معنی این حدیث از حضرت علی(ع) یعنی چی؟ (بزرگترین گناه ترس است)

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
معنی این حدیث از حضرت علی(ع) یعنی چی؟ (بزرگترین گناه ترس است)

بزرگترین گناه ترس است؟!

یکی از رذائل اخلاقی، جُبْن (ترس) است.
در روایات آمده است:" البخل عار و الجبن منقصهْْ
بخل ننگ و عار است و ترس علامت نقص انسان است".
نیز "لا یکون المؤمن جباناً و لا حریصاً؛مؤمن نباید ترسو و حریص باشد"
حدیثی از امیرالمؤمنین یا دیگر ائمه به مضون "بزرگ ترین گناه ترس است" نیافتیم. مقصود ترس از بندة خدا است، اما انسان از خدا نترسد و گناه کند.

و اگر این حدیث از حضرت علی(ع) رسیده باشد، بدین معنا است که ترس نا به جا - به خصوص در جبهه های جنگ و نبرد - گناهی بزرگ است. این معنا با توجه به شخصیت مولی(ع) بیشتر آشکار می‏گردد؛ چرا که آن حضرت فرمود:
«اگر تمامی عرب با من طرف شوند من به آنان پشت نخواهم کرد». در مرام چنین شخصیتی، ترس از نبرد و دفاع از حق،گناهی بزرگ به حساب می‏آید.
اما خوف از خداوند؛ یعنی، حساب کار خود را داشتن، مراقب عمل بودن و از او پروا کردن. این خوف، خوف از روی درک، فهم و تعقل است و سازنده و نگه‏دارنده انسان، از مهلکه‏ های خطرناک می‏باشد.
بنابراین گرچه هر دو خوف هستند؛ ولی یک خوف بی‏جا و دیگری خوف معقول و سازنده است.

منبع سایت جواب

ترس ازمفاهیمی است که هرگاه شنیده ویادیده شود یک حس ناپسند ازآن به انسان دست میدهداما باید به انواع ومحل کاربرد آن توجه کرد بنابراین مقصود روایت ترس مثبت که باعث امان ماندن جان انسان ازخطرات است ویاترس ازخداوند نیست بلکه مقصودترس نابجااز شیطان ویاافراد شیطان صفتی است که زمینه گناه رافراهم مینماید

با سلام

بنظر میرسد چنین سخنی از امام علی (ع) نقل به معنی شده باشدچون درمتون حدیثی به این متن موجود نیست و منظور ترس از دشمن باشد همچنانکه :

در روایتی از سبط اکبر، سید شباب اهل الجنه ، امام حسن بن علی بن ابیطالب رضی الله عنهم آمده که :
قيل: فما الجبن ؟
قال: الجرأة على الصديق والنكول عن العدو.
یعنی گستاخی بر دوست و ناتوان در برابر دشمن .

اما در مورد بزرگترین گناهان :

كافی: علي بن إبراهيم، عن أبيه، عن عمرو بن عثمان، عن أحمد بن إسماعيل الكاتب، عن أبيه قال: أقبل أبو جعفر عليه السلام في المسجد الحرام، فنظر إليه قوم من قريش فقالوا: من هذا ؟ فقيل لهم: إمام أهل العراق، فقال بعضهم: لو بعثتم إليه بعضكم فسأله، فأتاه شاب منهم فقال له: يا عم ما أكبر الكبائر ؟ فقال: شرب الخمر که از طریق عامه هم روایت شده است .

...فقال له أبو عبد الله عليه السلام: ما أسكتك ؟ قال: احب أن أعرف الكبائر
من كتاب الله، فقال: نعم، يا عمرو أكبر الكبائر الشرك بالله، يقول الله تبارك و
تعالى: " إنه من يشرك بالله فقد حرم الله عليه الجنة ومأواه النار " وبعده
اليأس من روح الله لأن الله عزوجل يقول: " ولا تيأسوا من روح الله إنه لا ييأس من
روح الله إلا القوم الكافرون "

قلت: أي شئ الكبائر ؟ فقال: أكبر
الكبائر الشرك، وعقوق الوالدين، والتعرب بعد الهجرة، وقذف المحصنة، و الفرار من
الزحف، وأكل مال اليتيم ظلما، والربا بعد البينة، وقتل المؤمن، فقلت: الزنا والسرقة
؟ قال: ليس من ذلك. وقد وقع في الأخبار في خصوص بعض، أنها كبائر كالغناء والحيف في
الوصية والكذب على الله ورسوله والأئمة عليهم السلام، ومعونة الظالمين، وغيرها.

واز طریق عامه :

من حديث ابن عباس بإسناد حسن أن رجلا قال يا رسول الله ما الكبائر قال الشرك بالله والإياس من روح الله والقنوط من رحمة الله وله من حديث بريدة أكبر الكبائر الإشراك بالله وعقوق الوالدين ومنع فضل الماء ومنع الفحل .

الكذب على النبي من أكبر الكبائر بالغ بعض الشافعية فحكم بكفره وذلك لورود الأحاديث الصحيحة بألفاظ مختلفة الدالة على ما ذكرناه وأشهرها لفظ ((من كذب علي متعمداً فليتبوأ مقعده من النار)) وله طرق كثيرة حتى قيل أنه من الأحاديث المتواترة.

عن علي : أنه سئل ما أكبر الكبائر ؟ قال : الامن من مكر الله ، والاياس : من روح الله ، والقنوط : من رحمة الله.
(ابن المنذر).

الخمر أم الفواحش و أكبر الكبائر و من شرب الخمر ترك الصلاة و وقع على أمه و عمته و خالته
( طبرانی ) عن ابن عمر .

خیر البریه;165035 نوشت:

اما در مورد بزرگترین گناهان :

كافی: علي بن إبراهيم، عن أبيه، عن عمرو بن عثمان، عن أحمد بن إسماعيل الكاتب، عن أبيه قال: أقبل أبو جعفر عليه السلام في المسجد الحرام، فنظر إليه قوم من قريش فقالوا: من هذا ؟ فقيل لهم: إمام أهل العراق، فقال بعضهم: لو بعثتم إليه بعضكم فسأله، فأتاه شاب منهم فقال له: يا عم ما أكبر الكبائر ؟ فقال: شرب الخمر که از طریق عامه هم روایت شده است .

...فقال له أبو عبد الله عليه السلام: ما أسكتك ؟ قال: احب أن أعرف الكبائر
من كتاب الله، فقال: نعم، يا عمرو أكبر الكبائر الشرك بالله، يقول الله تبارك و
تعالى: " إنه من يشرك بالله فقد حرم الله عليه الجنة ومأواه النار " وبعده
اليأس من روح الله لأن الله عزوجل يقول: " ولا تيأسوا من روح الله إنه لا ييأس من
روح الله إلا القوم الكافرون "

قلت: أي شئ الكبائر ؟ فقال: أكبر
الكبائر الشرك، وعقوق الوالدين، والتعرب بعد الهجرة، وقذف المحصنة، و الفرار من
الزحف، وأكل مال اليتيم ظلما، والربا بعد البينة، وقتل المؤمن، فقلت: الزنا والسرقة
؟ قال: ليس من ذلك. وقد وقع في الأخبار في خصوص بعض، أنها كبائر كالغناء والحيف في
الوصية والكذب على الله ورسوله والأئمة عليهم السلام، ومعونة الظالمين، وغيرها.

واز طریق عامه :

من حديث ابن عباس بإسناد حسن أن رجلا قال يا رسول الله ما الكبائر قال الشرك بالله والإياس من روح الله والقنوط من رحمة الله وله من حديث بريدة أكبر الكبائر الإشراك بالله وعقوق الوالدين ومنع فضل الماء ومنع الفحل .

الكذب على النبي من أكبر الكبائر بالغ بعض الشافعية فحكم بكفره وذلك لورود الأحاديث الصحيحة بألفاظ مختلفة الدالة على ما ذكرناه وأشهرها لفظ ((من كذب علي متعمداً فليتبوأ مقعده من النار)) وله طرق كثيرة حتى قيل أنه من الأحاديث المتواترة.

عن علي : أنه سئل ما أكبر الكبائر ؟ قال : الامن من مكر الله ، والاياس : من روح الله ، والقنوط : من رحمة الله.
(ابن المنذر).

الخمر أم الفواحش و أكبر الكبائر و من شرب الخمر ترك الصلاة و وقع على أمه و عمته و خالته
( طبرانی ) عن ابن عمر .

دوست عزیز اینها همش که زبان عربی هستن
پس معانیش چیست؟

delete;164917 نوشت:
بزرگترین گناه ترس است؟!

[="blue"]سلام

ممکن است سند حدیث را لطف کرده و بیاورید ![/]

نقل قول:
دوست عزیز اینها همش که زبان عربی هستن
پس معانیش چیست؟

[="blue"]
مشکلش در همین است باید دید متن عربی چه لغتی بجای ترس بکاررفته تا بشود بررسی نمود چون همینطور که جناب خیر البریه اسناد ارائه نمودند بالا ترین گناه شرب خمر است چنانچه مصطلح است شراب مادر همه بدیهاست .[/]

بهلول;165097 نوشت:

ممکن است سند حدیث را لطف کرده و بیاورید !

سلام
والا دوست عزیز من خودمم دنبال همینم
میخوام بدونم این حدیث از کدوم روایت آمده چون انگار منبعی نداره

بهلول;165097 نوشت:
مشکلش در همین است باید دید متن عربی چه لغتی بجای ترس بکاررفته تا بشود بررسی نمود چون همینطور که جناب خیر البریه اسناد ارائه نمودند بالا ترین گناه شرب خمر است چنانچه مصطلح است شراب مادر همه بدیهاست .

ولی من شنیدم بزرگترین گناه کبیره
برای خداوند متعال شریک قائل شویم

آنچه دراین سخن مذموم شمرده شده ترس ازغیر خداست که می تواند به نافرمانی وبرزمین گذاشتن دستورات الهی منجر شودچنانکه خود قرآن میفرماید:
أَ لَمْ تَرَ إِلَى الَّذينَ قيلَ لَهُمْ كُفُّوا أَيْدِيَكُمْ وَ أَقيمُوا الصَّلاةَ وَ آتُوا الزَّكاةَ فَلَمَّا كُتِبَ عَلَيْهِمُ الْقِتالُ إِذا فَريقٌ مِنْهُمْ يَخْشَوْنَ النَّاسَ كَخَشْيَةِ اللَّهِ أَوْ أَشَدَّ خَشْيَةً وَ قالُوا رَبَّنا لِمَ كَتَبْتَ عَلَيْنَا الْقِتالَ لَوْ لا أَخَّرْتَنا إِلى‏ أَجَلٍ قَريبٍ قُلْ مَتاعُ الدُّنْيا قَليلٌ وَ الْآخِرَةُ خَيْرٌ لِمَنِ اتَّقى‏ وَ لا تُظْلَمُونَ فَتيلا(77نساء )

آيا نديدى كسانى را كه به آنها گفته شد كه اكنون از جنگ بازايستيد و نماز بخوانيد و زكات بدهيد، كه چون جنگيدن بر آنان مقرر شد، گروهى چنان از مردم ترسيدند كه بايد از خدا مى‏ترسيدند؟ حتى ترسى بيشتر از ترس خدا. و گفتند: اى پروردگار ما، چرا جنگ را بر ما واجب كرده‏اى و ما را مهلت نمى‏دهى تا به مرگ خود- كه نزديك است- بميريم؟ بگو: متاع اينجهانى اندك است و آخرت از آن پرهيزگاران است و به شما حتى به قدر رشته‏اى كه در ميان هسته خرماست ستم نمى شود
بنابراین چنین ترسی خود سرچشمه گناهان است.

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم جمیعا و رحمه الله و برکاته

توکل راز بزرگ مردان خداست. آنهائی که توکل به خدا ندارند و به آن توانائی ناچیز خود و یا دیگران از جن و انس دل خوش میکنند به چه جایگاه سستی اعتماد کرده اند که الله لا اله الا هو الحی القیوم تنها برای اهل توکل و ایمان به خدای لایزال دارای معنی است.
ترس در دلهای آنها هنگام انجام دستور الهی راه ندارد و چنین می اندیشند که حضرت در خطبه 11 نهج البلاغه به محمد حنفیه میفرمایند :

(در جنگ جمل سال 36 هجرى روز پنجشنبه 15 جمادى الآخر هنگام دادن پرچم به دست فرزندش محمد حنفيّه فرمود)

اگر كوه‏ ها از جاى كنده شوند تو ثابت و استوار باش، دندان‏ ها را برهم به فشار، كاسه سرت را به خدا بسپار، پاى بر زمين ميخكوب كن، به صفوف پايانى لشكر دشمن بنگر، از فراوانى دشمن چشم بپوش، و بدان كه پيروزى از سوى خداى سبحان است.

پس بزرگترین گناه برای اهل اسلام ترس است که نشانه نداشتن ایمان به خدای لایزال است.

یاحق

آنچه ترس راازدل بیرون می کند:
بَلى‏ مَنْ أَسْلَمَ وَجْهَهُ لِلَّهِ وَ هُوَ مُحْسِنٌ فَلَهُ أَجْرُهُ عِنْدَ رَبِّهِ وَ لا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَ لا هُمْ يَحْزَنُون(112بقره)
آرى، هر كس كه از روى اخلاص رو به خدا كند و نيكوكار بود، پاداشش را از پروردگارش خواهد گرفت و دستخوش بيم و اندوه نمى‏شود
نفى خوف و غم از پيروان خط توحيد، دليلش روشن است، چرا كه آنها تنها از خدا مى‏ترسند، و از هيچ چيز ديگر وحشت ندارند، ولى مشركان خرافى از همه چيز ترس دارند، از گفته‏هاى اين و آن، از فال بد زدن، از سنتهاى خرافى و از بسيار چيزهاى ديگر.

سلام :اگرنیازی به ادامه نمی بینید بحث راجمع بندی کنیم.

بله
خواهش میکنم

پست جمع بندی:

[h=2]سوال: معنی این حدیث از حضرت علی(ع) یعنی چی؟ ((بزرگترین گناه ترس است))[/h]
پاسخ:

مقصود روایت حضرت علی ع ترس غیرخدایی است که موجب تسلط شیطان برانسان میگرددازاینجهت فرمودند بزرگترین گناه ترس است.وراه بیرون کردن این ترس ایمان به خداست.

آنچه ترس راازدل بیرون می کند: بَلى‏ مَنْ أَسْلَمَ وَجْهَهُ لِلَّهِ وَ هُوَ مُحْسِنٌ فَلَهُ أَجْرُهُ عِنْدَ رَبِّهِ وَ لا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَ لا هُمْ يَحْزَنُون(112بقره) آرى، هر كس كه از روى اخلاص رو به خدا كند و نيكوكار بود، پاداشش را از پروردگارش خواهد گرفت و دستخوش بيم و اندوه نمى‏شود نفى خوف و غم از پيروان خط توحيد، دليلش روشن است، چرا كه آنها تنها از خدا مى‏ترسند، و از هيچ چيز ديگر وحشت ندارند، ولى مشركان خرافى از همه چيز ترس دارند، از گفته‏هاى اين و آن، از فال بد زدن، از سنتهاى خرافى و از بسيار چيزهاى ديگر.

موضوع قفل شده است