✿► پاداش بخشيدن مهريه ◄✿ (نظرتون در مورد بخشيدن مهريه چيه؟!)

تب‌های اولیه

21 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
✿► پاداش بخشيدن مهريه ◄✿ (نظرتون در مورد بخشيدن مهريه چيه؟!)

قال رسول الله صلي الله عليه و آله و سلم

ثلاث من النساء يرفع الله عنهن عذاب القبر، ويكون محشرهن مع فاطمة بنت محمد (صلى الله عليه وآله):
امرأة صبرت على غيرة زوجها،
وامرأة صبرت على سوء خلق زوجها،
وامرأة وهبت صداقها لزوجها،
يعطي الله كل واحدة منهن ثواب ألف شهيد، ويكتب لكل واحدة منهن عبادة سنه.

پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند

[=tahoma][=&quot]سه‌ گروه‌ از زنانند که‌ خداوند عذاب‌ قبر را از آنان‌ برطرف‌ کرده‌ و با فاطمه‌زهرا (س‌لام الله عليها) در قیامت‌ محشور خواهند شد:[/][/]

[=tahoma][=&quot] :1: زنی که در برابر غیرت شوهرش صبر نماید.[/][/]

[=tahoma][=&quot] :2: زنی که در برابر بداخلاقی‌ همسرش شکیباست.[/][/]

[=tahoma][=&quot] :3: زنی که مهریه اش را به شوهرش می بخشد.[/][/]

[=tahoma][=&quot]خداوند به هرگونه از این زنان، ثواب [/][=&quot]هزار شهید را می دهد و برای هر یک از آنها، عبادت یک سال را می نویسد.[/][/]

[=tahoma][=&quot] (وسائل‌ الشیعه‌ ج‌ 21، ص‌ 285)[/][/]

محمد بن يعقوب، عن علي بن إبراهيم، عن أبيه، عن النوفلي، عن السكوني، عن أبي عبدالله (عليه السلام) قال: قال النبي (صلى الله عليه وآله):
أيما امرأة تصدقت على زوجها بمهرها قبل أن يدخل بها إلا كتب الله لها بكل دينار عتق رقبة، قيل: يارسول الله فكيف بالهبة بعد الدخول؟ قال: إنما ذلك من المودة والالفة.

رسول خدا(صلي الله عليه و آله و سلم) فرمود

«هر زني كه قبل از عروسي مهرش را به شوهرش ببخشد خداوند در برابر هر ديناري ثواب آزاد كردن يك بنده به او عطا خواهد كرد.
گفته شد: يا رسول الله! بخشش بعد از عروسي چطور است؟ فرمود: وسيله مودت و الفت مي ‎شود
.

وسائل الشيعة/ باب استحباب تصدق الزوجة على زوجها بمهرها وغيره قبل الدخول وبعده، والاول أفضل

آذر بانو;162282 نوشت:

[=&quot]:3: زنی که مهریه اش را به شوهرش می بخشد.

فکر میکنم این سومی خیلی توی این زمونه کاربرد نداشته باشه مخصوصا خانمهایی که سال تاریخ تولدشان اندازه مهریه هستش؟!:Gig:
یا اگر کاربرد هم داشته باشه نهایتا خانم محترمه روی 14 سکه اکتفا کنه

عن عبدالله بن ميمون، عن أبي عبدالله (عليه السلام)، عن أبيه قال:

جاء رجل إلى أمير المؤمنين (عليه السلام) فقال: يا أمير المؤمنين، بي وجع بطن؟

فقال له أمير المؤمنين (عليه السلام): لك زوجة؟ قال: نعم،قال: استوهب منها طيبة نفسها من مالها، ثم اشتر به عسلا، ثم اسكب عليه من ماء السماء، ثم اشربه فإني أسمع الله يقول في كتابه: (ونزّلنا من السماء ماء مباركاً) وقال: (يخرج من بطونها شراب مختلف ألوانه فيه شفاء للناس) وقال: (فإن طبن لكم عن شيء منه نفسا فكلوه هنيئا مريئا) قال: يعني بذلك أموالهن التي في أيديهن مما ملكن.

از عبداللّه بن قداح از امام صادق (عليه السلام ) از پدرش صلوات اللّه عليه روايت كرده كه فرمود:

مردى به حضور اميرالمؤ منين (عليه السلام ) آمد و عرضه داشت : يا اميرالمؤ منين من دردى در ناحيه شكم دارم
حضرت فرمود: آيا همسر دارى ؟
عرضه داشت : آرى
فرمود: از او بخواه تا چيزى از مال شخصيش (مهريه) به تو ببخشد البته با طيب خاطر ببخشد و با آن عسلى بخر و آن

عسل را در آب باران حل كن و بنوش تا بهبود يابى؛

چون من از خداى عزوجل شنيده ام كه درباره آب آسمان (باران) مى فرمايد: (

وَنَزَّلْنَا مِنَ السَّمَاءِ مَاءً مُبَارَكًا
)
و درباره
عسل مى فرمايد: (يَخْرُجُ مِنْ بُطُونِهَا شَرَابٌ مُخْتَلِفٌ أَلْوَانُهُ فِيهِ شِفَاءٌ لِلنَّاسِ
)
و درباره مال زنان (مهريه) مى فرمايد: (
فَإِن طِبْنَ لَكُمْ عَن شَيْءٍ مِّنْهُ نَفْساً فَكُلُوهُ هَنِيئاً مَّرِيئاً
= پس، اگر همسران شما با رضايت قلبى چيزى از مهر خود را به شما بخشيدند، مي ‏توانيد آن را حلال و گوارا بخوريد.)

و آن مرد اين دستور العمل را به كار بست و شفا يافت .

delete;162287 نوشت:
فکر میکنم این سومی خیلی توی این زمونه خیلی کاربرد نداشته باشه مخصوصا خانمهایی که سال تاریخ تولدشان اندازه مهریه هستش؟!:gig:
یا اگر کاربرد هم داشته باشه نهایتا خانم محترمه روی 14 سکه اکتفا کنه

با سلام و احترام

بنده به چند جهت اين تاپيك رو زدم:

اولاً : آگاهي و آشنايي افراد (خصوصاٌ خانم ها) از اين احاديث و روايات. شايد يك نفر پيدا بشه كه كل مهريه يا بخشي از اون رو ببخشه. (خصوصا با مهريه هاي بسيار بالاي امروزه)

ثانياً : نظرسنجي بين كاربران؛

ثالثاً : مطرح كردن سوالاتي در زمينه بخشيدن مهريه و پاسخ كارشناسان گرامي.

سلام و عرض ادب

در مورد بخشیدن مهریه خیلی فکر کردم، به این رسیدم که در این بخشش لذتی هست که در

بخشش های دیگه کمتر پیدا میشه...

آذر بانو;162292 نوشت:

شايد يك نفر پيدا بشه كه كل مهريه يا بخشي از اون رو ببخشه. (خصوصا با مهريه هاي بسيار بالاي امروزه)

:moteajeb: واقعا

آذر بانو;162283 نوشت:
خداوند در برابر هر ديناري ثواب آزاد كردن يك بنده به او عطا خواهد كرد.

خب توصیه این که مهریه زیاد بگیرن خانوما بعد ببخشن ثوابش بیشتر بشه!:khandeh!::Kaf:

[="Indigo"]سلام به همه دوستان :Gol:[/]

[="Purple"]با اين احاديثي كه در مورد ثوابش گذاشتيد واقعا سخته آدم نظر خودشو بگه !!!![/]

[="DarkOrchid"]نظر من اينه مهريه بايد سبك و معقول انتخاب بشه و يه هديه از طرف مرد به زن محسوب بشه وقتي مهريه اين گونه انتخاب بشه واقعا نميدونم براي چي بهتره بخشيده بشه ؟! [/]

[="Indigo"] وقتي به ديد هديه به مهريه نگاه بشه همونطور كه اسلام گفته چرا با بخشيدن اون بايد محبت و انس خانواده بيشتر بشه ؟!![/]

[="Purple"]تو احاديث ذكر نشده جايي كه مرد توان پرداخت نداره يا كلا :Gig:به نظر من اگه مردي توانايي داره بهتره براي انس و الفت اونو پرداخت كنه :ok: [/]

سلام.

