جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: گزارشی از برنامه «پرسش و پاسخ دینی» شبکه قرآن سیما

 1. #1

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  10,420
  حضور
  158 روز 18 ساعت 2 دقیقه
  دریافت
  624
  آپلود
  104
  گالری
  1588
  صلوات
  94125

  گزارشی از برنامه «پرسش و پاسخ دینی» شبکه قرآن سیما
  گزارشی از برنامه «پرسش و پاسخ دینی» شبکه قرآن سیما
  در طول زندگیمان، شاید بارها پیش آمده كه سوالات دینی و شرعی داشته‌ایم و نمی‌دانستیم از كی و كجا به پاسخ آنها برسیم و با اینكه امروز ما درگیر زندگی ماشینی شده‌ایم و كمتر فرصت داریم به دنبال شبهات دینی باشیم، شبكه قرآن و معارف سیما به كمك آمده و برنامه‌ای با عنوان «پرسش و پاسخ دینی» طراحی كرده تا هر مسلمانی بتواند به راحتی سوالش را مطرح و در كمترین زمان ممكن پاسخش را از یك متخصص دینی بشنود.
  پرسش و پاسخ دینی یكی از برنامه‌های جذاب و پرمخاطبی است كه برای مخاطبان پخش می‌شود. قالب این برنامه گفتگویی است كه با حضور استادان مختلف حوزه و دانشگاه روی آنتن می‌رود.


  برای آشنایی بیشتر هموطنان در استودیوی این برنامه در شبكه قرآن حاضر شدم تا گزارشی از روند تولید این برنامه تهیه كنم.

  آگاهی بیشتر مردم با بررسی شبهات
  پرسش و پاسخ دینی یكی از برنامه‌های جذاب و پرمخاطبی است كه برای مخاطبان پخش می‌شود. قالب این برنامه گفتگویی است كه با حضور استادان مختلف حوزه و دانشگاه روی آنتن می‌رود. امروز افكار دینی و اسلامی و بویژه تفكرات شیعی، آماج شبهه‌افكنی مراكز استكباری قرار دارد. شاید این جمله رهبر معظم انقلاب باعث شده بسیاری از برنامه‌سازان با توجه به نیاز جامعه به سمت تولید برنامه‌های پرسش و پاسخ دینی بروند و هر كدام با استفاده از تكنیك‌های مختلف برنامه‌سازی، برنامه‌ای جذاب برای بینندگان تولید كنند.

  ابوالفضل صالحی، تهیه‌كنندگی این برنامه را به عهده دارد. زودتر از او در استودیو حاضر شدم. صالحی همراه عوامل وارد استودیو می‌شود.

  وی می‌گوید: با توجه به تلاش رسانه‌های بیگانه به شیوه كاشت بذر شك و تردید و ابهام و وارونه جلوه دادن حقایق دینی در قلوب افراد جامعه، بخصوص جوانان با هدف شوم براندازی انقلاب اسلامی، گروه تامین برنامه شبكه قرآن و معارف سیما بر آن شد كه مجموعه برنامه‌ای با همكاری مركز ملی پاسخگویی به سوالات دینی و معاونت تبلیغ و آموزش‌های كاربردی حوزه‌های علمیه تهیه كرده تا در حد بضاعت و توان بخش عمده‌ای از شبهاتی را كه در ذهن اقشار مختلف جامعه بخصوص جوانان است، دفع كند.

  تهیه‌كننده برنامه اضافه می‌كند: این برنامه با حضور دو نفر كارشناس و همراهی ۷۵ نفر از جوانان تحصیلكرده كه سوالات اساسی در ذهن خویش دارند و پاسخ به آنها را دغدغه خود می‌دانند، ضبط می‌شود تا با طرح و بحثی آزاد و بدون هیچ‌گونه قید و محدودیتی برای دغدغه‌های ذهنی و سوالات و شك و تردیدهای خود پاسخی قانع‌كننده و مطمئن بیابند و اگر نیافتند به كشمكش و گفتگوی خویش ادامه دهند تا به این هدف نایل شوند.

  وی همچنین درخصوص شیوه انتخاب موضوعات بیان می‌كند: موضوعات برنامه با توجه به سلسله جلسات یك ساله سه مركز یاد شده و دیگر مراكز فعال در این حوزه به دست آمده است كه در آن آسیب‌شناسی جامعه و سوالات مبتلابه و وضعیت دینی اقشار جامعه در نظر گرفته شده است. بر این اساس، دیدگاه سه مركز به نقطه نظری واحد رسیده و این موضوعات واحد در قالب بسته‌های رسانه‌ای ساخته و پخش می‌شود.

  وی می‌افزاید: از جمله این موضوعات می‌توان به ولایت فقیه ضد دیكتاتوری، برخورد نظام اسلامی با مخالفان، حضرت مسیح(ع) و حضرت حجت(عج)، رابطه جهاد و خشونت، روابط دختر و پسر، گفتمان‌های انحرافی در انقلاب اسلامی، ازدواج موقت، اسلام و تروریسم، پاسخ به شبهات بهاییت و وهابیت اشاره كرد كه پرداختن به موضوع شبهات قرآن كریم اهمیت ویژه‌ای در ضبط و پخش این مجموعه دارد.

  صالحی تصریح می‌كند: هدف از تولید و پخش برنامه، رویكردی جدید به بیان رسانه‌ای معارف دینی است تا كنار رسانه منبر و روش منبرمدار، روشی نوین ارایه كنیم تا مخاطبان بیشتری جذب كرده و تاثیرات عمیق‌تری بر سطوح جامعه بخصوص جوانان و محققان و محصلان بگذاریم.

  تهیه‌كننده برنامه توضیح می‌دهد: تولید این مجموعه با حضور بیش از ۶۰ نفر از استادان و فرهیختگان حوزه و دانشگاه بعنوان كارشناس و بیش از چهار هزار نفر از نمایندگان دانشجویان، دانش‌آموزان و طلاب بعنوان شركت‌كننده ضبط می‌شود.

  صالحی از اینكه تهیه برنامه را به عهده دارد بسیار خرسند است و می‌گوید: با توجه به اینكه من با بسیاری از جوانان در دانشگاه در ارتباط هستم، وقتی با آنها صحبت می‌كنم می‌فهمم اگر ما هر روز هم برای جوانان برنامه تولید كنیم هنوز آنطور كه باید و شاید نتوانسته‌ایم به شبهات آنها پاسخ بگوییم. در حال حاضر كه رسانه‌های بیگانه از طریق برنامه‌های جذاب سعی می‌كنند مردم را دچار شبهه كنند، این وظیفه ماست كه آنها را با تاریخ اسلام آشنا كنیم تا در زندگیشان دچار مشكل نشوند.

  وی به نیازهای مخاطبان اشاره می‌كند و معتقد است: شبكه قرآن و معارف سیما سعی می‌كند از تكنیك‌های برنامه‌سازی بهره بگیرد تا بتواند مخاطبان خود را جذب كند.

  اگر ما بتوانیم مخاطبانمان را حفظ كنیم و با نیازسنجی به نیازهای آنها پاسخ دهیم، حتما روز به روز مخاطبان ما بیشتر خواهند شد.

  استقبال از برنامه فوق‌العاده است
  صالحی زمان كمی دارد و باید آیتم‌های خود را دوباره مرور كند، به همین علت باب صحبت را با كارگردان باز می‌كند.

  حجت‌الاسلام محمدمصطفی متوسل كه كارشناس و مجری برنامه است در گوشه‌ای از استودیو با مهمانان صحبت می‌كند، به سمتش می‌روم. وی معتقد است: این برنامه اهمیت بسیار زیادی دارد و حتما كارشناس ـ مجری باید نسبت به موضوعات تسلط كافی و لازم داشته باشد.

  وی می‌افزاید: البته در طول برنامه برخی مسایل توسط مجری ـ كارشناس هدایت می‌شود و سعی بر آن است با توجه به حساسیت طرح مسایل و شبهات دینی در رسانه ملی، هیچ‌گونه خطایی در این زمینه صورت نگیرد كه این موضوع نیز خود باعث ایجاد شبهه شود.

  كارشناس ـ مجری برنامه پرسش و پاسخ دینی ادامه می‌دهد: خوشبختانه استقبال از این برنامه میان نخبگان و استادان حوزه و دانشگاه، طلاب و دانشجویان فوق‌العاده است و برخی بازخوردها به گوش ما هم می‌رسد. بر همین اساس هم‌اكنون سوالات زیادی دست تهیه‌كننده برنامه هست و به دلیل كثرت آنها با تاخیر یك ماهه در برنامه مطرح می‌شوند. همین‌جا لازم می‌دانم از بینندگان محترم برنامه كه ما را مورد لطف خودشان قرار می‌دهند، تشكر ویژه كنم.

  برنامه شروع می‌شود و دیگر فرصتی برای صحبت كردن با عوامل نیست. حجج‌الاسلام نبوی، ملانوری، اسماعیلی، جعفری و خلیلی از كارشناسانی هستند كه در برنامه حضور دارند. هر كدام از حاضران شبهاتی را مطرح می‌كنند و مجری برنامه هم سوالاتی را مطرح می‌كند. بحث و تبادل نظر میان افراد صورت می‌گیرد. در پایان هم كارشناس ـ مجری برنامه بحث را جمع‌بندی می‌كند.

  برنامه‌های دینی باید بر اساس نیاز مردم تولید شوند
  مهدی نیك‌روش، كارگردان هنری این برنامه سخت مشغول كار بود. جوان خوش‌برخوردی كه تلاش می‌كرد برنامه به بهترین شكل ممكن روی آنتن برود. حالا برنامه تمام شده و فرصت خوبی است تا بتوانیم با هم گپ بزنیم.

  او می‌گوید: گزینش و اولویت‌بندی دقیق شبهات و چالش‌های دینی رایج میان جوانان (مستند به پژوهش و تجربه برترین مراكز پاسخگویی دینی) است كه ما تلاش می‌كنیم این اتفاق بیفتد. در كنار انتخاب بهترین شبهات، گزینش برترین كارشناسان دینی حوزه علمیه كه توانایی شبهه‌شناسی، مخاطب‌شناسی و برقراری ارتباط فعال با مخاطبان حاضر و رسانه‌ای را داشته باشند نیز اهمیت بسیار زیادی دارد.

  وی تصریح می‌كند: البته حضور كسانی كه از طیف‌های مخاطبان برنامه نمایندگی كنند و سوالات آنان نمایانگر پرسش‌های رایج همسالان و مشابه خود باشد و حضور فعال آنان در بحث برنامه، منجر به همذات‌پنداری مخاطب رسانه با پرسشگران حاضر در استودیو شود نیز برای ما اهمیت دارد كه برای این موضوع سعی می‌كنیم افراد مختلف و با سطح بالایی را انتخاب كنیم.

  وی خاطرنشان می‌كند: امیدواریم تا پایان سال بتوانیم با این برنامه اطلاعات كافی و لازمی را در اختیار عموم مردم قرار بدهیم و ارتباط خودمان را با بینندگان حفظ كنیم و ادامه بدهیم.

  گزارشگر: فرشید قره‌لی

  منبع

 2. صلوات ها 3


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود