اگر در خانه ای موسیقی باشد دعا در آن خانه مستجاب نمیشود

تب‌های اولیه

75 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اگر در خانه ای موسیقی باشد دعا در آن خانه مستجاب نمیشود

دلیل اینكه اگر در خانه ای موسیقی باشد دعا در آن خانه مستجاب نمیشود و ملائك در آن خانه رفت و آمد نمیكنند چیست؟

با عرض سلام و خسته تباشید
بنده فکر می کنم که هرکسی یک مرجع تقلیدی دارد و اگر مرجع آن شخص موسیقی و یا یک نوع موسیقی را حرام اعلام کرده باشد خب طبیعتا یک فعل حرام چه تاثیری بر فرد و به صورت معنوی بر روح فرد می گذارد یا به عبارتی قصی القلب( نمی دانم همین طور می نویسند یکی نیست بگه تو که نمیتونی بنویسی چرا اظهار نظر می کنی) می شود و این موضوع باعث دوری وی از خدا و ائمه و طبیعتا استجابت دعا امکان پذیر نیست.
البته این نظر شخصی بنده است.

قال رسول الله صلی اله علیه و آله : لا تدخل الملائکة بیتاَ فیه خمرُ او دفّ او طنبورُ او نردُ ، و لایستجاب دعائهم و یرفع الله عنهم البرکة .(1)

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند : ملائکه به خانه ای که در آن شراب یا دف یا تنبور یا نرد باشد وارد نمی شوند ، و دعای اهل آن خانه مستجاب نمی شود و خداوند برکت را از آن خانه میبرد .

وقال الامام الصادق عليه السلام: (بيت الغناء لا تؤمن فيه الفجيعة ولا تجاب فيه الدعوة ولا تدخله الملائكة).(2)

امام صادق علیه السلام فرمود : خانه ای که در آن غنا ( آوازه خوانی – موسیقی وسایر مظاهر غنا ) باشد ، از مصیبت دردناک ناگهانی در امان نیست و دعا در ن خانه مستجاب نمی گردد و فرشتگان در آن منزل داخل نمی شود .
حکمت عدم ورود ملائکه به این منازل به خاطرحضور شیطان درچنین خانه ها ییست ، چرا که این اعمال یا آلات از اسباب شیطانیست و ملک یک موجود ملکوتی و مقرب الهیست و شیطان یک موجود لعین و رجیم . شیطان و ملک یک جا جمع نمیشوند ، از همین روست مثل معروف ( دیو چو بیرون رود فرشته درآید ) چون این دو از سنخ متضادی هستند . یا این روایت زیبا که :

قال رسول الله صلی الله علیه و آله :
(إن البيت الذي يُقرأ فيه القرآن تحضره الملائكة وتهجره الشياطين ويضيء لأهل السماء كما يضيء لأهل الأرض وإن البيت الذي يعزف فيه الغناء تحضره الشياطين وتهجره الملائكة) .(3)

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند : تحقیقا خانه ای که در آن قرآن قرائت میشود ، ملائکه در آن خانه حاضر و شیطان دور می گردد و نور می دهد به اهل آسمان همانگونه که به اهل زمین نور می دهد و تحقیقا خانه ای که در آن آواز و صدای غنا شنیده می شود این غنا شیطان را حاضر و ملائکه را دور می کند .

اما درست است که مصائبی مانند آتش سوزی و سرقت و تخریب از قبیل فجیعه هست و نمونه های متعددی از اهل منازل اینچنینی که به این عذاب الهی دچار گردیده اند در اذهان ثبت شده که این را باید از معاجز اهل بیت دانست که مصداق ماینطق عن الهوی هستند . لکن این قبیل فجایع مادی بوده و بعضا قابل جبران است اما مهمترین مصداق این فجیعة مصیبت در دین است ، یعنی مواردی مثل غنا ضرر به دین شخص می زند و این را باید دانست که دین افراد هم از مقولاتیست که آفت پذیر است ، اگر محافظت نکند فاسد میشود و غنا از آفات و مفاسد دین و ایمان است وقتی دین انسان دچار آفت و دستبرد شیطان گردید ، انسان سعادت ابدی خود را باخته است و خود را مستحق عذاب الهی و سوختن دائمی در آتش جهنم نموده است . از این جهت در دعا های مأثوره داریم که فرموده اند :
( اللهم لا تجعل مصيبتنا في ديننا ) خداوندا مصیبت ما را در دینمان قرار مده .
این مصیبت در دین ، مصیبت حقیقی است ، نه احتراق یا سرقت و تخریب و...که اینها در مقابل این فاجعه سوختن و هلاکت ابدی هیچ محسوب می شوند .

عدم استجابت دعا از اهل منازل غنا هم ناظر به قول خداوند متعال است :
انما یتقبل الله من المتقین .
خداوند ( اعمال و ادعیه را )از تقوا پیشگان قبول می نماید .
غنا از مصادیق منکر و منافی با تقواست و لاجرم دعای صاحبان و ساکنان چنین منازلی به جهت این بی تقوایی مستجاب نمی گردد .:Gol:

پی نوشتها
1 – کافی جلد 6 ص 433 حدیث 15 عن زید حشام و دعائم الاسلام جلد2 ص 208 حدیث 762 و فیه الملائکة بدل الملک .
2 – ارشاد القلوب ص 174 و عوالی الئالی جلد1 ص 261 حدیث 44 و وسائل الشیعة ج17 ص 315 حدیث 13 نقلا عن تنبیه الخواطر .

یعنی اگه تو یه خونه ای که ماهواره باشه و آهنگ گوش بدن دعا برآورده نمیشه؟

سلام
من فکر می کنم تمام دستورات خداوند حکمتهایی دارد ، چه ما بفهمیم چه نفهمیم .
ولی یک حکمتی که در تمام دستورات وجود دارد آن است که خداوند میخواهد ما را امتحان کند تا ببیند چقدر بنده هستیم .
حال شاید کسانی دلایل علمی برای هر فتوایی ذکر کنند اما باید بدانیم که علم های تجربی روز به روز در حال تغییر هستند و نمی توان با آنها چیزی را اثبات یا رد کرد .

راستش من همیشه به این مساله شک دارم. به نظر من باید تبصره ای چیزی داشته باشه. چطور خدا میخواد گوش دادن صوتی که نه تنها ممکنه هیچ حس و حال جنسی در فرد ایجاد نکنه بلکه یه حس عرفانی بهش بده و ذهنش رو به مفاهیم پاک ببره حرام اعلام کنه. حالا بالفرض که خواننده اش اون ور آبی! باشه. من فکر میکنم ملاک برای این حکم وفتی باشه که موسیقی یا تصویر جنبه ی به گناه افتادن پیدا کنه... اما اونچه که مسلمه اینه که من نه دانش مذهبی دارم و نه در جایگاه قضاوت هستم. ولی خب نظر یه آدم عادیه دیگه

زندگی بدون موزیک معنی نداره اصلا نمیشه ترکش کرد من که بهش عادت کردم

محمد;4674 نوشت:
دلیل اینكه اگر در خانه ای موسیقی باشد دعا در آن خانه مستجاب نمیشود و ملائك در آن خانه رفت و آمد نمیكنند چیست؟

خدا رو شکر .

من که هر چی از خدا خواستم بهم داده و دعاهامو مستجاب کرده .

فقط فرشته ها رو ندیدم و اگه الان نمیان فکر نمیکنم قبلا هم میومدن .
اخه خونه ی من چیزی برای دیدن نداره :khandeh!:

خونه ای که توش هم قران خونده بشه و هم دف باشه چی؟

[="blue"]با سلام خدمت دوستان.

منم این احادیث و امثال اون رو توی تاپیک های زیادی دیدم که خیلی ترسناک و هشدار دهنده هستند. البته من نمیدونم این احادیث 100 درصد صحیح و قابل اعتماد هستند یا نه و در صورتیکه جعلی نباشند باید خیلی مواظب بود. من به عنوان کسی که سال ها موسیقی کار کردم این رو میگم چون از نظر همه افراد سازی مثل تنبور (که حتی خیلی از دراویش هم از اون برای مناجات و اشعار مذهبی استفاده می کنند ) به عنوان یکی از پاک ترین سازهاست که خود من عاشق صداش هستم و اشعاری که در مدح امامان و مناجات هایی که در مدح خداوند با این ساز اجرا می شود من رو بیشتر به خدا و ائمه علاقه مند میکنه.

این رو میخوام بگم که وقتی احادیثی با این شدت در مورد این ساز بیان شده پس تکلیف سایر سازها دیگه مشخصه ! البته من هم معتقدم به قول دوستمون حتما باید تبصره ای چیزی وجود داشته باشه چون برای مثال خدمت دوستان عرض کنم که تلاوت قرآن و اذان و مناجات همه قسمتی از موسیقی دستگاهی (ردیف) هستند که مثلا در گوشه حجاز اجرا می شوند و حتی ما در احادیث داریم که خداوند مومنان را به تلاوت قرآن با صوت زیبا و نیکو تشویق نموده است. پس حتما باید تبصره ای وجود داشته باشه !!! [/]

امام صادق علیه السلام می فرمایند: در خانه ای که موسیقی باشد فجعه ( مصیبت ناگهانی و بزرگ) نازل شود.

ما این را به چشم دیدیم

شيربيشه;200722 نوشت:
امام صادق علیه السلام می فرمایند: در خانه ای که موسیقی باشد فجعه ( مصیبت ناگهانی و بزرگ) نازل شود. ما این را به چشم دیدیم

با سلام دوست عزیز
اگر ممکنه خاطرشو تعریف کن
خادم مهدی;200711 نوشت:
این رو میخوام بگم که وقتی احادیثی با این شدت در مورد این ساز بیان شده پس تکلیف سایر سازها دیگه مشخصه ! البته من هم معتقدم به قول دوستمون حتما باید تبصره ای چیزی وجود داشته باشه چون برای مثال خدمت دوستان عرض کنم که تلاوت قرآن و اذان و مناجات همه قسمتی از موسیقی دستگاهی (ردیف) هستند که مثلا در گوشه حجاز اجرا می شوند و حتی ما در احادیث داریم که خداوند مومنان را به تلاوت قرآن با صوت زیبا و نیکو تشویق نموده است. پس حتما باید تبصره ای وجود داشته باشه !!!

با سلام خدمت شما دوست عزیز
اتفاقا من هم این مطلب به ذهنم رسید اما مشکل اینه که احادیثی که در مورد صدای خوش اومده فقط در مورد صدای خوشه و اون هم برای قرآن خوندن اون هم به شرطی که غنا نباشه.
اما در مورد آلات موسیقی تا اونجا که من یادمه هیچ تبصره ای نیومده.
چون اگر موسیقی حلال هم وجود داشت برای ما نقل میشد که مثلا یکی از امامان به مجلسی رفته بودند که مثلا یکی دف میزد یا نی میزد، اما حضرت بهش گفتن اگر اینطوری بزنی حلاله و خوبه. اما چنین چیزی در تاریخ نقل نشده.

یعنی چون موسیقی یک چیز شایع بین مردم اون زمان بوده، امامان وظیفه داشتند اگر موسیقی حلالی هم وجود داره به مردم بگن، اما هیچ حدیثی در مورد آلت موسیقی حلال نیومده.
من قبلا هم در یک تاپیک دیگه از کارشناس پرسیدم که آیا حدیثی داریم که امامان روش استفاده حلال از آلات موسیقی رو بیان کنند؟ اما جوابی نگرفتم.

یادش به خیر اون قدیما روحانی هایی بودند که وقتی سوار تاکسی و اتوبوس می شدند به راننده تذکر می دادند تا رادیوشو خاموش کنه. اما الان دیگه کمتر کسی تذکر میده. چون وقتی به راننده بگی موسیقی رو خاموش کن، میگه مجوز وزارت ارشاد داره.
نمیدونم واقعا باید چیکار کرد.

muhammad-aga;200741 نوشت:

با سلام خدمت شما دوست عزیز
اتفاقا من هم این مطلب به ذهنم رسید اما مشکل اینه که احادیثی که در مورد صدای خوش اومده فقط در مورد صدای خوشه و اون هم برای قرآن خوندن اون هم به شرطی که غنا نباشه.
اما در مورد آلات موسیقی تا اونجا که من یادمه هیچ تبصره ای نیومده.
چون اگر موسیقی حلال هم وجود داشت برای ما نقل میشد که مثلا یکی از امامان به مجلسی رفته بودند که مثلا یکی دف میزد یا نی میزد، اما حضرت بهش گفتن اگر اینطوری بزنی حلاله و خوبه. اما چنین چیزی در تاریخ نقل نشده.

یعنی چون موسیقی یک چیز شایع بین مردم اون زمان بوده، امامان وظیفه داشتند اگر موسیقی حلالی هم وجود داره به مردم بگن، اما هیچ حدیثی در مورد آلت موسیقی حلال نیومده.
من قبلا هم در یک تاپیک دیگه از کارشناس پرسیدم که آیا حدیثی داریم که امامان روش استفاده حلال از آلات موسیقی رو بیان کنند؟ اما جوابی نگرفتم.

یادش به خیر اون قدیما روحانی هایی بودند که وقتی سوار تاکسی و اتوبوس می شدند به راننده تذکر می دادند تا رادیوشو خاموش کنه. اما الان دیگه کمتر کسی تذکر میده. چون وقتی به راننده بگی موسیقی رو خاموش کن، میگه مجوز وزارت ارشاد داره.
نمیدونم واقعا باید چیکار کرد.

[="Blue"]اتفاقا منم سوالم همینه که با وجود این احادیث که در مورد موسیقی بیان شده چرا مراجع ما موسیقی رو به دو دسته حلال و حرام تقسیم کردند؟

خود من تا حالا خیلی این احادیث رو ندیده بودم ولی توی تاپیک زیر تعداد زیادی از این احادیث رو دوستمون ذکر کرده که خیلی عجیب مخالف هر نوع موسیقی هست. حالا من موندم که این حلال و حرام از کجا اومده!

پست 6 و 7 تاپیک زیر رو بخونید :

http://www.askdin.com/thread12926.html

[/]

سلام

اگر یکی از افراد منزل آهنگ گوش بدهد و بقیه نتوانند جلوی این کار او را بگیرند،تکلیف چیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟

بنده ی خدایی که نماز و روزه اش برقراره و برای مطلبی خیلی هم دعا میکند و نیاز به اجابتش دارد چه تقصیری کرده که در این خانه زندگی میکند و به گفته ی ائمه دعایش مستجاب نمیشود؟

این را هم بگویم که ان بنده ی خدا نمیتواند برای زندگی جای دیگری برود،
از کارشناسان محترم تقاضا دارم جواب سوالم رو بدهند

با تشکر

عدم استجابت دعا گاهی ربط به گوش کردن ناچاری به موسیقی فرد ندارد

استجابت دعا به عواملی متعددی بستگی دارد

در زمان شاه به راننده میگفتند موسیقی را خاموش کن ..یا خاموش می کرد یا نمی کرد
انروز نظام دست شاه بود واقایان می خواستند از هرراه که باشد شاه را سرنگون بکنند
حالا کار به نوعی موسیقی نداشتند ..........ومی گفتند همه انواع موسیقی حرامست
چون نظام شاه منحرف بود
اما حال .........دیگه فرق میکند

یاس من;200814 نوشت:
استجابت دعا به عواملی متعددی بستگی دارد

سلام
100 در 100 اینطوره،منم منکرش نیستم
من روی حساب این روایت گفتم که اجابت نمیشه
،یکی از دلایلش که این میتونه باشه،نمیتونه؟
سلیم;4786 نوشت:
قال رسول الله صلی اله علیه و آله : لا تدخل الملائکة بیتاَ فیه خمرُ او دفّ او طنبورُ او نردُ ، و لایستجاب دعائهم و یرفع الله عنهم البرکة .(1) رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند : ملائکه به خانه ای که در آن شراب یا دف یا تنبور یا نرد باشد وارد نمی شوند ، و دعای اهل آن خانه مستجاب نمی شود و خداوند برکت را از آن خانه میبرد .

یا علی

منتظر منتقم;200882 نوشت:

پس میگم چرا دعای سازمان صدا وسیما مستجاب نمی شود چون شب وروز ؛ موسیقی از آن به چشم وگوش مردم می رسد وهیچ مسئولی هم اعتراض نمی کند

سلام به همگی

من به حرف های شما احترام می گذارم ولی اصلا قبول ندارم که در خانه ای موسیقی باشد و دعا مستجاب نشود ، چون در خانه ی ما ، من همش در حال گوش دادن انواع و اقسام موسیقی هستم و دعا ها به خوبی مستجاب می شوند و خانواده با نماز و دین داری هم دارم .....

پس حرفتان کلی نیست و استثنا برایش قائل بشین .... نظرتون راجع به این یکی مورد چیه ؟

kamran;200975 نوشت:
سلام به همگی

من به حرف های شما احترام می گذارم ولی اصلا قبول ندارم که در خانه ای موسیقی باشد و دعا مستجاب نشود ، چون در خانه ی ما ، من همش در حال گوش دادن انواع و اقسام موسیقی هستم و دعا ها به خوبی مستجاب می شوند و خانواده با نماز و دین داری هم دارم .....

پس حرفتان کلی نیست و استثنا برایش قائل بشین .... نظرتون راجع به این یکی مورد چیه ؟

سلام و عرض ادب...

والا این همه تو خارج دارن موسیقی گوش می دن و می رقصن
و به قول خیلی از جوونای عزیزمون خیلی هم زندگی شون خوب اداره میشه و مشکلی ندارن

ولی می دونید مشکلشون چیه
برکت نداره زندگیشون
جووناشون مثل جوونای ما نیستن
اصلا" یه محمد حسین فهمیده دارن؟
ندارن دیگه

اصلا" به نظر بحث اینکه تاثیری تو زندگی و دعا نداره موسیقی
رد حدیث امام معصوم هست و فکر کنم چیز خوبی نباشه
امام معصوم فلان دکتر یا دانشمند نیست که امروز یه حرفی رو بزنه و فردا بگه اون حرف اشتباه بوده کسی عمل نکنه
درسته؟

در زمان امام معصوم موسیقی متال یا راک یا پاپ به این صورت وجود نداشته پس من این حرف را قبول نمی کنم و زندگی ما برکت داره و خدا رو شکر بسیار خوبه اما با این وضع تحریم ها و گرانی کشور خب ، وضعیت همه مردم نسبت به قبل کمی از نظر اقتصادی پست رفت داشته و به همین خاطر نارضایتی بسیار است !

ماشالله جنس خارجی هم که قیمتش بالا رفته حتی سبزی داخلی هم قیمتش رو بالا بردن ! ! اینجا برای یه ماشین خارجی باید بالای پنجاه میلیون تومن پول بدی ، در صورتی که همون ماشین در خارج آنقدر هم گرون نیست !

در ضمن موسیقی هایی که من گوش میدم مناسب رقص نیست ... اما اگر در جایی هم موسیقی ای برای رقض پخش شود لذت می برم و نمی رقصم. رقص بحثش جداست .
موسیقی آفریده ذهن درست انسان است و این ذهن آفریده خدا .... موسیقی می تواند یک انسان را یا به نابودی ببرد یا به اوج ..... بستگی به خود شخص داره که چگونه ازش استفاده کنه من همیشه همینو میگم که بستگی به خود فرد داره و مقصر اون چیز (اون کار یا جسم ) نیست بلکه مقصر خود آدمه .... به لقمان گفتند ادب از که آموختی گفت از بی ادبان ..... خب برای همین تا بدی نباشد ، خوبی معنا پیدا نمی کند و این بستگی به برداشت خود فرد داره که اعمالش چطور پیش میره .... برداشتت حلال باشه ....خوبه ولی اگر حرام باشه بده .....به نظر من از چیز بد هم میشه برداشت خوب کرد !

موسیقی هم در نوع خودش و به تنهایی بد نیست ، برداشت ما می تونه خوب باشه یا بد .

kamran;201009 نوشت:
موسیقی آفریده ذهن درست انسان است و این ذهن آفریده خدا .... موسیقی می تواند یک انسان را یا به نابودی ببرد یا به اوج ..... بستگی به خود شخص داره که چگونه ازش استفاده کنه من همیشه همینو میگم که بستگی به خود فرد داره و مقصر اون چیز (اون کار یا جسم ) نیست بلکه مقصر خود آدمه .... به لقمان گفتند ادب از که آموختی گفت از بی ادبان ..... خب برای همین تا بدی نباشد ، خوبی معنا پیدا نمی کند و این بستگی به برداشت خود فرد داره که اعمالش چطور پیش میره .... برداشتت حلال باشه ....خوبه ولی اگر حرام باشه بده .....به نظر من از چیز بد هم میشه برداشت خوب کرد !

با سلام آقا کامران عزیز
میدونید این حرفی رو که شما میزنید خیلی ها در مورد شراب و گناه های دیگه هم میزنن. مثلا میگن شراب رو هم خدا آفریده. چیزی هست که به انسان شادی میده، اگر به اندازه بخوری مفیده، زیاد نخور چون حرومه اما اگر کم بخوری خوبه و ..... اگر موسیقی در شریعت ما حرام شده باشه، خوب یعنی حرامه. اگر کمش حلال بود خود پیامبر به ما میگفت، مثلا میگفت موسیقی سنتی اشکال نداره. اون زمان هم موسیقی سنتی بود، اشعار عرفانی و دینی بود.
من هم قبول دارم که هر چیزی تو این دنیا میتونه یک استفاده مفید داشته باشه، مثل چاقو که میشه باهاش هم کار خوب انجام داد و هم کار بد. شراب هم ممکنه بشه باهاش کار خوب انجام داد، اما خدا گفته خوردنش خوب نیست. مثلا میشه از شراب در مسائل دیگه زندگی استفاده کرد اما نمیشه خورد.
در مورد موسیقی هم ممکنه یک فایده ای داشته باشه اما کسانی که موسیقی رو حرام میدونند میگن گوش دادن موسیقی خوب نیست.

نکته بعدی اینکه، اگر حدیثی اومده که مثلا اگر فلان کار رو انجام بدی برکت از زندگی میره، نیاز به توضیح داره.
یادمه چند وقت قبل یکی از بزرگان گفته بود که این خشکسالیه که در ایران اومده به خاطر بد حجاب بدون زن هاست. بعد برخی ها که دنبال بهانه میگشتند اومدن یک سری عکس از جزایر زیبا که در خارج هست و زن ها بدون لباس شنا می کنند توی اینترنت پخش کردند، گفتند اگر بد حجابی قرار بود خشکسالی بیاره پس چرا اینها توی ناز و نعمت هستند؟
یاد یک حدیث افتادم، که یک بار حضرت موسی علیه السلام از جایی رد میشد یه نفر بهش گفت یا موسی من به خدا اعتقادی ندارم و هر کاری که دوست دارم میکنم و زندگی خوبی هم دارم تا حالا هم مریض نشدم.
خدا به حضرت موسی وحی کرد که به این فرد بگو تو اگر چه در ظاهر سالمی و لذت میبری اما خدا بزرگترین نعمت رو از تو گرفته و اون نعمت مناجات با خداست.
پس این افرادی که در خارج فساد میکنند و در ناز و نعمت هستند بسیاری نعمت های دیگر رو از دست دادند.

به نظر من کسانی که به موسیقی علاقه دارند به خاطر اینه که بهش عادت کردند. مثل کسی که شراب میخوره. اما اگر کسی به موسیقی عادت نکنه، به مراتب ذهنش و روح و روانش آرامتر از کسی است که موسیقی گوش میده، چون موسیقی شادی و غم و به طور کلی احساسات کاذب و مصنوعی در انسان تولید میکنه. البته این نظر منه و دلیل علمی براش ندارم.

من خودم دوست دارم و امیدوارم تا جایی که بتونم به احکام شریعت عمل کنم حتی اگر در ظاهر سخت به نظر بیاد. مثلا یهودی ها احکام دینشون از ما سخت تره، مثلا روز شنبه حق ندارن هیچ کاری انجام بدن جز عبادت و یا استراحت. حتی حق ندارند کبریت روشن کنن. مثلا در کشور اسرائیل روزهای شنبه همه جا حتی پروازهای شرکت هاشون تعطیله. اما چون دینشون رو دوست دارن و این رو یک سنت میدونن بهش عمل میکنن. البته اگر ما به جای اونها بودیم تا الان مشکل روز شنبه رو با فقه پویا حل میکردیم.

این چیزایی که گفتید درست هست اما موسیقی ای که الان هست در زمان قبل وجود خارجی نداشته .....درسته که مثلا خود من اخلاق تندی دارم و زود عصبانی میشم و این نتیجه بدی هست که از دوره زمانی ای که به موسیقی های متال خشن (black metal , death metal) گوش می دادم به من رسیده اما همین موسیقی ها فایده های بسیاری برای من داشته و دارد !

ارتباطم هم با خدا کم نشده بلکه بیشتر هم شده ، چون بر عکس بقیه وقتی با این موسیقی ها کار انجام میدم بیشتر افکار مذهبی و فلسفی به من دست میده ! (جای تعجب است برای بقیه افراد متال دوست) و اینکه بگم من نیاز به موسیقی دارم چون برای نقاشی یا انجام کار هنری تصویری نیاز به صوت هم هست .

اما حالا هم بیشتر به سمت موسیقی های بی کلام دارم میروم و از نظر موسیقی دان ها افرادی که موسیقی های بی کلام گوش می دهند ، از بار ذهنی و تخیل بیشتری برخوردارند چون با ذهن خودشون باید تصویر اون موسیقی را تجسم کنند !

و حالا شما می گویید مشروب ! خب این نوع نوشیدنی که انسان را از حالت روانی و تعادل خارج می کند و ضربه سنگین می زند به انسان ، بد است و اما موسیقی این طور نیست ! مگر موسیقی های تند و خشن ....چون موسیقی داریم تا موسیقی .

و درباره عادت کردن اگر قرار بود که من عادت کنم و دیگران عادت کنند و ضرر می بینند ، خوب عادت کردن به هر چیزی بد است ، حتی تمیزی ! چون یک مریضی بسیار بد می آورد با نام وسواس .... درسته تمیزی خوبه اما یه حدی داره ..... درسته نماز خوندن خوبه اما یه حدی دارد ، درسته که کتاب خوندن خوب است اما یه حد مشخصی برای خود دارد و بیش از حدش ضرر می زنه .

شما خودت داری می گویی که مشروب ممکنه که مفید باشه در زمینه های دیگه ، خب یعنی چندین کار می توان باهاش کرد .... ولی موسیقی رو فقط می شه گوش داد ، نه میشه خوردش نه میشه کار دیگری باهاش کرد ، پس مفید و مضرش در نوع گوش دادنشه ، نوع استفاده ، در جایی که داری گوشش میدی .... چطوری گوشش بدی .... پس تا موقعی که به موسیقی گوش ندیم ، نه می تونیم بگیم چه وضعیتیش مفیده و چه وضعیتیش مضر !

در ضمن موسیقی گوش دادن یک گناه نیست ، اگر بود مانند بقیه گناهان حداقل در یک گوشه کناری از قرآن بهش اشاره میشد چون موسیقی چیز کمی نیست و برای خودش یه دنیایی داره ! و خیلی گسترده هست... و اینکه تمامی گناهان کبیره و کوچک در قرآن و کتاب های آسمانی دیگر بهشون اشاره شده ... اگر نشده باشه که قرآن نیومده قصه تعریف کنه که ، قران و بقیه کتاب های آسمانی دارن تذکر میدن این کار خوبه و اینکار بد .

از نظر علمی هم موسیقی زیاد گوش دادن و گوش دادن به موسیقی های تند و خشن برای روح و روان مشکل آفرین است ، اما خود موسیقی گناه یا حرام نیست ....ما وقتی میگوییم موسیقی ، چندین نوع رو داریم میگوییم ....راک ، متال ، محلی ، پاپ ، رپ ، کلاسیک ، سنتی ، جاز ، آهنگای میکس با دی جی و .... ! اگر قرار بود که بگوییم موسیقی حرام و گناه است پس داریم تف می کنیم به قبر و صورت تمامی موسیقیدان های بزرگ و هنری که از ذات انسان ، نه حیوانات و نه موجودات دیگر ، پرورانده میشه !

آخر کجای موسیقی سنتی ، بگویم همین موسیقی های محلی گیلان می تونه به اعصاب و روح و روانت ضرر بزنه که می گویید حرام و گناه است ؟ خداوند تمامی گناهان را بر پایه عقل و منطق اعلام کرده ، مثل کلاه برداری و ... ! اما اینکه بگوییم موسیقی سنتی حرام و گناه است ، اصلا با منطق و عقل جور در نمیاد .

اگر هم می گویید حرام است دلایل را بیاورید

Kamran;201030 نوشت:
و حالا شما می گویید مشروب ! خب این نوع نوشیدنی که انسان را از حالت روانی و تعادل خارج می کند و ضربه سنگین می زند به انسان

با سلام خدمت اقا کامران عزیز و هنرمند
خوب حالا اگر یه نفر شراب کم بخوره، خوب مست که نمیشه و از حالت تعادل هم خارج نمیشه، پس اشکال نداره کم بخوره؟
Kamran;201030 نوشت:
درباره عادت کردن اگر قرار بود که من عادت کنم و دیگران عادت کنند و ضرر می بینند ، خوب عادت کردن به هر چیزی بد است

با سلام، نه منظورم رو متوجه نشدید، من گفتم شما میگید موسیقی به انسان آرامش میده، منم گفتم شاید این آرامش کاذبه، یعنی چون شما عادت کردید به موسیقی برای شما آرامشبخشه. کتاب خوندن و نماز خوندن رو مطمئنیم که خوبه، بعد میگیم که اما زیاده روی نکنید. اما موسیقی رو ما داریم در مورد اصل خوب بودنش صحبت میکنیم که آیا خوبه یا نیست؟
Kamran;201030 نوشت:
شما خودت داری می گویی که مشروب ممکنه که مفید باشه در زمینه های دیگه ، خب یعنی چندین کار می توان باهاش کرد .... ولی موسیقی رو فقط می شه گوش داد ، نه میشه خوردش نه میشه کار دیگری باهاش کرد ، پس مفید و مضرش در نوع گوش دادنشه ، نوع استفاده ، در جایی که داری گوشش میدی .... چطوری گوشش بدی .... پس تا موقعی که به موسیقی گوش ندیم ، نه می تونیم بگیم چه وضعیتیش مفیده و چه وضعیتیش مضر !

چرا میشه با موسیقی هم کارهایی انجام داد. مثلا الان توی گاوداری ها برای گاو ها موسیقی پخش میکنن تا شیرشون بیشتر بشه:Khandidan!:. البته باز هم معلوم نیست فایده داشته باشه چون ممکنه برای گاو یا شیرش ضرر داشته باشه. ممکن مثل امپول های هرومونی باشه که فقط در ظاهر باعث رشد میشه.
یا میشه از موسیقی برای درمان برخی بیماری های روانی حاد استفاده کرد، نه برای آدم سالم.
Kamran;201030 نوشت:
و اینکه تمامی گناهان کبیره و کوچک در قرآن و کتاب های آسمانی دیگر بهشون اشاره شده ... اگر نشده باشه که قرآن نیومده قصه تعریف کنه که ، قران و بقیه کتاب های آسمانی دارن تذکر میدن این کار خوبه و اینکار بد .

البته همه احکام که ذکر نشده، شاید هم بشه اینطوری گفت: اگر موسیقی خوب بود، پیامبر های گذشته هم موسیقی خوب رو به مردم یاد میدادند و یا خودشون هم می نواختند.
Kamran;201030 نوشت:
آخر کجای موسیقی سنتی ، بگویم همین موسیقی های محلی گیلان می تونه به اعصاب و روح و روانت ضرر بزنه که می گویید حرام و گناه است ؟ خداوند تمامی گناهان را بر پایه عقل و منطق اعلام کرده ، مثل کلاه برداری و ... ! اما اینکه بگوییم موسیقی سنتی حرام و گناه است ، اصلا با منطق و عقل جور در نمیاد .

من الان در صدد این نیستم که دلیل عقلی برای حرمت موسیقی بیارم، چون کار من نیست. مثل اینکه شما اگر به یک یهودی بگید چرا روز شنبه هیچ کار غیر از عبادت نمیکنید؟ لا اقل نصف روز رو عبادت کنید یا مثل ما مسلمون ها فقط نماز جمعه بخونید. چرا کل روز زندگی رو تعطیل میکنید؟ ممکنه جواب عقلی نداشته باشه.

اما یک دلیل عقلی به ذهنم میرسه: و اون اینکه اسلام با شادی ها و غم های کاذب مخالفه. میگه احساسات انسان باید از تفکر صحیح نشات بگیره نه از مواد مخدر. کسی ماده مخدر مصرف میکنه برای چند لحظه احساس میکنه خوشبخت ترین انسان دنیاست اما بعد از اینکه اثرش بره سر نقطه اوله.
موسیقی هم ممکنه به طور موقت انسان را از غم و غصه و افکار روزمره بیرون بیاره اما بعد از تمام شدن میبینه همون نقطه اوله.

البته خدای نکرده از حرف های من ناراحت نشید. روح هنرمند ها لطیفه. من فقط قصدم بحث علمیه و الا از نظر عملی هر کس باید به حرف مجتهد خودش رجوع کنه.
اما خواستم احتمالاتی رو که در این مسئله وجود داره بیان کنم.

خب ، موسیقی فقط شادی بخش نیست ، شادی کاذب هم همیشه نمیاره .... موسیقی حتی می تونه آنقدر غمگین کنه که اون فرد افسرده افسرده بشه ! آنقدر تاثیر منفی بر فرد بگذاره که فرد را به گریه بیندازه !

یک جورایی با احساسات انسان بازی می کنه . یک بار شنیدم که دوتا از آلات موسیقی هست (اسمشون رو یادم رفته) که اگر در خانه کسی باشد و آن فرد ازش استفاده کند ، بی غیرت میشود بر مادر و خواهر و خانواده ! من از این حرف شاخ در آوردم .... چون این حرف خنده دار است .
من به پیش یک استادی میروم که خودش موسیقی کار می کند و یکی از آلاتی که گفته شده بود را فکر کنم تا چند مدت داشتش .... اما او هیچی از غیرتش کم نشد و هنوز هم اگر یک کلمه بد گفته بشه به خانواده اش ، فرد فوحش دهنده را یا باهاش دعوا می گیرد یا جوابشو با طرز بدی بهش میده !

خیلی از گفته ها درباره موسیقی که بعضی مراجع می گویند مرا در تعجب می گذارد ! همانند حکمی که برای شطرنج صادر شده ....

در ضمن به نظر من انسان هایی که موسیقی گوش می دهند به دلیل اینکه شادی لحظه ای داشته باشند ، گوش نمی دهند البته این افراد هم زیادن مثل کسانیکه میرن دیسکو یا مهمونی میرقصن و با موسیقی شاد میشن ! ....اون دیگه موسیقی اسمش نیست بلکه آهنگ رقص هست :khandeh!:
من افراد زیادی رو میشناسم وقتی که می خواهند گریه کنند یا غمگینند ، میرن آهنگ غمگین گوش میدن ! و این نوع افراد هم همیشه تو خودشون هستند .

اینکه موسیقی ، تاثیر مفیدش کم مدت و لحظه ای باشه هم غلطه ، موسیقی هم تاثیر منفیش هم تاثیر مثبتش دراز مدته . نمی دونم چرا میگویند شادی کاذب ....فکر کنم که منظور شما (خطاب به افرادی که می گویند حرام است) همان موسیقی هایی هست که برای بزن و بکوب و رقص هست ! اینا از نظر من هم بی فایده اند اما برای اینکه برای درست کردنشون زحمت کشیده شده به این موسیقی ها بی احترامی نمی کنم .

باز هم می گم که موسیقی در نوع خودش و به تنهایی حرام نیست که بخواد مستجاب شدن دعا و برکت خونه رو از ما بگیره ! مثل نزول خوری یا کلاه برداری .

درباره ی اینکه حضرت محمد یا امامان ما موسیقی نمی نواختند و به افراد یاد نمی دادند که دلیل نمیشه برای حرام یا حلال بودن ..... موسیقی یک بخش الگویی نیست که بگوییم چون اون فرد خوب انجام میدهد ما هم باید انجام بدیم .....یک چیز شخصیه و هر کسی باید علاقه و استعداد درونی داشته باشه تا موفق تر و بهتر باشه در اون ......

درباره ی این هم بگویم که موسیقی حس شهوت میاره ، اصلا هم اینطور نیست ! .... یعنی چه آخه این حرف .... اونی که این حرف را می زند آیا یه بار انواع موسیقی هارو گوش داده ؟ از متال خشنش گرفته تا کلاسیک های آروم و آرامش بخش ...

خب نظرات دیگران چطور ؟

kamran;201052 نوشت:
رباره ی اینکه حضرت محمد یا امامان ما موسیقی نمی نواختند و به افراد یاد نمی دادند که دلیل نمیشه برای حرام یا حلال بودن ..... موسیقی یک بخش الگویی نیست که بگوییم چون اون فرد خوب انجام میدهد ما هم باید انجام بدیم .....یک چیز شخصیه و هر کسی باید علاقه و استعداد درونی داشته باشه تا موفق تر و بهتر باشه در اون ......

با سلام خدمت آقا کامران عزیز.
موسیقی از زمان های بسیار دور وجود داشته. در زمان پیامبر و امامان هم وجود داشته و چون اکثریت مردم به این کار علاقه مند هستند، پس پیامبر وظیفه داره مشخص کنه که آیا این کار خوبه یا بده؟ اما هر چقدر به احادیث نگاه میکنیم همش در مورد بد بودن موسیقیه. ما خیلی مسائل شخصی داریم که در اسلام حرام شده.
kamran;201052 نوشت:
درباره ی این هم بگویم که موسیقی حس شهوت میاره ، اصلا هم اینطور نیست ! .... یعنی چه آخه این حرف

من کی همچین حرفی زدم؟
خلاصه خیلی بحثو طول نمیدم تا دوستان دیگه هم نظرشون رو اعلام کنند.

بزارید در آخر یه نکته بگم. به نظر من ما باید احکام دین رو اونطوری که از روایات به دست میاد به مردم برسونیم ولی در انجامش مردم رو مجبور نکنیم. اما متاسفانه ما میخواهیم مردم رو مجبور کنیم به خاطر همین هی احکام رو ساده تر میکنیم.
مثلا یادمه یه زمان توی صدا و سیما فقط موسیقی های ساده و سنتی پخش میشد، یعد از یه مدت گفتن برای اینکه جوون ها سمت ماهواره نرن موسیقی پاپ هم مشکل نداره، بعد یواش یواش، الان بعضی از فیلم هایی که توی ویدیو کلوپها در دسترس مردمه، موسیقی هایی داره که جنینو توی شکم مادر میرقصونه. مردم هم فکر میکنن حلاله چون مجوز داره.
این استدلال اشتباهه، انسان حریصه، شما هر چقدر خودت رو به گناه عادت بدی نفس بیشتر میخواد. نمیشه گفت شما اگر موسیقی سنتی گوش بدی دیگه دنبال پاپ نمیری یا دنبال ماهواره نمیری.

درباره اینکه شهوت میاره منظورم شما نبود .... بلکه منظورم به کسی بود که این رو گفته ! تحقیق کنید می فهمید اما توهین نباشه ، فقط عقیده من اینطوریه ...خب یک انتقاد ساده است .

درباره ی اینکه می گویید هر چه روایت آمده درباره موسیقی و حرام دانسته شده من کمی فکر کردم و بهترین گزینه اینه که شما و یا هر کسی که اطلاعات دارد ، آن روایات حداقل پنج تاشو اینجا بنویسه .....در ضمن روایاتی بیاره که مال 1000 یا 1400 یا چند صد سال پیش باشه .... نه حالا از افراد معاصر.

kamran;201152 نوشت:
آن روایات حداقل پنج تاشو اینجا بنویسه

با کسب اجازه از جناب مدیر اجرایی

آقا کامران هر چند از بحث اصلی با توجه به عنوان تاپیک خارج شدید ولی بفرمایید:

*امام باقر (ع) می فرمایند: «غنا از چیزهایی است که خداوند آتش جهنم را سزایش قرار داده»
وسائل الشیعه، ج 12، باب 99، ابواب ما یکتسب به ح 6.

*پیامبر اکرم(ص) نیز میفرمایند: «شما را از مزمار و کوبات (آلات موسیقی) نهی می کنم.»
همان.

* امام باقر و امام صادق(ع) درباره ی آیه ی «بعضی از مردم سخنان بیهوده را می خرند تا مردم را از روی نادانی از راه خدا گمراه سازند و آیات الهی را به استهزا گیرند، برای آنان عذابی خوارکننده است»،فرمودند: «منظور از سخنان بیهوده، غناست.»
لقمان، 6.
وسائل الشیعه، ج 12، باب 99، ابواب ما یکتسب به، ح 6، 7، 11، 16و25.

*در حدیثی از نبی اکرم(ص) آمده: «غنا نردبان زنا است.»
الغناء رقیة الزنا؛ بحار الانوار، ج 76، باب 99، الغناء.

*امام صادق(ع) می فرمایند: «آلات ساز و آواز، از عمل شیطان است پس هر چه در زمین از این نوع وجود دارد از ناحیه ی شیطان است.»
همان. باب 100، ح 5 و 6.

سلام
موسیقی سنتی داریم تا موسیقی سنتی اگه قرار باشه سنتی مثل بندری خودمون باشه که موسیقی سنتی جنوبیاست که بدترین موسیقیه به نظرم من که از بندری متنفرم.این شبکه ی استانی ما هم که الی ماشاءالله هرروز از این موسیقیا داره حالا بندری یا موسیقی عربی که هر دوش چیزی از هم کم ندارن.جالبه که توجیه میکنن که مجوز وزارت ارشاد داره.برنامه فتیله که دیگه هیچکم نذاشته،موسیقی های همه ی قبایل دنیا روجمع کرده.
برنامه ی سال تحویل شبکه یک رو اگه دوستان دیدن موسیقی سنتی بود ورقص سنتی،شبکه دو هم که دوتاخانم هم آورده بودن میخوندن،باید منتظر باشیم چندروز دیگه خانما رو بیارن تلویزیون برقصن.
اینم از صدا وسیمای کشور شیعه!!!

محمد;4674 نوشت:

با سلام

در اين رابطه بحث مفصلي را به محضر شريفتان ارائه خواهم داد اميدوارم مورد رضاي الهي قرار گيرد انشاالله

سخنان فقها درباره احاديث غنا

پيشاپيش مناسب است سخنان چند تن از فقهاي بنام را، در تفسير احاديث غنا يادآور شويم:
شيخ انصاري رحمه الله گويد: «الغناء لا خلاف في حرمته في الجملة، والاخبار بها مستفيضة، وادعي في الايضاح تواترها . (1) »
صاحب جواهررحمه الله نيز نوشته است: «والسنة متواترة فيه (2) »
امام خميني رحمه الله گويد: «فقد وردت روايات مستفيضة او متواترة علي حرمته، وهي علي طوائف . (3) »
آية الله خوئي رحمه الله گويد: «والروايات الواردة في حرمة الغناء وان كان اكثرها ضعيف السند، ولكن في المعتبر منها غني وكفاية . (4) »

منابع
باب 1 . احاديثي كه در تفسير چهار آيه آمده است:

آيه اول:

ابوبصير از حضرت صادق عليه السلام درباره «قول الزور» در آيه شريفه ذيل مي پرسد . «فاجتنبوا الرجس من الاوثان واجتنبوا قول الزور» ; (5) «و از بتهاي پليد و از سخن باطل بپرهيزيد .»
حضرت مي فرمايد: «الغناء» (6) . همچنين آن حضرت در پاسخ به زيد شحام و ديگران نيز مي فرمايد: «الرجس من الاوثان; الشطرنج، وقول الزور; الغناء; (7) منظور از بتهاي پليد شطرنج است و منظور از قول زور غنا مي باشد .»
يكي از شيعيان، از حضرت امام صادق عليه السلام پرسيد: من كسي هستم كه با شكار و چوگان سرگرم مي شوم و خود را به بازي شطرنج مشغول مي دارم . امام عليه السلام فرمود: «. . . اما صيد كه تلاشي بيهوده است و هر كه از روي بازيچه، هوسبازي، بيهوده گرايي و خوشگذراني در پي صيد باشد; تلاشش بي فايده و باطل است و نماز و روزه اش در سفر [معصيت] كامل است و براستي كه شخص مؤمن چنين فرصتهايي را ندارد; آخرت جويي او را از كارهاي بيهوده و بازيچه بازداشته است .
و اما شطرنج، در همين مورد است كه خداي عزيز و جليل مي فرمايد: «فاجتنبوا الرجس من الاوثان واجتنبوا قول الزور» ; فقول الزور: الغناء، وان المؤمن عن جميع ذلك لفي شغل، ما له وللملاهي! فان الملاهي تورث قساوة القلب وتورث النفاق . واما ضربك بالصولج فان الشيطان معك يركض، والملائكة تنفر عنك، وان اصابك شي ء لم تؤجر، ومن عثر به دابته فمات دخل النار; (8)
پس منظور از «قول زور» غناست و واقعا يك مؤمن براي چنين اموري بيكار نيست، او را با رامشگري و نوازندگي چكار!؟ رامشگري و نوازندگي قساوت قلب و نفاق به بار مي آورد . اما چوگان زدنت; [كار درستي نيست] زيرا شيطان به همراهت مي دود و فرشتگان از كنار تو كوچ مي كنند و اگر در اين وادي به مصيبتي دچار شدي، پاداشي نداري و هر كه را چارپايش بر زمين زند و بميرد، وارد آتش شود . (9) »
عبدالله بن ابوبكر بن محمد گويد: به دستشويي خانه ام رفتم، كنيز همسايه ام مي زد و مي خواند، من لحظه اي ماندم و گوش دادم و بيرون شدم . هنگامي كه شب فرا رسيد، به محضر امام صادق عليه السلام [امام زمانم] شرفياب شدم . آن گاه كه حضرت مقابل من قرار گرفت، فرمودند: «الغناء اجتنبوا، الغناء اجتنبوا، الغناء اجتنبوا «اجتنبوا قول الزور» ; از غنا بپرهيزيد، از غنا بپرهيزيد، از غنا بپرهيزيد . [خداوند مي فرمايد] از قول زور بپرهيزيد .»

وي گويد: امام عليه السلام همواره مي فرمود: «الغناء اجتنبوا، الغناء اجتنبوا» تا آنجا كه آن مجلس برايم به تنگ آمد، در فشار روحي قرار گرفتم و دانستم كه منظورش من هستم . جلسه پايان يافت، وقتي بيرون رفتم به غلامش معتب گفتم: به خدا سوگند، جز من كسي در نظرش نبود (10) .

1)مكاسب، ج 1، ص 283، چاپ كنگره شيخ انصاري، نيز رك: ايضاح الفوائد، ج 1، ص 405 .
2) جواهر الكلام، ج 23، ص 44 .
3) المكاسب المحرمه، ج 1، ص 203 .
4) مصباح الفقاهة، ج 1، ص 307 .
5) حج/30 .
6) الكافي، ج 6، ص 431 .
7) همان، ص 435 .
Dirol الاصول الستة عشر، صص 50 و 51، كتاب زيد الزسي . 9) بحارالانوار، ج 76 ، ص 356; مستدرك الوسائل، ج 13، ص 214 - 216 .
10) امالي الطوسي، ص 720 - 721، المجلس 43، ج 3; وسائل الشيعه، ج 17، ص 309 .

ادامه دارد

داشتم با یکی بحث می کردم
می گفت چرا موسیقی گوش نمیدی؟
گفتم:آخه تو روایات و قرآن و منابع شیعی نوشته!
گفت من کاری با اینا ندارم پیامبر اینارو واسه این گفته که مثلا عرب ها نمی فهمیدن ، و وسیله ی گناهشون موسیقی بوده پیامبر هم واسه این حرام کرده
وگرنه تو میدونی موسیقی از کی بوده؟
از وقتی که آدم متولد شده!حتما آدم یه احساس نیازه کرده که موسیقی رو اختراع کرده دیگه!!!!!!!!!!
اصلا میدونی؟اگه موسیقی گوش ندی افسرده میشی!
گفتم من که گوش نمی دم و هیچیم هم نمی شه!
واقعا مونده بودم چی بگم!
باید چی میگفتم!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟
خیلی ممنون میشم اگه جوابمو بدید.

monjigraphic;201189 نوشت:
گفت من کاری با اینا ندارم پیامبر اینارو واسه این گفته که مثلا عرب ها نمی فهمیدن ، و وسیله ی گناهشون موسیقی بوده پیامبر هم واسه این حرام کرده

با سلام
خوب بهش بگو پیامبر چرا بهشون یاد نداد که از موسیقی حلال استفاده کنند؟ اگر موسیقی حلالی وجود داشت پیامبر بهشون میگفت.
از وقتی که آدم متولد شده!حتما آدم یه احساس نیازه کرده که موسیقی رو اختراع کرده دیگه

این دیگه واقعا خنده داره. حضرت آدم کجا و موسیقی کجا؟ بهش بگو کجا این مطلبو نوشته.
اصلا میدونی؟اگه موسیقی گوش ندی افسرده میشی! گفتم من که گوش نمی دم و هیچیم هم نمی شه!

خوب جوابی بهش دادی

شما که می گویید موسیقی حرام است و فلان ، گوش ندین ، تلویزیون وقتی پخش می کنه نگاه نکنید ! نمیشه که پخش نکنه چون افرادی که دوست دار موسیقی اند خیلی خیلی خیلی بیتشر هستن تا کسانی که از موسیقی بدشون میاد !!!!!

من و امثال من از موسیقی خوشمون میاد ، پس گوش میدیم اگر هم گناهی داره به خودمون مربوطه .....و کسی نمی تونه مارو مجبور کنه ....

اگر دیدین که جایی موسیقی داره پخش میشه گوشتون رو بگیرین یا از اون جا برین تا یه وقت خدا نندازتتون جهنم به خاطر هنری که در ذات خود انسان است و آفریده هیچ شیطان لعنت شده ای نیست ! ! !

بعدش هم اینکه می گویید موسیقی حرام است ، برایش دلیل بیاورید ..... نه اینکه بگویید فلان فرد اینو گفته و این روایت و این داستان و ..... غنا هم فقط موسیقی نیست ..... موسیقی رو قاطی این ماجرا نکنید . موسیقی پله ای برای زنا نیست چون اصلا حس شهوت به آدم نمیده و این حرف دروغه .

من دلیل می خوام .... دلیل برای اینکه موسیقی چرا حرامه ، دلیل واقعی ، همون دلیلی که مثلا ازش روایت شده که موسیقی نزد شیطانه ....برای چی ؟ اگر جواب منطقی و محکم بدین ، فقط دلیلشو ، من باور می کنم و در غیر اینصورت خیر ..... اگر هم بگویید که موسیقی هم حرام دارد و هم حلال دارین حرف خودتون رو پیچ و تابش میدین ..... یه جا میگویید حرامه یه جا می گویید دو طرفه ...... من یه چیز میخوام یا حلال یا حرام ..... با دلیل منطقی ..... که فکر کنم نمی دونید و فقط بر اساس یک سری روایت و حدیث اون رو حرام می دونین که معلوم نیست این روایات واقعین یا قلابی .

kamran;201227 نوشت:
شما که می گویید موسیقی حرام است و فلان ، گوش ندین ، تلویزیون وقتی پخش می کنه نگاه نکنید ! نمیشه که پخش نکنه چون افرادی که دوست دار موسیقی اند خیلی خیلی خیلی بیتشر هستن تا کسانی که از موسیقی بدشون میاد !!!!! من و امثال من از موسیقی خوشمون میاد ، پس گوش میدیم اگر هم گناهی داره به خودمون مربوطه .....و کسی نمی تونه مارو مجبور کنه .... اگر دیدین که جایی موسیقی داره پخش میشه گوشتون رو بگیرین یا از اون جا برین تا یه وقت خدا نندازتتون جهنم به خاطر هنری که در ذات خود انسان است و آفریده هیچ شیطان لعنت شده ای نیست ! ! !

با سلام خدمت دوست عزیز
برادر چرا از ما رنجیدی؟ ما اینجا به کسی امر و نهی نکردیم که این کار بکن یا نکن. به کسی هم نگفتیم میره جهنم. خدا مهربونتر از این حرف هاست. هممون میریم بهشت.
ما فقط خواستیم بحث دینی بکنیم.
اما ما میتونیم هم شبکه های بدون موسیقی داشته باشیم هم با موسیقی تا هر دو گروه راضی باشن. مثل الان که شبکه قرآن موسیقی پخش نمیکنه. ما میتونیم شبکه هایی داشته باشیم که سریال ها و فیلم ها رو بدون موسیقی پخش کنه.
من قبول دارم که کسانی که موسیقی رو حروم میدونن در اقلیت هستند اما این دلیل نمیشه بهشون بگیم تلویزیون نگاه نکنید. ما باید حقوق اقلیت ها رو محترم بدونیم. مثل مسیحی ها و یهودی ها

سلام
موسیقی کلا حرامه؟؟
آیا فارابی کار حرامی میکرده؟؟؟
آیا آهنگهای دینی که امثال سامی یوسف میخوانند حرام است؟؟
حرام اندر حرام؟؟
چرا افراط؟؟
آیا رساله مراجع تقلید رو خوندید؟؟؟
آیا مراجع تقلید گفتند که موسیقی کلا حرام است؟؟
دوست عزیز بنده مایلم با شما بیشتر بحث کنم

sunstar;201237 نوشت:

با سلام دوست عزیز، منظورتون بنده بودم؟
sunstar;201237 نوشت:
آیا رساله مراجع تقلید رو خوندید؟؟؟ آیا مراجع تقلید گفتند که موسیقی کلا حرام است؟؟

البته بحث ما در مورد فتوای مراجع نبود، بحث علمی است. اما برای عمل کردن هر کس باید به مرجع خودش رجوع کنه. برخی از مراجع تقلید به این مطلب اعتقاد دارند. مثل آیت الله بهجت قدس سره آیت الله وحید، البته زیادن اینگونه مراجع
sunstar;201237 نوشت:
آیا آهنگهای دینی که امثال سامی یوسف میخوانند حرام است؟؟ حرام اندر حرام؟؟ چرا افراط؟؟

چرا نمیتونه حرام باشه، چون مضمون دینی داره، یا چون موسقیش معمولیه. البته سامی یوسف هم چند جور خونده. دوست عزیز من که فتوا ندادم که افراط بکنم. من دارم بحث علمی میکنم.
sunstar;201237 نوشت:

البته موسیقی یکی از علوم فلسفی به حساب میومده،(چون فلسفه اسلامی عمده مطالبش از فلسفه یونان گرفته شده) و دانستن یک علم با اجرای اون علم خیلی تفاوت داره. ثانیا، ما داریم بحث علمی میکنیم و توی بحث علمی باید دلیل بیارید که پیامبر یا اهل بیت این کار رو میکردن، تا جایی که یادمه فارابی یک از ادله اربعه نبود.:ok:

کم احادیث و روایات جعلی نیست که برای ترسوندن مردم در قرون گذشته نقل کردند!

اگه موسیقی خوب حرام بود که قرآن و اشعار عرفانی ما اینقدر آهنگین و زیبا نبود!

موسیقی بد که موجب غفلت بشه در دین نهی شده نه موسیقی خوب!

خب بله شما می گویید که موسیقی حرام و حلال دارد ...این شد یه حرف درست و حسابی نه اینکه کلا حرام است !

خب حالا یک نفر که مطلع هست مشخص کنه کدام سبک ها حرام اند ؟ (احتمال بالا اولیش همان متال هست ، چون بعد از مدت طولانی گوش دادن بهش کمی سردرد میاره به خاطر شدتش ، اما از نوع متال ما آهنگ های آرام و زیبا هم داریم .)

(آهنگ های پاپ که همه می شناسیم و خواننده های زیادی وجود دارن که بیشتر آهنگ ها شاد هستن و برای رقصیدن و بقیه اش پاپ های آرام یا غم انگیز اند که برای گوش دادن خوب اند )

(آهنگ های راک که تقریبا شبیه به آهنگ های متال اند ولی کمی متفاوت در نوع نواختن و پرداخت به موضوعات که اون خشنی متال رو ندارند و کمی بهتر هستند و هم شاد دارن و هم غمگین ، هم آرام و هم تند )

(موسیقی کلاسیک که همگی آشنا هستید با آن ، که گروه بزرگی با هم اجرایش می کنند و موسیقی های زیبا و آرام و تند می نوازند ، خیلی حالت ها داره )

(موسیقی سنتی و محلی که جای خود دارد ، برای رقص های محلی اجرا میشده یا جنگ ، یا مراسم ها مثل موسیقی های اسکاندیناوی که در قرون وسطا برای مردم در مراسم جشن برداشت گندم ، این آهنگ هارو می زدن و رقص و پایکوبی می کردن ! البته این نوع هم غم انگیز هم دارد . مورد توجه باشه که بروید همین آهنگ های گیلانی را گوش کنید مثل میرزا کوچک خان و .... ، که چقدر قشنگن . .. یا موسیقی های سنتی مکزیکی که برای مسابقات گاوچرانی می نواختند !.. هر کسی هم می تونه گوش بده به آهنگای محلی و سنتی ، اما رقصش پای خودشه ، می تونه نرقصه ! و همانطور گفتم همه اش برای رقص و شادی نیست )

سبک رپ هم که خودتون می دونید چیه ...... سبک های مختلف دیگر مثل تلفیقی و جاز و .....

حالا به من نگویید که موسیقی ای که شهوت میاره یا گمراه کننده است ....موسیقی آدم نیست که شهوت بیاره و همچنین موجود پلیدی نیست که گمراه کننده باشه ؛ من فقط می خوام بدونم که یکی توضیح بده کدام این ها حرام اند و دلیلش رو بگه ؟
مانند موسیقی های متال نه به خاطر شیطان پرستانه بودنش چون اینطور نیست بلکه به خاطر اینکه باعث سردرد میشه و خیلی خشن هست البته متال چندین مدل مختلف داره که فقط خشن هم نیست و آرام هم داره.

ادامه از پست 30

آيه دوم:

رواياتي در تفسير آيه شريفه «والذين لا يشهدون الزور» ; (1) «[بندگان خاص خداي رحمان] كساني هستند كه شاهد زور نمي شوند . » وارد شده و غنا را يكي از مصاديق زور معرفي كرده اند . مجمع البيان، ذيل آيه، مي نويسد: يعني در جلسات باطل حاضر نمي شوند و از اين قبيل است مجالس غنا، فحش و . . . . گفته شده: منظور آيه همان غناست . اين تفسير از امام باقر و امام صادق عليهما السلام روايت شده است (2) .

آيه سوم:
محمد بن مسلم گويد: از امام باقرعليه السلام شنيدم كه مي فرمود: «غنا از چيزهايي است كه خداي عزوجل بر آن وعده آتش داده است و اين آيه را تلاوت فرمود: «ومن الناس من يشتري لهو الحديث ليضل عن سبيل الله بغير علم ويتخذها هزوا اولئك لهم عذاب مهين » ; (3) «و بعضي از مردم سخنان بيهوده را مي خرند تا مردم را از روي ناداني، از راه خدا گمراه سازند و آيات الهي را به استهزا گيرند، براي آنها عذابي خواركننده است .»
پنج روايت، دلالت دارد كه يكي از موارد «لهو الحديث » غنا و موسيقي است (4) .
به عنوان نمونه; ابو امامه از پيامبر اكرم صلي الله عليه وآله نقل مي كند: «لا يحل تعليم المغنيات ولا بيعهن، واثمانهن حرام وقد نزل تصديق ذلك في كتاب الله تعالي: «ومن الناس من يشتري . . .» والذي نفسي بيده ما رفع رجل عقيرته يتغني الا ارتدفه شيطانان يضربان بارجلهما علي صدره وظهره حتي يسكت; (5) آموزش كنيزان رامشگر، حلال نيست، همچنين فروش آنان و قيمت گذاري آنها حرام است و تصديق اين مطلب در كتاب خداوند متعال نازل شده است كه «ومن الناس من يشتري . . .» ; سوگند به آن خدايي كه جانم در كف اختيار او است، هيچ كس صدايش را به غنا بلند نمي كند مگر اين كه دو شيطان بر دوشش سوار مي شوند و با پاشنه پا بر سينه و پشتش مي زنند، تا هنگامي كه ساكت گردد .»

آيه چهارم:
گروهي از شيعيان كوفه وارد مدينه شدند و به منزل شخصي كه اهل غنا و موسيقي بود، رفتند . ابو ايوب خراز - كه يكي از آنهاست - گويد: سپس نزد امام صادق عليه السلام شرفياب شديم، حضرت به ما فرمود: «اين نزلتم; كجا منزل كرديد!؟» گفتيم: نزد فلاني كه كنيز خواننده دارد . در روايت ديگري سخن امام عليه السلام چنين است: «كيف فعلتم هذا؟ ; چگونه اين كار را انجام داديد؟» عرض كرديم: جز خانه او جايي ديگر پيدا نكرديم و تا آنجا نرفته بوديم، نمي دانستيم . حضرت فرمود: «فكونوا كراما; بزرگوار باشيد . »

ما واقعا منظورش را درك نكرديم و گمان كرديم مي فرمايد: كرم كنيد و پول بيشتري به او بدهيد، از اينرو برگشتيم و پرسيديم ما منظور حضرت عالي را از جمله «كونوا كراما» نمي دانيم . آن گاه امام عليه السلام فرمود: «آيا نشنيده ايد سخن خداي عزيز و جليل را كه در كتابش مي فرمايد: «واذا مروا باللغو مروا كراما» (6) ; (7) و هنگامي كه به لغو و بيهودگي برخورند، بزرگوارانه از آن مي گذرند .

4) غنا، موسيقي، صص 2181 - 2183 .
5) مجمع البيان، ج 8، ص 313 .
6) فرقان/72 .
7) الكافي، ج 6، ص 432; دعائم الاسلام، ج 2، ص 209، ح 766; مستدرك الوسائل، ج 13، ص 220 .

ادامه دارد

sunstar;201237 نوشت:
سلام
موسیقی کلا حرامه؟؟
آیا آهنگهای دینی که امثال سامی یوسف میخوانند حرام است؟؟
حرام اندر حرام؟؟
چرا افراط؟؟
آیا رساله مراجع تقلید رو خوندید؟؟؟
آیا مراجع تقلید گفتند که موسیقی کلا حرام است؟؟

جناب سان استار سلام :Gol::Gol:

كي گفته موسيقي كلا حرام هست حتي هيچ مرجع تقليدي اين حرف رو نزده حضرتعالي يه مطالعه ايي در نظرات و اقوال علما و مراجع بفرمائيد بعد اينقدر عصباني بشيد بطور اجمال از فحواي كلمات مراجع عظام عظم الله شانهم اينطور استنباط ميشه كه موسيقي لهوي كه مناسب مجالس لهو و لعب هست حرام هست يعني موسيقي اي كه انسان رو وادار به حركات موزون كه در اصطلاح به اون ميگن رقص و الا موسيقي هايي با آهنگهاي آرام و دلنشين كه حرام نيست

البته از دوستانم در انجمن احكام ميخوام اين قضيه را هر چه زودتر مشخص كنند و نظرات علما و مراجع را در اينجا براي استفاده كاربران فرهيخته و بزرگوار ذكر كنند

والسلام :Gol:

در اينجا براي تنوير افكار بعضي بزرگواران كه اينقدر روي موسيقي و گوش دادن به آن حساسيت بخرج ميدن بعضي از انواع سبكها رو آورده ام تا خود عزيزان تشخيص دهند كه كدوم موسيقي آثار لهوي داره و كدوم موسيقي آرام هست البته از دوستاني كه در فن آهنگ سازي و موسيقي هستند ميخواهيم در اين مبحث به صورت گسترده شركت كنند و نظرات كارشناسانه خودشون رو ارائه دهند تا از تشتت آرا و اقوال پرهيز شود

متال !

در این سبک بیشتر از نوت های طولانی و خشن گیتار برقی و جاز استفاده میشه ! و کلام خواننده در بعضی جا ها تند و در بعضی جا ها کند و بیشتر با داد و فریاد همراه هستش ! و مزمون اشعار اجتماعی و سیاسی هستش !!!

هوی متال !

این سبک خشن ترین سبک موزیک هستش ! و اشعار رنگ و بوی سیاسی داره و بعضی مواقع هم ضد بشری و یا شاید ضد خدا میشه ! و بیشتر با فش همراه هستش ! و از نوت های گوش خراش استفاده میکنه !

موسیقی ترنس ! :

این موسیقی بیشتر محبوب دی جی ها هستش و در اون آهنگ ها بیشتر شاد هستند و با نت خاصی زده میشوند که شما را به حرکت وادار میکنه ! و باعث میشه حرکات موزون انجام بدید ! و همه نوع آلات موسیقی در اون یافت میشه ولی بیشتر از ارگ و جاز در اون استفاده میشه
این موسیقی به نام موسیقی کامپیوتری مدرن و یا موسیقی الکترونیک هم شتاخته میشه !

سبک رپ یا هیپ هاپ !!! :

در این سبک موسیقی _ ملودی و آهنگ معمولا آرام هستش و کلام خواننده تند پیش میره (( تند تند حرف میزنه !!! )) و مضمون اشعار هم بیشتر سیاسی و اجتماعی هستش ! البته این سبک موزیک بیشتر در جامعه آمریکایی و در میان افراد سیاه پوست طرفدار داره ! اما به تازگی در ایران هم خیلی طرفدار پیدا کرده ! و این روز ها خواننده های زیر زمینی همه به خواندن سبک رپ روی آوردند !!! البته فرق های کوچکی بین هیپ هاپ و رپ وجود داره که به همین دلیل بعضی ها اعتقاد دارند که هیپ هاپ و رپ هر کدام یه سبک جداگانه هستند ! اما در کل این دو سبک خیلی بهم نزدیکند !!!!!

سلام علیکم

هیپ هاپ و رپ خیلی فرق دارند !
از نظر تنظیم و ملودی سازی خیلی فرق داره.
شما از نظر عامیانه تعریف کردید

رحیق مختوم;201344 نوشت:
در اينجا براي تنوير افكار بعضي بزرگواران كه اينقدر روي موسيقي و گوش دادن به آن حساسيت بخرج ميدن بعضي از انواع سبكها رو آورده ام تا خود عزيزان تشخيص دهند كه كدوم موسيقي آثار لهوي داره و كدوم موسيقي آرام هست البته از دوستاني كه در فن آهنگ سازي و موسيقي هستند ميخواهيم در اين مبحث به صورت گسترده شركت كنند و نظرات كارشناسانه خودشون رو ارائه دهند تا از تشتت آرا و اقوال پرهيز شود

متال !

در این سبک بیشتر از نوت های طولانی و خشن گیتار برقی و جاز استفاده میشه ! و کلام خواننده در بعضی جا ها تند و در بعضی جا ها کند و بیشتر با داد و فریاد همراه هستش ! و مزمون اشعار اجتماعی و سیاسی هستش !!!

هوی متال !

این سبک خشن ترین سبک موزیک هستش ! و اشعار رنگ و بوی سیاسی داره و بعضی مواقع هم ضد بشری و یا شاید ضد خدا میشه ! و بیشتر با فش همراه هستش ! و از نوت های گوش خراش استفاده میکنه !

موسیقی ترنس ! :

این موسیقی بیشتر محبوب دی جی ها هستش و در اون آهنگ ها بیشتر شاد هستند و با نت خاصی زده میشوند که شما را به حرکت وادار میکنه ! و باعث میشه حرکات موزون انجام بدید ! و همه نوع آلات موسیقی در اون یافت میشه ولی بیشتر از ارگ و جاز در اون استفاده میشه
این موسیقی به نام موسیقی کامپیوتری مدرن و یا موسیقی الکترونیک هم شتاخته میشه !

سبک رپ یا هیپ هاپ !!! :

در این سبک موسیقی _ ملودی و آهنگ معمولا آرام هستش و کلام خواننده تند پیش میره (( تند تند حرف میزنه !!! )) و مضمون اشعار هم بیشتر سیاسی و اجتماعی هستش ! البته این سبک موزیک بیشتر در جامعه آمریکایی و در میان افراد سیاه پوست طرفدار داره ! اما به تازگی در ایران هم خیلی طرفدار پیدا کرده ! و این روز ها خواننده های زیر زمینی همه به خواندن سبک رپ روی آوردند !!! البته فرق های کوچکی بین هیپ هاپ و رپ وجود داره که به همین دلیل بعضی ها اعتقاد دارند که هیپ هاپ و رپ هر کدام یه سبک جداگانه هستند ! اما در کل این دو سبک خیلی بهم نزدیکند !!!!!

با سلام وعرض ادب خدمت بزرگواران,

بحث موسیقی بسیار گسترده است و من با خواندن تقسیم بندی های فوق نکته ای به ذهنم رسید و آن اینکه واقعا موسیقی غنایی کدام است؟ آیا علت حرمت موسیقی به خاطرایجاد خلسه و هیجان حاصل از آن بر مخاطب است؟ یا باطل بودن اشعار و یا مناسب مجالس رقص بودن؟
مسلما سبکهایی مثل metal , heavy metal وDoomو غیره ,مناسب مجالس لهو و لعب یا حرکات موزون نیستند و اصلا ممکن است یک موسیقی از این سبک چندان حاوی مفاهیم باطل و توهین آمیز هم نباشد, بلکه مثلا حرفی اجتماعی هم برای گفتن داشته باشد , با این وصف آیا میتوان گفت برای شنونده مجاز است؟ بدیهی است که بسیاری از این دست موسیقیها میتواند همان تاثیر غنایی و حالت سکر آور را بر مخاطبی که متعلق به همان زبان و فرهنگ هست و حتی سایر افراد ,بگذارد.
یا مثلا موسیقی ملایم و دلنشینی که خواننده ای خوش صدا !در آن سخن ازعشق میگوید و ....

به نظر من تاثیر موسیقی کاملا یک حس درونی است و به افراد بستگی دارد. اگر شنونده متدین پس از مدتی گوش دادن به موسیقی متوجه شد که دیگر حس و حال عبادت و عمل مستحبی که قبلا بجا میآورده است ندارد و دیگر لذت سابق را مثلا از قرائت قرآن نمیبرد, در این حالت میتوان گفت که این موسیقی تاثیرخود را گذاشته و توانسته است معنویت دینی را اززندگی و از لحظات فرد بگیرد.

madanchi11;201360 نوشت:
سلام علیکم

هیپ هاپ و رپ خیلی فرق دارند !
از نظر تنظیم و ملودی سازی خیلی فرق داره.
شما از نظر عامیانه تعریف کردید

سلام جناب معدنچي

وقتي شما نميائي اصل مسئله رو برامون بصورت تخصصي توضيح بدي همين ميشه ديگه
اين مسئله رو توي يكي از سايت ها خوندم ديگه چون تخصصي نداشتم نتونستم توضيحي بدم انشاالله شما كه متخصص در اين فن تشريف داريد برامون كاملا توضيح بديد ببينيم چي به چيه

خدا كنه شيطان ما رو از راه حق وحقيقت دور نكنه عوام بودن عيبي نداره :ok::ok:
ممنونم

kamran;201319 نوشت:

حالا به من نگویید که موسیقی ای که شهوت میاره یا گمراه کننده است ....موسیقی آدم نیست که شهوت بیاره و همچنین موجود پلیدی نیست که گمراه کننده باشه ؛ من فقط می خوام بدونم که یکی توضیح بده کدام این ها حرام اند و دلیلش رو بگه ؟
مانند موسیقی های متال نه به خاطر شیطان پرستانه بودنش چون اینطور نیست بلکه به خاطر اینکه باعث سردرد میشه و خیلی خشن هست البته متال چندین مدل مختلف داره که فقط خشن هم نیست و آرام هم داره.

موسیقی یه همنشین است مثل همنشینی گل و خار که زیاد شنیدید!

اگه موسیقیی که همنشین شخص هست باعث میشه رفتار و گفتار و کردار وی هم آهنگین و زیبا شود این موسیقی حلال است و
برعکس اگر کسی موسیقیی را همنشین خود کرد که وی را عصبی و پرخاشگر و سبک و بی اراده کرد و یا بخاطر اشعار تحریک کننده ای که همراه با آن موسیقی که تاثیراتی مانند افزایش هیجان و تحرک روی شخص میگذارد گوش میدهد وی را دچار افسردگی و مشکلات روانی یا تحریک جنسی کرد آن حرام هست!

موسیقی حلال موسیقی ای نیست که خدا رو از یاد بندازه بلکه موسیقی بقول عرفا، انسان رو از فراق و هجران از معشوق یعنی خداوند آگاه میکنه که ما از چنین معشوقی دوریم ولی اصلا متوجه نیستیم!!!

حتی مطرب حقیقی در اشعار عرفانی منظور عارف و ولی است که با سخن و نغمه ای که از درونشون بیرون میاد انسانها رو از وجود معشوق حقیقی یعنی خداوند آگاه میکنند!

زیبایی موسیقی حلال، از یک زیبانگار زیباروی زیبا آفرین خبر میده و حتی خود قرآن و نهج البلاغه هم که آهنگ داره نشون میده این کلمات از یک عالم پر از آهنگ و زیبایی آمده! بخاطر همین موسیقی هم میتونه ما رو به همون عالم بکشونه و ببره!

