چرا اسم حرمله لعنت الله در زیارت عاشورا نیست

تب‌های اولیه

17 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا اسم حرمله لعنت الله در زیارت عاشورا نیست

با سلام خدمت مدیران بخش تاریخ
می خواستم بدونم با این همه جنایتهایی که حرمله لعنت الله انجام داد چرا پس اسم این ملعون جز ء کسانی که لعن می شوند نیامده
بر حرمله لعنت

با سلام

دقت بفرماید در کل به همه این لعنت الله علیه ها در زیارت عاشورا اشاره شده !
اگر قرار بود اسم تک تک آنها بیاید که هزاران اسم باید نوشت !

و لعن الله الممهدين لهم بالتمكين من قتالكم برئت الى الله و اليكم منهم و من اتباعهم و اشياعهم واوليائهم
خدا لعنت كند گروهى را كه تمهيد كشتن شما را كردند و براى دست يافتن بر جنگ شما مهيا شدند بيزارى ميجويم بسوى خدا و شما از آنها و پيروان و همراهان و دوستانشان

امام سجاد (عليه السلام) دعا كرد كه قاتل على اصغر هرچه زودتر به انتقام و عذاب الهى گرفتار شود.
منهال گويد: از كوفه به سفر حج مى رفتم كه خدمت امام سجاد (عليه السلام) رسيدم. امام از من پرسيد: آيا حرمله زنده است؟
گفتم: آرى، امام (عليه السلام) دست به دعا برداشت و گفت: خدايا! حرارت آتش و داغى آهن را به او بچشان !
وقتى به كوفه بازگشتم و ديدارى از مختار كردم، با هم به منطقه كناسه كوفه رفتيم. آنجا بوديم كه حرمله را آوردند و مختار فرمان داد تا دست و پاى او را ببندند و در آتش افكنند و من با ديدن آن صحنه «سبحان الله» گفتم.
مختار پرسيد: چرا چنين گفتى؟ جريان نفرين امام سجاد (عليه السلام) را به او گفتم و او به خاطر آن كه دعاى امام به دست او مستجاب شده بود به سجده افتاد.1
بعضى نوشته اند: حرمله خطاب به مختار گفت: مهلت بده تا كارهايى را كه كرده ام بيان كنم و قلبت را بسوزانم:
سه تير سه شاخه داشتم كه آنها را زهرآگين ساختم!
ـبا يكى از تيرها گلوى على اصغر را در آغوش حسين دريدم. با دوّمى، قلب حسين را هنگامى كه پيراهن خود را بالا زد تا خون پيشانيش را پاك كند هدف قرار دادم و سوّمين تير را به گلوى عبدالله بن حسن كه در كنار عمويش حسين بود زدم.2

1 . منتهى الآمال، ج1 ص451، 535 536 ; عوالم، ص665
2 . منهاج الدموع، ص411

رضا;165722 نوشت:

اگر قرار بود اسم تک تک آنها بیاید که هزاران اسم باید نوشت !

و لعن الله الممهدين لهم بالتمكين من قتالكم برئت الى الله و اليكم منهم و من اتباعهم و اشياعهم واوليائهم
خدا لعنت كند گروهى را كه تمهيد كشتن شما را كردند و براى دست يافتن بر جنگ شما مهيا شدند بيزارى ميجويم بسوى خدا و شما از آنها و پيروان و همراهان و دوستانشان

ممنونم ولی این مطالب رو جسارت نشه قبلا می دانستم
ولی چون حرمله نام بزرگی داشت در بین افراد عمر بن سعد ، بخاطر همین میخواستم بدونم چرا اسم این لعنتی حرام زاده نیامده
چون فکر میکنم تنها کسی بود که امام سجاد (ع) میخواستن هر چه زودتر به سزای اعمالش برسد

delete;165727 نوشت:
ممنونم ولی این مطالب رو جسارت نشه قبلا می دانستم
ولی چون حرمله نام بزرگی داشت در بین افراد عمر بن سعد ، بخاطر همین میخواستم بدونم چرا اسم این لعنتی حرام زاده نیامده
چون فکر میکنم تنها کسی بود که امام سجاد (ع) میخواستن هر چه زودتر به سزای اعمالش برسد

سلام
در زیارت عاشورا فقط اسم فرماندهان و عاملان اصلی حادثه عاشورا لعن شده
و حرمله هم جزو فرماندهان نبوده.

با تشکر
ولی یه سوال: آیا زیارت عاشورا توسط امام سجاد نوشته شده ؟ یا کس دیگری !

delete;165924 نوشت:
با تشکر ولی یه سوال: آیا زیارت عاشورا توسط امام سجاد نوشته شده ؟ یا کس دیگری !

زیارت عاشورا به چند طریق به دست ما رسیده که بنا بر یک طریق ، حدیث قدسی محسوب می شود.

شیخ طوسی با سه سند این زیارت شریفه را نقل می‏نماید:

1- عقبة ابن خالد از امام باقرعلیه ‏السلام ؛

2- صفوان بن مهران از امام صادق‏ علیه‏السلام از پدرانش از پیامبر و جبرئیل و سرانجام از خدا؛(بنا بر این سند زیارت عاشورا حدیث قدسی است چون به عنوان کلام خدا معرفی شده است).
بنا بر این نقل امام صادق می فرماید : من برای هر کس که از دور یا نزدیک به این زیارت اباعبد الله را زیارت کند و دعای بعد از این زیارت را بخواند ، ضامنم که زیارتش قبول و سعی و تلاشش مورد قدردانی خدا بوده و...، بعد می فرماید این ضمانت را پدرم(امام باقر ) هم داده و از این ضمانت را از پدرش(امام سجاد) هم نقل کرده و او هم این ضمانت را داده و از پدرش (امام حسین ) نقل کرده و او هم این ضمانت را داده و از برادرش امام حسن هم نقل کرده و او هم از پدرش امام علی نقل کرده و امام علی هم این ضمانت را داده و از پیامبر هم نقل کرده و پیامبر هم این ضمانت را از جبرئیل نقل کرده و جبرئیل هم این ضمانت را از خدا نقل کرده که قسم خورده هر کس به این زیارت و دعای بعدش از دور یا نزديك اباعبدالله الحسین (ع) را زیارت کند ، زیارتش قبول و شفاعتش پذیرفته باشد و... و بر ای قسم ملائکه و ما را شاهد گرفته است. (1)

3- علقمه بن محمد حضرمی از امام باقرعلیه ‏السلام.

بیشتر رجال این سه سند مورد تأیید علمای علم رجال می‏باشند و سند آن مورد قبول‏ مصباح المتهجد و سلاح المتعبد، شیخ طوسی است .
پی نوشت ها:
1. شیخ طوسی محمد بن حسن ،مصباح المتهجد ، اول ف بیروت ف مؤسسه الفقه الشیعه ، 1411 ق ، ص781-782.

منبع : سايت پاسخگو

گل ليلا;165928 نوشت:
(بنا بر این سند زیارت عاشورا حدیث قدسی است چون به عنوان کلام خدا معرفی شده است).

بفرمایید حدیث قدسی یعنی چه
یعنی متن زیارت عاشورا از طرف خدا نقل شده ؟به چه کسی وحی شده؟!

delete;165930 نوشت:

سلام
حدیث قدسی یعنی خدا فرموده.

delete;165930 نوشت:
به چه کسی وحی شده؟!

همانطور که گفتند جبرییل از طرف خدا به پیامبر فرموده و پیامبر هم به امام بعد خود تا امام صادق

گل ليلا;165928 نوشت:
صفوان بن مهران از امام صادق‏ علیه‏السلام از پدرانش از پیامبر و جبرئیل و سرانجام از خدا

delete;165930 نوشت:

با سلام

حدیث قدسی یعنی چه؟
http://www.askdin.com/showthread.php?t=4060

فرق احادیث قدسی با قرآن چیست؟
http://www.askdin.com/showthread.php?t=8928

نقل قول:
به چه کسی وحی شده؟!

وحی تشریعی فقط به پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم می شود.

اللهم العن حرمله اللهم العن حرمله اللهم العن حرمله
در اين روزها حرمله را لعن كنيد
به اين طريقه
اللهم العن حرمله حتى ترضى الزهراء

delete;165924 نوشت:
ولی یه سوال: آیا زیارت عاشورا توسط امام سجاد نوشته شده ؟ یا کس دیگری !

با سلام

http://www.askdin.com/showthread.php?t=1746
آیا زیارت عاشورا از احادیث قدسی است؟

http://www.askdin.com/showthread.php?t=10276&page=2
زیارتنامه ی عاشورا نمی تواند مربوط به امام باقر باشد

زیتون;165959 نوشت:

همانطور که گفتند جبرییل از طرف خدا به پیامبر فرموده و پیامبر هم به امام بعد خود تا امام صادق

یعنی اینکه امام حسین (ع) قبل از شهادتشون این زیارت رو خوانده بود و یا می دانست همچین زیارتی در وصف ایشان نازل شده ؟

delete;166009 نوشت:
یعنی اینکه امام حسین (ع) قبل از شهادتشون این زیارت رو خوانده بود و یا می دانست همچین زیارتی در وصف ایشان نازل شده ؟

با توجه به لینکی که سرکار سایه خورشید گذاشتند حدیث قدسی بودن این زیارت مورد تردید است.
ولی در صورتی که حدیث قدسی باشد مشکلی ایجاد نمیکند، مگر امام حسین نمی داستند کجا و چطور شهید میشوند؟ معلوم است که می دانستند. این زیارت هم مثل همان هاست.

برای دست زدن به متن زیارت عاشورا آیا باید با وضو باشیم
یا اشکالی ندارد

delete;181740 نوشت:
برای دست زدن به متن زیارت عاشورا آیا باید با وضو باشیم
یا اشکالی ندارد

کارشناسان گرامی
پاسخ

delete;181740 نوشت:
برای دست زدن به متن زیارت عاشورا آیا باید با وضو باشیم یا اشکالی ندارد

با سلام و احترام و عذرخواهی از تاخیر پاسخ

قسمت هایی از زیارت عاشورا که اسم جلاله خداوند و اسماء ائمه(علیهم السلام) نیست،می توان بدون وضو لمس کرد.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

delete;165714 نوشت:

بر حرمله لعنت

بيش لعنت
موضوع قفل شده است