درود و رحمت خدا و فرشتگانش بر زنانی که در برابر ظلم همسران ظالمشان از تمام حق خود می گذرند تا آزاد شوند.

سادات;162319 نوشت:
سلام.

درود و رحمت خدا و فرشتگانش بر زنانی که در برابر ظلم همسران ظالمشان از تمام حق خود می گذرند تا آزاد شوند.

من با اینکه آقا هستم ولی این حرف شما رو اصلا قبول ندارم
یعنی زن کل جوانی و عمرشو به پای مردی بریزه که هیچ بویی از محبت نبرده و همیشه به این زن ظلم میکرده ولی چون زن ثوابی میبره در اون دنیا باید جیک نزنه و مرده هر چی خواست بهش ظلم کنه:no:
مگه یک انسان چند بار میخواهد زندگی کنه که این همه ظلم هم به جون بخره

همانطور که مولایمان حسین نخواست زیر بار ظلم برود

با سلام و احترام

از تك تك نظرات دوستان متشكرم :Gol::Gol::Gol:

اما من منظورم بخشش اجباري نيست، كه خانم با بخشيدن مهريه و گرفتن طلاق جونش رو ميخره و به آزادي مي رسه.

منظورم بخشيدن مهريه از روي ميل و رغبت هست كه خانم بدون هيچ اجباري همه يا بخشي از مهريه اش رو به همسرش ببخشه.

در اين مورد دوستان نظري ندارند. :Gol:

بنام خدا.
سلام.
چقدر خوبه خانما مهریشونو ببخشن.اگه به من پیشنهاد مهر زیاد بشه بلند میشم میرم حتی اگه عاشق خانم باشم.مگه اومدم تجارت کنم که 100 تا سکه مهر کنن.بعضی خانم ها متاسفانه مهر رو به عنوان ارزش خودشون در نظر میگیرن و فکر میکنن مهر هرچه بیشتر باشه ارزششون بیشتره.یکی نیست بهش بگه بابا اینطوری تا 100 سال دیگه هم کسی قبول نمیکنه باهات ازدواج کنه آخرش هم مجبوری با یکی که دوستش نداری با مهر کم ازدواج کنی.
البته آقایون هم کم لطفی نکنن.من اگه خانم آیندم مهرشو ببخشه تمام زندگیمو بنامش میکنم.
این قشنگه:Gol:.
یا علی:Gol:

با سلام و احترام

از كارشناسان گرامي چند تا سوال دارم:

1- بايدها و نبايدهاي (نكات مهمي كه بايد در نظر گرفت) بخشيدن مهريه چيست؟

2- صرف بيان "من مهريه ام رو بخشيدم" صدق ميكنه يا بايد كتبا نوشته بشه؟

3- اگر خانمي مهريه اش رو به همسرش ببخشه آيا ميتونه بعد از مدتي اظهار پشيماني كنه و بگيره؟

با تشكر

در مورد اصل موضوع تاپيك دوستان اگر نظر، تجربه، يا راهنمايي دارند بفرمايند.

سلام بيشتر خانمهاي ايراني مهرشون ميبخشن مگه اينكه در حال طلاق باشن و نياز واقعي داشته باشن يعني خانمي كه خودش شغلي نداره و شوهرش طلاق ميده سرپرستي هم نداشته باشه نميتونه ببخشه:Gol:ولي دركل بخشش خيلي لذت بخش تر از انتقامه اميدوارم خدا به همه خانمها سعه صدر را بده :Gol:

ببخشيد اين ميگم من ازدواج نكردم ولي اگه بخوام ازدواج كنم دوست ندارم مهرم اينقدر كم باشه كه ارزش مالي نداشته باشه بنظرم خدا هم مد نظرش اين بوده كه تا حدودي ارزش مالي داشته باشه كه بعد از طلاق زن اواره نشه ولي اگه مطمئن شم همسرم خوبه نه فقط مهرم بلكه زندگيمم ميبخشم

آذر بانو;165395 نوشت:
با سلام و احترام از كارشناسان گرامي چند تا سوال دارم: 1- بايدها و نبايدهاي (نكات مهمي كه بايد در نظر گرفت) بخشيدن مهريه چيست؟ 2- صرف بيان "من مهريه ام رو بخشيدم" صدق ميكنه يا بايد كتبا نوشته بشه؟ 3- اگر خانمي مهريه اش رو به همسرش ببخشه آيا ميتونه بعد از مدتي اظهار پشيماني كنه و بگيره؟ با تشكر

با عرض سلام خدمت همکار محترم سرکار آذربانو و تشکر از سئوال شما

1 - نکته ای که باید در این مسئله به آن توجه داشت این است که مهریه دو صورت دارد یا دین است یا عین ، یعنی یا یک بدهی بر ذمه شوهر است که باید به شکل نقد یا سکه یا ... بپردازد و یا یک کالای معین است مثلا یک سکه یا کالای عتیقه معین که به عنوان مهریه زوجین قرار گرفته است .

2- بخشیدن مهریه با لفظ و به صورت شفاهی هم تحقق پیدا می کند و حتما نیاز به ثبت کتبی آن نیست گر چه ثبت کتبی آن با حضور شهود توصیه می گردد.

3- اگر مهریه دین باشد و زوجه بخواهد آنرا ببخشد یعنی از حق خود صرف نظر کند و آنرا ابراء نماید دیگر حق رجوع و بازگشت ندارد و نیز در این صورت نیازی به قبول زوج نیست .
اما اگر مهریه عین باشد و زوجه بخواهد آنرا به شوهر هدیه داده و تملیک او کند ،حق رجوع دارد و می تواند از هدیه خود برگردد و آنرا باز پس گیرد.
در این صورت یعنی عین بودن مهریه ، زوج باید این هدیه را قبول نماید و بدون قبول زوج ، تحقق پیدا نمی کند .(1)

پی نوشت:
1. آیت الله سیستانی ، منهاج الصالحین ج 3 ص 98 م 318 و استفتائات سایت معظم له به آدرس:
http://www.sistani.org/index.php?p=827020&id=1090

سجاد;165665 نوشت:

مهریه دو صورت دارد یا دین است یا عین ، یعنی یا یک بدهی بر ذمه شوهر است که باید به شکل نقد یا سکه یا ... بپردازد و یا یک کالای معین است مثلا یک سکه یا کالای عتیقه معین که به عنوان مهریه زوجین قرار گرفته است .

http://www.sistani.org/index.php?p=827020&id=1090

با سلام و احترام
و تشكر از پاسخ گويي شما استاد سجاد بزرگوار

ببخشيد ميشه در مورد هر دو نوع مهريه اي كه اشاره فرمودين توضيح بيشتري بفرماييد. (در شرح هر دو مورد سكه به كار رفته!)

با تشكر

آذر بانو;166011 نوشت:
با سلام و احترام و تشكر از پاسخ گويي شما استاد سجاد بزرگوار ببخشيد ميشه در مورد هر دو نوع مهريه اي كه اشاره فرمودين توضيح بيشتري بفرماييد. (در شرح هر دو مورد سكه به كار رفته!) با تشكر

با عرض سلام و احترام خدمت همکار محترم سرکار آذربانو

خواهش می کنم .

استفاده از مثال سکه در هر دو نوع مهریه، بخاطر رواج آن و وضوح بیشتر تفاوت آنها بود که ظاهرا نتوانست مطلب را برساند .

برای بیان روشن تر باید عرض کنم معمولا مهریه به صورت یک شی غیر معین بر عهده زوج قرار می گیرد مثلا می گویند مهریه ، 14 سکه بهار آزادی است این مهریه بدین معناست که زوج در هنگام پرداخت مهریه باید 14 سکه تهیه کرده و به زوجه بدهد اما اینکه مثلا سال ضرب سکه ، چه زمانی باشد یا از کجا آنرا تهیه کند یا .... تفاوتی نمی کند فقط باید سکه بهار آزادی باشد .
این مهریه نوع اول یعنی مهریه دینی است .

اما در نوع دوم مهریه که باز هم از سکه مثال زدیم به این صورت است که مثلا زوج ، سکه هایی به همراه دارد که همانها را عینا برای مهریه معین می کند یا سکه عتیقه خاصی را که صفات معینی دارد و بر سکه دیگری اطلاق نمی شود به عنوان مهریه مشخص می کند ، در این صورت مهریه عینی است و باید عین همان چیزی که به عنوان مهریه معین شده را زوج به زوجه بپردازد .

اگر باز هم ابهامی هست بفرمایید .
عزاداری هاتان مقبول حضرت حق

سجاد;166153 نوشت:

اگر باز هم ابهامی هست بفرمایید .

با سلام و احترام
و آرزوي قبولي عزاداري ها
و تشكر از پاسخ بسيار روشن و كامل شما؛

جزاكم الله خيرالجزاء ان شاءالله

سلام بر همه شما بزرگواران و عزادران امام حسين - ع -
من از نگاه تجارب خودم نكاتي را بيان مي كنم البته با مقدماتي
1- اين روزها اختلاط زن و مرد زياد است و احتمال ميل مرد به از همسرش بهتر و بر عكس زياد وجود داره (البته متدينان به خود نگريند مردان نامرد الي ماشالله تا دلتون بخواد زياده يه چيزي شبيه لشكر ابن زياد و مرد كم يه چيزي تو مايه لشكر امام حسين- ع -)
2- ماهواره و اينترنت غوغا مي كنند از لحاظ تحريك گري
3- فرقه هاي عرفاني كاذب و جنبش هاي معنوي نوپديد روز به روز عده زيادي را شكار مي كنند و دقيقا دين فرد را نشانه مي رود و اباحه گري را رواج مي دهند و آنارشيزم جنسي در اين عرفان ها زياد است. خانمي مي گفت شوهر متدينم كه مفاتيح از دستش جدا نمي شد 6 ماه است كه همه را گذاشته كنار تا راه هوسش تبديل به بزرگ راه شود.
4- زنان ايراني اغلب قريب به اتفاق مهر خود را مطالبه نمي كنند و خود اين بزرگ ترين بخشش و بزرگواري است و ايثار مي كنند و براي كارشون اجري نمي خواهند.
5- به مرد فشاري نمي آيد كه بخواهد مهريه را جور كند بدهد. چون زن ايراني اغلب در متن زندگي مطالبه نمي كند.
6- برخي از مردان لياقت چنين بخششي را ندارند به ويژه مرداني كه زير آبي مي روند. كم نيستند نامردان بي انصافي كه در پرتو زحمات همين زنان رشد تحصيلي كردند و مادي و بعد به زن گفتند bye و به خانم سوپر دولوكس گفتند hello my darling
7- عقل و شرع هم مي گويند احتياط بايد باشد و در دوراني كه فتنه زياد است بايد دو چندان شود.

نتيجه = با توجه به مقدمات بالا + با توجه به رعايت سبك گرفتن مهريه در اسلام + و با توجه به فشار نياوردن زن به مرد و طلبكار بودن زن (نه مطالبه فوري)
من توصيه مي كنم
بخشش مهر ساده لزومي ندارد همين كه زن تا آخر عمرش طلب ندارد نوعي بخشش است
مگر اين كه مرد يك فرد عادلي باشد كه تقواي او زبان زد باشد نه ريايي و ظاهري و تجربه اش را پس داده باشد (يه چيزي شبيه شهيد همت كه براي همسر بيمارش مثل بارون اشك مي ريخت)
كه اين جا بخشش اشكالي ندارد

موضوع قفل شده است