بررسی برخی ازشخصیت های موجود در روایات اصول کافی

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بررسی برخی ازشخصیت های موجود در روایات اصول کافی

با سلام و عرض تسلیت:Sham: خدمت کاشناسان و کاربران گرامی

در روایات اصول کافی الفاظ خاصی اورده شده از جمله عده من اصحابنا در این روایت

[=&quot]عِدَّةٌ مِنْ أَصْحَابِنَا[/][=&quot] عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ عَلِيِّ بْنِ حَدِيدٍ عَنْ مُرَازِمٍ قَالَ قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ ع عَلَيْكُمْ بِالصَّلَاةِ فِي الْمَسَاجِدِ وَ حُسْنِ الْجِوَارِ لِلنَّاسِ وَ إِقَامَةِ الشَّهَادَةِ وَ حُضُورِ الْجَنَائِزِ إِنَّهُ لَا بُدَّ لَكُمْ مِنَ النَّاسِ إِنَّ أَحَداً لَا يَسْتَغْنِي عَنِ النَّاسِ حَيَاتَهُ وَ النَّاسُ لَا بُدَّ لِبَعْضِهِمْ مِنْ بَعْضٍ .
منظور از عده من اصحابنا چه شخصیت های می باشد و این افراد تا چه اندازه مورد اعتماد و وثوق هستند؟
[/]

[=&quot]1. [/][=tahoma][=&quot]عَلِيُّ بْنُ إِبْرَاهِيمَ عَنْ أَبِيهِ عَن ابن أَبِي عُمَيْرٍ وَ مُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنِ ابْنِ أَبِي عُمَيْرٍ عَنْ سَيْفِ بْنِ عَمِيرَةَ عَنْ أَبِي حَمْزَةَ عَنْ أَبِي جَعْفَر ع قَالَ عَالمٌ يُنْتَفَعُ بِعِلْمِهِ أَفْضَلُ مِنْ سَبْعِينَ أَلْفَ عَابد.[/][/]
محمد بن یحیی که در سند این روایت آمده مورد وثوق هست و چه شخصیتی داشتند؟
[=tahoma][=&quot][/][/][=&quot][/]
[=&quot] [/]

[=&quot]1. [/][=tahoma][=&quot]عَلِيُّ بْنُ إِبْرَاهِيمَ عَنْ أَبِيهِ عَنِ ابْنِ أَبِي عُمَيْرٍ عَنْ بَعْضِ الْحَلَبِيِّينَ عَنْ‏ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ مُسْكَانَ عَنْ رَجُلٍ مِنْ أَهْلِ الْجَبَلِ لَمْ يُسَمِّهِ قَالَ قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ ع عَلَيْكَ بِالتِّلَادِ وَ إِيَّاكَ وَ كُلَّ مُحْدَثٍ لَا عَهْدَ لَهُ وَ لَا أَمَانَ وَ لَا ذِمَّةَ وَ لَا مِيثَاقَ وَ كُنْ عَلَى حَذَرٍ مِنْ أَوْثَقِ النَّاسِ عِنْدَكَ
[/]
[/]
[=tahoma][=&quot]
[/]
[/]
ابن ابی عمیر چه کسی بود؟
[=tahoma][=&quot][/][/][=&quot][/]

قاصدک;166551 نوشت:
با سلام و عرض تسلیت:sham: خدمت کاشناسان و کاربران گرامی

در روایات اصول کافی الفاظ خاصی اورده شده از جمله عده من اصحابنا در این روایت

[=&quot]عِدَّةٌ مِنْ أَصْحَابِنَا[/][=&quot] عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ عَلِيِّ بْنِ حَدِيدٍ عَنْ مُرَازِمٍ قَالَ قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ ع عَلَيْكُمْ بِالصَّلَاةِ فِي الْمَسَاجِدِ وَ حُسْنِ الْجِوَارِ لِلنَّاسِ وَ إِقَامَةِ الشَّهَادَةِ وَ حُضُورِ الْجَنَائِزِ إِنَّهُ لَا بُدَّ لَكُمْ مِنَ النَّاسِ إِنَّ أَحَداً لَا يَسْتَغْنِي عَنِ النَّاسِ حَيَاتَهُ وَ النَّاسُ لَا بُدَّ لِبَعْضِهِمْ مِنْ بَعْضٍ .[/]
[=&quot]منظور از عده من اصحابنا چه شخصیت های می باشد و این افراد تا چه اندازه مورد اعتماد و وثوق هستند؟[/]

با سلام

عده من اصحابنا وقتی از احمد بن محمد بن عیسی نقل می کنند عبارتند از:محمد بن یحیی- علی بن موسی الکمیدانی-داوود بن کوره-علی بن ابراهیم-احمد بن ادریس
وقتی از احمد بن محمد بن خالد برقی نقل می کنند عبارتند از:علی بن ابراهیم-علی بن محمد بن عبدلله بن امیه-علی بن محمد بن عبدالله بن اذینه-علی بن حسین سعدابادی
وقتی از سهل بن زیاد نقل می کنند عبارتند از:علی بن محمد بن ابراهیم علان- محمد بن ابی عبدالله-محمد بن الحسن-محمد بن عقیل الکلینی

الفائدة الثالثة

قال الشيخ الصدوق محمد بن يعقوب الكليني في كتابه الكافي في اخبار كثيرة عدة من أصحابنا عن أحمد بن محمد بن عيسى قال والمراد بقولي عدة من أصحابنا
محمد بن يحيى وعلي بن موسى الكمنداني وداود بن كوره وأحمد بن ادريس وعلى بن إبراهيم بن هاشم

وقال كلما ذكرته في كتابي المشار اليه

عدة من اصحابنا عن أحمد بن محمد بن خالد البرقي فهم علي بن إبراهيم وعلي بن محمد بن عبدالله بن اذينه وأحمد بن عبدالله بن امية وعلي بن الحسن

قال وكلما ذكرته في كتابى المشار اليه عدة من أصحابنا عن سهل بن زياد فهم على بن محمد بن علان ومحمد بن أبي عبدالله ومحمد بن الحسن ومحمد بن عقيل الكليني.(خلاصه الاقوال علامه حلی)

قاصدک;166552 نوشت:
[=&quot]1. [/][=tahoma][=&quot]عَلِيُّ بْنُ إِبْرَاهِيمَ عَنْ أَبِيهِ عَن ابن أَبِي عُمَيْرٍ وَ مُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنِ ابْنِ أَبِي عُمَيْرٍ عَنْ سَيْفِ بْنِ عَمِيرَةَ عَنْ أَبِي حَمْزَةَ عَنْ أَبِي جَعْفَر ع قَالَ عَالمٌ يُنْتَفَعُ بِعِلْمِهِ أَفْضَلُ مِنْ سَبْعِينَ أَلْفَ عَابد.[/][/]
محمد بن یحیی که در سند این روایت آمده مورد وثوق هست و چه شخصیتی داشتند؟

با سلام
از نظر رجالیون وی ثقه می باشد.نجاشی از رجالیون بزرگ شیعه درباره وی می نویسد: محمد بن يحيى أبو جعفر العطار القمي شيخ أصحابنا في زمانه ثقة عين كثير الحديث. له كتب منها: كتاب مقتل الحسين [عليه السلام‏] و كتاب النوادر أخبرني عدة من أصحابنا عن ابنه أحمد عن أبيه بكتبه. ( رجال‏النجاشي/باب‏الميم/353)

قاصدک;166554 نوشت:
[=&quot]1. [/][=tahoma][=&quot]عَلِيُّ بْنُ إِبْرَاهِيمَ عَنْ أَبِيهِ عَنِ ابْنِ أَبِي عُمَيْرٍ عَنْ بَعْضِ الْحَلَبِيِّينَ عَنْ‏ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ مُسْكَانَ عَنْ رَجُلٍ مِنْ أَهْلِ الْجَبَلِ لَمْ يُسَمِّهِ قَالَ قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ ع عَلَيْكَ بِالتِّلَادِ وَ إِيَّاكَ وَ كُلَّ مُحْدَثٍ لَا عَهْدَ لَهُ وَ لَا أَمَانَ وَ لَا ذِمَّةَ وَ لَا مِيثَاقَ وَ كُنْ عَلَى حَذَرٍ مِنْ أَوْثَقِ النَّاسِ عِنْدَكَ [/]
[/]

ابن ابی عمیر چه کسی بود؟

با سلام
ایشان یکی از موثقترین راویان شیعی می باشد که بسیار باتقوا و عابد بوده است.کشی در رجال خود او را در زمره اصحاب اجماع یاد کرده است.شیخ طوسی درباره او می نویسد:كان من أوثق الناس عند الخاصة و العامة و أنسكهم نسكا و أورعهم و أعبدهم‏
نام او محمّد پسر زیاد و كنیه وی أبو أحمد أزدی است. بیشتر با كنیه پدرش او را می خوانند و به ابن أبی عمیر شهرت دارد. وی از یاران و صحابه امام كاظم و امام رضا و امام جواد علیهم السلام است و در سال 217 ه ق درگذشت. شیعه و اهل سنت او را مورد اطمینان دانسته اند. او از اصحاب اجماع است و یكی از راویان اصلی اصول أربعمائه به شمار می رود. وی عابدترین و پرهیزكارترین مردم زمانش بود. جاحظ ـ دانشمند معروف أهل سنت ـ در برتری مردم قحطان بر عدنان، از ابن أبی عمیر نام می برد وبدین وسیله افتخار می كند.
محمد بن ابی عمیر در بیان كردن روایت بسیار دقیق بود و با آنكه از دانشمندان اهل سنت، روایات بسیاری شنیده بود، اما هیچ گاه از آنان روایت نقل نمی كرد، تا مبادا سخن آنان با گفتار ائمه علیهم السلام آمیخته شود. هارون الرشید، او را مجبور كرد تا اسامی شیعیان امام كاظم علیه السلام را افشا كند و یا قضاوت برخی از شهرها را قبول كند، اما نپذیرفت. به همین جهت او را تازیانه زد و به زندان افكند. در این مدت خواهرش كتابهای وی را ـ كه 94 جلد برشمرده اند ـ در درون زمین پنهان كرد كه تمام آنها از میان رفته است.
وی بسیار عابد بود و گاهی اوقات بعد از نماز صبح سر به سجده می گذاشت و ظهرهنگام سر از سجده بر می داشت.
ابن أبی عمیر بزّاز و ثروتمند بود و چون پس از چهارسال از زندان خارج شد، اندوخته ای نداشت و همه ثروت خود را از دست داده بود. در این هنگام شخصی كه به او بدهكار بود، خانه اش را فروخت و ده هزار درهم برای او آورد، ولی محمّد آن را نپذیرفت و گفت: با آنكه به یك درهم آن هم محتاجم امّا امام صادق علیه السلام فرمود: مرد بدهكار را به جهت بدهی اش نباید از خانه بیرون كرد.
برخی از كتابهای وی عبارتند از: الاحتجاج فی الامامه، الكفر والإیمان، اختلاف الحدیث و... بزرگانی چون أبوبصیر، أبان بن عثمان و جمیل بن درّاج از مشایخ واساتید او هستند و بسیاری مانند أبو عبدالله برقی، ابراهیم بن هاشم و محمد بن عیسی از او روایت شنیده اند.

با عرض سلام و تشکر از استاد گرامی جناب رسا
در این روایت آمده: عده من اصحابنا عن احمد بن محمد رفعه الی ابی عبدالله .....
منظور از رفعه چه می باشد؟

با سلام

سوالی پرسیده بودند در باره شخصیت :

(محمد) بن يحيى أبوجعفر العطار القمى شيخ من أصحابنا في زمانه ثقة عين كثير الحديث.

119 - (محمد) بن يحيى بن سليمان بالياء بعد اللام الخثعمي أخو مغلس كوفي ثقة روى عن أبي عبدالله عليه السلام.

120 - (محمد) بن يحيى الخزاز بالخاء المعجمة والزاي قبل الالف وبعدها كوفي روى عن أصحاب أبي عبدالله عليه السلام عين ثقة.

32 - (محمد) بن يحيى المغادي ضعيف.

35 - (محمد) بن يحيى الرهني بالراء يرمي بالتفويض.

بنابراین بستگی دارد در کدام سند واقع شود.

با سلام
من در این روایت به محمد بن یحیی برخوردکردم ...
محمد بن یحیی
عن احمد بن محمد عن ابی عمیر عن سیف بن عمیره عن ابی حمزه عن ابی جعفرع قال ینتفع یعلمه افضل من سبعین الف عابد
.

در این روایت آمده
علی بن ابراهیم
عن ابیه عن ابن ابی عمیر عمن ذکره عن ابی عبدالله ع فی قوله الله عزوجل انا راک من المحسنین قال کان یوسع المجلس و یستقرض للمحتاج و یعین الضعیف
.
در مورد این شخص فرنودند :عمن ذکره معلوم نیست چه کسی است اما چون ابن ابی عمیر راوی است تقریبا موثق است.
یعنی شخصیتش نامعلومه ؟

علی بن ابراهیم عن ابیه چه کسی هستند؟

نقل قول:
علی بن ابراهیم ثقه جلیل و پدرش هم ثقه هستند .

من یک جواب کامل تر از این شخصیت میخواستم. علی بن ابراهیم قمی منظور است در اینجا؟

قاصدک;166664 نوشت:
با عرض سلام و تشکر از استاد گرامی جناب رسا
در این روایت آمده: عده من اصحابنا عن احمد بن محمد رفعه الی ابی عبدالله .....
منظور از رفعه چه می باشد؟

با سلام
در علم درايه الحدیث به حدیثی که از وسط یا آخر آن،یک یا چند نفر از روات افتاده باشند لکن راوی تصریح به رفع نماید حدیث مرفوع گفته می شود.(با این معنا،حدیث داخل در اقسام مرسل بالمعنی الاعم قرار میگیرد)
گاهی نیز به حدیثی که در آخر به معصوم اضافه و انتساب یابد (یعنی اخر سند به معصوم وصل گردد)حدیث مرفوع گفته می شد چه سند حدیث مقطوع یا مرسل باشد یا مسند.(معنای دوم استعمالش بیشتر است)
اما در کتب فقه بیشتر معنای اول استعمال می شود.

قاصدک;166698 نوشت:
علی بن ابراهیم عن ابیه چه کسی هستند؟

من یک جواب کامل تر از این شخصیت میخواستم. علی بن ابراهیم قمی منظور است در اینجا؟

با سلام
بله
وی از مشایخ کلینی است که تعداد روایات کلینی از او بالغ بر 7068 مورد می گردد.او بیشتر احادیث خود را از پدرش نقل می کند که بالغ بر 6214 مورد است.نجاشی درباره او می گوید:او در حدیث موثق و معتمد است و مذهب صحیح دارد و احادیث بسیاری نقل کرده است.
کتابهای او عبارتند از:کتاب تفسیر -کتاب مغازی - کتاب مناقب و ...
آرامگاه وی در قم قرار دارد

خیر البریه;166689 نوشت:

با سلام

سوالی پرسیده بودند در باره شخصیت :

(محمد) بن يحيى أبوجعفر العطار القمى شيخ من أصحابنا في زمانه ثقة عين كثير الحديث.

119 - (محمد) بن يحيى بن سليمان بالياء بعد اللام الخثعمي أخو مغلس كوفي ثقة روى عن أبي عبدالله عليه السلام.

120 - (محمد) بن يحيى الخزاز بالخاء المعجمة والزاي قبل الالف وبعدها كوفي روى عن أصحاب أبي عبدالله عليه السلام عين ثقة.

32 - (محمد) بن يحيى المغادي ضعيف.

35 - (محمد) بن يحيى الرهني بالراء يرمي بالتفويض.

بنابراین بستگی دارد در کدام سند واقع شود.

با سلام
در این سند منظور محمد بن یحیی عطار است که از احمد بن محمد بن عیسی نقل می کند و کلینی نیز بی واسطه از او نقل می کند.در حقیقت سند به این صورت است:

علي بن إبراهيم عن أبيه عن ابن أبي عمير عن سيف بن عميرة عن أبي حمزة عن أبي جعفر ع قال

محمد بن يحيى عن أحمد بن محمد عن ابن أبي عمير عن سيف بن عميرة عن أبي حمزة عن أبي جعفر ع قال
موضوع قفل شده است