آیا می دانید خداوند روح خداپرستی را از روز ازل در ژن انسان قرار داده است؟

تب‌های اولیه

18 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

=====================================

وَإِذْ أَخَذَ رَبُّکَ مِن بَنِي آدَمَ مِن ظُهُورِهِمْ ذُرِّيَّتَهُمْ وَأَشْهَدَهُمْ عَلَي أَنْفُسِهِمْ أَلَسْتُ بِرَبِّکُمْ قَالُوا بَلَي شَهِدْنَا أَن تَقُولُوا يَوْمَ الْقِيَامَةِ إِنَّا کُنَّا عَنْ هذَا غَافِلِينَ (172)

و (به خاطر بیاور) زمانی را که پروردگارت از پشت و صلب (و مهره های کمر) فرزندان آدم، ذریه ( و ژن) آنها را برگرفت، و آنها را گواه بر خویشتن ساخت، (و فرمود:) « آیا من پروردگار شما نیستم؟ » گفتند: « چرا، گواهی می دهیم. » (چنین کرد مبادا) روز رستاخیز بگویید: « ما از این، غافل بودیم، (و از پیمان فطری توحید بی خبر ماندیم.)

أَوْ تَقُولُوا إِنَّمَا أَشْرَکَ آبَاؤُنَا مِن قَبْلُ وَکُنَّا ذُرِّيَّةً مِن بَعْدِهِمْ أَفَتُهْلِکُنَا بِمَا فَعَلَ الْمُبْطِلُونَ (173)

یا بگویید: « پدرانمان پیش از ما مشرک بودند، ما هم فرزندانی بعد از آنها بودیم، (و چاره ای جز پیروی از آنان نداشتیم)، آیا ما را به آنچه باطل گرایان انجام دادند مجازات می کنی؟!

وَکَذلِکَ نُفَصِّلُ الآيَاتِ وَلَعَلَّهُمْ يَرْجِعُونَ (174)

اینگونه، آیات را توضیح می دهیم، و شاید به سوی حق بازگردند (و بدانند ندای توحید در درون جانشان، از روز نخست بوده است.)

اعراف / 172 تا 174
-------------------------------------------------------------------
فَأَقِمْ وَجْهَکَ لِلدِّينِ حَنِيفاً فِطْرَتَ اللَّهِ الَّتِي فَطَرَ النَّاسَ عَلَيْهَا لاَ تَبْدِيلَ لِخَلْقِ اللَّهِ ذلِکَ الدِّينُ الْقَيِّمُ وَلکِنَّ أَکْثَرَ النَّاسِ لاَ يَعْلَمُونَ (30)

پس روی خود را متوجه آیین خالص پروردگار کن. این فطرتی است که خداوند، انسان ها را بر آن آفریده، دگرگونی در آفرینش الهی نیست، این است آیین استوار، ولی اکثر مردم نمی دانند.

روم / 30

[=Trebuchet MS]سلام علیکم
[=Trebuchet MS]بله این عالم را عالم ذر یا الست مینامند.عهدی بستیم در آن زمان که 4 ستون آسمان طاقت تحمل آنرا نداشت. بابت این عهد هم روز موعود باز خواست خواهیم شد.
[=Trebuchet MS]
[=Trebuchet MS]سپاسگذارم:Gol:

یاحق

با عرض سلام
باید بگویم اینها داستان های پر ابهام وسخت باورند (البته برای من و امثال من) که انواع انها در همه ادیان وجود دارند.
و فقط توجیحی از طرف ما برای ارامش و ارضای حس کنجکاویمان است.
در ضمن چرا واژه ژن را در معنی ایه به کار میبرید؟
چرا تفسیر کتابی مثل قران باید طبق نظر خودتان باشد؟؟

kingusef;165700 نوشت:
با عرض سلام
باید بگویم اینها داستان های پر ابهام وسخت باورند (البته برای من و امثال من) که انواع انها در همه ادیان وجود دارند.
و فقط توجیحی از طرف ما برای ارامش و ارضای حس کنجکاویمان است.
در ضمن چرا واژه ژن را در معنی ایه به کار میبرید؟
چرا تفسیر کتابی مثل قران باید طبق نظر خودتان باشد؟؟

[="blue"]سلام

میفرماید " َإِذْ أَخَذَ رَبُّکَ مِن بَنِي آدَمَ مِن ظُهُورِهِمْ ذُرِّيَّتَهُمْ " یعنی از نسلی که در پشت بنی ادم است تعهد گرفتیم ممکن است بفرمایید چکونه از منی موجود در پشت بنی ادم میشود تعهد گرفت ایا این با اینکه از اسپرمهای بنی ادم تعهد گرفتیم خیلی تفاوت میکند اگر این معنی را نمیدهد پس چه معنی میدهد ؟[/]

سلام علیکم

کلمه ذر به معنای ریز بن کلمه ذره که همان معنی را در بر میگیرد است.

آنچه که ریز است و شاید هم قابل دیدن نباشد ( مانند غبار ) در عربی با عنوان ذره خوانده میشود بشکلی که مثلا به بمب اتمی میگویند قنبله الذریه

در این آیه بوضوح اشاره به ذره ای میکند که از پشت حضرت آدم است و نسل او را ادامه میدهد یعنی مشخصات او را در خود دارد.

مشخصات حضرت آدم لاجرم باید در ذراتی باشد که منظور نظر آیه است. در نتیجه یکی از تعابیرش ژن است.

آنچه که در درون انسان با عنوان تنهائی جلوه گر میشود (در حالیکه همه کس و امکانات را دارد) دلیلش نداشتن کسی است که بایست این تنهائی او را از بین میرد.

این مساله در تمام انسانها مشترک است. ترس از آینده - ترس از مرگ و تنهائی و حتی ترس از زندان و جائی مثل یک دخمه تنگ و تاریک برای مدت کم یا طولانی.

اما برای اهل دین حتی چنین جائی بهشت است. آنها زمانی را می یابند که با معشوق خود خلوت کنند بدون حضور دیگران.

این میل به خلوت گزینی و خلوت نشینی در میان اهل عرفان و ادب نیز بارها در قالب شعر و کلام نغز بیان گردیده.
زاهد خلوت نشین دوش به میخانه شد -- از سر پیمان گذشت بر سر پیمانه شد

دلیل تنهائی گروه اول عمل نکردن به عهد خود و نیافتن معشوق است و دلیل شور و شعف گروه دوم دلیل بر یافتن معشوق و عمل به عهدی است که در عالم ذر بسته اند /
آنها از جامی نوشیده اند که جام الست نام دارد و جام الست همان کیمیای سعادت است.

یاحق

سلام
نمی خوام این موضوع ادامه پیدا کنه .
فقط همین رو میگم وتمام.
حرفهاتون تا حدی درست. ولی اینکه بگیم خداوند در یک روز مولکولهای dna رو اعوذ باللّه دستکاری کرده و ژن خدا شناسی رو در اون قرار داده یه مقدار ....

در ضمن از 2000 سال پیش می دونستن که منی در پشت بدن انسان است.

و از 5000 هزار سال پیش شایدم پیش تر انسان می دونسته هر چیز بزرگی از ذرات ریزتری تشکیل شده.

حال اینکه بیایم از متن ادبی 14 قرن پیش که در حدود درک اون زمان سخن گفته تفسیر علمی قرن 21 رو به زور بیرون بکشیم وبگیم:> بی انصافیه.

بهتره در ایجاد موضوع دقت واز گفتن حرفهای بی پایه واساس پرهیز کنیم.

با تشکر از دوستان.

kingusef;166300 نوشت:
سلام
نمی خوام این موضوع ادامه پیدا کنه .
فقط همین رو میگم وتمام.
حرفهاتون تا حدی درست. ولی اینکه بگیم خداوند در یک روز مولکولهای dna رو اعوذ باللّه دستکاری کرده و ژن خدا شناسی رو در اون قرار داده یه مقدار ....

در ضمن از 2000 سال پیش می دونستن که منی در پشت بدن انسان است.

و از 5000 هزار سال پیش شایدم پیش تر انسان می دونسته هر چیز بزرگی از ذرات ریزتری تشکیل شده.

حال اینکه بیایم از متن ادبی 14 قرن پیش که در حدود درک اون زمان سخن گفته تفسیر علمی قرن 21 رو به زور بیرون بکشیم وبگیم:> بی انصافیه.

بهتره در ایجاد موضوع دقت واز گفتن حرفهای بی پایه واساس پرهیز کنیم.

با تشکر از دوستان.

[="Blue"]سلام

خداوند تعمیر کار نیست خداوند خالق است و همینکه میفرماید ما در عنصر تشکیل دهنده شما خدا شناسی را قرار دادیم کافی است و البته از 2000 سال پیش میدانستند که عامل به وجود امدن انسان منی است که در پشت اوست اما نمیدانستند که تمام خصوصیات وراثتی در واحد کوچکی بنام dna موجود میباشد و البته این واحد از حضرت ادم خدا شناس به اولادش منتقل شده و نیازی به تغییر یا تعمیر ان نمیباشد شما اگر میتوانی این خصوصیات وراثتی را تغییر بده .[/]

نه آقا کسی با کت و شلوار کراوات به دنیا نیومده
هرکی از راه میرسه یه آیه از قرآن پیدا میکنه به سلیقه خودش تفسیر میکنه واقعا واسه یه مسلمون خجالت آوره.

z4r4thustr4;166427 نوشت:
نه آقا کسی با کت و شلوار کراوات به دنیا نیومده
هرکی از راه میرسه یه آیه از قرآن پیدا میکنه به سلیقه خودش تفسیر میکنه واقعا واسه یه مسلمون خجالت آوره.

[="blue"]سلام

حتماً از نظر شما کت و شلوار و کراوات فرق انسان و حیوان است ؟[/]

z4r4thustr4;166427 نوشت:
نه آقا کسی با کت و شلوار کراوات به دنیا نیومده هرکی از راه میرسه یه آیه از قرآن پیدا میکنه به سلیقه خودش تفسیر میکنه واقعا واسه یه مسلمون خجالت آوره.

سلام علیکم

چه چیز برای یک مسلمون خجالت آوره ؟ با کت شلوار بدنیا آمدن چه ارتباطی با مساله عالم ذر دارد ؟

یاحق

جمله رو کامل می کنم:

کسی با کت و شلوار و کراوات به دنیا نیومده که حالا ژنتیکی خدا رو بشناسه!

بعدشم یه سوال: شما وقتی به دنیا اومدی اصلا خودتو میشناختی که خدا رو بشناسی؟

سوال بعدی: اگه ژنتیکی همه خدا رو میشناختن پس این همه پیامبر واسه چی فرستاده شدن؟

و سوال آخر: اگه همه از اول به صورت ژنتیکی خدا رو میشناختن میشه بفرمایید این همه بت پرستی و شرک برای چی بوده؟ شاید منظورتون از واژه خداوند خدایان دروغین هم هست وگرنه انسانهای مشرک تا قبل از ظهور پیامبران از کجا خدا رو میشناختن؟ و اونایی که از ابتدا غارنشین بودن اصلا اونا رو هم جز انسانها حساب کردین یا به قول شما فکر می کنین حیوان بودن؟

ببخشید قرآن واسه مردم اون زمان هم بوده پس ذریه و ژن اصلا نمیتونن معنی یکسانی داشته باشن چون اون موقع کسی از علم ژنتیک چیزی نمیدونسته که واژه ذریه بخواد معنی ژن رو بده!

اصلا تو زبان عربی به ژن میگن ذریه؟!!!!!!! پس لابد اون موقع علم ژنتیک هم بوده دیگه وگرنه جملات قرآن چرا باید جوری می بوده که مردم اون زمان نتونن درکش کنن؟

کاملا واضحه که این یه ترجمه و یه تفسیر شخصیه تا تفسیر و ترجمه واقعی قرآن!

z4r4thustr4;166492 نوشت:
جمله رو کامل می کنم:

کسی با کت و شلوار و کراوات به دنیا نیومده که حالا ژنتیکی خدا رو بشناسه!

بعدشم یه سوال: شما وقتی به دنیا اومدی اصلا خودتو میشناختی که خدا رو بشناسی؟

سوال بعدی: اگه ژنتیکی همه خدا رو میشناختن پس این همه پیامبر واسه چی فرستاده شدن؟

و سوال آخر: اگه همه از اول به صورت ژنتیکی خدا رو میشناختن میشه بفرمایید این همه بت پرستی و شرک برای چی بوده؟ شاید منظورتون از واژه خداوند خدایان دروغین هم هست وگرنه انسانهای مشرک تا قبل از ظهور پیامبران از کجا خدا رو میشناختن؟ و اونایی که از ابتدا غارنشین بودن اصلا اونا رو هم جز انسانها حساب کردین یا به قول شما فکر می کنین حیوان بودن؟

ببخشید قرآن واسه مردم اون زمان هم بوده پس ذریه و ژن اصلا نمیتونن معنی یکسانی داشته باشن چون اون موقع کسی از علم ژنتیک چیزی نمیدونسته که واژه ذریه بخواد معنی ژن رو بده!

اصلا تو زبان عربی به ژن میگن ذریه؟!!!!!!! پس لابد اون موقع علم ژنتیک هم بوده دیگه وگرنه جملات قرآن چرا باید جوری می بوده که مردم اون زمان نتونن درکش کنن؟

کاملا واضحه که این یه ترجمه و یه تفسیر شخصیه تا تفسیر و ترجمه واقعی قرآن!

[="blue"]سلام

هیچ میدانی وقتی بچه اهو بدنیا میاید بلافاصله بلند شده و به دنبال مادرش میدود چه کسی اینرا به او اموخته است اینرا میگویند حرکت ژنتیکی

هیچ میدانی در یک واحد dna کلیه خصوصیات یک انسان موجود است و امروز با دانستن همین مطلب توانسته اند کلون سازی کنند .

مگر قراره همه زبانها از لغات مشابه استفاده کنند ذره یعنی کوچکترین واحد از هر چیز که تمام خصوصیت انرا داشته باشد انزمان فکر میکردند منی است امروز به واحد کوچکتر ان پی برده اند اینهم از معجزات فران است که در هر زمان معنی را به تمام میرساند .

تما م خصوصیات وراثتی در موجودات در بدو تولد موجود است و در زمان مناسب بروز میکند در اهو بچه از زمان تولد و در انسان بعد از طی دوره لازم .

اگر به ایاتی که قبلاً ذکر شد دقت میکردی میدیدی که پیامبران برای انذار امده اند برای یاد اوری امده اند و الا اکنون 1400 سال است پیامبری نیامده و قرار هم نیست بیاید یا در میان بومیان امریکا و استرالیا شما نام هیچ پیامبری را نشنیده اید پس باید همه انها خونخوار باشند .

بت را انسان خودش ایجاد میکند تا هر کار که دلش میخواهد بکند و امروز ثابت شده انواع بت پرستی بعد از توحید امده سرزمین عربستان سرزمین ابراهیم و اسماعیل است و خانه کعبه بتخانه شده و در زما ن جاهلیت زنان عریان بدور ان میچرخیده اند یعنی از توحید فقط چرخیدنش را گرفته بودند [/]

اگر به ایاتی که قبلاً ذکر شد دقت میکردی میدیدی که پیامبران برای انذار امده اند برای یاد اوری امده اند و الا اکنون 1400 سال است پیامبری نیامده و قرار هم نیست بیاید یا در میان بومیان امریکا و استرالیا شما نام هیچ پیامبری را نشنیده اید پس باید همه انها خونخوار باشند .

جواب :
دوره حضرت نوح یادتون که نرفته به دستور خدا تمام جهان پس از باران های سنگین همه غرق زدن به جز موجودات و انسانهایی که در کشتی حضرت نوع بودن !
خداوند پیامبرهای فرستاد که راه خداشناسی و خدا کیست و دنیایی بزرخ و قیامت و عدل عدالت رو به مردم یاد بدهد !
اگر ما کتاب الهی نداشتیم مثل قران اگر پیامبری هم نداشتیم یقین دارم که نمیدونستم خدا رو چطوری باید سجده کنم و چی هست.
دوره مصر که بعضی ها میومدن میگفتن ما خدا هستیم ما رو بپرستید ً و مردم پرستش میکردن اون چی بود پس ..
پیامبرها کارشون شناخت و معرفی خدا و همچنین احکام انها به ملت ها و .... بود !

و اینم شکی نیست که بعضی از پیامبرهای بزرگ ما با خدا راز و نیاز داشتن و بهشون وحی میشده !

و اینم بگم خدا خیلی بزرگه و همه کاری میتونه کنه

mr.programmer;166522 نوشت:

جواب :
دوره حضرت نوح یادتون که نرفته به دستور خدا تمام جهان پس از باران های سنگین همه غرق زدن به جز موجودات و انسانهایی که در کشتی حضرت نوع بودن !
خداوند پیامبرهای فرستاد که راه خداشناسی و خدا کیست و دنیایی بزرخ و قیامت و عدل عدالت رو به مردم یاد بدهد !
اگر ما کتاب الهی نداشتیم مثل قران اگر پیامبری هم نداشتیم یقین دارم که نمیدونستم خدا رو چطوری باید سجده کنم و چی هست.
دوره مصر که بعضی ها میومدن میگفتن ما خدا هستیم ما رو بپرستید ً و مردم پرستش میکردن اون چی بود پس ..
پیامبرها کارشون شناخت و معرفی خدا و همچنین احکام انها به ملت ها و .... بود !

و اینم شکی نیست که بعضی از پیامبرهای بزرگ ما با خدا راز و نیاز داشتن و بهشون وحی میشده !

و اینم بگم خدا خیلی بزرگه و همه کاری میتونه کنه

[="darkgreen"]أَلَمْ تَرَ أَنَّ اللَّهَ یسْجُدُ لَهُ مَنْ فِی السَّمَاوَاتِ وَمَنْ فِی الْأَرْضِ وَالشَّمْسُ وَالْقَمَرُ وَالنُّجُومُ وَالْجِبَالُ وَالشَّجَرُ وَالدَّوَابُّ وَكَثِیرٌ مِنَ النَّاسِ وَكَثِیرٌ حَقَّ عَلَیهِ الْعَذَابُ وَمَنْ یهِنِ اللَّهُ فَمَا لَهُ مِنْ مُكْرِمٍ إِنَّ اللَّهَ یفْعَلُ مَا یشَاءُ«الحج/18»
آیا ندانستی که خداست که هر کس در آسمانها و هر کس در زمین است و خورشید و ماه و [تمام] ستارگان و کوهها و درختان و جنبندگان و بسیاری از مردم برای او سجده می‏کنند و بسیاری‏اند که عذاب بر آنان واجب شده است و هر که را خدا خوار کند او را گرامی‏دارنده‏ای نیست چرا که خدا هر چه بخواهد انجام می‏دهد
[/]

[="blue"]سلام

ایا خورشید و ماه و ستارگان و کوهها و درختان و جنبندگان قران و پیامبر داشته اند که خدا را به وحدانیت سجده میکنند ![/]

راستش من اصلا قانع نشدم!
مگه این همه پیامبر نیومدن که خدا رو به انسانها معرفی کنن؟ پس اگه ژن خدا شناسی بوده چرا با این وجود خیلی ها در همون زمان پیامبران هم به خدا ایمان نیاوردن؟
شما داری صرفا عرفانی صحبت می کنی در صورتی که من دارم با واقع بینی حرف میزنم.
در مورد آیه بالا قبول دارم که خدا هر کاری بخواد میتونه انجام بده اما اون تفسیری که فرمودین اصلا تفسیر درستی نیست چون هیچ کسی در بدو تولد خدا رو نمیشناسه اینو از یه بچه هم بپرسی جواب درست رو بهتون میده
چیزی به اسم روح خداشناسی به اون معنی که گفتید وجود نداره بلکه اعتقاد انسانهاست که باعث میشه به خدای واقعی روی بیارن یا خدایان دروغین
در هر برهه از زمان هم که مشاهده کنین میبینین کسانی که از خدایان دروغین به خدای واقعی روی آوردند دلایلی بوده که پیامبران زمان خودشون برای اونها آورده مثل معجزاتی که در اون زمانها انجام شده تا خدای واقعی رو بتونن درک کنن+تمایل و عقاید شخصیشون.
خداوند ژنتیکی شناخته نمیشه بلکه لازمه ایمان به خداوند درک خداوند هستش نه ذات انسان .
مثلا اگه شما جایی زندگی می کردی که هیچ کس از خدا چیزی به شما نمی گفت شما اصلا خداوند رو نمی شناختی و این خونواده بزرگترها ، اطرافیان ، نقل قول ها و کتاب های مقدسی از جمله قرآن بوده که شما باعث شده خداوند رو بشناسی و در حد خودت درکش کنی.
چیزی به نام روح خدا شناسی اونم به صورت ژنتیکی وجود نداشته و نداره و فقط از طریق مشاهده عینی (آثار و مخلوقات خداوند) و ادراکی باعث شناخت خداوند میشه.
حتی خود پیامبران هم تا قبل از رسیدن به نبوت چیزی از وجود خداوند نمیدونستن .
بحث ژنتیک هم اصلا یه مقوله جداگانه هستش که در کل بخوام اشاره کنم بر میگرده به انتقال صفت والدین به فرزند و این موضوع هیچ ربطی به ایجاد چیزی به اسم روح خداشناسی نداره.

z4r4thustr4;166532 نوشت:
راستش من اصلا قانع نشدم!
شما داری صرفا عرفانی صحبت می کنی در صورتی که من دارم با واقع بینی حرف میزنم
در مورد آیه بالا قبول دارم که خدا هر کاری بخواد میتونه انجام بده اما اون تفسیری که فرمودین اصلا تفسیر درستی نیست چون هیچ کسی در بدو تولد خدا رو نمیشناسه اینو از یه بچه هم بپرسی جواب درست رو بهتون میده
چیزی به اسم روح خداشناسی به اون معنی که گفتید وجود نداره بلکه اعتقاد انسانهاست که باعث میشه به خدای واقعی روی بیارن یا خدایان دروغین
در هر برهه از زمان هم که مشاهده کنین میبینین کسانی که از خدایان دروغین به خدای واقعی روی آوردند دلایلی بوده که پیامبران زمان خودشون برای اونها آورده مثل معجزاتی که در اون زمانها انجام شده تا خدای واقعی رو بتونن درک کنن
خداوند ژنتیکی شناخته نمیشه بلکه لازمه ایمان به خداوند درک خداوند هستش نه ذات انسان .
مثلا اگه شما جایی زندگی می کردی که هیچ کس از خدا چیزی به شما نمی گفت شما اصلا خداوند رو نمی شناختی و این خونواده بزرگترها ، اطرافیان ، نقل قول ها و کتاب های مقدسی از جمله قرآن بوده که شما باعث شده خداوند رو بشناسی و در حد خودت درکش کنی.
چیزی به نام روح خدا شناسی اونم به صورت ژنتیکی وجود نداشته و نداره و فقط از طریق مشاهده عینی (آثار و مخلوقات خداوند) و ادراکی باعث شناخت خداوند میشه.
بحث ژنتیک هم اصلا یه مقوله جداگانه هستش که در کل بخوام اشاره کنم بر میگرده به انتقال صفت والدین به فرزند و این موضوع هیچ ربطی به ایجاد چیزی به اسم روح خداشناسی نداره.

[="blue"]سلام

اینکه بچه اهو از بدو تولد دویدن را بلد است عرفانی است یا ژنتیکی هیچ فکر کرده اید که چگونه در شکم مادرش اموخته که چگونه باید بدود ؟[/]

[="darkgreen"]كَانَ النَّاسُ أُمَّةً وَاحِدَةً فَبَعَثَ اللَّهُ النَّبِیینَ مُبَشِّرِینَ وَمُنْذِرِینَ وَأَنْزَلَ مَعَهُمُ الْكِتَابَ بِالْحَقِّ لِیحْكُمَ بَینَ النَّاسِ فِیمَا اخْتَلَفُوا فِیهِ وَمَا اخْتَلَفَ فِیهِ إِلَّا الَّذِینَ أُوتُوهُ مِنْ بَعْدِ مَا جَاءَتْهُمُ الْبَینَاتُ بَغْیا بَینَهُمْ فَهَدَى اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا لِمَا اخْتَلَفُوا فِیهِ مِنَ الْحَقِّ بِإِذْنِهِ وَاللَّهُ یهْدِی مَنْ یشَاءُ إِلَى صِرَاطٍ مُسْتَقِیمٍ«213»
مردم امتی یگانه بودند پس خداوند پیامبران را نویدآور و بیم‏دهنده برانگیخت و با آنان کتاب [خود] را بحق فرو فرستاد تا میان مردم در آنچه با هم اختلاف داشتند داوری کند و جز کسانی که [کتاب] به آنان داده شد پس از آنکه دلایل روشن برای آنان آمد به خاطر ستم [و حسدی] که میانشان بود [هیچ کس] در آن اختلاف نکرد پس خداوند آنان را که ایمان آورده بودند به توفیق خویش به حقیقت آنچه که در آن اختلاف داشتند هدایت کرد و خدا هر که را بخواهد به راه راست هدایت می‏کند[/]

[="blue"]به این ایه درست دقت کن میفرماید مردم امتی یگانه بودند سپس خداوند پیامبران را بیم دهنده و نوید اور فرستاد تا انچه در ان اختلاف داشتند داوری کنند پس از انکه به خاطر ستم و حسد که موجب اختلافشان شده بود .

بنده تفسیر نمیکنم بلکه معنی ایات را انطور که هست روشن مینمایم فقط باید دقت کرد .

همه از بدو تولد همانطور که شکل و قیافه را از والدین خود به ارث میبرند خدا شناسی راهم به ارث میبرند [/]

[="darkgreen"]وَیقُولُ الَّذِینَ كَفَرُوا لَوْلَا أُنْزِلَ عَلَیهِ آیةٌ مِنْ رَبِّهِ إِنَّمَا أَنْتَ مُنْذِرٌ وَلِكُلِّ قَوْمٍ هَادٍ«الرعد/7»
و آنان که کافر شده‏اند می‏گویند چرا نشانه‏ای آشکار از طرف پروردگارش بر او نازل نشده است [ای پیامبر] تو فقط هشداردهنده‏ای و برای هر قومی رهبری است[/]

[="blue"]در این ایه که در اغاز نیز امده بیشتر دقت بفرمایید میفرماید پیامبران منذرند یعنی بیم دهنده و نوید دهنده اند و باتوجه به ایه قبلی جهت رفع اختلاف امده اند و الا همه اقوام هدایتگری دارند یعنی هدایت نهادینه است نه اموزشی یعنی پیامبران برای اموزش نیامده اند برای رفع اختلاف امده اند .

اشتباه نکنید مردم از خدای دروغین به خدای واقعی گرایش نمیکنند بلکه بواسطه ظلم و حسد از خدای واقعی به خدای دروغین پناه میبرند ایات خداوند نیز شاهد براین مدعاست .

در پاسخ به دوست دیگرمان ایه 18 حج را مشاهده بفرمایید اگر بنا به اموزش باشد کوها و درختان و حیوانات چگونه خدا را سجده میکنند ؟

خداوند نه ملموس است و نه قابل اثبات علمی و هرکس بخواهد از این طریق خدا را پیدا کند غرق در اصول علمی ملموس خودش شده و سرگردان میشود خداوند بر همه چیز احاطه دارد و علم شما محدود است و امکان ندارد با از محاط به محیط دست پیدا نمود .

خیر پیامبران قبل از نبوت به خدا باور داشتند پیامبر اسلام قبل از نبوت در غار حرا به خدا نیایش مینمود موسی وقتی انسانی را کشت گفت این عمل شیطان بود و قران کریم پر است از این شواهد .[/]

بسم الله الرحمان الرحیم
با سلام و تشکر

بنده کلام دوست خوبم را بر اساس بیان خدای متعالی در قران کریم تکمیل می کنم:
در آیه 30 سوره روم آمده:فِطْرَتَ اللَّهِ الَّتِي فَطَرَ النَّاسَ عَلَيْها یعنی خلقت و خواسته خداوند دين و اسلام و يكتا پرستى است كه جهانيان را بر اساس آن خلق فرموده تا بسوى او رفته و خدا پرست باشند چنان كه در آيه شريفه گويد «وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ» و پيامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) فرمود «هر فرزندى در اصل خلقت بر اساس يكتا پرستى خلق شده و اگر آن را به حال خود بگذارند مسلمان و ايمان به خدا خواهد داشت نه اینکه در همان زمان تولد خدا را بشناسد و تنها ريشه خانواده از پدر و مادر است كه او را به مسلك يهود يا مسيحى يا مجوس مى ‏كشاند.
و از ابى مسلم نقل شده كه معناى آيه اين است: پيروى كن از دين به آنچه «فطرت خدا» تو را به او راهنمايى ميكند، زيرا خداوند موجودات را به نحوى آفريده و تركيب و صورت بندى نموده كه بر وجود صانعى توانا و دانا وحى و قيوم و قديم و يگانه‏ اى كه به هيچ چيز شبيه نبوده و چيزى همانند او نيست، دلالت دارد.( برگرفته از المیزان)
موفق باشید

با سلام خدمت همه دوستان عزیز. شرمنده که من دیر به بحثی که خودم راه انداخته بودم رسیدم.
دوست عزیزمون اینجا به این تفسیر آیه قرآن ایراداتی گرفته بودند که من سعی میکنم به اونا جواب بدم.

z4r4thustr4;166532 نوشت:
راستش من اصلا قانع نشدم!
مگه این همه پیامبر نیومدن که خدا رو به انسانها معرفی کنن؟ پس اگه ژن خدا شناسی بوده چرا با این وجود خیلی ها در همون زمان پیامبران هم به خدا ایمان نیاوردن؟

دوست عزیزم شما شخصی را فرض کنید که بیسواد است. این شخص نیاز به باسواد شدن و علم آموختن را میداند و همیشه آرزو داشته که با سواد شود. آیا کسی میتواند بگوید که دوست نداشته هیچ وقت با سواد شود. اگر اینطور بوده که از حماقت او بوده. بنابراین برای علم آموزی آن شخص احتیاج به یک معلم دارد که در مورد دین، پیامبران آن نقش را ایفا میکنند

z4r4thustr4;166532 نوشت:
شما داری صرفا عرفانی صحبت می کنی در صورتی که من دارم با واقع بینی حرف میزنم.

آیا شما منکر فرشتگان هستید؟ اگر هستید که کلا از دایره دینداری و اسلام خارجید چون در قرآن به صراحت بارها و بارها در مورد خصوصیات و رفتار آن بزرگواران صحبت شده است. حالا اگر شخصی در مورد فرشتگان صحبت کند شما میگویید من واقع بینم و فقط آنچه را که ملموس است قبول میکنم.

z4r4thustr4;166532 نوشت:
در مورد آیه بالا قبول دارم که خدا هر کاری بخواد میتونه انجام بده اما اون تفسیری که فرمودین اصلا تفسیر درستی نیست چون هیچ کسی در بدو تولد خدا رو نمیشناسه اینو از یه بچه هم بپرسی جواب درست رو بهتون میده.

ما نگفتیم که انسان از بدو تولد خداشناس قهار است. بلکه طبق آیه قرآن خداوند ژنی را در انسان قرار داده که انسان همیشه نیاز به پرستش خدا دارد. شما اگر در مورد قبایلی که چند سال پیش در آمازون کشف شده اند و چیزی از تمدن و کتاب و مذهب و پیامبر نمی دانند تحقیق کنید میبینید که آنها هم مراسم مذهبی خودشان را دارند. ولو اینکه شرک آمیز باشد. و دلیل آن هم این بوده که مناسک مذهبی آنها به مرور زمان از خداپرستی به شرک و کفر پرستی تبدیل شده است. و به قول قرآن وقتی از آنها سوال کنید چرا اینها را میپرستید میگویند ما پدران خود را دیدیم که اینها را پرستش میکردند.

z4r4thustr4;166532 نوشت:
چیزی به اسم روح خداشناسی به اون معنی که گفتید وجود نداره بلکه اعتقاد انسانهاست که باعث میشه به خدای واقعی روی بیارن یا خدایان دروغین.
در هر برهه از زمان هم که مشاهده کنین میبینین کسانی که از خدایان دروغین به خدای واقعی روی آوردند دلایلی بوده که پیامبران زمان خودشون برای اونها آورده مثل معجزاتی که در اون زمانها انجام شده تا خدای واقعی رو بتونن درک کنن+تمایل و عقاید شخصیشون.
خداوند ژنتیکی شناخته نمیشه بلکه لازمه ایمان به خداوند درک خداوند هستش نه ذات انسان

مگر به گفته خودتان و به فرموده قرآن پس از نوح انسانی در زمین باقی ماند که بخواهد از دینداری چیزی نداند. پس همه انسانهایی که در آن کشتی بودند انسانهای امروزی را تشکیل دادند. حالا بعضی از آن انسانها در قبایل دورافتاده آفریقا زندگی میکنند و بعضی در شهر مکه و بعضی هم در قطب جنوب.
پس پدران همه آنها از ابتدا خداپرست بودند و خداپرستی را به آنها آموختند ولی متاسفانه مرور زمان باعث شد در کفر غوطه ور شوند و ...

z4r4thustr4;166532 نوشت:

پس پیامبر اسلام در غار حرا چکار میکرد. مگر همیشه برای عبادت به غار حرا نمیرفت. اگر در غار حرا مشغول عبادت بتها بود ، آیا خداوند او را به پیامبری مبعوث میکرد؟
یا حضرت اراهیم که در نوجوانی بتها را شکست و ...

z4r4thustr4;166532 نوشت:

اگر ژن در انسان میتواند صفات روحی را انتقال دهد چرا نتواند صفت خداشناسی را به شخصی منتقل کند؟

موضوع قفل شده است