مطرب عشق عجب ساز و نوایی دارد
نقش هر زخمه که زد راه بجایی دارد

عالم از ناله ی عشاق مبادا خالی
که خوش آهنگ و فرح بخش نوایی دارد

اگه میگن رقص حرامه بخاطر اینکه این شادی ها ارزش رقصیدن ندارند بلکه شادی هایی مثل رهایی از نفس و رسیدن به لقاءالله است که انسان بی اختیار میرقصه

چون جهند از دست خود دستی زنند
چون رهند از نفس خود رقصی کنند

شـکر لب جوانی نی آموختی ****** که دل ها در آتش چو نی سـوختی

پدر بارها بانگ بر وی زدی ********** به تـنـدی کـه آتش در آن نی زدی

شـبی بر نوای پسـر گوش کرد ****** سـماعـش پریشـان و مدهوش کرد

همی گفت و بر چهره افکنده خوی***** کـه آتش بمـن در زد این بانگ نی

ندانی که شـوریده حالان مسـت ****** چــرا بـر فشـانند در رقص دسـت؟

گشـاید دری بر دل از واردات********* فشـانـنـد ســر دسـت بر کایـنـات

حلالش بود رقص بر ياد دوست *******که هر آستينيش جانی در اوست

وای به اون روزی که یه عارف خواننده باشه یه نفر هم شاید زنده نمونه!

سلام

رحیق مختوم;201384 نوشت:
وقتي شما نميائي اصل مسئله رو برامون بصورت تخصصي توضيح بدي همين ميشه ديگه

موسیقی تخصصی یعنی نت خوانی ! سبک بدونی ! گوشه ها موسیقی را بلد باشی !
خوب من چه قسمت توضیح بدم !؟

موسیقی متال از راک اومده ! راک هم از راک-پاپ میاد!
خیلی بحثش گسترده است

خب ، سبک های متال : death metal , heavy metal , metal , black metal , gothic metal اینا معروفاشن

خب معمولا در سبک متال ، متن های مذهبی ، ضد مذهبی و عاشقانه گفته می شود (سیاسی در بعضی موارد وجود دارد)
در گوتیک متال اونجور که من دیدم ، عاشقانه بیشتر است ، آهنگی خشن دارد اما روند آهنگ کند است و به نظرم زیبا تر از بقیه است .

death metal آهنگی آرام و خشن ، ترسناک دارد ! اکثرا با صدایی خشن می خونند. من زیاد این سبک را نمی شنوم
black metal هم که شبیه death metal هست اما تند تر ، که اعصاب آدم را خورد می کنن ! اشعار شیطانی دارند و یادمه یکی از گروه های برجسته اش mayhem بود که خواننده اصلی وسط صحنه با شیشه یا بطری شیشه ای خودشو می زد ! خودزنی می کرد عین دیوانه ها و آخر سر هم چون اینقدر فرد غیر عادی ای بود با یک تنفگ خودکشی کردش !

heavy metal هم که خودتون می شناسین !
speed metal ، متال سرعتی هست که دیوانه وار هستش و شما رو آروم نمی گذاره !

و مدل های مختلف دیگری هم دارد اما اینا معروفاشند .... حتی خود هر کدام از این ها مدل های مختلف بسیاری دارند !

خب دلیل اینکه می گویند متال حرامه ، به نظر من این نیست که شیطان پرستیه ! چون همه اش به اون شکل نیست و به خاطر اینه که بیشترشون بعد از مدت زیادی گوش دادن اعصاب و روان آدم رو کم حوصله و خراب می کنه !(ولی خب آهنگ های ضد دینی هم زیاد داره ، تقریبا بیشترش به این شکله ! اما ما چکار به متن شعرش داریم .... فردی که گوش میده بیشتر به خاطر آهنگشه نه شعرش ! برعکس پاپ ) البته باز هم نباید گفت متال حرامه ! بلکه متالی که آهنگ خشن و تند داشته باشه ، چون من آهنگ های آروم متال هم شنیدم .

در ضمن قطعا این نوع موسیقی اصلا مناسب رقص نیست ، یا همان غنا ! این نوع موسیقی فقط به خاطر اینکه خشن هست به اعصاب کمی ضربه می زند و اگر خواستید بهتر از این را گوش کنید که شبیه باشد همان راک را گوش بدین که باز راک هم سبک های مختلفی دارد ! به قول معدنچی11 عزیز ، موسیقی خیلی گسترده است ! مانند هنر نقاشی اما بازم بزرگ تر از آن
مثلا من وقتی آهنگ های متال گوش میدم یاد چیزای مذهبی میوفتم نه به خاطر اون شعر آهنگ که خواننده می خونه بلکه به خاطر آهنگش ! منم زیاد تخصصی در موسیقی ندارم ولی خودم آرشیو می کنم و خیلی موسیقی ها رو گوش میدم .

فقط بگم فکر نکنم موسیقی ای بتونه تحریک جنسی کنه ، من که تا به حال چنین چیزی اصلا برام پیش نیامده .... بگم که حداقل بیشتر سبک های موسیقی دنیا رو گوش دادم .
اینم بگم که کلا موسیقی متال از قدیم تا الآن خیلی فرق کرده ... اگر مال چندین سال پیش را با مال الآن ، مقایسه کنید ، می فهمید منظورم چیه

سلام دوست عزیز.
دوستان چون موسیقی مد شده در شک هستیم که حرام است یا حلال.
به نظر من موسیقی خوبه اما به اندازش.
من خودم هم قران هم دعا گوش میدم در کنارش روزهایی که دلم بگیره و حس طبیعت گرایی بهم دست بده میام موسیقی اروم گوش میدم.که معین اهنگاش خیلی قشنگه.باورکنید بجز معین دیگه به اهنگ های هیچ خواننده ای رو گوش نمیدم.
از خدا هم هر چه خواستم داده.
البته یه نکته.من هر گناهی کنم پنج دقیقه نکشه خدا بهم میفهمونه مثلا میخورم زمین سر درد .خواب دیدن.
اما تا بحال موسیقی گوش دادم از طرف خدا چیزی ندیدم که بفهموه موسیقی حرام است.

من نمی خوام وارد بحثتون شم چون وقت پی گیریشو ندارم متاسفانه. اما می خوام تجربه ی شخصی خودمو بگم. من همه نوع سبک موسیقی گوش می کردم قبلا. راک متال رپ هیپ هاپ مجازو.... و مطالعاتیم داشتم روشون. بعد اومدم به راه راست دیگه هیچ کدوم رو گوش نکردم. از اون پس شبا یه ربه خوابم میبرد. در حالی که قبلا حداقا نیم ساعت طول می کشید. در طی روز انگار تو سرم ضبط گذاشته بودن همیشه یه موسیقی تو سرم نواخته میشد! (موسیقی که گوش کرده بودم) تمرکزمم پایین آورد( واسه کنکور) . اما حالا راحته راحتم. همین چند وقت پیش یه آهنگ گوش دادم که مجاز و حلال هم بود. باز دوباره ریختم بهم.

موسیقی حلال داریم. آوای قرآن . صدای رود . صدای طبیعت و آواز پرنده ها. اما من 100 درصد به این نتیجه رسیدم که موسیقی که در حال حاضر مجازه، 90 درصدش مشکل داره(چه فقهی و چه از نظر پزشکی و روانشناسی (( حداقل برای منا !!))(حتما سخنرانی استاد رائفی پور رو در رابطه با موسیقی گوش بدین. ))

یه چیز دیگه. ما به عنوان شیعه باید اسوه هامون تو زندگی ائمه و بعد مراجع باشن. (مطمئنا نمی تونیم بهشون برسیم اما باید در اون راه قدم برداریم.) آیا ائمه موسیقی گوش می کردن؟؟! آیا مراجع موسیقی گوش می کنن؟؟! حالا به ریسکش می ارزه ؟؟! حتی اگه 1 درصدم احتمال بدیم موسیقی رایج مجاز حرام باشه(یا مصداق غنا) می ارزه گوش بدیم و اون دنیا.....! آخه گوش دادنشم دردی دوا نمی کنه.....

[=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]حضرت صادق (ع) می فرمایند: از جمله گناهان کبیره اشتغال به موسیقی و آوازه خوانی است که انسان را از یاد خدا باز می دارد و او را در ارتکاب محرمات بی باک و بی پروا می سازد.

[=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif] وسائل الشیعه کتاب تجارت باب 100

حالا بینی و بین الله. این موسیقی ها که بیشترشون در رابطه با عشق به یک زنه! انسان رو به یاد خدا میندازه؟؟!

موسیقی فقط اگر غنا باشه حرام نیستا! نباید انسان را از یاد خدا غافل کنه
رهبر معظم انقلاب اسلامی:

«موسیقی اگر انسان را از یاد خدا و معنویت غافل کند و به ابتذال، گناه و بیکارگی بکشاند، حرام است.»
منبع نقل : hawzah

سلام دوست عزیز
حالا مگه حتما باید نشانه ای ببینید؟
موسیقی 2 نوعه حلال ، حروم!
جدیدا مد شده میگن موسیقی اسلامی!
مثل اینه که بگیم شراب اسلامی!
آخه این 2 تا اصلا باهم قابل جمع نیستن
مگه این سرود ها و تواشیح ها چه اشکالی داره؟(که البته گاهی اوقات توی همون ها هم خط قرمز های موسیقی رعایت نمی شه)
من که تا حالا کسی رو ندیدم که از موسیقی گوش ندادن بمیره!
به قول دوست عزیزمون :
ما به عنوان شیعه باید اسوه هامون تو زندگی ائمه و بعد مراجع باشن. (مطمئنا نمی تونیم بهشون برسیم اما باید در اون راه قدم برداریم.) آیا ائمه موسیقی گوش می کردن؟؟! آیا مراجع موسیقی گوش می کنن؟؟! حالا به ریسکش می ارزه ؟؟! حتی اگه 1 درصدم احتمال بدیم موسیقی رایج مجاز حرام باشه(یا مصداق غنا) می ارزه گوش بدیم و اون دنیا.....! آخه گوش دادنشم دردی دوا نمی کنه.....

در پناه مهدی عج...

kamran;201406 نوشت:
(ولی خب آهنگ های ضد دینی هم زیاد داره ، تقریبا بیشترش به این شکله ! اما ما چکار به متن شعرش داریم .... فردی که گوش میده بیشتر به خاطر آهنگشه نه شعرش ! برعکس پاپ )

سلام دوست عزیز
همه ی اعمال ما توی این دنیا یک اثر معنوی داره
چه زیاد چه کم(که محسوسند یا خیر)
به عنوان مثال در تهیه ی غذا ، دین آشپز اینکه معتقد باشد یا خیر و یا پاک بودن یا جنب بودن و ... او روی غذای تولید شده اثر میذاره(که همون اثر معنویه)
حالا موسیقی هم همینه
من نمیدونم شما چجوری می فرمائید که ما به متنش کاری نداریم
در حالی که اگه شما به متن هم کاری نداشته باشید اون اثر خودش رو میذاره !
حالا این فقط مال متنه
دیگه بگذریم از ملودی و سبک و هزار جور چیز دیگه که من بلد نیستم...

در پناه مهدی عج...

موضوع قفل شده است