آيا اين ضرر هست يا نه؟(اقتصادي)

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آيا اين ضرر هست يا نه؟(اقتصادي)

سلام و خسته نباشيد به همه كسايي كه ميان اين جا سر ميزنن.
يه سوال دارم كه برا خودم به جوابش مطمئنم ولي چون با يكي صحبت كرديم و گفت برو نظر دو تا آدم ديگه و كارشناس اقتصادي رو بپرس و بهم ثابت كن اين جا مطرحش مي كنم.
اين كه اگه من الان پول نياز دارم و يكي از دوستان كلي سكه داره. حالا من به جاي اين كه برم وام از بانك بگيرم و قسط بدم كه آخرشم مثلا به ازاي 8 ميليون 1 ميليون هم اضافه تر مجبورم پول بدم برا قسطاش؛ بيام به ميزان همين 8 ميليون سكه هاي دوستمو بگيرم و اونا رو بفروشم كه مثلا بشه همون 8 ميليون و تا 2 يا 3 سال اين پول 8 ميليون و نه مثلا همون 15 تا سكه رو بهش بدم.آيا اون دوستم ضرر كرده يا نه؟
مخلص كلام اين كه؛ اگه من برا قرض گرفتن از دوستم كه پول نداره؛ ولي كلي سكه داره، بهش بگم سكه هاتو بفروش و پول مورد نيازمو بهم قرض بده و حالا با قسطاي تا 200 تومن در ماه،كم كم پولشو بهش بدم، آيا باعث ضرر اون شدم يا نه؟
و اصلا چنين كاري تو جامعه رايج هست (چنين قرض دادن هايي)يا نه و كلا اين كار ضرر حساب ميشه يا نه؟

سلام
با اجازه از اساتید.
سودی که از سکه میشه برد ،توی شرایط تغییر سکه و بازار این روزها بیش تر از 3 تا 4 درصد در ماه است و میشه روی سالانه اون حساب کرد.اما تا قبل از این بین 2تا3 درصد میشد رویش حساب کرد.
این بنده خدا روی اینقدر سود حساب کرده که سکه خریده و اگر در بدترین حالت هم که مثلا آدم اهل تجارت و ریسک نبوده ومیخواسته توی بانک بگذاره حدود 1 تا 2 درصد سود میکرده.
به نظرم بهترین حالت برای سود اون بنده خدا و خودتون که دیگه نگران نباشی اینه که سکه بگیری و بهش سکه پس بدی.مثلا اگر 10 تا سکه میگیری و میخواهی 2 ساله پس بدی،تقریبا هر 2 تا 3 ماه 1 سکه میگیری بهش میدی.
اگر نه ،یک درصدی که عرفه را در نظر بگیر که اون بنده خدا هم ضرر نکنه،و بهش پس بده.
توی بعضی گوشی ها ماشین حساب محاسبه وام هست،یک درصد سود را بدی ماهانه اش را بهت میده.البته اگر بلد باشی میتونی راس بگیری و ...
موفق باشی.

سلام
بنده هم با نظر دوست خوبم مسیحا موافقم
یا حق

ممنون از جوابتون. ماجرا اينه كه يكي از دوستان كه اتفاقا ميگه هواي سود و ضرر اموال دوستاشو خيلي داره، مي خواد از آبجيش كه مهريهشو گرفته قرض بگيره و ماشين بخره. و چون با وام يه مقدار روش مياد اين كارو نمي كنه. مي گه از آبجيم يه 15 تا سكه مي گيرم و بعد كم كم طي 2 يا 3 سال بهش ميدم. من بهش مي گم اون اينجوري خيلي ضرر مي كنه اصلا قبول نمي كنه و ميگه نه اين عرف رايج هست كه من از كسي بخوام قرض بگيرم اون سكه هاشو بفروشه و پولشو بهم قرض بده و منم تيكه تيكه بهش پول ميدم. از يه طرفم خيلي ادعاي اينو داره كه اصلا نمي خواد به طرف هيچ ضرري برسه و ميگه همه همين كارو مي كنن تو قرض دادن و قرض گرفتن. و وقتي من مي گم نه، مي گه تو اشتباه مي كني. از يه دو نفر بپرسي متوجه مي شي كه نظرت اشتباهه. منم مي خوام بدونم واقعا من اشتباه فكر مي كنم؟
باز ممنونم.

سلام
عزیزم اگر موضوع قرض گرفتم باشه و سود و زیان توش سهیم نباشه،خوب پیش میاد کسی 1تا 2 ماهه به کسی قرض بده،اون هم توی این دوره زمونه کم شده.آخه حرف 1 تومان 2 تومان نیست.9 میلیون تقریبا میخواهد قرض بگیره.
سکه از 3 تا 4 ماه پیش،بیشتر از 100 تومان اومده روش،حالا چطور این بنده خدا ضرر نمیکنه.خدا را خوش نمیاد،اینجوری داره سرش کلاه میگذاره.
اگر خود طرف صاحب سکه، سود و شرطی برای قرضش بگذاره ربا محسوب میشه،اما باید قرض گیرنده به پاس لطفش بهش هدیه ای بدهد و البته اونی که امروزه توی بازار و در بین مردم عرفه اینه که یا سکه را به همون ترتیب که گفتم میدهند و یا حداقل سود که همون سود بانکی است را در نظر میگیرند.
اگر سود بازار را در نظر بگیریم تقریبا بعد 3 سال پولش 2 برابر میشه،اگر با همین روال سکه را در نظر بگیریم 2 سال و اندی 2 برابر میشه و با سود بانکی حدود5 سال ،پوا فرد 2 برابر میشه،به نظرتون با این حساب این بنده خدا بعد از 2 تا3 سال ضرر نمیکنه؟
موضوع قفل شده است