جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بررسی چند و چون حضور خلفا در جنگهای دوران پیامبر

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۰
  علاقه
  بکاءالحسین
  نوشته
  206
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  704

  بررسی چند و چون حضور خلفا در جنگهای دوران پیامبر
  عمر رضی الله عنه پیش از اسلام بخانه ی خواهر خویشتن آمد، خواهرش قرآن میخواند « طه ما انزلنا » بآواز بلند. چون برادر را دید پنهان کرد و خاموش شد. عمر شمشیر برهنه کرد و گفت البته بگو که چه می خواندی و چرا پنهان کردی و الا گردنت را همین لحظه بشمشیر ببرّم هیچ امان نیست! خواهرش عظیم ترسید و خشم و مهابت او را می دانست از بیم جان مقرّ شد گفت ازین کلام می خواندم که حق تعالی درین زمان بمحمّد صلّی الله علیه و سلّم فرستاد. گفت بخوان تا بشنوم. سورت طه را فروخواند عمر عظیم خشمگین شد و غضبش صد چندان شد گفت اکنون ترا بکشم این ساعت زبون کشی باشد. اول بروم سر او را ببرّم آنگاه بکار تو پردازم. همچنان از غایت غضب با شمشیر برهنه روی بمسجد مصطفی نهاد. در راه چون صنادید قریش او را دیدند گفتند: هان عمر قصد محمّد دارد و البته اگر کاری خواهد آمدن ازین بباید.
  زیرا عمر عظیم با قوّت و رجولیّت بود و بهر لشکری که روی نهادی البتّه غالب گشتی و ایشان را سرهای بریده نشان آوردی تا بحدّی که مصطفی صلّی الله علیه و سلّم می فرمود همیشه که خداوندا دین مرا بعمر نصرت ده یا بابوجهل. زیرا آن دو در عهد خود بقوّت و رجولیّت مشهور بودند و آخر چون مسلمان گشت همیشه عمر می گریستی و می گفتی یا رسول الله وای بر من! اگر بوجهل را مقدم می داشتی و می گفتی که خداوندا دین مرا بابوجهل نصرت ده یا بعمر حال من چه بودی و در ضلالت می ماندمی.
  فی الجمله در راه با شمشیر برهنه روی بمسجد رسول صلّی الله علیه و سلّم نهاد. در آن میان جبرائیل علیه السلام وحی آورد بمصطفی صلّی الله علیه و سلّم که اینک یا رسول الله عمر می آید تا روی باسلام آورد در کنارش گیر. همین که عمر از در مسجد درآمد معین دید که تیری از نور بپّرید از مصطفی علیه السلام و در دلش نشست. نعره ای زد بیهوش افتاد مهری و عشقی در جانش پدید آمد و می خواست که در مصطفی علیه السلام گداخته شود از غایت محبت و محو گردد. گفت اکنون یا نبی الله ایمان عرض فرما و آن کلمه ی مبارک بگوی تا بشنوم. چون مسلمان شد گفت اکنون بشکرانه ی آنک بشمشیر برهنه بقصد تو آمدم و کفّارت آن بعد ازین از هرکه نقصانی در حقّ تو بشنوم فی الحال امانش ندهم و بدین شمشیر سرش را از تن جدا گردانم. از مسجد بیرون آمد ناگاه پدرش پیش آمد گفت دین گردانیدی فی الحال سرش را از تن جدا کرد و شمشیر خون آلود در دست می رفت صنادید قریش شمشیر خون آلود دیدند گفتند وعده کردی که سر آورم سر کو؟ گفت اینک. گفت این سر را ازینجا بردی؟ گفت نی این آن سر نیست «این آن سریست».
  اکنون بنگر که عمر را قصد چه بود و حق تعالی را از آن مراد چه بود تا بدانی که کارها همه آن شود که او خواهد.
  شمشیر بکف عمّر در قصد رسول آید --- در دام خدا افتد وز بخت نظر یابد
  فیه ما فیه، ص 69 و 70
  الشیخ عطار نیشابوری.

 2. صلوات ها 6


 3. #2
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۰
  علاقه
  بکاءالحسین
  نوشته
  206
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  704  یاعلی حیدر مددی

  دوستان عزیز سلام .
  در ادامه همین تاپیک افسانه شجاعان را از منظر علما ووقایع نگاران اهل تسنن بررسی خواهیم کرد و ببینم بزرگان اهل سنت نظرشان درباره شجاعت های عمربن خطاب چیست ؟

 4. صلوات ها 6


 5. #3

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  10,905
  حضور
  85 روز 21 ساعت 56 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  18
  صلوات
  40426  با سلام و تشکر
  در این تاپیک در مورد حضور خلفا در جنگهای پیامبر مفصل مطلب آمده


  http://www.askdin.com/showthread.php?t=12568  ویرایش توسط مدیر سابق : ۱۳۹۰/۰۸/۰۶ در ساعت ۲۱:۳۴ دلیل: اصلاح لینک
  حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
  بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
  حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
  ( صفات الشيعه ص 8 )

 6. صلوات ها 7


 7. #4

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,146
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  5472  با تشکر از دوست عزیزی که این مطلب را قرار دادند.
  جالب است بدانید برخی از نویسندگان معاصر نیز همین گونه نوشته ند چنانکه علی اکبر دهخدا در کتابش (لغت نامه) عمر را پهلوانی از پهلوانان عرب نوشته است. این در حالی است که به نظر می آید آنچه او نوشته است صرفا برای جلب توجه مخاطب اهل سنت است و الا منابع تاریخی از این ادعا پشتیبانی نمی کنند. مثلا در تمامی جنگهای صدر اسلام عمر تنها یک نفر را آنهم به احتمال و شک و شبهه و با تردید بسیاری که البته به نظر می آید حقیقت هم این باشد کشته است که او دائی عمر بود.
  العاص بن هشام بن المغيرة المخزومي،قتله عمر بن الخطاب، و كان خال عمر[1].
  جالب آنکه عمر بعدها از اینکه کسی را کشته باشد شانه خالی می کرد، چنانکه آمده است: عمر به سعید بن عاص گفت، چرا از من ناراحتی من پدر تو را نکشتم و اگر من او را کشته بودم هیچ عذری نزد تو نداشتم بلکه من فقط دائی خودم را کشتم اما پدرت را من در جنگ بدر ديدم كه مانند گاوى كه با شاخ خود بدنبال دشمنش ميدود باين طرف و آن طرف ميزد. من كه اين وضع را از او ديدم از پيش او گريختم اما علی بن ابی طالب به سمتش رفت و او را کشت.[2]
  حالا خواننده محترم دقت بفرمایید آیا این واقعا یک سخن از سر پهلوانی است یا از سر عذر تراشی و پشیمانی.
  متن عربی: «حدثني أبو عبيدة و غيره من أهل العلم بالمغازى أن عمر بن الخطاب قال لسعيد بن العاص- و مر به- إني أراك كأن في نفسك شيئا أراك تظن أنى قتلت أباك إني لو قتلته لم أعتذر إليك من قتله، و لكنى قتلت خالي العاص بن هشام بن المغيرة فاما أبوك فانى مررت به و هو يبحث بحث الثور بروقه فحدت عنه و قصد له ابن عمه على فقتله».

  [1] -الاستيعاب فى معرفة الأصحاب، أبو عمر يوسف بن عبد الله بن محمد بن عبد البر (م 463)، تحقيق على محمد البجاوى، بيروت، دار الجيل، چ اول، 1412/1992، ج ‏2، ص431.

  [2] - السيرة النبوية، عبد الملك بن هشام الحميرى المعافرى (م 218)، تحقيق مصطفى السقا و ابراهيم الأبيارى و عبد الحفيظ شلبى، بيروت، دار المعرفة، بى تا، ج‏1،ص:637؛ البداية و النهاية، أبو الفداء اسماعيل بن عمر بن كثير الدمشقى (م 774)، بيروت، دار الفكر، 1407/ 1986، ج ‏3، ص29.

  اگر نور چشم شما بدلیل مطالعه زیاد و یا کار با اینترنت کم شده این آیه را زیاد بخوانید : فَجَعَلْناهُ سَميعاً بَصيراً (انسان2)
  اگر می خواهید پس از مطالعه آنچه را می خوانید در ذهنتان نقش ببندد، این آیه را پس از آن بخوانید: لَهُمْ دارُ السَّلامِ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَ هُوَ وَلِيُّهُمْ بِما كانُوا يَعْمَلُونَ (انعام127)

 8. صلوات ها 6


 9. #5

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۸
  علاقه
  معارف قرآن
  نوشته
  1,432
  حضور
  132 روز 10 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  31
  آپلود
  0
  گالری
  29
  صلوات
  24091  نقل قول نوشته اصلی توسط رضا نمایش پست ها
  با سلام و تشکر
  در این تاپیک در مورد حضور خلفا در جنگهای پیامبر مفصل مطلب آمده


  http://www.askdin.com/showthread.php?t=12568
  با سلام و تشکر از رضای عزیز
  مطالب در مورد شجاعت های خلفا !!! در لینک مورد نظر امده است
  لطفا از طرح مباحثی که به وحدت و مصالح عمومی لطمه و آسیب می رساند خوداری فرمایید
  از این که قوانین سایت را رعایت می فرمایید تشکر میکنم
  ویرایش توسط مدیر سابق : ۱۳۹۰/۰۸/۰۶ در ساعت ۲۱:۳۴

 10. صلوات ها 5


 11. #6

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,146
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  5472  یک نکته اینکه در این مبحث هرگز بر آن نیستیم که خدای ناکرده برادران عزیز اهل سنت را برنجانیم بلکه صرفا قصد ما نگاهی به کتابهای تاریخ و تاملی در آنهاست. درنگی که امیدواریم به دنبال خود توجه برادران عزیز اهل سنت به کتب علمای سبقشان را در پی داشته باشد.
  درباره گریختن بسیاری از صحابه در جنگ احد مطالب فراوانی در کتب تاریخی دیده می شود که بدانها اشاره شده است. اما در این بین کتابهای تفسیری نیز خالی از عریضه نیستند. برای نمونه به این اسناد توجه کنید: ابوهشام رفاعی از ابوبکر بن عیاش و او از عاصم بن کلیب و عاصم از پدرش نقل می کند که «روز جمعه ای جناب عمر بن خطاب به منبر رفت، و سوره آل عمران را خواند در حالی که از اینکه توانسته است تمام این سوره را بخواند متعجب بود، وقتی به آیه «إِنَّ الَّذِينَ تَوَلَّوْا مِنْكُمْ يَوْمَ الْتَقَى الْجَمْعانِ »رسید، گفت: «در روز احد ما شکست خوردیم و من از کوه بالا رفتم، اگر مرا در آن حال می دیدی همچو بزکوهی می دویدم. مردم (مسلمانان) می گفتند محمد (ص) کشته شده است، و من گفتم هر کسی را ببینم که بگوید محمد کشته شده او را می کشم. همه ما در کوه جمع شده بودیم و این آیه نازل شد:«إِنَّ الَّذينَ تَوَلَّوْا مِنْكُمْ يَوْمَ الْتَقَى الْجَمْعانِ إِنَّمَا اسْتَزَلَّهُمُ الشَّيْطانُ بِبَعْضِ ما كَسَبُوا وَ لَقَدْ عَفَا اللَّهُ عَنْهُمْ إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ حَليمٌ (آل عمران 155) ترجمه آیه« روزى كه دو گروه [در اُحد] با هم روياروى شدند، كسانى كه از ميان شما [به دشمن‏] پشت كردند، در حقيقت جز اين نبود كه به سبب پاره‏اى از آنچه [از گناه‏] حاصل كرده بودند، شيطان آنان را بلغزانيد. و قطعاً خدا از ايشان درگذشت؛ زيرا خدا آمرزگار بردبار است.
  منابع: طبرى ابو جعفر محمد بن جرير (صاحب کتاب تاریخ طبری) ،جامع البيان في تفسير القرآن، بیروت، دار المعرفه، چاپ اول، 1412ق، ج ‏4، ص 96 ؛ البحر المحيط فى التفسير، اندلسى ابو حيان محمد بن يوسف‏(د قرن 8)‏، تحقیق صدقي محمد جميل‏، بیروت، دار الفکر، 1420، ج ‏3، ص 397 ؛ جلال الدین سیوطی (د قرن 10 ق) ، الدر المنثور في تفسير المأثور، قم، كتابخانه آية الله مرعشى نجفى‏، 1404ق، ج ‏2، ص 88 .
  متن عربی: حدثنا أبو هشام الرفاعي، قال: ثنا أبو بكر بن عياش، قال: ثنا عاصم بن كليب، عن أبيه كليب، قال: خطب عمر يوم الجمعة، فقرأ آل عمران، و كان يعجبه إذا خطب أن يقرأها، فلما انتهى إلى قوله: إِنَّ الَّذِينَ تَوَلَّوْا مِنْكُمْ يَوْمَ الْتَقَى الْجَمْعانِ قال: لما كان يوم أحد هزمناهم، ففررت حتى صعدت الجبل، فلقد رأيتني أنزو كأنني أروى، و الناس يقولون: قتل محمد فقلت: لا أجد أحدا يقول قتل محمد إلا قتلته. حتى اجتمعنا على الجبل، فنزلت: إِنَّ الَّذِينَ تَوَلَّوْا مِنْكُمْ يَوْمَ الْتَقَى الْجَمْعانِ الآية كلها

  ویرایش توسط کاوه : ۱۳۹۰/۱۱/۱۰ در ساعت ۲۱:۵۶
  اگر نور چشم شما بدلیل مطالعه زیاد و یا کار با اینترنت کم شده این آیه را زیاد بخوانید : فَجَعَلْناهُ سَميعاً بَصيراً (انسان2)
  اگر می خواهید پس از مطالعه آنچه را می خوانید در ذهنتان نقش ببندد، این آیه را پس از آن بخوانید: لَهُمْ دارُ السَّلامِ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَ هُوَ وَلِيُّهُمْ بِما كانُوا يَعْمَلُونَ (انعام127)

 12. صلوات ها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود