صفحه 1 از 12 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا خداوند باید ما را اجباری به دنیا بفرستد؟؟

نوشته
    47
    حضور
    1 روز 17 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    24
    صلوات
    231

چرا خداوند باید ما را اجباری به دنیا بفرستد؟؟

من قانع نشدم از اینکه چرا وقتی خدای ما عادل و خوب هست چرا باید ما را اجباری به دنیا بفرستد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟

2. صلوات ها 5

3.  

نوشته
    533
    حضور
    7 روز 4 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2119

نقل قول نوشته اصلی توسط karshenas نمایش پست ها
    من قانع نشدم از اینکه چرا وقتی خدای ما عادل و خوب هست چرا باید ما را اجباری به دنیا بفرستد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟
    برای اینکه ورود به دنیا، مقدمه تکامل یافتن ماست. ما اگر وارد دنیا نشویم، و در حوزه مسائل دار دنیا قرار نگیریم (تا اینکه به وظیفه شرعی مان عمل کنیم و عمل حسنه انجام دهیم) به تکامل نمیرسیم.
    ضمناً بحث امتحان هم هست:
    لیبلوکم ایکم احسن عملاً
    و بر این اساس:
    ليهلك من هلك عن بينة و يحيى من حي عن بينة

حتماً سئوال بعدی اینه که که :
    خوب خدای مهربان و خوب، از همان اول ما را متکامل می آفرید تا نیاز به طی مراحل تکاملی نداشته باشیم و چون متکامل بودیم، همیشه عمل ما احسن می بود و دیگر « هلاکت » موضوعیت نمی یافت!!

5. صلوات ها 4

نوشته
    1,160
    حضور
    5 روز 4 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2443

سلام.

البته صادر گشتن فعل به جبر بر نمی گردد بلکه به ضرورت و یا همان قضای حتم بر می گردد...

ولی در کل هر جبری هم شر نیست بلکه ما جبر خیر هم داریم،حالا خداوند کمالات خود را به انسان می دهد تا انسان کامل گردد،و البته همه خلقت منشا از همین انسان کامل است،وبرای انسان کامل است چون خلیفه خدا در زمین است واین مقام را به انسان داد که بتواند اسماء او را حمل نماید،اینها کجایش بد است.....

خداوند می خواهد انسان به مقام قرب خودش ویا همان درجات بهشت برسد ولی بدبختانه خود انسانها این را نمی خواهند، برای همین مجبور است با زور و زنجیر انها را به انجا بکشاند...

یاحق

هر
    کسی را نتوان گفت که صاحب نظر است -----عشقبازی دگر و نفس پرستی دگر
    است

نه هر
    آن چشم که بیند که سیاه است و سپید ---یا سپیدی ز سیاهی بشناسد بصر است

7. صلوات ها 4

علاقه
    رجال و حدیث، فقه و کلام در حوزه اهل سنت
    نوشته
    2,857
    حضور
    47 روز 14 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    10620

با سلام و عرض ادب
    خلقت و وجود يافتن انسان، جبري است؛ اما ادامه حيات او اختياري. باید توجه داشت که انسان دارای دو نوع زندگی و حیات است:

1. حیات حیوانی و مادی:
    این نوع حیات، بین انسان و حیوان مشترک است و اموری از قبیل: خوردن، آشامیدن و راه رفتن جزء این حیات است. در این گونه حیات، اختیار راه ندارد؛ زیرا اوّلاً: قبل از خلقت، کسی نیست تا به او اختیار داده شود که خلق شود یا نشود. اختیار دادن در خلق شدن، مشروط به این است که کسی باشد تا از او سؤال شود دوست داری خلق شوی یا نه! اگر آفریده شده باشد، دیگر سؤال از خلقت اختیاری بی فایده است؛ چون تحقق یافته است. اگر آفریده نشده، سؤال از او بی معنا است؛ چون وجود ندارد تا سؤال شود. پس این نوع انتخاب و اختیار حیات، عقلاً ممکن نبود؛ نه آن که ممکن بود و خدا آن را از ما دریغ کرد.

ثانیاً:طبق قانون علیّت هرگاه علت تامه برای وجود معلول مهیّا شود، معلول حتماً موجود خواهد شد. معلول در اصل وجود خویش هیچ گونه نقشی ندارد. این قاعده در اصطلاح فلسفه، جبر عِلّی و معلولی نامیده می شود؛ یعنی آفرینش انسان مانند همه حوادث و پدیده‏ها، بر اساس قانوت علیّت است و معلول و پدیده در به وجود آمدن خود، هیچ نقشی ندارد.

باید پذیرفت در این عالم جبرهای بسیاری وجود دارد که همه آن ها ناپسند نیستند، مانند جبر تحقق معلول پس از تحقق علت.
    بنابراین، اراده و اختیار داشتن انسان در اصل خلقت، غیر منطقی و غیر عقلانی است.

2. حیات انسانی و معنوی که حیات فکری و عقلانی است و از مختصات آدمی است:
    به جهت این نوع از خلقت، خداوند او را بر سایر مخلوقات برتری داده است. این حیات، اختیاری بوده و انسان چنان آفریده شده که با اختیار خویش توانایی آن را دارد که در مسیر تکامل قدم نهاده و به جایی رسد که جز خدا نبیند، یا آن قدر سقوط کند که مانند حیوان، بلکه بدتر شود.
    دعوت اسلام به سوی همین حیات اختیاری است: «یا ایّها الّذین آمنوا استجیبوا للَّه و للرسول إذا دعاکم لما یحییکم»؛[1] «ای کسانی که ایمان آوردید! دعوت خدا و پیامبر را اجابت کنید، هنگامی که شما را به سوی چیزی می خوانند که مایه حیاتتان است».

بنابراین، درست است که انسان به اختیار خود نیامده است، اما بدین معنا نخواهد بود که هیچ اختیاری در کیفیت زندگی خود و به جایی که خواهد رسید، نداشته باشد.

[1].الانفال/24.
    چرا خداوند باید ما را اجباری به دنیا بفرستد؟؟
    مناجات العارفین لمولانا علی بن الحسین (علیهما السلام)

«إلهى! فَاجْعَلْنا مِنَ الَّذينَ تَوَشَّحَتْ [تَرَسَّخَتْ‏] أشْجارُ الشَوْقِ إلَيْكَ فى حَدآئِقِ صُدُورِهِمْ، وَأخَذَتْ لَوْعَةُ مَحَبَّتِكَ بِمَجامِعِ قُلُوبِهِمْ»؛

(معبودا! پس ما را از آنانى قرار دِهْ كه نهالهاى شوق به تو در باغ دلشان سبز و خرّم [يا: پايدار] گشته، و سوز محبّتت شراشر قلب آنها را فرا گرفته است).

بحارالانوار، ج91، ص150.

9. صلوات ها 5

علاقه
    سیاست .مذهب .شغلم .هنر
    نوشته
    1,737
    حضور
    19 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11108

نقل قول نوشته اصلی توسط صدرا نمایش پست ها
    درست است که انسان به اختیار خود نیامده است، اما بدین معنا نخواهد بود که هیچ اختیاری در کیفیت زندگی خود و به جایی که خواهد رسید، نداشته باشد.
    اگه ما در کیفیت زندگی اختیار داریم پس این همه قوانین برای چی هست؟
    مثلا کیفیت نماز خوندن یا اینکه مثلا اگه تو روزه ی مستحبی سهوا چیزی بخوری روزه باطله یا همین ریز احکامی که وجود داره .

دیشب روحانی تو مسجد یه آیه از قرآن گفته بود که شفاعت از کسانی که از نمازگزاران نباشند ، قبول نمیشه .
    خیلی حالم بد شد . من همیشه با نماز خودنم مشکل ذاشتم و از اینکه نمیتونم تمرکز کنم از دست خودم عصبانی بودم و این ایه دیگه کلا نا امیدم کرد .

خوب اگه خدا ما رو با اختیار خودمون وارد این دنیا نکرده ، لااقل این همه هم سخت نگیره خب.
    خدا به ما اختیار داد که تو این دنیا با اختیار خودمون کارها رو انجام بدیم . ولی آیا این درسته که برای انجام ندادنش مستحق چنین عذابی باشیم .
    من اصلا نمیتونم اینو قبول کنم .

مثل اینه که پدر و مادرت تو رو به دنیا میارن . بعد هم راه و رسم زندگی رو بهت یاد میدن . بهدش دیگه اختیار با خودته که مثل اونا عمل کنی یا نه .
    دیگه پدر و مادر نمیتونن تو رو به خاطر این که مطابق میل اونا رفتار نکردی جریمه یا مجازات کنن .
    میتونن؟
    بگذار آدمها تا میتوانند سنگ باشند. من و تو از تبار چشمه ایم

11. صلوات ها 3

علاقه
    سیاست .مذهب .شغلم .هنر
    نوشته
    1,737
    حضور
    19 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11108

نقل قول نوشته اصلی توسط erfan_alavi نمایش پست ها
    خداوند می خواهد انسان به مقام قرب خودش ویا همان درجات بهشت برسد ولی بدبختانه خود انسانها این را نمی خواهند، برای همین مجبور است با زور و زنجیر انها را به انجا بکشاند...
    حالا اگه کسی نخواد بره بهش ، باید با مشت و لگد فرستادش؟
    بگذار آدمها تا میتوانند سنگ باشند. من و تو از تبار چشمه ایم

13. صلوات ها 2

نوشته
    47
    حضور
    1 روز 17 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    24
    صلوات
    231

این که خلقت ما اجباری هستش که درش هیچ شکی نیست و همه میدانند.
    سوال من این است که اگر خدای ما خوب هتسش و عادل و مهربان چرا باید انسانها را اجباری بیافریند و به دنیا بفرستد و برای انها قوانینی هم در نظر بگیرد بعدش هم بعضی از انسانها از عهده انجام اون قوانین برنیاین تا خدا با بلا و غیره در این دنیا عذابشون کنه و با اتیش جهنم هم توی اون یکی دنیا ازشون پذیرایی کنه.
    حرف کلی من این است که چرا اصلا ما را به اجبار افریده که این همه دردسر بکشیم.
    اینکه ما به این دنیا امده ایم تا به تکامل برسیم و به تقرب اللهی برسیم یک جواب دهن پر کنه نه قانع کننده.

15. صلوات ها 3

علاقه
    حضرت زهرا(س)،شهادت،شهدا،اهل بیت،هیئت
    نوشته
    1,018
    حضور
    4 روز 22 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    9134

من از کسی میشنیدم نعوذوبالله خیلی از خدا شاکی بود
    میگفت چرا اصلا خدا ما رو به این دنیا آورد که ما گناه نکنیم و به بهشت بریم
    چه کاری خوب!؟اولش همه میرفتیم بهشت دیگه و گفت حضرت آدم یه خطایی کرده ما چرا باید تاوان پس بدیم
    میگفت هر چی توی این دنیا لذت حساب میشه گناه هستش مثل:زنا،شراب،لواط ،موسیقی و غیره
    من گفتم خوب خدا دارد ما رو با این لذتهای دنیوی آزمایش میکند و پاداشش رو وعده بهشت داده

گفت چرا باید ما خودمون رو از این لذتها دور کنیم که خدا آخرش ما رو میخواهد به بهشت ببرد
    میگفت اگر نماز اجباری نبود آدمهای اندکی نماز میخوندن و از خدا تشکر میکردن

والا من دیگه نتونستم جوابشو بدم؟
    ویرایش توسط حی علی المهدی : ۱۳۹۰/۰۹/۰۹ در ساعت ۱۲:۵۸
    امام زمان (عج) فرمودند: برای فرج زیاد دعا کنید ، چرا که این زیاد دعا کردن خود فرج و گشایش کار شماست
    حی علی المهدی (عج)
    خدایا به مادرانمان و خواهرانمان بصیرت ، عفت و حجاب فاطمی عنایت کن
    اشهد ان فاطمة الزهرا عصمة الله کبری و حجة الله الحجج

17. صلوات ها 2

علاقه
    حضرت زهرا(س)،شهادت،شهدا،اهل بیت،هیئت
    نوشته
    1,018
    حضور
    4 روز 22 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    9134

ولی فکر نمیکنم غیر از خدا کسی بتواند جواب شما رو بدهد
    نه تنها شما بلکه همه انسانها تا حالا به این موضوع فکر کردند
    ولی متاسفانه عقل ما چون کامل نیست نمیتوانیم این مسئله رو درک کنیم
    مثل کسی که صدقه میدهد ولی بعدش یه بلایی سرش می آید،شاید طرف میگه من که صدقه دادم چرا همچین بلایی سرم آمد ،پس این حرف خدا دروغه که صدقه رفع بلا میکنه
    ولی شاید اگر اون صدقه رو نمیداد شاید اتفاق ناگوارتری برایش به وجود می آمد ولی چون ما از اتفاق بزرگتر بی خبر هستیم این حرف خدا رو بهش انتقاد میکنیم

یادمه یکی از دوستام تعریف میکرد توی کلاس دانشگاه نشسته بودیم
    استاد گفت :کی میدونه خداوند چرا انسان رو خلق کرد
    هر کی یه چیزی گفت
    بعد استادشون گفته:علتی ندارد خدا عشقش کشیده ،دوست داشته ما رو به این دنیا آورده!
    امام زمان (عج) فرمودند: برای فرج زیاد دعا کنید ، چرا که این زیاد دعا کردن خود فرج و گشایش کار شماست
    حی علی المهدی (عج)
    خدایا به مادرانمان و خواهرانمان بصیرت ، عفت و حجاب فاطمی عنایت کن
    اشهد ان فاطمة الزهرا عصمة الله کبری و حجة الله الحجج

19. صلوات ها 2

نوشته
    106
    حضور
    6 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    311

حالا وقتشه که از خودتون بپرسید ایا واقعا خدایی هست؟

21. صلوات ها 2

صفحه 1 از 12 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)