دلیل آفرینش زمین از زبان علی بن ابیطالب: ابوذر و سلمان و مقداد و عمار

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دلیل آفرینش زمین از زبان علی بن ابیطالب: ابوذر و سلمان و مقداد و عمار

حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ عُمَرَ الْبَغْدَادِيُّ الْحَافِظُّ قَالَ حَدَّثَنِي أَحْمَدُ بْنُ الْحَسَنِ بْنِ عَبْدِ الْكَرِيمِ أَبُو عَبْدِاللَّهِ قَالَ حَدَّثَنِي عَتَّابٌ يَعْنِي ابْنَ صُهَيْبٍ قَالَ حَدَّثَنَا عِيسَى بْنُ‏ عَبْدِ اللَّهِ الْعُمَرِيُّ قَالَ حَدَّثَنِي أَبِي عَنْ أَبِيهِ عَنْ جَدِّهِ عَنْ عَلِيٍّ قَالَ خُلِقَتِ الْأَرْضُ لِسَبْعَةٍ بِهِمْ يُرْزَقُونَ وَ بِهِمْ يُمْطَرُونَ وَ بِهِمْ يُنْصَرُونَ أَبُو ذَرٍّ وَ سَلْمَانُ وَ الْمِقْدَادُ وَ عَمَّارٌ وَ حُذَيْفَةُ وَ عَبْدُ اللَّهِ بْنُ مَسْعُودٍ قَالَ عَلِيٌّ وَ أَنَا إِمَامُهُمْ وَ هُمُ الَّذِينَ شَهِدُوا الصَّلَاةَ عَلَى فَاطِمَةَ

الخصال، جلد دوم، صفحه سیصد و شصت

عيسى بن عبدالله العمرى از پدرانش از على نقل مى‏كند كه فرمود: زمين به خاطر هفت نفر آفريده شده و مردم به خاطر آنان روزى مى ‏خورند و به خاطر آنان باران بر آنان مى ‏بارد و پيروز مى ‏شوند: ابوذر و سلمان و مقداد و عمّار و حذيفه و عبدالله بن مسعود و فرمود: و من پيشواى آنان هستم و آنان همان كسانى هستند كه در نماز بر جنازه فاطمه شركت داشتند.

دلیل آفرینش زمین از زبان علی بن ابیطالب: ابوذر و سلمان و مقداد و عمار و حذيفه و عبدالله بن مسعود و خودش

دوست من مگر انتظار داشتی از علل زمین شناختی و کیهانشناختی به وجود آمدن زمین و سایر کرات سخن بگوید؟؟ از این گونه قصه ها و افسانها تقریبا در نزد تمامی ملل و سرزمینهای دیگر یافت می شود. این موارد را در اسطوره شناسی ( Mythology )بررسی می کنند.

sosme;5052 نوشت:
حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ عُمَرَ الْبَغْدَادِيُّ الْحَافِظُّ قَالَ حَدَّثَنِي أَحْمَدُ بْنُ الْحَسَنِ بْنِ عَبْدِ الْكَرِيمِ أَبُو عَبْدِاللَّهِ قَالَ حَدَّثَنِي عَتَّابٌ يَعْنِي ابْنَ صُهَيْبٍ قَالَ حَدَّثَنَا عِيسَى بْنُ‏ عَبْدِ اللَّهِ الْعُمَرِيُّ قَالَ حَدَّثَنِي أَبِي عَنْ أَبِيهِ عَنْ جَدِّهِ عَنْ عَلِيٍّ قَالَ خُلِقَتِ الْأَرْضُ لِسَبْعَةٍ بِهِمْ يُرْزَقُونَ وَ بِهِمْ يُمْطَرُونَ وَ بِهِمْ يُنْصَرُونَ أَبُو ذَرٍّ وَ سَلْمَانُ وَ الْمِقْدَادُ وَ عَمَّارٌ وَ حُذَيْفَةُ وَ عَبْدُ اللَّهِ بْنُ مَسْعُودٍ قَالَ عَلِيٌّ وَ أَنَا إِمَامُهُمْ وَ هُمُ الَّذِينَ شَهِدُوا الصَّلَاةَ عَلَى فَاطِمَةَ

الخصال، جلد دوم، صفحه سیصد و شصت

عيسى بن عبدالله العمرى از پدرانش از على نقل مى‏كند كه فرمود: زمين به خاطر هفت نفر آفريده شده و مردم به خاطر آنان روزى مى ‏خورند و به خاطر آنان باران بر آنان مى ‏بارد و پيروز مى ‏شوند: ابوذر و سلمان و مقداد و عمّار و حذيفه و عبدالله بن مسعود و فرمود: و من پيشواى آنان هستم و آنان همان كسانى هستند كه در نماز بر جنازه فاطمه شركت داشتند.

دلیل آفرینش زمین از زبان علی بن ابیطالب: ابوذر و سلمان و مقداد و عمار و حذيفه و عبدالله بن مسعود و خودش

سلام علیکم
اولا این رویه ای که در پیش گرفتید رویه اخباری هاست .
دوما سند این حدیث باید بررسی بشود
سوما باید دید که منظور ازاین حدیث چه بوده است که کار شما هم نیست کار منم نیست کار فقیه است.
در احادیث دیگر داریم که علت افرینش اهل البیت هستند (رجوع کنید به حدیث کسا)

الخصال ج‏2 361 ما روي من طريق العامة أن الأرض خلقت لسبعة ..... ص : 360
ما روي من طريق العامة أن الأرض خلقت لسبعة
50 حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ عُمَرَ الْبَغْدَادِيُّ الْحَافِظُّ قَالَ حَدَّثَنِي أَحْمَدُ بْنُ الْحَسَنِ بْنِ عَبْدِ الْكَرِيمِ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ قَالَ حَدَّثَنِي عَتَّابٌ يَعْنِي ابْنَ صُهَيْبٍ قَالَ حَدَّثَنَا عِيسَى بْنُ‏
الخصال، ج‏2، ص: 361
عَبْدِ اللَّهِ الْعُمَرِيُّ قَالَ حَدَّثَنِي أَبِي عَنْ أَبِيهِ عَنْ جَدِّهِ عَنْ عَلِيٍّ ع قَالَ خُلِقَتِ الْأَرْضُ لِسَبْعَةٍ بِهِمْ يُرْزَقُونَ وَ بِهِمْ يُمْطَرُونَ وَ بِهِمْ يُنْصَرُونَ أَبُو ذَرٍّ وَ سَلْمَانُ وَ الْمِقْدَادُ وَ عَمَّارٌ وَ حُذَيْفَةُ وَ عَبْدُ اللَّهِ بْنُ مَسْعُودٍ قَالَ عَلِيٌّ ع وَ أَنَا إِمَامُهُمْ وَ هُمُ الَّذِينَ شَهِدُوا الصَّلَاةَ عَلَى فَاطِمَةَ ع‏
قال مصنف هذا الكتاب رضي الله عنه معنى قوله خلقت الأرض لسبعة نفر ليس يعني من ابتدائها إلى انتهائها و إنما يعني بذلك أن الفائدة في الأرض قدرت في ذلك الوقت لمن شهد الصلاة على فاطمة ع و هذا خلق تقدير لا خلق تكوين‏

خصال-ترجمه جعفرى ج‏2 37 آنچه از طريق اهل سنت نقل شده كه زمين به خاطر هفت نفر آفريده شده است ..... ص : 37
مصنف اين كتاب مى‏گويد: معناى سخن آن حضرت كه زمين به خاطر هفت نفر آفريده شده، اين نيست كه از آغاز تا پايان آن، بلكه منظور اين است كه فايده دادن زمين در آن زمان خاص براى آنان كه در نماز حضرت فاطمه (ع) شركت كردند، مقدر شده است و اين آفرينش تقديرى است و نه تكوينى.

موضوع قفل شده است