طولانی کردن سجده با چه ذکرهایی؟؟؟

تب‌های اولیه

37 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
طولانی کردن سجده با چه ذکرهایی؟؟؟

سلام

اگر بخواهیم در نمازهای واجب سجده را طولانی کنیم چه ذکرهایی را میتوانیم در سجده بخوانیم؟؟؟ و منظور از طولانی کردن سجده چه مدت زمان میباشد

پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله :

و اگر خواستي خداوند تو را با من محشورسازد، سجده در پيشگاه خداي يکتاي قهار را طولاني کن .

با تشکر

دوست عزیز ذکرهای زیادی هست که میتونید اونها رو بگید

به طور مثال:

همان ذکر سجده را ( سبحان ربی الاعلی بحمده ) را سه مرتبه بگویید.

صلوات بفرستید.

دعای " یا من له الدنیا و الاخرة، اِرحَم من لیس له الدنیا و الاخرة "

ذکر " یا لطیف ، اِرحَم عبدک الضعیف، الذلیل، الحقیر، ... "

يا خيرالمسؤولين و يا خيرالمعطين اُرزقني و ارزق عيالي من فضلك فانك ذوالفضل العظيم

لا اله الا اللَّه حقا حقا، لا اله الا اللَّه ايمانا و تصديقا، لا اله الا اللَّه عبودية و رقا، سجدتُ لَكَ يا رَبِ

تعبدا و رقا لامستنكفا ولامستكبرا بل اَنا عبد ذليل خائف مستجير

به دعای صباح مراجعه بفرمایید، قسمت آخر یه سجده فوق العاده زیبا رو حضرت علی ذکر کردند،

خیلی قشنگه اگر بتونید بگید.

التماس دعا:Gol:

من فک کنم آقای بهجت بودند که فرموده بودند در سجده هاتون بگید
سبحانک انی کنت من الظالمین
این ذکر بسیار خوبیه

يه جايي خونده بودم ذكر يونسيه براي سجده توصيه شده:
لا اله الا انت سبحانك اني كنت من الظالمين

مرحوم حاج میرزا جواد آقا ملکی رحمة الله:

من استادی داشتم بزرگوار، عارف، عامل و کامل [مراد آخوند ملاّ حسینقلی همدانی است] که نظیر او را ندیده ام. از او درباره عملی که مجرب و در

اصلاح قلب و تحصیل معارف مؤثّر باشد، سؤال کردم.

در پاسخ فرمود: برای این امر، هیچ کاری مانند مداومت بر یک سجده طولانی در هر شبانه روزی یک مرتبه که در آن «لا اِءلهَ اِلاّ أنْتَ سُبْحانَک اِءنّی کنْتُ

مِنَ الظّالِمینَ» گفته شود، نیست.

:Gol:

asemoone;160654 نوشت:
سلام اگر بخواهیم در نمازهای واجب سجده را طولانی کنیم چه ذکرهایی را میتوانیم در سجده بخوانیم؟؟؟ و منظور از طولانی کردن سجده چه مدت زمان میباشد پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله : و اگر خواستي خداوند تو را با من محشورسازد، سجده در پيشگاه خداي يکتاي قهار را طولاني کن . با تشکر

باسلام به شما کاربر محترم :
گرچه سوال شما در مورد طولانی شدن سجده است (که به رنگ سبز نوشته شده است)ولی دیدن دیگر مطالب در مورد سجده خالی از لطف نیست.

مطلب دوم در مستحبات سجود و آن چند امر است: اول» تكبير گفتن پيش از سجود در حالتى كه راست ايستاده در نماز ايستاده، يا نشسته باشد در نماز نشسته. دوم بلند كردن دست‌ها وقت تكبير. سوم» بعد از سرازير شدن براى سجود، اول دستها را بر زمين گذارد. چهارم آن كه تمام پيشانى را بر ما يَصحّ السجود عليه گذارد، بلكه تمام مساجد هفت گانه را به تمامها. پنجم دماغ خود را نيز بر خاك گذارد. ششم پهن كند دو كف خود را در حالتى كه تمام انگشتان حتى ابهام را به هم پيوسته رو به قبله محاذى دو گوش بر زمين گذارد. هفتم در حالت سجده نظر خود را بطرف دماغ اندازد. هشتم پيش از شروع در ذكر اين دعا بخواند: اللّٰهُمَّ لَكَ سَجَدْتُ وَ بِكَ آمَنْتُ وَ لَكَ أَسْلَمْتُ وَ عَلَيْكَ تَوَكَّلْتُ وَ أَنْتَ رَبِّي سَجَدَ وَجْهِيَ لِلَّذِيٖ خَلَقَهُ و شَقَّ سَمْعَهُ وَ بَصَرَهُ وَ الْحَمْدُ للّٰهِ رَبِّ الْعٰالَمِينَ تَبٰارَكَ اللّٰهُ أَحْسَنُ الْخٰالِقينَ. نهم ذكر سجود را مكرر كند. دهم ختم كند ذكر را به عدد طاق مثل سه يا پنج يا هفت و نحو آنها. يازدهم آن كه از ما بين اذكار، اختيار تسبيح كند و از آن تسبيحه‌ى كبرى را اختيار كند و سه مرتبه يا پنج يا هفت مرتبه بگويد.
العروة الوثقی/ج=1/فصل فی مستحبات سجود

