وَالسَّابِقُونَ السَّابِقُونَ؟؟چه کسانی هستند؟

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
وَالسَّابِقُونَ السَّابِقُونَ؟؟چه کسانی هستند؟

سلام
عرض ادب و احترام
وَالسَّابِقُونَ السَّابِقُونَ؟؟چه کسانی هستند؟ تعداشان چند نفر است؟

وَالسَّابِقُونَ السَّابِقُونَ ﴿10﴾

آنانند همان مقربان [خدا] (11)
أُوْلَئِكَ الْمُقَرَّبُونَ ﴿11﴾

در باغستانهاى پر نعمت (12)
فِي جَنَّاتِ النَّعِيمِ ﴿12﴾

گروهى از پيشينيان (13)
ثُلَّةٌ مِّنَ الْأَوَّلِينَ ﴿13﴾

و اندكى از متاخران (14)
وَقَلِيلٌ مِّنَ الْآخِرِينَ ﴿14﴾

بر تختهايى جواهرنشان (15)
عَلَى سُرُرٍ مَّوْضُونَةٍ ﴿15﴾

این آیات به چه کسانی اشاره دارد و سابقون چه کسانی هستند؟
دیشب یه کارشناس تو تلویزون می گفت سابقون فقط 13 نفر هستند ایا این درسته؟
با تشکر

سلام بنظرم درست نيست عده اي از پيشينان و قليلي از اخر زمان معقولانه است كه اينقدر تعداد كم نباشه كم نيستند كساني كه مقرب درگاه الهي اند نمونه اش شهدا

من صحبتهی کارشناس را نشنیدم شاید اما شاید درمورد وموضوع خاصی منظورش بوده والا تعیین عدد برای سابقون درهمه دورانها خطاست

با سلام

مفسر بزرگ علامه طباطبایی رحمه الله گوید :

در تفسير قمى است كه راجع به آيه (اذا وقعت الواقعه ليس لوقعتها كاذبة ) فرمود: در وقوع قيامت كذبى نيست بلكه حق است ، و خافضه دشمنان خدا را پايين مى آورد و (رافعه ) اولياى خدا را بلند مى كند، (اذا رجت الارض رجا)، فرمود: يعنى ابعاض زمين به يكديـگـر كوفته مى شود (و بست الجبال بسا)، يعنى كوهها از ريشه كنده مى شوند، (فكانت هباء منبثا) فرمود: (هباء) آن ذره هايى است كه هنگام تابش نور خورشيد از پنجره به درون خانه ، ستون نورش ديده مى شود، (و كنتم ازواجا ثلثة )، يعنى در روز قيامت شما مردم سه دسته خواهيد بود، اول اصحاب ميمنه ، و چه اصحاب ميمنه اى ، و دوم اصحاب مشئمه ، و چه اصحاب مشئمه اى ، و سابقين (در عمل خيرسابقين در مغفرت و رحمتند، و) جلوتر از هر كس ديگر به بهشت در مى آيند.
مؤ لف : اين كه فرمود: (جلوتر از هر كس ديگر به بهشت در مى آيند) تفسير سابقين دوم است .
و در الدر المنثور است كه : عبد بن حميد و ابن جرير و ابن منذر، از على بن ابى طالب (عليه السلام ) روايت كرده كه فرمود: (هباء منبث ) عبارت است از ذرات سرگردان در فضا و (هباء منثور) به معناى غبارى است كه در ستون شعاع خورشيد تابيده از پنجره ديده مى شود.
و نيز در همان كتاب آمده كه ابن مردويه از ابن عباس روايت كرده كه در تفسير جمله (و السابقون السابقون ) گـفته : اين آيه درباره حزقيل مؤ من آل فرعون ، و حبيب نجار،داستانش در سوره يس آمده ، و على بن ابى طالب (عليه السلام ) نازل شده ، كه هر يك از آنان پيشگام امت خود بوده ، و على از همه آنان افضل است .
و در مجمع البيان از ابى جعفر (عليه السلام ) روايت كرده كه فرمود: سابقين چهار كس هستند: اول پسر آدم ، كه به دست برادرش ‍ كشته شد، و دوم پيشگام امت موسى بود، كه همان مؤ من آل فرعون است ، سوم پيشگام امت عيسى ، يعنى حبيب نجار است ، و چهارم پيشگام امت اسلام ، يعنى على بن ابى طالب (عليه السلام ) است .
مؤ لف : اين معنا در روضة الواعظين از امام صادق (عليه السلام ) نيز روايت شده .
و شيخ طوسى در امالى خود به سندى كه از ابن عباس دارد از او روايت كرده كه گفت :
از رسول خدا (صلى اللّه عليه و آله وسلم ) معناى آيه شريفه (و السابقون السابقون اولئك المقربون فى جنات النعيم ) را پـرسيدم ، فرمود: جبرئيل به من گفت : اينان عبارتند از على ، و شيعيان او، آرى على و شيعيانش جلوتر از هر كس ديگر به بهشت در مى آيند و كرامت و احترامى كه نزد خدا دارند مقرب درگاه خدايند.
و در كمال الدين به سند خود از خيثمه جعفى از امام ابى جعفر (عليه السلام ) روايت كرده كه در ضمن حديثى فرمود: (السابقون السابقون ) ماييم ، و آخرون هم كه درباره اش فرموده : (و قليل من الاخرين ) ما هستيم .
و در عيون در باب (ما جاء عن الرضا (عليه السلام ) من الاخبار المجموعة ) به سند خود از على (عليه السلام ) روايت آورده كه فرمود: آيه شريفه (و السابقون السابقون اولئك المقربون ) درباره من نازل شده است .

و در مجمع البيان در ذيل همين آيه از على (عليه السلام ) نقل كرده كه فرمود: منظور سبقت گرفتن به انجام نمازهاى پنجگانه است .

واز طریق عامه :

فى كل قرن من أمتى سابقون (الحكيم ، وأبو نعيم عن ابن عمرو)

ذكره الحكيم (1/369) ، وأخرجه أبو نعيم فى الحلية (1/8) . وأخرجه أيضًا : الديلمى (3/140 رقم 4375)

[=&quot]به نام یگانه هستی بخش
[=&quot]

[=&quot]با عرض تسیلت ایام شهادت اباعبدالله الحسین(علیه السلام)
[=&quot]

[=&quot]«وَ السَّابِقُونَ السَّابِقُون» (و پيشگامان پيشگامند) سوره واقعه،آیه10.
[=&quot]

" [=&quot]سابقون" كسانى هستند كه نه تنها در ايمان پيشگامند، كه در اعمال خير و صفات و اخلاق انسانى نيز پيشقدمند، آنها" اسوه" و" قدوه" مردمند، و امام و پيشواى خلقند، و به همين دليل مقربان درگاه خداوند بزرگند.

[=&quot]

[=&quot]بنا بر اين اگر بعضى از مفسران پيشگام بودن آنها را تنها به سبقت در طاعة اللَّه (اطاعت خدا) يا نمازهاى پنجگانه، يا جهاد، يا هجرت، يا توبه، و امثال آن تفسير كرده‏اند، هر كدام گوشه‏اى از اين مفهوم وسيع را مورد توجه قرار داده‏اند، و گرنه اين كلمه اينها و غير اينها از خيرات و بركات را شامل مى ‏شود، و نيز اگر در روايات اسلامى گاه" سابقون" به چهار نفر" هابيل" و" مؤمن آل فرعون" و" حبيب نجار" كه هر كدام در امت خود پيشگام بودند، و همچنين امير مؤمنان على بن ابى طالب ع كه نخستين مسلمان از مردان بود تفسير شده، در حقيقت بيان مصداقهاى روشن آن است، و به معنى محدود ساختن مفهوم آيه نيست.

[=&quot]

[=&quot]در حديث ديگرى آمده است كه رسول خدا فرمود:

[=&quot]ا تدرون من السابقون الى ظل اللَّه يوم القيامة؟:

" [=&quot]آيا مى‏ دانيد چه كسانى پيشگامان به سوى سايه لطف پروردگار در قيامتند"؟! اصحاب عرض كردند: خدا و رسولش آگاهتر است،

[=&quot]

[=&quot]فرمود:[=&quot] الذين اذ اعطوا الحق قبلوه، و اذا سالوه بذلوه، و حكموا للناس كحكمهم لانفسهم:

" [=&quot]آنها كسانى هستند كه وقتى حق به آنها داده شود پذيرا مى‏گردند، و هنگامى كه از حق سؤال شوند آن را در اختيار مى‏گذارند، و در باره مردم آن گونه حكم مى‏كنند كه در باره خودشان"! .

[=&quot]

[=&quot]در بعضى از روايات نيز به پيامبران مرسل و غير مرسل تفسير شده است .

[=&quot]

[=&quot]در حديثى نيز مى ‏خوانيم كه ابن عباس مى‏گويد: از رسول خدا ص در باره اين آيه سؤال كردم، فرمود: جبرئيل به من چنين گفته است:

[=&quot]ذلك على ع و شيعته هم السابقون الى الجنة، المقربون من اللَّه بكرامته لهم:

" [=&quot]آنها على ع و پيروان او هستند كه پيشگامان به سوى بهشت و مقربان درگاه خدايند به خاطر احترامى كه خدا براى آنها قائل شده است" .

[=&quot]

[=&quot]ولى اينها نيز در حقيقت بيان مصداقهاى روشنى از مفهوم گسترده فوق است، مفهومى كه همه پيشگامان را در هر امت و ملتى شامل مى‏شود.«تفسير نمونه، ج‏23، ص205»
[=&quot]:Gol::Gol:

سلام
عرض ادب و احترام
تشکر از اساتیدی که جوابگو بودند
این چه ویژگی در سابقون است که بیشتر این افراد از امت های قبل از اسلام هستند و تعداد کمتری در امت رسول الله بودن
با تشکر

سلام

نقل قول:
عرض ادب و احترام
تشکر از اساتیدی که جوابگو بودند
این چه ویژگی در سابقون است که بیشتر این افراد از امت های قبل از اسلام هستند و تعداد کمتری در امت رسول الله بودن
با تشکر

با سلام وصلوات بر محمد وآل طاهرینش

بنظر اینجانب موضوع ختم نبوت است که باعث ایجاد تعداد کمتری از سابقین در آخر الزمان شده است زیرا همانطور که میدانیم انبیاء الهی مقامشان بالاتر وتعدادشان قبل از اسلام بیشتر بوده است.

سابقون" كسانى هستند كه نه تنها در ايمان پيشگامند، كه در اعمال خير و صفات و اخلاق انسانى نيز پيشقدمند، آنها" اسوه" و" قدوه" مردمند، و امام و پيشواى خلقند، و به همين دليل مقربان درگاه خداوند بزرگند.
سابقون بهترینای هردورانند. بدنبال ملاک بهترینها باشیم اعرف الحق تعرف اهله

پیام;167628 نوشت:
سابقون" كسانى هستند كه نه تنها در ايمان پيشگامند، كه در اعمال خير و صفات و اخلاق انسانى نيز پيشقدمند، آنها" اسوه" و" قدوه" مردمند، و امام و پيشواى خلقند، و به همين دليل مقربان درگاه خداوند بزرگند.
سابقون بهترینای هردورانند. بدنبال ملاک بهترینها باشیم اعرف الحق تعرف اهله

سلام
به نظر نمیاد باید در دوره امام زمان بیشتر باشند؟ با توجه به اینکه سطح معرفت بالاتر میرود؟
چرا در دوران جدید کمتر هستند؟

خیر البریه;167035 نوشت:
بنظر اینجانب موضوع ختم نبوت است که باعث ایجاد تعداد کمتری از سابقین در آخر الزمان شده است زیرا همانطور که میدانیم انبیاء الهی مقامشان بالاتر وتعدادشان قبل از اسلام بیشتر بوده است.

ولی در روایات هست که پیامبر میفرمایند علمای امت من از پیامبران بنی اسراییل بالاتر هستند.

ولی در روایات هست که پیامبر میفرمایند علمای امت من از پیامبران بنی اسراییل بالاتر هستند.

با سلام وتشکر

درست است اما بحث بر سر تعداد است نه فضیلت .

اگر شما عالم ربانی پیدا کردید سلام مرا هم بهش برسانید !

خیر البریه;167933 نوشت:
اگر شما عالم ربانی پیدا کردید سلام مرا هم بهش برسانید !

سلام
عرض ادب و احترام
امکان دار بیشتر توضیح بدهید
مثلا علامه طباطبایی عالم ربانی نبود؟؟

نقل قول:
سلام
عرض ادب و احترام
امکان دار بیشتر توضیح بدهید
مثلا علامه طباطبایی عالم ربانی نبود؟؟

با سلام

بحث بر سر قليل بودن سابقین در آخر الزمان بود که شما و ما میدانیم امثال علمای ربانی : علامه طباطبایی و سید علی قاضی و آیت الله بهجت و کشمیری وانصاری همدانی و .... رحمت الله علیهم اجمعین بسیار کمند . موید منظور ما هم همین است که در تفسیر آیه شریفه گفتیم .

با سلام و تشکر از جواب خوب کارشناسان و کاربران محترم.
با توجه به پاسخ دوستان در نتیجه باید عرض کنیم که «سابقون‌» با توجه به آیات‌:"وَ مِنْهُم‌ سَابق‌ بالْخَیْرات‌ باذْن‌ اللَّه(فاطر،32) و نیز (مؤمنون‌،61) معنای وسیعی دارد و همة کسانی را که در ایمان پیشگامند و به خیرات و انجام اعمال صالح پیشی می‌گیرند. شامل می‌شود.(1)(2)
بنابراین معنای السابقون عام است که طبعاً مصادیق بارزی خواهد داشت‌. این مصادیق در روایات متعدد، افراد گوناگونی معرفی شده‌اند. از جمله‌:
1. سابقون‌، هابیل‌، مؤمن آل فرعون‌، حبیب نجار و امیرمؤمنان حضرت علی‌هستند که هر کدام در امت خود پیشگام بودند.
2. سابقون‌، پیامبران‌:می‌باشند.
3. سابقون‌، حضرت علی و پیروان او هستند که پیشگامان به سوی بهشت و مقربان درگاه خدایند.(3)

منابع:
ا. المیزان‌، علامه طباطبایی‌، ج 19، ص 116، جامعه مدرسین.
2.تفسیر نمونه‌، آیت اللّه مکارم شیرازی‌، ج 23، ص 204؛ دارالکتب الاسلامیة‌.
3.تفسیر نورالثقلین‌، علامه حویزی‌، ج 7، ص 234، مؤسسة التاریخ العربی‌.

موضوع قفل شده است