چرا در قرآن تكاليف و امتحانات الهي بيشتر براي مردان است؟

تب‌های اولیه

34 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا در قرآن تكاليف و امتحانات الهي بيشتر براي مردان است؟

سلام.
در خيلي از آياتي كه جنبه سياسي، اجتماعي داد و ستد احكامي الهي آمده كه به طور معمول براي مردان است. يا در آزمايشات الهي از انسان به عمل مي آيد خطاب به مردان است براي نمونه در ايه 14 سوره آل عمران آمده است "زُيِّنَ لِلنَّاسِ حُبُّ الشَّهَوَاتِ مِنَ النِّسَاء وَالْبَنِينَ وَالْقَنَاطِيرِ الْمُقَنطَرَةِ مِنَ الذَّهَبِ وَالْفِضَّةِ وَالْخَيْلِ الْمُسَوَّمَةِ وَالأَنْعَامِ وَالْحَرْثِ ذَلِكَ مَتَاعُ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَاللّهُ عِندَهُ حُسْنُ الْمَآبِ"
ترجمه: مردم را حبّ شهوات نفسانی، از میل به زنها و فرزندان و همیان‌هایی از طلا و نقره و اسبهای نشان دار نیکو و چهارپایان و مزارع در نظر زیبا و دلفریب است، (لیکن) اینها متاع زندگانی (فانی) دنیاست و نزد خداست منزل بازگشت نیکو

در آين ايه درسته از كلمه ناس استفاده شده ولي مسلم خطاب به مردان است .در تفاسير ديده ام نوشته اند از اين مواردي كه ذكر شده از همه مهمتر حب زنها است و براي همين سخت ترين امتحانات همين غريزه جنسي هست .همچنين امام صادقدر همين رابطه فرموده اند "مردم در دنيا و آخرت از چيزي بيشتر از زنان لذت نميبرند."
حال چند سوال دارم كه ممنون ميشوم پاسخ دهيد:
1- چرا بيشتر امتحانات از مردان است؟

2- چرا يكي از سخت ترين امتحانات الهي كه همان غريزه جنسي است بيشتر متوجه مردان است؟ (همانگونه كه در اين آيه امده است).
3- آيا اين امتحانات و احكام الهي كه بيشتر آنها متوجه مردان است (از جمله غريزه جنسي ، دادو ستد، مسائل سياسي و اجتماعي جهاد و ...) دليل بر برتري مرد بر زن براي سير و سلوك نيست؟ ميگويند خدا هركه را بيشتر دوست دارد امتحانات سخت تر و بيشتري از او ميگيرد و اگر كسي از اين آزمايشات سربلند بيرون بيايد به درجات بالاتري دست پيدا ميكنند و مسلما در اين مورد بيشتر مردان هستند كه به درجات بالايي ميرسند.گذشته از مواردي كه از زنهاي عارفه در قران آمده شما چند تا كتاب در مورد سرگذشت زنان سالك مي توانيد پيدا كنيد؟ چند شخصيت زن عارف ميتوانيد معرفي كنيد؟ ولي تا دلتان بخواهد اشخاص و كتابهايي در مورد عارفان بزرگ كه همگي مرد هستند مي توان يافت.

3- از اين آيه كه گفتم (14 آل عمران) و همچنين گفته امام صادق اينگونه برداشت ميشود كه اصلا انگار زنان جزء مردم نيستند و فقط يك وسيله براي آزمايش مردان هستند؟شما نگاه كنيد چند تا آيه و يا چند تا روايت داريم كه ازمايشات الهي مختص زنان بيان كند؟ يا كجا ميتوان يافت كه از كلمه "مردم" استفاده بشود ولي منظور صرفا زنان باشند؟!

4- دوست دارم بدونم واقعا وقتي زنان به چنين آيات و رواياتي برمي خورند چه فكري مي كنند؟!!

خواهشا سوالات رو جدا گانه پاسخ دهيد
ممنون ميشوم اساتيد راهنمايي كنند

با سلام

آزمايش خدا همگانى است.از آنجا كه نظام حيات در جهان هستى نظام تكامل و پرورش است و تمامى موجودات زنده مسير تكامل را مى‏پيمايند، حتى درختان استعدادهاى نهفته خود را با ميوه بروز مى‏دهند همه مردم از انبياء گرفته تا ديگران طبق اين قانون عمومى مى‏بايست آزمايش شوند و استعدادات خود را شكوفا سازند.گرچه امتحانات الهى متفاوت است، بعضى مشكل، بعضى آسان و قهرا نتائج آنها نيز با هم فرق دارد، اما به هر حال آزمايش براى همه هست، قرآن مجيد به امتحان عمومى انسانها اشاره كرده مى‏فرمايد:( أَ حَسِبَ النَّاسُ أَنْ يُتْرَكُوا أَنْ يَقُولُوا آمَنَّا وَ هُمْ لا يُفْتَنُونَ) یا(وَ لَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْ‏ءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَ الْجُوعِ وَ نَقْصٍ مِنَ الْأَمْوالِ وَ الْأَنْفُسِ وَ الثَّمَراتِ).

برخی از مفسران بر این باورند که هر كدام از اينها مورد علاقه طايفه ايست: زنها مورد علاقه مردان، پسرها مورد علاقه آباء و امّهات، طلاها و نقره‏ها مورد علاقه ثروتمندان، اسبها مورد علاقه سواران، انعام مورد علاقه چوب داران، اراضى مورد علاقه ملاكين كه هر كدام اينها وسيله زندگانى دنيوى است و موافق با هواهاى نفسانى است

علامه طباطبایی در این رابطه می نویسد:[اصناف مردم از لحاظ دلبستگى به اقسام شهوات‏]

آيه شريفه بنايش بر شمردن حب شهوات و افاده اين معنا كه حب شهوات طبق امور مورد علاقه انسان، تكثير پيدا مى‏كند نيست، و نمى‏خواهد بفرمايد: انسان به حسب طبع، متمايل به همسر، و دوستدار اولاد، و اموال است، تا مفسرين اشكال كنند كه چرا از انسان به كلمه" ناس"، و از اولاد به كلمه" بنين" و از مال به عبارت قناطير مقنطره تعبير كرد؟ آن گاه در توجيه اين تعبيرها خود را به زحمت اندازند هم چنان كه انداخته‏اند. بلكه بنايش بر اين است كه بفرمايد: مردم در شيفتگى به مشتهيات دنيا يك جور نيستند، بلكه چند گروهند، بعضى از شهوت‏پرستان هيچ هم و هدفى ندارند مگر عشق ورزيدن به زنان، و دل دادن به آنان، و تقرب و انس و همنشينى با آنان، و همين دلدادگى وجوهى از فساد و نافرمانى خداى سبحان را به دنبال دارد، نظير آوازه‏خوانى، و موزيك‏نوازى، و ميگسارى، و امور ديگرى مثل اينها، معمولا اين حركات زشت مختص به مردان است، و در زنان چنين وضعى پيش نمى‏آيد، مگر بسيار نادر.

بعضى ديگر دوستدار فرزند پسرند، چون تكاثر را دوست مى‏دارند، و مى‏خواهند با داشتن پسران زياد نيرومندتر از ديگران باشند، و غالبا اينگونه افراد در ميان باديه‏نشينان زياد يافت مى‏شوند، و نيز اينگونه علاقه‏ها نوعا مختص به پسران است، نه دختران....در نظر بعضى ديگر، خيل مسومه و اسبان تيزتك محبوب‏تر از ساير امور مادى است، نظير سواركاران كه با اسب عشق مى‏ورزند، بعضى هم علاقه شديدى به گاو و گوسفند، و بعضى به كشت و زرع دارند، البته ممكن است كه بعضى از افراد به دو تا و يا بيشتر از آنچه كه شمرده شد علاقمند باشند.

اين بود اقسام شهواتى كه مردم در علاقه به آنها به چند صنف هستند، هر يك، يكى از آنها را هدف اصلى زندگى و بقيه اهداف زندگى را فرع آن قرار مى‏دهند، و در مردم كمتر يافت مى‏شود (و يا اصلا يافت نمى‏شود) كسى كه علاقه‏اش به همه اشيا و چيزهاى نامبرده مساوى

باشد و همه را به طور مساوى دوست بدارد، و همه برايش هدف اصلى باشند....

از اينجا اين نظريه تاييد مى‏شود همانطور كه قبلا هم اشاره بدان شد كه مراد از حب شهوات، علاقه معمولى نيست، پس دلدادگى و مرحله شديد حب است، (كه خود نوعى جنون است و به همين جهت به شيطان نسبت داده شده)، و اگر مراد، اصل علاقمندى كه امرى است فطرى، مى‏بود به شيطان نسبتش نمى‏داد، چون علاقه معمولى و فطرى را خداوند در دل همه نهاده است(ترجمه الميزان، ج‏3، ص: 165).
نتیجه(به تفکیک سوالات)
1- امتحانات برای مردان و زنان مساوی است.البته برای کسانی که ایمان بالاتری دارند امتحانات سخت تر می شود
2- شهوت داشتن نسبت به زنها از ساير خواسته‏هاى نفسانى مرد بيشتر و كامل‏تر است
3- میزان موفقیت در سیر و سلوک عمل به واجبات و ترک محرمات است و تفاوتی میان زن و مرد نیست(ان اکرمکم عندالله اتقاکم)(مَنْ عَمِلَ صالِحاً مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثى‏ وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَياةً طَيِّبَة)
4- از حدیث چنین برداشتی نمی شود.یکی از موارد امتحان مردان،زنان هستند

رسا;160546 نوشت:
[=arial]با سلام

از جوابي كه داديد ممنون.ولي من جواب هيچ كدام از سوالات را نگرفتم و به برابري زن و مرد نرسيدم
نقل قول:
[=arial][=b mitra]معمولا اين حركات زشت مختص به مردان است، و در زنان چنين وضعى پيش نمى‏آيد، مگر بسيار نادر[=b mitra].
خودتون داريد ميگيد مخصوص مردان است.ميشه بفرماييد چه چيزي مخصوص زنان است؟

نقل قول:
[=arial][=b mitra]نظير سواركاران كه با اسب عشق مى‏ورزند، بعضى هم علاقه شديدى به گاو و گوسفند،
سواركاري هم كه در اسلام مختص مردان است.در روايات هست كه زنان سوار بر اسب نشوند. گاو و گوسفند داري هم كه معمولا مردها به دنبالشان هستند.

نقل قول:
[=b mitra]امتحانات برای مردان و زنان مساوی است.البته برای کسانی که ایمان بالاتری دارند امتحانات سخت تر می شود
مسلم است كه اينگونه نيست.با توجه به همين دوخط توضيحي كه داديد مشخص مي شود.شما ميتوانيد از آزمايشاتي كه خداوند در قران ذكر كرده همه رو بغل هم بچينيد ببينيد چند تا از آنها مختص مردان، چند تا مختص زنان! و چند تا مشترك هست.

نقل قول:
[=b mitra] شهوت داشتن نسبت به زنها از ساير خواسته‏هاى نفسانى مرد بيشتر و كامل‏تر است
باز هم ميگوييد مختص مرد هست.
نقل قول:
[=b mitra]میزان موفقیت در سیر و سلوک عمل به واجبات و ترک محرمات است و تفاوتی میان زن و مرد نیست(ان اکرمکم عندالله اتقاکم)(مَنْ عَمِلَ صالِحاً مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثى‏ وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَياةً طَيِّبَة)
[=b mitra]4
يكي از همين ترك محرمات كه مي فرماييد همان غريزه جنسي است كه در جوانهاي پسر به شدت وجود دارد و كنترل آن بسيار سخت است.ميشه بگيد در دخترهاي جوان چه چيزي به اين شدت وجود دارد كه بخواهند كنترل كنند؟
نقل قول:
[=b mitra]- از حدیث چنین برداشتی نمی شود.یکی از موارد امتحان مردان،زنان هستند
دقيقا همين برداشت ميشود.

حضرت علی علیه السلام می فرماید:« جهاد دری از درهای بهشت است که خداوند آن را بر روی اولياي خاص خود گشوده است و آن لباس تقوا، زره محکم خداوند و سپر مطمئن اوست.
از اين گونه احاديث و آيات زياد است كه بيشتر (90%) متوجه مردان است.يعني بندگان خاص و اوليا بيشتر مردان هستند.شما چند نمونه از اين احاديث و آيات قران ميتوانيد بياوريد كه مختص زنان باشد و زنان را اولياي خاص معرفي كند ؟

fargol;160972 نوشت:
من از بعضي احاديث حس ميكنم هدف خلقت خدا در افرينش زنها بيشتر ارامش مردها بوده تا اينكه خودشون هم ارزشي داشته باشن مثلا اخرش ميگن چون ان زن يه مرد بزرگ تربيت كرد مهمه وگرنه ارزشش به هويت خودش نيست البته اين حس من بطور كلي از احاديثه بيشتر دوستام مثل من فكر ميكنند يا ما مشكل داريم و اعتقاداتمون ضعيفه يا دين درست تبيين نشده يا واقعيت همينه

به اين جمله خواهر گرامي توجه كنيد.به سوال 4 پست اول من هم نگاهي بيندازيد.خيلي از احاديث و آيات اينگونه اند. البته دين خداوند و آيات و فرستادگان او از همه لحاظ كامل و جامع مي باشند و ما هستيم كه از فهم آن عاجزيم(خودم رو ميگم)

با تشكر

سلام.منم برام عجيبه خداييش اينهمه زنها سختي ميكشن اخرش اجر معنوي براي مرداست كاش ميشد يكي جواب صريح بده كه خدا زنها را قبول داره يا نه؟من از بعضي احاديث حس ميكنم هدف خلقت خدا در افرينش زنها بيشتر ارامش مردها بوده تا اينكه خودشون هم ارزشي داشته باشن مثلا اخرش ميگن چون ان زن يه مرد بزرگ تربيت كرد مهمه وگرنه ارزشش به هويت خودش نيست البته اين حس من بطور كلي از احاديثه بيشتر دوستام مثل من فكر ميكنند يا ما مشكل داريم و اعتقاداتمون ضعيفه يا دين درست تبيين نشده يا واقعيت همينه

كاش يكي بود جواب بده بنظرم برطرف كردن شبهه يه انسان شايد از سالها نماز شب بالاتر باشه ولي كسي جواب نميده بصورت دقيق يا كسي علمش نداره يا براش مهم نيست واقعا غم يه انسان براي كسي ارزش نداره ؟بارها شده با فرد مسيحي برخورد داشتم ولي از ترس اينكه نكنه راجب خانمها و بي ارزشي شون تو دين ما چيزي بپرسن به اسلام تشويق نكردم يعني سوال كسي در اين مورد را نميتونم جواب بدم

fargol;160972 نوشت:
سلام.منم برام عجيبه خداييش اينهمه زنها سختي ميكشن اخرش اجر معنوي براي مرداست كاش ميشد يكي جواب صريح بده كه خدا زنها را قبول داره يا نه؟من از بعضي احاديث حس ميكنم هدف خلقت خدا در افرينش زنها بيشتر ارامش مردها بوده تا اينكه خودشون هم ارزشي داشته باشن مثلا اخرش ميگن چون ان زن يه مرد بزرگ تربيت كرد مهمه وگرنه ارزشش به هويت خودش نيست البته اين حس من بطور كلي از احاديثه بيشتر دوستام مثل من فكر ميكنند يا ما مشكل داريم و اعتقاداتمون ضعيفه يا دين درست تبيين نشده يا واقعيت همينه

با سلام و عرض تبریک عید غدیر

به چند نکته توجه داشته باشید
1-پاسخ بنده ناظر به آیه شریفه ای بود که از آن سوال کرده بودید.

2- آیه 14 آل عمران که ذکر کردید خود بهترین دلیل بر آزمایش همگانیست چون واژه ناس در آن بکار رفته است واگر مختص مردان بود باید گفته می شد:زین للرجال...منتها اشاره شد که هر کدام از موارد ذکر شده در آیه می تواند درباره اصناف گوناگون باشد. علاوه بر این آیه،آیات ذیل نیز موید است:
:( أَ حَسِبَ النَّاسُ أَنْ يُتْرَكُوا أَنْ يَقُولُوا آمَنَّا وَ هُمْ لا يُفْتَنُونَ) یا(وَ لَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْ‏ءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَ الْجُوعِ وَ نَقْصٍ مِنَ الْأَمْوالِ وَ الْأَنْفُسِ وَ الثَّمَراتِ).

3-در پاسخ ذکر شد که مطابق نص صریح آیات قرآن که از بعد معنوی و اجر اخروی و پیمودن سیر الهی تفاوتی میان زنان و مردان نیست(ان اکرمکم عندالله اتقاکم)(مَنْ عَمِلَ صالِحاً مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثى‏ وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَياةً طَيِّبَة)این یک اصل مسلم قرآنی است که هر حدیث یا کلامی که با آن مخالف باشد
مردود می باشد
4-شهید مطهری :در تاريخ خود اسلام زنان قدّيسه و عاليقدر فراوانند. كمتر مردى است به پايه خديجه برسد، و هيچ مردى جز پيغمبر و على به پايه حضرت زهرا نمى‏رسد. حضرت زهرا بر فرزندان خود كه امامند و بر پيغمبران غير از خاتم الانبياء برترى دارد. اسلام در سير من الخلق الى الحق يعنى در حركت و مسافرت به سوى خدا هيچ تفاوتى ميان زن و مرد قائل نيست. تفاوتى كه اسلام قائل است در سير من الحق الى الخلق است، در بازگشت از حق به سوى مردم و تحمل مسؤوليت پيغامبرى است كه مرد را براى اين كار مناسبتر دانسته است.(مجموعه‏آثاراستادشهيدمطهرى ج‏19 133 )
5-اسلام بر خلاف آنچه در تاريخ و فرهنگ قرن‏هاى پيشين غرب و شرق گذشته است، على الاصول، زن و مرد را در امتيازات تكوينى و تشريعى، يكسان دانسته است. چند نمونه از اين موارد، عبارتند از:
1. تساوى در ماهيت انسانى و لوازم آن، (نساء، آيه 1، شورى، آيه 11، حجرات، آيه 13، اعراف، آيه 189 و...).
2. تساوى در راه تكامل انسانى و قرب به خدا و عبوديت، (نساء، آيه 124، نحل، آيه 97، توبه، آيه 72، احزاب، آيه‏35).
3. تساوى در امكان انتخاب جناح حق و باطل، كفر و ايمان، (توبه 67 و 68، نور، آيه 26، آل عمران، آيه 43 و...).
4. اشتراك در اكثر قريب به اتفاق تكاليف و مسؤوليت‏ها، گرچه به لحاظ فرهنگ محاوره‏هاى احيانا به صيغه مذكر بيان شده‏اند، (بقره، آيه 183، نور، آيات 2، 31، 32؛ مائده، آيه 38 و...).
5. استقلال اجتماعى، سياسى و اعتقادى زنان و حق مشاركت، (ممتحنه، آيات 12، 10 و...).

shaolin;160684 نوشت:
حضرت علی علیه السلام می فرماید:« جهاد دری از درهای بهشت است که خداوند آن را بر روی اولياي خاص خود گشوده است و آن لباس تقوا، زره محکم خداوند و سپر مطمئن اوست. از اين گونه احاديث و آيات زياد است كه بيشتر (90%) متوجه مردان است.يعني بندگان خاص و اوليا بيشتر مردان هستند.شما چند نمونه از اين احاديث و آيات قران ميتوانيد بياوريد كه مختص زنان باشد و زنان را اولياي خاص معرفي كند ؟

برای زنان نیز جهاد و امتحانی مخصوص به خود قرار داده شده است:جهاد المراه حسن التبعل:جهاد زن خوب شوهر داری کردن است.ضمنا جهاد اکبر که جهاد با نفس است درباره زنان و مردان هر دو می باشد.هر که در جهاد با نفس قویتر،نزد خدا مقربتر

به کتاب"نظام حقوق زن در اسلام" بخش (مقام انسانى زن از نظر قرآن) حتما مراجعه کنید‏

رسا;161001 نوشت:

2- آیه 14 آل عمران که ذکر کردید خود بهترین دلیل بر آزمایش همگانیست چون واژه ناس در آن بکار رفته است
.

پس وا‍ژه نسا براي چيه؟

دوم اينكه من هم قبول دارم كه همه چه مرد و چه زن ميتوانند به مقامات عاليه دست پيدا كنند . حرف من اينكه براي رسيدن به اين مقامات مسائلي كه مردان بايد عمل كنند يا گناهاني كه بايد از آنان خودداري كنند و ... بيش از زنان است. مثلا توي پست قبل خودتون چندين مورد بيان كرديد مثل سواركاري، گاو و گوسفند داري آوازه خواني شهوت پرستي همه مربوط به مردان است. و اصلا از مواردي كه براي زنان آزمايش است چيزي بيان نكرديد.

باسلام.
زن بودنم سخته راحت نیست. فکر میکنید فقط وظایف آقایون سنگینه؟ خانوما کمتر از مشکلاتشون و احساساتشون حرف میزنن. یه طرفه به قاضی نرین.
یه مسالش همون تبعله.
حالا آقایه گفت حق نداری بری بیرون.زنش زندگیش مثله اسارته. اینم خیلی امتحان بزرگیه.
بدونید کار سختیه که خدا گفته مثله جهاد.
حالا بقیه مشکلات بماند.

برای خداوند ملاک کارخوبه نه جنسیت :
مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِّن ذَكَرٍ أَوْ أُنثىَ‏ وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَيَوةً طَيِّبَةً وَ لَنَجْزِيَنَّهُمْ أَجْرَهُم بِأَحْسَنِ مَا كَانُواْ يَعْمَلُون(97نحل)
هر كس كار شايسته‏اى انجام دهد، خواه مرد باشد يا زن، در حالى كه مؤمن است، او را به حياتى پاك زنده مى‏داريم و پاداش آنها را به بهترين اعمالى كه انجام مى‏دادند، خواهيم داد.

shaolin;161106 نوشت:
پس وا‍ژه نسا براي چيه؟

دوم اينكه من هم قبول دارم كه همه چه مرد و چه زن ميتوانند به مقامات عاليه دست پيدا كنند . حرف من اينكه براي رسيدن به اين مقامات مسائلي كه مردان بايد عمل كنند يا گناهاني كه بايد از آنان خودداري كنند و ... بيش از زنان است. مثلا توي پست قبل خودتون چندين مورد بيان كرديد مثل سواركاري، گاو و گوسفند داري آوازه خواني شهوت پرستي همه مربوط به مردان است. و اصلا از مواردي كه براي زنان آزمايش است چيزي بيان نكرديد.

با سلام
در پست های قبلی گفته شد که آیه شریفه مربوط به اصناف مختلف است(اين بود اقسام شهواتى كه مردم در علاقه به آنها به چند صنف هستند، هر يك، يكى از آنها را هدف اصلى زندگى و بقيه اهداف زندگى را فرع آن قرار مى‏دهند، و در مردم كمتر يافت مى‏شود ...)
ما نگفتیم که سوارکاری و گاو و گوسفند داری مربوط به مردان است. به نقل از علامه طباطبایی گفته شد که میگساری و آوازه خوانی و... معمولا در مردان است و کمتر در زنان.مگر دختران شعیب چوپانی نمی کردند؟

موارد آزمایش اکثرا میان مردان و زنان مشترک است. شوهر داری و رعایت حقوق شوهر امتحان بزرگ و مهمی برای زنان محسوب می شود(جهاد المراه حسن التبعل)
مگر زن نوح امتحان نشد و در امتحان خود مردود نشد و غرق نگردید؟ مگر زن لوط امتحان نشد و او نیز مردود نشد و هلاک نگردید؟مگر عایشه و حفصه در حفظ سر رسول الله(ص) امتحان نشدند و مردود نگردیدند؟(اشاره به ماجرای سوره تحریم)

هست هستی;161112 نوشت:
باسلام.
حالا آقایه گفت حق نداری بری بیرون.زنش زندگیش مثله اسارته. اینم خیلی امتحان بزرگیه.
بدونید کار سختیه که خدا گفته مثله جهاد.
حالا بقیه مشکلات بماند.

سلام
اين موضوع كه اصلا حرفش نزدنيه!. شما كندن خيابون توي سرماي زمستان در ميان گل و لاي بدليل تركيدن لوله اب رو با نشستن توي خونه پاي تلوزيون يا چهار تا ظرف شستن در كنار بخاري مقايسه ميكنيد؟!
اين فقط يك مثال بود.اينقدر موارد هست و ديدم كه اين مثال توش ناچيزه
قسم نميخورم ولي من حاضرم از توي خونه بيرون نيام يكي ديگه خرجم رو بده. ولي چه كنم كه نه كسي خرجم رو ميده و نه خداوند چنين اجازه اي به مردان داده .بعدش هم ما مسلمانيم .مردمان متدين هيچ وقت همسرشون رو توي خونه حبس نميكنند!

با سلام

نقل قول:

كاش يكي بود جواب بده بنظرم برطرف كردن شبهه يه انسان شايد از سالها نماز شب بالاتر باشه ولي كسي جواب نميده بصورت دقيق يا كسي علمش نداره يا براش مهم نيست واقعا غم يه انسان براي كسي ارزش نداره ؟بارها شده با فرد مسيحي برخورد داشتم ولي از ترس اينكه نكنه راجب خانمها و بي ارزشي شون تو دين ما چيزي بپرسن به اسلام تشويق نكردم يعني سوال كسي در اين مورد را نميتونم جواب بدم

دوست محترم شما اگر تورات وانجیل را بخوانید آنگاه به دین مبین اسلام آفرین خواهید گفت ، مگر در تورات نیامده که :

برخی از یهودیان زن را حیوانی می دانند که بیشتر از دیگر حیوانات به انسان شباهت دارد و درواقع برزخی میان انسان و حیوان به شمار می آید .

یهوه، خدای یهود در آخرین بند از فرمانهای ده گانه اش که به قول مشهور برای حضرت موسی ( ع ) فرستاده، زنان را در ردیف چهارپایان و اموال منقول قرار داده است . بر این اساس قوم یهود مانند همه اقوام جنگجو زن را مایه مصیبت و بدبختی می دانستند و او را فقط به این دلیل تحمل می کردند که یگانه منبع تولید سرباز بود . جالب تر این که مردان یهودی در دعای صبحگاهی از خداوند تشکر می کنند که آنها را زن نیافریده است . در دین تحریف شده یهود، دختر کالایی است که می توان آن را در هنگام تنگدستی فروخت . سنت غلط خرید و فروش دختران در قوم بنی اسرائیل رواج زیادی داشته است .

در دين يهود دوره ناپاكي زن كه دختر بدنيا مياورد دو برابر زني استكه صاحب فرزند پسر ميشود:هرگاه زني پسر بزايد آن زن شرعا به مدت هفت روز نجس خواهد بود…هر گاه زني دختر بزايد ان زن دو هفته نجس خواهد بود سفر لاويان 5:12-2
اين موارد نشان از برتري مرد نسبت به زن در اين ايين است در حاليكه در اسلام دوره نفاس زن كه صاحب فرزند دختر يا پسر ميشود يكسان بوده و اين دوران كه حداكثر ده روز است هيچ ارتباطي با جنسيت فرزند ندارد.

انجیل می گوید: و زن را اجازت نمی دهم که تعلیم دهید بلکه در سکوت بماند زیرا که آدم اول ساخته شد و بعد حوا و آدم فریب نخورد بلکه زن فریب خورد .

دین مسیحیت تولد دختر را ننگ و ضرر می داند و می گوید: زایش دختر یک خسارت است .
کشیشان فرانسوی در سال 586 میلادی کنگره ای تشکیل دادند تا با بحث و گفتگو به نتیجه برسند که آیا زن نیز مانند مرد انسان و دارای روح است و می تواند مانند مرد عبادت کند و آیا شایستگی ورود به بهشت را دارد یا خیر ؟
در پایان کنگره آنها به این نتیجه رسیدند که زن انسان است ولی برای خدمت به مرد آفریده شده و زن موجودی فانی است و جاودانگی ندارد .

ويل دورانت، لذات فلسفه ص149-148؛سفر پيدايش60-24

http://dari.irib.ir/index.php/2010-05-04-11-22-38/2011-10-03-13-25-07/2011-05-03-10-06-28/184-2010-10-12-06-00-56/32375-2011-04-16-04-40-56

نقل قول:
يكي از همين ترك محرمات كه مي فرماييد همان غريزه جنسي است كه در جوانهاي پسر به شدت وجود دارد و كنترل آن بسيار سخت است.ميشه بگيد در دخترهاي جوان چه چيزي به اين شدت وجود دارد كه بخواهند كنترل كنند؟

ظاهرا موردی خاص است وگرنه شهوت زنان بیش از مردان است وکنترل آن سخت تر مانند جناب زلیخا و ....

ودرمثل مشهوری هم داریم که : دختر که شود مست با اشتر نتوان بست !

خیر البریه;161390 نوشت:

با سلام

ظاهرا موردی خاص است وگرنه شهوت زنان بیش از مردان است وکنترل آن سخت تر مانند جناب زلیخا و ....

ودرمثل مشهوری هم داریم که : دختر که شود مست با اشتر نتوان بست !

اگر اينگونه است كه شما ميفرماييد پس چرا در‌ آيات قران و احاديث مسائل مربوط به غريزه جنسي و كنترل آن را اكثرا يا بصورت كلي بيان كرده يا مخاطب فقط مردها هستند مانند همان حديث امام صادق و آيه 14 آل عمران كه در پست اول گفتم؟

نقل قول:
اگر اينگونه است كه شما ميفرماييد پس چرا در‌ آيات قران و احاديث مسائل مربوط به غريزه جنسي و كنترل آن را اكثرا يا بصورت كلي بيان كرده يا مخاطب فقط مردها هستند مانند همان حديث امام صادق و آيه 14 آل عمران كه در پست اول گفتم؟

با سلام

از آنجا که زن تحت حمایت وقیمومیت مرد قرار دارد بحکم :
الرجال قوامون على النساء
بدین جهت بیشتر خطاب در آیات وروایات متوجه متولی امور یعنی مردان است مثلا در آیات مربوط به امر به نماز که فرمود اهلت را به نماز امر کن و ...

واما در مورد مسائل جنسی حکم مربوط به هردو است مثلا در آیات :
و قل للمؤ منات يغضضن ...

ودر اخبار هم :

عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ إِنَّ اللَّهَ جَعَلَ لِلْمَرْأَةِ أَنْ تَصْبِرَ صَبْرَ عَشَرَةِ رِجَالٍ فَإِذَا حَصَلَتْ زَادَهَا قُوَّةَ عَشَرَةِ رِجَالٍ
امام صادق (ع): خدا صبر زن را ده برابر صبر مرد قرار داده است وقتي تحريك شود به قدر ده مرد شهوت دارد. (وسائل‏الشيعة ج : 20 ص : 64).

امير المؤمنین علي (عليه السلام) حکمت اين گونه تقسيم بندي حيا در زن و مرد را به اين صورت بيان فرمودند: خدواند ، شهوت را ده جزء آفريد ؛ پس نُه جزء را در زنان قرار داد و يک جزء را در مردان و اگر خدواند به اندازة اجزاء شهوت ، حياء در زنان قرار نمي داد ، هر نُه زني بند يک مرد مي شدند ( يا براي هر مردي ، نه زن واجب مي گرديد

عن أحمد، عن محمد بن سنان، عن أبي خالد القماط، عن ضريس، عن أبي عبدالله (عليه السلام)، قال: سمعته يقول: ان النساء اعطين بضع اثني عشر، وصبر اثني عشر.

وعنهم، عن أحمد، عن علي بن الحكم، عن ضريس، مثله

عن أحمد بن محمد بن خالد، عن أحمد بن محمد بن أبي نصر، عمن حدثه، عن إسحاق بن عمار قال: قال أبو عبدالله (عليه السلام): ان الله عزّ وجلّ: جعل للمرأة صبر عشرة رجال، فإذا هاجت كانت لها قوة شهوة عشرة رجال.

وعن محمد بن يحيى، عن أصحابه، عن مروك بن عبيد، عن زرعة، عن سماعة بن مهران، عن أبي بصير، قال: سمعت أبا عبدالله (عليه السلام) يقول: فضلت المرأة على الرجل بتسعة وتسعين من اللذة ولكن الله القى عليها الحياء.وسایل

خیر البریه;161764 نوشت:

با سلام

از آنجا که زن تحت حمایت وقیمومیت مرد قرار دارد بحکم :
الرجال قوامون على النساء
بدین جهت بیشتر خطاب در آیات وروایات متوجه متولی امور یعنی مردان است مثلا در آیات مربوط به امر به نماز که فرمود اهلت را به نماز امر کن و ...

واما در مورد مسائل جنسی حکم مربوط به هردو است مثلا در آیات :
و قل للمؤ منات يغضضن ...

ودر اخبار هم :

عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ إِنَّ اللَّهَ جَعَلَ لِلْمَرْأَةِ أَنْ تَصْبِرَ صَبْرَ عَشَرَةِ رِجَالٍ فَإِذَا حَصَلَتْ زَادَهَا قُوَّةَ عَشَرَةِ رِجَالٍ
امام صادق (ع): خدا صبر زن را ده برابر صبر مرد قرار داده است وقتي تحريك شود به قدر ده مرد شهوت دارد. (وسائل‏الشيعة ج : 20 ص : 64).

امير المؤمنین علي (عليه السلام) حکمت اين گونه تقسيم بندي حيا در زن و مرد را به اين صورت بيان فرمودند: خدواند ، شهوت را ده جزء آفريد ؛ پس نُه جزء را در زنان قرار داد و يک جزء را در مردان و اگر خدواند به اندازة اجزاء شهوت ، حياء در زنان قرار نمي داد ، هر نُه زني بند يک مرد مي شدند ( يا براي هر مردي ، نه زن واجب مي گرديد

عن أحمد، عن محمد بن سنان، عن أبي خالد القماط، عن ضريس، عن أبي عبدالله (عليه السلام)، قال: سمعته يقول: ان النساء اعطين بضع اثني عشر، وصبر اثني عشر.

وعنهم، عن أحمد، عن علي بن الحكم، عن ضريس، مثله

عن أحمد بن محمد بن خالد، عن أحمد بن محمد بن أبي نصر، عمن حدثه، عن إسحاق بن عمار قال: قال أبو عبدالله (عليه السلام): ان الله عزّ وجلّ: جعل للمرأة صبر عشرة رجال، فإذا هاجت كانت لها قوة شهوة عشرة رجال.

وعن محمد بن يحيى، عن أصحابه، عن مروك بن عبيد، عن زرعة، عن سماعة بن مهران، عن أبي بصير، قال: سمعت أبا عبدالله (عليه السلام) يقول: فضلت المرأة على الرجل بتسعة وتسعين من اللذة ولكن الله القى عليها الحياء.وسایل

سلام.
از شما ممنونم.با اين دو پست شما من در اين مورد قانع شدم. ولي هنوز قايل بر سنگين تر بودن تكاليف مرد نسب به زن هستم.نميدانم شايد هم چون زن نيستم و از احساسات زن آگاه نيستم اين موضوع را در نميكنم

Shaolin;161106 نوشت:
پس وا‍ژه نسا براي چيه؟

سلام بر بقةالله الاعظم ومنتظرانش

واژه ی نساء را برای این در زبان وادبیات آورده اند که فقط مردان را آزمایش کنند :!: :ok: این خودش کم امتحان و سختی برای خانمها ندارد :!:

ودرعجب باشند از ضعفهای که دارند :ok:درمقابل صاحبان این واژه :ok:که خداوند فقط آنها را آفریده تا این موجودات :sibil: کمی به خود بیایند

وضعیف النفس هایشان(منظورم ازجماعت نساء) را علم کنند که هااااان ای بشریت اینهامیزان عقل در نساء هستند وهرکجا عالمان و عاقلانشان را ببینند با انواع حیل از میدان به درشان کنند . وبگویند زن یعنی همان هایی که در خیابانها به راه میافتند و با انواع بزک های صوری ما مردان محححترم را از خدا دور میکنند .وهی بگویند زن نافص العقل است وبا ترفندهایی دور از ..... سعی در اثبات این ادعای خود را داشته باشند . خوب در هر صنفی هم خوب است وهم بد است :!:

ومدعی شوند که اگر به این نسوان میدان دهیم الا یا ایها ال...... داریم

حتما"از الآن بنده شدم یک فمنیست تمام عیار :!: البته از قبل هم این نام ولقب را محترمان به بنده عنایت نموده اندچرا چون حرف حق زدم وآقایانی که به ما صفت احساساتی را نسبت میدهند خودشان اکنون احساساتی شده وار این تهمت خود را مبری میدانند ودر صدد نابودی این فمنیست گستاخ بر میآیند :Graphic (46):حالا خودش نشد پستش را نابود میکنند

خواستم اول خوب مطلب را باز کنم بعد پاسخ موضوع را بدهم چون معمولا" بعد از پاسخ دادن به این مطالب Xهایی لطف میکنند مطلب را خط خطی میکنند وبعد با کلماتی وادبیاتی دیگر آن را به نام خود خاتمه میدهند وتاپیک را قفل میکنند وبعد هم محترمانه تبلیغش میکنندکه X مطلب را تمام کرد وبیایید ببینید که چه کرده در پاسخ این X . از الآن آنهایی که میخوانند به آنهایی که موفق به خواندن نمیشوند انتقال دهند وبرای حاذف(این پست) یک صلوات بفرستند قصدم فقط تاکید بر این مطلب است که یکی از این نساء میخواهد جوابی درخور درک اندکش بدهد همین وبس:ok: بعدا"تاپیک را منحرف نکنند بعضی ها!!! وبه اسم ما نساء مظلوم :!: تمام شود .

خیر البریه;161390 نوشت:
ظاهرا موردی خاص است وگرنه شهوت زنان بیش از مردان است وکنترل آن سخت تر مانند جناب زلیخا و .... ودرمثل مشهوری هم داریم که : دختر که شود مست با اشتر نتوان بست !

سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

بزرگوار لطف میفرمایید منبع مطلبتان را بفرمایید !!! این یک توهپن است به دختران عفیف ونجیب که بسیار باتقوا ومسئولانه زندگی میکنند .وهمه ی مستی هایشان را به شراب طهور تقوا به عفاف وحیا مبدل نموده اند.

واما در مورد سؤال کاربر محترم استارتر تاپیک:

آیا تا به حال به این آیات قرانی هم دقت فرموده اید ؟
(برای پرهیزگاران)، دخترانی بسیار جوان و هم سنّ و سال و جامهایی لبریز و پیاپی (از شراب طهور). (سوره نبأ، آیه 33)

نزد بهشتیان همسرانی زیباچشم است که جز به شوهران خود عشق نمی ورزند، گویی (از لطافت و سفیدی) همچون تخم مرغهایی هستند که (در زیر بال و پر مرغ) پنهان مانده (و دست انسانی هرگز آنرا لمس نکرده است ). (سوره صافات،آیه 48)

این زنان بهشتی که هرگز عادت ماهانه نمی شوند زنانی هستند که به متقین داده می شوند. (دخان آیه 15 تا 45 و طور آیه 71 تا 02)
زنان حوری بهشتی، زنان پاک دامن و عفیف و با حیا هستند، از این رو همواره در خیام های خویش پنهان و مستور هستند و دیگران آنان را نمی بینند. (الرحمن آیه65و 27و 47)
این زنان، نورس و نار پستان هستند و شماری از ایشان همسر یک مرد بهشتی می‌شوند. از این رو در آیه11 «کواعب اترابا» از دختران نورسیده همسن و سال سخن گفته شده است. (نبا آیه33)

خماری در چشمان ایشان به گونه ای است که مردان را به سوی خویش می کشاند و چون آهن ربا مجذوب خود می‌سازد و این در حالی است که از نگاه بیگانگان مصون هستند و تنها برای شوهران خویش عشوه و دلربایی می کنند. (الرحمن آیه65) این دختران شیفته شوهران خود هستند و تنها به او دلبسته هستند. (آیه65 سوره الرحمن و نیز 43 تا 73 سوره واقعه)
طنازی و عشوه گری کار ایشان است و دمی از این هنر دست برنمی‌دارند و چنان دلبری و دلربایی می‌کنند که شوهرانشان را دور خویش چون پروانه نگه می‌دارند و آرامش خاصی به آنان می‌بخشند. (واقعه آیه43و 73)

به نظر شما جناب بزرگوار این همه نعمت برای آقایان در قرآن کریم با مسئولیت هایشان برابری نمیکند ؟

shaolin;160452 نوشت:
حال چند سوال دارم كه ممنون ميشوم پاسخ دهيد: 1- چرا بيشتر امتحانات از مردان است؟ 2- چرا يكي از سخت ترين امتحانات الهي كه همان غريزه جنسي است بيشتر متوجه مردان است؟ (همانگونه كه در اين آيه امده است). 3- آيا اين امتحانات و احكام الهي كه بيشتر آنها متوجه مردان است (از جمله غريزه جنسي ، دادو ستد، مسائل سياسي و اجتماعي جهاد و ...) دليل بر برتري مرد بر زن براي سير و سلوك نيست؟ ميگويند خدا هركه را بيشتر دوست دارد امتحانات سخت تر و بيشتري از او ميگيرد و اگر كسي از اين آزمايشات سربلند بيرون بيايد به درجات بالاتري دست پيدا ميكنند و مسلما در اين مورد بيشتر مردان هستند كه به درجات بالايي ميرسند.گذشته از مواردي كه از زنهاي عارفه در قران آمده شما چند تا كتاب در مورد سرگذشت زنان سالك مي توانيد پيدا كنيد؟ چند شخصيت زن عارف ميتوانيد معرفي كنيد؟ ولي تا دلتان بخواهد اشخاص و كتابهايي در مورد عارفان بزرگ كه همگي مرد هستند مي توان يافت. 3- از اين آيه كه گفتم (14 آل عمران) و همچنين گفته امام صادق اينگونه برداشت ميشود كه اصلا انگار زنان جزء مردم نيستند و فقط يك وسيله براي آزمايش مردان هستند؟شما نگاه كنيد چند تا آيه و يا چند تا روايت داريم كه ازمايشات الهي مختص زنان بيان كند؟ يا كجا ميتوان يافت كه از كلمه "مردم" استفاده بشود ولي منظور صرفا زنان باشند؟!

بزرگوار آزمایش الهی برای مردان را یک امر اختصاصی کمال میدانید ؟در حالیکه این آزمایشات اکثرا" جنبه ی عمومی دارند وخطاب مذکر در قرآن کریم یک خطاب عمومی است .
اما فرمانهای اختصاصی قرآن کریم واحادیث را برای زنان کمال بالاتر نمیدانید ؟

فعلا" در این آیات تدبر فرمایید تا.....

وظايف زنان در قرآن کريم

1. وظيفه شوهرداري‌
از آيه 21 سورة روم استفاده مي‌شود که زن بايد محيط خانواده را به گونه‌اي سامان دهد که عامل آرامش شوهر خود باشد.
2. فرمان‌بري متواضعانه از شوهر
" فَالصَّـَـلِحَـَت‌ُ قَـَنِتَـَت‌ٌ ;(نسأ،34) زنان صالح‌، متواضعند."
اين تعبير، نقطة مقابل تعبير: "والتي تخافون نشوزهن‌" يعني نشوز در همين آيه شريفه است‌. اطاعت مستمر و متواضعانه‌، وظيفه‌اي است که قرآن کريم‌، به صراحت از زن خواسته است‌. روشن است اين فرمان‌بري به معناي محروميت استقلال زن‌، در ارادة فردي خود نيست‌، بلکه فرمان‌بري در قلمرو حقوقي است که خداوند براي مردان‌، در نظر گرفته که مهم‌ترين شاخصة آن‌، فرمان‌بري در مسئلة زناشويي است‌.( تفسير الميزان‌، علامه طباطبايي‌;، ج 4، ص 344، مؤسسه اعلمي‌. )
3. حفظ خود و اسرار و حقوق شوهر
"حَـَفِظَـَت‌ٌ لِّلْغَيْب‌ِ بِمَا حَفِظَ اللَّه ‌;(نسأ،34) زنان صالح در غياب ]همسر خود[، اسرار و حقوق او را، يعني حقوقي که خداوند براي همسران آن‌ها قرار داده‌، حفظ مي‌کنند."
روشن است که مهم‌ترين شاخصة اين حفظ خود در غياب شوهر، حفظ در قلمرو مسائل ناموسي است‌. زن بايد در غياب شوهر، به طور کامل خود را حفظ کند، هم چنان که رازها و مسائل خصوصي شوهرش را نيز بايد نگه دار باشد.

در قرآن کريم‌، دربارة شيوه سخن گفتن زنان با نامحرمان چنين آمده است‌: "به گونه‌اي هوس‌انگيز سخن نگوييد که بيماردلان در شما طمع کنند."

4. رعايت پوشش واجب اسلامي‌
" يَـََّأَيُّهَا النَّبِي‌ُّ قُل لاِ َّزْوَ َجِکَ وَ بَنَاتِکَ وَ نِسَآءِ الْمُؤْمِنِين‌َ يُدْنِين‌َ عَلَيْهِن‌َّ مِن جَلَـَبِيبِهِن‌َّ ذَ َلِکَ أَدْنَي‌ََّ أَن يُعْرَفْن‌َ فَلاَ يُؤْذَيْن ‌;(احزاب‌،59) اي پيامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو، جلباب‌ها ]روسري‌هاي بلند[ خود را بر خويش فروافکنند. اين کار، براي اين که شناخته شوند و مورد آزار قرار نگيرند، بهتر است‌." در اين پوشش واجب‌، تنها چهره و دو دست‌، استثنا شده است‌.
5. نگه‌داري چشم‌هاي خود از نگاه‌هاي هوس آلود و حرام‌
"وَ قُل لِّلْمُؤْمِنَـَت‌ِ يَغْضُضْن‌َ مِن‌ْ أَبْصَـَرِهِن‌َّ;(نور،31) به زنان با ايمان بگو، چشم‌هاي خود را ]از نگاه‌هاي هوس آلود[ فرو گيرند. غَض‌ّ در لغت به معناي کاهش دادن است و غَض‌ّ بصر، يعني کاهش دادن نگاه‌. به ديگر سخن‌، يعني خيره نشدن و تماشا نکردن و به اصطلاح‌، نظر استقلالي نيفکندن‌.( مسأله حجاب‌، شهيد مطهري‌، ص 138 و 139، انتشارات صدرا. )

6- عدم اختلاط با مردان‌
قرآن کريم‌، به صراحت به زنان پيامبرصلي الله عليه و آله مي‌فرمايد: "وَ قَرْن‌َ فِي بُيُوتِکُن‌َّ;(احزاب‌،33) در خانه‌هاي خود بمانيد." اگر هم گفته شود اين دستور به لحاظ مسائل سياسي و اجتماعي خاص بوده است‌،( مسأله حجاب‌، همان‌، ص 80. ) ولي آيات ديگري نيز بر اين مسئله‌، به تصريح يا به کنايه دلالت دارند: "وَ إِذَا سَأَلْتُمُوهُن‌َّ مَتَـَعًا فَسأَلُوهُن‌َّ مِن وَرَآءِ حِجَاب‌ٍ ذَ َلِکُم‌ْ أَطْهَرُ لِقُلُوبِکُم‌ْ وَ قُلُوبِهِن‌َّ;(احزاب‌،53) هنگامي که چيزي از وسايل زندگي را از آنان ]همسران پيامبر[ مي‌خواهيد، از پشت پرده بخواهيد. اين کار براي پاکي دل‌هاي شما و آنان بهتر است‌." روشن است که مخاطب اين سفارش‌، فقط همسران پيامبر6 نبوده‌، بلکه همة زنان را در بر مي‌گيرد.

به نظر دوستان آیا فرمان از امتحان اعم نیست؟

طه;162011 نوشت:

نقل قول:
بزرگوار لطف میفرمایید منبع مطلبتان را بفرمایید !!! این یک توهپن است به دختران عفیف ونجیب که بسیار باتقوا ومسئولانه زندگی میکنند .وهمه ی مستی هایشان را به شراب طهور تقوا به عفاف وحیا مبدل نموده اند.
من كه با حرفت خيرالبريه قانع شدم در ضمن نوشته كه روايت از چه كساني نقل شده است.ولي اين حرف نه تنها توهين نيست بلكه دقيقا عكس هست.همين كه كساني وجود دارند كه به جاي پيروي از آن غريزه و شهوت قوي كه در وجودشان است پيروي كنند تقوا عفاف وحيا پيشه ميكنند فوق العاده ارزش دارد و اين نشانه عظمت و قدرت خداست كه چنين موجوداتي را خلق كرده وگرنه جامعه امروز و اتفاقاتي كه در آن مي افتد خودتان مشاهده ميكنيد كه...

نقل قول:
واما در مورد سؤال کاربر محترم استارتر تاپیک:

آیا تا به حال به این آیات قرانی هم دقت فرموده اید ؟
(برای پرهیزگاران)، دخترانی بسیار جوان و هم سنّ و سال و جامهایی لبریز و پیاپی (از شراب طهور). (سوره نبأ، آیه 33)

نزد بهشتیان همسرانی زیباچشم است که جز به شوهران خود عشق نمی ورزند، گویی (از لطافت و سفیدی) همچون تخم مرغهایی هستند که (در زیر بال و پر مرغ) پنهان مانده (و دست انسانی هرگز آنرا لمس نکرده است ). (سوره صافات،آیه 48)

این زنان بهشتی که هرگز عادت ماهانه نمی شوند زنانی هستند که به متقین داده می شوند. (دخان آیه 15 تا 45 و طور آیه 71 تا 02)
زنان حوری بهشتی، زنان پاک دامن و عفیف و با حیا هستند، از این رو همواره در خیام های خویش پنهان و مستور هستند و دیگران آنان را نمی بینند. (الرحمن آیه65و 27و 47)
این زنان، نورس و نار پستان هستند و شماری از ایشان همسر یک مرد بهشتی می‌شوند. از این رو در آیه11 «کواعب اترابا» از دختران نورسیده همسن و سال سخن گفته شده است. (نبا آیه33)

خماری در چشمان ایشان به گونه ای است که مردان را به سوی خویش می کشاند و چون آهن ربا مجذوب خود می‌سازد و این در حالی است که از نگاه بیگانگان مصون هستند و تنها برای شوهران خویش عشوه و دلربایی می کنند. (الرحمن آیه65) این دختران شیفته شوهران خود هستند و تنها به او دلبسته هستند. (آیه65 سوره الرحمن و نیز 43 تا 73 سوره واقعه)
طنازی و عشوه گری کار ایشان است و دمی از این هنر دست برنمی‌دارند و چنان دلبری و دلربایی می‌کنند که شوهرانشان را دور خویش چون پروانه نگه می‌دارند و آرامش خاصی به آنان می‌بخشند. (واقعه آیه43و 73)

به نظر شما جناب بزرگوار این همه نعمت برای آقایان در قرآن کریم با مسئولیت هایشان برابری نمیکند ؟

و اما در اين مورد:
حرف من اصلا مسئله پاداش و نعمت نيست.و گرنه اين پادشهايي كه بيان كرديد براي زنها بگونه اي ديگر در آخرت وجود دارد و يك مسئله قديمي است.من ميگويم چرا برابر نيستند.در پست هاي قبل هم اشاره كردم اصلا هرچه انسان مسئوليت و امتحانات الهي بيشتر بر دوشش باشد و از پس آنها بر بيايد ارزش بيشتري دارد
حال دو حالت دارد:
1- يا شما حرف مرا تاييد ميكنيد كه مسئوليت و آزمايشات آقايان بيشتر از خانمها است كه در اين صورت همان "چرا " بوجود مي آيد و با استناد به جمله اي كه دو خط بالاتر نوشتم ارزش مرد در پيشگاه خداوند بيشتر از زن است و عدالت خداوند را مورد سوال قرار مي دهد كه خودم اصلا اين حرف را قبول ندارم و براي همين اين پرسش را مطرح كردم كه به جواب برسم
2- حالت دوم اين است كه شما معتقديد كه مسئوليت ها يكسان و آزمايشهاي الهي در بين زن و مرد يكسان است در اين صورت ممنون ميشوم با مثال ، با دليل، با آيه ، روايت و ... ثابت كنيد.
نقل قول:
وظايف زنان در قرآن کريم

1. وظيفه شوهرداري‌
از آيه 21 سورة روم استفاده مي‌شود که زن بايد محيط خانواده را به گونه‌اي سامان دهد که عامل آرامش شوهر خود باشد.
2. فرمان‌بري متواضعانه از شوهر
" فَالصَّـَـلِحَـَت‌ُ قَـَنِتَـَت‌ٌ ;(نسأ،34) زنان صالح‌، متواضعند."
اين تعبير، نقطة مقابل تعبير: "والتي تخافون نشوزهن‌" يعني نشوز در همين آيه شريفه است‌. اطاعت مستمر و متواضعانه‌، وظيفه‌اي است که قرآن کريم‌، به صراحت از زن خواسته است‌. روشن است اين فرمان‌بري به معناي محروميت استقلال زن‌، در ارادة فردي خود نيست‌، بلکه فرمان‌بري در قلمرو حقوقي است که خداوند براي مردان‌، در نظر گرفته که مهم‌ترين شاخصة آن‌، فرمان‌بري در مسئلة زناشويي است‌.( تفسير الميزان‌، علامه طباطبايي‌;، ج 4، ص 344، مؤسسه اعلمي‌. )
3. حفظ خود و اسرار و حقوق شوهر
"حَـَفِظَـَت‌ٌ لِّلْغَيْب‌ِ بِمَا حَفِظَ اللَّه ‌;(نسأ،34) زنان صالح در غياب ]همسر خود[، اسرار و حقوق او را، يعني حقوقي که خداوند براي همسران آن‌ها قرار داده‌، حفظ مي‌کنند."
روشن است که مهم‌ترين شاخصة اين حفظ خود در غياب شوهر، حفظ در قلمرو مسائل ناموسي است‌. زن بايد در غياب شوهر، به طور کامل خود را حفظ کند، هم چنان که رازها و مسائل خصوصي شوهرش را نيز بايد نگه دار باشد.

در قرآن کريم‌، دربارة شيوه سخن گفتن زنان با نامحرمان چنين آمده است‌: "به گونه‌اي هوس‌انگيز سخن نگوييد که بيماردلان در شما طمع کنند."

4. رعايت پوشش واجب اسلامي‌
" يَـََّأَيُّهَا النَّبِي‌ُّ قُل لاِ َّزْوَ َجِکَ وَ بَنَاتِکَ وَ نِسَآءِ الْمُؤْمِنِين‌َ يُدْنِين‌َ عَلَيْهِن‌َّ مِن جَلَـَبِيبِهِن‌َّ ذَ َلِکَ أَدْنَي‌ََّ أَن يُعْرَفْن‌َ فَلاَ يُؤْذَيْن ‌;(احزاب‌،59) اي پيامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو، جلباب‌ها ]روسري‌هاي بلند[ خود را بر خويش فروافکنند. اين کار، براي اين که شناخته شوند و مورد آزار قرار نگيرند، بهتر است‌." در اين پوشش واجب‌، تنها چهره و دو دست‌، استثنا شده است‌.
5. نگه‌داري چشم‌هاي خود از نگاه‌هاي هوس آلود و حرام‌
"وَ قُل لِّلْمُؤْمِنَـَت‌ِ يَغْضُضْن‌َ مِن‌ْ أَبْصَـَرِهِن‌َّ;(نور،31) به زنان با ايمان بگو، چشم‌هاي خود را ]از نگاه‌هاي هوس آلود[ فرو گيرند. غَض‌ّ در لغت به معناي کاهش دادن است و غَض‌ّ بصر، يعني کاهش دادن نگاه‌. به ديگر سخن‌، يعني خيره نشدن و تماشا نکردن و به اصطلاح‌، نظر استقلالي نيفکندن‌.( مسأله حجاب‌، شهيد مطهري‌، ص 138 و 139، انتشارات صدرا. )

6- عدم اختلاط با مردان‌
قرآن کريم‌، به صراحت به زنان پيامبرصلي الله عليه و آله مي‌فرمايد: "وَ قَرْن‌َ فِي بُيُوتِکُن‌َّ;(احزاب‌،33) در خانه‌هاي خود بمانيد." اگر هم گفته شود اين دستور به لحاظ مسائل سياسي و اجتماعي خاص بوده است‌،( مسأله حجاب‌، همان‌، ص 80. ) ولي آيات ديگري نيز بر اين مسئله‌، به تصريح يا به کنايه دلالت دارند: "وَ إِذَا سَأَلْتُمُوهُن‌َّ مَتَـَعًا فَسأَلُوهُن‌َّ مِن وَرَآءِ حِجَاب‌ٍ ذَ َلِکُم‌ْ أَطْهَرُ لِقُلُوبِکُم‌ْ وَ قُلُوبِهِن‌َّ;(احزاب‌،53) هنگامي که چيزي از وسايل زندگي را از آنان ]همسران پيامبر[ مي‌خواهيد، از پشت پرده بخواهيد. اين کار براي پاکي دل‌هاي شما و آنان بهتر است‌." روشن است که مخاطب اين سفارش‌، فقط همسران پيامبر6 نبوده‌، بلکه همة زنان را در بر مي‌گيرد.

