یاد گرفتن زبان عربی طبق احادیث چه حکمی دارد ؟

تب‌های اولیه

20 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
یاد گرفتن زبان عربی طبق احادیث چه حکمی دارد ؟

سلام علیکم

از کارشناسان محترم تقاضا دارم که احادیثی که در آن آموزش عربی راجح یا واجب دونسته شده بیارن!

به نظر من که ممکن نیست واجب باشه
البته مطالعه ای در این زمینه نداشتم ولی نظر شخصیم اینه که حدس میزنم واجب نباشه

با سلام

محمد بن على بن الحسين في الخصال، عن أبيه، عن سعد، عن أحمد بن محمد بن عيسى، عن أحمد بن محمد بن ابي نصر البزنطى، عن رجل من خزاعة، عن الاسلمي، عن أبيه، عن ابي عبد الله ع قال: تعلموا العربية فانها كلام الله الذي يكلم به خلقه .

عن سعد، عن ابن عيسى، عن البزنطي، عن
رجل من خزاعة، عن الاسلمي، عن أبيه، عن أبي عبد الله (عليه السلام) قال: تعلموا

العربية فإنها كلام الله الذي يكلم به خلقه، ونظفوا الماضغين، وبلغوا بالخواتيم.

محمّد بن علي بن الحسين في (معاني الأخبار): عن محمّد بن الحسن، عن الصفّار، عن أحمد بن أبي عبد الله، عن أبيه، عن عمرو بن جميع، عن جعفر بن محمّد، عن أبيه، عن آبائه (عليهم السلام) قال: قال رسول الله (صلّى الله عليه وآله): تعلّموا القرآن بعربيّته وإيّاكم والنبر فيه ـ يعني الهمز ـ قال الصادق (عليه السلام): الهمز زيادة في القرآن، إلاّ الهمز الأصلي مثل قوله: (ألاّ يسجدوا لله الذي يخرج الخبء ((في السماوات والأرض)) وقوله: (لكم فيها دفء) وقوله: ((وإذ قتلتم نفساً)) فادرءتم فيها).

محمّد بن يعقوب، عن علي بن إبراهيم، عن أبيه، عن النوفلي، عن السكوني، عن أبي عبد الله (عليه السلام) قال: قال النبي (صلّى الله عليه وآله): إنّ الرجل الأعجمي من أُمتي ليقرأ القرآن بعجمته فترفعه الملائكة على عربيّته.

وعن أبي جعفر الجواد (عليه السلام) قال: ما استوى رجلان في حسب ودين إلا كان أفضلهما عند الله آدبهما ـ إلى أن قال ـ بقراءة القرآن كما أنزل، ودعاؤه الله من حيث لا يلحن،، فإن الدعاء الملحون لا يصعد إلى الله.وسایل

واز طرق عامه :

عن أبى مسلم البصرى قال : قال عمر بن الخطاب تعلموا العربية فإنها تثبت العقل وتزيد فى المروءة (البيهقى فى شعب الإيمان ، والخطيب فى الجامع ، ورواه ابن الأنبارى فى الإيضاح من طريق مجاهد عن جده) [كنز العمال 9037]

أخرجه البيهقى فى شعب الإيمان (2/257 ، رقم 1676) ، والخطيب فى الجامع (2/25 ، رقم 1067) .

حَدَّثَنَا يَحْيَى بْنُ آدَمَ ، قَالَ : حدَّثَنَا حَمَّادُ بْنُ زَيْدٍ ، قَالَ : حَدَّثَنَا وَاصِلٌ مَوْلَى أَبِي عُيَيْنَةَ ، عَن يَحْيَى بْنِ عَقِيلٍ ، عَن يَحْيَى بْنِ يَعْمَُرَ ، عَن أُبَيِّ بْنِ كَعْبٍ ، قَالَ : تَعَلَّمُوا الْعَرَبِيَّةَ كَمَا تَعَلَّمُونَ حِفْظَ الْقُرْآنِ.المصنف ابن ابی شیبه

وقد روى السلفي من حديث سعيد بن العلاء البرذعي حدثنا إسحاق بن إبراهيم البلخي حدثنا عمر بن هرون البلخي حدثنا أسامة بن زيد عن نافع عن ابن عمر رضي الله عنهما قال قال رسول الله صلى الله عليه و سلم من يحسن أن يتكلم بالعربية فلا يتكلم بالعجمية فإنه يورث النفاق .

وروى بإسناد صحيح عن أبي أسامة حدثنا عون عن أبي المغيرة عن عبد الله ابن عمرو قال من بنى ببلاد الأعاجم وصنع نيروزهم ومهرجانهم وتشبه بهم حتى يموت وهو كذلك حشر معهم يوم القيامة وقال هكذا رواه يحيى بن سعيد وابن أبي عدي وغندر وعبد الوهاب عن عوف بن أبي المغيرة عن عبد الله بن عمرو من قوله

وبالإسناد إلى أبي أسامة عن حماد بن زيد عن هشام بن محمد بن سيرين قال أتى علي رضي الله عنه بمثل النيروز فقال ما هذا قالوا يا أمير المؤمنين هذا يوم النيروز قال فاصنعوا كل يوم نيروزا قال أسامة كره رضي الله عنه أن يقول النيروز .
ابن تیمیه.
اقتضاء الصراط المستقيم مخالفة أصحاب الجحيم

سلام
چه خوب بود تو نظر سنجی نظر تفصیل هم قید می کردید
چون امر با توجه به بعضی قرائن ممکنه ظهور در غیر وجوب داشته باشه! یا همان استحباب
در خصوص سوال هم
که کارشناس محترم حق سوال رو اداء کردند
الا اینکه من باب مقدمه واجب برای قرائت صحیح که از واجبات نماز است تلفظ صحیح لغات عربی واجب است.
و همچنین اگر مطابق مساله 9یا 13 رساله مراجع که آموختن آنچه مبتلا به انسان است, اگر متوقف بر مطالعه کتب عربی باشد بخصوص در عقائد ظاهرا تعلم عربی واجب میشه!
باز ه نظر کارشناس فقه ارجح است.

سلام علیکم

از جناب خیر البریة متشکرم از زحماتشون ای کاش با ترجمه می آوردند(چون خیلی از کاربران عربی رو نمیدونن) ولی همین هم خیلی ممنون

اشکان جان بنده فرض رو بدون قرینه در نظر گرفتم و جواب رو هم همینطور بدون قرینه خواستم نه آن که فرض این باشد که قرینه ای در کار است مثل امر بعد از حذر که دلالت بر اباحه میکند!!

مهدی عباس زاده;161889 نوشت:
سلام علیکم

از کارشناسان محترم تقاضا دارم که احادیثی که در آن آموزش عربی راجح یا واجب دونسته شده بیارن!

سلام دوست من فکر نمی کنم در یادگرفتن زبان عربی تاکید زیادی باشد.

سلام

اشتباه متوجه شدید اتفاقا با دلایل و قراین زیادی تاکید زیادی روی این امر هست انشاء الله وقت بکنم احادیثش رو خودم هم براتون میارم

خیر البریه;162083 نوشت:
محمد بن على بن الحسين في الخصال، عن أبيه، عن سعد، عن أحمد بن محمد بن عيسى، عن أحمد بن محمد بن ابي نصر البزنطى، عن رجل من خزاعة، عن الاسلمي، عن أبيه، عن ابي عبد الله ع قال: تعلموا العربية فانها كلام الله الذي يكلم به خلقه

یادگیری عربی رو امر فرموده میدانید که اگر رجحانش (استحبابش) ثابت نشود حکم به وجوبش است!!

چون در این حدیث قرینه ای بر این که راجح (مستحب) است وجود ندارد و طبق آیه زیر:
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا أَطِيعُوا اللَّهَ وَأَطِيعُوا الرَّسُولَ وَأُولِي الْأَمْرِ مِنْكُمْ
باید از امام اطاعت کرد اگر امری بفرمایند

سلام

به نظرتان این حدیث می تواند صحیح باشد؟

خیر البریه;162083 نوشت:
محمد بن على بن الحسين في الخصال، عن أبيه، عن سعد، عن أحمد بن محمد بن عيسى، عن أحمد بن محمد بن ابي نصر البزنطى، عن رجل من خزاعة، عن الاسلمي، عن أبيه، عن ابي عبد الله ع قال: تعلموا العربية فانها كلام الله الذي يكلم به خلقه .

در سلسله رواه بیان شده مردی از خزاعة درسته؟

چه طوری فردی مجعول در سلسله رواه هست و سند آورده می شود؟

علما لطفا پاسخ می دهید؟

من اشتباه کردم؟

خیر البریه;162083 نوشت:
عن سعد، عن ابن عيسى، عن البزنطي، عن رجل من خزاعة، عن الاسلمي، عن أبيه، عن أبي عبد الله (عليه السلام) قال: تعلموا العربية فإنها كلام الله الذي يكلم به خلقه، ونظفوا الماضغين، وبلغوا بالخواتيم.

اینم همین طور؟

بر فرض که مشکل سند ان از خطا من باشد!!
و عدم آگاهی من از رجال

در ظاهر که این دو حدیث یکی است که دومی کامل ان است؟

درسته؟

:Gig::Gol:

روایتی که ازامام صادق ع نقل شده یقینا اشاره به وجوب آموختن عربی نداره وبرای تشویق وتوجه به این زبان که مقدمه فهم قرآن است استفاده میشه ودر علم اصول فقه پیرامون استفاده ازفعل امرمثل همین تعلموا (فرابگیرید)برای استحباب ویابیان اهمیت موضوع مطالب مفصلی اومده واگر قراربراین باشه که هرفعل امری دلالت بروجوب بکنه تعداد اونها بسیار زیاد خواهدبود .مثال:علیکم بالسواک برشما بادمسواک زدن دلالت داردبراهمیت توجه به بهداشت دندان نه وجوب آن یعنی اگرصبح مسواک نزدی ترعبادت واجب کردی.

سلام علیکم

پیام;162773 نوشت:
روایتی که ازامام صادق ع نقل شده یقینا اشاره به وجوب آموختن عربی نداره وبرای تشویق وتوجه به این زبان که مقدمه فهم قرآن است استفاده میشه ودر علم اصول فقه پیرامون استفاده ازفعل امرمثل همین تعلموا (فرابگیرید)برای استحباب ویابیان اهمیت موضوع مطالب مفصلی اومده واگر قراربراین باشه که هرفعل امری دلالت بروجوب بکنه تعداد اونها بسیار زیاد خواهدبود

حرف ما این است که اگر مستحب بودنش با روایتی متواتر اثبات نشود پس واجب است و آن روایات متواتر اثبات میکند که امام احتمالا سخنش قرینه ای داشت بر این که منظور واجب نیست ولی نقل نشده است و الا باید گفت که امام ......

پس اگر دلیلی قطعی مبنی بر این که مستحب است در دسترس نباشد بنا بر وجوب است! علما هم همین را میگویند

اصل در صیغه امر بر وجوب است (البته بعضی هم میگویند با مقدمات حکمت بر این دلالت میکند که واجب است)

پس اگر واجب بود یقینا حکم به وجوب تعلیم عربی راکسی صادر کرده بود درحالی که چنین فتوایی وجود نداره ودرنهایت میشه گفت برای تعداد ی ازغیر عرب زبانها اون هم برای آشنا شدن باحکم خدا برحسب آنچه درآیه ذیل اومده:
وَ ما كانَ الْمُؤْمِنُونَ لِيَنْفِرُوا كَافَّةً فَلَوْ لا نَفَرَ مِنْ كُلِّ فِرْقَةٍ مِنْهُمْ طائِفَةٌ لِيَتَفَقَّهُوا فِي الدِّينِ وَ لِيُنْذِرُوا قَوْمَهُمْ إِذا رَجَعُوا إِلَيْهِمْ لَعَلَّهُمْ يَحْذَرُون(122بقره)
و نتوانند مؤمنان كه همگى به سفر روند. چرا از هر گروهى دسته‏اى به سفر نروند تا دانش دين خويش را بياموزند و چون بازگشتند مردم خود را هشدار دهند، باشد كه از زشتكارى حذر كنند؟

پیام;163067 نوشت:
پس اگر واجب بود یقینا حکم به وجوب تعلیم عربی راکسی صادر کرده بود درحالی که چنین فتوایی وجود نداره ودرنهایت میشه گفت برای تعداد ی ازغیر عرب زبانها اون هم برای آشنا شدن باحکم خدا برحسب آنچه درآیه ذیل اومده: وَ ما كانَ الْمُؤْمِنُونَ لِيَنْفِرُوا كَافَّةً فَلَوْ لا نَفَرَ مِنْ كُلِّ فِرْقَةٍ مِنْهُمْ طائِفَةٌ لِيَتَفَقَّهُوا فِي الدِّينِ وَ لِيُنْذِرُوا قَوْمَهُمْ إِذا رَجَعُوا إِلَيْهِمْ لَعَلَّهُمْ يَحْذَرُون(122بقره) و نتوانند مؤمنان كه همگى به سفر روند. چرا از هر گروهى دسته‏اى به سفر نروند تا دانش دين خويش را بياموزند و چون بازگشتند مردم خود را هشدار دهند، باشد كه از زشتكارى حذر كنند؟

سلام علیکم
اولا این جواب جواب سوال ما نیست اگر دیگری فتوا نداده است دلیل نمیشود که یقینا واجب نیست شاید دلایل دیگری باشد که بر اساس آن ها این را واجب دانست
دوما آیه ای که به آن استناد میکنید آیا وجوب تحقیق در اعتقادات را هم از بین میبرد؟(چون تفقه در دین اعم است از اعتقادات و ..)
سوما کسی که قرار است از آیه فوق عدم وجوب تفقه را بر خودش تشخیص بدهد باید عربی بلد باشد تا آیه را بفهمد

به نظر من اصلا واجب نيست

يا زهرا

سلام. لطفا یکی از حدیثهایی که اجبارشده عربی را یاد بگیریم برایم ارسال کنید ممنون

اولا قرآن به زبان عربی نازل شد چند دلیل دارد
1_اینکه آن موقع عربها گوشت و پوست همدیگر را می خوردند مردار می خوردند و ...
2_ عربها خود را بالاتر از همه می دانستند
اگر به زبان فارسی می آمد ممکن بود کمه اسلام و قرآن را نپذیرند.
پس آمدن قرآن به عربی دلایلش اینبوده نه آنکه فکر می کنی دوست من

سلام دوستان

سید زاهد;163657 نوشت:
سلام. لطفا یکی از حدیثهایی که اجبارشده عربی را یاد بگیریم برایم ارسال کنید ممنون

ببخشید فعلا در دسترسم نیست ولی دلایلی هست که بعدا یعنی بعد از آوردن احادیث و در کنار آن دلایل شاید بشود وجوب تعلم آن را اثبات کرد(ادعا نمیکنم حتما بلکه شاید)

سید زاهد;163658 نوشت:
اولا قرآن به زبان عربی نازل شد چند دلیل دارد 1_اینکه آن موقع عربها گوشت و پوست همدیگر را می خوردند مردار می خوردند و ... 2_ عربها خود را بالاتر از همه می دانستند اگر به زبان فارسی می آمد ممکن بود کمه اسلام و قرآن را نپذیرند. پس آمدن قرآن به عربی دلایلش اینبوده نه آنکه فکر می کنی دوست من

دوست عزیز این دلایلی که شما آوردید اصلا برای من قابل فهم نیست یعنی چی؟ خوب مشکل اونا با یه نبی هم حل میشد و چند تا معجزه عادی! چه لزومی داشت که معجزه کتاب به زبان عربی باشد؟ گذشته از این بنده نگفتم چون واجب است زبان عربی یاد بگیریم قرآن به زبان عربی آمده بلکه عرض کردم اگر کسی بخواهد آن آیه که به آن استناد کردید بفهمد باید عربی بلد باشد و الا استناد به آن آیه برایش معنا نمیابد

سلام علیکم
به نظز حقیر، این نظز سنجی با این سوال و جوابهایش درست نیست. مگر می شود درباره احادیث یک کلیت تصور کرد و بعد برای همه مثلا امر و نهی های ان حکم واحدی داد؟؟!!
آشنایان با این حوزه مطلعند که برای فهم معنا ابرازها و توجه به قضایاهای متعددی ضروری است برای نمونه توجه به مولفه های گفتمان، بافت داهلی و بافت هارجی متن: بافت داخلی (واژگان، صرف، نحو، دلالت و ... ). بافت خارجی (گوینده، شنونده، زمان، مکان، رویداد، سنجه و... ، بافت تاریخی، فرهنگی، و .... )
حال با این همه مساله دخیل در فهم متن می توان چنین نظزسنجی ای انجام داد؟!!!!!!
برای نمونه برای امر بیش از 10 معنا متصور است که با توجه به مولفه های بالا قابل فهم است.

سلام عليكم از اينكه به جمع شما مي پيوندم خوشحالم / به نظر مي رسد امر (تعلموا) ارشادي است نه وجوبي وبه مثابه امر قرآن كريم به گفتن استعاذه( فإذا قرأت القرآن فاستعذ بالله من الشيطان الرجيم) چرا كه قرائت قرآن در مجموع از مستحبات است هرچند كه فرموده اند براي مؤمن شايسته است كه روزانه حداقل پنجاه آيه تلاوت كند/ اما قرينه استحباب يادگيري زبان عربي همان حديث معروف نبوي است(إن الرجل الأعجمي من أمتي....) كه بيانگر شريعت سمحاء اسلام حنيف است. بله إن الله يريدبكم اليسر ولا يريد بكم العسر/ شايد بتوان گفت فراگيري زبان عربي براي علماي دين وائمه جماعات وخصوصا مراجع ومفسرين قرآن لازم تر از عامه مردم است اما بحث وجوب در اين امر معقول نيست

سلام
در قرآن میخونیم "بلسان عربی مبین"
به نظرم همین آیه کافی باشه برای اینکه دنبال یادگیری ادبیات عرب برویم.
زیرا از آنجا که این کتاب،
کتاب هدایت میباشد پس لزوما انسان می بایست برای هدایت و تکامل خویش به دنبال فهم این کتاب باشد و یکی از راههای فهم قران،طبق آیه فوق،زبان عربی است.

[="Black"]جناب باغ بهشت به نکته خوبی اشاره کردند.
گفته ایشون رو میشه اینگونه نیز بیان کرد که با توجه به اینکه زبان قران،زبانی عربی است و قران کتاب هدایت است پس می بایست دنبال یادگیری این زبان بریم.
مثل این میمونه که مثلا من زبان انگلیسی ندونم و یه متن بهم بدن بگن بخون.خوندنشو بلدم اما نفهمم چی میگه چه فایده!!!پس اینجاست که یادگیری زبان عرب به فهم قران کمک میکنه.اما شرط کافی نیست بلکه باید دنبال روشهایی دیگر نیز بود که جای بحثش در این تاپیک نیست.
موفق باشید
[/]

موضوع قفل شده است