جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: پیامبر چند سال تاجر بود؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۹
  علاقه
  نقاشی
  نوشته
  110
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  536

  پیامبر چند سال تاجر بود؟
  1-پیامبر تجارت می کرد؟ چند سال؟ چقدر مزد می گرفت؟
  2-اصلا پیامبر درباره اقتصاد نظرش چی بود؟ صنعتی یا تولیدی یا بازاری ؟ مبنای اقتصاد مسلمانان در دوره پیامبر بر چی بود؟
  3- پیامبر دربرابر تحریم اقتصادی در مکه و مدینه چه کار می کرد؟

 2. صلوات ها 4


 3. #2

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  علاقه
  تاریخ و شعر
  نوشته
  3,306
  حضور
  50 روز 13 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10767  نقل قول نوشته اصلی توسط گلبرگ نمایش پست ها
  پیامبر تجارت می کرد؟ چند سال؟ چقدر مزد می گرفت؟
  بله ایشان قبل از بعثت تجارت می کردند ایشان از کودکی گاه عموی خود را در سفرهای تجاری­ اش همراهی می­کردند.[1] هنگامی که شانزده ساله بودند با عمویشان و زبیر در سفرهای تجاری به یمن و شام می­رفتند و با سرمایه­ ی دیگران به تجارت مشغول می­شدند.[2]
  خدیجه بنت خویلد که بانویی محترم و بازرگان بود، وقتی صداقت و پاکی پيامبر(ص) را شنيد كسى پيش ایشان فرستاد و پيشنهاد نمود كه به منظور بازرگانى با سرمايه­ ی وی مسافرتى به شام نمايند و تعهد نمود كه حق­ الزحمه بيشترى به آن حضرت خواهد پرداخت و خدمتكار خود ميسره را هم همراه او خواهد نمود. پيامبر(ص) اين پيشنهاد را پذيرفتند و همراه كالاهاى بازرگانى خديجه و ميسره به شام رفتند و سود زیادی به دست آوردند.[3]
  [1] . بيهقى، ابو بكر احمد بن حسين؛ دلائل النبوة، ترجمه محمود مهدوى دامغانى، تهران، انتشارات علمى و فرهنگى 1361ش، ج1، ص195.

  [2] . ارفنج، واشنجتون؛ حیاة محمد، ترجمه علی حسنی خربوطی، قاهره، دارالمعارف، 1119، چاپ دوم، ص50.

  [3] . بیهقی، پیشین، ص215.


 4. صلوات ها 3


 5. #3

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۰
  نوشته
  51
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  234
  قرآن کريم در سوره احزاب آيه 21، حضرت رسول اکرم (ص) را به عنوان الگويي نيکو معرفي مي کند. رفتار و گفتار آن حضرت در ابعاد گوناگون آموزنده، قابل فهم می باشد .پیامبر(ص) نه تنها مسلمانان را به داشتن شغل تشویق می­کرد، بلکه خود نیز به کار و کسب اشتغال داشت. از پیش از بعثت، گزارش­هایی موجود است که از اشتغال ایشان به شبانی و تجارت خبر می­دهد. او در اطراف مکه شبانی می­کرد و گفته شده است از پدر، دایه­اش و عبدالمطلب شترانی برای او به جای مانده بود. مواردی را که می توان در مورد سیره حضرت برشمرد به شرح ذیل است :
  1. اهميت دادن به کار و تلاش
  اقدامات پیامبر(ص) در راستای ساماندهی اوضاع اقتصادی به خصوص با افزوده شدن بر تعداد مهاجران مکی به مدینه، جامعه­ی تازه تأسیس مسلمان، شرایط اقتصادی تا حد زیادی بهبود یافت و احکام اسلامی در معاملات مردم راه یافت لذا وجود مبارک پيامبر اعظم (ص ) به کار و تلاش اقتصادي در جهت تامين معاش روزمره بسيار اهميت مي دادند و در کنار اين رهنمود، که: (دوستي دنيا ريشه همه بدي هاست.)، مي فرمودند: (الکاد علي عياله کمجاهد« في سبيل الله) يعني کسي که با دسترنج خويش زندگي و معاش خود و عيالش را تامين کند، مانند رزمنده اي است که در راه خدا مي جنگد.) در هفت سالگي ايشان را ديدند که خاک و کلوخ در دامن ريخته و در خانه سازي عبدالله بن جدعان کمک مي کند. در طول زندگي او ديده نشد که روزي را به بيهودگي بگذراند. در مقام نيايش هميشه مي فرمودند: خداوندا از بيکاري و تنبلي و زبوني به تو پناه مي برم. مدتي نيز به شباني گوسفندان ابوطالب مي پرداخت. در اولين سفر تجاري به همراه ابوطالب به شهر بصري رفت و رموز کار تجارت را در ضمن آن فرا گرفت. در کتاب هاي تاريخي آمده است که پيامبر مدتي از عمر خويش را به چوپاني گذراندند. اين جمله را از ايشان نقل نموده اند که فرمود: (من مدتي گوسفندان اهل مکه را در سرزمين «قراريط» شباني مي کردم. ابوطالب به دنبال انتخاب شغل مناسبي براي برادرزاده خود، به وي پيشنهاد کرد نزد «خديجه بنت خويلد» بروند و با سرمايه او تجارت کنند. حضرت با ايشان قرارداد مضاربه بست که در منافع کالا سهيم باشد. او مال التجاره را در شام به فروش رسانيد و با سود فراوان بازگشت. از برخي کتاب هاي تاريخي استفاده مي شود که در زمان پيامبري که فرصت تجارت و شباني نبود، حضرت اکثر اوقات خود در خانه را به دوزندگي مي گذرانده است . پيامبر اعظم (ص ) بهترين کارها را کاري مي دانست که با دست انجام پذيرد و از ميان کسب ها بزازي و عطرفروشي را مي ستود. او اهل حرف را مي ستود و مي فرمود: خداوند اهل حرفه امين را دوست دارد.
  2.تدبير و ميانه روي
  از صفات حميده حضرت، سکوت و انديشيدن دائمي بود. او هيچ کاري را بدون تفکر انجام نمي داد. امام حسين (ع ) گويد از پدرم امير مومنان در مورد سکوت آن حضرت سوال کردم. فرمود: سکوت حضرت به دليل بردباري، دورانديشي، اندازه قرار دادن و تفکر بود. مردي نزد رسول خدا(ص ) آمد و گفت: يا رسول الله مرا اندرزي ده. حضرت فرمود: اگر نصيحت کنم عمل مي کني؟ مرد جواب مثبت داد. (حضرت سه بار اين سوال را تکرار کردند) آنگاه فرمود:
  اذا انت هممت بامر« فتدبر عاقبته فان يک رشدا فامضه و ان يک غيا فانته عنه.
  هرگاه تصميم به انجام کاري داشتي در عاقبت کار بينديش، پس اگر عاقبت آن رشد (پيشرفت) بود انجام بده و اگر عاقبتش ضلالت و گمراهي بود آن را رها کن.
  مردم ، بر شما باد ميانه روي ! بر شما باد ميانه روي ! بر شما باد ميانه روي !
  تاکيد فراوان روايات به شکل هاي گوناگون بر ميانه روي نشانگر آن است که عدم رعايت اين اصل مهم چه در مسائل عبادي و معنوي و چه در مسائل مادي و اقتصادي، موجب بروز مشکلات و ناراحتي ها خواهد گرديد.
  3.پاي بندي به قرارداد و معامله
  در روايات متعدد، پيامبر اکرم (ص) خود را (امين) معرفي کرده است. او به تمام معنا امين بود و ميزان پاي بندي حضرت به قرار و پيمان موجب شگفتي است.
  4.قرض الحسنه
  سنت و سيره رسول خدا(ص ) قرض گرفتن و دادن و اداي قرض به وجهي نيکو بود. خود حضرت بارها در ايام زندگي با برکتش، قرض مي گرفت و به وجي بهتر ادا مي نمود:
  کان(ص) يستقرض الدراهم الفسوله (اي الرزيله ) و يرد الجياد.
  حضرت درهم هاي معيوب را که قرض مي گرفت هنگام بازپرداخت آنها را صحيح و سالم ادا مي نمود.
  5.انفاق
  پيامبر اعظم (ص) نمونه سخاوت و انفاق بود. هيچ نيازمندي را رد نمي کرد و اگر چيزي نداشت با سخن لطيف و خوش، دل او را شاد مي نمود. هيچ گاه از او چيزي درخواست نشد که حضرت در جواب به آن (نه) بگويد. اگر مشغول نماز بود و کسي پهلوي او مي نشست نماز خود را کوتاه مي کرد و به سوي او برمي گشت که آيا حاجتي داري؟ اگر چيزي هم براي بخشش نداشت وعده بخشش مي داد.
  6.وقف
  سيره رسول اعظم (ص )، وقف اموال خود به منظور رسيدگي به ايتام، در راه ماندگان و فقيران و... بوده است.


 6. صلوات ها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۳/۱۰/۲۶, ۱۰:۳۹ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود