ابن طیفور شیعه بود یا سنی؟

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ابن طیفور شیعه بود یا سنی؟

لطفا درباره این نویسنده اطلاعاتی را در اختیارم قرار دهید. لطفا کامل باشد. سنی است یا شیعه؟ کجایی است شاگردی کی است و چند کتاب داشته است و ...

برچسب: 

[=century gothic]با سلام

ابوالفضل احمد بن ابى طاهر خراسانى معروف به ابن طيفور ( 240-280 ق)يكى از بزرگترين دانشمندان اهل سنت درزمينه ادبيات عرب،، تاريخ اسلام و تراجم (صحابه شناسى) است.
پدران او در اصل از مَروْرود بودند اما او در بغداد تولد و وفات يافته است.
او در خانواده اى به دنيا آمد آه خاندان آنها از کار گزاران دولت مأمون بودند ومأمون در همان روزولادت ابن طيفور از خراسان به بغداد آمده بود.
شهرت او در بين علماى اسلام بيشتر به خاطر تأليفاتش در زمينه تاريخ و ادبيات عرب بوده و او را به عنوان مورخ بزرگ قرن سوم « بلاذرى »شمرده اند.
وى فرزندى به نام ابوالحسن عبيدالله داشت او نيز از مورخان برجسته اهل سنت بود و بر کتاب((تاریخ بغداد ))پدرش يك تتمّه نوشته است .
همچنين کتاب« المتطرفات و المتطرفين » نوشته اوست .

[=arial black]برای تحقیقات بیشتر به اینجا مراجعه کنید
[PDF] ﻳﻜﻰ از ﺑﺰرﮔﺘﺮﻳﻦ داﻧﺸﻤﻨﺪان اهﻞ ﺳﻨﺖ در ( ق )204-280 اﺑﻮاﻟﻔﻀﻞ اﺣ

سید مهران;160782 نوشت:
لطفا درباره این نویسنده اطلاعاتی را در اختیارم قرار دهید. لطفا کامل باشد. سنی است یا شیعه؟ کجایی است شاگردی کی است و چند کتاب داشته است و ...

با سلام

ابوالفضل احمدبن ابی طاهر از آن روی که نام پدرش طیفور بوده است ، به ابن طیفور نیز شهرت دارد و در منابع دو لقب کاتب و وراق را برای او ذکر کرده اند . او در سال 204 ق ( 819 م ) ، سال ورود مأمون عباسی از خراسان به بغداد ، در بغداد به دنیا آمده اما اصل وی از مرورود خراسان است ( مسعودی ، 4 / 183 ؛ ابن ندیم ، 163 ؛ آقا بزرگ تهرانی ، 3 / 142 ؛ امین ، 1 / 315 ؛ زرکلی ، 1 / 141 ) . او مورخی برجسته و معلم اطفال بود و گاهی شعر نیز می سرود . وی صاحب کتاب تاریخ بغداد و نخستین کسی است که در مورد بغداد تاریخ نوشته است ( حاجی خلیفه ، 1 / 288 ؛ آقا بزرگ تهرانی ، 26 / 126 ) . ابن طیفور به سبب تألیف کتاب بلاغات النساء در میان شیعیان شهرت دارد . آقا بزرگ تهرانی بر این نظر است که تشیع ابن ابی طاهر از چاپ اول کتاب بلاغات النساء در سال 1326 ق معلوم می شود و این کتاب در چاپ دوم تحریف شده است (آقا بزرگ تهرانی ، همانجا ) . این کتاب از مصادر بحار الانوار است و علامه مجلسی خطبه حضرت زهرا (س) در مدینه و خطبه های زنان آل محمد (ص) در کوفه و شام را از آن نقل کرده است ( مجلسی ، 1 / 22 ؛ آقا بزرگ تهرانی ،3 / 142) . گفتنی است که بلاغات النساء تنها قطعه ای از کتاب المنثور و المنظوم ابن طیفور است و بقیه این کتاب 14 جلدی تا به حال به چاپ نرسیده است . (آقا بزرگ تهرانی ، همانجا ؛ زرکلی ، همانجا)
ابن ابی طاهر در حدود 50 کتاب تألیف کرده که برخی از آن ها عبارت است از :
- کتاب المؤلفین - لسان العیون - کتاب الهدایا - سرقات البحتری من أبی تمام
- فضل العرب علی العجم - کتاب الجواهر - کتاب الملک المصلح و الوزیر المعین
- کتاب العلة والعلیل - کتاب المعتذرین - کتاب مقاتل الفرسان
- کتاب الخیل کبیر - جمهرة نسب بنی هاشم
- سرقات الشعراء - أسماء الشعراء الاوائل - کتاب الجامع فی الشعراء و اخبارهم
- ألقاب الشعراء - مقاتل الشعراء (ابن ندیم ، 163 – 164 ؛ اسماعیل پاشا بغدادی ، 1/ 51 – 52 ؛ زرکلی ، همانجا )
وی در سال 280 ق ( 893 م ) در بغداد درگذشت و در باب الشام بغداد به خاک سپرده شد . او را به صفاتی چون حسن خلق و حسن معاشرت ستوده اند . ( ابن ندیم ، 163 ؛ سرکیس ، 1 / 370 ؛ زرکلی ، همانجا ) ابن طیفور فرزندی به نام عبید الله و مکنی به ابو الحسین داشته که او نیز مانند پدرش به تألیف و تصنیف مشغول بوده است و از میان آثارش می توان به کتاب المتظرفات و المتظرفین اشاره کرد . همچنین وی مطالبی به کتاب تاریخ بغداد پدرش افزوده و بخش های اخبار المعتمد ، اخبار المعتضد ، اخبار المکتفی و اخبار المقتدر به قلم او است . ( ابن ندیم ، 164 )

با سلام

خير الدين بن محمود بن محمد بن علي بن فارس، الزركلي الدمشقي (المتوفى : 1396هـ)

در اعلامش از 5 نفر بنام ابن طیفور نام برده که اشهر آنان همین :

1-أحمد بن طيفور ( أبي طاهر) الخراساني، أبو الفضل: مؤرخ، من الكتاب البلغاء الرواة.
أصله من مرو الروذ، ومولده ووفاته ببغداد. كان مؤدب أطفال. له نحو خمسين كتابا، منها (تاريخ بغداد) طبع منه المجلد السادس، و (المنثور والمنظوم) أربعة عشر جزءا بقي منها جزآن. أحدهما الحادي عشر، طبعت قطعة منه باسم (بلاغات النساء) والآخر الثاني عشر، مخطوط.
وله (كتاب المؤلفين) و (سرقات الشعراء) و (سرقات البحتري من أبي تمام) و(فصل العرب على العجم) و (أخبار بشار بن برد) وله شعر قليل أورد ياقوت نبذا لطيفة منه .

2-الحسن بن طيفور بن محمد، أبو علي الساموكني أصلا التزنيتي وطنا: محدث نحوي سوسي.
تعلم في (تمكديشت) وكان يميل إلى النحو واستاذه يحرضه على الفقه. وجاء شهر رمضان فتصدى لقراءة البخاري وانقطع لاقرائه. ثم انتقل إلى (طاطة) فأقرأ في زواية الهناء.
وفارقها (1251) فاستقر في (تزنيت) وتوفي بها. وللشيخ محمد أكنسوس (الحلل الزنجفورية عن الاسئلة الطيفورية - ط) أجوبة على أسئلة من صاحب الترجمة. وعلى يده انتشرت الطريقة التجانية في سوس الاقصى. وله مجموعة في (فتاويه الخاصة - خ) قال المختار السوسي: رأيتها في الخزانة المسعودية، مجلد كبير يدل على تضلعه من الفقه .

3-عبيد الله بن أحمد بن طيفور، أبو الحسين: مؤرخ، أصله من خراسان، ومولده ووفاته ببغداد.

كتب ذيلا لتاريخ أبيه في " أخبار بغداد " وكان أبوه قد بلغ بتاريخه آخر أيام المهتدي بالله، فزاد عليه صاحب الترجمة أخبار المعتمد والمعتضد والمكتفي والمقتدر. وتوفي في أيام الاخير، فلم يتم أخباره. وله كتاب " المتظرفات والمتظرفين "

4-محمد بن طيفور الغزنوي السجاوندي، أبو عبد الله: مفسر، عالم بالقراآت.من كتبه (التفسير) و (الايضاح) في الوقف والابتداء - خ) و (علل القراآت) في عدة مجلدات

5-محمد بن محمد بن عبد الرشيد ابن طيفور، سراج الدين أبو طاهر السجاوندي: رياضي حنفي فرضي. له (السراجية - ط) نسبة إلى كنيته (سراج الدين) في الفرائض والمواريث، و (شرح السراجية - ط) و (الوقف والابتداء) و (الجبر والمقابلة) رسالة، و (ذخائر نثار في أخبار السيد المختار صلى الله عليه وسلم)
موضوع قفل شده است