به نظر دوستان آیا فرمان از امتحان اعم نیست؟

واقعا فكر ميكنيد موارد 1 و 2 و 3 و 4 و 6 (مورد 5 كه مشترك است) موراد سخت و شاقي است؟ حالا بر فرض كه مورد يك و دو تا حدودي مشكل باشد. ولي شما اين موارد را با وظايف خطيري و تصميم گيري بيشماري بين صواب و ناصواب در محيط خانه و در محيط نابسامان جامعه براي آقايان پيش مي آيد برابر ميدانيد؟ در محيطي كه قبلا من كار ميكردم واقعا مواردي را از كارفرماي خودم ميديدم كه از حوصله بحث خارج هست ولي به خودم ميگفتم واقعا اگر من جاي او بودم چكار مي كردم؟ چگونه تصميم مي گرفتم؟ آيا دوام مي آوردم؟!! آيا كار درست رو انجام مي دادم؟

دوما من نگفتم كه امتحان فقط براي مردان است يا اينكه زنان آزمايش نمي شوند و مسئوليت دارند من ميگويم...(ادامه مراجعه شود به دو حالتي كه در همين پست در بالا گفتم)
با تشكر

shaolin;162030 نوشت:
حرف من اصلا مسئله پاداش و نعمت نيست.و گرنه اين پادشهايي كه بيان كرديد براي زنها بگونه اي ديگر در آخرت وجود دارد و يك مسئله قديمي است.من ميگويم چرا برابر نيستند.در پست هاي قبل هم اشاره كردم اصلا هرچه انسان مسئوليت و امتحانات الهي بيشتر بر دوشش باشد و از پس آنها بر بيايد ارزش بيشتري دارد حال دو حالت دارد: 1- يا شما حرف مرا تاييد ميكنيد كه مسئوليت و آزمايشات آقايان بيشتر از خانمها است كه در اين صورت همان "چرا " بوجود مي آيد و با استناد به جمله اي كه دو خط بالاتر نوشتم ارزش مرد در پيشگاه خداوند بيشتر از زن است و عدالت خداوند را مورد سوال قرار مي دهد كه خودم اصلا اين حرف را قبول ندارم و براي همين اين پرسش را مطرح كردم كه به جواب برسم 2- حالت دوم اين است كه شما معتقديد كه مسئوليت ها يكسان و آزمايشهاي الهي در بين زن و مرد يكسان است در اين صورت ممنون ميشوم با مثال ، با دليل، با آيه ، روايت و ... ثابت كنيد.

بزرگوار این مطلب زیاد هم ربطی به ارزش یکسان نداردشما از یک ماشین پژو 206 نمیتوانید انتظار درو کردن یک مزرعه را داشته باشید ولی از یک تراکتور این انتظار قابل تامل است انتظارات باید در حد توان ومطابق با ساختار وجودی هر
مخلوق باشد واگر دقیق ومنصفانه بنگریم نظرو عقیده ی بنده هم در آوردن این آیات همین بود که عدالت خداوند در اینجا به واسطه ی یکسان بودن تکالیف ومسئولیتها برقرار نمیشود بلکه با برقراری تناسب میان نوع خلقت این دومخلوق این عدالت برقرار است
موفق باشید .

سلام

من که به عنوان یک خانم حاضرم

خانه داری
شوهرداری
بچه داری
رعایت حجاب و عفاف
و ............

را با تمام کارهای آقایون عوض کنم!
اگه آسونه بیایید به عهده بگیرید!
دیدم زنی از پس کارهای مردونه بر بیاد ولی برعکسش رو ندیدم!
حالا خوبه اسلام همه نوع نفع بردنی از زندگی رو داده به شما آقایون. باز هم اعتراض می کنید.

Shaolin;162030 نوشت:
وظايف زنان در قرآن کريم 1. وظيفه شوهرداري‌ از آيه 21 سورة روم استفاده مي‌شود که زن بايد محيط خانواده را به گونه‌اي سامان دهد که عامل آرامش شوهر خود باشد. 2. فرمان‌بري متواضعانه از شوهر " فَالصَّـَـلِحَـَت‌ُ قَـَنِتَـَت‌ٌ ;(نسأ،34) زنان صالح‌، متواضعند." اين تعبير، نقطة مقابل تعبير: "والتي تخافون نشوزهن‌" يعني نشوز در همين آيه شريفه است‌. اطاعت مستمر و متواضعانه‌، وظيفه‌اي است که قرآن کريم‌، به صراحت از زن خواسته است‌. روشن است اين فرمان‌بري به معناي محروميت استقلال زن‌، در ارادة فردي خود نيست‌، بلکه فرمان‌بري در قلمرو حقوقي است که خداوند براي مردان‌، در نظر گرفته که مهم‌ترين شاخصة آن‌، فرمان‌بري در مسئلة زناشويي است‌.( تفسير الميزان‌، علامه طباطبايي‌;، ج 4، ص 344، مؤسسه اعلمي‌. ) 3. حفظ خود و اسرار و حقوق شوهر "حَـَفِظَـَت‌ٌ لِّلْغَيْب‌ِ بِمَا حَفِظَ اللَّه ‌;(نسأ،34) زنان صالح در غياب ]همسر خود[، اسرار و حقوق او را، يعني حقوقي که خداوند براي همسران آن‌ها قرار داده‌، حفظ مي‌کنند." روشن است که مهم‌ترين شاخصة اين حفظ خود در غياب شوهر، حفظ در قلمرو مسائل ناموسي است‌. زن بايد در غياب شوهر، به طور کامل خود را حفظ کند، هم چنان که رازها و مسائل خصوصي شوهرش را نيز بايد نگه دار باشد. در قرآن کريم‌، دربارة شيوه سخن گفتن زنان با نامحرمان چنين آمده است‌: "به گونه‌اي هوس‌انگيز سخن نگوييد که بيماردلان در شما طمع کنند." 4. رعايت پوشش واجب اسلامي‌ " يَـََّأَيُّهَا النَّبِي‌ُّ قُل لاِ َّزْوَ َجِکَ وَ بَنَاتِکَ وَ نِسَآءِ الْمُؤْمِنِين‌َ يُدْنِين‌َ عَلَيْهِن‌َّ مِن جَلَـَبِيبِهِن‌َّ ذَ َلِکَ أَدْنَي‌ََّ أَن يُعْرَفْن‌َ فَلاَ يُؤْذَيْن ‌;(احزاب‌،59) اي پيامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو، جلباب‌ها ]روسري‌هاي بلند[ خود را بر خويش فروافکنند. اين کار، براي اين که شناخته شوند و مورد آزار قرار نگيرند، بهتر است‌." در اين پوشش واجب‌، تنها چهره و دو دست‌، استثنا شده است‌. 5. نگه‌داري چشم‌هاي خود از نگاه‌هاي هوس آلود و حرام‌ "وَ قُل لِّلْمُؤْمِنَـَت‌ِ يَغْضُضْن‌َ مِن‌ْ أَبْصَـَرِهِن‌َّ;(نور،31) به زنان با ايمان بگو، چشم‌هاي خود را ]از نگاه‌هاي هوس آلود[ فرو گيرند. غَض‌ّ در لغت به معناي کاهش دادن است و غَض‌ّ بصر، يعني کاهش دادن نگاه‌. به ديگر سخن‌، يعني خيره نشدن و تماشا نکردن و به اصطلاح‌، نظر استقلالي نيفکندن‌.( مسأله حجاب‌، شهيد مطهري‌، ص 138 و 139، انتشارات صدرا. ) 6- عدم اختلاط با مردان‌ قرآن کريم‌، به صراحت به زنان پيامبرصلي الله عليه و آله مي‌فرمايد: "وَ قَرْن‌َ فِي بُيُوتِکُن‌َّ;(احزاب‌،33) در خانه‌هاي خود بمانيد." اگر هم گفته شود اين دستور به لحاظ مسائل سياسي و اجتماعي خاص بوده است‌،( مسأله حجاب‌، همان‌، ص 80. ) ولي آيات ديگري نيز بر اين مسئله‌، به تصريح يا به کنايه دلالت دارند: "وَ إِذَا سَأَلْتُمُوهُن‌َّ مَتَـَعًا فَسأَلُوهُن‌َّ مِن وَرَآءِ حِجَاب‌ٍ ذَ َلِکُم‌ْ أَطْهَرُ لِقُلُوبِکُم‌ْ وَ قُلُوبِهِن‌َّ;(احزاب‌،53) هنگامي که چيزي از وسايل زندگي را از آنان ]همسران پيامبر[ مي‌خواهيد، از پشت پرده بخواهيد. اين کار براي پاکي دل‌هاي شما و آنان بهتر است‌." روشن است که مخاطب اين سفارش‌، فقط همسران پيامبر6 نبوده‌، بلکه همة زنان را در بر مي‌گيرد. به نظر دوستان آیا فرمان از امتحان اعم نیست؟

واقعا فكر ميكنيد موارد 1 و 2 و 3 و 4 و 6 (مورد 5 كه مشترك است) موراد سخت و شاقي است؟ حالا بر فرض كه مورد يك و دو تا حدودي مشكل باشد. ولي شما اين موارد را با وظايف خطيري و تصميم گيري بيشماري بين صواب و ناصواب در محيط خانه و در محيط نابسامان جامعه براي آقايان پيش مي آيد برابر ميدانيد؟ در محيطي كه قبلا من كار ميكردم واقعا مواردي را از كارفرماي خودم ميديدم كه از حوصله بحث خارج هست ولي به خودم ميگفتم واقعا اگر من جاي او بودم چكار مي كردم؟ چگونه تصميم مي گرفتم؟ آيا دوام مي آوردم؟!! آيا كار درست رو انجام مي دادم؟ دوما من نگفتم كه امتحان فقط براي مردان است يا اينكه زنان آزمايش نمي شوند و مسئوليت دارند من ميگويم...(ادامه مراجعه شود به دو حالتي كه در همين پست در بالا گفتم) با تشكر

بزرگوار شما چطور فکر میکنید موارد 1و2و3و4و6 آسان است؟

کسی که موظف است طبق نظر دیگری زندگی کند ومطیع خاص اوباشد به نظر شما کار ساده ای را انجام میدهد ؟ میدانید چه استعدادهایی در این زمینه صرف خدمات به آقا (همسر شده) وفلسفه ی این تعبیر زیبای معصومین که جهاد زن را در اطاعت بی چون وچرای از همسر میدانند چیست ؟زیرا بسیاری از موقعیت های ایشان شهید راه این اطاعت میگردد

اصلا" به این بعد از قضیه که در قران کریم اشاره شده که زن باید خود را در غیاب شوهر حفظ کند چه وظیفه ی خطیری است آنهم با وجود انواع بیماران فکری وروانی آشکار وپنهان و حضور دایمی شیطان برای موجودی که خداوند
در خمیر مایه ی ذات هستی اش عشوه گری و خودنمای را قرار داده یا اینکه موظف باشد از حقوق واسرارهمسرش حفاظت کند . آیا برای دست یافتن به این خصلت ها که یک تصمیم گیری درونی و جدال ذاتی است سختی بیشتر میباشد یا تصمیم گیری بر امور جاری وعادی زندگی که تصمیم گیریهای بیرونی و خارجی است و در هر حال نظارت ومراقبتی جمعی وآشکار هم برآن میباشد هست ؟بزرگوار مسئولیتها را خداوند عادل آنگونه که شایستهی هر وجود از مخلوقاتش است تقسیم نموده واین ما هستیم که به دلیل محدودیت دید بعدی مان به این عوارض دجار میشویم او خود خالق است وبهتر میداند که هر وجودی تحمل چه مقدار از مسئولیت را دارد وهر مسئولیتی پاداشی مطابق با میزان سختی خود برقرار است .وکم نبوده اند زنان عارفی که ......

موفق باشید:Gol:

طه;162089 نوشت:

کسی که موظف است طبق نظر دیگری زندگی کند ومطیع خاص اوباشد به نظر شما کار ساده ای را انجام میدهد ؟ میدانید چه استعدادهایی در این زمینه صرف خدمات به آقا (همسر شده) وفلسفه ی این تعبیر زیبای معصومین که جهاد زن را در اطاعت بی چون وچرای از همسر میدانند چیست ؟زیرا بسیاری از موقعیت های ایشان شهید راه این اطاعت میگردد

اصلا" به این بعد از قضیه که در قران کریم اشاره شده که زن باید خود را در غیاب شوهر حفظ کند چه وظیفه ی خطیری است آنهم با وجود انواع بیماران فکری وروانی آشکار وپنهان و حضور دایمی شیطان برای موجودی که خداوند
در خمیر مایه ی ذات هستی اش عشوه گری و خودنمای را قرار داده یا اینکه موظف باشد از حقوق واسرارهمسرش حفاظت کند . آیا برای دست یافتن به این خصلت ها که یک تصمیم گیری درونی و جدال ذاتی است سختی بیشتر میباشد یا تصمیم گیری بر امور جاری وعادی زندگی که تصمیم گیریهای بیرونی و خارجی است و در هر حال نظارت ومراقبتی جمعی وآشکار هم برآن میباشد هست ؟بزرگوار مسئولیتها را خداوند عادل آنگونه که شایستهی هر وجود از مخلوقاتش است تقسیم نموده واین ما هستیم که به دلیل محدودیت دید بعدی مان به این عوارض دجار میشویم او خود خالق است وبهتر میداند که هر وجودی تحمل چه مقدار از مسئولیت را دارد وهر مسئولیتی پاداشی مطابق با میزان سختی خود برقرار است .وکم نبوده اند زنان عارفی که ......

موفق باشید:gol:

فکر میکنید اگر شوهر حضرت علی بود یا نه میایم پایینتر اگر شوهر امام خمینی بود یا نه اگر شوهر دنباله رو راه ایشان بودباز هم اطاعت از شوهر برای زن همینقدر مشکل بود؟بگذریم.مسایل دیگری هست که گفتنش فایده ندارد از جمله مدرنیته شدن دنیای امروز و دور شدن از سیر طبیعی وخدادای زندگی و و و
به هر حال ممنون که پاسخ دادید.همانگونه که گفتید بنده به علت محدود بودن نمیتوانم حکمت خدا را درک کنم.و هر کدام از زن و مرد مشکلات خودشان را دارند.انشا الله روزی حقیقت را ردک میکنم

Shaolin;162098 نوشت:
همانگونه که گفتید بنده به علت محدود بودن نمیتوانم حکمت خدا را درک کنم.و هر کدام از زن و مرد مشکلات خودشان را دارند.انشا الله روزی حقیقت را ردک میکنم

البته استثناءاست وعلی (ع) وامام خمینی(ره) قطعا" با توجه به شأن ومنزلتشان با هم کفو خود همسر بودند که تداوم یافت علی بودن و امام خمینی (ره) بودن ولی این یک قانون عام وشامل نیست . ودیگران در تعامل نمیتوانند یا معصوم باشند ویا از چنین خودسازی بهره مند شوند که اگر این باشد خوشا برحال آن خانم که بر پله های نور صعود به کمال دارد .

البته همانطور که در مورد مردان هم این یک قانون عمومی نیست.

واگر دقت کنید وجود دارند مردانی هم که بی مسئولیت وبی اراده در امور زندگی هستند که باعث همان اصطلاح به جای شما در مدرنیته شدن ومعکوس شدن جایگاه زن ومرد در بسیاری از امور شده که صد البته مشکلات عدیده ای را به وجود آورده .

البته به هیچ عنوان مخالف پیشرفت امور نیستم وفقط با عوض شدن جایگاهها میان زنان ومردان مخالفم زیرا در بعضی مواقع خلاف شرع وعرف وفطرت ایشان میباشد .

در ضمن بزرگوار خطاب بنده بر محدودیت بعد مادی همه ی انسانها بود نه شما
به تنهایی که این از انصاف به دور است اگر بخواهم با یکی دو پست دیدگاه شما را محدود اعلام کنم . خیر کل انسانها از جهت قرار گرفتن در ابعاد زمان ومکان جبرا" محدودیت دارند .

موفق باشید .:Gol:

سلام دوست عزيز از اين حرفي كه خودم ميخوام بزنم ناراحتم و تاسف ميخورم چرا دخترم. بنظر من اگه تكاليف بيشتري براي مردها باشه علتش اينه كه نزد خدا با ارزش ترند البته ديد كلي من از كل دينه مثلا كجاي قران ديدي راجع به پاداش زنهاي مومن به صورت منحصر به فرد صحبت شده باشه؟

منظورم اينه كه راجع به زنان بهشتي كه براي مردان در نظر كرفته شده چقدر خدا هواي مردها را داره شايد من حسودم بنظرم خدا رو مردها حساب ديگه اي باز ميكنه ناراحتش نكنيد....

fargol;162288 نوشت:
سلام دوست عزيز از اين حرفي كه خودم ميخوام بزنم ناراحتم و تاسف ميخورم چرا دخترم. بنظر من اگه تكاليف بيشتري براي مردها باشه علتش اينه كه نزد خدا با ارزش ترند البته ديد كلي من از كل دينه

سلام خواهر گرامي
واقعا داري اشتباه فكر ميكني.چرا بايد تاسف بخوري؟ وقتي حضرت فاطمه زن است وقتي مريم مقدس زن است وقتي زينب كبري زن است وقتي حضرت معصومه زن است و ... چرا بايد ناراحت باشي كه دختر هستي؟پيشنهاد ميكنم كتابهايي كه در مورد زن در اسلام هست رو مطالعه كني، زندگاني و شخصيت اشخاصي كه نام بردم رو مطالعه كني بعد بيا به من بگو من باز هم ناراحتم.
اينكه ميبيني من اين پرسش رو مطرح كردم و يا گفتم ارزش مرد بيشتر است خدا شاهده خودم يقين دارم كه اينگونه نيست و زن و مرد در پيشگاه خدا كاملا يكسانند.مگر ميشود الله، تنها خداي عالم هستي خالق انسان بين زن و مرد فرق بگذارد؟ زن و مرد هر كدام توانايي ها ، احساسات، و موارد خاص خودشون رو دارند و طبق آنها خداوند وظايفي به هر كدام محول كرده است خوشا به سعادت كسي كه به وظيفه خود بهتر عمل كند.هدف من از طرح اين سوال و پرسشها اين است كه مثل شما ظاهر قضيه رو نگاه ميكنم و به عمق آن نگاه نميكنم. شما زندگاني حضرت فاطمه رو مطالعه كن ببين چكار ميكرده، چگونه با شوهر رفتار ميكرده، چه سختيهايي متحمل شده و در عاقبت هم در چه راهي به شهادت رسيد.شما ميتوانيد دنباله رو راه آن حضرت باشيد تا خدا سرچشمه هاي معرفت الهي رو در قلبتان بگشايد و با افتخار كردن به زن بودن خودتون به سوي زندگي ابدي بشتابيد.

نقل قول:
منظورم اينه كه راجع به زنان بهشتي كه براي مردان در نظر كرفته شده چقدر خدا هواي مردها را داره شايد من حسودم بنظرم خدا رو مردها حساب ديگه اي باز ميكنه ناراحتش نكنيد....
نقل قول:
مثلا كجاي قران ديدي راجع به پاداش زنهاي مومن به صورت منحصر به فرد صحبت شده باشه؟
يادش بخير اين قضيه قديما خيلي فكر من رو مشغول كرده بود.باز داريد اشتباه ميكنيد.اين يك قضيه مفصل هست كه با يك سرچ ساده در گوگل ميتوانيد مطالب زيادي در اين زمينه پيدا كنيد از جمله در همين سايت هم فكر ميكنم بحث شده است.فقط همينقدر بگم كه تمام اين مواردي كه براي مردها بيان شده بگونه اي ديگر براي زنها در بهشت وجود دارد كه هم در قرآن و هم در روايات آمده است.اين را بدان كه قرآن و اهل بيت مكمل يكديگرند و بايد از هر دو بهره برد.و اگر در قرآن به صراحت از اين قضيه سخن گفته نشده است قطعا دلايل خاصي داشته است.به قول استاد طاهر زاده اگر قضيه اي را نمي فهمي و درك كردن آن برايت مشكل است حداقل كاري كه ميتوني بكني اينه كه تكذيب نكنيد.(وَيْلٌ يَوْمَئِذٍ لِلْمُكَذِّبِينَ)
براي نمونه ميتوني اينجا رو بخوني:
http://iran-my-iran.persianblog.ir/post/73
موفق باشيد

زیتون;162040 نوشت:
سلام

من که به عنوان یک خانم حاضرم

خانه داری
شوهرداری
بچه داری
رعایت حجاب و عفاف
و ............

را با تمام کارهای آقایون عوض کنم!
اگه آسونه بیایید به عهده بگیرید!
دیدم زنی از پس کارهای مردونه بر بیاد ولی برعکسش رو ندیدم!
حالا خوبه اسلام همه نوع نفع بردنی از زندگی رو داده به شما آقایون. باز هم اعتراض می کنید.

فكر ميكني خواهر! آقا داريم تا آقا
بعدش هم كدوم نفع بردني به ما داده كه به شما نداده؟:Gig:

[سوره الأحزاب (33): آيه 35]
إِنَّ الْمُسْلِمِينَ وَ الْمُسْلِماتِ وَ الْمُؤْمِنِينَ وَ الْمُؤْمِناتِ وَ الْقانِتِينَ وَ الْقانِتاتِ وَ الصَّادِقِينَ وَ الصَّادِقاتِ وَ الصَّابِرِينَ وَ الصَّابِراتِ وَ الْخاشِعِينَ وَ الْخاشِعاتِ وَ الْمُتَصَدِّقِينَ وَ الْمُتَصَدِّقاتِ وَ الصَّائِمِينَ وَ الصَّائِماتِ وَ الْحافِظِينَ فُرُوجَهُمْ وَ الْحافِظاتِ وَ الذَّاكِرِينَ اللَّهَ كَثِيراً وَ الذَّاكِراتِ أَعَدَّ اللَّهُ لَهُمْ مَغْفِرَةً وَ أَجْراً عَظِيماً

گاه بعضى چنين تصور مى‏كنند كه اسلام كفه سنگين شخصيت را براى مردان قرار داده، و زنان در برنامه اسلام چندان جايى ندارند، شايد منشأ اشتباه آنها پاره‏اى از تفاوتهاى حقوقى است كه هر كدام دليل و فلسفه خاصى دارد.
ولى بدون شك قطع نظر از اين گونه تفاوتها كه ارتباط با موقعيت اجتماعى و شرائط طبيعى آنها دارد هيچگونه فرقى از نظر جنبه‏هاى انسانى و مقامات معنوى ميان زن و مرد در برنامه‏هاى اسلام وجود ندارد.
آيه فوق دليل روشنى براى اين واقعيت است زيرا به هنگام بيان ويژگيهاى مؤمنان و اساسى‏ترين مسائل اعتقادى و اخلاقى و عملى، زن و مرد را در كنار يكديگر همچون دو كفه يك ترازو قرار مى‏دهد، و براى هر دو پاداشى يكسان بدون كمترين تفاوت قائل مى‏شود.
به تعبير ديگر تفاوت جسمى مرد و زن را همچون تفاوت روحى آنها نمى‏توان انكار كرد و بديهى است كه اين تفاوت براى ادامه نظام جامعه انسانى ضرورى است و آثار و پيامدهايى در بعضى از قوانين حقوقى زن و مرد ايجاد مى‏كند، ولى اسلام هرگز شخصيت انسانى زن را- همچون جمعى از روحانيين مسيحى در قرون پيشين- زير سؤال نمى‏برد كه آيا زن واقعا انسان است و آيا روح انسانى دارد يا نه؟!، نه تنها زير سؤال نمى‏برد بلكه هيچگونه تفاوتى از نظر روح انسانى در ميان اين دو قائل نيست، لذا در سوره نحل آيه 97 مى‏خوانيم:

" مَنْ عَمِلَ صالِحاً مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثى‏ وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَياةً طَيِّبَةً وَ لَنَجْزِيَنَّهُمْ أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ ما كانُوا يَعْمَلُونَ": هر كس عمل صالح كند، خواه مرد باشد خواه زن، در حالى كه ايمان داشته باشد ما او را زنده مى‏كنيم و حيات پاكيزه‏اى به او مى‏بخشيم و پاداش وى را به بهترين اعمالى كه انجام مى‏داده مى‏دهيم"

طه;162089 نوشت:

موفق باشید:gol:

سلام.
ببخشيد كه دوباره مسئله رو شروع ميكنم ولي يه چيزهايي هست كه نميتونم نگم.
بذاريد كمي وارد جزئيات بشوم

شما قشر تاجر، فروشنده ، كاسب و ... در نظر بگيريد(اكثرا مرد هستند مگر در موارد بسيار نادر) .تا چه حد بايد مراقب اعمال خود باشند؟ بايد مواظب باشند جنسي را ريالي به كسي گران نفروشند ، حساب تك تك افراد را بصورت دقيق داشته باشند كه ريالي اين طرف و انطرف نشود چه عمدي و چه سهوي ، رفتار مناسب با مردم داشته باشند كه كسي ناراحت نشود كسي غصه نخورد، با انواع انسانها سرو كار دارند پير، جوان ، زن، مرد ، مسلمان، غير مسلمان ، اعصاب خراب و ... بايد بدانند حساب هاي طلبكاران را چگونه بگيرند ، حساب خود را چگونه بدهند؛ شما نگاه كنيد چقدر در بازار چك برگشتي ، دز دادگاه ها چقدر قضيه به اجرا گذاشتن چك وجود دارد؟ آيا همه اين افراد كه بخاطر نداري به دادگاه كشيده ميشوند واقعا گناه كارند؟آيا كسي كه اينها را به دادگاه كشيده واقعا طبق قرآن عمل كرده؟و بسياري از موارد ديگر...
قشر روحاني جامعه رو نگاه كنيد كساني كه به عنوان الگو در جامعه به آنها نگاه ميشود بايد مراقب تك تك كلماتي كه از دهانشان خارج مي شود تمام حركات و سكناتي كه از آنها سر ميزند باشند. كه مبادا كسي برداشت اشتباه بكند يا دچار سردرگمي شود چه بسا از دين خارج شود.
اصلا دو تا ماشين توي خيابان با هم تصادف ميكنند.هر كدام از راننده ها چه برخوردي با طرف مقابل دارد؟ آيا واقعا عدالت بر قرار ميشود؟در راهنمايي و رانندگي در شركت بيمه و ...
و بسياري از موارد ديگر كه تمامي اينها بر عهده آقايان است.كه يكي از مهمترين مواردي كه كه مورد تاكيد اسلام هست و كم و بيش در همه شغلها وجود دارد برخورد با مردم است.

آنطرف قضيه را نگاه كنيد زنها مخصوصا خانه دار ...كه خودتون بهتر مي دونيد نيازي به گفتن نيست.
بله اگر زن حضرت زينب باشد آن سختيها را تحمل كند ، آن مسائل را در كربلا ببيند؛ و انچنان بعد از حادثه كربلا سخنراني كند و نقش هدايت دين را بر عهده داشته باشد درسته ، سخت ترين امتحانات الهي از وي بعمل آمده و موفق شده است
بحث من اين مدل امتحانات و آزمايشات است نمي دونم تونستم منظورم رو برسونم يا نه؟

shaolin;162543 نوشت:
زنها مخصوصا خانه دار

خب مثلا یه خانوم خانه دار رو درنظر بگیرید بچه داره. مسوولیت این بچه به اون سپرده شده و اگه مشکلی پیش بیاد این خانوم مسووله.یا خانومایی که بچشون سقط میشه اونام مسوولیت دارن. خب خانوما با جون انسانها در ارتباطن.ممکنه قاتل حساب بشن.مثلا خودم تو بچگی به خاطر سهل انگاری مادرم نزدیک بود جونمو از دست بدم.یا دوران حاملگی.یه قرص کوچولو یا یه حرکت تند ممکنه رو بچه تا سالها اثر بذاره.
تو مساله غذا پختن هم همین طور.مثلا ممکنه غذایی که پخته میشه تمییز نباشه یا سالم نباشه. یا تو اسراف انرژی و آب تو خونه. به هر حال خانومی که بیکار تو خونه میشینه به هر حال در رابطه با اتلاف عمر مورد سوال قرار میگیره.یا تو چشم و هم چشمی کردنا وغیبت کردن و سخن چینی.
حفظ حجابم که خیلی سخته.
میبینید خدا خیلی وظایف اجتماعی برا زن قرار نداده به خاطر این که مسوولیت بچهداری و شوهرداری واقعا سختن.حتی اگه یه مردم بخواد این کاررا درست انجام بده به مسوولیت اجتماعیش نمیرسه.
تازه برا حجاب به هر حال حس خودنمایی تو همه زنا هست. مقابله با این حس هم راحت نیست.به هر حال زنی که بیشتر . . . خریدارم داره. هی مراقب خودت باشی حرکت ناجور نکنی اینام خیلی مسایل ریزی هستن.حفظ حجاب معلومه کار سختیه که هرکسی حجابش خوب نیست تو این دوره زمونه.

بزرگوار حالا قصد شما از طرح این موضوع را میتوانم بپرسم ؟

اگر پست قبلی بنده را مطالعه نموده باشید پاسخ پرسش (چرا در قران بیشتر .....) را عرض کردم خدمتتان هر مخلوقی باتوجه به ظرفیت وجودی اش ونوع خلقتش مسئولیت دارد ومطابق با توانمندی هایش تکلیف بر او مقرر میگردد ..

وبیشتر بودن تکلیف برای مرد دلیل بر عدم عدالت ویا احتمالا" برتری مرد نسبت به زن نیست .گرچه تکلیف زنان نیز چندان تکلیف کمی نیست .

شما تصور کنید که یک خانم بخواهد به میدان جنگ وجهاد برود !!! اکثر مواقع به دلیل عدم برخورداری از قدرت بدنی و عوامل موقعیتی دیگر بیشتر ... حالا بگذریم .
البته برای غربی ها نه تنهامانعی نیست بلکه از حضور زنان در این زمینه جهت تقویت روحیه ی رزمندگان نیز بهره میبرند اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چرا درقران کریم این امر بر زن مسلمان واجب نشده؟ دلیلش هرگز بی عدالتی ویا حتی کمبودهای جسمی وروانی هم نیست بلکه احترامی است که خداوند برای جنس بشر ونوع زن قایل است .
ودر مورد امتحان نیز نظر شما را به یک مطلب جلب میکنم خداوند زن را با همین مجوز انواع ازدواجها ی همسرانشان را که باید بپذیرند در بوته ی ازمایش سختی قرار داده .اگر این امتحان را خداوند برای مردان قرار میداد و قضیه به قدرت اراده ی خداوند عکس می شد واین آقایان بودند که باید این قضیه را تحمل میکردند دیدتان به آزمایشات خداوند چه رنگی بود؟ باز هم اعتراض میکردید ؟

طه;162616 نوشت:

بزرگوار حالا قصد شما از طرح این موضوع را میتوانم بپرسم ؟

اگر پست قبلی بنده را مطالعه نموده باشید پاسخ پرسش (چرا در قران بیشتر .....) را عرض کردم خدمتتان هر مخلوقی باتوجه به ظرفیت وجودی اش ونوع خلقتش مسئولیت دارد ومطابق با توانمندی هایش تکلیف بر او مقرر میگردد ..

وبیشتر بودن تکلیف برای مرد دلیل بر عدم عدالت ویا احتمالا" برتری مرد نسبت به زن نیست .گرچه تکلیف زنان نیز چندان تکلیف کمی نیست .

شما تصور کنید که یک خانم بخواهد به میدان جنگ وجهاد برود !!! اکثر مواقع به دلیل عدم برخورداری از قدرت بدنی و عوامل موقعیتی دیگر بیشتر ... حالا بگذریم .
البته برای غربی ها نه تنهامانعی نیست بلکه از حضور زنان در این زمینه جهت تقویت روحیه ی رزمندگان نیز بهره میبرند اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چرا درقران کریم این امر بر زن مسلمان واجب نشده؟ دلیلش هرگز بی عدالتی ویا حتی کمبودهای جسمی وروانی هم نیست بلکه احترامی است که خداوند برای جنس بشر ونوع زن قایل است .
ودر مورد امتحان نیز نظر شما را به یک مطلب جلب میکنم خداوند زن را با همین مجوز انواع ازدواجها ی همسرانشان را که باید بپذیرند در بوته ی ازمایش سختی قرار داده .اگر این امتحان را خداوند برای مردان قرار میداد و قضیه به قدرت اراده ی خداوند عکس می شد واین آقایان بودند که باید این قضیه را تحمل میکردند دیدتان به آزمایشات خداوند چه رنگی بود؟ باز هم اعتراض میکردید ؟

پس جواب شما این شد که به خاطر محدودیتهای روحی و جسمی زن تکالیف کمتری بر عهده اوست.باشه قبول.در اینصورت قضیه برعکس می شود:
چرا به قول شما خداوند احترام ویژه ای برای زنان قایل شده؟خوارک باید تهیه کنی ٫پوشاک باید تهیه کنی٫محل زندگی باید تهیه کنی٫ احترام فراوان بگذاری٫ ولی در عوض وظیفه واجب زنان چیست؟ تمکین از شوهر! عجب!
دوما هیچ مرد مسلمانی حاضر نیست بدون رضایت زن اول بره زن دوم بگیره.اونم توی دنیای امروز همون یکیش هم نمیشه اداره کرد وگرنه زن هم میتونه بست بشینه توی خونه بگه بده بخورم بده بپوشم و.... اون هم از تکالیف مردان که در موردش بحث شد.

موضوع قفل شده است