صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سوال متفرقه احکام

علاقه
    شعر ورزش مداحی
    نوشته
    43
    حضور
    4 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    205

مطلب سوال متفرقه احکام

با سلام مرجع تقلید امام خامنه ای

1- من حدود چند سال است نسبت به عباداتم خیلی حساس شده ام به طوری که به وضوح می بینم که وضو رابیشتر از عموم مردم طول می دهم یا در اینکه عملی را انجام داده ام یا نه زیاد شک می کنم اما نمی دانم به حد کثیر الشک رسیده ام یا نه و یا باید به شک خود اعتنا کنم یا نه. فرق کثیر الشک با وسواس چیست آیا من وسواس هستم؟ راستش را بخواهید زمینه وسواسی در من وجود دارد و علت آن هم فکر کنم ارثی است آیا اگر احساس کنم یا بیم آن داشته باشم که واقعا وسواس شوم یا بدتر شوم می توانم به شک هایی که برای مردم عادی موجب بطلان عبادتهایشان می شود اعتنا نکنم؟ برایم زیاد پیش می آید که شک میکنم نماز خوانده ام یا نه یا وضو گرفته ام یا نه یا همان لحظه شک میکنم آیا این اشیائ را طاهر کرده ام یا نه. البته من همه اشیاء را پاک می دانم و حاضرم با پای برهنه تمام شهر و آبهای توی جوب را قدم بزنم و از نظر نجاست برایم مشکلی ایجاد نمی کند چون یقین ندارم که آنجا که قدم زده ام نجس بوده اما زیاد شک می کنم که آیا جسم نجسی را تطهیر کرده ام یا نه و هیچ چیزی بخاطر نمی آورم گاهی مطمئن هستم انجام شده اما چون تصویری از انجام عمل در ذهنم نیست باز آن عمل را انجام می دهم آیا با وجود این مشکل می توانم بنا را بر این بگذارم که انجام داده ام؟ از نظر شرعی چیزی بر گردنم نیست؟ باور کنید از این وضعیت خسته شده ام. آیا باید شک های من مثل حکم کثیر الشک حتما سه بار پشت سر هم باشد یا اینکه کسی که کلا شک هایش زیاد است اما ممکن است پشت سر هم نباشد باز هم می تواند به شک خود اعتنا نکند؟

2- اگر موقع مسح پا، پا اندکی تکان بخورد مسح صحیح است؟ البته منظورم این نیست که پا را روی دست بکشم و دست ثابت باشد. بلکه تکان خوردن پا.

3- من قبلا مسح پا را از جلوی انگشت پا مسح نمی کردم و از موضوع بیخبر بودم آیا باید نمازهایم را قضا کنم؟ منظو از نوک انگشتان دقیقا کجاست؟

4-حکم پوشیدن لباس رنگی در کنار نامحرم چیست؟

5- آیا ناخن بلند مانع رسیدن آب غسل یا وضوع می شود؟

6- آیا می توانم النگوهایم را در بین وضو بالا بکشم اما به این نیت باشد که آب را به زیر آن برسانم؟

اگر میشود پاسختان با زبانصمیمی و عامیانه باشد نه به آن صورت که در رساله نوشته شده.
    با تشکر از اینکه وقت پر ارزشتان را در اختارم قرار دادید امیدوارم همیشه در پناه حق باشید

ویرایش توسط سوال : ۱۳۹۰/۰۸/۱۰ در ساعت ۱۶:۳۹ دلیل: شماره گذاری سوال ها

2. صلوات ها 5

3.  

نوشته
    4,857
    حضور
    47 روز 14 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17978

با سلام و احترام و خوش آمدگویی خدمت شما کاربر جدید

نقل قول نوشته اصلی توسط manam نمایش پست ها
    آیا با وجود این مشکل می توانم بنا را بر این بگذارم که انجام داده ام؟ از نظر شرعی چیزی بر گردنم نیست؟ باور کنید از این وضعیت خسته شده ام. آیا باید شک های من مثل حکم کثیر الشک حتما سه بار پشت سر هم باشد یا اینکه کسی که کلا شک هایش زیاد است اما ممکن است پشت سر هم نباشد باز هم می تواند به شک خود اعتنا نکند؟

اگر زیاد دچار شک می شوید،اعتنا نکنید حتی اگر پشت سر هم نباشد.(1)

اگر موقع مسح پا، پا اندکی تکان بخورد مسح صحیح است؟ البته منظورم این نیست که پا را روی دست بکشم و دست ثابت باشد. بلکه تکان خوردن پا.

اشکال ندارد.(2)

دیگر آنکه من قبلا مسح پا را از جلوی انگشت پا مسح نمی کردم و از موضوع بیخبر بودم آیا باید نمازهایم را قضا کنم؟ منظو از نوک انگشتان دقیقا کجاست؟

مسح پا باید باید از سر یکی از انگشتان پا باشد نه از روی ناخن پا،و اگر یقین کنید مسح پا را صحیح انجام نمی دادید، باید نمازها را با وضوی صحیح،قضا نمایید.(3)

حکم پوشیدن لباس رنگی در کنار نامحرم چیست؟

اگر موجب جلب نظر نامحرم یا ترتب مفسده دیگری باشد،جایز نیست.(4)

آیا ناخن بلند مانع رسیدن آب غسل یا وضوع می شود؟

اگر ناخن بیش از حد معمول بلند باشد،باید چرک زیر آن مقداری که بلندتر از معمول است،برطرف شود تا برای وضو و غسل مانعی نباشد.(5)

آیا می توانم النگوهایم را در بین وضو بالا بکشم اما به این نیت باشد که آب را به زیر آن برسانم؟
    بالاکشیدن النگو به نیت غیر از وضو،اشکال ندارد.(6)

اگر میشود پاسختان با زبانصمیمی و عامیانه باشد نه به آن صورت که در رساله نوشته شده.
    اگر ابهامی ماند،در خدمتتان هستیم.

موفق و موید باشید.

پی نوشت:
    1.استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم،و برداشت از اجوبه الاستفتائات،رهبری،س311و312
    2.استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم
    3.آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س105
    4.استفتائات موجود در مرکز ملی
    5.امام خمینی،رساله ،م291
    6.استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

5. صلوات ها 3

علاقه
    شعر ورزش مداحی
    نوشته
    43
    حضور
    4 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    205

مطلب

با سلام و تشکر فراوان جوابتون کامل بود فقط اینکه که من النگوهایم را به نیت وضو بالا می کشیدم آیا نمازهای قبلی را باید دوباره قضا کنم یا لازم نیست؟

7. صلوات ها 3

نوشته
    4,857
    حضور
    47 روز 14 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17978

با سلام و تشکر فراوان جوابتون کامل بود فقط اینکه که من النگوهایم را به نیت وضو بالا می کشیدم آیا نمازهای قبلی را باید دوباره قضا کنم یا لازم نیست؟
    با سلام و تشکر

باتوجه به اینکه خودتان در قسمت اول فرمودید :
    «النگوهایم را در بین وضو بالا بکشم اما به این نیت باشد که آب را به زیر آن برسانم» در این حالت مشکلی ندارد و به هر صورت باید به گونه ای باشد که عرفا صدق آب از پایین به بالا نکند،چراکه در وضو باید آب از بالا به پایین سرازیر شود.
    استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

9. صلوات ها 3

علاقه
    شعر ورزش مداحی
    نوشته
    43
    حضور
    4 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    205

خونسرد 1001 سوال

سلام علیکم

آیا پیدا شدن طلا در نماز اگر عمدا باشد نماز صحیح است؟

کسی که در هنگام آهسته خواندن نماز در تلفظ و... شک می کند می تواند قرائت را در نماز ظهر و عصر بلند بخواند؟ یا اینکه به شک خود اعتنا نکند؟

آیا مسح سر و پا را می شود با یک انگشت انجام داد؟

از آنجا که امواج موبایل برای انسان ضرر دارد استفاده از آن در اماکن عمومی و در نزد دیگران حق الناس است؟

اگر ناخن کوتاه باشد باید زیر آن را برای رساندن آب پاک کرد؟

آیا در تشهد و سلام هم مثل حمد وسوره بعد از رفتن به آیه بعد به شک در مورد آیه قبل اعتنا نمی شود؟

آیا در نماز جماعت در حین قرائت حمد وسوره توسط امام جماعت جایز است دست خود را تکان دهیم آیا در نماز معمولی هم می توانیم فقط انگشت خود را تکان دهیم؟

آیا خیلی آهسته نماز خواندن در نماز جماعت بخاطر اینکه طرف کناری پیش خودش نگوید که طرف بلند می خواند آیا ریا است؟

اگر قرائت نماز را بلند بخوانیم و نامحرمی از پشت پرده صدای مرا بشنود ومرا نشناسد نماز باطل است اگه احتمال دهیم که شنیده چطور؟

توبه تقلب چیست؟ اگر توبه آن این است که درسهارا دوباره بخوانم شاید یادم نیاید که چه درسهایی بوده باید چکار کنم؟

آیا می شود به روحانی که قبلا مسئله ای از احکام را اشتباه به من گفته بود در دیگر احکام به او اطمینان حاصل نمایم؟

بعضی اساتید حوزه درس نخواند و مباحثه نکردن را نمی بخشند راه جبران آن چیست؟ البته به نظر خودم ضرر به خودمان زده ایم و حق الناس نیست شما چه می فرمایید؟

اگر موسیقی از نظر خودم مطرب باشد اما از نظر امام مسجد ممکن است نباشد نظر خودم را برای خودم بکهر ببندم یا نظر اورا؟

کسی که در مسائل عبادی زیاد شک می کند اما ممکن است در برخی کم و در برخی زیاد باشد آیا به آن مسائلی که شک در آنها کم است هم به این نیت که ممکن است زیاد شود یا آن فرد در کل شکاک است می تواند اعتنا نکند؟

ببخشید سوالاتم زیاد بود ممنون از لطف فراوان شما واقعا سایت پربار و خوبی دارید التماس دعا

11. صلوات ها 4

علاقه
    شعر ورزش مداحی
    نوشته
    43
    حضور
    4 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    205

خونسرد

سلام علیکم

آیا پیدا شدن طلا در نماز اگر عمدا باشد نماز صحیح است؟

کسی که در هنگام آهسته خواندن نماز در تلفظ و... شک می کند می تواند قرائت را در نماز ظهر و عصر بلند بخواند؟ یا اینکه به شک خود اعتنا نکند؟

آیا مسح سر و پا را می شود با یک انگشت انجام داد؟

از آنجا که امواج موبایل برای انسان ضرر دارد استفاده از آن در اماکن عمومی و در نزد دیگران حق الناس است؟

اگر ناخن کوتاه باشد باید زیر آن را برای رساندن آب پاک کرد؟

آیا در تشهد و سلام هم مثل حمد وسوره بعد از رفتن به آیه بعد به شک در مورد آیه قبل اعتنا نمی شود؟

آیا در نماز جماعت در حین قرائت حمد وسوره توسط امام جماعت جایز است دست خود را تکان دهیم آیا در نماز معمولی هم می توانیم فقط انگشت خود را تکان دهیم؟

آیا خیلی آهسته نماز خواندن در نماز جماعت بخاطر اینکه طرف کناری پیش خودش نگوید که طرف بلند می خواند آیا ریا است؟

اگر قرائت نماز را بلند بخوانیم و نامحرمی از پشت پرده صدای مرا بشنود ومرا نشناسد نماز باطل است اگه احتمال دهیم که شنیده چطور؟

توبه تقلب چیست؟ اگر توبه آن این است که درسهارا دوباره بخوانم شاید یادم نیاید که چه درسهایی بوده باید چکار کنم؟

آیا می شود به روحانی که قبلا مسئله ای از احکام را اشتباه به من گفته بود در دیگر احکام به او اطمینان حاصل نمایم؟

بعضی اساتید حوزه درس نخوانند و مباحثه نکردن را نمی بخشند راه جبران آن چیست؟ البته به نظر خودم ضرر به خود طلبه است و حق الناس نیست شما چه می فرمایید؟

اگر موسیقی از نظر خودم مطرب باشد اما از نظر امام مسجد ممکن است نباشد نظر خودم را برای خودم بکهر ببندم یا نظر اورا؟

کسی که در مسائل عبادی زیاد شک می کند اما ممکن است در برخی کم و در برخی زیاد باشد آیا به آن مسائلی که شک در آنها کم است هم به این نیت که ممکن است زیاد شود یا آن فرد در کل شکاک است می تواند اعتنا نکند؟

مرجع تقلید امام خامنه ای

ببخشید سوالاتم زیاد بود ممنون از لطف فراوان شما التماس دعا

13. صلوات ها 3

نوشته
    4
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    10

بسمه تعالی
    با سلام و احترام آیا اگر از کارت سوخت ماشین پدر یا اعضای فامیل جهت بنزین ماشین خودمان با رضایت صاحب کارت استفاده کنیم اشکال دارد آیا به این دلیل که روی آن نوشته قانونامخصوص خودرو مربوطه غیر قانونی محسوب نمی شود؟ ممنون

15. صلوات

نوشته
    4
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    10

با سلام آیا درس دادن و برگزاری کلاس درس برای یک کلاس در مدرسه به دلیل کمبود زمان در هنگام برنامه صبحگاه به طوری که برنامه دعا و قرآن را آن کلاس در آن روزها انجام ندهند اشکال دارد؟ با تشکر

17. صلوات

علاقه
    این مهمتر از علاقه مندیِ:از آدمای الکی مومن مــتـــنــــفــــــــرم!
    نوشته
    2,130
    حضور
    2 روز 3 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    0
    گالری
    197
    صلوات
    13520

سلام به شما دوست گرامی

اعیاد رو خدمت همه دوستان تبریک عرض میکنم

دوست گرامی جناب manam لطف بفرمایید از این به بعد ، سوالاتتون رو جداگانه و در تاپیک های موجود مطرح بفرمایید تا پاسخگویی راحت تر باشه و بقیه دوستان هم بتونن استفاده کنن

ممنون از شما

ویرایش توسط سوال : ۱۳۹۰/۰۸/۱۵ در ساعت ۲۲:۰۰ دلیل: جزئی
    اگه توی مدت محدودی که در خدمتتون بودم، کوتاهی، بدی، توهین و یا ... کردم
    شما به بزرگی خودتون ببخشید و حلال کنید
    بعضی مواقع آدم لبریز می شه و نمی دونه چی کار می کنه و چی می گه
    شما ببخشید :)

19. صلوات

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 4 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

نقل قول نوشته اصلی توسط niloofar ebadi نمایش پست ها
    بسمه تعالی با سلام و احترام آیا اگر از کارت سوخت ماشین پدر یا اعضای فامیل جهت بنزین ماشین خودمان با رضایت صاحب کارت استفاده کنیم اشکال دارد آیا به این دلیل که روی آن نوشته قانونامخصوص خودرو مربوطه غیر قانونی محسوب نمی شود؟ ممنون

لازم است در این زمینه از مقررات قانونی پیروی کنید در مورد قانونی بودن یا نبودن این کار هم لازم است از اداره مربوطه استعلام فرمایید .

با سلام آیا درس دادن و برگزاری کلاس درس برای یک کلاس در مدرسه به دلیل کمبود زمان در هنگام برنامه صبحگاه به طوری که برنامه دعا و قرآن را آن کلاس در آن روزها انجام ندهند اشکال دارد؟ با تشکر
    اگر هتک حرمت به قرآن محسوب نشود ، اشکالی ندارد .

بسمه تعالی آیا خواندن دعاها در ایام خاص مثل دعای عرفه یا نماز مثل نماز عید قربان و...یا انجام غسل در روز عید واجب است یا اگر انجام نشود باید به دلیل عذر موجهی باشد یا گناه دارداگر انجام نشود؟ باتشکر
    خواندن دعای عرفه یا نماز روز عرفه یا نماز عید قربان یا غسل آن روز مستحب است و انجام ندادن آن گناهی ندارد .

پی نوشت:
    1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

ویرایش توسط سجاد : ۱۳۹۰/۰۸/۱۷ در ساعت ۰۷:۳۶

21. صلوات ها 2

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۳/۱۰/۱۳, ۱۳:۰۳ : 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری