آیا امام علی پیش از جنگ صفین از کشته شدن فرزندش خبر نداشت

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا امام علی پیش از جنگ صفین از کشته شدن فرزندش خبر نداشت

!!؟!؟!؟!

خبر دادن علی (ع) از شهادت امام حسین (ع)
ابن حجر می‌گوید: جمع فراوانی از محدثان روایت کرده‌اند: روزی علی (ع) که برای جنگ با سپاه معاویه به سوی سرزمین صفین می‌رفت، به سرزمینی که الان قبر امام حسین(ع) در آنجاست، رسید و فرمود: اینجا محل اسبان آنها، اینجا محل بار و اثاثیه آنها، اینجا محل ریختن خون آنان است. جوانمردانی از آل محمد در این سرزمین به شهادت خواهند رسید که آسمان و زمین بر آنها خواهد گریست.
الصواعق المحرقه، ص 114.
جلوگیری علی (ع) از شرکت فرزندش حسن و حسین (ع) در جنگ صفین
اميرالمؤمنين (ع) دو فرزندش را از شركت در معركه‌هاي جنگ صفين منع مي‌كردند. در يكي از روزها اميرالمؤمنين (ع) متوجه شد كه فرزندش امام حسن (ع) خود را آماده شركت در كارزار كرده، بلافاصله فرمود: جلوي اين پسر را بگيريد كه من از آمدن اين دو به ميدان كارزار دريغ دارم، مبادا به خاطر آمدن اين دو به ميدان نسل رسول خدا قطع شود.
.

.
و قال عليه السلام في بعض أيام صفين و قد رأى الحسن عليه السلام يتشرع إلى الحرب املكوا عني هذا الغلام لا يهدني، فإنني أنفس بهذين ( يعني الحسن والحسين عليهما السلام ) على الموت لئلا ينقطع بهما نسل رسول الله صلى الله عليه و آله ( و قوله عليه السلام املكوا عني هذا الغلام من أعلى الكلام و أفصحه )

از سخنان امام علی (ع) این سخن را امام (ع) هنگامی فرمود که در بعضی از روزهای جنگ صفین مشاهده کرد. فرزندش امام حسن (ع) به سوی نبرد به سرعت در حرکت است. آن حضرت فرمود: این جوان را بگیرید و نگاهش دارید، تا (مرگ او) مرا در هم نکوبد. من در مرگ این دو حسن و حسین (ع) بخل می ورزم، نکند با مرگ آنها نسل رسول خدا (ص) قطع گردد.
.

نهج البلاغه، خطبه 207.
.
.
.

چرا امام علی پیش از جنگ صفین خبر کشته شدن فرزندش در کربلا رانداده بود ؟

باسمه تعالی

در كتاب كامل الزيارات از امام جعفر صادق عليه السّلام روايت مي كند كه فرمود: هنگامى كه جبرئيل خبر شهادت امام حسين علیه السلام را براى پيغمبر معظم اسلام صلی الله علیه و آله آورد آن حضرت دست على بن ابى طالب عليه السّلام را گرفت و قسمتى از روز را بكنارى رفتند و شروع بگريه نمودند! از يك ديگر جدا نشدند تا جبرئيل آمد و به ايشان گفت:
خداى مهربان بشما سلام مي رساند و مي فرمايد: اگر شما صبر كنيد من عزم خود را جزم نموده ‏ام كه حسين شهيد شود. پيغمبر اكرم صلی الله علیه و آله فرمود: صبر مي كنم.
ابن عباس گويد در سفر صفين خدمت امير المؤمنين (ع) بودم چون به نينوا در كنار فرات رسيد بآواز بلند فرياد زد اى پسر عباس اينجا را مي شناسى؟ گفتم يا امير المؤمنين نه، فرمود اگر چون منش ميشناختى از آن نگذشتى تا چون من گريه كنى و چندان گريست كه ريشش خيس شد و اشك بر سينه‏اش روان شد و با هم گريه كرديم و مي فرمود واى واى مرا چه كار با آل ابو سفيان، چه كار با آل حرب حزب شيطان و اولياء كفر صبر كن اى ابا عبد اللَّه كه پدرت بيند آنچه را تو بينى از آنها سپس آبى خواست و وضوى نماز گرفت و تا خدا خواست نماز كرد سپس سخن خود را باز گفت و بعد از نماز و گفتارش چرتى زد و بيدار شد و گفت يا ابن عباس گفتم من حاضرم فرمود خوابى كه اكنون ديدم برايت بگويم گفتم خواب ديدى خير است ان شاء اللَّه گفت در خواب ديدم گويا مردانى فرود آمدند از آسمان با پرچمهاى سفيد و شمشيرهاى درخشان بكمر و گرد اين زمين خطى كشيدند و ديدم گويا اين نخلها شاخه‏هاى خود را با خون تازه بزمين زدند و ديدم گويا حسين فرزند و جگر گوشه‏ام در آن غرق است و فرياد ميزند و كسى بدادش نميرسد و آن مردان آسمانى ميگويند صبر كنيد اى آل رسول شما بدست بدترين مردم كشته شويد و اين بهشت است اى حسين كه مشتاق تو است و سپس مرا تسلیت گویند.(امالی شیخ صدوق ترجمه کمره ای ص598)

sosme;5019 نوشت:
!!؟!؟!؟!

ابن حجر می‌گوید: جمع فراوانی از محدثان روایت کرده‌اند: روزی علی (ع) که برای جنگ با سپاه معاویه به سوی سرزمین صفین می‌رفت، به سرزمینی که الان قبر امام حسین(ع) در آنجاست، رسید و فرمود: اینجا محل اسبان آنها، اینجا محل بار و اثاثیه آنها، اینجا محل ریختن خون آنان است. جوانمردانی از آل محمد در این سرزمین به شهادت خواهند رسید که آسمان و زمین بر آنها خواهد گریست.
الصواعق المحرقه، ص 114.
اميرالمؤمنين (ع) دو فرزندش را از شركت در معركه‌هاي جنگ صفين منع مي‌كردند. در يكي از روزها اميرالمؤمنين (ع) متوجه شد كه فرزندش امام حسن (ع) خود را آماده شركت در كارزار كرده، بلافاصله فرمود: جلوي اين پسر را بگيريد كه من از آمدن اين دو به ميدان كارزار دريغ دارم، مبادا به خاطر آمدن اين دو به ميدان نسل رسول خدا قطع شود.
.

.
و قال عليه السلام في بعض أيام صفين و قد رأى الحسن عليه السلام يتشرع إلى الحرب املكوا عني هذا الغلام لا يهدني، فإنني أنفس بهذين ( يعني الحسن والحسين عليهما السلام ) على الموت لئلا ينقطع بهما نسل رسول الله صلى الله عليه و آله ( و قوله عليه السلام املكوا عني هذا الغلام من أعلى الكلام و أفصحه )

از سخنان امام علی (ع) این سخن را امام (ع) هنگامی فرمود که در بعضی از روزهای جنگ صفین مشاهده کرد. فرزندش امام حسن (ع) به سوی نبرد به سرعت در حرکت است. آن حضرت فرمود: این جوان را بگیرید و نگاهش دارید، تا (مرگ او) مرا در هم نکوبد. من در مرگ این دو حسن و حسین (ع) بخل می ورزم، نکند با مرگ آنها نسل رسول خدا (ص) قطع گردد.

.

چرا امام علي در مرگ دو فرزند خود ( بخل ) ورزيده اند اونهم در جنگ صفين ؟؟؟؟! ايشون كه خبر داشتند امام حسين قراره شهيد كربلا باشه !

نهج البلاغه، خطبه 207.
.
.
.

چرا امام علی پیش از جنگ صفین خبر کشته شدن فرزندش در کربلا رانداده بود ؟

:makhfi:

sosme;5019 نوشت:
!!؟!؟!؟!

الصواعق المحرقه، ص 114.
اميرالمؤمنين (ع) دو فرزندش را از شركت در معركه‌هاي جنگ صفين منع مي‌كردند. در يكي از روزها اميرالمؤمنين (ع) متوجه شد كه فرزندش امام حسن (ع) خود را آماده شركت در كارزار كرده، بلافاصله فرمود: جلوي اين پسر را بگيريد كه من از آمدن اين دو به ميدان كارزار دريغ دارم، مبادا به خاطر آمدن اين دو به ميدان نسل رسول خدا قطع شود..
.
نهج البلاغه، خطبه 207.
.
.چرا امام علی پیش از جنگ صفین خبر کشته شدن فرزندش در کربلا رانداده بود ؟

با سلام

آنگونه که در تاریخ آمده: در جنگ صفین لیلة الهریر آن شب و روزى بود که از مشاهده آن ، جوانان پیر شدند، آن روزى که عمار شهید شد و طرفین مصمم شدند که جنگ سختى را با هم داشته باشند و امام حسن (ع) و امام حسین (ع) در آن روزها نهایت کوشش را در یارى پدر بزرگوار نمودند و همینطور محمد حنفیّه و محمد ابى بکر و عبداللّه جعفر و عبداللّه عباس و مالک اشتر هم سعى و اهتمام دریارى امام (ع) کردند و در میان اصحاب آن جناب سعى و کوشش مالک اشتر بیش از دیگران بود و مالک اشتر درمیان جنگ به میمنه و میسره مى رفت و مردم را تحریص بر جنگ مى کرد و خطبه مى خواند و مى گفت حمد خدایى را سزا است که در بین ما، پر عمّ رسول خدا را قرار داد. آن کسى که اسلامش از همه کس جلوتر بود و آن شمشیرى از شمشیرهاى خداوند است . در میدان جنگ بجز صداى آن صدایى بگوش نمى رسید و خود امیر(ع) دو زره پوشیده بودند.

چنانکه در نقل آمده در ابتدای جنگ صفین لشگریان شام جلوی آب را گرفته بودند و مانع می‌شدند که سپاه امیرالمؤمنین علی علیه السلام از آن استفاده کنند.

علی علیه السلام سوارانی را فرستاد تا سپاه معاویه را بشکافند و آب بیاورند، ولی آنها ناامید بازگشتند. حسین علیه السلام از پدر اجازه خواست این کار را بکند و به همراه تعدادی سرباز به سوی دشمن رفت، بعد از مدتی درگیری، آنان را از نهر عقب راند و نهر را به تصرف در آورد، سپس به سوی پدر بازگشت و خبر از پیروزی داد .

علی علیه السلام گریه کرد. سپاهیان پرسیدند:« چرا گریه می‌کنید، در حالی که این اولین فتح و پیروزی ما در این جنگ است که به دست حسین نصیب‌مان شده است.»(1)

فرمود:« بله اما این حسین در صحرای کربلا با لب تشنه به شهادت خواهد رسید.»(2)

چنانکه می بینیم اولاً امام حسن و امام حسین علیهماالسلام در صحنۀ صفین نیز مانند دیگر صحنه و نبردها دوشادوش پدر حضوری پر رنگ داشته و نقش آفرینی کرده اند و ثانیاً علی (ع) خبر شهادت امام حسین (ع) را در موقع خودش و در زمانی که باید خبر را اعلام کند اقدام می کند زیرا از اصول اطلاع دادن خبر و یک واقعۀ مهم در ظرف زمانی خودش است. بعبارتی، قبل از صفین آمادگی لازم برای شنیدن خبر و انگیزه ای که امام علی (ع) از ذکر خبر داشتند، در مردم وجود نداشت.

اگر امام علی (ع) قبل از وقوع صفین و خارج از مکان وقوع حادثۀ کربلا این خبر را می دادند شاید سؤالات زیادی بی جواب می ماند و موضوعیت طرح این مطلب، خارج از زمان خودش از سوی مردم، زیر سؤال می رفت.

علاوه بر اینکه اینطور هم نبود که پیش از این خبر شهادت امام حسین (ع) در کربلا بیان نشده باشد کمااینکه بارها توسط پیامبر اکرم (ص) در نقل های مختلف و در مناسبت و زمانهای خاصی ذکر شده بود.

موفق باشید ...

پاورقی_____________________

1. بحار الانوار، ج 32، ص 573.
2. بحار الانوار، منتخب طریحی، ص 306.

موضوع قفل شده است