دعای " یا من له الدنیا و الاخرة، اِرحَم من لیس له الدنیا و الاخرة "
ذکر " یا لطیف ، اِرحَم عبدک الضعیف،ذکر لااله الا الله وذکر یونسیه و...

سلام
میخواستم بدونم ذکر یونسیه کدوم یکی میباشد اخه سرچی کردم تو اینترنت یه کلمه از ذکر به دو صورت نوشته شده است

تو این تایپیک هم به دو صورت است کلمه

لا اِءلهَ اِلاّ أنْتَ سُبْحانَک اِءنّی کنْتُ مِنَ الظّالِمینَ

لا اله الا انت‏ سبحانك انى كنت من الظالمین

انی درست است

یا

اِءنّی

ممنون

asemoone;166473 نوشت:
سلام
میخواستم بدونم ذکر یونسیه کدوم یکی میباشد اخه سرچی کردم تو اینترنت یه کلمه از ذکر به دو صورت نوشته شده است

تو این تایپیک هم به دو صورت است کلمه

لا اِءلهَ اِلاّ أنْتَ سُبْحانَکاِءنّی کنْتُ مِنَ الظّالِمینَ

لا اله الا انت‏ سبحانك انى كنت من الظالمین

انی درست است

یا

اِءنّی

ممنون

ميدوني چيه اون همزه (ء) بايد زير الف اني باشه ... حتما ميخواستن إني رو اينجوري بنويسن اما روي كيبورد دكمه تركيبي شو نمي دونستن (shift+B) ...

ذكر يونسيه در سوره انبياء آيه 87 هست ... :Gol:

من یه سوال دارم :

تو سجده اخر نماز می شه دعای دلخواه خوند ؟

pardis;166490 نوشت:
من یه سوال دارم : تو سجده اخر نماز می شه دعای دلخواه خوند ؟

هیچ آدابی و ترتیبی مجوی

هر چه می خواهد دل تنگت بگو

هر چه خواهی گو بگو و هر که خواهی گو بیا

گیر و دار و حاجب و دربان در این درگاه نیست

pardis;166490 نوشت:
من یه سوال دارم : تو سجده اخر نماز می شه دعای دلخواه خوند ؟

با عرض احترام و تشکر از سئوال شما جناب pardis گرامی و تسلیت ایام

خواندن هر ذکر یا دعایی که مخاطب آن خداوند متعال باشد ، در سجده آخر نماز ، اشکال شرعی ندارد ، مگر آنچه که موجب سجده واجب گردد .(1)

پی نوشت:
1. امام خمینی ره ، تحریر الوسیله ج 1 ص 187 م 1

سجاد;166575 نوشت:
خواندن هر ذکر یا دعایی که مخاطب آن خداوند متعال باشد ، در سجده آخر نماز ، اشکال شرعی ندارد

سلام

میخواستم بدونم که گفتن ذکر یونسیه در نمازهای واجب اشکالی دارد و باعث شکستن نماز میشود اگر مدتش طولانی باشه؟؟

و دومین مطلب اینکه ذکر یونسیه را حتما باید در سجده اخر نماز های واجب خوند؟؟

ممنون

-اللهم هون علینا سکرات الموت

-صلوات بر پیامبر

-اللهم عجل لولیک الفرج.....

-سبوح قدوس ربنا و رب آبائنا و الملائکه و الروح

راز گل سرخ;176631 نوشت:
میخواستم بدونم که گفتن ذکر یونسیه در نمازهای واجب اشکالی دارد و باعث شکستن نماز میشود اگر مدتش طولانی باشه؟؟

خیر ؛ اشکالی نداردطولانی کردن رکوع و سجود و خواندن سوره های بزرگ موالات نماز را بر هم نمی زند

راز گل سرخ;176631 نوشت:
ذکر یونسیه را حتما باید در سجده اخر نماز های واجب خوند؟؟

در هر جای نماز می توانید بخواند

توضیح المسائل مراجع،م1116

سجاد;166575 نوشت:
خواندن هر ذکر یا دعایی که مخاطب آن خداوند متعال باشد ، در سجده آخر نماز ، اشکال شرعی ندارد ، مگر آنچه که موجب سجده واجب گردد .(1)

لا حول ولا قوه الا بالله العلی العظیم

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

اذکار به فارسی و از خودمون باشد و دعا با خدا ایراد دارد؟

اذکاری که سجده واجب دارد غیر از 5 ایه سجده واجب منظور است؟

طولانی کردن اقامه و رکوع چطور؟

مخصوصا در نماز جماعت که اذکار را بلد نیستیم:Gol:

مرجع تقلید:رهبری

کبوتر حرم الزهرا;250426 نوشت:
اذکار به فارسی و از خودمون باشد و دعا با خدا ایراد دارد؟

اذکاری که سجده واجب دارد غیر از 5 ایه سجده واجب منظور است؟

طولانی کردن اقامه و رکوع چطور؟

مخصوصا در نماز جماعت که اذکار را بلد نیستیم:Gol:

مرجع تقلید:رهبری

با عرض سلام مجدد و تشکر از پاسختان

1. دعا به زبان فارسی در نماز اشکال شرعی ندارد هر چند احتیاط این است که این کار انجام نشود.

برای اطلاعات بیشتر می توانید به تاپیک زیر مراجعه نمایید :

http://www.askdin.com/thread5849.html

2. منظور همان آیات سجده واجب قرآن است .

3. متوجه منظورتان از طولانی کردن اقامه در نماز جماعت نشدم اما طولانی کردن رکوع و سجده برای تطابق آن با رکوع و سجده امام جماعت بوسیله اذکار مستحبی چون سبحان الله مکرر ، اشکالی ندارد .

پی نوشت:
1. امام خمینی ره ، توضیح المسائل م 1135 (مطابق با نظر آیت الله خامنه ای)

از سنن النبی(ص) ذکر میکنم:
امام صادق(ص) فرمود پیامبر(ص) هفت مرتبه سبحان ربی الاعلی و بحمده میگفتند و سه مرتبه آن از سنت ماست.

سجاد;250454 نوشت:

3. متوجه منظورتان از طولانی کردن اقامه در نماز جماعت نشدم اما طولانی کردن رکوع و سجده برای تطابق آن با رکوع و سجده امام جماعت بوسیله اذکار مستحبی چون سبحان الله مکرر ، اشکالی ندارد .

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

می خواستم بدونم با چه اذکاری رکوع و سجود رو می شه کامل کرد و تمام کرد

اایا این ذکر سبحان الله تعداد خاص است؟
به قصد ورود باید خواند یا رجا؟

و درمورد قیام اگر مکه مشرف شده باشید ان شاء الله

لابد دیدید که اونجا اهل سند قامشون طولانی تر از ماست و همچنین رکوع و سجودشان

می خواستم بدونم اذکار دیگری غیر از سمع الله است یا خیر؟ :Gig:

با تشکر از پاسختان

در پناه حق

این رو اگر از کارشناسان حدیث میپرسیدی بهتر بود....

اما من شنیدم در نماز صبح رکعت اول پیش نماز مسجدمان میفرماید:

سمع الله لمن حمده رَبَّنا لَکَ الحمد

[="Tahoma"][="Black"]

کبوتر حرم الزهرا;250712 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم سلام می خواستم بدونم با چه اذکاری رکوع و سجود رو می شه کامل کرد و تمام کرد اایا این ذکر سبحان الله تعداد خاص است؟ به قصد ورود باید خواند یا رجا؟ و درمورد قیام اگر مکه مشرف شده باشید ان شاء الله لابد دیدید که اونجا اهل سند قامشون طولانی تر از ماست و همچنین رکوع و سجودشان می خواستم بدونم اذکار دیگری غیر از سمع الله است یا خیر؟ با تشکر از پاسختان در پناه حق

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سئوالات شما

با هر ذکری می توانید رکوع و سجود را طولانی تر کنید ولی برای ذکر سبحان الله برخی از مراجع فرموده اند مستحب است به اعداد فرد باشد یعنی مثلا 3 بار یا 5 بار یا 7 بار . (1)

چون ذکر سبحان الله وارد شده می توانید به قصد ورود بخوانید.

برخی اذکار در روایات ما آمده که بعد از سمع الله لمن حمده خوانده می شود مانند « الحمد لله رب العالمین » یا « الحمد للّٰه ربّ العالمين، أهل الجبروت و الكبرياء و العظمة، الحمد للّٰه ربّ العالمين » (2)

اما شما می توانید هر ذکری را به نیت ذکر مستحب ، رجاءً در نماز بخوانید و نماز را طولانی تر کنید.

همیشه سالم و سرفراز باشید

پی نوشت:
1. توضیح المسائل مراجع م 1028
2. آیت الله فاضل لنکرانی ره ، الاحکام الواضحه ص 157[/]

[="Tahoma"][="Black"]

pymn_nzr;250943 نوشت:
اما من شنیدم در نماز صبح رکعت اول پیش نماز مسجدمان میفرماید: سمع الله لمن حمده رَبَّنا لَکَ الحمد

با تشکر از اظهار نظر شما

ظاهرا این گونه گفتن ذکر از اهل سنت است .

البته در برخی از روایات شیعه هم آمده است اما نه برای امام جماعت بلکه برای مأمومان که برخی از فقهاء آن را حمل بر تقیه کرده اند . (1)

همیشه موفق باشید

پی نوشت:
1. حر عاملی ره ، وسائل الشیعه ج 6 ص 322[/]

ببخشید من متوجه نشدم.

بالاخره گفتنش اشکال داره یا نه؟

[="Tahoma"][="Black"]

pymn_nzr;251333 نوشت:
ببخشید من متوجه نشدم. بالاخره گفتنش اشکال داره یا نه؟

با تشکر از سئوال جناب عالی

شما مطلبی فرمودید و حقیر هم نکته ای گفتم و قصد بیان اشکال داشتن یا نداشتن این مسئله ، نبود .

البته گفتن این ذکر به قصد ورود ، جایز نیست اما اگر به قصد رجاء بگوید ، اشکالی در نماز ایجاد نمی کند.

نباید ناگفته بماند که ما می توانیم به جای این ذکر اهل سنت از اذکار وارد شده در شیعه که در پست قبلی هم عرض کردم استفاده کنیم که شبهه ای هم نداشته باشد . (1)

همیشه سالم و موفق باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم[/]

لطفا بفرمایید چه ذکر هایی مجاز هست در رکوع بگیم... و لعنت هم میشه بفرستیم ؟
در یکی از نماز های آیت الله بهجت ره دیدم که تو رکوع بعد از ذکر سبحان الله گفتن اللهم العن قتلت الامیر المومنین...

سلام و عرض ادب
" اللهم صل علی محمد و آل محمد و ترحم علی عجزنا و أغثنا بحقهم "
ذکری رو که غالبا در رکوع شنیدم

سلام علیکم

سبوح قدوس رب الملائکه و الروح

رب صل علی محمد و آل محمد

اللهم هون علینا سکرات الموت والاحوال البرزخ و القیامه

فکر کنم هر سه ذکر رو میشه هم در رکوع گفت هم سجود

baghiatollah;279067 نوشت:
لطفا بفرمایید چه ذکر هایی مجاز هست در رکوع بگیم... و لعنت هم میشه بفرستیم ؟ در یکی از نماز های آیت الله بهجت ره دیدم که تو رکوع بعد از ذکر سبحان الله گفتن اللهم العن قتلت الامیر المومنین...

با سلام و احترام

انسان هر ذكرى در ركوع بگويد كافى است ولى احتياط واجب آن است كه به قدر سه مرتبه "سبحان الله" يا يك مرتبه "سبحان ربى العظيم و بحمده"كمتر نباشد.ذكر ركوع بايد دنبال هم و به عربى صحيح گفته شود گفتن لعن هم به نیت ذکر و به عربی صحیح اشکال ندارد.

رساله مراجع،م1028و 1029

سلاممیخواستم بدونم گفتن ذکر یونسیه در سجد نماز واجب بعد از ذکر واجب نماز مشکل شرعی دارد یاخیر ? مثلا حرام یا مکروه نیست?
لطفا ساده جواب بدین بفهمم

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

asemoone;160654 نوشت:
اگر بخواهیم در نمازهای واجب سجده را طولانی کنیم چه ذکرهایی را میتوانیم در سجده بخوانیم؟؟؟ و منظور از طولانی کردن سجده چه مدت زمان میباشد[/quote

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم عجل لولیک الفرج

سلام علیکم

اگر دوست داشتید مظلوم زمان رو یاد کنید در سجده هایتان

اللهم عجل لولیک الفرج و سهل مخرجه
و دعاهایی دیگه از این دست.
یا علی
خدانگهدار.[/]

رستگاران;809559 نوشت:
asemoone;160654 نوشت:
اگر بخواهیم در نمازهای واجب سجده را طولانی کنیم چه ذکرهایی را میتوانیم در سجده بخوانیم؟؟؟ و منظور از طولانی کردن سجده چه مدت زمان میباشد[/quote

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم عجل لولیک الفرج

سلام علیکم

اگر دوست داشتید مظلوم زمان رو یاد کنید در سجده هایتان

اللهم عجل لولیک الفرج و سهل مخرجه
و دعاهایی دیگه از این دست.
یا علی
خدانگهدار.

اقا نگفتید ؟
ذکر یونسیه در سجده نماز واجب ؟نماز رو باطل میکنه ؟یا مکروهه؟

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

haj esmaeil;809653 نوشت:
ذکر یونسیه در سجده نماز واجب ؟نماز رو باطل میکنه ؟یا مکروهه؟

الهم عجل لولیک الفرج
سلام علیکم ورحمه الله وبرکاته

روش استخراج احکامتان را بگویید(اگر احتیاط می کنید و یا از مرجع خاصی پیروی می کنید) تا اساتیذ کمک کنند البته در صورت تعجیل در پاسخ از بخش برخط مرکز هم می توانید استفاده کنید.
09640.ir[/]

نه از هرکی شد لطفا سریعتر جواب بدین ممنون میشم

haj esmaeil;809700 نوشت:
نه از هرکی شد لطفا سریعتر جواب بدین ممنون میشم

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم عجل لولیک الفرج

سلام علیکم و رحمه الله وبرکاته

از پاسخگوی برخط مرکز سوال کردم

گفتند طبق نظر رهبری به قصد مطلق ذکر اشکالی ندارد.

اما در ادامه گفتند «ولی بعد ذکر سحده ذکر یونسیه را بگویید.»(نمی دانم این در حکم است یا نظر و پیشنهاد خود پاسخگو)

اما در سایت رهبری و رساله امام(ره) گفته شده خواندن قران در سجده مکروه است.(بررسی خودمه)
«١٠٩٢ قرآن خواندن در سجده مكروه است و نيز مكروه است براى برطرف كردن گرد و غبار جاى سجده را فوت كند و اگر در اثر فوت كردن دو حرف از دهان بيرون‏آيد نماز باطل است. و غير اينها مكروهات ديگرى هم در كتابهاى مفصل گفته شده است.»
http://farsi.khamenei.ir/treatise-imam-content?id=366&tid=99

خلاصه امیدوارم مفید بوده باشدو و از اساتید راهنمایی بخواهید.
09640 شماره تلفنی مرکز
با افزودن ir. در آخر آدرس و یا فشردن لینک های انتهای صفحه می توانید از خدمات مختلف مرکز بهرهمند شوید.
با تشکر
خدانگهدار.
التماس دعا

درقنوت میتوان دعای دلخواه کرد
در سجده تنها باید حمد و ستایش خدا را بجای آورد

بال;279069 نوشت:
والاحوال البرزخ

با سلام. کلمه «احوال» در اینجا بر سرش «ال» ندارد.
التماس دعا

Fatemehgol;902861 نوشت:
در سجده تنها باید حمد و ستایش خدا را بجای آورد

با سلام
یکی از مستحبّات سجده، دعا کردن است، اعمّ از دعا برای حوائج دنیا و آخرت، مخصوصا دعا برای درخواست روزی.

آیةالله العظمیٰ فقید سیّدمحمّدکاظم یزدی -رضوان الله علیه- در این زمینه سخنی دارد که همه فقها هم آن را تأیید کرده‌اند:

الرابع عشر: الدعاء في السجود أو الأخير، بما يريد من حاجات الدنيا و الآخرة، و خصوص طلب الرزق الحلال، بأن يقول:

«يا خير المسئولين و يا خير المعطين ارزقني و ارزق عيالي من فضلك فإنّك ذو الفضل العظيم».

(العروة الوثقی مع التعلیقات، فصل فی مستحبّات السجود)

سجاد;250986 نوشت:
با هر ذکری می توانید رکوع و سجود را طولانی تر کنید

سلام

معمولا در آخرین سجده نماز دعا می کنند مثلا یا لطیف ارحم ... و دعاهای دیگر .

آیا حتما باید در آخرین سجده نماز باشد یا فرقی ندارد ؟

[="Tahoma"][="Black"]

سبحان ا;982221 نوشت:
سلام

معمولا در آخرین سجده نماز دعا می کنند مثلا یا لطیف ارحم ... و دعاهای دیگر .

آیا حتما باید در آخرین سجده نماز باشد یا فرقی ندارد ؟

با سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

مانعی ندارد و دعای سجده می تواند در غیر سجده آخر هم گفته شود.

موفق و سربلند باشید[/]

موضوع قفل شده است