حب ریاست و تباهی انسان‏

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حب ریاست و تباهی انسان‏

یکی از رذایل اخلاقی حب جاه و ریاست است که از مهلکات عظیمه می باشد. جاه و مقام دنیوی و تلاش برای رسیدن قدرت و ریاست انسان را از خصوصیات اخلاقی و فضایل دینی دور می کند. قدرت و مقام دنیوی همواره انسان را به مادیات و مسائل پوچ و بی ارزش مشغول ساخته و ذهن او را از معنویات و اخلاقیات انسانی جدا می کند.

البته این گونه دنیا پرستی برای کسانی که زمینه اعتقادی و اخلاقی مساعد نداشته و از ایمان خالص و صادق نسبت به خدای یگانه بهره ندارند اتفاق می افتد و گرنه مسلمان واقعی که به خدا و قدرت و مقام او اعتقاد داشته باشد از این دیدگاه پیروی می نماید که قدرت مطلق و مالک واقعی جهان خدای یگانه است و انسان ها بنده و برده او هستند و باید تسلیم خواست و اراده الهی بود. کمتر کسی است که آوازه او بلند شود و این خطر او را نگیرد و دنیا و آخرت او سالم بماند و آیات و اخبار در مذمت آن بسیار است.

‏خداوند در سوره قصص آیه 83 می فرماید: "تلک الدّار الاخره نجعلها للّذین لا یریدون علوّاً فی الارض و لا فساداً و العاقبه للمتّقین". یعنی آن خانه آخرت را قرار دادیم برای آنان که نمی خواهند در دنیا بزرگی و برتری را در زمین و نه فساد و تباهکاری را و پایان و عاقبت برای متقین و به نفع آنهاست

خلاصه هر کس طالب دنیا و ریاست و مقام باشد، آخرت او خراب و در رنج و عذاب است، زیرا مادیات و دنیا ذهن و اعتقاد او را به مسائلی معطوف می کند که در طول زمان معنویات و جهان آخرت را از یاد می برد.
از پیامبر گرامی اسلام (ص) روایت شده است که فرمود: دوستی جاه و مال نفاق را در دل می رویانند، چنان که آب گیاه را می رویاند. انسان مال دوست و جاه طلب همواره به دوستان، آشنایان و خانواده خود مشکوک بوده و بیم این را دارد که مبادا کسی به او خیانت کرده و قدرت و مقامش را از او بگیرد و به این ترتیب نفاق و دورویی او نسبت به همه افزایش می یابد.‏ اغلب گرفتاری ها و دشمنی ها ریشه این حب مال و جاه و ریاست است،

برچسب: 

البته باید بدانیم که هرکسی که مال و جاه و ریاست دارد معلوم نیست که دل به آنها بسته باشد و شاید اهل خیر و خوبی باشد و وظیفه خود را که خدمت به خلق خدا و در راه خداست انجام می دهد و چنین کسی اهل نجات است، اگر انسان اموال و دارایی خود را در راه خدا و با هدف فقر زدایی و ریشه کنی فقر از جامعه و خدمت به همنوعان ببخشد و به مال و مقام و ریاست دنیوی خود نبالد مطمئناً به مقام و پاداش اخروی نایل گشته و جزء بندگان واقعی خدا و ساکنان بهشت برین می گردد.‏ ‏ و خلاصه همه باید برای آنکه از این خطر بزرگ مصون بمانند همیشه به یاد مرگ و عذاب قبر و حساب روز قیامت باشند. نقل شده که روزی هارون الرشید بهلول را دید که چوبی سوار شده و با کودکان بازی می کند. به او گفت مرا نصیحتی کن. بهلول گفت: ایّها الامیر هذه قصور هم و هذه قبورهم. یعنی همه به مرگ نزدیکند حتی تو.
و اگر کسی گرفتار حب جاه شد باید فوراً خود را معالجه کند به گوشه نشینی و گمنامی و صرف نظر کردن از ریاست و حق را به اهلش واگذاردن. ‏
در پایان بحث، روایتی را از حضرت موسی بن جعفر (ع) نقل می کنیم که فرمود: "من تکلّم فی الله و من طلب الرّیاسه هلک و من دخله العجب هلک." یعنی کسی که درباره ذات خدا سخن بگوید هلاک گردد و هر که طلب ریاست کند هلاک شود و هر که خودبین باشد هلاک گردد.

باسمهتعالی
با سلام:
حب جاه و مقام یکی از آن رذایل اخلاقی است که می تواند انسان را گرفتار مصیبت های فراوانی کرده و وی را به انجام پست ترین امور وادار نماید

امری که موجب می شود انسان از خصوصیات اخلاقی و فضایل دینی فاصله گیرد، چرا که قدرت و مقام دنیوی همواره انسان را به مادیات و مسائل پوچ و بی ارزش مشغول ساخته و ذهن او را از معنویات و اخلاقیات انسانی جدا می‌کند.

اگر انسان حب رياست را هدف خود قرار دهد و براي آن تلاش کند, مايع فتنه و گمراهي و فساد اخلاقي و اجتماعي است. مانند دنيا که اصل آن بد نيست و مي تواند ابزار کمال انسان باشد, اما حب و دوست داشتن آن به گونه اي که انسان را وادارد که از هر راهي به آن برسد, سرآمد هر زشتي است.

حب رياست هم از نظر شرع و هم در نگاه عرف امري ناپسند است.

خداوند متعال فرموده است: اي احمد اگر بنده اي به اندازه اهل آسمان و زمين نماز بخواند و روزه بگيرد و مانند فرشتگان غذا نخورد و مانند برهنگان بي لباس باشد بعد در دل او ذرّه اي دوستي دنيا يا شهرت بين مردم ياحبّ رياست يا زينت دنيا را ببينم، او را وارد بهشت نخواهم كرد و دوستي خود را از دل او بركنم(1)

پی نوشت:
ارشاد القلوب، ترجمه رضايي، ج1،ص476

حب ریاست می تواند یکی از خطرناکترین صفات اخلاقی انسان قلمداد گردد، چنانکه رسول خدا(ص) در ضمن حدیثی، این واقعیت را به صورت روشن بیان می کند:

ما ذئبان ضاریّان ارسلا فی زریبه غنم باکثر فساداً من حب الجاه و المال و الشرف فی دین الرجل المسلم(1

خطر و فساد دو گرگ درنده ای که به آغل گوسفندان حمله برند، بیشتر از خطر و فساد عشق و علاقه به جاه و مال و شهرت در دین مرد مسلمان نیست.

[=Times New Roman]امام حسن عليه السلام فرمودند: منفورترين شما نزد من كسي است كه رياست طلب، سخن چين و حسود نسبت به برادران خود باشد.( 2

رسول خدا
[=Times New Roman]ـ‌صلی الله علیه و آله فرمودند [=Times New Roman]: حب الجاه و المال ینبتان النفاق فی القلب کما ینبت الماء البقل (3) [=Times New Roman]حب جاه و مقام حالت نفاق را در قلب انسان می رویاند همان طور که آب سبزی ها را می رویاند.[=Times New Roman]
[=Times New Roman][=Calibri]
[=Times New Roman]رسول خدا فرمود : اسباب عصیان شش مورد است یکی از آنها حب الریاسة یعنی دوست داشتن ریاست می‌باشد(4)

پی نوشت:

[=Times New Roman]1-[=Times New Roman]محجة البیضاء ج ۶، ص ۴۱٫
2-[=Times New Roman]ترجمه بحار، ج97، ص254
3جامع السعادات ،ج2ص361
4-
[=Times New Roman]وسائل الشیعة، ج2، ص 466

سمیع;354773 نوشت:
خداوند متعال فرموده است: اي احمد اگر بنده اي به اندازه اهل آسمان و زمين نماز بخواند و روزه بگيرد و مانند فرشتگان غذا نخورد و مانند برهنگان بي لباس باشد بعد در دل او ذرّه اي دوستي دنيا يا شهرت بين مردم ياحبّ رياست يا زينت دنيا را ببينم، او را وارد بهشت نخواهم كرد و دوستي خود را از دل او بركنم

سلام خدمت كارشناسان
بنده كه سال آينده كنكور دارم به يك رشته مديريتي فكر مي كنم كه رياست هم درونش هست.ومن وقتي به آينده شغليم فكر مي كنم(تخيل نيست با توجه به استعدادم) هم حب جاه وشهرت دارم هم رضايت خدا حالا تكليف چيست؟يعني نمي دونم غلبه با كدومه.
كارشناسان محترم حالا به اين سوال جواب بديد اگه مي تونيد
:ok::Nishkhand::khaneh::Khandidan!::khandeh!:(نه شوخي كردم)
:Gol::Mohabbat::hamdel::Gol:

محمد18;356430 نوشت:
سلام خدمت كارشناسان
بنده كه سال آينده كنكور دارم به يك رشته مديريتي فكر مي كنم كه رياست هم درونش هست.ومن وقتي به آينده شغليم فكر مي كنم(تخيل نيست با توجه به استعدادم) هم حب جاه وشهرت دارم هم رضايت خدا حالا تكليف چيست؟يعني نمي دونم غلبه با كدومه.
كارشناسان محترم حالا به اين سوال جواب بديد اگه مي تونيد
:ok::Nishkhand::khaneh::Khandidan!::khandeh!:(نه شوخي كردم)
:Gol::Mohabbat::hamdel::Gol:

باسمه تعالی
باسلام:
امیدوارم که در رشته مورد علاقه خود موفق شوی و به پست های حساس برسی.

هیچ منافاتی ندارد که انسان به ریاست برسد ولی در عین حال در انجام دادن کارهایش ،رضایت حق تعالی را هم در نظر بگیرد و این ریاستی را که دارد سکوی پرش و ترقی خود قرار دهد .

وباید توجه داشته باشیم که مقام و ریاست و در یک کلمه دنیا فی حد نفسه مذموم نیستند بلکه این امور در صورتی مورد نکوهش واقع می شوند که هدف انسان شوند .مانند یک بچه ای که در اوائل رفتن به مدرسه است .
1-اصل بازی و ورزش بد نیست .
2-ورزش وبازی کردن این بچه هم بد نیست
3-اگر ورزش کردن هدف این بچه شود به طوری که او را از درس خواندن باز دارد بد است

لذا جناب مولوی می فرمایند:

چیست دنیا از خدا غافل بدن/نی قماش و نقره و فرزند و زن
مال را کز بهر دین باشی حمول/نعم مال صالح خواندش رسول
آب در کشتی هلاک کشتی است/آب در بیرون کشتی پشتی است

کشتی در یک رودخانه بهتر حرکت می کند یا در یک اقیانوس؟قطعا در یک اقیانوس
پس می شود به این حب ریاست و مقام، جهت داد و جهت آن این باشد که من به مقامی و ریاستی برسم تا بتوانم به خلق خدا بهتر کمک کنم که خدمت به خلق خدا در واقع قدم نهادن در مسیر رضایت حق تعالی است
موفق باشید.
موضوع قفل شده است