صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نظر شما بزرگواران؟ علل روان شناختي گرايش به عرفان هاي نوظهور(بامعرفي منبع )

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151460

نظر شما بزرگواران؟ علل روان شناختي گرايش به عرفان هاي نوظهور(بامعرفي منبع )

سلام
    دوستان كلي روان شناس معروف اعتقاد داره انسان ها همه مانند دانشمندان عمل مي كنند
    حرف بي جايي نيست
    به همين منظور از شما دوست گرامي ميخوام هر علتي كه به ذهن تون مي رسه كه چرا افراد جذب عرفان هاي نو ظهور مي شوند را بيان كنيد
    علل گرايش زياد است:
    علل سياسي
    علل اقتصادي
    علل اجتماعي
    علل روان شناختي
    ...

اين جا منظورم علل روان شناخي(‌رفتاري - شناختي - عاطفي) است.

گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

2. صلوات ها 9

3.  

علاقه
    مقدسات , مطالعه , شکلات و بستنی و لواشک
    نوشته
    1,034
    حضور
    2 روز 15 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    39
    آپلود
    3
    گالری
    51
    صلوات
    9068

سلام

ایام به کام

به نظر من

یکی از دلایلش نبود آگاهی و نداشتن اطلاعات از دین خودمان است
    و بیشتر هم در بین جوانان اتفاق میفته

چون به فرموده ی حضرت علی (ع):

قلب جوان چونان زمین کاشته نشده، آماده پذیرش هر بذری است که در آن پاشیده شود‏

علی علیه السلام/خطبه 31

حالا اگر این بذر از دین خودمون باشه که کاشته میشه و با مراقبت و عنایت خداوند رشد میکنه

در غیر این صورت افراد سو استفاده گر زیادن که از غفلت ما به نفع خودشون استفاده کنن

نکته ی بعدی که به ذهنم میرسه

اینه که جوانان دنبال چیزهای نو اند!!!

طرف اصلا نمیدونه این فرقه از کجا اومده

دستوراتش چیه!

اما چون جدیده و باعث متفاوت بودن از بقیه میشه

به همون سمت کشیده میشه

یه سری علت دیگه هم تو ذهنم بود اما یه دفعه پرید!

اگر یادم اومد و دوستان اشاره نکرده بودند میگم

علی یارتان

ویرایش توسط po0neh : ۱۳۹۰/۰۸/۰۴ در ساعت ۱۴:۵۳

5. صلوات ها 9

نوشته
    352
    حضور
    3 روز 46 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2573

باسلام.
    آموزش و پرورشمون ایراد اساسی داره. نیازها و اطلاعات معنوی رو به خوبی تامین نمیکنه. منابع درسی خیلی ناقصن. روحانیت هم حضورش کمرنگ تو جامعه.تهاجم فرهنگی وجنگ نرم هم موثرن.
    شهید آوینی : ما شهادتی بی درد می خواهیم حال آنکه شهادت را جز به اهل درد ندهند.

7. صلوات ها 8

نوشته
    16
    حضور
    13 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    143

با سلام

به نظر من یکی از مهمترین دلایل گرایش جوانان به عرفان های نوظهور در کشور ما مربوط به فضای بازی است که این عرفان ها نسبت به غرایز جنسی و روابط دو جنس مخالف دارند .

ویرایش توسط Farzan : ۱۳۹۰/۰۸/۰۴ در ساعت ۱۵:۰۷

9. صلوات ها 7

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

نقل قول نوشته اصلی توسط حامی نمایش پست ها
    اين جا منظورم علل روان شناخي(‌رفتاري - شناختي - عاطفي) است.
    سلام
    میل به تجربه امر مقدس آن هم از ساده ترین راهها خواسته هر انسان معنا باوری است و عرفانهای نوظهور مدعی این راه سهل و ساده اند .
    اگر ما با معرفی معنویت حقیقی به مردم بیاموزیم که عمل به ظاهر دین هم تمسک به مرتبه ای از امر مقدس و طریق وصول به مراتب عالی تر است و آنها را به ود و رحمت برای سلوک باقی راه ترغیب کنیم عرفانهای نوظهور حرفی نخواهند داشت
    در حقیقت شریعت سمحه سهله یعنی فراهم آوردن ساده ترین راهها برای اتصال به امر مقدس . یعنی اسلام ساده ترین راهها را در اختیار ما گذاشته است اما معمولا ما با بالا کشیدن شعله معنویت ظواهر دینی را از نور معنا بی بهره و دست و ذهن افراد را از معنویت خالی معرفی می کنیم و این صحیح نیست .
    اگر همانطور که دین نماز را معرفی کرد ما هم معرفی می کردیم ظاهر خشک نماز خود دریایی از معنویت محسوب می شد .
    در سایر امور دینی هم همینطور .
    الحمد لله

ویرایش توسط حامد : ۱۳۹۰/۰۸/۰۴ در ساعت ۱۶:۰۹
    هردو عالم یک فروغ روی اوست

11. صلوات ها 4

علاقه
    تنها به یاد توست، جوش و خروش ما / ای مهدی عزیز، ای آخرین امید
    نوشته
    3,382
    حضور
    16 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    44
    آپلود
    22
    گالری
    495
    صلوات
    31673

ما من حرکة الا و انت محتاج فیها الي معرفة؛

با سلام و احترام

به موضوع بسیار مهمی اشاره فرمودین - تشکر.

از نظر من علت های زیادی داره که به صورت مختصر به چند نمونه از مهم ترین هاش اشاره می کنم:

نظر شما بزرگواران؟ علل روان شناختي گرايش به عرفان هاي نوظهور(بامعرفي منبع ) مهمترین و اساسی ترین علت: نا آگاهی و معرفت پایین جوانان نسبت به علوم ناب و معارف نورانی و جامع اهلبیت علیهم السلام می باشد. (شرّقاً او غرّباً لم تجدا علماً صحيحاً الا ما خرج عن هذا البيت.)

نظر شما بزرگواران؟ علل روان شناختي گرايش به عرفان هاي نوظهور(بامعرفي منبع )نا آگاهی به فتنه ها و بلاهای اعتقادی و دینی در آخرالزمان؛ (سیاتی علی الناس زمان لا یعرفون الله ما هو والتوحید.ّ)

نظر شما بزرگواران؟ علل روان شناختي گرايش به عرفان هاي نوظهور(بامعرفي منبع ) نا آگاهی نسبت به حقیقت فلسفه، عرفان و مدرنیته؛ (و اعلموا انّکم لن تعرفوا الحق حتي تعرفوا الباطل)

نظر شما بزرگواران؟ علل روان شناختي گرايش به عرفان هاي نوظهور(بامعرفي منبع ) پیروی بدون بصیرت و معرفت کامل، از یک گروه به اصطلاح دینی. (ما من حرکة الا و انت محتاج فیها الي معرفة؛)

نظر شما بزرگواران؟ علل روان شناختي گرايش به عرفان هاي نوظهور(بامعرفي منبع ) گرایش سردمداران اعتقادی به فلسفه و عرفان! و تبعیت جوانان از ایشان! (ان دین الله لایعرف بالرجال بل بآیه الحق، فاعرف الحق تعرف اهله؛)

نظر شما بزرگواران؟ علل روان شناختي گرايش به عرفان هاي نوظهور(بامعرفي منبع ) دوری جوانان از تعقل، تفکر، و برهان و استدلال صحیح؛ (یک نفر رو قطب و استاد خودشون قرار میدن و به خودشون اجازه نمیدن که فکر کنند شاید این فرد حرف باطلی هم بزنه!!!! و هر چی گفت دربست قبول می کنند!!!) (ان لله علی الناس حجتین: حجّة ظاهرةً و حجّة باطنه. فأمّا الظاهرة فالرّسول و الانبياء و الائمه و امّا الباطنة فالعقول؛)

نظر شما بزرگواران؟ علل روان شناختي گرايش به عرفان هاي نوظهور(بامعرفي منبع ) دو عامل بسیار مهم و خطرناک شخصیت زدگی و جمعیت زدگی؛ (من دخل فى هذا الدين بالرجال اخرجه منه الرجال كما ادخلوه فيه؛)

نظر شما بزرگواران؟ علل روان شناختي گرايش به عرفان هاي نوظهور(بامعرفي منبع ) جا افتادن این مطلب در جامعه که: «فهم و درک کلام روشن اهلبیت صلوات الله علیهم اجمعین نیاز به فهم فلسفه و عرفان داره!!!!» (و این تذهبون؟!)

نظر شما بزرگواران؟ علل روان شناختي گرايش به عرفان هاي نوظهور(بامعرفي منبع ) گسترش تفکر "لزوم داشتن پیر و مرشد و استاد و...» به جهت رشد و تعالی بیشتر، در بین جوانان! (متاسفانه) (قال الباقر علیه السلام:كُلُّ مَا لَمْ يَخْرُجْ مِنْ هَذَا الْبَيْتِفَهُوَ بَاطِل) - (العالم بزمانه، لايهجم عليه اللوابس؛)

نظر شما بزرگواران؟ علل روان شناختي گرايش به عرفان هاي نوظهور(بامعرفي منبع ) مرید دربست و بدون چون و چرای پیر و مرشد و استاد و راهنما شدن!!! ( ایاک ان تنصب رجلا دون الحجه و تصدقه فی کل ما قال؛)

فعلا همینا به ذهنم رسید.

موفق باشید.

امام حسین علیه السلام میفرمایند: هرکس هدف و خواسته ای را با معصیت و نافرمانی خدا بجوید, بیشتر از آنچه را که بدان امید دارد از دست میدهد و سریعتر در آنچه که از آن میترسید واقع میشود.

13. صلوات ها 5

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151460

سلام
    ممنونم از همه شما بزرگواران
    بر علل روان شناختي بيشتر تأكيد كنيد
    مثل جذابيت هاي بين فردي
    تمايل به گروه هاي كه در آن برخي از نيازش بر طرف ميشه
    راحت طلبي
    ميل به توجه
    و...

15. صلوات ها 5

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151460

معرفي كتاب

1- درآمدي بر عرفان حقيقي و عرفان هاي كاذب نوشته احمد حسين شريفي نشر صهباي يقين

17. صلوات ها 3

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151460

نمونه:
    شوهرم تحصيلات ليسانس داره چند وقتي است كه نماز را ترك كرده و امسال روزه هم نگرفت اين كارش بر دخترم كه دبيرستاني است اثر بدي گذاشته است .....

ادامه دارد

19. صلوات ها 4

علاقه
    مذهب، مطالعه، مباحثه
    نوشته
    747
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    22
    صلوات
    4714

سلام.
    به نظر من هر انسانی به دین نیاز داره. نیاز داره تا به چیزهایی عقیده داشته باشه. اما توی جامعه ما دید خوبی نسبت به دینداران حقیقی وجود نداره. اگر یک نفر بخواد طبق اسلام حقیقی رفتار کنه فورا بهش برچسب امل و متحجر و خیلی چیزهای دیگه میزنن.
    از طرفی شناخت و معرفت هم نسبت به اسلام بین مردم کمه. همچنین اینکه دین با بعضی نقسانیات مردم مخالفه، مثل دروغ و غیبت و .. که مردم بهشون عادت کردن و نمی خوان کنارش بزارن. برای همین به سمت دینداری حقیقی نمی رن.
    این نیاز به دین توی وجودشون رفع نشده می مونه...
    اما از اون طرف، ورود به عرفانهای نوظهور مثل عرفان حلقه و .. یه جور کلاس و تجدد محسوب می شه. جامعه نسبت به این افراد دید بدی نداره، تازه به عنوان روشنفکر هم محسوب می شن. این مکاتب جدید مردم رو توی مسائلی که نفسشون می طلبه محدود نمی کنه. مثل ارتباط با جنس مخالف و هر گناهی که بخوان. شاید برای همینه که جذب این گروهها می شن.
    فکر می کنم یکی از بزرگترین دلایلش هم جدید بودن و در برخی مواقع غربی بودن این مکاتب است.
    ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۰/۰۸/۰۶ در ساعت ۱۱:۲۸ دلیل: تغيير فونت
    هر صفا با علی صفا دارد
    هر کسی با علی خدا دارد
    روی قلب ستاره بنویسید
    مثل آقای ما کجا دارد ؟؟

یا کدامین بزرگ این دنیا

دور خود این همه گدا دارد ؟؟

21. صلوات

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری