دستورالعملی بهتراز علم کیمیا (آیت الله نخودکی)

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دستورالعملی بهتراز علم کیمیا (آیت الله نخودکی)

با عرض سلام خدمت شما دوستان

قبل از اینکه این مطلب را قرار دهم در تالار ابتدا باید عرض کنم که نمیدونم تایپیک انتخابی درست است یا نه اگه اشتباه میباشد از مدیریت محترم میخوام این مطلب را به تایپیک درست منتقل کند

(به نقل از فرزندآیت الله موسی شبیری زنجانی)

خبرنگار البرز می‌گوید : مطلبی را درباره منزلت و جایگاه آیه سوم سوره طلاق " ویرزقه من حیث

لایحتسب ومن یتوکل علی الله فهو حسبه ان الله بلغ امره قد جعل الله لک شی قدرا" با یکی از

روحانیون سرشناس تهران بحث می‌کردیم و چون در تاکید بر قرائت این آیه به همراه بخشی از آیه دوم

همین سوره تردید وجود داشت از ایشان خواستیم در سفر امسال حج از علمای حاضر در این خصوص

سوال نمایند.

ایشان پس از بازگشت از سفر در همین خصوص می‌گوید: با فرزندآیت الله موسی شبیری زنجانی این

مطلب را در میان گذاشتیم و مطلبی که در خصوص دیدار ایشان و شیخ حسنعلی نخودکی مطرح بود را

مورد سوال قرار دادیم .ایشان در تماس تلفنی با این مرجع تقلید اصل ماجرا را جویا شده و به شرح ذیل

بیان می‌کنند.

مطلب مذکور در نشریه زائر منتشر و در اختیار حجاج بیت الله الحرام قرار

می‌گیرد و از آنجا که دارای اهمیت خاصی از جهات نمایش اوج عرفان این

شیخ فاضل ،صداقت امام خمینی (ره)در کلام و

...می‌باشد بر آن دیدیم تا با انتشار آن در ترویج آن قدمی برداشته باشیم .

شرح ماجرا به نقل از فرزند آیت الله شبیری زنجانی از زبان پدر بزرگوارشان این‌گونه نقل می‌شود که :

در سفری که امام خمینی(ره) و پدرم برای زیارت به مشهد مقدس رفته

بودند امام در صحن حرم امام رضا (ع) با سالک الی الله حاج حسنعلی

نخودکی مواجه می‌شوند. امام امت (ره) که در آن زمان شاید

در حدود سی الی چهل سال بیشتر نداشت وقت را غنیمت می

شماردو به ایشان می‌گوید با شما

سخنی دارم.حاج حسنعلی نخودکی می‌گوید: من در حال انجام اعمال

هستم، شما در بقعه حر عاملی (ره) بمانید من خودم پیش شما می‌آیم.

بعد از مدتی حاج حسنعلی می‌آید و می‌گوید چه کاردارید؟

امام (ره) خطاب به ایشان رو به گنبد و بارگاه امام رضا (علیه‌السلام) کرد

و گفت: تو را به این امام رضا، اگر (علم) کیمیاداری به ما هم بده؟

حاج حسنعلی نخودکی انکار به داشتن علم (کیمیا) نکرد بلکه به امام

(ره) فرمودند:اگر ما «کیمیا» به شما بدهیم و شما تمام کوه و در و دشت

را طلا کردید آیا قول می‌دهید که به جا استفاده کنید و آن را حفظ کنید و

در هر جایی به کار نبرید؟

امام خمینی (ره) که از همان ایام جوانی صداقت از وجودشان می‌بارید،

سر به زیر انداختند و با تفکری به ایشان گفتند: نه نمی‌توانم چنین قولی

به شما بدهم.

حاج حسنعلی نخودکی که این را از امام (ره) شنید روبه ایشان کرد و

فرمود: حالا که نمی‌توانید«کیمیا» را حفظ کنید من بهتر از کیمیا را به

شما یاد می‌دهم و آن این که:

بعد از نمازهای واجب یک بار آیه الکرسی را تا «هو العلی العظیم» می‌خوانی.

و بعد تسبیحات فاطمه زهرا سلام الله علیها را می‌گویی.

و بعد سه بار سوره توحید «قل هو الله احد» را می‌خوانی.

و بعد سه بار صلوات می‌گویی: اللهم صل علی محمد و آل محمد

و بعد سه بار آیه مبارکه: وَمَنْ يَتَّقِ اللَّهَ يَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجًا وَيَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لا يَحْتَسِبُ وَمَنْ يَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِكُلِّ شَيْءٍ قَدْرًا ؛

(سوره طلاق آیه 2 و 3) (هرکس تقوای الهی پیشه کند، خداوند راه نجاتی برای او فراهم می‌کند و او را از جایی که گمان ندارد روزی می‌دهد، و هرکس بر خداوند توکل کند کفایت امرش را می‌کند، خداوند فرمان خود را به انجام می‌رساند، و خدا برای هر چیزی اندازه‌ای قرار داده است.)

را می‌خوانی که این از کیمیا برایت بهتر است.

توضیحات بیشتر:
http://salehat.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=106:1389-11-15-07-10-00&catid=56:akhlagh

منبع کپی : http://forum.ghorany.com/thread-1613-post-7054.html#pid7054

اللَّهُ لا إِلهَ إِلاَّ هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ لا تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَ لا نَوْمٌ لَهُ ما فِي السَّماواتِ وَ ما فِي الْأَرْضِ مَنْ ذَا الَّذي يَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلاَّ بِإِذْنِهِ يَعْلَمُ ما بَيْنَ أَيْديهِمْ وَ ما خَلْفَهُمْ وَ لا يُحيطُونَ بِشَيْ‏ءٍ مِنْ عِلْمِهِ إِلاَّ بِما شاءَ وَسِعَ كُرْسِيُّهُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ وَ لا يَؤُدُهُ حِفْظُهُما وَ هُوَ الْعَلِيُّ الْعَظيمُ
به مناسبت وجود كلمه‏ى «كرسى» در آيه، رسول اكرم صلى اللَّه عليه و آله اين آيه «آية الكرسي» ناميد. در روايات شيعه و سنى آمده است كه‏
اين آيه به منزله‏ى قلّه قرآن است و بزرگترين مقام را در ميان آيات دارد.َ
همچنين نسبت به تلاوت اين آيه سفارش بسيار شده است، از على عليه السلام نقل كرده‏اند كه فرمود:
بعد از شنيدن فضيلت اين آيه، شبى بر من نگذشت، مگر آنكه آية الكرسي را خوانده باشم.

موضوع قفل شده است