صفحه 1 از 8 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اگر در خانه ای موسیقی باشد دعا در آن خانه مستجاب نمیشود

علاقه
    اهل بیت علیهم السلام
    نوشته
    1,899
    حضور
    3 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    39
    صلوات
    13135

اگر در خانه ای موسیقی باشد دعا در آن خانه مستجاب نمیشود

دلیل اینكه اگر در خانه ای موسیقی باشد دعا در آن خانه مستجاب نمیشود و ملائك در آن خانه رفت و آمد نمیكنند چیست؟
    از غم هجر مکن ناله و فریاد که دوش
    زده ام فالی و فریاد رسی می آید . . .

2. صلوات ها 19

3.  

نوشته
    4
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    33

با عرض سلام و خسته تباشید
    بنده فکر می کنم که هرکسی یک مرجع تقلیدی دارد و اگر مرجع آن شخص موسیقی و یا یک نوع موسیقی را حرام اعلام کرده باشد خب طبیعتا یک فعل حرام چه تاثیری بر فرد و به صورت معنوی بر روح فرد می گذارد یا به عبارتی قصی القلب( نمی دانم همین طور می نویسند یکی نیست بگه تو که نمیتونی بنویسی چرا اظهار نظر می کنی) می شود و این موضوع باعث دوری وی از خدا و ائمه و طبیعتا استجابت دعا امکان پذیر نیست.
    البته این نظر شخصی بنده است.
    ویرایش توسط دغدغه مند : ۱۳۸۸/۰۹/۱۷ در ساعت ۰۱:۰۲
    ای مولای من
    به انتظارت نمی نشینیم
    به انتظارت نمی ایستیم
    بلکه حرکت خواهیم کرد و درهمان مسیری که تو گام برمی داری قدم می گذاریم

5. صلوات ها 15

نوشته
    963
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6042

مطلب

قال رسول الله صلی اله علیه و آله : لا تدخل الملائکة بیتاَ فیه خمرُ او دفّ او طنبورُ او نردُ ، و لایستجاب دعائهم و یرفع الله عنهم البرکة .(1)

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند : ملائکه به خانه ای که در آن شراب یا دف یا تنبور یا نرد باشد وارد نمی شوند ، و دعای اهل آن خانه مستجاب نمی شود و خداوند برکت را از آن خانه میبرد .

وقال الامام الصادق عليه السلام: (بيت الغناء لا تؤمن فيه الفجيعة ولا تجاب فيه الدعوة ولا تدخله الملائكة).(2)

امام صادق علیه السلام فرمود : خانه ای که در آن غنا ( آوازه خوانی – موسیقی وسایر مظاهر غنا ) باشد ، از مصیبت دردناک ناگهانی در امان نیست و دعا در ن خانه مستجاب نمی گردد و فرشتگان در آن منزل داخل نمی شود .
    حکمت عدم ورود ملائکه به این منازل به خاطرحضور شیطان درچنین خانه ها ییست ، چرا که این اعمال یا آلات از اسباب شیطانیست و ملک یک موجود ملکوتی و مقرب الهیست و شیطان یک موجود لعین و رجیم . شیطان و ملک یک جا جمع نمیشوند ، از همین روست مثل معروف ( دیو چو بیرون رود فرشته درآید ) چون این دو از سنخ متضادی هستند . یا این روایت زیبا که :

قال رسول الله صلی الله علیه و آله :
    (إن البيت الذي يُقرأ فيه القرآن تحضره الملائكة وتهجره الشياطين ويضيء لأهل السماء كما يضيء لأهل الأرض وإن البيت الذي يعزف فيه الغناء تحضره الشياطين وتهجره الملائكة) .(3)

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند : تحقیقا خانه ای که در آن قرآن قرائت میشود ، ملائکه در آن خانه حاضر و شیطان دور می گردد و نور می دهد به اهل آسمان همانگونه که به اهل زمین نور می دهد و تحقیقا خانه ای که در آن آواز و صدای غنا شنیده می شود این غنا شیطان را حاضر و ملائکه را دور می کند .

اما درست است که مصائبی مانند آتش سوزی و سرقت و تخریب از قبیل فجیعه هست و نمونه های متعددی از اهل منازل اینچنینی که به این عذاب الهی دچار گردیده اند در اذهان ثبت شده که این را باید از معاجز اهل بیت دانست که مصداق ماینطق عن الهوی هستند . لکن این قبیل فجایع مادی بوده و بعضا قابل جبران است اما مهمترین مصداق این فجیعة مصیبت در دین است ، یعنی مواردی مثل غنا ضرر به دین شخص می زند و این را باید دانست که دین افراد هم از مقولاتیست که آفت پذیر است ، اگر محافظت نکند فاسد میشود و غنا از آفات و مفاسد دین و ایمان است وقتی دین انسان دچار آفت و دستبرد شیطان گردید ، انسان سعادت ابدی خود را باخته است و خود را مستحق عذاب الهی و سوختن دائمی در آتش جهنم نموده است . از این جهت در دعا های مأثوره داریم که فرموده اند :
    ( اللهم لا تجعل مصيبتنا في ديننا ) خداوندا مصیبت ما را در دینمان قرار مده .
    این مصیبت در دین ، مصیبت حقیقی است ، نه احتراق یا سرقت و تخریب و...که اینها در مقابل این فاجعه سوختن و هلاکت ابدی هیچ محسوب می شوند .

عدم استجابت دعا از اهل منازل غنا هم ناظر به قول خداوند متعال است :
    انما یتقبل الله من المتقین .
    خداوند ( اعمال و ادعیه را )از تقوا پیشگان قبول می نماید .
    غنا از مصادیق منکر و منافی با تقواست و لاجرم دعای صاحبان و ساکنان چنین منازلی به جهت این بی تقوایی مستجاب نمی گردد .

پی نوشتها
    1 – کافی جلد 6 ص 433 حدیث 15 عن زید حشام و دعائم الاسلام جلد2 ص 208 حدیث 762 و فیه الملائکة بدل الملک .
    2 – ارشاد القلوب ص 174 و عوالی الئالی جلد1 ص 261 حدیث 44 و وسائل الشیعة ج17 ص 315 حدیث 13 نقلا عن تنبیه الخواطر .

ویرایش توسط سایه خورشید : ۱۳۹۰/۰۹/۱۹ در ساعت ۱۶:۳۸ دلیل: تغییر فونت

7. صلوات ها 15

نوشته
    42
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    485

یعنی اگه تو یه خونه ای که ماهواره باشه و آهنگ گوش بدن دعا برآورده نمیشه؟
    خدایا فاصله ات تا من خودت گفتی که کوتاهه
    از اینجا که من ایستادم چقدر تا آسمون راهه؟

9. صلوات ها 10

نوشته
    3
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    24

سلام
    من فکر می کنم تمام دستورات خداوند حکمتهایی دارد ، چه ما بفهمیم چه نفهمیم .
    ولی یک حکمتی که در تمام دستورات وجود دارد آن است که خداوند میخواهد ما را امتحان کند تا ببیند چقدر بنده هستیم .
    حال شاید کسانی دلایل علمی برای هر فتوایی ذکر کنند اما باید بدانیم که علم های تجربی روز به روز در حال تغییر هستند و نمی توان با آنها چیزی را اثبات یا رد کرد .

11. صلوات ها 11

نوشته
    153
    حضور
    21 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    954

راستش من همیشه به این مساله شک دارم. به نظر من باید تبصره ای چیزی داشته باشه. چطور خدا میخواد گوش دادن صوتی که نه تنها ممکنه هیچ حس و حال جنسی در فرد ایجاد نکنه بلکه یه حس عرفانی بهش بده و ذهنش رو به مفاهیم پاک ببره حرام اعلام کنه. حالا بالفرض که خواننده اش اون ور آبی! باشه. من فکر میکنم ملاک برای این حکم وفتی باشه که موسیقی یا تصویر جنبه ی به گناه افتادن پیدا کنه... اما اونچه که مسلمه اینه که من نه دانش مذهبی دارم و نه در جایگاه قضاوت هستم. ولی خب نظر یه آدم عادیه دیگه

13. صلوات ها 9

نوشته
    112
    حضور
    2 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    335

زندگی بدون موزیک معنی نداره اصلا نمیشه ترکش کرد من که بهش عادت کردم

15. صلوات ها 6

علاقه
    سیاست .مذهب .شغلم .هنر
    نوشته
    1,737
    حضور
    19 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11108

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد نمایش پست ها
    دلیل اینكه اگر در خانه ای موسیقی باشد دعا در آن خانه مستجاب نمیشود و ملائك در آن خانه رفت و آمد نمیكنند چیست؟
    خدا رو شکر .

من که هر چی از خدا خواستم بهم داده و دعاهامو مستجاب کرده .

فقط فرشته ها رو ندیدم و اگه الان نمیان فکر نمیکنم قبلا هم میومدن .
    اخه خونه ی من چیزی برای دیدن نداره
    بگذار آدمها تا میتوانند سنگ باشند. من و تو از تبار چشمه ایم

17. صلوات ها 8

علاقه
    سیاست .مذهب .شغلم .هنر
    نوشته
    1,737
    حضور
    19 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11108

خونه ای که توش هم قران خونده بشه و هم دف باشه چی؟
    بگذار آدمها تا میتوانند سنگ باشند. من و تو از تبار چشمه ایم

19. صلوات ها 7

علاقه
    قرآن - اسلام - موسیقی و ...
    نوشته
    236
    حضور
    3 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    78
    صلوات
    1380

با سلام خدمت دوستان.

منم این احادیث و امثال اون رو توی تاپیک های زیادی دیدم که خیلی ترسناک و هشدار دهنده هستند. البته من نمیدونم این احادیث 100 درصد صحیح و قابل اعتماد هستند یا نه و در صورتیکه جعلی نباشند باید خیلی مواظب بود. من به عنوان کسی که سال ها موسیقی کار کردم این رو میگم چون از نظر همه افراد سازی مثل تنبور (که حتی خیلی از دراویش هم از اون برای مناجات و اشعار مذهبی استفاده می کنند ) به عنوان یکی از پاک ترین سازهاست که خود من عاشق صداش هستم و اشعاری که در مدح امامان و مناجات هایی که در مدح خداوند با این ساز اجرا می شود من رو بیشتر به خدا و ائمه علاقه مند میکنه.

این رو میخوام بگم که وقتی احادیثی با این شدت در مورد این ساز بیان شده پس تکلیف سایر سازها دیگه مشخصه ! البته من هم معتقدم به قول دوستمون حتما باید تبصره ای چیزی وجود داشته باشه چون برای مثال خدمت دوستان عرض کنم که تلاوت قرآن و اذان و مناجات همه قسمتی از موسیقی دستگاهی (ردیف) هستند که مثلا در گوشه حجاز اجرا می شوند و حتی ما در احادیث داریم که خداوند مومنان را به تلاوت قرآن با صوت زیبا و نیکو تشویق نموده است. پس حتما باید تبصره ای وجود داشته باشه !!!

اللهم عجل لولیک الفرج

21. صلوات

صفحه 1 از 8 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری