ذو الشهادتين لقب چه کسی بود ؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ذو الشهادتين لقب چه کسی بود ؟

با سلام

خزيمه پسر ثابت انصارى در جنگ بدر و جنگهاى ديگر شركت داشت، و در صفين پس از عمار ياسر شهيد شد.

و اميرالمؤمنين(ع) پس از شهادت او فرمود: «اين اخوانى الذين ركبوا الطريق و مضوا على الحق اين عمار؟ و اين ابن التيهان؟ و اين ذوالشهادتين؟ و اين نظراؤهم من اخوانهم الذين تعاقدوا على المنيه و ابرد برؤسهم الى الفجرة [قال ثم ضرب بيده على الحيته الشريفه الكريمه فاطال البكاء ثم قال عليه السلام:] اوه على اخوانى الذين تلوا القرآن فاحكموه و تدبروا الفرض فاقاموه احيوا السنه و اماتوا البدعة. دعوا للجهاد فاجابوا، و وثقوا بالقائد فاتبعوه.»

يعنى: «كجايند برادران من كه راه حق را سپردند، و با حق رخت‏به خانه آخرت بردند؟ كجاست عمار؟
كجاست پسر تيهان؟

و كجاست ذوالشهادتين؟

و كجايند همانندان ايشان از برادرانشان كه با يكديگر به مرگ پيمان بستند و سرهاى آنان را به فاجران هديه كردند؟

(پس دست‏به ريش مبارك خود گرفت و زمانى دراز گريست، سپس فرمود:) دريغا! از برادرانم كه قرآن خواندند، و در حفظ آن كوشيدند. واجب را بر پا كردند، پس از آنكه در آن انديشيدند سنت را زنده كردند و بدعت را ميراندند. به جهاد خوانده شدند و پذيرفتند. به پيشواى خود اعتماد كردند و در پى او رفتند.
رسول خدا گواهى او را در حد گواهى دو تن دانست. چنان بود كه رسول خدا از عربى اسبى خريده بود عرب انكار كرد پيامبر فرمود: «خزيمة گواهى مى‏دهى؟» گفت: «نه، ليكن دانستم كه تو اسب را خريده‏اى. تو را بدانچه از خدا آورده‏اى تصديق مى‏كنم، چگونه در اين معامله راستگو ندانيم‏»، پيامبر فرمود: «گواهى تو، گواهى دو مرد است.»

منبع:ترجمه نهج البلاغه دكتر شهيدى -صفحه 495

خزيمة ذوالشهادتين:
خزيمة بن ثابت، يكى از ياران با وفاى رسول خدا صلى الله عليه وآله و از كسانى است كه بر پيمان خود تا آخر عمر پابرجا ماند.
او از حاضران در جنگ بدر و ساير جنگ‌ها بود، رسول خدا شهادت او را به منزله دو شهادت به حساب آورد، به همين خاطر به «ذوالشهادتين» مشهور شد. او در جنگ صفين در ركاب اميرمؤمنان عليه السلام حاضر بود و در اين جنگ به شهادت رسيد.
ابن عبد البر قرطبى در شرح حال او مى‌نويسد:

خزيمة بن ثابت، مشهور به ذى الشهادتين، رسول خدا صلى الله عليه وآله، شهادت او را به منزله شهادت دو نفر قرار داد. كنيه او ابوعماره بود، در جنگ بدر و ساير جنگ‌هاى بعد از آن شركت داشت. پرچم خطمة در فتح مكه در دست او بود. در جنگ صفين همراه على (عليه السلام) بود؛ هنگامى كه عمار به شهادت رسيد، شمشيرش را از غلاف بيرون كرد، آن قدر جنگيد تا به شهادت رسيد. جنگ صفين در سال سى و هفت هجرى اتفاق افتاد.
روايت شده از محمد بن عماره بن خزيمة بن ثابت كه از سرشناسان بود كه ما در كتاب الاستظهار در طريق روايت عمار از او ياد كرده‌ايم. محمد بن عماره گفت: جد من خزيمة بن ثابت، در جنگ صفين به همراه على (عليه السلام) حاضر بود؛ اما همواره شمشيرش در اين جنگ و همچنين جنگ جمل در غلاف بود ، تا اين كه عمار در صفين به شهادت رسيد. خزيمه گفت: از رسول خدا (ص) شنيدم كه مى‌گفت: «عمار را گروه نابكار خواهند كشت» سپس شمشيرش از غلاف بيرون آورد و به جنگ پرداخت تا كشته شد.
ابن عبد البر النمري القرطبي المالكي، ابوعمر يوسف بن عبد الله بن عبد البر (متوفاى 463هـ)، الاستيعاب في معرفة الأصحاب، ج 2، ص448 ، تحقيق: علي محمد البجاوي، ناشر: دار الجيل - بيروت، الطبعة: الأولى، 1412هـ.
حاكم نيشابورى در كتاب المستدرك مى‌نويسد:

مصعب زبيرى نقل كرده است كه خزيمة بن ثابت؛ همان ذو الشهادتين است كه رسول خدا (ص) شهادت او را به منزله شهادت دو نفر قرار داد. او به رسول خدا (ص) خبر داد كه او در خواب ديده است كه بر پيشانى آن حضرت سجده كرده است؛ پس آن حضرت خوابيد تا خزيمه بر پيشانى او سجده كرد. ابن اسحاق گفته: او در جنگ صفين در ركاب اميرمؤمنان (ع) بعد از كشته شدن عمار ياسر كشته شد.
از محمد بن اسحاق نقل شده است كه خزيمه ذوالشهادتين در جنگ صفين در ركاب على بن أبى طالب حاضر بود و در اين جنگ در سال سى و هفت هجرى كشته شد.
الحاكم النيسابوري، ابو عبدالله محمد بن عبدالله (متوفاى 405 هـ)، المستدرك علي الصحيحين، ج 3، ص448 ، تحقيق: مصطفي عبد القادر عطا، ناشر: دار الكتب العلمية - بيروت الطبعة: الأولى، 1411هـ - 1990م.

خزيمة بن ثابت بن الفاكه بن ثعلبة الخطمي الأنصاري، .....
من بنى خطمة من الأوس، يعرف بذي الشهادتين، جعل رسول الله صلّى الله عليه و سلم شهادته بشهادة رجلين، يكنى أبا عمارة، شهد بدرا، و ما بعدها من المشاهد، و كانت راية خطمة بيده يوم الفتح، و كان مع عليّ رضى الله عنه بصفّين، فلما قتل عمار جرّد سيفه فقاتل حتى قتل، و كانت صفّين سنة سبع و ثلاثين.(1)
خزيمة بن ثابت بن الفاكه بن ثعلبة بن ساعدة بن عامر بن غيّان بن عامر بن خطمة ابن جشم بن مالك بن الأوس، الأنصاريّ الأوسيّ، ثم من بنى خطمة، و أمه كبشة بنت أوس من بنى ساعدة، يكنى أبا عمارة. و هو ذو الشهادتين، جعل رسول الله صلّى الله عليه و سلم شهادته بشهادة رجلين، و كان هو و عمير بن عدىّ بن خرشة يكسران أصنام بنى خطمة. (2)

1.الاستيعاب ج‏2 ص 448
2. أسدالغابة ج‏1 ص 610

موضوع قفل شده است