استشمام بوی حضرت زهرا (س)؟

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
استشمام بوی حضرت زهرا (س)؟

با سلام و خسته نباشید:Gol:

علی (ع) فرمود: نابینایی در خانه حضرت زهرا (س) وارد شد حضرت خود را پشت پرده یا دیوار پوشاند. پیامبر (ص) فرمود چرا با این که نابینا تو را نمی‌بیند از وی حجاب می‌گیری؟ عرض کرد: اگر او مرا نمی‌بیند، من که او را می‌بینم و او نیز بوی مرا استشمام می‌کند.

اساتید محترم منظور از جمله ی حضرت زهرا (س) چیست؟
فکر میکنم منظور از استشمام بوی ایشون عطر نیست چون ایشون معصوم بودند
پس منظور چیست؟

با سلام

عن جعفر بن محمد ع أنه قال استأذن أعمى على فاطمة ع فحجبته فقال لها النبي ع لم تحجبينه وهو لا يراك قالت يا رسول الله إن لم يكن يراني فإني أراه وهو يشم الريح فقال رسول الله أشهد أنك بضعة مني.

ظاهرا استعمال بوی خوش در خانه ودور از نامحرم مشکلی ندارد .

ثواب الاعمال: أبي عن سعد، عن ابن
يزيد، عن ابن أبي عمير، عن إبراهيم ابن عبد الحميد، عن الوليد بن صبيح، عن أبي عبد
الله عليه السلام قال: قال رسول الله صلى الله عليه وآله: أية امرأة تطيبت ثم خرجت

من بيتها فهي تلعن حتى ترجع إلى بيتها متى رجعت .

حضرت امير المؤمنين عليه‏السلام فرمود: بايد زن مسلمان پيوسته براى شوهر، خود را خوشبو كند.

در فقيه به سند خود از اسحاق بن عمار از ابى عبدالله (ع) نقل كرده كه فرمود: اگر در روز عيد فطر براى رسول خدا(ص) عطر مى‏آوردند اول به زنان خود مى‏داد.

حضرت رسول صلّى اللّه عليه وآله وسلّم ميفرمودند كه جبرئيل مرا گفت كه يكروز در ميان خود را خوشبو كن ، در روز جمعه البته ناچار است و ترك مكن ، ميفرمود كه در روز جمعه البته خود را خوشبو كنيد اگر چه از بوى خوش زنان باشد، روزى عثمان بن مظعون بخدمت آنجناب عرضكرد، كه ميخواهم بوى خوش و چيزى چند از لذتها ترك كنم ، حضرت فرمود كه ترك بوى خوش مكنيد، كه ملائكه بوى خوش مؤ من را ميبويند، و در هر جمعه البته ترك مكن و فرمود كه هر چه صرف نمائى در بوى خوش اسراف نيست .

در حديث ديگر منقول است كه حضرت رسول صلّى اللّه عليه وآله وسلم زر در بوى خوش زياده از طعام صرف ميكردند، فرمود كه بوى خوش زنان بايد كه رنگش ظاهر و بويش مخفى باشد و بوى خوش مردان بايد كه بويش ظاهر و رنگش مخفى باشد.

http://www.ghadeer.org/akhlagh/t_11/hilat005.htm

با سلام:Gol:
آخه مگه حدیث نداریم که اگه مرد نا محرمی بوی عطر زنی رو استشمام کنه هر دو زنا کارند؟
یعنی حضرت زهرا عطر استفاده کرده بودند و نابینا میتونست استشمام کنه؟:Gig:
میشه کامل توضیح بدین؟

عبد الزهرا;167322 نوشت:
آخه مگه حدیث نداریم که اگه مرد نا محرمی بوی عطر زنی رو استشمام کنه هر دو زنا کارند؟

ببخشيد كجا اين حديث نقل شده؟
ميشه لطف كنيد منبعش رو نام ببريد؟

مطهره;167340 نوشت:
ببخشيد كجا اين حديث نقل شده؟
ميشه لطف كنيد منبعش رو نام ببريد؟

با سلام:Gol:
راستش من فرصت نداشتم برم دنبال اصل این حدیث انشالله تا هفته ی دیگه میارم
اما خوب احادیث دیگه ای مثله اینا پیدا کردم:

پیامبر(ص) فرمود:(هر زنى كه خود را خوشبو كند و از خانه خارج شود, مورد لعن و نفرین است تا موقعى كه به خانه برگردد).(1)

و در حدیث مناهى , پیامبر(ص)از زینت كردن زن براى غیر شوهرش نهى كرد و فرمود: خدا او را در آتش خواهد سوزانید.(2)

و از امام صادق(ع) آمده است : (هر زنى كه شوهرش از او ناراضى باشد, نمازش قبول نیست و هر زنى كه خود رابراى غیر شوهرش خوشبو كند, نمازش پذیرفته و مقبول نیست , مگر این كه خود را بشوید).(3)

1.وسائل الشیعه , ج 14 ص 114. 2.همان , ص 115. 3.همان , ص 113.

به هر حال در همه روایت خوشبو بودن زن برای مرد نامحرم مذموم است
مطمئنا حضرت فاطمه (س) منظورشون استشمام عطرشون توسط مرد نا بینا نبوده (چون ایشون معصوم بودند) پس استشمام چی بوده؟

عبد الزهرا;168734 نوشت:
راستش من فرصت نداشتم برم دنبال اصل این حدیث انشالله تا هفته ی دیگه میارم

اصلا مطمئن هستيد كه همچين حديثي هست؟
من كه مطمئنم نيست!!!
در هر صورت سر يك هفته منتظر جواب شما هستم.

عبد الزهرا;168734 نوشت:
به هر حال در همه روایت خوشبو بودن زن برای مرد نامحرم مذموم است

بله در تمام اين روايات معطر بودن زن براي نامحرم ناشايست ذكر شده اما با گناه زنا مساوي قرار داده نشده!

عبد الزهرا;168734 نوشت:
احادیث دیگه ای مثله اینا پیدا کردم

مثل يعني چي؟
شما بايد مثله حديثي كه مدعي شديد بياريد!
در اين احاديث نه از عطر زننده بعنوان رناكار ياد شده و نه استشمام كننده بعنوان زناكار.

مطهره;168781 نوشت:
اصلا مطمئن هستيد كه همچين حديثي هست؟
من كه مطمئنم نيست!!!
در هر صورت سر يك هفته منتظر جواب شما هستم.

بله در تمام اين روايات معطر بودن زن براي نامحرم ناشايست ذكر شده اما با گناه زنا مساوي قرار داده نشده!

مثل يعني چي؟
شما بايد مثله حديثي كه مدعي شديد بياريد!
در اين احاديث نه از عطر زننده بعنوان رناكار ياد شده و نه استشمام كننده بعنوان زناكار.

سلام:Gol:
سرکار مطهره ی عزیز چه خبر است!
من هم یک آدم معمولی هستم طوری میفرمایید مدعی حدیث شدید هر کس نداند فکر میکند من بدعت گذاری کردم!
شما نمیدانید دلیل بر عدم وجود حدیث نیست...

حدیثی را قبلا شنیده بودم درست یادم نبود اصل حدیث را خواستید:

پيامبر صلي الله عليه و آله مي‌فرمايد : هر زني که عطر بزند و بر گروهي عبور کند تا بوي وي را استشمام کنند، زنا کار است.

سنن النسائي، ج 8، ص 153 .

کارشناس محترمی نیست پاسخ دهد منظور از استشمام بوی حضرت زهرا (س) عطر و بوی ایشون است یا منظور حضور ایشون است یا...؟؟؟:Gig:

با سلام

نقل قول:
منظور از استشمام بوی حضرت زهرا (س) عطر و بوی ایشون است یا منظور حضور ایشون است یا...؟؟؟

بنظر اینجانب وبا توجه به سایر اخبار در این زمینه ، کلا منظور غیبت از نامحرم و مستور بودن زن است .

أيما امرأة استعطرت ثم خرجت فمرت على قوم ليجدوا ريحها فهى زانية وكل عين زانية (أحمد ، والنسائى ، والحاكم ، والبيهقى عن أبى موسى)
أخرجه أحمد (4/413 ، رقم 19726) ، والنسائى (8/153 ، رقم 5126) ، والحاكم (2/430 ، رقم 3497) ، وقال : صحيح الإسناد . والبيهقى (3/246 ، رقم 5769) . وأخرجه أيضًا : الدارمى (2/362 ، رقم 2646) ، وابن خزيمة (3/91 ، رقم 1681) ، وابن حبان (10/270 ، رقم 4424) ، والصيداوى فى معجم الشيوخ (1/134) ، والبيهقى فى شعب الإيمان (6/171 ، رقم 7815) ، والبزار (8/47 ، رقم 3033) .

9883 -

أيما امرأةتطيبت ثم خرجت إلى المسجد لم تقبل لها صلاة حتى تغتسل (ابن ماجه عن أبى هريرة)
أخرجه ابن ماجه (2/1326 ، رقم 4002) . وأخرجه أيضًا : الحميدى (2/429 ، رقم 971) ، والبغوى فى الجعديات (1/330 ، رقم 2268) ، وأحمد (2/444 ، رقم 9725) ، وعبد بن حميد (ص 425 ، رقم 1461) ، وأبو داود (4/79 ، رقم 4174) ، وأبو يعلى (11/366 ، رقم 6479) .

البته تعمق در این اخبار هشداری است به مرد وزن امروزی که بی خیال حدود شده اند .

در جاییکه امام علی (ع) از ترس به زن جوان سلام نمیکند و سرور زنان هم برای اینکه نامحرمی را نبیند به داخل اتاق دیگری میرود .... این از معصومین ، تکلیف ما روشن است !

عبد الزهرا;169544 نوشت:
شما نمیدانید دلیل بر عدم وجود حدیث نیست...

ببخشيد اين رو كدوم بزرگوار فرمودند؟
شايد اين رو هم جايي مطالعه كرديد:Gig:

عبد الزهرا;169544 نوشت:
حدیثی را قبلا شنیده بودم درست یادم نبود اصل حدیث را خواستید: پيامبر صلي الله عليه و آله مي‌فرمايد : هر زني که عطر بزند و بر گروهي عبور کند تا بوي وي را استشمام کنند، زنا کار است. سنن النسائي، ج 8، ص 153 .

بنده شيعه هستم و كتب معتبر شيعه منيع مد نظر بنده است نه كتاب اهل سنت درسته نسايي ايراني بوده اما هر ايراني كه حرفش سند نميشه!!!

بنده تا چيزي رو مطمئن نباشم به زبان نميارم و اگر اوردم و بعد فهميدم اشتباه كردم معذرت خواهي ميكنم.

اگر او مرا نمی بيند، من او را می بينم، و او بوى تن مرا حس می كند.

سلام :
با اجازه اساتید محترم :
نظر شخصی من اینه که بوی طبیعی بدن هر انسانی چه مرد و چه زن ( بدون استفاده از عطر ) بوی خاصی هست .اینو که همه قبول دارید انشاالله ؟؟؟
و ضمنا با توجه به اینکه افراد نابینا 4 حس دیگرشون از بقیه افراد قویتره .

احتمالا حضرت زهرا سلام الله علیها . منظورشون بوی طبیعی بدن مبارکشون بوده که نباید مرد نامحرم استشمام کنه . و میشه اینطور فرض کرد که اون بزرگوار در اون لحظه اصلا عطر استفاده نکرده بودند .
اگر نظر من درست باشه به این نتیجه میرسیم . که مادر بزرگوارمون تا چه حد رعایت مسائل رو میکردند ( حتی به تعبیر ما مسائل خیلی کوچیک )
البته از مقام بزرگواری مثل ایشون هیچ عجیب نیست که تا این حد ریز بین و دقیق و با هوش باشند .

امیدوارم انشاالله اول خودم بعد دیگر مردان و زنان ما از این بزرگواران الگو بگیریم.

مطهره;174292 نوشت:
ببخشيد اين رو كدوم بزرگوار فرمودند؟ شايد اين رو هم جايي مطالعه كرديد

نخیر...
هر کس که کمی هم فکر کند متوجه این مطلب میشود

مطهره;174292 نوشت:
بنده شيعه هستم و كتب معتبر شيعه منيع مد نظر بنده است نه كتاب اهل سنت درسته نسايي ايراني بوده اما هر ايراني كه حرفش سند نميشه!!!

سرکار به اندازه ی کافی تاپیک را با ایراد های بنی اسراییلیتان به انحراف کشیده اید
اول میگویید اصل حدیث و بنده با وجود مشغله ام حدیث را می آورم حالا هم میخواهید سند یک کتاب را در این تاپیک بررسی کنم!
اگر شما شیعه هستید بنده هم شیعه ام و جناب پیام (مدیر انجمن قران و حدیث) هم شیعه هستند:

http://www.askdin.com/showpost.php?p=150338&postcount=14

به هر حال اگر درباره ی این کتاب و اعتبار روایاتش میخواهید تحقیق کنید لطف کنید یک تاپیک جدا گانه بزنید و من هم اگر فرصت کنم شرکت میکنم
لطف کنید اگر در تاپیکی خواستید شرکت کنید به عنوان تاپیک توجه فرمایید تا بحث منحرف نشود

یک ماه است یک تاپیک زده ام و به جز جناب خیرالبریه کارشناس دیگری شرکت نکرده است تا بگوید منظور از استشمام بوی حضرت زهرا (س) چیست...!!!

از اين ادعا

عبد الزهرا;167322 نوشت:

تا

عبد الزهرا;170072 نوشت:
پيامبر صلي الله عليه و آله مي‌فرمايد : هر زني که عطر بزند و بر گروهي عبور کند تا بوي وي را استشمام کنند، زنا کار است.

زمين تا آسمون تفاوته

وبه نقل شريفتون

عبد الزهرا;174358 نوشت:
هر کس که کمی هم فکر کند متوجه این مطلب میشود

عبد الزهرا;174358 نوشت:
ه هر حال اگر درباره ی این کتاب و اعتبار روایاتش میخواهید تحقیق کنید لطف کنید یک تاپیک جدا گانه بزنید و من هم اگر فرصت کنم شرکت میکنم

آن چيز كه عيان است چه حاجت به بيان است
ياحق:Gol:

عبد الزهرا;163969 نوشت:
اساتید محترم منظور از جمله ی حضرت زهرا (س) چیست؟ فکر میکنم منظور از استشمام بوی ایشون عطر نیست چون ایشون معصوم بودند پس منظور چیست؟

زندگانى حضرت زهرا عليها السلام(روحانى) 398 ترجمه: ..... ص : 398

قطب الدين راوندى (573 ه) در كتاب نوادر از على عليه السّلام نقل كرده:
شخصى كه نابينا بود از حضرت فاطمه اجازه خواست تا به حضور او برود، حضرت فاطمه اجازه داد ولى در طول ملاقات حجاب بر سر داشت.
پيامبر خدا صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم به او فرمود: چرا حجاب در بر نمودى در حالى كه او تو را نمى‏ديد؟
حضرت فاطمه گفت: اگر او مرا نمى‏بيند، من او را مى‏بينم، و او بوى تن مرا نيز حسّ مى‏كند.
پيامبر فرمود: شهادت مى‏دهم كه تو پاره‏اى از وجود من هستى.

سلام "همانگونه که در روایت اومده بوی عطر مورد بحث نیست بلکه خود بوی زن که جنس مخالف اون رااستشمام میکنه مورد بحثه

موضوع قفل شده است