صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا به نظر شما سگ نجسه؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۹
  نوشته
  40
  حضور
  9 دقیقه
  دریافت
  13
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  204

  آیا به نظر شما سگ نجسه؟
  به نظر شما سگ نجسه؟


  آیا تا بحال از عقل خود این سوال را پرسیده اید که چرا حیوان زیبا ، مظلوم و باوفایی چون سگ ، باید واژه ای چون نجاست را در طول زندگی خود تحمل کند.
  مساله دور از عقل و کاملاً بی رحمانه نجاست سگ آنچنان همگیر شده است که اکثر مردم ، سگ ، این حیوان مهربان و باوفا را چیزی جز دشمن خود نمی دانند که باید تمام تلاش خود را در جهت نابودی آن بکار گیرند. بدون آنکه بدانند که سگ حیوانی است که او هم خدایش کسی نیست جز خدای آنها یعنی الله. خداوند تمام مخلوقاتش را دوست دارد و هیچ گاه به هیچ مخلوقی دستور قتل و کشتن بی رحمانه مخلوق دیگرش را نداده است. پس این خرافات درمورد نجاست سگ چیست و از کجا آمده است ؟ در مورد پیدایش این واژه ی ضد هستی درجای خود توضیح داده می شود. این مردمان نابخرد آنچنان این باورهای غلط و خشن را در مورد این حیوان در ذهن خود گنجانیده اند که حتی حاضر نیستند لباسشان ، دستشان یا وسایلشان با این حیوان تماس بگیرد و حال آنکه همه اینان گویی از وجود آیه شریفه قرآن مجید که می فرماید:
  آیا تا بحال از عقل خود این سوال را پرسیده اید که چرا حیوان زیبا ، مظلوم و باوفایی چون سگ ، باید واژه ای چون نجاست را در طول زندگی خود تحمل کند.


  يَسْأَلُونَكَ مَاذَا أُحِلَّ لَهُمْ قُلْ أُحِلَّ لَكُمُ الطَّيِّبَاتُ وَمَا عَلَّمْتُم مِّنَ الْجَوَارِحِ مُكَلِّبِينَ تُعَلِّمُونَهُنَّ مِمَّا عَلَّمَكُمُ اللّهُ فَكُلُواْ مِمَّا أَمْسَكْنَ عَلَيْكُمْ وَاذْكُرُواْ اسْمَ اللّهِ عَلَيْهِ وَاتَّقُواْ اللّهَ إِنَّ اللّهَ سَرِيعُ الْحِسَابِ ﴿4﴾

  ای پیغمبر از تو سوال خواهند کرد که برآنها چه چیز حلال گردیده بگو برای شما هر چه پاکیزه است حلال شده و نیز حلال شده صیدی(شکاری) که به سگان شکاری آموخته اید که به آنها آنچه خدا به شما یاد داده می آموزید پس از صیدی (شکاری) که بر شما نگاهدارند بخورید و نام خدا را بر آن صید(شکار) یاد کنید(هنگام صید بگو بسم الله بگوئید) و از خدا بترسید که خدا زود بحساب خلق می رسد.(مترجم: مهدی الهی قمشه ای)
  گوشت شکاری در دهان سگ
  پرنده شکاری ، خوراک انسان در دهان سگ
  آگاهی ندارند و فقط قرآن ، این معجزه پیغمبرشان را طوطی وار می خوانند بدون آنکه بفهمند و درک کنند که آیات چه به آنها می گوید و چه چیزها از آنها می خواهد و آنها خلاف دستورات قرآن عمل می کنند. این آیه صریحاً می گوید: سگ نجس نیست ، چون شکار در دهان او کاملاً جا می گیردو با بزاق حیوان هم آمیخته می شود و دستور خداوند بر این است که تو ای مسلمان می توانی از دهان یک حیوان شکاری مثل سگ ، شکارت را بیرون بیاوری و انرا بخوری. پس می بینید که نه تنها خداوند حکمی مبنی بر نجاست سگ نداده بلکه گفته : شما می توانید بدون هیچ مشکلی گوشت شکار شده را که در دهان او جا گرفته استفاده کنید. پس اگر سگ نجس بود خدا نعوذ بالله این آیه را اشتباهی به عرض مسلمین رسانیده است. چون از دید مسلمانان دست زدن به سگ حکم نجاست را دارد و باید مکان یا لباس خود را پس از تماس با سگ با تینر یا آب ژاول و هر ماده ای که بعنوان ضدعفونی کننده قوی و تمییز کننده استفاده می شود پاک کرد و با آب شستشو داد.(این جمله را از روی حرص گفتم). ای بابا اگه این طور هست پس این آیه چه می گوید؟ این که یک تناقض آشکارشد. حالا شاید خیلی از مسلمانان اظهار بدارند که منظور خداوند از حیوان شکاری، سگ نیست ، حیوان دیگری است. مثلاً گرگ، روباه ، گربه جنگلی آخه چه حیوانی برای شکار بهتر و تربیت شده تر از سگ می توان یافت. تازه از نظر مسلمین حکم این حیوانات هم نجس است. آنچه در این آیه از حیوان شکاری گفته شده همان سگ است ، سگ به زبان عربی "کلب" معنی می شود ، دقیقاً همان کلمه ای که در این آیه از سوره مائده آورده شده است. مگر اینکه کلمه "کلب" تا یک زمانی معنی سگ داشته بعد بنا به دلایلی از سگ به حیوان دیگری تغییر اسم داده.(خنده دار است)
  خانمها و آقایان مومن ، چگونه به خود اجازه می دهید که به حیوانات خداوند آزار برسانید، طبق چه آیه قرآن و چه حدیثی از پیامبر و امامان معصومتان ، به خود این حق را می دهید که حیوانات را کتک بزنید، به فرزندانتان می آموزید که به سگ ها و گربه ها سنگ بزنند ، آنها را شکنجه بدهند، در قفس بیندازند و در نهایت بی رحمانه خون آنها را به روی زمین بریزند. همه کسانی که با حیوانات بدرفتاری می کنند مطمئناً در دادگاه عدل الهی در قیامت مجازات خواهند شد. حتماً شما مومنان خدا به روز قیامت و عدل الهی کاملاً ایمان و اعتقاد دارید.
  بر می گردیم به پیدایش مساله نجاست سگ ، این موضوع خانمان سوز برای سگ ها از زمان هجوم وحشیانه اعراب (گرسنه و خونخوار) به سرزمین ثروتمند ایران زمین در سال ۶۳۶ میلادی شروع شد. در ایران باستان ایرانیان برای حفاظت از مال و دارایی و گله احشام خود از سگ به عنوان نگهبان و محافظ مال و جان استفاده می کردند و هر خانواده ای دارای یک یا چندین سگ بود که با این حیوانات کاملاً مهربان و دلسوزانه رفتار می کردند بطوری که شکم سگها را همیشه سیر نگه می داشتند که اگر دزدان به بهانه ی سرگرم کردن و از بین بردن سگها، تکه گوشتی یا استخوانی جلوی آنها می انداختند سگهای ایرانی بدون هیچ طمعی به آن غذاها، وظیفه خود یعنی پاسبانی و محافظت از صاحبان و اموال آنها راانجام می دادند یعنب به طریق پارس کردن مکرر صاحبان خود را از نیرنگ دزدان عرب آگاه می کردند و این سگهای ایرانی بودند که باعث اسیر شدن و یا کشته شدن اعراب دزد در آن زمان یعنی دوران ساسانیان شدند. اعراب که کینه دردناکی از سگهای ایرانی تمام وجودشان را گرفته بود، شکایت خود را به خلیفه آن زمان یعنی خلیفه دوم اموی بردند و از وجود سگهای پاسبان و باوفای ایرانی شکایتها و فغانها کردند. خلیفه عرب نیز چاره ای در برابر این حیوانات با هوش ندید ، پس از مذهب و دین اسلام سوء استفاده کرد و کلمه نجاست را در مورد این حیوان مظلوم از خودش ابداع کرد ودستور داد که دست زدن ، لمس کردن به سگ ممنوع است چون از نظر اسلام این حیوان به یکباره کثیف و نجس شد ، از آن زمان این باور و ابداع شخصی و تحریف بی رحمانه باعث دردسرهای فراوانی برای این حیوان و صاحبان آنها شد . بطوری که پس از گذشت ۱۴ قرن از ان زمان هنوز دامنگیر بسیاری از سگها و صاحبانشان می باشد. می بینید تنها به خاطر اینکه اعراب از سگهای ایرانی دل خوشی نداشتند و سگها اجازه نمی دادند که دزدان عرب بدون دردسر به چپاول و غارت خود دست بزنند به سادگی سگ را در جامعه ایرانی بد جلوه دادند و آن را مظهر کثیفی و آلودگی اعلام کردند.

 2. صلوات ها 2


 3. #2

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  2,900
  حضور
  21 روز 10 ساعت 50 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8410
  با سلام

  ظاهرا دوست ما دو موضوع را خلط کرده است ! نجاست سگ علتی بر آزارش نیست و شارع مقدس در عین اینکه حرمت همه حیوانات حتی گیاهان را نگه داشته اما سگ را نجس و پلید دانسته است و این دو مساله ربطی بهم ندارند .

  وداستانهایی داریم که گنهکارانیکه بواسطه محبت به یک سگ یا گربه وبالعکس صعود ویا سقوط کرده اند .


  http://www.askdin.com/showthread.php?t=11715

 4. صلوات ها 9


 5. #3

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۰
  علاقه
  ظهورش که صد البته نزدیک است
  نوشته
  57
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  334  سلام سگ نجس است اما نباید وارد خانه شود البته منظور داخل خانه است اما داخل حیاط موردی ندارد.
  ای کاش خدا پنجره ی باز اتاقم باشد

 6. صلوات ها 2


 7. #4

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۹
  علاقه
  قران مطالعه شب راه رفتن زیر باران نجوم وبگردی عکاسی مسا
  نوشته
  204
  حضور
  1 روز 3 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  619  هرگر سگ نجس نیست و نجس دانستن ان خرافات است
  محرم راز دل شیدای خود
  کس نمی بینم زخاص و عام را


 8. صلوات


 9. #5

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۹
  علاقه
  علوم اسلامي
  نوشته
  5,554
  حضور
  153 روز 12 ساعت 38 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  27
  صلوات
  31454  نقل قول نوشته اصلی توسط baharloo نمایش پست ها
  به نظر شما سگ نجسه؟ آیا تا بحال از عقل خود این سوال را پرسیده اید که چرا حیوان زیبا ، مظلوم و باوفایی چون سگ ، باید واژه ای چون نجاست را در طول زندگی خود تحمل کند. مساله دور از عقل و کاملاً بی رحمانه نجاست سگ آنچنان همگیر شده است که اکثر مردم ، سگ ، این حیوان مهربان و باوفا را چیزی جز دشمن خود نمی دانند که باید تمام تلاش خود را در جهت نابودی آن بکار گیرند. بدون آنکه بدانند که سگ حیوانی است که او هم خدایش کسی نیست جز خدای آنها یعنی الله. خداوند تمام مخلوقاتش را دوست دارد و هیچ گاه به هیچ مخلوقی دستور قتل و کشتن بی رحمانه مخلوق دیگرش را نداده است. پس این خرافات درمورد نجاست سگ چیست و از کجا آمده است ؟ در مورد پیدایش این واژه ی ضد هستی درجای خود توضیح داده می شود. این مردمان نابخرد آنچنان این باورهای غلط و خشن را در مورد این حیوان در ذهن خود گنجانیده اند که حتی حاضر نیستند لباسشان ، دستشان یا وسایلشان با این حیوان تماس بگیرد و حال آنکه همه اینان گویی از وجود آیه شریفه قرآن مجید که می فرماید: آیا تا بحال از عقل خود این سوال را پرسیده اید که چرا حیوان زیبا ، مظلوم و باوفایی چون سگ ، باید واژه ای چون نجاست را در طول زندگی خود تحمل کند. يَسْأَلُونَكَ مَاذَا أُحِلَّ لَهُمْ قُلْ أُحِلَّ لَكُمُ الطَّيِّبَاتُ وَمَا عَلَّمْتُم مِّنَ الْجَوَارِحِ مُكَلِّبِينَ تُعَلِّمُونَهُنَّ مِمَّا عَلَّمَكُمُ اللّهُ فَكُلُواْ مِمَّا أَمْسَكْنَ عَلَيْكُمْ وَاذْكُرُواْ اسْمَ اللّهِ عَلَيْهِ وَاتَّقُواْ اللّهَ إِنَّ اللّهَ سَرِيعُ الْحِسَابِ ﴿4﴾ ای پیغمبر از تو سوال خواهند کرد که برآنها چه چیز حلال گردیده بگو برای شما هر چه پاکیزه است حلال شده و نیز حلال شده صیدی(شکاری) که به سگان شکاری آموخته اید که به آنها آنچه خدا به شما یاد داده می آموزید پس از صیدی (شکاری) که بر شما نگاهدارند بخورید و نام خدا را بر آن صید(شکار) یاد کنید(هنگام صید بگو بسم الله بگوئید) و از خدا بترسید که خدا زود بحساب خلق می رسد.(مترجم: مهدی الهی قمشه ای) گوشت شکاری در دهان سگ پرنده شکاری ، خوراک انسان در دهان سگ آگاهی ندارند و فقط قرآن ، این معجزه پیغمبرشان را طوطی وار می خوانند بدون آنکه بفهمند و درک کنند که آیات چه به آنها می گوید و چه چیزها از آنها می خواهد و آنها خلاف دستورات قرآن عمل می کنند. این آیه صریحاً می گوید: سگ نجس نیست ، چون شکار در دهان او کاملاً جا می گیردو با بزاق حیوان هم آمیخته می شود و دستور خداوند بر این است که تو ای مسلمان می توانی از دهان یک حیوان شکاری مثل سگ ، شکارت را بیرون بیاوری و انرا بخوری. پس می بینید که نه تنها خداوند حکمی مبنی بر نجاست سگ نداده بلکه گفته : شما می توانید بدون هیچ مشکلی گوشت شکار شده را که در دهان او جا گرفته استفاده کنید. پس اگر سگ نجس بود خدا نعوذ بالله این آیه را اشتباهی به عرض مسلمین رسانیده است. چون از دید مسلمانان دست زدن به سگ حکم نجاست را دارد و باید مکان یا لباس خود را پس از تماس با سگ با تینر یا آب ژاول و هر ماده ای که بعنوان ضدعفونی کننده قوی و تمییز کننده استفاده می شود پاک کرد و با آب شستشو داد.(این جمله را از روی حرص گفتم). ای بابا اگه این طور هست پس این آیه چه می گوید؟ این که یک تناقض آشکار شد. حالا شاید خیلی از مسلمانان اظهار بدارند که منظور خداوند از حیوان شکاری، سگ نیست ، حیوان دیگری است. مثلاً گرگ، روباه ، گربه جنگلی آخه چه حیوانی برای شکار بهتر و تربیت شده تر از سگ می توان یافت. تازه از نظر مسلمین حکم این حیوانات هم نجس است. آنچه در این آیه از حیوان شکاری گفته شده همان سگ است ، سگ به زبان عربی "کلب" معنی می شود ، دقیقاً همان کلمه ای که در این آیه از سوره مائده آورده شده است. مگر اینکه کلمه "کلب" تا یک زمانی معنی سگ داشته بعد بنا به دلایلی از سگ به حیوان دیگری تغییر اسم داده.(خنده دار است) خانمها و آقایان مومن ، چگونه به خود اجازه می دهید که به حیوانات خداوند آزار برسانید، طبق چه آیه قرآن و چه حدیثی از پیامبر و امامان معصومتان ، به خود این حق را می دهید که حیوانات را کتک بزنید، به فرزندانتان می آموزید که به سگ ها و گربه ها سنگ بزنند ، آنها را شکنجه بدهند، در قفس بیندازند و در نهایت بی رحمانه خون آنها را به روی زمین بریزند. همه کسانی که با حیوانات بدرفتاری می کنند مطمئناً در دادگاه عدل الهی در قیامت مجازات خواهند شد. حتماً شما مومنان خدا به روز قیامت و عدل الهی کاملاً ایمان و اعتقاد دارید. بر می گردیم به پیدایش مساله نجاست سگ ، این موضوع خانمان سوز برای سگ ها از زمان هجوم وحشیانه اعراب (گرسنه و خونخوار) به سرزمین ثروتمند ایران زمین در سال ۶۳۶ میلادی شروع شد. در ایران باستان ایرانیان برای حفاظت از مال و دارایی و گله احشام خود از سگ به عنوان نگهبان و محافظ مال و جان استفاده می کردند و هر خانواده ای دارای یک یا چندین سگ بود که با این حیوانات کاملاً مهربان و دلسوزانه رفتار می کردند بطوری که شکم سگها را همیشه سیر نگه می داشتند که اگر دزدان به بهانه ی سرگرم کردن و از بین بردن سگها، تکه گوشتی یا استخوانی جلوی آنها می انداختند سگهای ایرانی بدون هیچ طمعی به آن غذاها، وظیفه خود یعنی پاسبانی و محافظت از صاحبان و اموال آنها راانجام می دادند یعنب به طریق پارس کردن مکرر صاحبان خود را از نیرنگ دزدان عرب آگاه می کردند و این سگهای ایرانی بودند که باعث اسیر شدن و یا کشته شدن اعراب دزد در آن زمان یعنی دوران ساسانیان شدند. اعراب که کینه دردناکی از سگهای ایرانی تمام وجودشان را گرفته بود، شکایت خود را به خلیفه آن زمان یعنی خلیفه دوم اموی بردند و از وجود سگهای پاسبان و باوفای ایرانی شکایتها و فغانها کردند. خلیفه عرب نیز چاره ای در برابر این حیوانات با هوش ندید ، پس از مذهب و دین اسلام سوء استفاده کرد و کلمه نجاست را در مورد این حیوان مظلوم از خودش ابداع کرد ودستور داد که دست زدن ، لمس کردن به سگ ممنوع است چون از نظر اسلام این حیوان به یکباره کثیف و نجس شد ، از آن زمان این باور و ابداع شخصی و تحریف بی رحمانه باعث دردسرهای فراوانی برای این حیوان و صاحبان آنها شد . بطوری که پس از گذشت ۱۴ قرن از ان زمان هنوز دامنگیر بسیاری از سگها و صاحبانشان می باشد. می بینید تنها به خاطر اینکه اعراب از سگهای ایرانی دل خوشی نداشتند و سگها اجازه نمی دادند که دزدان عرب بدون دردسر به چپاول و غارت خود دست بزنند به سادگی سگ را در جامعه ایرانی بد جلوه دادند و آن را مظهر کثیفی و آلودگی اعلام کردند.
  متن بالا حاوی نکاتی غیر علمی ، غیر واقعی ، احساسی و غیر مستند است که مخاطب فهیم نیازی به پاسخ به آن ندارد .

  اما پاسخ قسمت های قابل طرح را عرض می کنم:

  سگ، از نظر شرعي از حیوانات نجس است. دلیل نجاست سگ، روایات است (1) كه به چند نمونه از روايات اشاره مي شود:

  1. «سَأَلَ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ عَنِ الْكَلْبِ فَقَالَ رِجْسٌ نِجْسٌ لَا يُتَوَضَّأْ بِفَضْلِهِ وَ اصْبُبْ ذَلِكَ الْمَاءَ وَ اغْسِلْهُ بِالتُّرَابِ أَوَّلَ مَرَّةٍ ثُمَّ بِالْمَاءِ؛ (2)
  از امام صادق (ع) در مورد سگ پرسيده شد. حضرت فرمود: پليد و نجس است . از باقي مانده آبي كه خورده، نمي توان وضو گرفت. چنين آبي را دور بريز . ظرف را اول با خاك و آن گاه با آب بشوي».
  2. «سَأَلْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع عَنِ الْكَلْبِ يُصِيبُ شَيْئاً مِنْ جَسَدِ الرَّجُلِ قَالَ يَغْسِلُ الْمَكَانَ الَّذِي أَصَابَهُ؛ (3)
  از امام صادق - عليه السلام - در مورد سگ پرسيدم كه به بدن انسان برخورد مي كند؟ حضرت فرمود: قسمت برخورد را بشويد».
  3. «سُئِلَ عَنْ سُؤْرِ الْكَلْبِ يُشْرَبُ مِنْهُ أَوْ يُتَوَضَّأُ قَالَ لَا قُلْتُ أَ لَيْسَ سَبُعٌ قَالَ لَا وَ اللَّهِ إِنَّهُ نَجَسٌ لَا وَ اللَّهِ إِنَّهُ نَجَسٌ؛ (4)
  از امام صادق - عليه السلام - در مورد باقيمانده آب سگ سؤال شد که آيا مي توان آن را خورد يا با آن وضو گرفت؟ حضرت فرمودند: خير. راوي پرسيد: آيا سگ همانند ساير حيوانات درنده نيست؟ (كه مي توان باقيمانده آبشان را خورد) فرمود: نه، نجس است. نجس است».
  4. «سَأَلْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع عَنِ الْكَلْبِ السَّلُوقِيِّ فَقَالَ إِذَا مَسِسْتَهُ فَاغْسِلْ يَدَكَ؛
  از امام در مورد سگ شكاري پرسیدم. حضرت فرمود: هر گاه به او دست زدي، دستت را بشوي».
  5. «تَنَزَّهُوا عَنْ قُرْبِ الْكِلَابِ فَمَنْ أَصَابَ الْكَلْبَ وَ هُوَ رَطْبٌ فَلْيَغْسِلْهُ؛ (5)
  امام علي - عليه السلام - فرمودند: از نزديكي با سگ ها دوري كنيد. هر كس با سگ برخورد داشت، در حالي كه بدنش خيس بود، بايد بدنش (محل برخورد) را بشويد».

  در آیه ای هم که به عنوان شاهد عدم نجاست ذکر شده است ، صحبتی از نجاست و عدم نجاست سگ یا غیر سگ نیست بلکه اساسا بحث آیه در مورد حلیت یا عدم حلیت اشیاء برای خوردن آنهاست نه طهارت و نجاست آنها و به اصطلاح از نظر نجاست و طهارت ، آیه در مقام بیان نیست .

  ناگفته نماند ماهيت نجاست شرعي ، دوري كردن انسان از اين امور است. اين امر مانع ارزشمندي اين امور نمي شود و نمی توان گفت چون سگ نجس است پس باید او را کشت و دیگر هیچ ارزشی ندارد ! چنان كه خون نيز از نجاسات است، ولي عامل اصلي حيات انسان به شمار مي رود ؛ به هر حال مي توان احتمال داد كه يكي از دلايل لزوم دوري و پرهيز، مسائل علوم تجربي و بهداشتي باشد .

  در مورد دلايل علمي حكم نجاست سگ ، مطلب قطعي و صد در صدي در اين زمينه وجود ندارد. بعيد است كه اين نوع حرمت ها مربوط به جنبه هاي ظاهري و مشكلات طبيعي باشد تا بتوان سگ را با حيوانات كثيف دیگر مقايسه نمود .
  از ظاهر روايات هم برمي آيد كه منظور از لزوم پرهيز از سگ، پليدي باطني و معنوي است؛ هر چند زمينه ظاهری هم مي تواند مد نظر باشد؛ چنان كه مثلاً گفته شده: در روده سگ کِرم کوچکی به طول چهار میلی متر به نام «تینیا ایکینوسکوس» است. وقتی این کرم از طریق مدفوع سگ بیرون می آید، تخم های زیادی از این کرم همراه مدفوع خارج می شود و به اطراف مقعد سگ می چسبد. سگ به وسیله زبانش آن تخم ها را به قسمت های دیگر بدنش منتقل نموده و همه جا را آلوده می کند. اگر یکی از این تخم ها به معده انسان وارد شود، مرض های گوناگونی تولید می کند. (6)


  پی­ نوشت­ ها:
  1. شيخ حر عاملى، وسائل الشيعة، ج 3، باب 12، از ابواب نجاسات، ص 415، مؤسسه آل البيت عليهم‏السلام، قم، 1409 هجرى قمرى.
  2. همان، ص 416.
  3. همان.
  4. همان.
  5. همان، ص 417.
  6. مجله المنار، سال ششم، ص 307.


  ویرایش توسط سجاد : ۱۳۹۰/۰۹/۲۰ در ساعت ۰۸:۴۴

 10. صلوات ها 14


 11. #6

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۹
  علاقه
  قران مطالعه شب راه رفتن زیر باران نجوم وبگردی عکاسی مسا
  نوشته
  204
  حضور
  1 روز 3 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  619  نقل قول نوشته اصلی توسط سجاد نمایش پست ها
  سگ، از نظر شرعي از حیوانات نجس است. دلیل نجاست سگ، روایات است (1) كه به چند نمونه از روايات اشاره مي شود:
  یک سوال : ایا کسی غیر از خدا می تواند حکم به نجس و پاکی یا حلال و حرامی چیزی بدهد ؟
  محرم راز دل شیدای خود
  کس نمی بینم زخاص و عام را


 12. صلوات ها 8


 13. #7

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۹
  علاقه
  علوم اسلامي
  نوشته
  5,554
  حضور
  153 روز 12 ساعت 38 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  27
  صلوات
  31454  نقل قول نوشته اصلی توسط مرسل نمایش پست ها
  یک سوال : ایا کسی غیر از خدا می تواند حکم به نجس و پاکی یا حلال و حرامی چیزی بدهد ؟
  با تشکر از سئوال شما سرکار مرسل گرانقدر

  روایات ائمه علیهم السلام هم تبیین کننده حکم شرعی هستند . طبق اعتقاد شیعه وقتی امامی سلام الله علیه مثلا می فرماید خون نجس است این حکم ، حکم اسلام و قانون الهی است که به زبان امام علیه السلام جاری شده است .

  البته برای تحقیق و بررسی بیشتر این مسئله می توانید به اساتید محترم انجمن کلام مراجعه فرمایید

  همیشه موفق باشید
  ویرایش توسط سجاد : ۱۳۹۰/۰۹/۲۰ در ساعت ۱۲:۱۰

 14. صلوات ها 12


 15. #8

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  همه چیز در هم
  نوشته
  565
  حضور
  8 ساعت 42 دقیقه
  دریافت
  69
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3679  با سلام و تشکر از پاسخ های استاد گرامی

  نقل قول نوشته اصلی توسط سجاد نمایش پست ها
  ز باقي مانده آبي كه خورده، نمي توان وضو گرفت. چنين آبي را دور بريز . ظرف را اول با خاك و آن گاه با آب بشوي


  این خاک آیا نجس میشه در این صورت ؟
  و اگر نجس شده چه طور خاک رو باید تطهیرش کرد ؟ با آب که باید مشکل باشه
  میشه اونو اگه خشک شده روش آب ریخت بعد خاک رو بریزیم روی زمین که بشه جزئی از زمین بعد با آفتاب تطهیر بشه ؟
  آیا خاک چون به ظرفی برخورد کرده که سگ چیزی ازش خورده عین نجاست همراه این خاکه هست ؟
  یا اینکه آیا مثل آبی که در توضیح بیان شده باید دور ریخته بشه ؟


  با تشکر و آرزوی موفقیت


 16. صلوات ها 6


 17. #9

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۰
  نوشته
  4,967
  حضور
  48 روز 12 ساعت 19 دقیقه
  دریافت
  20
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  18292  با سلام و احترام

  نقل قول نوشته اصلی توسط روشنا نمایش پست ها
  این خاک آیا نجس میشه در این صورت ؟
  نجس می شود،البته در جایی که رطوبتی در ظرف باشد که نجاست را به خاک سرایت دهد.

  نقل قول نوشته اصلی توسط روشنا نمایش پست ها
  و اگر نجس شده چه طور خاک رو باید تطهیرش کرد ؟ با آب که باید مشکل باشه میشه اونو اگه خشک شده روش آب ریخت بعد خاک رو بریزیم روی زمین که بشه جزئی از زمین بعد با آفتاب تطهیر بشه ؟
  اگر باطن خاک نجس شود،نجس می ماند و قابل تطهیر نیست،مگر اینکه استحاله صورت بگیرد و با گل شدن پاک نمی شود.

  نقل قول نوشته اصلی توسط روشنا نمایش پست ها
  آیا خاک چون به ظرفی برخورد کرده که سگ چیزی ازش خورده عین نجاست همراه این خاکه هست ؟ یا اینکه آیا مثل آبی که در توضیح بیان شده باید دور ریخته بشه ؟
  همانطور که گذشت با شرط رطوبت مسریه نجس محسوب می شود و اگر ظرف خشک را خاکمال کند، خاک نجس نمی شود.

  پی نوشت:
  استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

  ویرایش توسط نور : ۱۳۹۰/۰۹/۲۲ در ساعت ۱۹:۲۸

 18. صلوات ها 11


 19. #10

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۰
  علاقه
  بکاءالحسین
  نوشته
  206
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  704  نقل قول نوشته اصلی توسط baharloo نمایش پست ها
  باید واژه ای چون نجاست را در طول زندگی خود تحمل کند. مساله دور از عقل و کاملاً بی رحمانه نجاست سگ آنچنان همگیر شده است که اکثر مردم ، سگ ، این حیوان مهربان و باوفا را چیزی جز دشمن خود نمی دانند که باید تمام تلاش خود را در جهت نابودی آن بکار گیرند.
  یاعلی حیدر مددی

  دوست گرامی . اسلام عزیز با سگ مشکلی ندارد بلکه با سگ بازی و سگ پرستی مشکل دارد . واینکه فرمود نجس است به همین خاطر بوده است
  .

 20. صلوات ها 2


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۳/۰۴/۲۵, ۰۶:۲۴ : 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود