جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حضرت علی اکبر در کربلا چند ساله بود؟ آیا زن داشت؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  تیراندازی
  نوشته
  266
  حضور
  5 روز 7 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1192

  حضرت علی اکبر در کربلا چند ساله بود؟ آیا زن داشت؟
  سلام
  می خواستم بپرسم حضرت علی اکبر در کربل چند ساله بود؟ ازدواج کرده بود؟ در کدام کتاب سندش هست؟

 2. صلوات ها 13


 3. #2

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  10,905
  حضور
  85 روز 21 ساعت 56 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  18
  صلوات
  40426  با سلام
  سن حضرت: مرحوم مقرّم مي نويسد: علي اكبر در روز يازدهم شعبان(انيس الشيعه، سيد محمدعبدالحسين هندي كربلائي) سال 33هجري- دو سال قبل از كشته شدن عثمان(الحدايق الورديه) به دنيا آمد.
  و اين موافق است با قول ابن ادريس(ره) در «سرائر» كه فرموده: حضرت علي اكبر در خلافت عثمان چشم به دنيا گشود.
  پس در روز عاشورا آن بزرگوار 27ساله بوده و تاييد مي شود به اتفاق مورّخين و علماء علم نسب كه حضرت علي اكبر از امام سجّاد (ع) بزرگتر بوده، و امام سجّاد (ع) در روز عاشورا 23سال داشته اند، و اينكه بعضي سن آن جناب را 17يا 19سال نقل كرده اند، با اين اتفاق مغاير است، مضافاً بر اينكه شاهدي بر قول خود ندارند.
  (زندگاني قمر بني هاشم و علي اكبر، مقرم، ص 12)
  ابن شهر آشوب (ره) مي نويسد: علي اكبر هيجده سال داشت، و گفته شده 25سال بوده است.
  ( مناقب: 4/ 109)
  محدّث قمي (ره) گويد: در سن علي اكبر اختلافي عظيم است،ابن شهر آشوب و محمّد بن ابي طالب گويند؛ 18ساله بوده، و شيخ مفيد او را 19ساله دانسته
  ( ارشاد 2/ 109)،
  بنابراين از امام زين العابدين (ع) كوچك تر بوده است.
  و بعضي گويند 25ساله بوده و غير از اين هم گفته اند.
  پس علي اكبر از برادرش امام سجاد (ع) بزرگتر بود و اين اصلح و اشهر اقوال است.
  از شيخ اجل ابن ادريس در خاتمه كتاب حج نقل مي كند كه حضرت علي اكبر بزرگتر بوده، و آن جناب در زمان خلافت عثمان متولد شده است، و از جدّش اميرالمؤمنين(ع) روايت كرده است، و شعراء‌ در مدح او اشعار سروده اند.
  ابن ادريس در رد كساني كه مي گويند علي اكبر كوچك تر بوده مينويسد:‌ در اين باب بايد به خبرۀ‌ اين فن كه علماء‌ نسب و تاريخ و اخبارند، مانند زبير بن بكار رجوع نمود، و نام جمعي را مي برد كه همگي علي اكبر (ع) را بزرگتر مي دانند و بر اين قول اتفاق دارند.


  حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
  بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
  حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
  ( صفات الشيعه ص 8 )

 4. صلوات ها 12


 5. #3

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  10,905
  حضور
  85 روز 21 ساعت 56 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  18
  صلوات
  40426  مرحوم ملا هاشم مي نويسد:‌ آن حضرت 25ساله بوده كه دو سال از حضرت زين العابدين(ع) بزرگتر بوده، و احتمالاً اين قول اقوي مي باشد.
  مرحوم مقرّم و بسياري از مورّخين نقل كرده اند:‌كه حضرت علي اكبر(ع) از امام سجاد(ع) بزرگتر است. (زندگاني قمر بني هاشم و علي اكبر، مقرم ،ص 356)
  عدّه اي چون شيخ مفيد(ره) در « ارشاد» و طبرسي(ره) در«اعلام الوري» مي گويند:‌ امام سجّاد (ع) بزرگتر بوده بدون اينكه شاهدي بياورند.
  (زندگاني قمر بني هاشم و علي اكبر، مقرم، ص 16-20).
  ازدواج حضرت علي اكبر(ع) و فرزندان آن بزرگوار: اگر بگوييم آن جناب هنگام شهادت 25سال يا بيشتر داشتند حتماً‌ ازدواج كرده بودند، چون اين بزرگوار تارك اين سنّت عظيمه نخواهند بود.
  در حديثي «كافي» و «تهذيب» و «‌قرب الاسناد» روايت نموده اند كه بزنطي از حضرت رضا (ع) سئوال كرد:‌ آيا مي شود زني را با امّ ولد پدر آن زن تزويج نمود؟ فرمودند:‌ بلي، گفت: به ما خبر رسيده كه حضرت سجّاد (ع) چنين نمودند؟ يعني دختر امام حسن مجتبي(ع) و كنيز امّ ولد آن حضرت را تزويج نمودند.
  امام رضا(ع) فرمودند:‌ چنين نيست بلكه حضرت سجّاد(ع) دختر امام حسن(ع)، و نيز امّ ولد از حضرت علي اكبر(ع) كه در كربلا شهيد شده بود را تزويج نمودند. وسائل العرب: 10/111 ، مجمع البحرين: 6/127، مصباح/619).
  همچنين با توجه به زيارتنامه‌هاي حضرت به نظر مي‌رسد که ايشان نيز داراي اهل و عيال بوده‌اند.
  زيارت نامه ايشان اينگونه است: صلى الله عليک و على عترتک و اهل بيتک و آبائک و ابنائک.(كامل الزيارات/239ب 79 زيارت 18)،
  همچنين سفارش امام صادق (ع) به ابو حمزه ثمالى که فرمود: چون به قبر حضرت رسيدي، «ضع خدک على القبر! و قل: صلى الله عليک يا ابا الحسن!» که با توجه به اين فراز، ايشان فرزندى به نام حسن داشته است.به علاوه بنا بر برخى روايات، نظير روايت «احمد بن نصر بزنطي»، حضرت على اکبر(ع)، ام ولد (کنيز) داشته است و از او صاحب فرزند بوده است.
  هرچند برخى از علماى انساب تصريح کرده‌اند که از آن بزرگوار اولادى نمانده و نسل امام حسين(ع) تنها از طريق امام چهارم حضرت سجاد(ع) ادامه پيدا کرده است.

  حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
  بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
  حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
  ( صفات الشيعه ص 8 )

 6. صلوات ها 12


 7. #4

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,146
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  5472  با سپاس فراوان از رضای عزیز و زحمت کش راستین
  بنده نیز چند گزارش را نقل می کنم: مقرم ضمن اينکه سن امام سجاد عليه‏السلام را در هنگام واقعه‏ ي عاشورا بيست و سه سال مي‏داند، مي‏نويسد که مورخان و نسب شناسان بر بزرگتر بودن حضرت علي اکبر از امام سجاد عليه ‏السلام اتفاق نظر دارند.[1]
  يعقوبي در تاريخ خود مي‏نويسد: يکي از فرزندان امام حسين عليه‏ السلام علي اکبر است که در طف (کربلا) شهيد شد و مادرش ليلي دختر ابي‏مرة بن مسعود ثقفي است.[2]
  ابوالفرج اصفهاني مي‏ نويسد:ثم دعي يزيد لعنه الله بعلي بن الحسين[عليه‏السلام ]فقال له ما اسمک قال علي قال اللعين او لم يقتل الله عليا قال قد کان لي اخ اکبر مني يسمي عليا فقلتموه....[3]
  يزيد لعنة الله عليه علي بن الحسين امام زين العابدين[عليه ‏السلام ]را طلبيد، هنگامي که آمد، از او پرسيد، اسمت چيست؟ امام سجاد فرمود: علي. يزيد لعنة الله عليه گفت: آيا خداوند علي را در کربلا نکشت؟ امام فرمود: من برادر بزرگتري داشتم که نام او نيز علي بود و شما او را در کربلا شهيد کرديد....
  تستري مي‏نويسد: امام سجاد عليه ‏السلام در روز عاشورا تقريبا مردي بيست و دو ساله بود و علي اکبر از او بزرگتر بوده است، پس هيجده ساله بودن علي اکبر معقول نيست.[4]
  بعضي اصرار دارند که حضرت علي اکبر را هيجده ساله و کوچکتر از امام سجاد عليه ‏السلام معرفي کنند و در اين باره به سخنان که علي بن الحسين عليه ‏السلام استدلال مي ‏کنند و مي‏گويند: هنگامي که علي بن الحسين از پدر اجازه‏ي ميدان گرفت و به سوي دشمن حرکت کرد، امام حسين عليه ‏السلام محاسن يا انگشت خود را به سوي آسمان بلند کرد و فرمود: «اللهم اشهد علي هؤلاء القوم فقد برز اليهم غلام...» (خدايا! تو شاهد باش بر اين قوم که غلامي به مبارزه‏ي ايشان مي‏رود که...» و در اين عبارت به کلمه‏ ي «غلام» مي ‏چسبند و آن را «نوجوان» معنا مي ‏کنند. در نتيجه از نظر آنها معنا چنين مي‏شود: خدايا! تو شاهد باش که «نوجواني» به مبارزه‏ ي اين قوم مي ‏رود. و مي ‏گويند پرواض ح است که به مرد بيست و پنج تا بيست و هفت ساله غلام نمي ‏گويند.
  پاسخ:با استفاده از کلمه‏ ي غلام، چنين برداشتي به هيچ وجه درست نيست، زيرا:
  اولا- معناي غلام منحصر در «نوجوان» نيست بکله اين کلمه از لغات اضداد است و معاني مختلف و متضاد دارد.
  صفي پور در فرهنگ خود در باب الغين ماده‏ ي «غ ل م» مي‏ نويسد: غلام بالضم، کودک، مرد ميانه سال، از لغات اضداد است يا از هنگام ولادت تا آمد جواني [5] دهخدا نيز در لغت نامه‏ي خود يکي از معاني غلام را «مرد ميانسال» مي‏نويسد و مي‏ افزايد: و غلام در اصطلاح علماي رجال و درايه عبارت از شاگرد و تلميذ و تربيت يافته است. آنگاه از مقياس الهداية نقل مي‏ کند که غلام در اصطلاح رجال و دراية دلالت به هيچ کدام از مدح و ذم ندارد و مراد از غلام فلان، تلميذ او و متأدب به آداب اوست. مثلا «کشي» غلام عياشي است زيرا صاحب او بود و از وي اخذ مراتب کرده است. [6]
  در المنجد چنين آمده است: «الغلام: ج غلمة و أغلمة - الطار الشارب «العبد والأجير» (غلام: جمع آن غلمة و أغلمة و به معني جواني که تازه موي سبيلش در آمده «بنده و مزدگير».
  نفسي (ناظم الاطباء) در فرهنگ خود مي‏ نويسد: غلام: کودک، مرد ميانه سال، و از هنگام ولادت تا آمد جواني.
  «و عن الأزهري: سمعت العرب تقول المولود حين يولد ذکرا غلام و سمعتهم يقولون للکهل[7] غلام و هو فاش في کلامهم».[8]
  يعني از ازهري نقل شده است: شنيده ‏ام از عرب که به نوزاد ذکور غلام مي ‏گويند و نيز شنيده‏ام به مرد ميانسال نيز غلام مي‏گويند و اين مطلب در کلام آنان آشکار است.
  با استفاده از مراتب فوق راي کلمه ‏ي «غلام» اين معاني قابل تصور است: پسر، کودک، نوجوان، جوان، ميانسال، تربيت يافته، شاگرد، بنده و مزدبگير. پس آيا معقول است که از ميان اين همه معاني فقط به «نوجوان» تمسک جوييم و با استدلال به آن، اتفاق تاريخ نگاران و نسب شناسان و خبرگان اين فن را ناديده بگيريم؟
  آيا نمي‏توانيم «غلام» در کلام امام رابه معني جوان بگيريم و معنا چنين شود: «خدايا! تو شاهد باش که به سوي اين قوم مرد جواني مي‏رود که شبيه‏ترين مردم به رسول الله است»؟ و پرواضح است که به مرد بيست و پنج و هفت ساله جوان مي‏گويند، نه نوجوان.
  به علاوه، چرا کلمه‏ ي «غلام» در گفته‏ ي امام را به معني پسر نگيريم تا معنا شود: «خدايا! تو شاهد باش که پسري از من به سوي اين قوم مي ‏رود که شبيه‏ ترين مردم به رسول خداست»؟
  ثانيا - قرايني وجود دارد مبني بر اينکه حضرت علي اکبر نزد پدر شهيدش حضرت امام حسين عليه‏ السلام مقام بلندي داشته و در پيشگاه آن حضرت از همه ‏ي اصحاب و اهل بيت جز عمويش عباس مقدم بوده است. زيرا مورخان اتفاق نظر دارند که وقتي امام حسين عليه ‏السلام در شب عاشورا با عمرسعد براي مذاکره در يک جا جمع شدند، همه‏ ي اصحاب و اهل بيت را از خود دور کرد جز برادر بزرگوارش عباس و پسر گرانقدرش علي اکبر را، و هنگامي که صداي گريه و ناله‏ي جانسوز خاندان خود را شنيد، به برادرش عباس و فرزندش علي اکبر فرمود: «سکتاهن فلعمري ليکثر بکاؤهن»(لهوف، سید بن طاووس، ص 87 ) (شما دو نفر برويد و آنان را ساکت و آرام سازيد که به جانم سوگند، گريه‏ ي زيادي در پيش خواهند داشت). و نيز هنگامي که در روز هشتم، امام حسين عليه‏السلام به جمعي از اصحاب امر فرمود تا بروند و از رودخانه آب بياورند، پسرش علي اکبر را رهبر و فرمانده آنان قرار داد.[9]
  اين قراين و مباحث نشان مي‏دهند که حضرت علي اکبر بيست و پنج يا بيست و هفت ساله و از برادر بزرگوارش امام سجاد عليه‏السلام بزرگتر بوده است.[10]


  برگرفته از کتاب: یاران کوچک حسین، سید احمد موسوی واداقانی با تلخیص و اضافه
  [1] - علی اکبر، ص 12.

  [2] - یعقوبی، تاریخ یعقوبی، ج 2، صص 246 – 247 .

  [3] - ابوالفرج اصفهانی، مقاتل الطالبیین، ص 80 .

  [4] - تستری، قاموص الرجال، ج 6، ص 461 .

  [5] - عبدالرحیم بن عبدالکریم صفی پور، منتهی الارب فی لغة العرب .

  [6] - دهخدا، لغت نامه، ماده ی «غلام» .

  [7] - کهل مرد دو موی یعنی سیاه و سپید موی باوقار و یا مرد میانه سال و یا آنکه از سی و یا سی و چها رگذشته باشد تا 51. (فرهنگ نفیسی، ج 4، ماده کهل»

  [8] - فرهنگ نفیسی، ج 4، ماده ی «غلام» .

  [9] - عبدالرزاق موسوی مقرم، علی اکبر، ص 12 .

  [10] -همان، ص 16- 20 .

  اگر نور چشم شما بدلیل مطالعه زیاد و یا کار با اینترنت کم شده این آیه را زیاد بخوانید : فَجَعَلْناهُ سَميعاً بَصيراً (انسان2)
  اگر می خواهید پس از مطالعه آنچه را می خوانید در ذهنتان نقش ببندد، این آیه را پس از آن بخوانید: لَهُمْ دارُ السَّلامِ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَ هُوَ وَلِيُّهُمْ بِما كانُوا يَعْمَلُونَ (انعام127)

 8. صلوات ها 10


 9. #5

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,146
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  5472  در ادامه سندی که جناب رضا فرموده بودند در وسائل الشیعه آمده است، به عرض می رسانم که این حدیث در کتابهای متقدم نیز به چشم می خورد: در «کافي»و «قرب الأسناد» روايت نموده که امام رضا عليه‏السلام فرمودند: چنين نيست بلکه حضرت سجاد عليه ‏السلام دختر امام حسن، و نيز ام‏ ولد از حضرت علي‏اکبر عليه‏السلام - که در کربلا شهيد شده بود - را تزويج نمودند.[1]

  [1] - عبدالله بن جفر حمیری (قرن 3ق)، قرب الاسناد، تهران، نینوی، ص 163؛ کلینی(329ق)، کافی، تهران، اسلامیه، 1365ش، ج 5، ص 361.

  اگر نور چشم شما بدلیل مطالعه زیاد و یا کار با اینترنت کم شده این آیه را زیاد بخوانید : فَجَعَلْناهُ سَميعاً بَصيراً (انسان2)
  اگر می خواهید پس از مطالعه آنچه را می خوانید در ذهنتان نقش ببندد، این آیه را پس از آن بخوانید: لَهُمْ دارُ السَّلامِ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَ هُوَ وَلِيُّهُمْ بِما كانُوا يَعْمَلُونَ (انعام127)

 10. صلوات ها 9


 11. #6

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  علاقه
  تاریخ و شعر
  نوشته
  3,307
  حضور
  50 روز 14 ساعت نامشخص
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10767  علاّمه سيد ابراهيم موسوي زنجاني عقيده دارد که علي اکبر فرزند نداشته ولي کنيه اش ابوالحسن بوده است.(1) اما علاّمه مقرم احتمال داده که علي اکبر فرزندي به نام حسن داشته و شاهد بر اين ادعا را روايت احمد بن ابي نصر بزنطي مي داند.(2) اين فرزند رشيد امام حسين(عليه السلام) به لقب اکبر معروف گرديد و اين لقب به دليل فزوني سن او، از امام سجاد(عليه السلام) است.
  این نیز گزارشی که است که تاییدمی کند علی اکبر در مدینه منزل داشته است
  گروهي از مردم مدينه که نسبت به پيامبر شوق و علاقه داشتند و با ارتحال آن خورشيد پر فروغ و ابدي، در اندوهي ژرف به سر مي بردند، گاهي دسته دسته به منزل علي اکبر مي رفتند و به شوق سيد پيامبران او را زيارت مي کردند. علي اکبر هم با کرامت خاصي از آنان پذيرايي مي نمود و وسايل ميهمان نوازي را به وجه احسن تدارک مي ديد.
  (3)
  1 . وسيلة الدارين في انصار الحسين، ص285
  2 . علامه مقرّم، علي اکبر، صص21 ـ
  3. محمدعلي عابدين، علي بن الحسين الأکبر، ص42 ; علامه سيد هبة الدين شهرستاني بغدادي، نهضة الحسين، ص90


 12. صلوات ها 8


 13. #7
  گل ليلا آنلاین نیست. مدير نشريات الكترونيك و نرم افزارهاي ديني

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  برنامه نويسي - شناخت ائمه اطهار(ع) - تبليغ دين
  نوشته
  2,970
  حضور
  116 روز 23 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  262
  آپلود
  33
  گالری
  495
  صلوات
  37351  به مناسبت میلاد با سعادت حضرت علی اکبر(ع) این تاپیک در اسکرول سایت قرار گرفت.
  این عید بزرگ بر همه شما جوانان اسک دینی مبارک باد.

  حضرت علی اکبر در کربلا چند ساله بود؟ آیا زن داشت؟

 14. صلوات ها 4


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود