل قوانین راهنمایی و رانندگی که یه قرارداده و هرکی سرپیچی کنه باید مجازات بشه و چون همه اینو پذیرفتن ، دیگه اعتراضی هم نباید وجود داشته باشه .

مجازات تکوینی :
که یه مجازات اجتناب ناپذیره . یعنی اگه از ارتفاع بیفتی مثلا دستت میشکنه .

مجازات از نوع تجسم عمل :
که این نوعش مال روز قیامته .یعنی کاری که کردیم اونجا تجسم پیدا میکنه .
(مصداق همون داستانی که فرشته ها داشتن تو بهشت ساخت و ساز میکردن و گاهی مصالح داشتن و گاهی بیکار بودن .)

حالا
اتفاقاتی که در ادامه ی گناه تو دنیا اتفاق میفته از نوع دومه و بقیش از نوع سومه که تو آخرته .

ولی در هر حال
چیزی غیر از حق الناس گناه به حساب نمیاد.

nakisa;168181 نوشت:

خب
حالا سوال اینجاست

با سلام و تشکر:Gol:

بنظر، مبنای اصلی سؤال شما به "فلسفه مجازات اخروی" مربوط است. در این خصوص، پاسخهای متعددی می توان به این شبهه و اشکال داد. بهترین پاسخ، به شبهه یاد شده عبارت از اینست که؛ مجازات اخروی از نوع مجازات‌های قراردادی و اعتباری دنیوی نیست بلکه از نوع مجازات‌های تکوینی و حقیقی است.

از قرآن کریم و روایات اسلامی استفاده می‌شود که هر چند چهره مُلکی و ظاهری اعمال نیک و بد انسان در این دنیا از بین می‌رود ولی صورت‌های ملکوتی افعال اختیاری انسان در باطن انسان مستقر می‌شود و هر جا که انسان برود اعمالش همراه اوست و سرمایه زندگی شیرین یا تلخ آینده او می‌باشد.

به تعبیر دیگر، آخرت، عرصۀ تجسم اعمال انسانی است، اعمال خوب با صورت‌های بسیار زیبا و لذت بخش تجسم می‌یابند و به صورت کانون بهجت و لذت در می‌آیند و از آنطرف، اعمال بد انسان با صورت‌های بسیار زشت و وحشت زا و آزاردهنده تجسم می‌یابند و به صورت کانون درد و رنج و عذاب در می‌آیند.

بنابراین، هر کس در قیامت با همان اعمال و اخلاق و اعتقادی که از دنیا به همراه خود برده است زندگی می‌کند. این‌ها سرمایه‌های خوب و یا بد و مصاحبان نیک یا زشت همیشگی انسان در جهان جاودان است. بنابراین، مجازات اخروی از نوع مجازات‌های قراردادی نیست که بخواهیم آن را از راه تنبیه مجرم و یا عبرت دیگران و یا تشفّی دل توجیه کنیم.(مرتضی مطهری: حیات اخروی، صص 32ـ30؛ عدل الهی، صص 252ـ243).

خلاصه کلام اینکه؛ عقوبت های اخروی و گرفتار آمدن در عذاب و سختی های آخرت، نتایج و آثار باطنی سوء اختیار و انتخاب خود ماست، بعبارتی اثر تکوینی گناه و نافرمانی در دنیا، محرومیت و برخورداری از آثار باطنی گناهان و نافرمانی ها در آخرت است و این در حقیقت، تحقق عدل جزائی بوده که به عدل تکوینی خداوند وابسته است.

موفق باشید ...:Gol:

صدیق;170385 نوشت:
بنظر، مبنای اصلی سؤال شما به "فلسفه مجازات اخروی" مربوط است.

من با حرف شما موافقم ولی منظور من حق الله و حق الناسه .
گناهانی که در دین ما گناهه ولی در عمل ضرری به کسی نمزنه . مثل مثالهایی که در پستهای قبل زدم

nakisa;170395 نوشت:
من با حرف شما موافقم ولی منظور من حق الله و حق الناسه .
گناهانی که در دین ما گناهه ولی در عمل ضرری به کسی نمزنه . مثل مثالهایی که در پستهای قبل زدم

با سلام:Gol:

اتفاقاً همان گناهانی که شما اشاره کردید که بحسب ظاهر، ضرری به کسی نمی زند، و ضررش متوجه خود انسان است داخل در بحث است و محرومیتها و بدبختی هایی که انسان در آخرت، با آنها مواجه می شود نتیجه آثار وضعی و تکوینی آنهاست، همان تجسم اعمال که توضیحش گذشت. گرچه نمونه هایی که شما اشاره کردید داخل در اوامر و نواهی الهی می شود و سرپیچی از آنها بمنزلۀ نافرمانی خداوند است. اصولاً گناهان ما از هر قسم که باشد حق الله باشد یا حق الناس و یا ضرر و خسران فردی در پی داشته باشد، مستوجب حرمان از رحمت الهی و مشمول عذاب و عقاب است.

صدیق;170409 نوشت:
اصولاً گناهان ما از هر قسم که باشد حق الله باشد یا حق الناس و یا ضرر و خسران فردی در پی داشته باشد، مستوجب حرمان از رحمت الهی و مشمول عذاب و عقاب است.

چرا؟

nakisa;169124 نوشت:
من خیلی از نماز خون ها رو هم دیدم که به سمت فحشا رفتن . و هنوز هم با وجود انجام عمل زشت ، نمازشون رو هم میخونن . تو رو خدا نگو که همون نماز یه روزی نجاتش میده که باورش برای من غیر ممکنه .

سلام

نماز خواندن داریم تا نماز خواندن

[quote=nakisa;170349
ولی در هر حال
چیزی غیر از حق الناس گناه به حساب نمیاد.
از این کلامتان خیلی تعجب کردم.هر گونه سر پیچی از اوامر الهی چه ظلم به نفس وچه چه ظلم به غیر گناه است چون مانع سعادت ورشد انسان است یا هر فلسفه دیگری که خداوند برایش دارد.
شما از اول فرمودید چرا خدا بابت تکالیف شخصی ما که ضرری به دیگران نمی رساند ما را مجازات می کند که عرض شد بخاطر مصلحت وکمال خود ماست.علاوه بر اینکه اثر عملمان هم هست.
حرف من این است که لازمه تربیت انسان تنبیه وتشویق وگاهی شدت عمل است.اگر تنبه وگوشمالی در کار نباشد اکثر آدمها به مصلحت خود عمل نمی کنند.اگر یک فرد بیمار از درد نترسد داروی تلخ را نمی خورد.دکتر هم هر قدر ضرر نخوردن دارو را تذکر بدهد فایده ندارد.نفس اماره انسان تمایل به تنبلی وراحتی دارد.نماز نخواندن ممکن است ضرر آنی نداشته باشد یا ضرر انی آن برای انسانهای عادی قابل لمس نباشد ولی ضرر اتی دارد.پس خدایی که از مادر مهربانتر است به خاطر خود فرد اورا تنبیه می کند که اثرات بد عمل را پاک کند ودوباره فرد گناه کار را به مسیر رشد وتعالی فردی بیندازد. اگر استدلال شما را بپذیریم در مورد حق الناس هم خداوند می توانست در آخرت حق فرد مظلوم را جور دیگری جبران کند تا نیازی به مجازات فرد ظالم نباشد! یعنی با این استدلال کلا مجازات تعطیل!

جوادی;170721 نوشت:
یعنی با این استدلال کلا مجازات تعطیل!

اگه اینطوری بود که عالی بود .نه؟

nakisa;169716 نوشت:
من بعید میدونم خدا به خاطر این اعمال بنده هاشو مجازات کنه .

مجازات فقط برای حق الناسه .

سلام.

نفس نافرمانی ازحق ملاک است.

اکثر گناهان نفسا تعلقی ندارندو یا به عبارت متعارف خنثی هستند،مثلا کسی که دروغ می گوید،نفس این عمل مشکلی ندارد بلکه تعلقی که می گیرد جهت انرا تعیین می کند،واین تعلق یا در جهت امر الهی است یا در جهت خلاف ان،اصالت در نافرمانی است نه در گناه کردن،بلکه گناه فرع بر نافرمانی حق است،به عبارتی انتزاع از نافرمانی همان گناه است...

پس فرقی بین نافرمانی از خداوند در حق الناس و غیر ان نیست!هر دو قبیح و گناه است...

خلاصه نفس مجازات به خاطر همین نافرمانی است،وگناه بدون ان معنی ندارد!

نتیجتانافرمانی از حق شخص را در تحت اسم غضب ، طرد و خشم حضرت حق قرار می دهد ،وسیر حرکت شخص در ان قرار می گیرد و اینحرکت اگر ادامه پیدا نماید،به محل ظهور ان می رسد که همان جهنم می باشد،به عبارتی جهنم مظهر اسم غضب و طرد و خشم الهی است...که البته مبدا افتادن در ان از همین دنیا اغاز می گردد ،و به اصل ان که همان جهنم است منتهی می گردد..پس گناه ماثر از نافرمانی حق است و نافرمانی حق محل ظهور اسمای غضب و طرد الهی هستند وشخص با غفلت از ان خود را در مسیر ان هدایت می کند نتیجتا به انچه نباید برسد خودش بالضروره می رسد نه اینکه خداوند او را بردارد و بیندازد در جهنم.........اعمال صالح نیز چنین است که ماثر از پیروی حق است...

یاحق

nakisa;170633 نوشت:
چرا؟

سلام:Gol:

روشن است اما با مثال روشنتر می کنم:

شما اگر به چشم خودت آسیب بزنی تا نتوانی ببینی، به کسی ضرر نزدی فقط به خودت آسیب رساندی، اما از دیدن زیبائی های عالم محروم می شوی از برخورداری از بسیاری مواهب خداوند محروم می شوی.

یا اگر یک ورزشکار در باشگاه به توصیه ها، دستورالعمل ها و برنامه های مربی که در جهت آمادگی و موفقیت و کمال اوست، بی توجهی کند و بجای تمرین مستمر به راحت طلبی و خوشگذرانی روی اورد، به حسب ظاهر به کسی آسیب نزده، تنها خودش از رسیدن به قله های موفقیت در ورزش محروم می ماند و گرفتار حسرت می شود.

حکایت گناه و نافرمانی انسان و عدم بکارگیری دستورات و برنامه های سعادت بخش بشری، همین حال و حکایت را دارد و نتیجه و تجسم واقعی این بی توجهی و دوری از مسیر تکامل، محرومیت از رحمت الهی و کمال و سعادت ابدی است.

بی شک، نقطه مقابل رحمت الهی، نغمت و گرفتاری است. بعبارتی انسان، بدلیل حسن انتخاب خود، یا در آخرت برخوردار از مواهب الهی است و یا بدلیل سوء اختیار، محروم و دور افتاده.

nakisa;170749 نوشت:
اگه اینطوری بود که عالی بود .نه؟

منم با شما موافقم اما از علی ع خجالت می کشم که اینو بگم.او که به خدا می گوید:
ای آقا ومولای من اگر زبانم را در دوزخ باز بگذاری قطعا بر دوری تو گریه وزاری می کنم (نه بر حرارت آتش)وبا صدای بلند تو را می خوانم ومی گویم:کجایی؟ ای یار ونگهدار مومنان و ای منتهای آمال عارفان!
(فرازی از دعای کمیل امیر مومنان)
روز اول که دید چشم من تورا گفتم آنکه روزم سیه کند این است
گه گه یاد کن به دشنامم! سخن تلخ از تو شیرین است!
عاشق حاضر است صدای معشوق را بشنود حتی اگر دشنام به او باشد

با همه این احوال عشق خدا به بنده بیش از عشق بنده به خداست!
این ما هستیم که در حق او ظلم می کنیم و قدر اورا نمی دانیم وبه اوبی احترامی می کنیم درحالیکه هر چه ازما می خواهد بخاطر خود ماست و تازه او به گواهی صریح آیه قرآن بیشتر این ظلمها را عفو می کند واز ما در می گذرد.امام سجاد می فرماید:خدایا تو به احسانت با ما معامله می کنی.اگر می خواستی به عدلت رفتار کنی چیزی از ما باقی نمی ماند!
التماس دعا

nakisa;169124 نوشت:
تو رو خدا نگو که همون نماز یه روزی نجاتش میده که باورش برای من غیر ممکنه .

ســلام:Gol:

در زمان رسول خدا جوانی بود که همشه صف اول نماز جماعت و پشت سر حضرت نماز میخوند.

روزی خبر آوردند خدمت پیامبر که یا رسول الله، این جوان پشت سر شما نماز میخواند ولی

هرگونه گناهی را مرتکب میشود.

پیامبر هم فرمودند: نمازش در آخر اون رو نجات میده.

دوست عزیز، اینکه یه عده از نمازخوان ها و به ظاهر مومنین گناهی رو مرتکب میشن، این دلیل

بر عمومیت نداره و یا اینکه اگر فردی که نماز نمیخونه و یا روزه نمیگیره و یا هر چیز دیگه، ولی

قلب پاکی داره و از صدتا آدم مومن بهتر، این هم دلیلی برای تأیید عملش نمیشه.

وقتی خدا خودش در کلام خودش میفرماید که : ان الصلوة تنهی عن الفحشاء و المنکر

این یعنی قانون کلی و حرز ایمن و مطمئن.

دوست عزیز، شما اومدی به این دنیا که خودت در درجه اول به کمال و سعادت برسی و در سایه

سعادت شما دیگران به کمال برسن.

چطور میشه خدا از صلاح و سعادت خود شما که علت اصلی خلقتت هست غافل بشه و به شما

اجازه هر عملی رو بده مگر عملی که به دیگران ضربه میزنه و حق الناس مربوط میشه؟

پس خود شما چی میشی؟

پس نفس خودت چی؟

شما وقتی در ارتباط با دیگران هستی حقوقی رو بر گردن داری که در صورت تخلف از اونها میشه

حق الناس که خدا ازش نمیگذره،

چطور برای خدایی که بهت هستی عطا کرده و انواع نعمتها رو در اختیارت گذاشته حقی قائل

نمیشی و بهش این حق رو نمیدی که در صورت تخلف از اوامرش تو رو مجازات کنه؟!

جالب اینجاست که به نص صریح کلام خودت این اوامر و اعمال هم مثل روزه و نماز و ... همه و

همه برای رشد و تعالی خودت هست، برای نفس خودت هست؛ وگرنه خدا که نیازی به این

اعمال نداره، اصلا خدا نیازی به مجازات شما نداره.

شما اصل و محور خلقت هستی، جهان و هرچی که در اون هست برای شما هست تا به هدف از

خلقتت برسی

اونجا که خدا میفرماید: خلقت الاشیاء لأجلک و خلقتک لأجلی

همه عالم را برای تو خلق کردم و تو را برای خودم

اصل در همه این اوامری که میبینی، شما هستی، رشد و سعادت شما هست

پس عاقلانه نیست که بگیم فقط حق الناس گناهه، هرچیزی که به شما ضربه بزنه گناهه

:Gol:

زهــره;171614 نوشت:

در زمان رسول خدا جوانی بود که همشه صف اول نماز جماعت و پشت سر حضرت نماز میخوند.
روزی خبر آوردند خدمت پیامبر که یا رسول الله، این جوان پشت سر شما نماز میخواند ولی
هرگونه گناهی را مرتکب میشود.
پیامبر هم فرمودند: نمازش در آخر اون رو نجات میده.

ببخشید میشه سندش هم بیاورید؟!

delete;171679 نوشت:
ببخشید میشه سندش هم بیاورید؟!

خواهش میکنم

این داستان رو از یکی از اساتیدم به همون نحوی که نقل کردم شنیدم

ولی اصل روایت رو با سند پیدا کردم:ok:

روایت شده که جوانی از انصار با رسول خدا (ص) نماز میخواند و مرتکب گناه هم می شد ، این

موضوع برای رسول خدا (ص) بیان شد.پیامبر اکرم (ص) فرمود : نمازش روزی او را از گناهان باز

خواهد داشت ، سپس طولی نکشید که توبه کرد.

بحارالانوار جلد 82 صفحه 198

صدیق;170914 نوشت:
بی شک، نقطه مقابل رحمت الهی، نغمت و گرفتاری است. بعبارتی انسان، بدلیل حسن انتخاب خود، یا در آخرت برخوردار از مواهب الهی است و یا بدلیل سوء اختیار، محروم و دور افتاده.

آدم از مواهب الهی دور بشه تا اینکه مجازات بشه فرق میکنه .

زهــره;171614 نوشت:
دوست عزیز، شما اومدی به این دنیا که خودت در درجه اول به کمال و سعادت برسی و در سایه سعادت شما دیگران به کمال برسن. چطور میشه خدا از صلاح و سعادت خود شما که علت اصلی خلقتت هست غافل بشه و به شما اجازه هر عملی رو بده مگر عملی که به دیگران ضربه میزنه و حق الناس مربوط میشه؟ پس خود شما چی میشی؟ پس نفس خودت چی؟ شما وقتی در ارتباط با دیگران هستی حقوقی رو بر گردن داری که در صورت تخلف از اونها میشه

سلام به دوست عزیزم که اینقدر مهربون و آروم پست زده .

ببینین عزیزم ما یه چیزی داریم به اسم عقل .

یه مثال میزنم ، شما با عقل خودت (. فقط عقل ، نه چیز دیگه )اینو بهم جواب بده .

1. زن حائض اگه بره مسجد چه اتفاقی تو نظام خلقت میفته ؟
اصلا چی میشه؟

این فقط یه مثاله .مثال های زیادی هست که میشه بهش اشاره کرد ولی این برای من و شما که خانوم هستیم ملموس تره .

خیلی از مساجد ما حسینیه نداره و خانومهای که این مشکلو دارن مجبورن تو حیاط یا کفشداری یا جاهای نامناسب بشینن . فقط به خاطر اینکه دلشون میخواد از مراسم یکه در مسجد انجام میشه استفاده کنن .
حالا چه محرم چه ماه رمضون چه هر مناسبت دیگه .
خب حالا مثلا چه اشکالی داره که این خانومها هم برن تو مسجد بشینن و از مراسم فیض ببرن؟
مثلا اگه اونا تو مسجد باشن چه ضرری به خودشون یا خلق الله میرسه؟

nakisa;172433 نوشت:
خیلی از مساجد ما حسینیه نداره و خانومهای که این مشکلو دارن مجبورن تو حیاط یا کفشداری یا جاهای نامناسب بشینن . فقط به خاطر اینکه دلشون میخواد از مراسم یکه در مسجد انجام میشه استفاده کنن . حالا چه محرم چه ماه رمضون چه هر مناسبت دیگه . خب حالا مثلا چه اشکالی داره که این خانومها هم برن تو مسجد بشینن و از مراسم فیض ببرن؟

اما این قسمت

در مورد استفاده خانمها از این مراسمات، کمی حق میدم

خلاف حکم الهی نمیشه کاری کرد ولی اگه کسانی که مسجد میسازن و دستی تو این کارها

دارن، دقت کنن که حسینه هم در مجاورت مسجد بسازن و یا یه قسمتی از اون مسجد رو حکم

مسجد براش نخونن، مشکل درست میشه:ok:

دیگه گاهی ما کوتاهی های میکنیم که با کمی توجه میشه درستش کرد.

ولی دوست عزیز، یه چند تا داستان میگم و یه مطلب، خواهش میکنم همیشه خاطرت باشه:Cheshmak:

زمان امام علی، یکی از یاران حضرت میان خدمتشون و به این مضمون مطلبی رو عرض میکنن

که آقا من دوست داشتم در رکاب شما توی فلان جنگ جهاد کنم ولی به این دلایل( دلایل موجه)

نشد.حضرت فرمودن: نه شما بلکه هر کسی از ایندگان که آرزو کرد " کاش " در این عمل

ارزشمند جهاد، کنار حضرت میبودم، گویی که با ما در اون جنگ بوده و در ثواب جهاد شریک

هست.

من و شما خیلی خوب به شخصیت عرفانی امام خمینی و مقام ایشون واقف هستیم.

خانمی میرسن خدمت ایشون از امر تربیت بچه هاشون پیش ایشون گلایه میکنن، امام خمینی

میگن من حاضرم ثواب تمام اعمالم رو به شما بدم، در عوض شما ثواب تربیت این فرزندان رو به

من بدید.

و یا استادمون تعریف میکردن مردی بود به دلایلی نمیتونست در نماز جماعت شرکت کنه، هر

وقت از جلوی مسجد میگذشت با حسرت یه " آه " میکشید و حسرت این نمازگذار ها رو میخورد.

روزی یکی از علما که ظاهرا توی همون مسجد نماز میخوندن جلوی این مرد رو میگیرن و میگن

که من حاضرم ثواب تمام نمازهایی که خوندم رو بدم، در عوش شما ثواب این " آهی " که

میکشی رو به من بده.

حالا برای ما هم همینطوره، گاهی به سبب شرایطی که خود خدا به حکمت و مصلحتش برای ما

قرار داره، شاید از برخی اعمال یا حضور در برخی اماکن محروم بشیم ولی خوبه که باور داشته

باشیم همین خدا بهترین ها رو در عوضش به ما میده اگر فقط و فقط در برابر حکمش خاضع

باشیم.:ok:

ادامه بحث رو واگذار میکنم به کارشناس محترم این بحث، که جوابهای ایشون بیشتر از جوابهای

ناقص من میتونه راهگشا باشه.

زهــره;172551 نوشت:
زمانی که خانمی حائض میشه، پاکی و طهارت قبل رو مسلما نداره، و یکی از جهاتی که از عباداتی مثل نماز منع میشه، همین هست که ملاقات کسی که طهارت لازم رو نداره با معبودی که سراسر پاکی و طهارت و نور هست امکان پذیر نیست.

این حرف شما رو اصلا قبول ندارم .
چون این قضیه یه امر طبیعیه تو بدن زن که خود خدا اون رو به وجود اورده . این دلیل نمیشه که ما بگیم طهارت و پاکیه قبلی رو نداره .
اگه اینطوره ف کسی هم که دستش زخم باز داره نمیتونه وارد مسجد بشه چون یه جورایی ناپاکه .
که این اصلا درست نیست .

در ضمن آیا به نظر شما اگه زنی با این وجود وارد مسجد شد ، باید روز قیامت مجازات بشه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

nakisa;172433 نوشت:
1. زن حائض اگه بره مسجد چه اتفاقی تو نظام خلقت میفته ؟ اصلا چی میشه؟

سلام

در ابتدا بگویم ما در ظاهر دلایل را می گویم
و دلیل اصلی را نمی دانیم

و با کارشناسان محترم اگر دلایل ذکر شده که خوب بگویند

اگر نه ما نظر خودمان ر ت می گوییم

یه سوال

زن ها در این دوره چه حالاتی دارند؟

آیا درد ندارند؟
آیا خون ترشح نمی شود؟

آیا نماز برایشان واجب است؟
و...

nakisa;172780 نوشت:
چون این قضیه یه امر طبیعیه تو بدن زن که خود خدا اون رو به وجود اورده . این دلیل نمیشه که ما بگیم طهارت و پاکیه قبلی رو نداره . اگه اینطوره ف کسی هم که دستش زخم باز داره نمیتونه وارد مسجد بشه چون یه جورایی ناپاکه . که این اصلا درست نیست .

این حکم در مورد مردان هم هست

فقط زنان نیست

در صورتی که مرد ها هر لحظه ممکنه جنب بشند

اما زن ها یک دوره معینی دارد!!

nakisa;172780 نوشت:
اگه اینطوره ف کسی هم که دستش زخم باز داره نمیتونه وارد مسجد بشه چون یه جورایی ناپاکه .

بله زخم دست اگر خونش بریزه اون محل طبق میزان(حدود شرعی) نجس می شه اگر به همان میزان گفته شده باشه

اما غسل واجب نمی شود؟!

ولی وقتی ادمی جنب و حائض می شود باید غسل کند و اگر نه نمی تواند وارد مسجد شود!!

nakisa;172780 نوشت:
در ضمن آیا به نظر شما اگه زنی با این وجود وارد مسجد شد ، باید روز قیامت مجازات بشه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

باید دید ایا ورود به مسجد به طریق گناه بوده یا خیر؟

باید از احکام سوال شود:Gol:

nakisa;172780 نوشت:
این حرف شما رو اصلا قبول ندارم .

دوست عزيز، من از خودم حرف نميزنم، علي أي حال بحث رو با جناب صديق، علمي ادامه بديد

بهتره تا اينكه باب بحث اخلاقي باز بشه.:ok:

nakisa;172780 نوشت:

عزيز من، از اين جهت كه خلاف حكم خدا عمل كرديم، گناه كرديم ولي اگه خدا قرار بود منتظر

باشه تا ما رو به محض ارتكاب گناه مجازات كنه كه ديگه صفت ارحم الراحمين رو نداشت!

زهــره;172817 نوشت:
عزيز من، از اين جهت كه خلاف حكم خدا عمل كرديم، گناه كرديم ولي اگه خدا قرار بود منتظر باشه تا ما رو به محض ارتكاب گناه مجازات كنه كه ديگه صفت ارحم الراحمين رو نداشت!

خب منم همینو میگم عزیز من
خدا به خاطر این دست گناهان ما رو مجازات نمیکنه .
همین

nakisa;172838 نوشت:
خدا به خاطر این دست گناهان ما رو مجازات نمیکنه . همین

در صورتي كه ميتونه مجازات كنه ولي شايد لطفش شامل حال ما بشه و رحمي كند.

به اين قسمت دعاي كميل دقت كن، از متن عربي صرف نظر ميكنم، ترجمه رو ميگذارم

" [=Microsoft Sans Serif]اى خداى من و اى مولاى من تو بر من حكمى را مقرر داشتى كه در اجراى آن پيروى هواى نفسم

را كردم و از فريبكارى دشمنم در اين باره نهراسيدم پس او هم طبق دلخواه خويش گولم زد

[=Microsoft Sans Serif]پس در تمام آنچه پيش آمده تو را ستايش مى كنم و اكنون از حكمى كه درباره كيفر من جارى گشته

و قضا و آزمايش تو مرا بدان ملزم ساخته حجت و برهانى ندارم

[=Microsoft Sans Serif]و اينك اى معبود من در حالى به درگاهت آمده ام كه درباره ات كوتاهى كرده و بر خود زياده روى

نموده [=Microsoft Sans Serif]و عذرخواه و پشيمان و دل شكسته و پوزش جو و آمرزش طلب و بازگشت كنان و به گناه

خويش اقرار و اذعان و اعتراف دارم

[=Microsoft Sans Serif]راه گريزى از آنچه از من سر زده نيابم و پناهگاهى كه بدان رو آورم در كار خويش ندارم

[=Microsoft Sans Serif][=Microsoft Sans Serif]جز اينكه تو عذرم بپذيرى و مرا در فراخناى رحمتت درآورى "

خيلي قشنگه، ميفرمايد خدايا تو حكمي رو براي من قرار دادي كه من نبايد ازش سرپيچي ميكردم،

حالا اشتباه كردم و خلاف عمل كردم

حالا در برابر مجازات حتمي عملم توجيهي ندارم، جز اينكه تو عذر منو بپذيري و رحمتت رو شامل

من كني

mkk1369;172811 نوشت:
یه سوال زن ها در این دوره چه حالاتی دارند؟ آیا درد ندارند؟ آیا خون ترشح نمی شود؟

این سوالو تو تاپیک جواب سوالات بانوان بپرسین . بهتون جواب میدم .

زهــره;172842 نوشت:
حالا در برابر مجازات حتمي عملم توجيهي ندارم، جز اينكه تو عذر منو بپذيري و رحمتت رو شامل من كني

من اینا رو گناه نمیدونم .
اینا فقط توصیه هست . اگه به این توصیه عمل نشه هیچ اتفاقی نمیفته . و عذابی هم در کار نیست .

گناه

به معنی خلاف است و در اسلام هر کاری که بر خلاف فرمان خدا باشد، گناه است.(اصول کافی،

ترجمه و شرح سید جواد مصطفوی، ج 3، ص 394.)

منتها همين گناه به صغيره و كبيره تقسيم ميشه كه خودتون واقفيد بحثش مفصل هست.:Cheshmak:

nakisa;172431 نوشت:
آدم از مواهب الهی دور بشه تا اینکه مجازات بشه فرق میکنه .

در عالم هستی، یک نور است و یک تاریکی؛ یک جهل است و یک علم؛ یک صراط مستقیم است و یک صراط طاغوت؛ یک رحمت است و یک نغمت...

با این توضیح وقتی بهره مند از نور و روشنایی و علم و در صراط مستقیم نبودی قطعاً در تاریکی و جهل و صراط طواغیت هستی و به همین نسبت، وقتی مشمول رحمت الهی نبودی و محروم، بی شک در عذاب و نغمت و حرمانی.

در سوره حمد هم به همین معنا اشاره شده آنجا که می فرماید: اهدنا الصراط المستقیم، صراط الذین انعمت علیهم، غیر المغضوب علیهم والضالین.

یعنی یا برخوردار از نعمت الهی هستی (یعنی داخل در رحمتی) و یا در زمرۀ غضب شدگان و گمراهان (محرومان از رحمت الهی).

nakisa;172433 نوشت:
سلام به دوست عزیزم که اینقدر مهربون و آروم پست زده .

ببینین عزیزم ما یه چیزی داریم به اسم عقل .

یه مثال میزنم ، شما با عقل خودت (. فقط عقل ، نه چیز دیگه )اینو بهم جواب بده .

1. زن حائض اگه بره مسجد چه اتفاقی تو نظام خلقت میفته ؟
اصلا چی میشه؟

این فقط یه مثاله .مثال های زیادی هست که میشه بهش اشاره کرد ولی این برای من و شما که خانوم هستیم ملموس تره .

خیلی از مساجد ما حسینیه نداره و خانومهای که این مشکلو دارن مجبورن تو حیاط یا کفشداری یا جاهای نامناسب بشینن . فقط به خاطر اینکه دلشون میخواد از مراسم یکه در مسجد انجام میشه استفاده کنن .
حالا چه محرم چه ماه رمضون چه هر مناسبت دیگه .
خب حالا مثلا چه اشکالی داره که این خانومها هم برن تو مسجد بشینن و از مراسم فیض ببرن؟
مثلا اگه اونا تو مسجد باشن چه ضرری به خودشون یا خلق الله میرسه؟

ببینید در عالم تشریع دین و احکام و دستورات دینی، اسرار و فلسفه هایی است که ممکن است بشر نتواند به فلسفه حقیقی و حکمت اصلی و باطن ان پی ببرد. گرچه فلسفه و حکمت بسیاری احکام در منابع دینی در پرتو روایات و احادیث معتبر در جای خود بیان شده است. (مراجعه کنید به کتاب علل الشرایع و تحریر الوسیله و ...) اما انچه در عبادات تشریعی و عمل به احکام و دستورات دین، اهمیت دارد روح اطاعت است.

اینکه من چه چیزی را می پسندم و با طبع من چه چیزی سازگارتر است مهم نیست، مهم امر خداوند است. فلذا توصیه شده که شخص مؤمن و مسلمان، پس از ایمان و اعتقاد قلبی به خدا و ضرورت تشریع دین و نبوت و لزوم تشریع برنامه ها و احکام الهی از طریق ارسال رسل و انزال کتب و ... که از گذرگاه عقل مورد تأیید قرار گرفته، بدنبال حکمت احکام دین نباشد و بر اساس روح تسلیم و ایمان قلبی اش، عمل کند.

اولین کسی که در این جریان و بر اساس ایمان ضعیف خود و اینکه نتوانست فلسفه و حکمت این دستور الهی را هضم کند و کارش به گمراهی کشید، جناب شیطان بود، وقتی امر خداوند در سجده به ادم را نتوانست هضم کند و به خدا گفت: من از آتشم و آدم از خاک، من جنسم برتر از خاک است، چرا باید او را سجده کنم. و همین نافرمانی و کبر ورزی شیطان، عامل گمراهی او و رانده شدن از درگاه الهی شد، شیطان، غافل بود از اینکه مسأله در این امر الهی، آزمونی است بر روح اطاعت ورزی نه چیز دیگری.

بنابر این، توجه داشته باشیم، که در بسیاری احکام، علاوه بر اینکه حکمت و رازی دارد که ما نمی دانیم و بی شک، از خدای حکیم کار عبث و بیهوده منتفی است و اوست که همه چیز را می داند، پس مهم اطاعت ورزی در برابر دستورات الهی است بعبارتی در مقام آزمون الهی قرار داریم، مراقب باشیم که با اصرار و پافشاری بی دلیل بر حکمت و راز احکام، زمینه تشکیکات و شبهات احتمالی و گمراهی و محرومیت خود را از هدایت خاص الهی چنانکه شیطان گرفتارش شد را فراهم نکنیم.

ببخشید.تا جایی که بنده اطلاع دارم مجازات یا همان جهنم وآتش فقط برای گناهان کبیره است.یعنی ورود فرد ناپاک به مسجد حتی اگر از روی عمد واهانت به مقدسات نباشد گناه کبیره است؟!
من که کتاب (گناهان کبیره آیت الله دستغیب ) را خوانده ام چنین عملی را جزء گناهان کبیره نیاورده اند.

nakisa;172854 نوشت:

مطلب دیگری هم در جواب به این دوست عزیز به ذهنم رسید.
بعضی اوقات خداوند شدت وکیفیت مجازات بعضی از گناهان ورفتارهای ناشایست را مخفی می کند.مثلا در مورد همین مثال یعنی ورود فرد ناپاک به مسجد اگر بگوید این کار ناشایست است ولی به صراحت بگویدعذابی هم در کار نیست ! آنوقت چه کسی رعایت می کند؟!
بالاخره این کار از دیدگاه خدای متعال درست نیست وشاید هم اگرگسی قصد توهین نداشته باشد اورا ببخشداما اگر این را آشکار کند که هیچکس رعایت نمی کند!
منظورم این نیست که نعوذبالله دروغ می گوید.منظورم این است که نهایتا می بخشد. اما چون انسان را می شناسد آشکار نمی کند که کدام گناهان را وچه کسانی را می بخشد که این مسئله سبب سوء استفاده نشود.
در هر صورت زیاد سخت نگیرید. این مسئله اینقدرها مهم نیست.دنبال جواب هر سوالی رفتن ممکن است به مصلحت خود انسان نباشد.به خدا اطمینان داشته باشید.هیچ حکمی را بی حکمت نمی دهد.منتها قرارنیست که همه حکمتها را برای ما افشا کند.

جوادی;171504 نوشت:
عشق خدا به بنده بیش از عشق بنده به خداست!

دوست من این نیاز نیست؟

صدیق;172873 نوشت:
اما انچه در عبادات تشریعی و عمل به احکام و دستورات دین، اهمیت دارد روح اطاعت است.

اینکه من چه چیزی را می پسندم و با طبع من چه چیزی سازگارتر است مهم نیست، مهم امر خداوند است.

خیلی ها مثل من نمیتوانند چیزی را بی دلیل بپذیرند.
حالا اگر خدا دستوراتی داده که من و امثال من (که حتی در همین سایت هم کم نیستند) با عقل نتوانیم دلیلی برایش پیدا کنیم (واقعا نتوانیم قانع شویم نه از روی لج و پافشاری و تعصب در عقاید) و خدا بعدا ما را مجازات کند عادلانه است؟

سلام به همه...

من فکر میکنم خدا بسیار بزرگتر از اون چیزیه که ما تو ذهنمون ازش ساختیم...

خدا اول بخشنده است و اخر هم بخشنده است....

هر چیزی یک حکمتی داره دیگه و خب خدا هم برای نماز اهمیت قائل شده و امامان

ما هم تاکید کردن...

خب خدائیکه به ما زندگی و ازادی داده و در قبالش از ما خواسته تو 24ساعت ده دقیقه خونه پرش رو به نماز

اختصاص بدیم ایا زیاد خواسته؟؟؟ اینارو به خودم میگم و کسی بهش برنخوره...

مگه معلم به ما نمره مفت میده تو مدرسه؟؟؟

خب در قبال انجام تکالیف درست نمره خوب میگیریم ، ایا میشه گفت به معلم که ما دانش اموز با اخلاقی

هستیم ، و فقط تکالیف و انجام نمیدیم و نمره 20 به ما بدین؟؟؟

اینها همه مکمل هم هستن و یک حکمتی داره سفارشهای خدا که اگه من میدونستم واقعا

سعادتمند میشدم...

حیف که نمیدونم...

خدای ما خدای عصبانی نیست ، امیرالمومنین علی ع به ما یاد داده خدا کیه : یا سریع الرضا

موضوع قفل شده است