جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مضامین زیارت جامعه کبیره

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  1,895
  حضور
  3 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  39
  صلوات
  13019

  مضامین زیارت جامعه کبیره
  با سلام
  زیارت جامعه کبیره در بر دارنده چه مضامینی است که باعث اهمیت آن شده است؟

  از غم هجر مکن ناله و فریاد که دوش
  زده ام فالی و فریاد رسی می آید . . .

 2. صلوات ها 4


 3. #2

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  963
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6033

  مطلب اهمیت و اعتبار زیارت شریف جامعه کبیره به چیست ؟
  اهمیت زیارت جامعه کبیره :
  زیارت جامعه کبیره مفصل ترین متن زیارتی رسیده از اهل بیت عصمت و طهارت بوده و انشاء کننده آن امام دهم حضرت مولانا علی بن محمد الهادی سلام الله علیهما می باشد ، که از طریق منابع معتبر روایی مانند من لا یحضره الفقیه 1و تهذیب الاحکام 2 در دسترس همگان قرار گرفته است .
  این زیارت نامه شامل پر محتواترین وعمیق ترین پردازش پیرامون معرفت به مقام و منزلت و شأن اهل بیت سلام الله علیهم است و در حقیقت یک دوره ولی شناسی و امام شناسایی در قالب یک متن زیارتی تعلیم داده میشود ، در این زیارت نامه شخصیت و حقیقت وجودی و مقامات حضرات معصومین به شکل بسیار زیبایی ترسیم و در منظرصاحبان عقل سلیم و فطرت بیدار قرار گرفته است .بیان نقش امام در عالم تکوین و عالم تشریع و چارچوب فکری شیعه دررابطه با ائمه هدی و اینکه معرفت آن بزرگواران آغازگر معرفت الهیست ، در این زیارت شریف نمایانگر مرام و عقیده پیروان فرقه ناجیه است و از این رو اگر زیارت جامعه کبیره را مرامنامه شیعه بنامیم سخنی به گزاف نگفته ایم .

  اعتبار و اتقان زیارت جامعه کبیره :
  این زیارت شریف مورد عنایت خاص امام عصر ارواحنا فداه بوده و سیره عملی علما ربانی و فقهای عظام و محدثین بزرگ شیعه بوده است ، که این مسئله بر اتقان و استحکام این زیارت نامه شریف افزوده است ، که به دو نمونه اشاره میگردد :

  علّامه محمّد تقي مجلسي – پدر علّامه محمّد باقر مجلسي – در شرح« من لايحضره الفقيه شيخ صدوق »در ذيل اين زيارت مي گويد:
  «چون به نجف مشرّف شدم، براي اينكه لياقت تشرّف به حرم علوي را پيدا كنم ، تصميم گرفتم كه چند روزي عبادت كنم . روزها در مقام قائم و شب ها در رواق مطهّر مشغول بودم . شبي در عالم مكاشفه « حضرت بقيّه الله عجّل الله تعالي فرجه الشريف » را در حرم پدر بزرگوارش ديدم. فردا به« سرّ من رأي» مشرف شدم و چون وارد حرم شدم مهدي روحي فداه آن پاره ماه آنجا بود . ايستادم و از دور به طور مدّاحي و در حالي كه با انگشت ، اشاره به او مي كردم ، زيارت جامعه را خواندم . فرمودند : بيا جلو . ابهّت و عظمت او مانع مي شد، تا بالاخره جلو رفتم. به من تلطّف كرد و فرمود : «نعم الزياره هذه» .
  يعني : خوب زيارتي است اين زيارت. گفتم : از جدّتان مي باشد. و اشاره به قبر مطهّر امام هادي (عليه السلام) كردم. فرمودند: بلي از جدّم صادر شده است .» از اين جهت علّامه مجلسي دوم درباره اين زيارت مي فرمايد : «صحيح ترين زيارات از نظر متن و سند ، زيارت جامعه كبيره است. »3
  مرحوم محدّث نوري صاحب كتاب نجم الثاقب ، حكايت تشرّف سيّد حسن رشتي ، خدمت امام عصر (عج) رانقل كرده است كه«... سپس آن حضرت (عج) دست مبارك را بر زانوي من گذاشت و فرمود: شما چرا نافله نمي خوانيد؟ سه مرتبه فرمود : نافله ، نافله، نافله. و باز فرمود : شما چرا عاشورا نمي خوانيد ؟ سه مرتبه فرمود: عاشورا ، عاشورا ، عاشورا .و بعد فرمود: شما چراجامعه نمي خوانيد ؟ و سه مرتبه فرمود : جامعه، جامعه، جامعه» .4
  حضرت آیت الله جوادی آملی هم در این خصوص می فرماید :
  متن زیارت جامعه کبیره به گونه ای است که هر صنفی صدور این معارف بلند را از غیر معصوم محال عادی می داند . افزون بر آن خطوط کلی آن را با خطوط کلی معارف قرآن کریم که مرجع نهایی در بررسی روایات است ، هماهنگ می بیند و این چیزی است که ما را از بحث سندی آن بی نیاز می کند .
  1 - من لا يحضره الفقيه – ج دوم- ص 609 .
  2 - تهذيب الاحكام- ج6- ص95 .
  3 – شرح زیارت جامعه کبیره مرحوم علامه مجلسی ره .
  4 - نجم الثاقب- محدّث نوري – انتشارات علميّه اسلاميّه – حكايت 70-ص342.

  ویرایش توسط سلیم : ۱۳۸۸/۰۹/۱۸ در ساعت ۱۶:۳۹

 4. صلوات ها 5


 5. #3

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۸
  نوشته
  76
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  147  نقل قول نوشته اصلی توسط محمد نمایش پست ها
  با سلام
  زیارت جامعه کبیره در بر دارنده چه مضامینی است که باعث اهمیت آن شده است؟
  سوال بسیار خوبی مطرح شد که مدتها منتظر آن بودم خاصه آن که پیوند بسیار عمیقی با تبیین امامت دارد. یعنی همان بحثی که درباره چرایی عدم ذکر مفصل مسئله امامت در قرآن کردم و نتیجه نهایی آن این شد که گفته شود اگر قبول ندارید لابد حلال زاده نیستید. و من هم همگان را به خواندن دوباره ی داستان لباس نوی امپراتور از هانس کریستین اندرسن دعوت کردم.
  باری قرار است بند بند این زیارت تحلیل شود و بر قران عرضه شود. اگر تاییدیه ای در قران برای ان موجود نبود به فرموده خود امامان بر دیوار زده شود.
  ویرایش توسط زنده ی بیدار : ۱۳۸۸/۰۹/۱۸ در ساعت ۲۳:۳۷
  ادعا های بزرگ، به شواهد و مدارک بزرگ نیاز دارند.
  کارل ساگان

 6. صلوات ها 2


 7. #4

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  129
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  580  سلام دوست همیشگی خدمت دوست عزیزم زنده بیدار
  خلاصه : هرکس چنین جوابی به شما داده کاملا اشتباه کرده است !
  ولی تعجب من از شما این استکه، از میان این همه پاسخ عقلی و نقلی از منظر کارشناسان کلام و حدیث وقرآن و تاریخ ،فقط همین جواب برای شما جلب توجه کرده است!!!!
  آیا هیچ پاسخ قانع کننده ای نشنیده اید یا اینکه نصیحت خود تان به دوست عزیزمان فریاد را فراموش کرده اید
  «بحث کردن با کسی که خویشتن را بر صراط مستقیم می بیند و دیگرانی را کهجز او می اندیشند بر خطا می داند بسیار دشوار است. در بحث دست کم باید چنین فرض کردکه ممکن است بخشی از حقیقت در نزد فرد مقابل باشد و بخشی از آنچه در نزد خود حقیقتمی پنداریم در اصل خطا و باطل باشد. آن رویکردی که خویشتن را یکسر بر حقیقت می دانداندکی نیز احتمال نخواهد داد که فرد مقابل بهره مند از حقیقتی باشد. بنابراین بههیچ روی بدون پیش داوری سخنان طرف دیگر را مطالعه نمی کند و با تامل نمی نگرد. نتیجهآن که مدام از بر خطا بودن طرف مقابل دم می زند و دعوت به روی آوردن به حقیقتبرای فرد مقابل در سخنانش موج می زند.»

  آیا برای هیچ یک از کارشناسان و کاربرانی که حرف شما را تایید نکردند ذره ای حقیقت قائل نیستید
  یا اینکه شما نمی خواهید حتی ذره ای از حق را ببینید

  البته از قدیم گفته اند کسی که خواب رفته است ، شاید بیدار شود ولی آنکه خود را به خواب زده است هیچگاه بیدار نخواهدشد

  (همان میثم)
  ویرایش توسط مدیر اجرایی : ۱۳۸۸/۰۹/۱۹ در ساعت ۱۲:۳۴ دلیل: تغییر رنگ فونت

 8. صلوات ها 3


 9. #5

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۸
  نوشته
  76
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  147  نقل قول نوشته اصلی توسط کمیل نمایش پست ها
  ولی تعجب من از شما این استکه، از میان این همه پاسخ عقلی و نقلی از منظر کارشناسان کلام و حدیث وقرآن و تاریخ ،فقط همین جواب برای شما جلب توجه کرده است!!!!
  آیا هیچ پاسخ قانع کننده ای نشنیده اید آیا برای هیچ یک از کارشناسان و کاربرانی که حرف شما را تایید نکردند ذره ای حقیقت قائل نیستید
  پاسخها به هیچ روی قانع کننده نبود. عمده ی سخن من این بود که از عظمت و عمق و گستردگی مفهوم امامت در نزد تشیع چیزی در قرآن نمی بینیم. ممکن است مرا و امثال مرا به کوردلی و مغرض بودن و به خواب زدگی متهم کنید. ولی از قدیم گفته اند آن که زورش نمی رسد ناسزا می گوید.
  دوست من نمی توان به چند آیه ای دلخوش بود که حداکثر شان نزولشان به علی برسد. این مشکلی را حل نمی کند. مشکل زمانی حل می شود که بصورت مفصل و روشن و محکم درباب امامت و منزلت آن و شوون آن در قرآن سخن می رفت. آیا قصه یوسف نبی با آن طول و عرضش مهمتر بود؟؟ دقت کنید که من هنوز وارد بحث چرایی عدم ذکر و تصریح به نام امامان هم نشده ام. فعلا می گویم چرا در باب امامت باید به چند آیه ای متشبث شد که معرکه ی آرا مفسران باشد. تا به کی می خواهیم دیگران را به نفهمیدن و مغرض بودن متهم کنیم. آيا تمامی علمای اهل سنت چنین صفتی دارند؟؟
  سخن در این بود که حداقل سوره ای به نام امامت و یا چند صفحه ای در باب امامت در قرآن می آمد. مطلبی که از فرط روشنی و استحکام جای چون و چرا نمی گذارد. مسلما باز یا بسته بودن دستان سگ اصحاب کهف در جلوی غار و یا ماجراجوییهای ذولقرنین از امامت مهمتر نبود. بود؟؟

  نقل قول نوشته اصلی توسط کمیل نمایش پست ها
  یا اینکه شما نمی خواهید حتی ذره ای از حق را ببینید
  البته از قدیم گفته اند کسی که خواب رفته است ، شاید بیدار شود ولی آنکه خود را به خواب زده است هیچگاه بیدار نخواهدشد
  دوست من با این توهینها کاری از پیش نمی رود. در بالا توضیح دادم و در تاپیک های مربوطه هم مفصل تر نوشتم. اگر بر سخن من نقدی دارید دقیق و روشن و جز به جز مطرح بفرمایید. و از ذکر دوباره ی دلایلی که بارها نقد کرده ام ( نظیر کلی گویی و نه جزیی گویی قرآن و ...) خودداری فرمایید.
  ویرایش توسط زنده ی بیدار : ۱۳۸۸/۰۹/۲۰ در ساعت ۱۲:۲۷
  ادعا های بزرگ، به شواهد و مدارک بزرگ نیاز دارند.
  کارل ساگان

 10. صلوات


 11. #6

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  علاقه
  تاریخ
  نوشته
  444
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2104  با سلام به زنده بیدار قبول کنید که کارشناسی دینی ممکن است درباره مضامین زیارت جامعه کبیره به شما جوابی داده باشد که شما را قاتع نکرده که ان هم می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که بنده در صدد بیان ان نیستم باشد اما اینکه شما فرموده اید :نتیجه نهایی آن این شد که گفته شود اگر قبول ندارید لابد حلال زاده نیستید
  ایا واقعا با انصاف این جمله را نوشته اید من قضاوتی نمی کنم ولی شما هم به وجدان همیشه بیدارت و هم به متن نوشته شده در این موضوع رجوع نمایید وصرف اینکه شما به خود حق بدهید دیگران را کج اندیش و خطاکار بدانید و هرگاه دیگری شما را غفلت زده خواند او را ناسزاگو بخوانید هیچ دردی را دوا نمی کند اگر واقعا شما به این نتیجه رسیده اید به شما توصیه می نمایم به این ایه قران عمل نمایید لکم دینکم و لی دین
  والسلام علی من اتبع الهدی


 12. صلوات ها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود