جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حکم مهدورالدم بودن شخص مرتد

 1. #1

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۰
  علاقه
  مطالعه
  نوشته
  1
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  5

  حکم مهدورالدم بودن شخص مرتد
  میخواستم بدونم چرا اگه کسی از اسلام برگرده و علیه اسلام باورهاشو بگه یا بنویسه مهدورالدمه؟
  ویرایش توسط صدرا : ۱۳۹۰/۰۹/۲۰ در ساعت ۲۰:۱۴

 2. صلوات ها 5


 3. #2

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۰
  علاقه
  ادبی ودینی وحقوقی
  نوشته
  67
  حضور
  14 ساعت 50 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  618  با سلام.
  دین اسلام بر اساس قران کاملترین دین است و نهایی ترین قوانین را ارائه داده است.
  خداوند در قران میفرماید ما راه درست و غلط را به شما نشان دادیم و مختارید هر دینی را انتخاب کنید
  بعد قوانین دین اسلام رو مشخص کرده و فرموده وقتی وارد شدی دیگر راه برگشتی نیست
  واگر برگردی مجازات میشوی در همه قوانین ناقض قانون مجازات میشود.
  و مهدور الدم بودن هم مجازات برگشتن از دین است.
  خدایا آنگونه ام زنده بدار که نشکند دلی از بودنم
  و آنگونه بمیران که بوجد نیاید کسی از نبودنم

 4. صلوات ها 3


 5. #3

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۰
  نوشته
  258
  حضور
  11 ساعت نامشخص
  دریافت
  16
  آپلود
  2
  گالری
  0
  صلوات
  2059  این برای اینه که ما هم باور کنیم اسلام اونقدر کامله که هرکس اونو کاملا و واقعا، با معرفت دقیق بشناسه، محاله رهاش کنه و سراغ دیگه ای بره!
  اگه کسی که تصمیم به تغییر دین داره، همون قدر که برای شناخت دین جدیدش تحقیق میکنه، برای شناخت اسلام هم تلاش میکرد، محال بود فکر تغییر به ذهنش خطور کنه!
  اصلا معنای آخرین و کاملترین بودن یعنی همین تحدی و هماورد طلبی ها!
  " السلام علیک یا ساقی،
  من علیک السلام میخواهم!!! "

 6. صلوات ها 2


 7. #4

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  رجال و حدیث، فقه و کلام در حوزه اهل سنت
  نوشته
  2,955
  حضور
  53 روز 8 ساعت 54 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10823  نقل قول نوشته اصلی توسط روضه رضوان نمایش پست ها
  میخواستم بدونم چرا اگه کسی از اسلام برگرده و علیه اسلام باورهاشو بگه یا بنویسه مهدورالدمه؟

  با سلام و عرض ادب  نکاتی را در باب ارتداد باید مورد توجه قرار داد عبارتند از:


  1- پذیرش دین اسلام در آغاز ورود به آن ، و فراگیری آموزه های آن و عمل به آنها پس از ورود به آن، مبتنی بر تحقیق و تفکر است.

  2- تردید، پرسش، وسوسه داشتن و به دنبال رفع تردید و پاسخ سؤال بودن، از لوازم انکار ناپذیر دستگاه فکر آدمی است و تردید و پرسش، تا هنگامی که طلیعه و معبری برای رسیدن به علم و یقین باشد، پدیده ای مبارک و فرخنده است.

  3- شک، تردید، ابهام و سؤال در آموزه های دینی ارتداد محسوب نمی شود. ارتداد انکار عالمانۀ اصول دین یا ضروریات و بدیهیات دینی است به گونه ای که انکار آن بدیهیات ملازم با انکار اصول دین بوده باشد و فرد منکر به این ملازمه هم علم داشته باشد.

  4- چنانچه انکار فردی ، به دلیل وجود ابهام و سؤال در اصول یا ضروریات دینی باشد، این فرد مرتد محسوب نمی شود و شبهه علمی او مانع اجری حد مرتد بر اوست.راه مقابله با چنین فردی مباحثه علمی است و نه برخورد عملی.

  5- حکم ارتداد منافی با آزادی اندیشه نیست. چنانچه فرد محققی با انگیزۀ کشف حقیقت و با استفاده از روش های منطقی و در حد توان خود به تحقیق بپردازد، ولو آنکه در رسیدن به حقیقت قاصر باشد-نه مقصر- در نزد خداوند معذور است؛ و بلکه ماجور است.

  6- حکم ارتداد با آزادی بیان نیز در تنافی نیست .فرد مرتد می تواند بدون اعلام ارتداد خود ، به بیان سؤالات و ادلۀ خود در مجامع علمی بپردازد و از اندیشمندان پاسخ در خور مطالبه نماید.

  7- هیچ مکتب و مذهبی و لو در مکاتیب بشری و غیر الهی مانند لیبرالیسم، به آزدی مطلق معتقد نیست و برای برخورداری از آن قیود و شرایطی قائل است. لیبرالها مرز آزادی هر فردی را، رعایت حقوق سایر شهروندان و مصالح اجتماعی می دانند.

  8- رعایت حقوق خداوند بر بندگان، مصالح جامعۀ اسلامی و حقوق شهروندان مسلمان، سه ضلعی است که آزادی هر فردی محدود به آنها است.

  9- با دقت در شرایط ارتداد این نتیجه به دست می آید که مرتد کسی است که در عین آگاهی به حقایق و حقانیّت اسلام، عنودانه و لجوجانه به مخالفت به آن بر می خیزد و به طرزی غیر منطقی با هویت جامعۀ اسلامی و زیر ساخت های فکری آن در می افتد.حکم ارتداد برای پیشگیری از تخریب هویت جامعۀ اسلامی و صیانت عقاید دینی مردم از رهزنان بدخواه کج اندیش تشریع شده است. مراجعه به پروندۀ مرتدان در طول تاریخ ، مؤید همین نظریه است.

  10- مرجع تشخیص ارتداد و مجری حکم مرتد، مجتهد جامع الشرایط«حاکم اسلامی» است و هر فرد مسلمانی نمی تواند نمی تواند مرجع تشخیص و مجری حکم ارتداد باشد.

  موفق باشید
  ویرایش توسط صدرا : ۱۳۹۰/۰۹/۲۰ در ساعت ۲۰:۲۱
  مناجات العارفین لمولانا علی بن الحسین (علیهما السلام)

  «إلهى! فَاجْعَلْنا مِنَ الَّذينَ تَوَشَّحَتْ [تَرَسَّخَتْ‏] أشْجارُ الشَوْقِ إلَيْكَ فى حَدآئِقِ صُدُورِهِمْ، وَأخَذَتْ لَوْعَةُ مَحَبَّتِكَ بِمَجامِعِ قُلُوبِهِمْ»؛

  (معبودا! پس ما را از آنانى قرار دِهْ كه نهالهاى شوق به تو در باغ دلشان سبز و خرّم [يا: پايدار] گشته، و سوز محبّتت شراشر قلب آنها را فرا گرفته است).
  بحارالانوار، ج91، ص150.

 8. صلوات ها 2


 9. #5

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۱
  نوشته
  506
  حضور
  8 روز 8 ساعت 36 دقیقه
  دریافت
  20
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1099  پذیرش دین اسلام در آغاز ورود به آن ، و فراگیری آموزه های آن و عمل به آنها پس از ورود به آن، مبتنی بر تحقیق و تفکر است.
  خیر. شخص مسلمان فرزندش نیز مسلمان می شود و حق انتخاب ندارد. مثل من.

  مرتد کسی است که در عین آگاهی به حقایق و حقانیّت اسلام، عنودانه و لجوجانه به مخالفت به آن بر می خیزد و به طرزی غیر منطقی با هویت جامعۀ اسلامی و زیر ساخت های فکری آن در می افتد.حکم ارتداد برای پیشگیری از تخریب هویت جامعۀ اسلامی و صیانت عقاید دینی مردم از رهزنان بدخواه کج اندیش تشریع شده است.

  1- اعدام مرتد تشریع شده یا با تحریف
  وارد دین شده؟ آیا آیه ای از قرآن یا سندی از حدیث هست که بگوید مرتد باید اعدام شود؟
  2- اگر فردی هویت جامعه را به خطر انداخت جامعه نیز باید هویت او را به خطر اندازد یا حدّاکثر آن را تخریب کند. مثلاً تبعید، ابطال شناسنامه، اخراج از قلمرو اسلام. حبس طرف که گرفتن آزادی اوست اصلا مجاز نیست زیرا آزادی حق فردی طبیعی ست و تجاوز به آزادی فرد تجاوز به قلمرو شخصی اوست. در حالی که تبلیغ ارتداد فقط برای قلمرو مشترک اجتماعی تهدید است که البته فرد حقّی در آن دارد. قتل که هرگز. زیرا فرد به جان کسی آسیبی نزده. ضمنا هر کس به این حکم عمل کند یا یاری کند یا راضی باشد در گناه قاتل شریک است.

  مراجعه به پروندۀ مرتدان در طول تاریخ ، مؤید همین نظریه است
  1- خیر. اگر برای حفظ هویت جامعه بود هویتش را تخریب می کردند.

  2- خصوصاً مرتد فطری.
  3- پس چرا اگر غیر مسلمان در جامعه اسلامی تبلیغ کند او را نمی کشند؟ چرا فقط مرتد را می کشند؟
  4- پس چرا توبه مرتد ملی قبول است و مرتد فطری نه! این که باید برعکس باشد!

  مرجع تشخیص ارتداد و مجری حکم مرتد، مجتهد جامع الشرایط«حاکم اسلامی» است

  مجتهدی که بدون سند قرآنی یا حدیثی این حکم را تایید کند از مرجعیت ساقط است.

  ویرایش توسط armandaneshjoo : ۱۳۹۱/۰۵/۲۲ در ساعت ۰۶:۲۴

 10. صلوات


 11. #6

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  علاقه
  Atheism
  نوشته
  701
  حضور
  7 روز 17 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  1529  این قضیه ارتداد به نظر من با منطق به هیچ وجه سازگار نیست و در خودش هم تناقض های عجیب وجود داره. در تاپیک دیگه پرسیدم و کارشناس گرامی با اینکه به تاپیک سر زدند و به سایر سوالات پاسخ داند، ترجیح دادند به سوالات من پاسخ ندهند.

  اینجا دوباره مطرح می کنم و امیدوارم یکی از کارشناسان پاسخ دهند.

  نقل قول نوشته اصلی توسط صدرا نمایش پست ها
  9- با دقت در شرایط ارتداد این نتیجه به دست می آید که مرتد کسی است که در عین آگاهی به حقایق و حقانیّت اسلام، عنودانه و لجوجانه به مخالفت به آن بر می خیزد و به طرزی غیر منطقی با هویت جامعۀ اسلامی و زیر ساخت های فکری آن در می افتد.حکم ارتداد برای پیشگیری از تخریب هویت جامعۀ اسلامی و صیانت عقاید دینی مردم از رهزنان بدخواه کج اندیش تشریع شده است. مراجعه به پروندۀ مرتدان در طول تاریخ ، مؤید همین نظریه است.
  سوال یک:
  فرمودید لازمه ازتداد آگاهی به حقایق اسلام است. پس در صورتی که شخصی بعد از تحقیق به این نتیجه برسه که حقانیتی در اسلام وجود نداره، موضعش رو اعلام کنه شرایط مورد نیاز برای ارتداد رو نداره و مرتد به حساب نمیاد و در صورتی که حکم ارتداد برای چنین شخصی صادر بشه این حکم باطل است. لطفا تایید یا تکذیب کنید.
  در صورت تایید، شخصی که به حقانیت اسلام آگاهی دارد باید اعدام شود و شخصی که به این نتیجه رسیده حقانیتی در اسلام نیست نباید اعدام شود. تشخیص این آگاهی به حقانیت اسلام در اختیار چه کسی است؟ حاکم شرع چطور می فهمد شخصی که از دین جدا شده واقعا این آگاهی را دارد یا خیر؟


  در صورت تکذیب، چرا این شرط برای مرتد در اینجا گفته شد؟ هدف چه بود؟

  سوال دو:

  فرمودید به طرزی غیر منطقی با هویت جامعه اسلامی در می افتد. آیا می توان بطور منطقی با هویت جامعه اسلامی در افتاد؟ مرز بین در افتادن منطقی و غیر منطقی رو لطفا توضیح بدید. لطفا یک مثال هم از در افتادن منطقی با هویت جامعه اسلامی بزنید.


  سوال سه:
  در صورتی که هدف از قتل شخص مرتد، پیشگیری از تخریب هویت اسلامی جامعه است، چه تفاوتی می کنه این شخص آگاهی به حقایق اسلام داشته باشه یا خیر؟


  سوال چهار:
  در صورتی که حقانیتی در اسلام هست و نتیجه هر نوع تحقیق کاملی در این باره اسلام است، و شخص مرتد در صورت مبارزه صحبت هایش غیر منطقی است، پس چرا قتل؟ شما می توانید بسیار ساده صحبت هایش را نقض کنید و راه صحیح رو به جامعه نشان دهید. کدام بهتر است؟

  مثال: من شخصی مسلمان در جامعه اسلامی، می بینم شخصی دیگر ادعا می کند از اسلام جدا شده به یک سری دلایل. برخورد با این شخص:
  1. قتل این شخص.

  2. صحبت، مناظره و مباحثه با این شخص و بیان اشکالات در استدلال های این شخص و نقض کردن ادعاهای این شخص بطور کامل.
  کدام یک بیشتر و بهتر به حفظ هویت جامعه اسلامی کمک می کند؟
  ویرایش توسط وایسلی گوجا : ۱۳۹۱/۰۵/۲۲ در ساعت ۰۴:۲۳
  گویند بهشت و حور و عین خواهد بود آنجا می و شیر و انگبین خواهد بود
  گر ما می و مـعشوق گزیدیم چه باک چـون عـاقبت کـار چـنین خواهد بود
  آیا در مدینه فاضله باران می بارد؟

 12. صلوات ها 2


 13. #7

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  نوشته
  185
  حضور
  15 ساعت 38 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  175  در اینکه حکم مرگ برای مرتد غیرانسانی است شکی نیست و هر انسانی که از حداقل عاطفه انسانی برخوردار باشد نمیتواند چنین فاجعه ای را بپذیرد . معنی عملی حکم مرگ برای مرتد اینست که ای کسی که در خانواده مسلمان به دنیا آمدی حق انتخاب دین و عقیده نداری یا اسلام یا مرگ! معنی ندارد که انسان یک بار حق انتخاب داشته باشد. تازه در اسلام عملا همان یک بار انتخاب هم وجود ندارد . کسی که در کودکی و حتی سن بلوغ دین انتخاب نمیکند و تحت تاثیر خانواده و محیط است در جوانی هم میگویند مسلمان زاده ای پس مسلمانی! یعنی دین ارثی و اجباری. تازه مثلا یک جوان 18 ساله هم به حدی از آگاهی و رشد نرسیده که بخواهد تحقیق گسترده ای کند و دینی را انتخاب کند. . مگر عرصه فکر و اندیشه را میتوان با اجبار و حبس و تهدید محدود کرد! این توجیهات که باعث تفرقه در امت اسلام! میشود خیلی مضحک و غیرمنطقی است . اصلا واژه بی معنی امت اسلام و اینکه دینداری یا بی دین بودن افراد جامعه را با حکومت گره بزنیم از عجایب خود ساخته است تا دکانداران دین بتوانند به لطائف الحیل و با تحمیق انسانها و به دست گرفتن رگ خواب مذهب به حاکمیت تحمیلی خود ادامه دهند. واقعا جز این است؟ آیا ترس از این وجود دارد که مسلمانان دسته دسته از اسلام خارج شوند؟ اگر چنین باشد که اینها اساسا با تهدید به اسلام بر نمیگردند . چرا بقیه دنیا چنین ترسی ندارند؟ اصلا ایمانی که از سر ترس و اجبار باشد به چه درد میخورد؟! اگر کسی از نظر فکر و اندیشه به درجه ارتداد به دینی رسید که نمیشود با تهدید عقیده اش را عوض کرد و اگر بگوییم اعتقاد خود را علنی نکند باید گفت اعتقادی که علنی و عملی نشود که اعتقاد نیست و به درد نمیخورد . چرا مسیحیان امروز دنیا چنین واهمه ای ندارند چرا زرتشتیان امروز دنیا با جمعیتی فوق العاده اندک چنین احکام مضحکی ندارند. به قوانین گذشته و عصر سیاه و بی منطق قرون وسطی کاری ندارم. در دنیای امروز تنها دینی که از پیروان خود امت اجباری ساخته اسلام است. اگر یک مسیحی مسلمان شد آنرا در بوق و کرنا میکنید چرا فکر نمیکنید وی هم نسبت به دین سابق خود مرتد شده است؟! و چرا یک مسلمان نباید این اختیار را داشته باشد که در هر لحظه از زندگی خود حق و اختیار انتخاب داشته باشد؟ نکند باید گفت که اسلام دین حق است و بقیه باطل! خب همین حرف را بقیه هم میتوانند بزنند و این عین انحصارطلبی است . اصلا دینداری یا بی دین بودن یا عوض کردن دین چیزی نیست که جایی ثبت شود و انسان بر اساس آن حقوق انسانی و شهروندی خود را بدست بیاورد یا از دست دهد. دین صرفا یک اعتقاد قلبی و عقیده شخصی است که هر لحظه ممکن است تغییر کند و به حکومت و به هیچ کس ارتباطی ندارد. این که بگوییم انسان آزاد است ولی باید اسلام را انتخاب کند مثل اینست که بگوییم آزادی هر رنگی را انتخاب کنی به شرط آنکه مثلا آن رنگ مشکی باشد و این تناقض مضحک به شارلاتانی بیشتر شبیه است . حکم مرگ مرتد در دنیای امروز بی معنی است و موضوعیتی ندارد وصرفا باعث وهن اسلام و مسلمانان و بی منطق جلوه دادن آن میشود و با هزاران دلیل و آیه و حدیث و به لطائف الحیل نمیتوان آنرا توجیه کرد. در قران هم حکم دنیوی برای آن تعیین نشده و انسان عقلمدار باید فرزند زمانه خود باشد نه اینکه عقل و منطق را تعطیل کنیم و با روایت 1400 سال پیش زندگی کنیم. مطمئنا اکثریت مردم دنیا چنین احکام غیرمنطقی را نمیپذیرند و آن چه اصل است آزادی انتخاب عقیده است و عرصه تفکر و اعتقاد هیچ قانون و نیروی قهریه ای را بر نمیتابد. دنیا به این سمت میرود و با عوض شدن نسلها چنین احکامی منسوح شده و فقط باعث تعجب و تحیر و تمسخر آیندگان میشود چه بخواهیم چه نخواهیم. به هر حال آزادی تفسیر ندارد . آزادی " آزادی است نه بازی با الفاظ و مصادره به مطلوب کردن واژه ها.


 14. صلوات


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود