حاج آقا !!!!!!!!!حاج خانم!!!!!!!

تب‌های اولیه

17 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حاج آقا !!!!!!!!!حاج خانم!!!!!!!

[="teal"]سلام دوستای عزیزم
بهتره قبل از شروع بحثم ازتون درخواستایی دوستانه بکنم که البته قوانین این تاپیکه:
1.نظر هرکس واسه ی خودش و البته دیگر افراد مهم و عزیزه پس به نظر دیگران توهین نکنیم
و اینکه موضوع تاپیک را دقیقا بخونیم وبحث را به بیراهه نکشیم
2. سلامتی آقا صلوات
میدونیم که شرط رفتن به حج تمتع وحاجی شدن استطاعت کامل مالیه ,یعنی انسان با درآمدش علاوه بر دادن مخارج زندگیش و پرداخت خمس و در صورت نیاز زکات بتونه مقداری هم پس انداز کنه...
حج از احکام دینه اسلامه و اگه کسی استطاعت مالی داشته باشه ولی این فریضه را انجام نده به دین یهود از دنیا میره....
حالا سوال من اینه که اگه واقعا توی مملکت اسلامیمون ما بخواهیم به شیوه ی زندگیه بنیان گذاران دینمون زندگی کنیم واقعا مستطیع میشیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
من خودم اصفهانیم ومیدونم اسم ما اصفهانیا همه جا (البته به غلط) به خساست در رفته!
این صفت بی دلیل نیست...از قدیم الایام اصفهان محله ی بزرگ یهودی نشین داشته و دارد...این صفت مربوط به یهودیهای اصفهانه و چون بیشتر جمعیت اصفهان و تجار این شهر در قدیم یهود بودند حالا این صفت به اصفهانیها اختصاص پیدا کرده!!!!!!!
البته درسته که صفت خساست برای ما مسلمونا زشته ولی برای یهودیها مقدسه چون اونا اعتقاد دارند که برای پیشرفت دینشون و افزوده شدن به تعدادشون فقط به هم کیشان خودشون کمک میکنند و در برابر مسلمانان و مسیحیان سره سوزنی هم انفاق ندارند..که البته بهتره ما!!!!!!!!!!
اما آیا منه مسلمون حاضرم حد اقل در حد یه یهودی برای دینم از مال خودم بگذرم؟
اصلا قصد توهین ندارم اما آقا یا خانم ایکس تمام عمرشو کارو تلاش کرده و سکه به سکه پس انداز کرده وحالا که پا به سن گذاشته اگه خیلی دست و دلباز باشه یک قسمتی از اموالشو گوسفند یا شتر میکنه و بعد از چرخوندن حسابی توی محل برای جمع کردن چند نفر ذبح میکنه و محل را دعوت میکنه تا بیاند بخورندو تا چند وقت روبروش پاچه خواریشو میکنند و پشت سرش هزارو یک صفحه میذارند....
یا اینکه با تشریفات خاصی به کمیته امداد میده که از نظر منه حقیر این باز بهتره!
اما با بقیه اش تا آخر عمر مکه و کربلا و سوریه میره ...
زیارت این این مکانهای مقدس خیلی لیلقت میخواد و خوشا به حال کسایی که مشرف میشند اما پدر من .مادر من .چندبار؟؟؟؟؟
واقعا درسته آدم چشماشوببنده و بگه منکه مستطیع شدم پس هرچی دلم میخواد برم زیارت....؟؟؟؟
از قدیم گفتند مکه ی هرکس جوونشه,جوونتو سروسامون دادی؟خدا خیرت بده ...اما جوون خواهرت یا برادرت(البته از لحاظ دینیها) جوون خودت نیست؟؟؟
به نظر شما اگه اغنیا مالشونو مال خدا بدونند و در راه خدا خرجش کنند دیگه خبری هم از فساد مالی و اخلاقی هست؟؟؟
دیگه جوونا از سره ناچاری و بخاطر فشارهای روحی و غریزه ای میاند و توی دین دنبال توجیح کاراشن بگردند؟
و اگه توجیحی نبود دینزده و مرتد بشند؟؟؟
[/]

سلام بر شما دوست عزیز
عیدشما مبارک
به نکته بسیار دقیقی اشاره کردید. این یکی از بزرگترین مشکلات ما به اصطلاح مسلمونای ، شیعه است.
امیدواریم به حق این روز و شب عزیز (عید برزگ غدیر) مولا کمکی در اصلاح امور ما دوستداران حضرتش کنه:Gig::Gig::ok:

نقل قول:
امیدواریم به حق این روز و شب عزیز (عید برزگ غدیر) مولا کمکی در اصلاح امور ما دوستداران حضرتش کنه:gig::gig::ok: fatemeh@m
سركار بزرگوار فاطمه @‌ ام دعاي بسيار خوبي فرموديد ولي براي اصلاح فرمايشات حضرتعالي نكاتي رو ياد آوري ميكنم
خداوند در قران ميفرمايد ان الله لا يغير ما بقوم حتي يغيروا ما بانفسهم
از سركار
شقايق بسهم خودم بسيار متشكرم كه مسئله رو به اين زيبائي بيان كردن البته بايد بگم تعميم خساست به همه ي اصفهانيها درست نيست چون يكي از دامادهاي ما هم اصفهانيه ولي بسيار ريلكس هست
سر كار بزرگوار
خانم شقايق در جامعه امروزي ما بخاطر طيف سنتگرايي كه عمدة از قشر پا به سنها هستند البته همه نه ، اكثرشون فكر ميكنن در كربلا و مكه و مشهد و .... چه خبر هست بنده در مكان تبليغيم " شمال " در طول 10 سال تبليغ هر چه به گوش اين افراد خواندم اثري نداشت كه نداشت
افراد سرمايه دار بسياري را مي شناسم كه حتي به نزديكترين افراد خانواده خود هم كمك نمي كنند حتي وقتي به آنها گوشزد ميكني با آه و ناله ميگويند اي حاج آقا ما ديگر هيچ آرزويي نداريم جز زيارت

در حاليكه حتي در يك مورد از همين اقوم ما ميخواست بره مكه در حاليكه فرزندش بر اثر ضعف جسمي و عدم توانايي بر كار به نان شبش محتاج بود وقتي بهش گفتم كه اون واجبتره يا مكه برگشت به من گفت كور بشه بره كار كنه بهش گفتم بنده خدا مگه ما مسلمان نيستيم مگه در دينمون به ما دستور دستگيري از فقرا و مستمندان داده نشد به گوشش نرفت كه نرفت
يكي از خصلتهاي بسيار خوب يهوديان كه البته اختصاص به اصفهان نداره حتي در بابل ما هم يهوديها بشدت هواي همديگه رو دارند و از سرمايه دارترين افراد شهر هستند اما متاسفانه با توجه به آموزه هاي بسيار نابي كه از حضرات معصومين عليهم افضل صلوات الملائكة المقربين به ما رسيده ولي اصلا به فرمايشاتشون توجه نداريم علت بسيار زياد فقر و فحشا و قتل و .... همين عدم توجه به مسائل فقرا هست كه اولويت اول در رفع حوائج با خانواده هست

چون خودم يك امام راتب مسجد هستم افرادي را مي شناسم كه حاضرند براي ساختن مناره مسجد ميليونها تومن خرج كنن براي يه مسجد 10 در 10 متري 4 تا اسپليت 48000 ميخره ولي حاضر نيست براي يه زوج جواني كه دوران نامزديشون داره به درازا ميكشه يه شاهي خرج كنه حتي حاضر نيست قرض بده تا چه برسه به اينكه بخواد بلاعوض بده اونهم بشرطي كه اسم و رسم و شماره سريال شناسنامشو روي وسيله اهدايي بنويسن و حك كنن
و هر از چند گاهي براي ياد آوري كار به اصطلاح خير اين آقا و يا خانم حتما بايد بين دو نماز بالاخص شبهايي كه شلوغ هست اسم اموات و جد اندر جد آقا را ببري و فاتحه بدي كه مردم يادشون باشه اين وسيله را فلاني خريده
بجان خودم قسم يه شب يكي از همين قبل از شروع نماز مغرب اومد پيشم كه حاج آقا حتما امشب اسم اموات منو ببر
جواني را ميشناسم از اهالي محل تبليغم كه مجبور بود براي سير كردن شكم زن و بچه اش بره عملگي و بنايي در حاليكه پدرش همه ساله مكه بود مشهد و كربلا كه انگار شب نشيني بود براش يه وقتي هم بعنوان تعريض بهش گفتم حاجي اينقد مكه ميري يه وقت نكنه اونجا تجديد فراش كني موندگار بشي
يكي رو ميشناسم شش من ريش روي صورتش داره بچه هاش همه كارگر و ضعيف البنيه و بيچاره اند و مجبورن براي خرج زن و بچه شون دست به هر كاري بزنن ولي اين آقاي به اصطلاح پدر هر ماه مشهد و شاهچراغ و حافظ و ..... دنبال عيش و نوش خودش

سركار بزرگوار فاطمه @ ام و سركار بزرگوار شقايق ، تا ما خودمون خودمونو اصلاح نكنيم هيچ كسي از آسمون نازل نميشه دست ما رو بگيره كه اگه بخواد اين اتفاق بيافته مختار بودن انسان زير سوال ميره
پس تا خودمون نخواهيم اتفاقي نخواهد افتاد
از اينكه حوصله بخرج داديد بسيار متشكرم

Heavenly;160975 نوشت:
سركار بزرگوار فاطمه @‌ ام دعاي بسيار خوبي فرموديد ولي براي اصلاح فرمايشات حضرتعالي نكاتي رو ياد آوري ميكنم
[=darkgreen]خداوند در قران ميفرمايد ان الله لا يغير ما بقوم حتي يغيروا ما بانفسهم
از سركار
شقايق بسهم خودم بسيار متشكرم كه مسئله رو به اين زيبائي بيان كردن البته بايد بگم تعميم خساست به همه ي اصفهانيها درست نيست چون يكي از دامادهاي ما هم اصفهانيه ولي بسيار ريلكس هست
سركار بزرگوار فاطمه @ ام و سركار بزرگوار شقايق ، تا ما خودمون خودمونو اصلاح نكنيم هيچ كسي از آسمون نازل نميشه دست ما رو بگيره كه اگه بخواد اين اتفاق بيافته مختار بودن انسان زير سوال ميره
پس تا خودمون نخواهيم اتفاقي نخواهد افتاد
از اينكه حوصله بخرج داديد بسيار متشكرم

[="Teal"]با سلام مجدد
من هم از شما وسرکار فاطمه سپاسگذارم
وبا فرمایشاتتون موافقم
قصد بی احترامی به داماد شما و خودم راهم نداشتم:Cheshmak:
و منظورم این بود که اگه میگن اصفهانیا خسیسند بخاطره اون قضیه است و گرنه ما....:ok:
و اما اینکه من با سرکار فاطمه سر دعای خیرشونم موافقم
البته معتقدم دعا برای فرج آقا (عج) کارسازتره!!!!!!
و با نظر شمام موافق همانطور که قبلا عرض کردم خوبه یکم ماهم مثل یهودی ها واسه دینمون باشیم[/]

در ادامه اين بحث به داستاني از زمان حكومت حجاج بن يوسف ثقفي اشاره ميكنم
در زمان حكومت حجاج شيعيان بر اثر فشار مالي شديدي كه متحمل مي شدند حتي گاهي مجبور به مرده خواري مي شدند در يكي از همين روزها يك نفري كه براي زيارت خانه خدا ثبت نام كرده بود در خيابان شهر مشغول قدم زدن بود ناگاه ديد زني محجبه پاورچين پاورچين بدور از چشم رهگذران به بيرون شهر ميرود آن مرد به اين زن مشكوك مي شود و بدنبال آن زن ميرود
زن بعد از طي كوچه هاي شهر به بيرون از شهر مي رود و در زباله دانهاي خارج از شهر بدنبال غذايي مي گردد
آن مرد با تعجب مشاهد ميكند كه آن زن چيزي را زير چادرش گرفته و در حال برگشت به منزل است
باز او را تعقيب ميكند تا اينكه آن زن به منزلش ميرود بعد دقايقي آن مرد پيش خودش ميگويد بايد امروز ازكار اين زن سر در بياورم
به درب خانه آن زن ميرود و دق الباب ميكند آن خانم محجبه در درب منزل را بروي آن مرد باز نمي كند ولي بعد از قسمهايي كه آن مرد از خودش ياد مي كند بالاخره وارد منزل مي شود
بعد از پرس و جو از احوالات آن خانم متوجه ميشود ايشان شيعه و دوستدار علي ع است و شوهرش بدست حجاج ملعون به قتل رسيده است و آنان بي سرپرست ماندند
آن مرد به خانه اش برگشت و تمام اموالي را كه براي رفتن به حج جمع كرده بود را به در خانه آن زن برد و تحويل آن خانم داد و در حقيقت از رفتن به زيارت خانه خدا منصرف شد
كاروان حج به سمت مكه حركت كرد ولي بدون آن مرد ايام حج سپري گرديد و حجاج به منازل خود مراجعت نمودند
بعد از ديد و بازيد از مدعوين حجاج محل زندگي آن مرد تصميم گرفتن بديدار آن شخص بروند اما آن مرد با كمال تعجب ديد همه زيارت خانه خدا را به ايشان تبريك مي گويند او اظهار ميداشت كه من به زيارت نيامدم علت اين تبريك چيست ؟؟؟
آنها حرف او را به شوخي و مزاح گرفتند و مي گفتند فلاني مگر تو نبودي در مثلا فلان مكان با ما بودي؟؟؟!!! رمي جمرات ؛ سعي بين صفا و مروه ؛ قرباني گوسفندان و.....
به هر حال ميهماني تمام شد و شب هنگام آن شخص در عالم رويا ديد هاتفي از آسمان او را خطاب كرد كه آن اموالي را كه به يك فقير شيعه دادي ثوابش بصورت فرشته ايي در آمد كه بجاي تو اعمال حج را انجام داد و در حقيقت حج تو هم قبول خداوند متعال شد

ببخشيد ، چون مجبور شدم متن رو از حفظ بنويسم شايد خيلي سليس و روان نباشد
نتيجه ي اخلاقي آن مهم است
متشكرم

سلام
یعنی مشکلی نداره کسی که مستطیع است ،پول مکه را بده به فقرا؟
یک نفر برای من اینطوری مثال زد که درسته که نماز قضای واجب را باید خوند اما فضیلت نماز شب را از دست ندهید با خوندن نماز قضا.حالا صدقه هم خوبه اما میشه با واجب جابه جاش کرد؟

مسیحا;161108 نوشت:

با سلام و احترام خدمت همه کاربران گرامی که با حضورشان گرمی بخش مباحث می باشند

تذکر به این نکته لازم است که حج، بر کسی که شرايط گفته شده در رساله ها را دارا باشد يك مرتبه واجب مي شود و یکی از شرایط هم استطاعت است(مالی،جانی و...) بنابراین وقتی شرایط حاصل شود،تاخیر آن جایز نیست و واجب است بجا آورده شود.
اما در سایر موارد و یا تکرار حج ،وجوبی نیست و بحث دوستان نیز می تواند منصرف به غیر وجوب باشد.

مسیحا;161108 نوشت:
سلام
یک نفر برای من اینطوری مثال زد که درسته که نماز قضای واجب را باید خوند اما فضیلت نماز شب را از دست ندهید با خوندن نماز قضا.حالا صدقه هم خوبه اما میشه با واجب جابه جاش کرد؟

سلام مسیحای عزیز
نه من میگم این دوره زمونه اگه واقعا انفاق داشته باشیم وبه کم راضی باشیم وسعی کنیم هرچقدر مازاد کسب کردیم ببخشیم تا جامعه نجات پیداکنه دیگه مستطیع نمیشیم
اگه شدیمم یه بار بسه
بابا بخدا کعبه دل مومنه
خدا نزدیکتر از رگه گردنه!!!!!!!!!!!

نور;161207 نوشت:
با سلام و احترام خدمت همه کاربران گرامی که با حضورشان گرمی بخش مباحث می باشند

تذکر به این نکته لازم است که حج، بر کسی که شرايط گفته شده در رساله ها را دارا باشد يك مرتبه واجب مي شود و یکی از شرایط هم استطاعت است(مالی،جانی و...) بنابراین وقتی شرایط حاصل شود،تاخیر آن جایز نیست و واجب است بجا آورده شود.
اما در سایر موارد و یا تکرار حج ،وجوبی نیست و بحث دوستان نیز می تواند منصرف به غیر وجوب باشد.

در پي فرمايشات جناب نور تذكر چند نكته ضروري به نظر ميرسد
1- همان حجاجي كه مستطيع هستند قبل از اينكه اين شرط استطاعت در آنها فراهم گردد بخاطر كثرت فقرائي كه در جامعه با فقر دست به گريبانند دستگيري از آنان را بنمايند فكر نكنم اصلا بتوانند مستطيع شوند صد البته كه وقتي ما توجه به قشر مستضف نداشته باشيم و با انبار كردن سرمايه ها در بانكها و عدم تعامل با قشر ضعيف جامعه ، مستطيع مي شويم
2 - اگر واقعا يك روزي تمام كساني كه داراي اموال زيادي هستند اين تصميم را بگيرند كه بجاي رفتن به حج پولهايشان را در راه زدايش فقر و فراهم نمودن امكانات تحصيلي و امكاناتي از قبيل ايجاد فضاهاي آموزشي ، ساختن پل ، درمانگاه ، بيمارستان ، سالن هاي ورزشي براي جواناني كه متاسفانه هر روز شاهد از بين رفتن آنان بر اثر اعتياد به مواد مخدر نوين كه خودم چندين تن از آنان را دفنشان كردم و نماز بر آنان خواندم و .... اگر پولهايشان را در اين مسائل خرج كنن هيچ مستطيعي نخواهيم داشت متاسفانه فاصله طبقاتي جامعه ما از بالاترين مراتب سرمايه داري تا نازلترين افرادي كه در فقر مطلق زندگي ميكنند آنچنان بيداد ميكند كه اگر سرمايه ها علي السويه تقسيم بندي شود كسي بنام مستطيع در اجتماع وجود نخواهد داشت
اصلا جناب نور بزرگوار
تا زماني كه به فرموده امام صادق عليه افضل صلوات الملائكة المقربين كه فرمودند كاد ان يكون الفقر كفرا چه بسا كه فقر انسان را به كفر مي كشاند تا زمانيكه فقير در جامعه وجود دارد آيا مستطيع شدن معنايي دارد ؟؟؟؟
مستطيع نه ، كارهاي ديگر
بنده در محل تبليغم افرادي را ميشناسم و با چشمان خودم ديدم كه حاضرند براي ساختن مساجد با تزئين هاي آنچناني پولهاي هنگفتي صرف كنند حتي يك مورد با چشمان خودم ديدم يه باصطلاح حاجي براي مسجد محلشون 150 ميليون تومان براي آجر نما و تزئين داخلي مسجد خرج كرد مناره اي ساخت كه از هفت فرسخي لامپش در شب خود نمايي ميكند ولي در كنار همون مسجد اين چنيني خانواده ايي داره زندگي ميكند كه ببخشيد معذرت ميخوام مادر خانواده براي سير كردن بچه هاي يتيمش دست به .......
حالا ما همش راه بريم بگيم آقايان مستطيع بشيد و بريد مكه
مكه جامعه ماست مكه جوان ماست مكه اون همسايه ماست كه شب را با شكم گرسنه و چشماني گريان سر به بالين نداشته ميگذارد
مكه آن زني است كه بخاطر حفظ آبروي خود و تامين معاش خانواده خود مجبور ميشود به درب منازل سرمايه دارها بره و كلفتي كنه تا شايد آخر روز ارباب ترحمي كنه و مقدار بيشتري به اين زن دستمزد بده كه البته اگر آن زن رنگ و لعابي داشته باشه كه روزگارش معلومه
جناب نور بزرگوار
الان كه اين مطالب رو مي نويسم ساعت 10 و نيم شب جمعه هست اگه تا صبح هم بنشينم و از تجربيات تلخي كه سالها در اين اجتماع از اين مردم ديدم بنويسم كم گفتم همون آقايي كه 150 ميليون تومان براي خرج مسجد داد سالهاي بعد وقتي فرزندش را با ماشين پرايد هاشبك ديدم كه در صندلي جلوي ماشينش يه ميمون بسته بود صدق اين حديث بر من معلوم شد كه از معصوم بزرگوار روايت شده في حلالها حساب و في حرامها عقاب كه البته وقتي نگاه كنيم عقاب آن مال در حقيقت به هدر رفته ، بچه هاي آن چنيني مي شود
ببخشيد سرتونو بدرد آوردم
از محضر نوراني خواهران بزرگواري كه مطلب بنده را مطالعه ميفرمايند معذرت ميخواهم

مسیحا;161108 نوشت:
سلام

با اجازه از محضر نوراني اساتيد و كارشناسان بزرگوار :Gol::Gol::Gol:
در پي سوال سركار مسيحا بايد گفت حاجي تا زمانيكه به استطاعت نرسيد مي تواند اموالش را به فقرا بدهد ولي به نظر مي رسد زمانيكه به استطاعت رسيد ديگر حق ندارد آن اموال را در راه ديگري خرج كند و خودش را از استطاعت بيندازد اگر هم مال تلف شود و فقير شد وجوب استطاعت حج بر گردنش باقي خواهد ماند و حتي اگر از دار دنيا نيز برود ورثه بايد يك حج واجب از طرف متوفي انجام دهند
با تشكر

نقل قول:
شقايق
خدا نزديكتر از رگ گردنه !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

نحن اقرب اليه من حبل الوريد :ok::ok::ok:

با سلام

بنده هم چند جمله به ذهنم میرسه که تقدیم میکنم.

به نظر بحث استطاعت در مسئله حج مطرح هستش و با یک بار رفتن وجوبش از گردن ساقط میشه

به فرض که بنده پول زیادی دارم و حجی هم که به گردنم بوده رفته باشم حالا اگر ما قبول کنیم که "المال مال الله"همه دارایی های ما از آن خداست باید اولین سوالی که از خودمون بیپرسیم این باشه که:

بعد از حج واجبی که به گردن بنده بود و من هم به جاش آوردم این مال رو باید در چه راهی خرج کنم؟

با این سوال چند مسئله رو مطرح کنیم شاید بشه به یه جوابی رسید

اولا اینکه رفتن به زیارت مستحب هستش البته مستحب موکد و کمک کردن به مستمند در فرض اینکه یقین داشته باشی مستمند هستش واجبه البته واجب کفایی...

ثانیا در کار خیر ولو به اینکه واجب کفایی باشد باید تو ظرفیت خودت رو در نظر بگیری یعنی اگه احساس کنی که با دستگیری از دیگران ممکنه خودت هم به یک گناه بیفتی باید در انجام این واجب دست نگه داری چون این واجب کفاییه و برای تو عینیت پیدا نکرده

مومن باید زیرک باشه و از تله های شیطان فرار کنه .گاهی کمک کردن به یک جوان برای تو عجب و غروری میاره که بدجور آدم رو زمین میزنه و اگه خوب فکر کنی میگی کاشکی همین زیارت مستحبی رو رفته بودم تا این مشکل گریبان گیرم نشه

خلاصه حرفم دو کلامه

1.اهم و مهم کردن

2. ظرفیت خودت رو هم در نظر بگیر

راهی;161624 نوشت:

جناب راهي :Norani:همسنگر بزرگوار
:chakeretim::chakeretim::chakeretim:

Heavenly;161509 نوشت:

نحن اقرب اليه من حبل الوريد :ok::ok::ok:

[="Teal"]
سلام جناب heavenly
خیلی ممنون که خیلی فعال در بحثها شرکت میکنید
من به دلیل مشغله ی درسی نمیتونم زیاد سربزنم
ممنون که سر میزنید:hamdel:
[/]

سلام دوست من !منم باحرفات موافقم امامنم پدرم چندماهه دیگه میخواست بره مکه ولی عجل مهلتش نداداماهمه مثل هم نیستن باوضعیت حالااکثریت اگه 1تومن به کسی میدادن حالااون پولومیذارن توجیبشون میگن خودمون ازهمه واجب تریم چه برسه به کمک کردن واسه اینکه کسی بره مکه!

داریوش;162567 نوشت:
سلام دوست من !منم باحرفات موافقم امامنم پدرم چندماهه دیگه میخواست بره مکه ولی عجل مهلتش نداداماهمه مثل هم نیستن باوضعیت حالااکثریت اگه 1تومن به کسی میدادن حالااون پولومیذارن توجیبشون میگن خودمون ازهمه واجب تریم چه برسه به کمک کردن واسه اینکه کسی بره مکه!

[="Teal"]سلام جناب داریوش
تسلیت میگم:Ghamgin:
منم حرفم همینه دیگه دست دهنده ی بی ریا خیلی کم شده
اگه همه گذشت داشتند چی میشد...........................:Mohabbat:
[/]

اگه همه گذشت داشتند میشد مدینه فاضله

موضوع قفل شده است