جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: عبرتهای ماندگار

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۹
  نوشته
  509
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  2410

  مطلب عبرتهای ماندگار
  عاشوری بی شک دانشگاه درس ها و واحدهایی است که الی الابد تا وقتی انسان است درس می دهد.

 2. صلوات ها 5


 3. #2
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۹
  نوشته
  509
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  2410  شور و شعور در کربلا
  شور حسینی و شعور حسینی لازم و ملزوم هم هستند! شور حسینی بدون شعور آن بسیار مخرب تر از دشمن حسینی خواهد بود!
  و شعور حسینی بدون شور ان به مثابه کسی است که می داند حق چیست ولی به خاطر زنجیرهایی که به خودش بسته نمی تواند شور حق را بیافریند.
  آری کل یوم عاشوری و کل ارض کربلا
  هر لحظه تو در حال تردد بین حق و باطل است! تا حق و باطل را نشناسی چگونه می توانی شور حق سر دهی! یا لثارات الحسین.
  فتنه عاشوری 88 نشانگر خوبی از شور بدون شعور بود... وقتی عرصه سیاست و قدرت شور می آفریند! انسانها و بخصوص جوانها دو دسته می شوند و شور به وجود می اید... همان که خبر از آمدن شعیب ابن صالح می دهد خویش خبر از حرمله بودن وی می دهد...
  و انکه شور آزادی و اصلاح را دارد عملا ازادی دیگران را سلب می کند....
  شور بدون شعور
  اولین درس عاشوری لزوم دمیدن روح شعور بر جسم بی تحرک زندگی روزمره توست.
  شعور خود شور می آفریند...
  شعور یک نوجوان 13ساله شوری آفرید که امامش به وی افتخار کرد...
  همانطور که شعور 6 ماهه امام حسین (علیه السلام) شور افرید ...
  شعور نگاه همه سو نگرانه ، دقيق و عميق است نگاهي كه از لايه هاي بيروني بگذرد و به درون راه يابد نگاهي كه ان سوي حادثه ها را بكاود و متناسب با دريافتي كه محصول اين تعمل و روشن بيني است تصميم بگيرد و عمل بكند شعور یا همان بصیرت انچنان عنصر مهم و تعين كننده اي در عرصه ي حيات اجتماعي ، فرهنگي و سياسي است كه علي (ع) سلاح كاراي خويش در هنگامه ي هجوم دشمن و خيزش خطر را تنها و تنها يك چيز مي داند بصيرت .(( الا و ان الشيطان قد جمع حزبه و استجلب خيله و رجله و ان معي لبصيرتي))
  آگاه باشد كه شيطان سواره و پياده اش را فرا خوانده و بر شما تاخته در چنين موقعيتي بصيرت و بينش من با من است در بيان قرآن ، گروهي فاقد بينش و بصيرت هستند ((و اين تدعوهم الا الهدي لا سيمعو و تريهم ينظرون اليك و هم لا يبصرون))

  اگر به هدايت دعوتشان كنيد ، گوش به سخنانت نمي سپارند مي بيني كه به تو مي نگرند اما بينش و بصيرت ندارند.
  نگاه هاي دوخته اما تهي از روشني ، چشمهايي كه خيره مي نگرند اما به شناخت و ديده نمي رسند ، چنين كساني در تاريكي مي مانند و به سياهي و تاريكي تن مي دهند.
  كربلا قصه مردان و زناني است كه بصيرتشان چراغ راهشان و بينش ژرف و زلالشان ، كشتي عبور آنها از طوفانهاي درون و بيرون است وقتي امام عاشورا ، دشواري نبرد گوشزد كرد و به تيغ هاي تيز و شمشيرهاي قساوت اشارت نمود ياران عاشق صادق گفتند انا علي نياتنا و بصائرنا ( ما بر نيت ها و بصيرت هايمان هستيم) يعني انگيزه هاي ترديد ناپذير و بصیرت هاي هاي ژرف ما را به كربلا آورده است و خطر و شمشير و مرگ ، سستي و تزلزل را در اراده هايمان نمي افريند همين ويژگي در جان و روح صحابه مهدي (عج) تموج و جريان دارد آنان با بصيرتشان با امام خويش همراه و همگام مي شوند و در لحظه هيا هول و خطر عاشقانه و صادقانه به ميدان مي آيند و خندان و شكوفا چون صحابه كربلا از حريم دين دفاع مي كنند.شب عاشوری عده ایی از یاران چنان صدای خنده هایشان بلند بود که موجب تعجب قرار گرفت! چرا نخندیم وقتی یقین دارم فردا بهشتی هستم! یا جواب آن نوجوان وقتی می گوید اگر ما بر حق هستیم مرگ برام شیرین تر از عسل است. رشيد هجري بزرگ صحابه علي (ع) در پاسخ دخترش كه به او گفت پدر در انجام تكليف كوشش مي كني فرمود دختركم درآينده مردماني بيايند كه همان بصيرتشان كه آنان در امر دين خود دارند از اين كوششي كه ما مي كنيم افضل و برتر است .


 4. صلوات ها 5


 5. #3
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۹
  نوشته
  509
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  2410
  سلام

  خیلی از ما تو زندگی شخصی مون! اجازه نمی دهیم دیگران دخالت مستقیم یا غیر مستقیم داشته باشند!

  دوست داریم فقط و فقط اراده خودمون باشه که بر زندگی مون سایه افکنده باشه!

  خیلی از مواقع دوست داریم جو و فضای حاکم رو اونطوری که دلخواه ماست مهندسی کنیم!

  و هیچگاه دوست نداریم زیر سلطه فضایی که دیگران بر آن حکومت می کنند قرار بگیریم.

  تا حالا شده تو ماشین با خواهر و برادرتون سر اینکه چه موسیقی پخش بشه دعواتون بشه!

  تا حالا شده با همکلاسی تون سر این مطلب که حجاب نادرستی داره بحث کرده باشید!

  تا حالا شده دو دستگی تو کلاس یا محله یا خونه براتون ایجاد شده باشد! و هر دسته بخواند اراده خودشون رو حاکم کنند.

  تا حالا شده تک و تنها یک امر خوبی و پسندیده ایی رو به کسی گوشزد کنید! یا جایی که خفقان حاکمه و کسی علنا یک منکر رو مرتکب میشه! اونقدر شجاع باشید که ...

  چقدر حماسه آفرین و شجاعانه است که فردی به خاطر اعتقاد و ایمان راسخ خود خصوصا تنهایی به جنگ منکر برود! تا مبادا با ذلت زندگی کردن اعتقاد و معروف زنده به گور نشه!

  به خودم و خودت میگم!

  چقدر حسینی وار تک و تنها بی هیچ ترس جلوی منکری وایسادیم!

  به نظر شما اگه من

  اگه تو

  اگه اون برادر و خواهری که می دونم حجاب رو دوست داره! می دونم غیرت رو دوست داره! می دونم ...

  هرکدوممون تو زندگیمون فقط یک بار

  و فقط یک بار اراده بر حق خودمون رو باور می کردیم و با شجاعت تمام جلوی یک منکر تو خونه! تو کوچه! تو خیابون! تو دانشگاه و...می ایستادیم

  باز این همه بی حجابی و بی عفتی و ...علنا دیده می شد!

  نه!

  یا باورمان را قبول نداریم! و در ایمانمان شک است!

  یا چونان آهن نیستیم!

  یه بزدل یه ترسو که از اراده باطل دیگران هراس داره

  می ترسه با اونها مخالفت کنه!

  و شاید حتی اونقدر ذلیل و ربون میشه که رنگ اونها رو هم میگیره و تا ابد مهر ذلت و خواری رو یدک میکشه!

  خودت قضاوت کن!خواهرم! برادرم

  تویی که شب ها واسه مظلومیت حسین عزاداری می کنی! تو که لباس مشکی تو هر ساله با گلاب نگه می داری!

  چقدر از این درس ...
  عبرتهای ماندگار


 6. صلوات ها 6


 7. #4
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۹
  نوشته
  509
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  2410  بردباری
  شاید اکثر شما با معادلات ریاضی اشنایی داشته باشید! معادله یا قاعده آلگوریتم یا فرایندی ثابت شده است که با داده های مشخص خروجی مشخصی رو به شما خواهد داد!
  کار ما خلق این معادلات نیست, کشف انهاست!
  تو بحث "سرنوشت را کی از سر نوشت" اشاره ایی داشتیم به قواعد و معادلاتی که در این عالم وجود دارد! مثالی که آنجا زدیم قواعد بازی رایانه بود! شما به ناچار در محیطی قرار دارید که قواعدی که بر ان حاکم است؛ به اختیار شما نبوده و شما فقط با رعایت قواعد و دستورالعمل های آن و سعی خود موفق به اتمام بازی خواهید شد.
  بردباری همان پذیرش و گردن نهادن به قواعد حاکم بر طبیعت و عالم است! قواعد مقدری که به حکم خدا تغییر ناپذیر است(قضاء).
  مثلا (هرکس تلاش کند پیروز خواهد شد) و (هرکس تواضع و فروتنی پیشه کند عزت و سربلندی خواهد یافت)و...
  اوصیکم بتقوی الله و نظم امرکم! دو عنصر و معادله ایی که جزء مهمترین اسرار موفقیت شخص در دنیا و در اخرت است.
  چند نفر از ما دفترچه ایی در دست داریم که ساعاتمون رو توش نوشته باشیم! بدونیم فلان ساعت چه برنامه ایی داریم و به چه کارهایمان رسیدیم و به چه کارهایمان نرسیدیم!
  چند نفر از ما به این نتیجه رسیدیم که در گناه هیچ ارامشی وجود ندارد! چند تا از گناهکارها رو سراغ دارید که روی ارامش را دیده باشند!
  این قواعد حقیقت نهفته در عالم هستی است!زیر بنای عالم امکان! لذا یک ملحد هم اگر در خصوص امری تلاش کند حتما شیرینی ثمرات تلاش خود را خواهد دید!
  غالبا ما دوست داریم بدون رعایت و تن دادن به این قواعد نتایج آن را به دست آوریم! شنیدید بعضی پیرمردها می گویند فلانی از اون دسته جوونهایی است که می خواهد یک شبه به همه جا برسد!
  در حالی که جز یاس و سرشکستگی چیزی عایدمان نخواهد شد!
  امام حسین علیه السلام وقتی از مکه عازم عراق می شدند در ضمن خطبه ای فرمودند: «رضای الهی رضایت ما اهل بیت است. بر امتحان ها و بلاهای او صبر می کنیم، او نیز پاداش صابران را به ما عطا می کند»
  یادمان باشد خیلی مواقع قرار نیست ما شرایط رو تغییر بدهیم! خیلی از مواقع باید صبر کرد و بردباری تا گذر زمان بعضی مشکلات رو حل کند! خیلی از حقایق در بستر تاریخ و گذر زمان روشن شد! صداقت عاشق را گذر زمان مشخص می کند.
  . امام حسین در روز عاشورا در اوج نبرد با دشمن به یاران خود فرمودند: «ای بزرگ زادگان و آزادمردان، بردباری را پیشه خود سازید. مرگ پلی است که شما را از سختی ها به سوی بهشت و نعمت های ابدی عبور می دهد».
  چیزی که انسانهای موفق رو از انسانهای سردرگم ناامید و خسته جدا می کند! یک امر خارق العاده و پیچیده ایی نیست! نه حتی آنقدر که بهش بگوییم راز!
  شناخت وباور,ایمان به قواعد حاکم بر هستی!
  آری باز هم شناخت یا بصیرت یا شعور!
  شاید بپرسی که من خیلی چیزها رو می دونم! وقتی هم که تو روضه و یا مجلس وعظ دوباره می شنوم که ...خیلی ناراحت می شم! و همیشه خودمو ملامت می کنم که چرا هنوز ...مثل َآهو تو گل گیر کردیم! و داریم درجا می زنیم! چقدر دوست دارم یک اراده قوی داشته باشم! یک حرکت مهم تو زندگی داشته باشم! یک شور
  تو بحث "سرنوشت رو کی از شرنوشت" اشاره ایی به این سوال کردیم! اون هم به مناسبت ویژگی ماه رمضان که بی مناسبت با ماه محرم نیست! و نیمه شعبان و دهه فجر!
  عبرتهای ماندگار

  ویرایش توسط سید علی جان : ۱۳۹۰/۰۹/۰۷ در ساعت ۱۰:۲۹

 8. صلوات ها 4


 9. #5

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۰
  علاقه
  وبگردی
  نوشته
  225
  حضور
  4 روز 6 ساعت 36 دقیقه
  دریافت
  14
  آپلود
  0
  گالری
  6
  صلوات
  1994  قافله ی عشق در سفر تاریخ
  (در کوچه ها نسیم بهشت محرم است!)
  قافله ی عشق در سفر تاریخ است و این تفسیری است بر آنچه فرموده اند: کُلُّ یومٍ عاشورا وکُلُّ اَرضٍ کربلا... این سخنی است که پشت شیطان را می لرزاند ویاران حق را به فَیَضان دائم رحمت او امیدوار می سازد.
  ... و تو، ای آن که در سال شصت و یکم هجری هنوز در ذخایرِ تقدیر نهفته بوده ای و اکنون، در این دوران جاهلیت ثانی و عصر توبه ی بشریت، پای به سیاره ی زمین نهاده ای، نومید مشو، که تو را نیز عاشورایی است وکربلایی که تشنه ی خون توست و انتظار می کشد تا تو زنجیر خاک از پای اراده ات بگشایی و از «خود» و دلبستگی هایش هجرت کنی و به کهف حَصینِ لازمان ولامکانِ «ولایت» ملحق شوی و فراتر از زمان ومکان، خود را به قافله ی سال شست و یکم هجری برسانی و در رکاب امام عشق به شهادت رسی...
  یاران! شتاب کنید، قافله در راه است. می گویند که گناهکاران را نمی پذیرند؟ آری، گناهکاران را در این قافله راهی نیست... اما پشیمانان را می پذیرند. آدم نیز در این قافله ملازم رکاب حسین(ع) است، که او سر سلسله ی خیل پشیمانان است، و اگر نبود باب توبه ای که خداوند با خون حسین، میان زمین و آسمان گشوده است، آدم نیز دهشت زده و رها شده و سرگردان، در این برهوت گمگشتگی وامی ماند. (کتاب فتح خون، شهید آوینی)


  دائم دلم از این و از آن سیر می شود ... دارد زمان رفتن من دیر می شود ... یک کربلا ببر که حسرت به دل شدم ... دارد گدای مادرتان پیر می شود ...

 10. صلوات ها 4


 11. #6
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۹
  نوشته
  509
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  2410  تو بحث "سرنوشت رو کی از شرنوشت" اشاره ایی به این سوال کردیم! اون هم به مناسبت ویژگی ماه رمضان که بی مناسبت با ماه محرم نیست! و نیمه شعبان و دهه فجر!
  رمز آن در فهم این نکته است که چرا در ماه رمضان, ماه محرم و ایام شعبان و برای بعضی ها دهه فجر! امیدها بارور می شود! گناه کم می شود! انسان احساس انزجار از گناه دارد و قبح گناه برای او اشکارمی شود.
  رمز آن شناخت عنصر مزبور و سعی در به کارگیری ان در همه ایام زندگی است.
  .............
  بهترین شاگرد زمان خویش باش
  شجاعت و اراده والاى امام حسين (ع)و يـارانـش پـيكر رنجور و زخم خورده اسلام را از مرگ نجات بخشيد و آن حضرت با خون پاك خويش و پديد آوردن رويدادى تكان دهنده ، مردم را از خمودى و سستى رها ساخت!
  بى گمان ، انقلاب اسلامى قرن حاضر، شباهت هايى بسيار با انقلاب پيامبرگرامى اسلام (ص)دارد و ثـمـره خـون دل ها و كوشش هاى مؤ منان خداجو و آرمانخواه است كه پس از چهارده قرن به وقـوع پـيوست و نظيرى جز آن انقلاب برايش نمى توان يافت . از اين رو، بيم آن مى رود همان آفاتى كه به انقلاب صدر اسلام آسيب رسانيد، انقلاب اسلامى معاصر را نيز در گزند خويش گيرند، چنان كه رهبر معظم انقلاب مى فرمايد:
  اگـر بـيـن رحـلت نـبـى اكـرم (ص)و شـهـادت جـگـر گـوشـه اش در صـدر اسـلام پـنـجـاه سـال فاصله بود، ممكن است در روزگار ما اين فاصله خيلى كمتر بشود و فضيلت ها و صاحبان فـضـائل زودتـر بـه مـذبـح بـرونـد! نـبـايـد بـگـذاريـم چـنـيـن چـيـزى پـيـش بـيايد. بايد در مقابل انحرافى كه ممكن است دشمن بر ما تحميل كند، بايستيم . عبرت گيرى از عاشورا اين است .
  اينك ، وقت آن رسيده كه به اين پرسش پاسخ دهيم كه (چگونه مى توانيم انقلاب اسلامى را از آفـت هـاى زيـانـبـار در امان داريم ؟) پاسخ اين پرسش ، (عبرت گيرى از عاشورا) است . هر كس درد ديـن دارد و عـاشق خدا و معنويت است ، خود را موظف مى داند از انقلاب اسلامى دفاع كند و آرمان هـايـش را پـاس دارد. يـكـى از بـهـتـريـن راه هـاى پـاسـدارى از انقلاب ، عبرت گيرى از رويداد عاشوراست . رهبر انديشمند انقلاب اسلامى ، حضرت آيت اللّه خامنه اى در اين باره مى فرمايد:
  بـحـث عـبـرت هـاى عـاشـورا مـخـصـوص زمـانـى اسـت كـه اسـلام حـاكـمـيـت داشـتـه بـاشـد. حـداقل اين است كه بگوييم ، عمده اين بحث مخصوص اين زمان است ؛ يعنى زمان ما و كشور ما، كه عـبـرت بـگـيـريـم ...ايـن مـلت تـا امـروز هـم ، كـه تـقـريـبـاً بـيـسـت سـال از انـقـلابـش گـذشـتـه است ، و قرص و محكم در اين راه ايستاده و رفته است . اما اگر دقت نكنيد، اگر مواظب نباشيم ، اگر خودمان را آنچنان كه بايد و شايد در اين راه نگه نداريم ، ممكن است آن سرنوشت پيش بيايد. عبرت عاشورا اين جاست .


  عبرتهای ماندگار
  کجای دنیا رهبری به این پرشوری دیده شده!
  واقعا حسینی ها رو از چی می ترسونند!
  مگه از بعد رحلت پیامبر اکرم (ص) که شیعه به انزوا کشیده شد وتا زمان خلفاء که شیعه کشی مرسوم شده بود!شیعه دست از ولایت برداشت! اصلا میشه آدم مزه عشق ولایت رو بچشه سرشو نده!
  مـعـاويه پس از ماجراى حكميت ، بسر بن ارطاة ، مردى عامرى و ضحّاك بن قيس را با انبوهى از سـپاهيان به شهرها فرستاد و به آنان دستور داد شيعيان على (ع)را هر جا مى يابند، بكشند و حـتـى بـه زنـان و كـودكـان نـيـز رحـم نـكـنـنـد. ابن ابى الحديد مى نويسد:
  در زمـان مـعـاويـه ، سـخـنرانان در هر كوى و منبرى ، على (ع)را لعن مى كردند، از او برائت مى جـستند و به او و اهل بيت (ع)بد مى گفتند. كوفيان در اين زمان از ديگران بيشتر سختى ديدند. زيـاد بن ابيه والى كوفه بود و چون در زمان على (ع)شيعه بود، شيعيان را خوب مى شناخت . او در كـوفـه و بـصـره ، شـيـعـيـان را در هـر جايى مى يافت ، مى كشت . رعب و وحشتى بسيار در دلشـان انـداخت و دست و پاهايشان را مى بريد، چشمانشان را درمى آورد و آنان را به شاخه هاى درختان مى آويخت و بسيارى از آنان را از عراق آواره كرد.
  محمد بن ابى بكر از ياران باوفا و شايسته اميرمؤ منان (ع)بود كه از سوى آن حضرت به امـارت مـصـر مـنـصـوب شـد. مـعـاويـه ، عـمـروعـاص را بـا سـپـاهـى پـرشـمـار بـه سـوى مصر گـسـيل كرد. ياران محمّد در برابر شاميان دوام نياوردند و از گردش پراكنده شدند. معاوية بن حـديـج ، كـه سـركـرده بـخـشـى از سـپـاه شـام بـود، مـحـمـد را دسـتـگـيـر كـرد و پـس از رد و بـدل شـدن سـخـنـانـى مـيـان آن دو، مـحـمـّد بـن ابـى بـكـر را بـا لب تـشـنـه بـه قتل رسانيد و پيكرش را در پوست الاغى پيچيد و آتش زد.
  در تـاريخ نقل است ، پس از آن كه اهل بيت امام حسين (ع)را به مجلس عبيداللّه آوردند، آن نابخرد نـگـاهـى بـه امـام سـجّاد(ع)كرد و گفت : (اين كيست ؟) گفتند: (على بن الحسين است .) گفت : (مگر عـلى بـن الحـسـيـن را خداوند در كربلا نكشت ؟!) امام سجّاد (ع) پاسخ داد: (من برادرى داشتم كه نـامـش عـلى بـن الحـسـيـن بـود و مـزدوران تـو او را كـشتند.) عبيد اللّه گفت : (خدا او را كشت .) امام فـرمـود: (آرى ، خـداونـد جـان ها را هنگام جدا شدن از بدن مى ستاند.) عبيداللّه از پاسخ ‌هاى امام برآشفته شد و گفت : (آيا جراءت مى كنى كه سخنان مرا رد مى كنى ؟! اين را ببريد و گردنش را بـزنـيـد!) حـضـرت زيـنـب (س) بـا تـدبـيـرى كـه انـديـشـيـد او را از چـنين جنايتى بازداشت.
  میون همه دل ها امون از دل زینب
  امام باقر(ع) در اين باره مى فرمايد:
  در زمـان مـعـاويـه ، پـس از ارتـحـال امـام حـسـن (ع)، شـيـعـيـان مـا را در هـمـه شـهـرهـا قـتل عام مى كردند، دست و پاهايشان را مى بريدند، هر كس با ما اظهار دوستى مى كرد، زندانى و امـوالش مـصـادره مـى گـشـت و خـانـه اش مـنـهـدم مى شد و روز به روز بر مصيبت و بلاى آنان افزوده مى گشت .
  همه این قتل ها و ازار و اذیت ها فقط به خاطر عشق و شور شیعه به اهل بیت بود!کینه بی وصف انها به اهل بیت!
  نمی دونم کدام بزرگوار بود! فکر کنم سرکار تقی زاده بود!ایشون می گفت من نمی دونم چرا بسیج و بسیجی که من جز صفا درستی و صداقت چیز دیگه ایی تو ایشان ندیدم, اینقدر مورد تنفر و تمسخر بقیه قرارگرفته!
  گفتم خودتون جواب خودتون رو دادید!
  امام صادق (ع) فرمودند: می دونید که ما رو به خاطر شما شیعیان به شهادت می رسونند! عرض کردند فدات یابن رسول الله چه خطایی از ما سرزده! فرمودند: عشق و علاقه شما به ما چیزیه که اونها طاقت دیدنش رو ندارند!
  والا امام حسین امام حسین وسایر ائمه (علیهم السلام)شما تو تاریخ سراغ دارید که یک نفر پیدا شده باشه بگوید این ها بدند! برعکس خیلی ها که تحت تاثیر تبلیغات منفی قرار گرفته بودند وقتی با ایشان برخورد می کرد! و تازه می فهمید چه کلاهی سرش رفته می گفت یابن رسول الله! تا الان منفورترین بودی برام! از الان سلطان قلبم خواهی بود!
  طینت خودشون خبیثه(کلمة خبیثه) طاقت دیدن طینت طیب ندارند(کلمة طیبه) طاقت دیدن شور و عاشقی و اینطوری زندگی کردن رو ندارند!
  خلاصه هرکس حسینی است باید بهترین شاگرد زمان خویش باشد.


 12. صلوات ها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود