حق استفاده و كپی مجموعه نرم افزار

تب‌های اولیه

82 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حق استفاده و كپی مجموعه نرم افزار

سلام به همگي
يكي از آشنا هاي بنده خدمات كامپيوتري داره گاهي اوقات كه ميرفتم اونجا يه مجموعه نرم افزاري رو كه براي استفاده خودشون مي گرفتند ازش ايميج تهيه مي كردن و من هم با اجازه خودشون اون ايميج ها رو تو هارد خودم كپي مي كردم يا بعضي وقتا اصل پك نرم افزارها رو مي گرفتم و براي خودم ايميج مي گرفتم يا از همون ايميج ها براي خودم رايت ميكردم و استفاده ميكردم

ممنوم ميشم در مورد حكم شرعي اين كار رو بگيد؟
همين الان ويندور اين كامپيوتر كه دارم ازش استفاده ميكينم رايت شدهي يكي از دي وي دي هاي همون پك هستش...اينجا باز هم حكم استفاده از اين ويندوز چي ميشه؟
اكثر اوقات هم از همين دي وي دي ها رايت شده اون مجموعه براي مشتري ويندوز نصب ميكرديم و پولي بابت هزينه نصب ويندوز از مشتري ميگرفتيم...حكم اين پول؟

omidid;161442 نوشت:
ممنوم ميشم در مورد حكم شرعي اين كار رو بگيد؟ همين الان ويندور اين كامپيوتر كه دارم ازش استفاده ميكينم رايت شدهي يكي از دي وي دي هاي همون پك هستش...اينجا باز هم حكم استفاده از اين ويندوز چي ميشه؟ اكثر اوقات هم از همين دي وي دي ها رايت شده اون مجموعه براي مشتري ويندوز نصب ميكرديم و پولي بابت هزينه نصب ويندوز از مشتري ميگرفتيم...حكم اين پول؟

با سلام و احترام

درباره این موضوع و استفاده از نرم افزارها بحث های فراوانی در پست های زیر شده است، مطالعه بفرمایید اگر سوالتون حل نشد،درخدمتتون هستیم:

http://www.askdin.com/showthread.php?t=3870
http://www.askdin.com/showthread.php?t=6670
http://www.askdin.com/showthread.php?t=3875

ممنون
تمامي تون موضوع ها رو قبلا خوندم ام به جواب نرسديم و به خاطر همين اين موضوع رو ايجاد كردم
يا كه تو اون تاپيك ها بوده و متوجه نشدم

omidid;161442 نوشت:
ممنوم ميشم در مورد حكم شرعي اين كار رو بگيد؟ همين الان ويندور اين كامپيوتر كه دارم ازش استفاده ميكينم رايت شدهي يكي از دي وي دي هاي همون پك هستش...اينجا باز هم حكم استفاده از اين ويندوز چي ميشه؟ اكثر اوقات هم از همين دي وي دي ها رايت شده اون مجموعه براي مشتري ويندوز نصب ميكرديم و پولي بابت هزينه نصب ويندوز از مشتري ميگرفتيم...حكم اين پول؟

با سلام و عرض ادب

بهتر بود مرجع تقلیدتان را ذکر می کردید ولی بنا به نظر رهبری،در مورد ويندوز وچيز هائي كه از كشور هاي خارجي وارد مي شوند اگر قراردادي با آن كشورها نداریم، اشكالي براي استفاده ندارد و ويندوز هم از مواردي است كه قراردادي با انها نداريم واستفاده انها مانعی ندارد.
اما اگر این نرم افزارها مربوط به داخل كشور است واز مواردي است كه صاحبانش حق رايت را اجازه ندادند، نسبت به صاحبانشان ضامن هستید وبايد از انها رضايت بگیرید و يا مصالحه كنید،در صورتی که اجازه تکثیر داشته باشید،درآمدش هم مانعی ندارد.

اجوبه الاستفتائات، رهبري، س1341و1342

ممنون از توجه و پاسختون
جوابتون رو نفهميدم و واضح(!!)نبود
فكر ميكنم شما به اصل سوالات مطرح شده توجه نكرديد پاسخ جرئي برا سوال ها ميخواستم

سلام
اگر جناب omidid صحبتهای من رو تایید می کنند من توضیحی به مطلب ایشون بدم
که بعضی از شرکتهای ایرانی مثل پرند و کینگ و .... اقدام به جمع آوری نرم افزارهای خارجی می کنند و تمام نرم افزارهای مورد نیاز کاربر رو از جمله ویندوز و فتوشاپ و ... در قالب چند دی وی دی جمع آوری می کنند و می فروشند. و البته بر روی جعبه خود حق کپی رایت و اینکه محصول رو کپی نکنید میزنند.
حال ایشون از این مجموعه که این شرکتها فقط زحمت جمع آوری شو کشیدند بدون خریداری از این شرکتها کپی گرفته. حال میپرسند اشکال دارد یا خیر.

زیتون;161457 نوشت:
حال ایشون از این مجموعه که این شرکتها فقط زحمت جمع آوری شو کشیدند بدون خریداری از این شرکتها کپی گرفته. حال میپرسند اشکال دارد یا خیر.

سلام
عرض ادب و احترام
با تشکر از سرکار زیتون
توجه هم داشته باشید این شرکته ها فقط پول جمع اوری و زحمت خود را می گیریند و پول نرم افزار حساب نمی کنند
در واقع او قسمتی که مربوط به پول نرم افزار ها است که حکمش تو اون تاپیک ها کامل آماده است فقط می ماند پولی که بابت زحمت این شرکت ها باید پرداخت شود ولی عده ای آنها را با کپی و رایت بدون پرداخت استفاده می کنند حکم آن چیست؟
با تشکر

بله جناب زيتون بنده هم منظورم چنين چيزيه
براي مثال:
برنامه فتوشاب يا ويندوزش رو از همين مجموعه نر افزارها كپي ميكنيم بعد ميبريم براي مشتري نصبش ميكنيم
مثلا كم اين چي ميشه؟
يا همون نرم افزار رو براي خودمون نصب ميكنيم و شايدم در آمدمون كار با اون نرم افزار باشه
حكم اين يكي؟
شايدم اون مجموعه رو خودمون خريداري نكرده باشيم مثلا براي پسر خاله باشه و از اون بگيري و براي راحتي كار كه هر روز نريم سي دي هارو بگشيم بده ازش ايميج مي گيريم
؟؟؟؟
يا يكي از نرم افزاراش رو ميديم به كسي و بابتش پول ميگيريم
؟؟؟؟
يا اگه توجه كرده باشيد بعضي از شركت ها يه نرم افزار كرك شده و خيلي از بازي ها رو براش اتوران ميسازند و اون رو تو سي دي مي فروشن...برنامه تهيه شده داخل اين سي دي اون وقت براي هر كي كه بياد تو مغازه بگه نصب كن براش نصب ميكنيم و هزينه نصب ميگيريم
و حكم اين؟

مـهـدی;161458 نوشت:
فقط می ماند پولی که بابت زحمت این شرکت ها باید پرداخت شود ولی عده ای آنها را با کپی و رایت بدون پرداخت استفاده می کنند حکم آن چیست؟

omidid;161465 نوشت:
برنامه فتوشاب يا ويندوزش رو از همين مجموعه نر افزارها كپي ميكنيم بعد ميبريم براي مشتري نصبش ميكنيم مثلا كم اين چي ميشه؟ يا همون نرم افزار رو براي خودمون نصب ميكنيم و شايدم در آمدمون كار با اون نرم افزار باشه حكم اين يكي؟ شايدم اون مجموعه رو خودمون خريداري نكرده باشيم مثلا براي پسر خاله باشه و از اون بگيري و براي راحتي كار كه هر روز نريم سي دي هارو بگشيم بده ازش ايميج مي گيريم ؟؟؟؟ يا يكي از نرم افزاراش رو ميديم به كسي و بابتش پول ميگيريم ؟؟؟؟ يا اگه توجه كرده باشيد بعضي از شركت ها يه نرم افزار كرك شده و خيلي از بازي ها رو براش اتوران ميسازند و اون رو تو سي دي مي فروشن...برنامه تهيه شده داخل اين سي دي اون وقت براي هر كي كه بياد تو مغازه بگه نصب كن براش نصب ميكنيم و هزينه نصب ميگيريم و حكم اين؟

عرض سلام و ادب خدمت همه شما بزرگواران

در مواردی که نرم افزرهای مجاز به استفاده، توسط شرکت هایی در داخل جمع آوری شود(همانطور که در مثال های بالا ذکر شد) بدون اجازه نمی توان از آنها رایت و تکثیر نمود و باید اجرت جمع آوری توسط آن شرکت ها پرداخته شود، ولی اگر از اصل نرم افزاری استفاده شود که از كشور هاي خارجي وارد مي شوند که قراردادي هم با آن كشورها نداریم، اشكالي براي استفاده نیست.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

جناب نور خيلي ممنون:Gol:
راستش هم فهميدم و هم نفهميدم:Ghamgin:
امكان داره نصب به فرض هاي بنده جز به جز جواب داده بشه

omidid;164712 نوشت:
جناب نور خيلي ممنون راستش هم فهميدم و هم نفهميدم امكان داره نصب به فرض هاي بنده جز به جز جواب داده بشه

با سلام و احترام

آنچه در پست های قبلی بیان کردید صورتهای مختلفی از یک مساله بود که پاسخ داده شد، اگر موارد متفاوتی در سوال مورد نظر است ،لطف کنید سوالتان را جز به جز بپرسید تا طبق آن پاسخ دریافت نمایید.
متشکر

اين اجرت جمع آوري بايد در تمامي موارد داده بشه

مثلا:
نصب ويندوز اون مجموعه براي مشتري و گرفتن پول بابت هزينه نصب ويندوز فرض كنيد براي 1000 تا كامپيوتر اين كار رو كرديم بايد پوا هزار تا مجموعه رو داد؟
ايمج گرفتن از اون مجموعه براي خودمون كه از كسي گرفتيم(براي اينكه مجموعه زياد تو دستمون نچرخه خراب بشه)...بازم بايد هزينه جمع آوري داده بشه؟
رايت يكي از نرم افزار هاي داخل مجموعه و فروش اون...اين جا هم بايد هزينه جمع آوري داده بشه؟
گرفتن اصل مجموعه از كسي و نصب يه نرم افزار ازش براي خودمون؟

نوع سوالام زياد و نميتون حكم رو به تماميه سوالام بچسبونم
تو احكام گيج ميزنم بزرگي كنيد روونتر بگيد مثلا داريد براي يه بچه كو چيك توضيح ميديد
ببخشيد كه دوبار موضوع رو بالا آوردم

omidid;170197 نوشت:
نصب ويندوز اون مجموعه براي مشتري و گرفتن پول بابت هزينه نصب ويندوز فرض كنيد براي 1000 تا كامپيوتر اين كار رو كرديم بايد پوا هزار تا مجموعه رو داد؟ ايمج گرفتن از اون مجموعه براي خودمون كه از كسي گرفتيم(براي اينكه مجموعه زياد تو دستمون نچرخه خراب بشه)...بازم بايد هزينه جمع آوري داده بشه؟ رايت يكي از نرم افزار هاي داخل مجموعه و فروش اون...اين جا هم بايد هزينه جمع آوري داده بشه؟ گرفتن اصل مجموعه از كسي و نصب يه نرم افزار ازش براي خودمون؟

عرض سلام و ادب

در تمام این موارد، احوط اين است که در نسخه‏ بردارى و تکثير نرم افزارها که در داخل توليد و یا جمع آوری شده است، حقوق صاحبانشان از طريق کسب اجازه از آنان رعايت شود و اگر منوط به پرداخت هزینه جداگانه در ایمج گرفتن و یا نصب های متعدد و... است،باید پرداخت شود که این متناسب با نظر تولیدکنندگان آن نرم افزارهاست،یعنی اگر به شما اجازه دهند که با خرید یک نرم ابزار، هرنوع تصرفی از قبیل ایمج گیری، نصب در کامپیوترهای دیگر و...جایز است ،می توانید این کارها را انجام دهید در غیر این صورت و بدون اجازه تولیدکنندگان جایز نیست.

پی نوشت:
آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س1343
استفتا شفاهی از دفتر رهبری در قم

خيلي ممنون
پس اگه اينطوري باشه بايد برم از همشون بپرسم ببينم راضي هستند
فكر كنم هرچي از اين نوع شركت ها كه از اين كارا ميكنم بايد ازشون بپرسم

omidid;170282 نوشت:
خيلي ممنون پس اگه اينطوري باشه بايد برم از همشون بپرسم ببينم راضي هستند فكر كنم هرچي از اين نوع شركت ها كه از اين كارا ميكنم بايد ازشون بپرسم

با سلام و تشکر از شما

بله اگر از مواردي است كه صاحبانش حق رايت را اجازه ندادند، نسبت به صاحبانشان ضامن هستید وبايد از انها رضايت بگیرید و يا مصالحه كنید،اما در صورتی که اجازه تکثیر داشته باشید،درآمدش هم مانعی ندارد.

نور;170259 نوشت:
در تمام این موارد، احوط اين است که در نسخه‏ بردارى و تکثير نرم افزارها که در داخل توليد و یا جمع آوری شده است، حقوق صاحبانشان از طريق کسب اجازه از آنان رعايت شود و اگر منوط به پرداخت هزینه جداگانه در ایمج گرفتن و یا نصب های متعدد و... است،باید پرداخت شود که این متناسب با نظر تولیدکنندگان آن نرم افزارهاست،یعنی اگر به شما اجازه دهند که با خرید یک نرم ابزار، هرنوع تصرفی از قبیل ایمج گیری، نصب در کامپیوترهای دیگر و...جایز است ،می توانید این کارها را انجام دهید در غیر این صورت و بدون اجازه تولیدکنندگان جایز نیست.

سلام.
معمولا در نرم افزارهایی که صاحب اون راضی به تکثیرش نیست ذکر شده که کپی برداری ممنوعه.
حالا اگه چیزی ننوشته بود آیا وظیفه ی ما اینه که بازم از صاحبش کسب اجازه کنیم؟

افلاکیان;170396 نوشت:
سلام. معمولا در نرم افزارهایی که صاحب اون راضی به تکثیرش نیست ذکر شده که کپی برداری ممنوعه. حالا اگه چیزی ننوشته بود آیا وظیفه ی ما اینه که بازم از صاحبش کسب اجازه کنیم؟

با سلام و احترام

اگر از تولیدات داخلی باشد بنا بر احتیاط باید رضایت واجازه تولید کننده احراز شود و یقین به رضایت حاصل شود.

آیه الله خامنه ای،اجوبةالاستفتائات ،س1343

يه سوال ديگه برام پيش اومد

الان كه هنوز مطمئن نيستم نسبت به اون كارا شركت مورد نظر راضي هست يا نه.............مثلا دارم از وينودرزشون استفاده ميكنم..اومدم يه ويندوز دانلود كردم...تماميه اين كارا حتي الان اين پست دادن من اينجا داره از طريق سيستم عامل و مرورگر اون مجموعه داده ميشه
كار من چه حكمي داره؟
اون سيستم عاملي كه به وسيله اينا دانلود كردم موردي نداره نصبش كنم آخ با چيزي كه صاحبش نميدونم راضي بوده گرفته شده

نور;170423 نوشت:
با سلام و احترام اگر از تولیدات داخلی باشد بنا بر احتیاط باید رضایت واجازه تولید کننده احراز شود و یقین به رضایت حاصل شود. آیه الله خامنه ای،اجوبةالاستفتائات ،س1343

ممنون.میشه نظر آیت الله سیستانی را هم در این مورد بگید

omidid;170482 نوشت:
الان كه هنوز مطمئن نيستم نسبت به اون كارا شركت مورد نظر راضي هست يا نه.............مثلا دارم از وينودرزشون استفاده ميكنم..اومدم يه ويندوز دانلود كردم...تماميه اين كارا حتي الان اين پست دادن من اينجا داره از طريق سيستم عامل و مرورگر اون مجموعه داده ميشه كار من چه حكمي داره؟ اون سيستم عاملي كه به وسيله اينا دانلود كردم موردي نداره نصبش كنم آخ با چيزي كه صاحبش نميدونم راضي بوده گرفته شده

با سلام و تشکر از شما

اگر قرينه اي نباشد كه دلالت بر رضايت کند ، حكم همان است كه گفته شد و حق استفاده نيست و همه احکامی که در پستهای قبلی به ان پرداخته شده شامل حال این سوال نیز می شود و تفاوتی نمی کند متوجه ممنوعیت تکثیر از ابتدای کار شده باشید یا در حین استفاده از ان ،وبايد از انها رضايت بگیرید و يا مصالحه كنید.

برداشت از:

افلاکیان;170513 نوشت:
ممنون.میشه نظر آیت الله سیستانی را هم در این مورد بگید

با سلا م و عرض ادب

در مورد اطلاع از نظر آیه الله سیستانی به تاپیک زیر مراجعه بفرمایید:

http://www.askdin.com/showthread.php?t=3875

اگر ابهامی ماند،در خدمتتان هستیم.

پس اگه اينطور باشه درآمدي كه من بابت دستمزد نصب اون برنامه ميگرفتم حرامه.....؟؟؟
به گردن مشتري ها چيزي هم هست...كسايي كه اين برنامه ها براشون نصب شده؟؟؟

omidid;170559 نوشت:
پس اگه اينطور باشه درآمدي كه من بابت دستمزد نصب اون برنامه ميگرفتم حرامه.....؟؟؟ به گردن مشتري ها چيزي هم هست...كسايي كه اين برنامه ها براشون نصب شده؟؟؟

عرض سلام و احترام خدمت شما جناب omidid بزرگوار

بله اگر از مواردي است كه صاحبانش حق رايت را اجازه ندادند،در صورت خسارت نسبت به صاحبانشان ضامن هستید وبايد از انها رضايت بگیرید و يا مصالحه كنید،اما در صورتی که اجازه تکثیر داشته باشید،درآمدش هم مانعی ندارد.

مشتریان نیز باید مطابق با نظر مراجع خود عمل کنند و اگر مرجعشان حق رایت و تکثیر را نداده است،ضامن بوده و باید جبران خسارت یا مصالحه نمایند.

نور;170797 نوشت:

مشتریان نیز باید مطابق با نظر مراجع خود عمل کنند و اگر مرجعشان حق رایت و تکثیر را نداده است،ضامن بوده و باید جبران خسارت یا مصالحه نمایند.

واي خدا خاك به سرم
اون بنده خداها رو ببين براشون چي كار كردم...خدا ميدونه چه قدر مشتري بودند بعضياشون پيدا نميشن بعضي ها هم شايد تا الان مرده باشن
....................
اون خدمات كامپيوتري كه كار مي كردم رو ديشب دزد زدش
....................
يه سوال ديگه
بيشتر موارد يه پك رو پلمپش باز مي كردند ازش ايمج ميگرفتن بعد اصل پك رو به يه مشتري مي فروختند...بعد سر اون ايمج ها هم همين سوالا كه گفتم مي اومد
اينجا غير سازنده پك اون مشتري كه اصل پك رو خريداري ميكرده به اون هم ضامن ميشيم يا نه؟(اينجا اصلا نمي دونم و نمي فهمم چي شده فكر كنم درواقع يه تكثير غير مجاز شده)

نمي شه تا اونجا كه اين كارا به من مربوط بوده بنده از شركت مورد نظر بابت كار خودم و مشتري هايي كه اينارو براشون ميكردم رضايت بگيرم؟براي مشتري ها كه تكثيري تو كار نبوده در واقع نصب برنامه مورد نظر بوده كه ما از اون مجموعه ها نصب ميكرديم

سلام

استاد نور یک سوال؟!

سایتهایی که از قالبشون استفاده میشه زیرش اسم طراح رو میزنه همین سایت اسک دین!
اگر این قالب را برای سایت خودم یا کسی دیگه بزنم اسم طراح رو پاک کنیم ایراد داره !

omidid;170813 نوشت:
يه سوال ديگه بيشتر موارد يه پك رو پلمپش باز مي كردند ازش ايمج ميگرفتن بعد اصل پك رو به يه مشتري مي فروختند...بعد سر اون ايمج ها هم همين سوالا كه گفتم مي اومد اينجا غير سازنده پك اون مشتري كه اصل پك رو خريداري ميكرده به اون هم ضامن ميشيم يا نه؟(اينجا اصلا نمي دونم و نمي فهمم چي شده فكر كنم درواقع يه تكثير غير مجاز شده) نمي شه تا اونجا كه اين كارا به من مربوط بوده بنده از شركت مورد نظر بابت كار خودم و مشتري هايي كه اينارو براشون ميكردم رضايت بگيرم؟براي مشتري ها كه تكثيري تو كار نبوده در واقع نصب برنامه مورد نظر بوده كه ما از اون مجموعه ها نصب ميكرديم

سلام و عرض ادب

تمام تصرفات صورت گرفته منوط به اجازه از طرف صاحب اصلی است،و اگر بدون اجازه تکثیر و ...انجام شده، در صورت خسارت به آنها، نسبت به صاحبانشان ضامن هستید وبايد از انها رضايت بگیرید و يا مصالحه كنید.

استفتا از دفتر آیه الله خامنه ای در قم

madanchi11;170816 نوشت:
سایتهایی که از قالبشون استفاده میشه زیرش اسم طراح رو میزنه همین سایت اسک دین! اگر این قالب را برای سایت خودم یا کسی دیگه بزنم اسم طراح رو پاک کنیم ایراد داره !

با سلام و احترام و تسلیت شهادت امام سجاد(علیه السلام)

احوط اين است که در

نسخه بردارى از قالب این سایت هاکه در داخل تولید شده اند،حقوق صاحبانش از طريق كسب اجازه از آنان رعايت شود و رعايت مقررات و قوانين مربوط به آن لازم مى‌باشد بنابراین اگر استفاده از قالب منوط به ذکر اسم طراح است،باید ذکر شود.

استفتا از دفتر آیه الله خامنه ای در قم

یه سوال چرا با توجه به این که کشور ما قانون کپی رایت بین الملل را قبول نکرده ما باید از لحاظ شرعی رعایت کنیم؟چرا نباید به قانون عمل کنیم؟

madanchi11;170816 نوشت:
سلام

استاد نور یک سوال؟!

سایتهایی که از قالبشون استفاده میشه زیرش اسم طراح رو میزنه همین سایت اسک دین!
اگر این قالب را برای سایت خودم یا کسی دیگه بزنم اسم طراح رو پاک کنیم ایراد داره !

خوب معلومه اشکال داره. اسم اینکار دزدیه.

زیتون;171209 نوشت:
خوب معلومه اشکال داره. اسم اینکار دزدیه.

پس اینطوری همه سایت ها دزدی میکنن!!!

madanchi11;171219 نوشت:
پس اینطوری همه سایت ها دزدی میکنن!!!

همه سایتها دزدی نمیکنن بعضی هامثل این سایت میدهن یک قالب اختصاصی براشون ساخته بشه و حقوق طراح را رعایت میکنند و خود طراح هم اجازه نداره این قالب را به کسی دیگه بفروشه.
راه دوم اینه که طراح یک قالب میسازه و این قالب اختصاصی نیست و به هر فردی که قالب را بخواد میفروشه که قیمت قالب در این حالت خیلی پایینتره . معمولا سایتهای فروش قالب خارجی اینکار را انجام میدهند.
در صورتی که سایتهای ایرانی اینکار را انجام بدهند شما اجازه نداری قالبهاشون را بدون خرید و مجانی استفاده کنی.
راه سوم استفاده از قالبهای رایگانه که خود طراح و نه "دزد قالب" اون رو در اینترنت برای استفاده عموم میگذاره ( در سایتهای پشتیبانی مدیریت محتوای خاص این قالبها هستن) که معمولا قالبهای ساده ای هستن و نمونه های خارجی بیشتر بدرد می خورن تا ایرانی.

ولی سایتهای که اینکاری که شما گفتی را انجام می دهند دزدی میکنن.

زیتون;171224 نوشت:
ولی سایتهای که اینکاری که شما گفتی را انجام می دهند دزدی میکنن.

به راحتی میشه قالب سایت رو گرفت !!!!
به عنوان مثال من دزد شما باید باگ سایت تو ببندی که قالب سایت شما رو نگریم !
شماگفتی مدیریت محتوا پس کد و اصول پایه ان یه سری تگ است یک قالبی رو گرفت کمی ویرایش عوضش کرد!
تو نت ایران کپی رایت معنی نداره !

madanchi11;171236 نوشت:
به راحتی میشه قالب سایت رو گرفت !!!!
به عنوان مثال من دزد شما باید باگ سایت تو ببندی که قالب سایت شما رو نگریم !
شماگفتی مدیریت محتوا پس کد و اصول پایه ان یه سری تگ است یک قالبی رو گرفت کمی ویرایش عوضش کرد!
تو نت ایران کپی رایت معنی نداره !

تو ایران کپی رایت معنا نداره
ولی در یه خونه هم باز باشه آدم اجازه دزدی نداره. در خونه هم بسته باشه میشه قالب سایت رو یک جوری ریپ کرد.
دیگران رعایت نکنند ولی من و شما حلال و حروم سرمون میشه. ایرانی ها هم باید دیگه براشون جا بیفته اینکار با دزدی فرقی نداره.
وگرنه با این همه دزدی کردن یه طراح سایت که چشماش در میاد به خاطر یه طراحی. کلی علم و تخصص و تجربه هم برای یه طراحی اصولی کسب باید بکنه، چرا دیگه باید بیاد طراحی کنه؟ بره میوه گندیده بفروشه که بیشتر پول درمیاره.
متاسفانه ایرانی ها با رعایت نکردن حقوق کپی رایت چه در نرم افزار چه در طراحی وب باعث عقب ماندگی این صنعت شدند. مطمئنم با این حرفها موافقید.

خيلي ممنون جناب نور عزيز

متاسفانه من به خوبي نمي تونم يه حكم شرعي رو درك كنم
حتي وقتي رساله ميخونم يا از دفتر مرجع مي پرسم جوابي كه ميدند خيلي كم اتفاق مي اوفته اصل مطلب رو به درستي درك كنم
الان هم خيلي مبحث هاي ديگه و چيز هاي متضاد ديگه برام پيش اومد
همين طور سوال و سوال
فكر ميكنم به يه مشاور رواني احكام لازم دارم:Ghamgin:

زیتون;171296 نوشت:
مطمئنم با این حرفها موافقید.

بــــــله

ولی هکر خوبی شدن!
با شاه کلید واردسایت میشوند!

از بحث اصلی تاپیک دور نشیم!

درکل همین آلبوم خوانندگان که تو اینترنت پخش میشه ! اینا چی !؟

madanchi11;171365 نوشت:
بــــــله

ولی هکر خوبی شدن!
با شاه کلید واردسایت میشوند!

از بحث اصلی تاپیک دور نشیم!

درکل همین آلبوم خوانندگان که تو اینترنت پخش میشه ! اینا چی !؟

جسارتا من جواب بدم

فكر كنم اگر آلبوم مجوز داشته باشه يه شركت پخش ايراني هم باشه بايد خسارت بديد

بنده يه آلبوم مجوز دار رو با كيفيت پايين دانلود كردم كه كسي كه براي دانلود هم گذاشته بود نوشته بود كه كيفيت پايين گذاشتيم براي حمايت از خواننده اصلش رو تهيه كنيد
حالا براي جبران خسارت ميشه اصلش رو تهيه كرد؟
يا بايد رفت رضايت رو در رو گرفت ازشون؟
از موسسه پخش بايد رضايت گرفت يا خواننده؟

افلاکیان;171204 نوشت:
یه سوال چرا با توجه به این که کشور ما قانون کپی رایت بین الملل را قبول نکرده ما باید از لحاظ شرعی رعایت کنیم؟چرا نباید به قانون عمل کنیم؟

:Narahat az:

omidid;171741 نوشت:
حالا براي جبران خسارت ميشه اصلش رو تهيه كرد؟ يا بايد رفت رضايت رو در رو گرفت ازشون؟ از موسسه پخش بايد رضايت گرفت يا خواننده؟

با سلام و احترام

رضایت لزوما نباید رودررو باشد،بلکه باید به هرگونه که یقین به رضایت حاصل می شود اعم از خرید اصل،فرستادن ایمیل و... صورت بگیرد و جبران خسارت و جلب رضایت باید نسبت به کسی باشد که حق برای او محفوظ است،خواه موسسه پخش یا شخص خواننده باشد.

افلاکیان;171204 نوشت:

با سلام و عرض ادب

همانطور که در پست های قبلی بیان شد،احوط اين است که در نسخه‏ بردارى و تکثير نوارهاى کامپيوترى که در داخل توليد شده است، حقوق صاحبانشان از طريق کسب اجازه از آنان رعايت شود و در مورد خارج کشور، تابع قرارداد است.
بنابراین اگر نسبت به تولیدات خارجی قراردادی باشد،ملزم به رعایت قوانین در این زمینه می باشیم.

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س1343

نور;171787 نوشت:
بنابراین اگر نسبت به تولیدات خارجی قراردادی باشد،ملزم به رعایت قوانین در این زمینه می باشیم.

سلام.
ممنون از پاسختون.
ایران که کلا تو بحث نرم افزاری تحریمه.فکر نکنم به جز چندتا شرکت محدود با شرکت نرم افزاری قرارداد داشته باشیم.
راستی حکم کپی رایت برای کفارحربی چیه؟و چه کشورهایی کفارحربی محسوب میشن؟

در مورد قرارداد
بعضي از شركت ها هستند مثلا تو زمينه آنتي ويروس كار مي كنند و ميگن نماينده رسمي فلان آنتي ويروس
و اون آنتي ويروس رو با لايسنس مي فروشن حالا نمي دونم واقعا نماينده هستند يا واسطه
اما اگه بريم سايت رسمي خود آنتي ويروس ميبينم كه چندتا شركت ايراني رو خودش به عنوان نماينده معرفي كردند
حالا:
چيزايي شبيه به اين مورد كه گفتم اين همون قرارداد محسوب ميشه؟
دانلود و استفاده از آنتي ويروس با كرك يا لايسنس موجود تو اينترنت موجب ضمان ميشه؟
ما بايد از شركت اصلي آنتي ويروس رضايت بگيريم؟
----------------------------------------------------------
سوالي ديگه رو هم اضافه كنم با اونكه جاهايي جواب داده شده
اگه ميشه دوباره جواب تو همين تاپيك نوشته بشه

رايت كردن يا ايميج گرفتن از يه نرم افزار يا مجموعه داخلي كه براي خودمون كه خرديمش جهت داشتن پشتيبان؟
مثلا بد سليقه هستيم سي دي كه خريداري كريدم به چند روز نمي كشه زير دست پا خراب ميشه اما با ايمج گرفتن ازش ديگه ريسك خراب شدن نداره و لودش سريع تر ميشه
؟؟؟؟؟؟؟

افلاکیان;171805 نوشت:
سلام. ممنون از پاسختون. ایران که کلا تو بحث نرم افزاری تحریمه.فکر نکنم به جز چندتا شرکت محدود با شرکت نرم افزاری قرارداد داشته باشیم. راستی حکم کپی رایت برای کفارحربی چیه؟و چه کشورهایی کفارحربی محسوب میشن؟

با عرض سلام و احترام خدمت همکار محترم سرکار افلاکیان گرانقدر و تشکر از سئوال شما

در مورد کافر حربی می توانید پست زیر را ملاحظه فرمایید :

http://www.askdin.com/showpost.php?p=144109&postcount=33

همیشه موفق باشید

سلام استاد سجاد.ممنون از لطفتون.
پس اگه این طوریه شرکت های نرم افزاری و آنتی ویروس که متعلق به آمرکا هستن،حتی اگه باهاشون هم قرارداد داشته باشیم نیازی به رعایت قرارداد نیست؟

سلام

یک سوال!؟

کسی یک اسکریپت تاتار درست کرد و این رو رایگان گذاشت تو سایتش و زیرش اینو نوشت

[=arial,helvetica,sans-serif]هرگونه ثبت این اثر به اسم خود؛ فروش اسکریپت های من ( حتی با تغییرات اسم من در اسکریپت ) ، حرام است و من راضی نیستم. ( به فکر پول نباشید و انسانیت خودتون رو زیر پا نذارید )[/]

حال من اسکریپت را دارم. میتوانم کسی میخواد اینو نصب کنم و پول نصب ازش بگیرم ؟!

خوب اگه گذاشتن این چیزا تو اینترنت مشکل داره، چرا اینهمه فیلم سینمایی های جدید ایرانی هست و هیچ کارگردانی شکایت نمیکنه؟!

rahiil;171900 نوشت:
خوب اگه گذاشتن این چیزا تو اینترنت مشکل داره، چرا اینهمه فیلم سینمایی های جدید ایرانی هست و هیچ کارگردانی شکایت نمیکنه؟!

چون اولا تا بیاد ثابت کنه کپی رایت رعایت نشده دو قرن طول میکشه
بعد هم تا بیاد از لحاظ قانونی اقدام کنه و حقشا بگیره دو قرن دیگه طول میکشه:Moteajeb!::Nishkhand:

omidid;171826 نوشت:
در مورد قرارداد بعضي از شركت ها هستند مثلا تو زمينه آنتي ويروس كار مي كنند و ميگن نماينده رسمي فلان آنتي ويروس و اون آنتي ويروس رو با لايسنس مي فروشن حالا نمي دونم واقعا نماينده هستند يا واسطه اما اگه بريم سايت رسمي خود آنتي ويروس ميبينم كه چندتا شركت ايراني رو خودش به عنوان نماينده معرفي كردند حالا: چيزايي شبيه به اين مورد كه گفتم اين همون قرارداد محسوب ميشه؟ دانلود و استفاده از آنتي ويروس با كرك يا لايسنس موجود تو اينترنت موجب ضمان ميشه؟ ما بايد از شركت اصلي آنتي ويروس رضايت بگيريم؟ ---------------------------------------------------------- سوالي ديگه رو هم اضافه كنم با اونكه جاهايي جواب داده شده اگه ميشه دوباره جواب تو همين تاپيك نوشته بشه رايت كردن يا ايميج گرفتن از يه نرم افزار يا مجموعه داخلي كه براي خودمون كه خرديمش جهت داشتن پشتيبان؟ مثلا بد سليقه هستيم سي دي كه خريداري كريدم به چند روز نمي كشه زير دست پا خراب ميشه اما با ايمج گرفتن ازش ديگه ريسك خراب شدن نداره و لودش سريع تر ميشه ؟؟؟؟؟؟؟

با تشکر از سئوال شما جناب omidid گرامی

در فرض سئوال طبق نظر آیت الله خامنه ای چون با شرکت خارجی قراردادی نداریم نیازی به رعایت کردن حق کپی رایت نیست اما در صورتی که شخصی از داخل ، حق انحصاری فروش نرم افزار خارجی ای را خریده باشد و استفاده ما از نسخه کرک شده آن ، او را متضرر نماید ، لازم است بنابر احتیاط حق او را رعایت کرده و از این کار اجتناب کنیم .

کپی کردن از نرم افزاری که خریده اید برای استفاده شخصی اشکالی ندارد .(1)

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

افلاکیان;171887 نوشت:
سلام استاد سجاد.ممنون از لطفتون. پس اگه این طوریه شرکت های نرم افزاری و آنتی ویروس که متعلق به آمرکا هستن،حتی اگه باهاشون هم قرارداد داشته باشیم نیازی به رعایت قرارداد نیست؟

با عرض سلام مجدد خدمت همکار محترم سرکار افلاکیان

خواهش می کنم .

در فرض سئوال طبق نظر آیت الله خامنه ای ، اگر قرار دادی داشته باشیم باید رعایت کنیم حتی اگر با کافر حربی باشد . (1)

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

سجاد;172077 نوشت:
در فرض سئوال طبق نظر آیت الله خامنه ای چون با شرکت خارجی قراردادی نداریم نیازی به رعایت کردن حق کپی رایت نیست اما در صورتی که شخصی از داخل ، حق انحصاری فروش نرم افزار خارجی ای را خریده باشد و استفاده ما از نسخه کرک شده آن ، او را متضرر نماید ، لازم است بنابر احتیاط حق او را رعایت کرده و از این کار اجتناب کنیم .

سلام
ما از کجا باید بدونیم که شرکت های داخلی با یک شرکت خارجی نرم افزاری قرارداد دارند یا خیر؟
میشه گفت تقریبا دونستن این قضیه غیر ممکنه مخصوصا برای نرم افزارهایی که خیلی مشهور نیستن،حتی با مراجعه به سایت سازنده هم چیزی مشخص نمیشه.

madanchi11;171890 نوشت:
سلام یک سوال!؟ کسی یک اسکریپت تاتار درست کرد و این رو رایگان گذاشت تو سایتش و زیرش اینو نوشت کد: هرگونه ثبت این اثر به اسم خود؛ فروش اسکریپت های من ( حتی با تغییرات اسم من در اسکریپت ) ، حرام است و من راضی نیستم. ( به فکر پول نباشید و انسانیت خودتون رو زیر پا نذارید ) حال من اسکریپت را دارم. میتوانم کسی میخواد اینو نصب کنم و پول نصب ازش بگیرم ؟!

با عرض سلام و احترام خدمت جناب معدنچی گرامی و تشکر از سئوال شما

در فرض سئوال ، اگر اسکریپتی که شما دارید ، همانی است که آن شخص درست کرده است برای استفاده خود یا دادن آن به دیگران نیاز به اجازه او دارید و بنابر احتیاط واجب باید از صاحب اصلی کسب رضایت کنید (1)

پی نوشت:
1. آیت الله خامنه ای ، رساله اجوبه الاستفتائات س 1342

یه سوال دیگه.
الان مجموعه های نرم افزاری زیادی وجود دارن که هزاران نرم افزار را در قالب چندین dvd ارائه میدن و معلومه که نرفتن از همه شرکت های سازنده نرم افزارها مجوز تکثیر نرم افزار را بگیرن و بیشترشون را هک کردن.از طرفی هم این نرم افزارها با مجوز رسمی وزارت ارشاد به فروش میرسه.
حالا این وسط تکلیف خریداران چیه؟آیا حقی به گردن اون ها هست؟

موضوع قفل شده است