آیا پیامبر آمدن عباسیان را پیشگویی کرده بود؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

[=tahoma][=&quot]با نهایت سپاس از سوال بسیار زیبای دوست عزیز[/][/]
[=tahoma][=&quot]حوادث تاریخ اسلام معمولا تکرار شده اند. یعنی همانگونه که امویان به روایت سازی پرداختند تا خودشان را ائمه حق معرفی کنند و همانطور که عبدالله بن زبیر خود را اهل بیت معرفی می کرد به همان سبک عباسیان نیز خود را از ناحیه پیامبر می دانستند. نگاهی به چند روایت در این باره حقایق بیشتری را آشکار می کند.[/][/]
[=tahoma][=&quot]مولف سرشناس اهل سنت و صاحب کتاب سبل الهدی یعنی صالحی دمشقی روایتی را آورده که در نوع خود بی نظیر است: [/][=&quot]و روى أبو نعيم في الحلية عن أبي هريرة رضي اللّه عنه أن رسول اللّه صلّى اللّه عليه و سلم قال: «يا عباس يا عمّ النبي، إنّ اللّه ابتدأ الإسلام بي، و سيختمه بغلام من ولدك، و هو الذي يتقدم عيسى ابن مريم» طبق این روایت ساختگی حضرت مهدی از نوادگان عباس بن عبدالمطلب است. [/]
[=&quot]([/][=&quot]سبل الهدى و الرشاد في سيرة خير العباد ،ج‏10،ص:173)[/]
[/]
[=tahoma][=&quot]میرحامد حسین نیز در کتابش[/][=&quot] عبقات الأنوار في إمامة الأئمة الأطهار ،ج‏4،صص 242-240می گوید: [/][/]
[=tahoma][=&quot]سيوطى احاديث مجعوله در مدح عباسيه را در «اللآلي المصنوعة» نيز آورده‏[/][=&quot] که [/][=&quot]نسخه آن كه با نسخه مكتوبه از اصل مصنف مقابله شده پيش حقير حاضر است گفته : الخطيب حدثنا محمد ابن احمد بن رزق، حدثنا أبو بكر عمر بن عبد اللَّه بن محمد بن هارون البزار السامري، حدثنا محمد بن محمد بن سليمان الباغندى، حدثنا اسحاق بن ابراهيم بن سنين الختلى، حدثنا محمد بن صالح بن النطاح، حدثنا محمد بن داود بن علي بن عبد اللَّه ابن عباس، حدثنا أبي، عن أبيه عن ابن عباس، أن النبي صلى اللَّه عليه و سلم قال للعباس و على عنده: يكون الملك في ولدك، ثم التفت الى علي فقال: لا يملك أحد من ولدك. در این روایت حضرت رسول الله به عباس می گوید پادشاهی از آن فرزندان توست و چیزی به فرزندان علی بن ابی طالب نمی رسد.[/][/]
[=tahoma][=&quot]او در روایتی دیگر چنین بدست می دهد که (ابن عدي) حدثنا عبد الملك محمد الدقيقي، حدثنا أبو الاحوص العكبرى حدثنا سليمان بن عبد الرحمن، حدثنا عثمان بن فائد، حدثنا اسحاق بن يحيى عن عمه موسى بن طلحة، عن سعد بن أبي وقاص، قال: تذاكروا الامراء عند رسول اللَّه صلى اللَّه عليه و سلم، فتكلم علي فقال رسول اللَّه صلى اللَّه عليه و سلم:[/][=&quot] [/][=&quot]انها ليست لك و لا لاحد من ولدك. رسول الله فرمود : ای علی بن ابی طالب حکومت به تو و فرزندانت نخواهد رسید.[/][/]

مقریزی نیز به مثابه یک استاد تمام، احادیث ساختگی فراوانی از فضیلت خاندان عباس بر دیگر خاندانها ذکر کرده است
برای نمونه نگاه کنید به : إمتاع ‏الأسماع،ج‏12،ص:299
خرج الحافظ أبو نعيم من حديث ابن وهب قال: حدثنا ابن لهيعة، قال حدثني واهب بن عبد الله المعافري، قال: سمعت عقبة بن عامر الجهنيّ، يقول: رأيت رسول الله صلّى الله عليه و سلم أخذ بيد عمه العباس، ثم قال: يا عباس إنه لا تكون نبوة إلا كانت بعدها خلافه، و سيلي من ولدك في آخر الزمان سبعة عشر:
منهم السفاح، و منهم المنصور، و منهم المهدي، و ليس بمهدي، و منهم الجموح، و منهم العاقب، و منهم الراهن من ولدك، و ويل لأمتي منه، كيف يعقدها و يهلكها، و يذهب بأمرها. ترجمه: پیامبر دست عباس عمویش را گرفت و فرمود: 17 نفر از خاندان تو بعد از من به حکومت می رسند . جالب آنکه این حدیث آن قدر رسواست که نیاز به توضیح و تفسیر هم ندارد. چرا که حاکمان سلسله عباسیان 37 نفر بودند نه 17 نفر.
و من حديث محمد بن جابر عن الأعمش، عن أبي الوداك عن أبي سعيد، قال: سمعت رسول الله صلّى الله عليه و سلم يقول: منا القائم، و منا المنصور، و منا السفاح، و منا المهدي، فأما القائم فتأتيه الخلافة و لم يهرق فيها محجمة دم.
و أما المنصور فلا ترد له راية، و أما السفاح فهو يسفح المال و الدم، و المهدي يملأها عدلا كما ملئت ظلما. ترجمه: پیامبر فرمود: قائم عباسی، منصور عباسی، سفاح عباسی و مهدی عباسی همه از ما هستند. و قائم در حالی به خلافت می پردازد که کمترین خونریزی اتفاق نخواهد افتاد.
به نظر می رسید دروغ پرداز این حدیث حافظه درست و حسابی هم نداشته چرا که نام خلفای بنی عباس را پس و پیش آورده است و خونخوارترین انها یعنی سفاح و منصور را از جانب پیامبر تایید هم کرده است.

موضوع قفل شده است