مدح امیرالمومنین از زبان بزرگ مرد شعر استاد نیما یو شیج(ره)

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مدح امیرالمومنین از زبان بزرگ مرد شعر استاد نیما یو شیج(ره)

اشعاری در مدح امام علی امیرالمومنین از زبان شاعر معتقد نیما یوشیج (ره)

گفتی ثنای شاه ولایت نکرده ام ،،، بیرون ز هر ستایش و حد و ثنا علی است
چونش ثنا کنم که ثنا کرده ی خداست ،،،‌ هر چند چون غلات نگویم : خدا علی است
شاهان بسی به حوصله دارند مرتبت ،،، لیکن چو نیک در نگری پادشا علی است
گر بگذری ز مرتبه کبریای حق ،،،‌ بر صدر دور زودگذر کبریا علی است
بسیار حکم ها به خطامان رود ولی ،،، در حق آنکه حکم رود بی خطا علی است
گر بیخودم و گر به خود اینم ثناش بس ،،، در هر مقام بر لبم آوای یا علی است

چهار رباعی در ستایش مولا علی(ع) :
1

آن کس که نه با علی دل خویش بباخت
چیزی نشناخت، گرچه بس چیز شناخت
در ساخت دلم به هر بدی، لیک دلم
با آن که بدِ علی به لب داشت نساخت.
2
با دانش هر کس از رهی کار بساخت
در دائره سرگشته چو پرگار بتاخت
رانی اگرَم، وگر که خواهی بنواخت
نشناخته رفت آن که علی را نشناخت
3
محمود؛ علی، عابد و معبود علی است
وز جمله ی آفریده مقصود علی است
گفتی که علی که بود؟ فاشت گویم
بودی به میان نبود، ور بود علی است
4

صدبار شکست و بست و درهم پیوست
تا نام علی مرا در آئینه ببست
من بگسلم از تو با جفای تو ولیک
از مهر علی دلم نخواهد بگسست

نیما رباعی و قطعه داشتند و ما نمیدانستیم ؟:Khandidan!:

ببخشيد اختیار دارین . یک کتاب هست که قرار است چاپ شود: دیوان رباعیات نیما یوشیج و دیوان نیما یوشیج

نیما یوشیج، شاعر نوآور بزرگ، انسانی مؤمن و معتقد بود. او در جای جای شعرهایش به مدح امام علی علیه السلام می پرداخت و به آموختن از قرآن کریم تصریح می کرد. نیما از کسی که واقعیت وجود خداوند را درک نکرده و دل به خیالی واهی بسته است، یا نام پیامبر صلی الله علیه و آله را بدون کلمه احترام بر زبان می آورد به سختی می رنجد. نیز به «اهل اللّه » بودن خود اشاره می کند و از مولا علی علیه السلام برای فرزندش حدیث می خواند.

از یاداشت های روزانه ی وی:

هر دانشمندي، هر فهميده‌اي، هر فيلسوفي كه اسلا‌م را نشناخت و رفت، زندگي را نشناخت و رفت... "تولستوي" چه‌قدر ميل داشت كه قرآن را بياموزد. در واقع "لئون تولستوي" با مفهومات چند قرن قبل از اسلا‌م، افكارش را برآورد كرد. من پيشوايان اسلا‌م را احترام مي‌گذارم. آن‌ها عملا‌ً كساني بوده‌اند. آن‌ها راست گفتند و راست عمل كردند. اي "علی" (ع)، ای پيشواي مؤمنين و متقيان، در اين دنياي كثيف، من به تو متوجه هستم. من از هر كس هرچه ديدم، غلط بود. من از هر كس هر چه شنيدم، دروغ بود.

نیما در یادداشتی می نویسد «از من می پرسند استالین انسان کبیر است یا حضرت علی (ع) هزار و چند سال گذشته است که بشریت به حضرت علی (ع) افتخار می کند. از استالین چند سال گذشته است، احمق ها نمی دانند تاریخ هم مثل انسان جوانی و پیری دارد، بگذار صد سال از استالین بگذرد (5) و یا «وقتی هزار سال از کسی خوب گفته شد، هرگز آن آدم در یک سال و یک ساعت از بین نمی رود علی (ع) انسان کبیر است بعد از هزار سال باید دید آن که انسان کبیر اسم گرفته است بعد از دویست سال چه خواهد شد» (6) ناگفته پیداست این فرضیه و قضاوت تاریخی به بار ننشست و یکی از کسانی که گاه پوشیده ی این حزب را به باد داد و فروپاشی حتمی الوقوع آن را در اوج اقتدار پیش بینی کرد، نیما یوشیج بود.

موضوع قفل شده است